UPDATE Emma Zeicescu și Claudiu Popa, puși sub învinuire pentru deținere și consum de droguri (surse, Libertatea) / TVR: Nu am fost înștiințați oficial

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2018, 12:09 Revista Presei | Subiectele Zilei


Emma Zeicescu
Foto: emmazeicescu.ro
Prezentatoarea TV Emma Zeicescu și fostul ei iubit, Claudiu Popa, de asemenea prezentator TV, au fost puși sub învinuire de procurorii DIICOT pentru deținere de droguri de risc în vederea consumului, scrie cotidianul Libertatea, care citează surse judiciare.

UPDATE La solicitarea HotNews.ro de a preciza dacă ia măsuri în cazul Emmei Zeicescu, Televiziunea publică spune că nu a fost înștiințată oficial în legătură cu ancheta DIICOT și că realizatoarea nu are raporturi de muncă cu SRTv, ci raporturi "bazate pe un contact civil". Precizările TVR:
  • "Societatea Română de Televiziune nu a fost înştiinţată oficial în legătură cu ancheta derulată de DIICOT în ceea ce priveşte persoana doamnei Emma Zeicescu;
  • Emma Zeicescu nu are raporturi de muncă cu SRTv, ci raporturi bazate pe un contract civil;
  • SRTv a luat la cunoştinţă din presă despre poziţia oficială a DIICOT exprimată prin purtătorul de cuvânt al acestei instituţii referitoare la cazul menţionat;
  • SRTv ia toate deciziile cu respectarea legislaţiei în vigoare şi a procedurilor interne."


Emma Zeicescu (TVR) și Claudiu Popa (Realitatea TV) au fost prinși cu cannabis asupra lor în vară, în timpul unui festival de muzică.

La momentul în care s-a făcut publică această informație, Claudiu Popa a negat acuzațiile care i-au fost aduse lui și fostei iubite.

„Declar acum că nu posed, nu comercializez, nu trafichez, nu cumpăr și nu vând, nu consum substanțe interzise de lege. Avocatul meu, la începutul acestei săptămâni, a început demersul cu privire la orice fel de tentativă de a fi calomniat sau imaginea mea să fie denigrată. Asta s-a întâmplat tot luni, din partea avocatului meu. Declar acum că nu aș accepta nicio clipă ca instituția la care lucrez să fie târâtă în mizerie și nici familia mea”, spunea atunci jurnalistul.

Contactat de Libertatea, Claudiu Popa a refuzat să comenteze informația.

Emma Zeicescu nu a putut fi contactată. Aceasta a anunțat, pe 8 octombrie, că intră în concediu medical pentru o săptămână.

Dacă informațiile se confirmă, cei doi riscă închisoare de la 3 luni la 2 ani sau amendă.























Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

8901 vizualizari

  • +30 (48 voturi)    
    Hai sictir! (Joi, 11 octombrie 2018, 12:20)

    Gojifruit [utilizator]

    Canabisul este deja legalizat in multe state.. “drog de mare risc”.
    • +2 (10 voturi)    
      Drog de mare risc... (Joi, 11 octombrie 2018, 17:37)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Ha ha ha . Altii il foloswsc toata viata- si se simt bine.
      Cref ca e de mare risc pt cei de la diicot.
      • -1 (1 vot)    
        Risc enorm chiar (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:40)

        amicugri [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        Pe lista drogurilor, in ordinea periculozitatii, canabisul e sub tutun. Nu mai vorbesc de alcool care le da clasa amindurora.
        Dar asa e la inapoiati, in Arabia Saudita se taie capetele vrajitorilor, la noi se baga la pirnaie pentru consumul (nici macar pentru comercializarea) unor "droguri de mare risc" precum canabisul.
        Evident ca e o razbunare a vreunui guster "zgiriat" de astia doi.
    • +1 (1 vot)    
      Riscul riscurilor (Vineri, 12 octombrie 2018, 9:41)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Cannabisul nu e legalizat nicăieri și NU POATE fi legalizat nicăieri, fiindcă așa s-au angajat statele prin Convenția unică asupra stupefiantelor din 30 mar. 1961 (ratificată și de România prin Decretul din 31 dec. 1973).

      Poate fi decriminalizat - legea fiecărei țări în parte poate stabili că se pot folosi mici cantități pentru scopuri medicale sau cvasi-medicale (art. 49 alin. 1 din Convenție).

      Când oamenii spun ”legalizat”, înțeleg că nu se aplică o sancțiune pentru cei care dețin o cantitate mică de cannabis. Dar asta nu înseamnă legalizare. Nu e vândut la Plafar cu factură sau bon fiscal.

      Maximul posibil pentru o țară, fără a se retrage cu totul din Convenție, e stabilirea unor condiții în care oamenii obișnuiți pot consuma fără a suporta sancțiuni penale.
  • +19 (35 voturi)    
    sa-i caute si pe drogatii aia de latrina 3 (Joi, 11 octombrie 2018, 12:22)

    qwerasdf [utilizator]

    si romania tv
  • +22 (38 voturi)    
    Stire? (Joi, 11 octombrie 2018, 12:40)

    VictorS [utilizator]

    pentru ce preia Hotnews o asemenea "stire"?

    Cu asta se ocupa DIICOT?
    Inteleg daca ziceau ceva de zecile/sutele de kilograme de canabis pe care le aveau, altfel nu are sens, e chiar la bunul simt ca lumea fumeaza ceva sau bea o bere la un festival de muzica.

    Welcome to the World!
    "According to GQ magazine in mid-2017, [in USA] cannabis it was the second largest cash crop in the U.S., after corn, and worth over $40 billion".
  • +28 (46 voturi)    
    Dezincriminati consumul de marijuana (Joi, 11 octombrie 2018, 12:41)

    keres [utilizator]

    E o prostie sa bagi oameni la puscarie pentru chestii minore care nu afecteaza negativ pe nimeni.
    • +1 (5 voturi)    
      canabis (Joi, 11 octombrie 2018, 15:21)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui keres

      .
  • +30 (40 voturi)    
    Laude (Joi, 11 octombrie 2018, 13:08)

    2016 [utilizator]

    marete pentru DIICOT! Asta da lovitura: au pus sub acuzare doi cetateni ca au fumat canabis!
    De clanurile care fura sau/si fac trafic cu carne vie nu se ating, le este frica (din varii motive, unul fiind ca unele clanuri mafiote sunt sub protectia anumitor politicieni).
    De aceea este situatia aceasta in Romania: fura unul o gaina, la zdup! Cei care fura milioane, primesc cu suspendare sau, cum este cazul sultanului Dragnea, procesele taraganeaza pana uita lumea de ele! Sau, se inchid dosarele (precum cel Teldrum) de catre procurori grijulii sa nu pateasca ceva Pasa Dragnea!
    • +2 (6 voturi)    
      r (Joi, 11 octombrie 2018, 17:12)

      irma [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      daca cei 2 erau de la antena3 ramanea acelasi comentariu ? :)
  • +19 (29 voturi)    
    De ce este interzisă o buruiană? (Joi, 11 octombrie 2018, 13:17)

    zet [utilizator]

    Și dacă tot interzici buruieni, de ce interzici tocmai marijuana, care NU dă dependență, și lași bine mersi legal tutunul, care DĂ dependență! Băi diicoților, get a real job, ca de exemplu să-i prindeți pe mafioții care distrug țara, știe toată lumea unde-i găsiți, pe undeva prin kiseleff
    • +3 (7 voturi)    
      Ce consumă Dragnea este permis. (Joi, 11 octombrie 2018, 14:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Fără alte comentarii,adică legea nu se aplică.Clar?
    • +4 (8 voturi)    
      e canabis nu marijuana (Joi, 11 octombrie 2018, 15:21)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui zet

      .
      • +5 (11 voturi)    
        Nu mai corecta de 100 de ori (Joi, 11 octombrie 2018, 16:28)

        rcb [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Cannabis si marijuana e acelasi lucru. Get it?
  • +11 (21 voturi)    
    diicot, adevarati eroi marvel (Joi, 11 octombrie 2018, 13:49)

    Rromanika [utilizator]

    exact cum se scria mai sus, de clanurile de tigani si de crima organizata nu se ocupa, bine ca i-au gasit pe pablo escobar si judy moncada la festivalul de muzica ...
  • +9 (19 voturi)    
    daca canbisul e drog de mare risc, (Joi, 11 octombrie 2018, 14:19)

    __alex__ [utilizator]

    atunci cocaina ce e?
    DIICOT-ul e intimidat de oamenii politici care consuma cocaina? Sau de ce umbla doar dupa plevusca?
    Umbla vorba ca Sorin Oprescu a facut urat in puscarie de la lipsa.
  • +7 (13 voturi)    
    Asteptati-va sa vedeti si alte "dosare rasunatoare" (Joi, 11 octombrie 2018, 14:28)

    ww [utilizator]

    ... de acest gen

    Populatia trebuie sa vada ca lupta impotriva crimei organizate si coruptiei sunt continuate "cu toata forta" iar pentru asta va fi nevoie de multi Acari Paun.
    E tipic pentru un stat mafiot: il striveste cu toata puterea pe individul de rand cand greseste, dar este "indulgent" cu marea coruptie si cu crima organizata. Romania e placa turnanta pentru traficul de migranti, de stupefiante si de carne vie dar, de vreo doi ani (preluarea guvernarii de catre pdsr e doar o coincidenta), nu mai auzim un cuvant despre marile retele de crima organizata.
    Cam asa e la noi: fereasca-te Dumnezeu sa fii prins cu o tigara la tine sau trecand pe rosu, ca esti bun de Curtea Martiala. Daca insa tragi cu mitraliera si tancurile in populatie, daca dai cui trebuie partea din profitul obtinut din sutele de tone de carne expirata aduse in Romania sau din traficul cu droguri, migranti, prostitutie, tigari, metale, evaziune etc, sau ataxe de protectie atunci esti bine-mersi. Daca esti cuminte poti ajunge chiar pe liste la un partid politic. E ca la MLM, ajuns sus, vor cotiza si altii la tine, tot asa cum ai cotizat si tu.
  • +2 (12 voturi)    
    pai.. (Joi, 11 octombrie 2018, 15:40)

    CRMS [utilizator]

    In Romania mai ca i-ar baga la inchisoare si pe homosexuali asa ca ce sa te miri de asta...
    Mai e mult pana-n Canada.
  • +10 (18 voturi)    
    BRAVO DIICOT (Joi, 11 octombrie 2018, 15:42)

    SKBjull [utilizator]

    Mascații ăștia când se duc acasă și își dau jos masca și se uită în oglindă, oare sunt fericiți că tocmai au prins doi oameni fumând, în timp ce fete, de multe ori minore, sunt traficate? Se bat unul pe altul pe umăr și își zic ”bună treabă ai făcut azi!” ?

    PSD ce trebuie să facă ca să se încadreze la crimă organizată?
  • +1 (5 voturi)    
    ba, eu stiam ca romanii sunt dependenti (Joi, 11 octombrie 2018, 19:13)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    de malai...
  • -2 (6 voturi)    
    Iti (Joi, 11 octombrie 2018, 21:00)

    Coco_papagal [utilizator]

    este sila...diicoi my ass.
  • -1 (9 voturi)    
    cel mai rasuflat caz al DIICOT (Joi, 11 octombrie 2018, 21:39)

    trem [utilizator]

    Banila a spus ca da lovitura, isi plaseaza in sfarsit o mica petarda cu care distrage atentia de valurile de laturi de emana din PSD.

    ...ati gasit 2 joint-uri - mare sfarleaza! Acesti doi oameni sunt super ok si super profesionisti, iar cazul DIICOT e o incercare patetica de a le stirbi reputatia si linistea. Luati-va cazul si folositi-l in fundul curtii....
  • +3 (5 voturi)    
    Zeicescu + Popa = Pârnaie (Vineri, 12 octombrie 2018, 7:53)

    Soulless [utilizator]

    Asta merită.
  • -2 (2 voturi)    
    E o razbunare (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:49)

    amicugri [utilizator]

    Mai mult ca sigur e o razbunare a vreunei cefe grase care s-a simtit deranjat de, daca ar fi sa ghicesc, madam Zeicescu, macar daca respectiva ar fi vreo mare scofala de jurnalist. Se simte noua conducere "democrata" la piticot.