Știrile TVR: Noile uniforme ale militarilor români din Afganistan se decolorează ușor, se scămoșează repede și intră la apă

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 octombrie 2018, 23:28 Revista Presei | Subiectele Zilei


Cum se decoloreaza uniforma militarilor romani
Foto: Captura TVR.ro
Abia intrate în dotare, uniformele infanteriștilor români s-au decolorat după doar șase luni de misiune în Afganistan, relatează Știrile TVR. Vestoanele și pantalonii au căpătat o cu totul altă culoare din cauza expunerii la soare. Din această cauză, s-a ajuns la situații hilare în care pare că militarii români fac parte din armate diferite. Amata susţine că sunt probleme doar la primul lot.

În reportajul TVR sunt prezentate fotografii cu uniforma românească după șase luni în Afganistan, în comparație cu una nouă. În momentul în care pui unul lângă altul doi militari români - unul care termină misiunea și unul care abia vine în Afganistan - ai impresia că sunt din două armate diferite, afirmă sursa citată, care menționează totodată că, pe lângă faptul că se decolorează la soare, noua uniformă se scămoșează imediat și intră la apă.

De altfel, ministrul Apărării Mihai Fifor și șeful Statului Major, generalul Nicoale Ciucă, au primit foarte multe plângeri în timpul vizitei în Afganistan, precizează TVR.

Deși uniformele au fost testate înainte, Armata recunoaște că au fost probleme cu primul lot. MApN susține însă într-un comunicat că pentru ultima etapă de aprovizionare, de 51.000 de uniforme, au fost găsite soluții tehnice ca acestea să nu se mai decoloreze și să se scămoșeze așa de ușor.

Noile uniforme, pentru care Armata a plătit peste 30 de milioane de euro, au fost lansate cu mare fast la Cercul Militar Național în toamna lui 2016, amintește TVR, care puntează că, deși acum recunoaște eşecul, Armata nu spune nimic despre cine ar fi vinovat și la cât se ridică paguba.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2253 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Nu-i bai (Miercuri, 17 octombrie 2018, 1:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    La uniforme nu se pricep sa cumpere ce trebuie (decat daca luam in considerare ca s-a cumparat DE LA CINE trebuie), dar se pricep sa achizitioneze gaz lacrimogen, iritant si care amorteste.
    • -3 (5 voturi)    
      In articol este vorba de MAPN (Miercuri, 17 octombrie 2018, 7:43)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      nu de MAI.

      Este alta Marie cu alta palarie.
      • +6 (6 voturi)    
        Fiecare cu ce intelege (Miercuri, 17 octombrie 2018, 9:01)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Eu vorbeam de "stat"... ca toate au un punct comun si cand protestez nu ma duc sa protestez impotriva Parlamentului, Guvernului, MAI sau ceva, ci a tuturor institutiilor corupte.
  • +5 (5 voturi)    
    Doua cauze (dintre cele inocente) (Miercuri, 17 octombrie 2018, 9:25)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    1. Criteriul "pretul cel mai mic" calea sigura spre calitate proasta
    2. incompetenta crasa (daca nu chiar analfabetism functional) a functionarilor statului care intocmesc si urmaresc specificatiile tehnice (intodeauna prea tehnice pentru nivelul lor de intelegere).
    Nu mai vorbesc despre aranjamente; alea se fac pentru pretul cel mai mare

    De-aia zicea ala in PE sapamana trecuta ca le e frica sa mai semneze.
    Dobitoacele nu pot tine pixul cu copita.
    • 0 (0 voturi)    
      uniformele se decoloreaza din cauza (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      colorantului prost si intra la apa din cauza materialului prost.
      aici sunt 2 explicatii: obligativitatea armatei de a cumpara din sistemul de licitatii online SEAP, la pretul cel mai mic (unde implicit se vinde cel mai prost produs). Totusi, daca iti asumi raspunderea sa faci un referat explicativ, poti cumpara la preturi mai mari, dar si produsul e de calitate.
      A doua explicatie este eterna spaga: in SEAP s-au pus in asa fel conditiile de catre MApN ca sa castige o anumita firma...iar calitatea se vede.
      • +1 (1 vot)    
        "daca iti asumi raspunderea " (Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:06)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        "sa faci un referat explicativ" inseamna deja sa fii competent, sa faci o analiza, sa ai curajul opiniei bazat pe cunostine tehnice si experienta.
        Niciodata, cand am cerut clarificari tehnice care ar fi putut deschide calea unei solutii viabile nu am primit alt raspuns decat "...trebuie sa satisfaca exact cerintele din Caietul de Sarcini" .
        Daca cerintele se bat cap in cap, in cel mai bun caz procedura se anuleaza, (foarte rar, pentru ca e de dat explicatii) dar de cele mai multe ori se prefera cheltuirea bugetului si achizitia unor elemente disparate sau nefunctionale. Daca s-a respectat procedura, nimeni nu pateste nimic, proiectul se ingroapa.
        Angajarea de persoane competente in sistem este un pericol mortal pentru ierarhia stabilita, deci nu se va intampla niciodata, daca nu se curata de sus in jos, iar armata va continua sa primeasca materiale proaste, iar Romania va continua sa nu aiba autostrazi, canalizare sisteme de irigatii performante samd.
  • +3 (3 voturi)    
    imi pare rau (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:57)

    I [utilizator]

    chiar trebuia sa imi termin vila.
  • -2 (2 voturi)    
    Afganistan (Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:45)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Amintiti-mi, va rog: de ce mai e armata romaneasca in Afganistan?
    Ah, da, imi amintesc, pentru ca sintem in NATO. OK.
    Dar, in general, de ce mai sint toate trupele NATO in Afganistan? Ce apara? Pe cine de cine? Care mai e miza acolo?