Tudorel Toader, replică pentru Voiculescu: Oare ce era de evaluat la un ministru fără diplomă?

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 0:41 Revista Presei | Subiectele Zilei


Tudorel Toader
Foto: Captura Digi 24
Fostul ministru al Justiției, Tudorel Toader, l-a atacat pe Facebook pe Vlad Voiculescu dupa ce acesta spusese că premierul Cîțu și-a permis să-i ”ievalueze” echipa așa cum făcuse Tudorel Toader cu Codruța Kovesi.

”Oare ce era de evaluat la Vlad Voiculescu, ministrul fără diplomă, după ce și-a delegat toate atribuțiile?”, a scris Tudorel.

Vlad Voiculescu a avut vineri prima sa ieșire publică, la două zile de la demiterea sa de către Florin Cîțu, în care a lansat un atac dur la adresa premierului, despre care a spus că s-a transformat în primul epidemiolog al țării, care și-a bătut joc de munca unei echipe. "Am crezut că premierul nu va folosi forţa pe care i-am dat-o pentru raţiuni care ţin de cariera sa politică. (...) Ne-am pomenit cu un premier care își bate joc de munca unei echipe, care și-a permis să o <ievalueze>, exact ca Tudorel Toader", a acuzat Voiculescu. El a vorbit despre un șir de ciocniri de mentalități în cele 113 zile de mandat și despre profunda politizare a întregului sistem, care reacționează atunci când îl deranjezi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10000 vizualizari

  • -15 (19 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 0:56)

    John_Re [utilizator]

    telenovela continua.

    btw, TT spune ca VV n-are nici o diploma dar pe CV spune ca e economist?!
  • +21 (27 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 1:05)

    mitg [utilizator]

    Acest limbric mai exista in spatiul mediatic?
  • +17 (27 voturi)    
    Are dreptate TT (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 1:15)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Pai da, VV nu are nicio diploma obtinuta pe la "fabricile de diplome", nu are diploma "Spiru Haret", nu are diploma "SRI", nu are diploma "Standfort"... Are doar niste diplome obtinute pe la scoli sau universitati serioase din Europa, dar care in ochii PSD-istilor nu au nicio valoare, cum s-ar spune... nu are diploma. Spre deosbire de Ponta, Oprea, si alti SRI-sti, care au diplome de doctorat, una mai valoroasa ca alta...
  • +15 (25 voturi)    
    Tudorel a luat-o pe aratura rau de tot... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 1:16)

    taro [utilizator]

    Vlad Voiculescu a terminat facultatea la Viena si are diploma in economie. Nu stiu cat de utila i-a fost la ministerul sanatatii dar are diploma.

    Tudorel a ievaluat cam prost ceva articole click-bait scrise in asa fel in cat sa-ti dea impresia ca Voiculescu nu are diploma.

    Tudorel Toader, profesor universitar nu poate sa lege doua idei intre ele! Voiculescu a lucrat in Austria inainte sa-i ia diploma, deci nu are diploma. Concluzie de profesor universitar la drept!
    • -4 (10 voturi)    
      unde-i diploma de facultate? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 1:50)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui taro

      sunt acum pe pagina lui de internet.

      nici macar VV nu spune ca ar fi absolvit vreo facultate.

      pe "comisarul ro" exista o copie dupa o diploma din 2011 in care se spune ca este eligibil pentru cursurile de master.

      telenovela continua.
  • +1 (11 voturi)    
    Sa privim altfel disputa celor doi (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 6:32)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Si sa punem o intrebare fundamentala: poate fi un bun ministru al Sanatatii cineva care nici n-are diploma de doctor si nici n-a lucrat macar citiva ani in sistemul medical ca doctor? Bineinteles ca toti economistii si juristii si statisticienii si matematicienii si agronomii si filologii vor sustine ca da, e posibil , fiindca el ca ministru se ocupa de management , nu prescrie tratamente.

    FALS! In Romania nu se poate fiindca daca nu esti de meserie te trag pe sfoara ăia care sunt de meserie iar tu nici nu te prinzi. Ăia pot sa-ti vinda orice gogosi iar tu nu te prinzi.

    Ceterum censeo, Tataru a fost mult mai bun ministru decit nefericitul care si-a rupt gitul de curind. Si care nici macar nu era convins ca trebuie sa poarte masca. La Viena nu invatase nimic despre masca ci doar despre fluxurile financiare .
    • +1 (3 voturi)    
      Logica (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 8:48)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Cu acest mod de a gandi, la un minster precum mumca si protecta sociala trebuie condus de un asistat social.

      Am avut destui medici in functia de ministru si nu au fost mandate de succes (Pintea, Bozdog, Banicioiu, parca si Oprescu - sa dau exemple mai recente). Cred ca, inspiritul aceleiasi logici, acestia erau mai potriviti pentru justitie.

      S-a gasit marele doctor de Balti, ajuns rector si ministru, sa se indoiasca de studii facute la Viena.
      • +2 (2 voturi)    
        Te dai in vint dupa analogii aberante? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:48)

        O_Tannenbaum [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

        Poti sa faci asta dar sansele sa te mai stimeze cineva scad exponential. Pai echivalentul asistatului tau social pe care vrei sa-l pui ministru n-ar fi un doctor ci un BOLNAV. Adica nu cineva care ingrijeste ci cineva care este ingrijit. Si acum, ia spune-ne: chiar ai fost convins ca poti intoxica pe cineva cu analogia ta putreda pina-n maduva oaselor? Da , au fost ministri ai Sanatatii incapabili, desi doctori ,dar parca tot au fost mai buni decit Eugen Nicolaescu sau acest Vlad Voiculescu. Macar stiau ce-i acela un spital.
        • -1 (1 vot)    
          Usurel (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:13)

          D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

          Linisteste-te si gandeste inainte de a scrie, poti sa o faci si fara a lansa aberatii gen intoxicari si putreziciune.

          Sa o luam logic: da, am fortat comparatia, insa pentru a-ti arata ca argumentul tau e nepotrivit.

          1. Da, pentru a fi ministru intr-un domeniu trebuie sa cunosti domeniul.Totodata, trebuie sa ai cunostinte de administratie, facut bugete, planificari, politici generale. Un medic are cunostinte profunde in medicina, insa sunt sanse bune sa nu aia competente in celelalte domenii. La fel, un economist poate fi excelent in patrea de bugete si politici, insa nu cunoate bine spitalele. Ceea ce vreau sa spun e ca nu poti conditiona functia de ministru de studiile in medicina, altfel mergand pe argumentul tau vom spune ca trebuie sa fie medic, economist, etc. Unde il gasesti?

          2. Ce treaba ai cu statisticienii, matematicienii, filologii sau agronomii? A fost unul dintre minstrii sanatatii matematician? Nu mi s-ar parea aberanta ideea atat timp cat are competenta necesara, insa deocamdata te inflamezi fara obiect. Competenta nu e legata strict de un anumit domeniu de studiu.

          3. Sunt destui care cunosc sistemul medical fara sa aiba diploma de medic (banuiesc ca nu te referi la cea de doctor in stiinte, care e altceva) sau sa fi lucrat macar 5 ani in sistemul medical ca si medic (iarasi, doctori in medicina sunt mai putini). In plus, a fi medic nu inseamna ca esti neaparat competent ca si ministru.

          Ce vreau sa zic e ca functia de ministru nu trebuie conditionata de anumita profesiune, nimic mai mult. In plus, dupa reactia ta, adaug ca ar trebui pastrat un limbaj cvilizat, ca o reflectare a propriei personalitati.
  • +6 (10 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 7:01)

    bancheru83 [utilizator]

    toate sinecurile gen tudorel au teancuri de diplome
  • +3 (9 voturi)    
    tefelistii activi (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 7:40)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    se observa dragii mosului ce activi si agresivi sunt sustinatorii USR pe forumuri pe saituri si care neaga orice tampenie sau inadvertenta sau duda facuta/scoasa de oamenii USR si cum pentru ei USR e singura planeta unde e viata. E periculoasa gandirea asta exclusivista si lipsita de asumarea raspunderii si credinta ca binele e numai la ei in birou. In felul asta poti justifica orice inclusiv un razboi. Maine poimaine poate se unesc cu AUR ca incep sa semene. Si la servici la mine era unu disperat sa votam USR :)) e o caracteristica comuna bag sama.
  • +2 (8 voturi)    
    Mare e gradina lui Zuckerberg (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 8:21)

    ipolitic [utilizator]

    si o tona de imbecili cocotati pe gard. Sunt curios, cum l-ar "ievalua" tudorel pe Mark Zuckerberg, tot fara diploma?
    • -1 (3 voturi)    
      cine a creat windows (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 8:56)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      si manageriat microsoft, unu fara scoala, fara diploma, bill gates!
  • -2 (2 voturi)    
    Toti pnl-istii (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:02)

    yol [utilizator]

    si psd-istii jubileaza. Ca e Tudorel, ca e Ciolacu, ca e Catu, ca e antena 3 sau romania tv, ca e mazeta, gigi kent sau newlook, nu mai conteaza. Toti canta aceeasi piesa mereu.
    Fratii si-au dat iar mana. USL a reinviat!
    • 0 (0 voturi)    
      bine-ar fi sa reinvie USL (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:18)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui yol

      dar PNL e, de fapt, PDL
  • 0 (0 voturi)