​REFERENDUM TVR: Serviciul militar obligatoriu, dezbătut în prima ediţie „Referendum” din 2022

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 10 ianuarie 2022, 15:01 Revista Presei | Subiectele Zilei


Referendum TVR - Mihai Radulescu
Foto: TVR
​Ministerul român al Apărării recurge la o campanie suplimentară de recrutare a rezerviştilor voluntari. Mulţi experţi militari pledează pentru armata obligatorie. Cu acest subiect ne aşteaptă Mihai Rădulescu la TVR 1 pe 10 ianuarie, de la 21.00. Emisiunea este realizată în parteneriat cu HotNews.ro.
  • „Consideraţi că în România ar trebui reintrodus serviciul militar obligatoriu?” Cititorii HotNews.ro sunt invitaţi să răspundă la întrebare în cadrul unui sondaj odată cu începerea emisiunii. De asemenea, își pot spune părerea folosind sistemul de comentarii de la finalul articolului.
Escaladarea crizei de la frontierele Ucrainei, ca urmare a ameninţării militare ruseşti, a amplificat preocuparea statelor europene pentru creşterea capacităţilor naţionale de apărare. Acestea vizează nu doar tehnica de luptă, ci şi efectivele militare. Încă de acum 7 ani, după anexarea Crimeii de către Rusia, în mai multe ţări de pe bătrânul continent s-au înmulţit discuţiile despre armata obligatorie.

În România, serviciul militar obligatoriu a fost suspendat în 2007, iar armata română s-a confruntat apoi cu o criză de personal din ce în ce mai mare. Anul trecut, Ministerul Apărarii a început să recruteze rezervişti voluntari, dar tinerii nu s-au înghesuit să ocupe locurile puse la dispoziţie, deşi acestea sunt remunerate. Ministerul s-a văzut nevoit să recurgă la o campanie suplimentară de recrutare, care se desfăşoară zilele acestea, până pe 21 ianuarie.

În acest context complicat, sunt tot mai multe voci, în special printre experţii militari, care pledează pentru revenirea la armata obligatorie.

Ca de obicei, la „Referendum”, încercăm să luăm pulsul publicului, astfel încât vă întrebăm: Consideraţi că în România ar trebui reintrodus serviciul militar obligatoriu?

Invitaţi la dezbaterea din 10 ianuarie în studioul TVR sunt: Iulian Fota, director general Institutul Diplomatic Român (IDR), fost consilier prezidenţial pe securitate naţională, gen. (r) Virgil Bălăceanu, preşedinte Asociaţia Ofiţerilor în Rezervă din România (AORR), Ovidiu Voicu, director executiv Centrul pentru Inovare Publică, respectiv Alina Grigore, jurnalist de investigaţie şi corespondent de război, TVR.

Mihai Rădulescu : „Ne aflăm la începutul unei săptămâni diplomatice extrem de importante pentru dezamorsarea crizei ce riscă să explodeze la frontierele Ucrainei, din cauza ameninţării militare ruseşti. Sunt discuţii între oficiali americani şi ruşi la Geneva, urmează Consiliul NATO-Rusia la Bruxelles, apoi o reuniune OSCE, cu participarea Rusiei, la Viena. Aşteptările legate de soluţiile diplomatice nu sunt însă deloc optimiste, aşa încât rămân la cote mari îngrijorările europenilor privind un posibil conflict armat în estul Ucrainei. De aici şi atenţia sporită acordată capacităţilor naţionale de apărare.”

Telespectatorii sunt aşteptaţi, ca de obicei, să voteze şi să trimită comentarii sau întrebări pe platformele cunoscute: stiriletvr.ro si hotnews.ro, Facebook Referendum şi TVR1. Începând cu ora 21.00, vor putea şi vota DA sau NU, ca răspuns la întrebarea ediţiei. Evoluţia votului va fi prezentată în timpul emisiunii, iar rezultatul final îl aflăm, ca de obicei, în următoarea întâlnire cu „Referendum”.

***

„Referendum” este o producţie TVR 1, proiect demarat în toamna anului 2021 alături de partenerul hotnews.ro, în care o temă de actualitate este susţinută cu argumente de două tabere cu opinii contrare şi la care telespectatorii participă activ, acordându-şi votul pentru una sau cealaltă dintre echipe. Realizator şi gazdă, Mihai Rădulescu, moderator cu experienţă, intervine pentru a asigura echilibrul confruntării. „Referendum” se vede în fiecare seară de luni, de la ora 21.00, la TVR 1, în direct. Românii din afara graniţelor sunt şi ei invitaţi la vot: emisiunea se difuzează simultan şi la TVR Moldova, iar de la ora 22.50, tot luni, la TVR Internaţional.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6887 vizualizari

  • +11 (35 voturi)    
    Eu nu sunt de acord cu serviciul militar (Luni, 10 ianuarie 2022, 15:17)

    bancher [utilizator]

    obligatoriu pentru ca soldatii in termen sunt folositi ca forta de munca pentru interesele proprii ale comandantilor din armata. Concret, din 6 luni de serviciu militar, soldatii merg de 2 ori la tragere si de 200 de ori sa munceasca acasa ptr comandanti (sau la tara, daca au pamant).
    • +6 (10 voturi)    
      Nu, dar (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:18)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Serviciul obligatoriu nu ar fi o idee buna pt ca ar fi un cost prea mare pt stat. Banii ar putea fi cheltuiti mult mai bine pe militari profesionisti. Dar totusi, o minima instructie pentru toata populatia nu ar strica! Poate pt o perioada scurta si fara sa trebuiasca sa fie cazati, poate modelarea organizatiilor de cercetasi pentru copii pe modelul american sau britanic, pentru a oferi abilitati de orientare, supravietuire, lucru in echipa, incredere in fortele proprii, etc... in mod sigur astfel de programe vor atrage si doritori pt cariera militara sau serviciul voluntar de rezervisti!
    • +4 (4 voturi)    
      Un motiv in plus (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:33)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Nu-i mai bine sa termini o facultate?.. ;)
  • +1 (31 voturi)    
    cretini.. (Luni, 10 ianuarie 2022, 15:25)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. cum a ajuns ciucā a inceput debandada. idei crete, pensii marite pentru burtosi, bani dati aiurea pe gunoi militar pe care altii voiau sa-l dea la fier vechi, etc.
  • -14 (24 voturi)    
    Serviciul militar obligatoriu e discutabil (Luni, 10 ianuarie 2022, 15:26)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Dar ar fi de mare folos tarii.

    Daca n-ai pus mana pe o arma adevarata inainte de a fi OBLIGAT sa o faci, e cam greu sa fii un bun soldat.

    Orice barbat a fost recrutat si asteapta in rezerva. Daca e nevoie, apare o mobilizare generala, iar rezervistii merg la unitati.

    Daca nu stii ce e aia arma, esti handicapat...

    Nu de asta are acum nevoie Romania.
    • +14 (34 voturi)    
      coleg de liceu (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:27)

      bufnitaroz [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Am avut un coleg de liceu (un baiat de bun simt) care a dus-o asa de bine in armata ca a vrut sa se sinucida.
      Armata este locul in care prostul ajunge la comanda, atat timp cat prostul executa ordinul.
      Ma felicit de fiecare data ca am reusit sa o aman pana cand nu a mai fost obligatorie. Nu de alta dar am o mare problema cu prostii.
      • -11 (19 voturi)    
        de ce s-a sinucis? (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:39)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bufnitaroz

        .. era puf si faceau misto de el sau de la prea mult curatat e cartofi?
      • -14 (18 voturi)    
        relax (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:05)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui bufnitaroz

        tinerii "frumosi si liberi" afla in armata ca nu sunt buricul planetei, ca nu orice vor ei se indeplineste si ca exista interese mult peste cele ale lor, de pilda interesul national
        • +12 (24 voturi)    
          Armata ca în evul mediu e o prostie azi (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:16)

          relax4 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Războaiele se duc acum cu creierul, nu cu ostași ce sa mai vorbim luati din civil.

          Azerbadjian a câștigat războiul cu Armenia de anul trecut cu DRONE. Adică alea care-ti lichideaza în câteva zile toti rezervistii tai cu pierderi minime.

          Rusia are de ani de zile armate de troli care dezinformează și manipulează dușmanii lui Putin.

          Cine a venit cu ideea asta probabil nu a găsit muncitori sa-i văruiască casa ca au plecat din tară.Si a zis sa ia niște IT-isti gratis.
          • +1 (7 voturi)    
            Armata e ca sa aperi ceva (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:48)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui relax4

            Ca Peninsula Crimeea nu a fost ocupata de reptilieni sau de androizi...

            Erau tot soldatii rusi.

            Daca incearca sa intre si la noi, cu ce ii oprim ? Cu creierele ?

            Daca mai are cineva impresia ca armata din perioada comunista mai exista in aceeasi forma si astazi, se insala.

            La cules porumb merg combinele, nu elevii si soldatii.
        • +1 (7 voturi)    
          Nu “B0$$ule” (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:15)

          Philipe [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Află mai degrabă cum sa scoată cartofi și sa culeagă porumb. Armata in România a fost este și probabil va rămâne o gluma proastă, mai ales pentru militarii de rând.
    • +5 (7 voturi)    
      primiti cu dinozaurul? (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:43)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Tu cred ca esti Penes Curcanul, iti imaginezi ca razboiul din ziua de azi se face cu flacai care au pus candva mana pe o pusca.
      A trecut vremea cand se faceau atacuri la baioneta, trezeste-te, e 2022.
      • +2 (4 voturi)    
        Atunci de ce sa mai fii soldat ?! (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:40)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Aeroportul ala de pe care decoleaza dronele si avioanele de vanatoare sau centrul de comanda pentru atacuri cibernetice asupra infrastructurii dusmanilor cu ce se pazeste ? Cu roboti ?
      • +1 (3 voturi)    
        Nici un razboi nu e castigat (Luni, 10 ianuarie 2022, 21:23)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Pana cand inamicul nu e infrant in teren "la sol", fara ca infanteria sa ocupe si sa controleze terenul , nu ai castigat razboiul. Vezi Siria , Iraq, Yemen , Libia , razboaie din ziua de azi in care desi au tehnica si drone fara numar , tot e nevoie de infanteristi. Statul Islamic nu a fost infant din aer ci cu ajutorul infanteristilor kurzi. In Afganistan talibanii nu au avut drone si nici aviatie dar a castigat "la sol". Si rusi in Crimeea au castigat tot "la sol" cu ajutorul "omuletilor verzi". Deci razboiul si acum ca si atunci pe vremea lui Penes tot "la baioneta" se duce.
  • -20 (32 voturi)    
    ar fi o solutie (Luni, 10 ianuarie 2022, 15:34)

    Coresponedntu [utilizator]

    armata obligatorie, ca in Elvetia (pentru baieti). Dar vor fugi toti USR istii, REZISTenții si AURolacii din țara... sa scape de disciplina , educatie si ordine....
    • +23 (33 voturi)    
      Ce sa aperi?? (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:11)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Privilegile specialilor?In caz de razboi don't count on me.
    • +6 (14 voturi)    
      In primul (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:44)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Rand vezi ca ti ai scris numele gresit, corespondetNule.
      Carevasazica sa intelegem ca psdistii sunt aia iubitori de tara, nu? :))
    • +12 (18 voturi)    
      Eu sunt din generatia care a facut armata (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:11)

      cetateanulmodern [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Pot sa confirm ca este o totala pierdere de timp.
      • -1 (3 voturi)    
        A luat minusuri degeaba (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:50)

        Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

        Era vorba de armata in Elvetia, unde omul e chemat parca 2 saptamani pe an sa faca trageri; nu 1 an pe viata sa culeaga porumb. E altceva.

        Armata obligatorie are un singur avantaj semnificativ: umple tara de posibili luptatori de guerilla care sunt un potential cosmar pentru oricine planuieste o ocupatie. Altfel, in 2022, armata obligatorie inseamna carne de tun, parerea mea. La un razboi serios nu te duci cu racani, ca poate dau de-un Terminator si-i face parizer.

        Da-s tare curios, de unde a venit ideea asta cu armata obligatorie? O posibila corelatie cu statul epoletilor? Nu ma refer la armata, ci la celelalte servicii militarizate...
        • +1 (3 voturi)    
          de unde a venit ideea? (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:13)

          stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Gigel cu elefantii

          pai de unde sa vina: ne-ar mai trebui niste speciali in plus: generali, colonei si acum nu se justifica ca si asa-s destul de multi raportat la ce armata avem. solutia: armata mai numeroasa - maiu multi generali & colonei
  • +2 (14 voturi)    
    as fi pentru daca s-ar si face pe bune (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:16)

    Gogu_cel_viteaz [utilizator]

    tinand cont de atmosfera tot mai tensionata la nivel mondial si de faptul ca prin cartier e un urs care vrea sa fie vecin cu noi, e cel putin de analizat
    • 0 (4 voturi)    
      Si mai de analizat (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:51)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_cel_viteaz

      ar fi jucarelele pe care vrem sa le cumparam pentru armata regulata. Rusii dupa cum se vede se tem mai mult de jucarele decat de racani luati la oaste.
      • 0 (0 voturi)    
        evident ca sunt si alea importante (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:08)

        Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui Gigel cu elefantii

        dar de pomana le ai daca nu dispui de oameni instruiti care sa le foloseasca. Dependenta prea mare de tehnologie faciliteaza formarea de oameni slabi.
        Si apoi nu e vorba doar sa-l inveti pe om sa traga cu prastia. Trebuie sa-i bagi in cap si cateva notiuni de baza legate de disciplina, comunicare, responsabilitate, rezilienta, psihologica, structura de conducere si multe altele. Chiar daca nu dispui de cele mai noi "jucarii", daca ai o populatie cu ceva minim de cunostinte in cele pe care le-am enumerat ar fi suficient sa dai mai multe batai de cap unui posibil agresor care e dispus sa trimita si trupe pe teritoriul tau.
        Iti las asta: https://nationalinterest.org/blog/buzz/history-lesson-iran-beat-america-war-game-2002-180016
        ca sa vezi de ce nu e suficient sa te bazezi doar pe tehnologie
  • +21 (31 voturi)    
    mai bine ar intreba altceva... (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:18)

    qwerasdf [utilizator]

    cati ar fi dispusi sa lupte pentru lichele cu pensii speciale? si pentru lipitoarele de bani publici
  • +17 (19 voturi)    
    Accept sa particip la orice confruntare (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:31)

    Mihail. [utilizator]

    Daca e online si la ore rezonabile.
    • +13 (19 voturi)    
      Nici măcar! (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:18)

      J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      După ce-am savurat-o pe viu, cu mulți ani în urmă, nu mai vreau să văd bădărani semianalfabeți în uniformă nici măcar on-line... Iar cu interesul național, scutiți-mă! E deja clar ce interese au unii și ce interese au alții. Nu apelați la mine să vă apăr interesele voastre în detrimentul familiei mele!
  • +14 (26 voturi)    
    Poate că unii n-au chef să se războiască (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:40)

    hsl [utilizator]

    și atunci de ce ar trebui să învețe să dea cu pușcociul?!
    Ce treabă au cetățenii pașnici cu războaiele pe care vor să le poarte statele violente?
    „Vin rușii, chinezii, reptilienii și ocupă România!” - n-au decât să vină; eu n-am de gând să mor ca prostul pentru ca Iohannis să poată juca în continuare golf la SB sau pentru ca nulități politice precum Orban, Câțu sau Ciucă să-și bată joc de drept (și dreptate) sub privirile tâmpe ale unui popor debil când vine vorba de principii democratice și nici nu accept acest lucru pentru copiii mei.
    • +2 (14 voturi)    
      vezi tu (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:13)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      daca luptele ar fi doar pentru protejarea unor lichele precum cele pe care le-ai enumerat nu ar mai fi fost nici un razboi in lumea asta.
      Problema e ca luptele se dau si pentru teritoriu, resurse, ideologie si cine mai stie ce motive. Si poate nu vrei sa-l protejezi pe cel de langa tine, dar bombradierul din cealalta tabara o sa te trateze la fel de prost.
      Mai bine sa fim pregatiti si sa nu fie nevoie decat sa fie nevoie si sa nu fim pregatiti.
      Si daca nu vrei sa lupti (si pot sa admit ca exista si motive ideologice sau religioase care te-ar putea scuti sau poate ai noroc si nu esti trimis pe front) o sa faci ce? O sa fugi din tara? Daca se lasa cu un boogaloo ca acum 83 de ani ai resursele sa fugi impreuna cu familia intr-o tara precum Elvetia?
      Sa ne fereasca Dumnezeu de ce imi povestea buinica-mea ca au facut rusii cand au patruns la noi pe teritoriu dupa ce am intors armele impotriva Germaniei.
      Si apoi ar mai fi un aspect. Crezi ca specimene precum Ciuca, Catu, Iohanis & co. si-ar mai permite atatea derapaje cu o populatie cu pregatire si disciplina militara?
      • +3 (3 voturi)    
        Divergențele sunt între state (Guverne) (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:39)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_cel_viteaz

        cetățenii, poporul fiind pionii pe care acestea (guvernele) îi sacrifică pentru a-și câștiga, apăra sau asigura guvernarea.
        Ce se schimbă, dacă vin niște reptilieni cu o ideologie nouă ca să ocupe teritoriul și resursele; orice stat are puterea să mă deposedeze oricând de proprietățile imobiliare pe care le am pe un teritoriu dat (ți se pare că pe vremea comuniștilor marii proprietari - deci oameni cu bani și relații - au făcut mare brânză?) iar resursele sunt deja ale statului (adică ale cuiva care nu-s eu - altfel, aș lua și eu câte o găleată de combustibil moacă), deci ce-mi pasă mie cine le exploatează (românii au gaze la greu; ți se pare că plătesc facturi mai mici decât bulgarii sau croații)?!

        Eu da, am resurse materiale (suficient de lichide) ca să părăsesc România (și în caz de război o fac fără să mă uit în urmă), însă aș pleca chiar dacă aș fi sărac lipit (fii sigur că orice român găsește 100€/pers ca să treacă granița); o viață am (din câte știu) de aceea (mie) mi se pare o idioțenie să o risc fără să urmăresc un câștig direct pentru mine sau pentru urmașii mei, însă respect dreptul oricui de a proceda altfel.

        Înainte de 89 toată populația făcea stagiul militar obligatoriu și uite că societatea a fost plină de specimene gen Ceaușescu, Vișinescu, Ficior - mult mai maligne decât cele de astăzi; deci răspunsul la ultima ta întrebare este „da”, pentru că o populație precum cea a României se va comporta exact la fel, fie că știe sau nu să dea cu pușca.

        PS: cam ce crezi că poate face o armată de prăștiași - cetățeni care au învățat să dea cu pușcociul acu' 10 ani - în fața a câteva drone, controlate dintr-un turn de prin Cri... sau din Zon...? Până când apucăm noi să băgăm glonțul pe țeavă reptilienii au ras deja jumătate de Românie...
        • +1 (1 vot)    
          iti dau dreptate in anumite privinte (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 9:36)

          Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          dar te intreb, in tarile in care te-ai duce, stabilitatea a fost obtinuta prin plecarea capului in fata pericolelor externe sau fuga din fata oricarui conflict?
          Macar ar trebui sa proiectam ceva putere catre eventualele pericole externe in loc sa adoptam deschis atitudini de genul "mie nu-mi pasa, cu prima ocazie imi fac bagajele si plec".
          Nu cred ca populatia romaniei se va comporta exact la fel. Nu te contrazic ca in continuare ne confruntam cu o caruta de probleme ce ni se trag de pe vremea impuscatului si altele ce au aparut pe parcurs, dar daca nu poti sa admiti ca lucrurile incep sa se schimbe incet incet spre bine imi lasi impresia ca esti prea cinic.Si probabil schimbarea vine atat de incet pentruca prea multi din cei care vad problemele aleg sa fuga din fata lor doar pentruca ceea ce isi doresc nu se poate intampla peste noapte (e totusi alegerea lor, dar povara se muta toata pe umerii celorlalti).
          La PS sunt multe de discutat legat de calitatea instructajului si a aparaturii, insa doctrina de " force multiplication" s-a dovedit in nenumarate randuri ineficienta (depinde ce vrei sa obtii totusi). Chiar si in ziua de azi. cu toate dronole si cu toate bombardierele invizibile, fara bocanci pe teren nu ajungi sa stapanesti o tara. Si apoi si strategiile de aparare se pot adapta la vremurile in care traim fara sa fie necesare investitii masive.
          • 0 (0 voturi)    
            Sunt 2 state în Europa pe care le vizez (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 11:15)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_cel_viteaz

            (în care probabil mă voi reloca curând chiar și în lipsa unui conflict militar)
            Unul din ele cu un sistem democratic (la nivel practic, nu doar teoretic) cum nu există nicăieri și altul care, deși are un sistem de funcționare clasic, domină toate topurile prin consistența modului în care se regăsesc implementate în societate principiile democratice; ambele sunt națiuni pașnice care au evitat conflictele armate prin diplomație.
            Cred că societatea de astăzi este cea mai bună societate care a existat vreodată pe teritoriul Ro și sunt convins că va deveni din ce în ce mai bună, însă eu am ajuns cu dezvoltarea personală într-un punct în care, dacă nu schimbăm rapid câteva lucruri importante, încep să adun frustrări atât personale cât și profesionale.
            O fi existând măcar un motiv care să mă facă să mă pun în slujba armatei unui stat, însă până acum eu nu am reușit să-l găsesc.
    • +12 (12 voturi)    
      Exact cum am spus. (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      Radeati aici de afgani ca nu si-au aparat tara.. Pai si in Romania e la fel. Si o sa fie la fel.
  • -5 (27 voturi)    
    Tinerii frumosi si liberi (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:41)

    Iorgovan [utilizator]

    Nu pot face armata, ca isi murdaresc pantofiorii.
    • +4 (6 voturi)    
      Eu am facut armata .. (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      .cand am fost tanar (nu frumos). Nu cred ca am invatat ceva care sa-mi foloseasca intr-un eventual conflict. Poate injuraturi, mitocanie. Orice ghertoi frustrat / devine sef...Si sa te tii atunci.
    • -1 (5 voturi)    
      oh, wow... viteazule (Luni, 10 ianuarie 2022, 19:22)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      ai facut armata... nu mai e nimeni ca tine!
  • +5 (15 voturi)    
    Să fie respectată demnitatea tânărului recrut! (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:13)

    Don Ciccio [utilizator]

    De acord, dar serviciul militar să fie efectuat în garnizoana în care se află resedința recrutului.

    Totodată, să nu mai fie obligatorie cazarea în unitațile militare, ci, la dorință, după cele 8 ore de instrucție în unitatea militară, recrutul să poată părăsi incinta UM, revenind la program a doua zi, la prima oră, la fel ca toate cadrele militare active ale UM.

    Obligativitatea cazării în incinta unității militare, pe durata întregii perioade a efectuării serviciului militar, a fost o experiență mizeră, inumană, dar și un prilej pentru umilirea și batjocorirea tinerilor militari de către gradați și cadre militare active.
  • +11 (13 voturi)    
    Acum cinstit, ce sa apar !? (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:26)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Mare parte din terenul agricol, e vandut strainilor...
    Petrolul e vandut la (rusi prin intermediul) OMV...
    Padurile le taie niste austrieci(cu complicitatea udmr-pnl-psd)...
    Industrie grea, nema, nada, nula...
    Mine, majoritatea inchise...
    Cariere de piatra, majoritatea inchise, e mai ieftin sa fie adusa majoritatea pietrei(granit, marmura, travertin)din Italia ! Pana si la Simeria travertinul vandut e tot din Italia !
    Paraurile si riurile de munte sunt distruse pt. asa zisele certificate verzi, oare de ce nu vorbeste presa centrala despre aceste distrugeri ireparabile ?
    Daca pleaca Reanault de la Pitesti si Ford de la Craiova...
    Deci, pt. toate astea eu vreau din tot sufletul ca armata sa fie obligatorie, DAR doar pt. odraslele si rudele tuturor beneficiarilor de salarii, pensii si alte sinecuri speciale, ca doar d'aia sunt speciali toti porcii !
  • +1 (3 voturi)    
    nu mai are sens (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:38)

    Boa [utilizator]

    Ar fi aiurea sa se reintroduca serviciul militar obligatoriu.

    Suntem in NATO, in UE si orice atac militar impotriva noastra ar fi unul impotriva acestor aliante militare si politice ce au o forta armata considerabila. Armata profesionista pe care o avem este suficienta.
    Numai un dement ar incepe un asemenea atac fara sanse de succes si fara niciun castig potential. Pentru ca nu exista niciun beneficiu clar pentru o alta tara care ar vrea sa cucereasca militar Romania.

    In prezent sunt mult mai eficiente razboaiele hibride prin care cu cativa troli informatici o tara precum Romania este "ajutata" sa se infranga singura,
    Iar razboaiele moderne nu se mai poarta cu armate numeroase ce stau fata in fata in transee in conditiile in care tehnologia militara le-ar nimici de la mare distanta.

    Rolul educational al serviciului militar este si el discutabil. Mi-am satisfacut serviciul militar pe vremea in care acesta era obligatoriu si pot spune ca nu mi-a folosit la nimic. Poate doar ca sa realizez ca in viata sunt situatii in care trebuie sa te supui ordinelor unor betivani limitati intelectual. Dar asta poti sa afli si in alte situatii.
    In plus serviciul militar obligatoriu inseamna cheltuieli nu tocmai de neglijat din banii publici. Banii astia ar fi mai utili pentru programe educationale mult mai interesante.
  • +5 (5 voturi)    
    intrebare pentru invitatii cadre militare (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:09)

    mihai123456 [utilizator]

    In caz de invazie a Romaniei, cine va fi trimis in linia 1: tinerii recruti, rezervistiii si plebea?

    Generalii, gradatii (care au fost platiti degeaba pe timp de pace 70 de ani) vor sta binemersi la adapost si vor "coordona". Nu-i asa? Sau vor merge pe front in linia 1 sa dea exemplul personal?
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:15)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Deci rad cu lacrimi (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:16)

    andypandy [utilizator]

    Pe cine sa pui mai sa faca armata?!? Pe cine? Ca acum fiecare e pt propriul sau interes ... bloggeri / vloggeri / pitipoance de tot soiul (dap, am vazut si barbati de genul crai de Dorobanti din ce in ce mai mult). La noi nu exista chestii de baza precum empatie si simt comunitar d'apai sa fie simtul responsabilitatii patriotice. Ca sa dati cu minusuri in mod informat iaca eu am facut armata si nu am murit si acum lucrez in IT ca deh, nu-mi plac sefii prosti. Dar daca e sa fim obiectivi ... in caz de orice miscare armata in zona ... la noi nimeni nu o sa stie ce sa faca, se va isteriza in baie. Personal as vrea sa se faca armata de catre toata lumea (barbati si femei) ca in Israel, ca macar sa reactionam disciplinat si sa nu ne-o dam singuri la gioale intr-o panica generalizata. Si pentru femei ar fi o chestie buna ... presimt ca nu o sa mai avem atata violenta domestica atunci cand femeile nu mai sunt victime sigure.
  • +3 (3 voturi)    
    barbatii ca barbatii (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:18)

    Coco Whistle [utilizator]

    dar femeile? de ce sa descriminam. si opinia mea umila e ca femeile au decazut enorm in romania...barbatii stiu de ce.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu armata obligatorie dar.. (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:56)

    CogitoErgoSum. [utilizator]

    Macar putina instruire.. Cum sa folosesti armele, putina strategie etc. Niciodata nu strica..