Club Obelix- EurActiv

Ioan Ghise, la TVR Info: Si Basescu si Ponta vor merge la Bruxelles, pentru ca amandoi au bani de avion/ Traian Basescu se duce ca sa faca poza de familie si sa mimeze ca el ar fi sef al statului

de Narcis Anton     HotNews.ro
Miercuri, 27 iunie 2012, 23:15 Revista Presei | Faze Tari

Neuronul Stingher
Ioan Ghise a declarat la TVR Info ca atat premierul Victor Ponta cat presedintele Traian Basescu pot pleca joi la Bruxelles: "Amandoi se pot duce, ca amandoua institutiile: si Administratia Prezidentiala si Guvernul au bani de avion; maine cei de la Consiliul European vor fi intr-o situatie jenanta cand vor trebui sa adauge inca un scaun la masa, pentru ca vor fi doi reprezentanti din Romania... ca, ce sa-i faci, presedintele vrea sa conduca si Guvernul, ceea ce nu e cazul".

Senatorul liberal a adaugat ca: "La Consiliu se discuta politici care privesc poporul roman si pe care Guvernul trebuie sa le execute, nu presedintele. Asadar Traian Basescu se duce ca sa faca poza de familie si sa mimeze ca el ar fi sef al statului, cum in capul lui si este".


Citeste mai multe despre   


















1928 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Asta cine mai e, de se baga singur in seama ? (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:21)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Si eu am bani de avion, dar nu ma duc la Consiliul European, ca nu sunt sef de stat...
  • +16 (18 voturi)    
    Bine (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:25)

    Adrian1 [utilizator]

    Bine incadrat la "Neuronul stingher".
  • +15 (17 voturi)    
    Mai Ghise! (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:25)

    Gambeta [utilizator]

    Culmea e ca si noi credem acelasi lucru: ca Basescu este seful statului. Acum, tu ce zici; suntem noi toti prosti ori tu?
  • +14 (16 voturi)    
    domnul Ghise (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:29)

    edif [utilizator]

    apare mereu pe sticla cu replici bascalioase de ferentari, probabil sunt toti trimisi de Copy-Lot sa cante placa scrisa la guvern
  • +18 (20 voturi)    
    acest om ratat (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:30)

    misescu [utilizator]

    a fost primar al Brasovului timp de 8 ani, fara sa faca nimic util pentru oras! iar voi tot preluati ce spun astfel de panarame, in loc sa focusati atentia pe oameni care au ce spune despre ceea ce au facut util pentru ei si pentru ceilalti deopotriva!
  • +25 (27 voturi)    
    sunteti de groaza (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:36)

    emaef [utilizator]

    Hei!!!!!!Chiar este!!!!!l-au ales 5 mil de romani.........e periculos ce se intampla .........ne obligati sa iesim in strada daca o tineti tot asa
  • +18 (20 voturi)    
    O sa vina (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:41)

    mihai_42 [utilizator]

    pana la urma si alegerile si poate o sa scapam de individul asta! A, inca ceva, d-le. Ghise, parlamentar de pe locul 3 in colegiu, daca te uiti cunva pe hotnews sa sti ca radiografia aia e cu dedicatie :)
  • +15 (17 voturi)    
    Avea nenea Iancu o vorba... (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:52)

    Rollo [anonim]

    ...amice, esti idiot!
  • +9 (11 voturi)    
    papagalului --ghise (Joi, 28 iunie 2012, 0:29)

    brasoveanca [anonim]

    Cu ocazia "grevei parlamentare" amicul Ghise ,zicea ca participa la lucrarile Parlamentului,pentru ca nu-si permitea sa lipseasca ,avind de achitat un imprumut pentru alegerea lui ca senator.Sunt brasoveanca,dar ,daca o sa-l intilnesc,vreodata,pe papagalul asta ,o sa-i arat totala mea admiratie,trimitindu-i un scuipat,direct intre ochi.
  • +11 (13 voturi)    
    Puscarie (Joi, 28 iunie 2012, 0:30)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ioan Ghise despre Basescu: " ... si sa mimeze ca el ar fi sef al statului ".

    Domnul Ghise de fapt mimeaza necunoasterea legii. Dar necunoasterea legii nu scuteste de efectele ei.

    Daca Ponta isi arata miine fata la Consiliul European, va intra cu la puscarie, numai pentru aceasta fapta. O sa joace popa prostu' cu Nastase.
    • +2 (2 voturi)    
      ba nu (Joi, 28 iunie 2012, 5:17)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      chiar daca se duce Copy-lot la bruxelles, scapa de lege. deciderea cc de azi trebuie publicata in monitorul oficial ca sa capete putere de lege. ori uslasii tocmai au trecut monitorul oficial sub "paza" lor ocrotitoare. adica, daca nu le convine, nu publica legile. punct.
      • +2 (2 voturi)    
        Constitutia este in vigoare (Joi, 28 iunie 2012, 9:30)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

        Constitutia este in vigoare, astazi, daca va fi incalcata. Nu este nevoie de nici o decizie CCR. Necunoasterea Constitutiei, interpretarea Constitutiei, sint argumente care NU MAI FUNCTIONEAZA in Romania, un stat de drept.

        Incalcarea deciziei CCR, premeditarea evidenta a incalcarii Constitutiei, juramintul de respectare a Constitutiei, sint doar circumstante agravante pentru Ponta. Acesta va fi arestat, la aterizarea pe aeroportul Henri Coanda, daca isi va arata fata la Consiliul European. Filmarile din aceasta dimineata, vor dovedi daca Ponta a facut ieri doar o gluma proasta.

        La cit de slab pregatit este plagiatorul Ponta, eu cred ca va fi arestat la intoarcere, cu mandat de 29 de zile. Ulterior se poate obtine de la parlament ridicarea imunitatii. Parlamentarii USL-isti sint oameni rai, dar majoritatea nu aproba incalcarea Constitutiei.
  • +3 (3 voturi)    
    Ghise! (Joi, 28 iunie 2012, 0:51)

    uzurpatorul [utilizator]

    Guvernul nu trebuie sa execute numai ce se discuta acuma la Bruxelles ci tot ce se discuta oriunde si oricand pe plan extern,pentru ca treaba guvernului este sa execute politica externa a Romaniei. Presedintele reprezinta Romania ,discuta in numele Romaniei,semneaza intelegeri si tratate cu alte tari,iar guvernul pune in aplicare toate astea si ca sa le puna in aplicare,nu trebuie sa se deplaseze la Bruxelles. Guvernul sta acasa si primeste pe caile oficiale toata documentatia necesara executarii functiunilor lui. Ponta nu are nici o atrbutiune pe plan extern,decat daca este delegat de Presedinte.In rest,el trebuie sa stea la birou si sa lucreze pe branci pentru a-si justifica salariul consistent de prim ministru. Pentru toate astea insa,are nevoie de bun simt,de cinste,de adevar,de corectitudine in judecata,etc.Din pacate ,toate astea nu se pot invata la scoala si nu se pot obtine prin doctorate ci ele fac parte din caracterul omului cu care acesta se naste,iar Ponta s-a nascut fara ele.
    • +2 (2 voturi)    
      glumesti (Joi, 28 iunie 2012, 5:20)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui uzurpatorul

      birou? ce birou? s-a mutat la antena 3 si pe la colturile palatului victoria, primind indicatii de la colegii de sleahta. asta inca nu si-a castigat cinstit nici macar 1 zi din salariul gras platit de noi, care ne cocosam muncind.