Adrian Vasilescu: America a declarat razboi psihologic Europei

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:36 Revista Presei | Radio TV

Adrian Vasilescu
Foto: AGERPRES
"Adevarul este ca America  a declarat razboi psihologic Europei", a declarat mierucri seara la Realitatea TV Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR.

"Realitatea este ca America este o locomotiva in reparatii capitale, Japonia e trasa in rezerva, China are si ea probeleme ei, insa trenul economic al lumii mai are o locomotiva- Uniunea Europeana", a mai spus Adrian Vasilescu.

Presedintele american Barack Obama a declarat, miercuri, ca statele europene nu au facut tot ce trebuia pentru a-si rezolva slabiciunile din sectorul financiar. Criza datoriilor din Europa "sperie intreaga lume", afirmase luni liderul american, adaugand ca deciziile europenilor de stavilire a crizei "nu au fost atat de rapide pe cat ar fi trebuit". Reuters noteaza ca afirmatiile lui Obama mentin presiunea pe liderii din zona euro pentru a rezolva criza datoriilor din regiune.


Citeste mai multe despre   



















6995 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    hai sa radem... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:50)

    anonim [anonim]

    Mai vedem daca chiar Europa mai are un cuvan de spus...

    Cred ca Europa nu si-a facut temele si risca grave probleme. Pana la urma nu este parerea mae sau a altei persoane, viata ne va arata adevarata fata in curand...

    Regret spararea de pareri fata de domnul Vasilescu.
    • +2 (6 voturi)    
      europa... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 22:06)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Europa consuma. daca Europa nu mai consuma atunci China, India, Orientul, toate o sa moara de foame pt ca nu mai au pt cine produce. si nici Americii nu i-ar merge chiar bine.
  • +2 (4 voturi)    
    aveam pretentii (Miercuri, 28 septembrie 2011, 22:09)

    neutrino [anonim]

    ce razboi "psihologic" sa declari cand Europa pierde-pe propria greseala?
    Obama incearca doaro noua lovitua de imagine (nimic nou sub soare la el, dealtfel)...poate mai mai castiga din pierderi...prin Europa nu si-a facut treaba a se intelege ca nu doar noi suntem vinovati de criza mondiala aparuta....lucru nu foarte neadevarat, dealtfel.

    Cat priveste "lupta" Europa-America...Europa este pierzatoare de tare multa vreme :)).
  • +1 (3 voturi)    
    UE trebuie sa devina precum SUA : SUE ! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:04)

    AVP [utilizator]

    Altă şansă de salvare nu e !
  • +5 (7 voturi)    
    Dl. Vasilescu (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:06)

    Vizitiul [utilizator]

    Ce facem la Realitatea TV atat de des? :(
    • -1 (3 voturi)    
      crezi......... (Joi, 29 septembrie 2011, 3:29)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      ca ia niste bani dela SOV ?
  • +3 (7 voturi)    
    Ei da... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:38)

    albastru [anonim]

    SUA cu trilioane de dolari datorie externa isi da cu parerea despre datoriile europene... E de ris intr-adevar!
  • +2 (2 voturi)    
    Pana acum (Joi, 29 septembrie 2011, 1:14)

    finans [anonim]

    Adevarul era ca nimeni nu stie adevarul.
    Pana la 4.30 (leusteni/ euroi)
    De la 4.50 incolo o sa apara adevarul de dincolo de adevar.
  • -1 (3 voturi)    
    ce este cel mai interesant?! (Joi, 29 septembrie 2011, 12:13)

    Andrei [anonim]

    Simplu, Americanii nu au iesit din criza ei se afunda mult mai adanc, si constientii fiind de asta, arunca matza in ograda UE, pentru a pune presiune pe noi. Ce au facut americanii in toate crizele de la al doilea razboi mondial incoace? Simplu au emis bani si au tot emis incontinuare. Dar de unde si-au scos parleala? (adica dobanda emisiunilor monetare? F simplu, din Europa, Asia. Practic ce se intampla din 2008 incoace este un joc al Americanilor de a-si spori puterea in intreaga lume, razboiul mutandu-se acum pe teritoriul european unde ei nu prea aveau influenta. Asta este ceea ce face America de vreo 80 de ani incoace, incearca sa isi arate suprematia si peste europa prin tot felul de operatiuni financiare, diplomatice si politice. Toata incompetenta si probleme lor sunt platite de restul lumii pentru simplul fapt ca este america si ca au investitii peste tot in lume de unde ei isi scot dobanzile pt emisiunile de bani. Este jocul FED si al guvernului de papusi controlate de FED. E un razboi financiar, deschis de catre Familiiile Financiare ale americii ( bernake, Rotschild si restul). Europa ar trebui sa treaca peste acest impas prin atacarea SUA si prin boicotarea investitiilor marilor companii americane.
    • +2 (2 voturi)    
      cand doi se bat (Joi, 29 septembrie 2011, 13:05)

      mary [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Ghici cine castiga din batalia si boicotul pe care tu si, probabil, altii ca tine il propun intre Europa si SUA?

      Imi pare ca se ghiceste usor: Rusia, China si in rest o mare parte din lume aruncata in haos.

      Think twice about the future...

      Parerea mea este ca esti un pic filo-german, ceea ce nu ma priveste, dar de aici pana la a declansa un razboi comercial/financiar cu USA este o cale mult prea lunga.

      Poate si tu, Andrei, esti o parte din aceea sarabanda pe care incearca sa o croiasca Germania, parerea mea, impreuna cu Rusia.

      Mai vedem astazi ta TVR cum Rusia impreuna cu Germania si-au dat mana sa conduca holocastul. Inregistrarea are 10 ani - Just remembering what may happend when the two countries are involved....

      Amandoua tarile, Rusia si Germania, sunt setoase de putere. UE a fost creata tocmai pentru a se opune setei de putere a Germaniei, care pentru o vreme, a inteles si s-a subordonat acestui tel. Acum, cand Germania se bucura de o mai mare libertate, se pare ca unele tari reapar... Regretabil..Suparator...
      Please, stay away!
    • -3 (3 voturi)    
      Bravo! (Joi, 29 septembrie 2011, 13:15)

      aschie [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      corect!corect! Europa nu tb sa cedeze, este un continent vechi, crestin, dezvoltat....singurii care pot tine piept americanilor. Ca daca americanii declarau razboi talibanilor, asiaticilor si altora erau un pic mai credibili, adica reuseau sa pacaleasca lumea...este absurd sa declare razboi europenilor. Asa incearca prin intimidare sa faca ce vor ei adica anticristul. Banul, banul, banul....
      • +1 (1 vot)