Basescu: Senatul s-a compromis de la presedinte pana la fiecare senator. Sa refuzi sa adopti legea privind mecanismul de promovare a judecatorilor la ICCJ e descalificant

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 27 octombrie 2011, 22:52 Revista Presei | Radio TV

Plenul Senatului
Foto: AGERPRES
"Senatul, in ansamblul lui, s-a compromis cand a refuzat sa adopte legea privind mecansimul de promovare a magistratilor de la ICCJ", a declarat seful statului, joi seara, la postul de televiziune public.

Traian Basescu sustine ca reactia Parlamentului la modernizare este pasiva, iar legile privind reforma sanatatii, asistenta sociala si numirile de judecatori la ICCJ trebuie sa fie adoptate prin asumarea raspunderii, pentru ca s-a dovedit ca nu pot fi trecute prin Parlament.

"Sa refuzi sa adopti legea privind mecanismul de promovare a magistratilor de la ICCJ e descalificant pentru Senat", a mai spus presedintele, concluzionand ca "nu ne putem pune nadejdea in Parlament" cand vine vorba de continuarea proceselor de reforma si modernizare.

"Am discutat cu premierul Boc sa le lasam prin Parlament, desi erau obligatii asumate de statul roman acum nu mai am ce sa fac decat sa concluzionez ca nu ne putem pune nadejde in dorinta Parlamentului de a moderniza, de a continua procesele de reforma. Si atunci reforma sanatatii, legislatia legata de justitie, de asistenta sociala trebuie asumata de Guvern prin asumarea raspunderii", a spus seful statului.

Senatul, in calitate de camera decizionala, a respins proiectul de lege initiat de Guvern privind impunerea de criterii mai stricte de promovare a judecatorilor la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) - locul unde se judeca, printre altele, si marile dosare de coruptie. Senatorii au respins si proiectul de lege, in forma inaintata de Guvern, cu 48 de voturi pentru, 51 de voturi impotriva si o abtinere.

Printre prevederile proiectului: cel putin 15 ani vechime totala in magistratura si cel putin cinci ani vechime la o Curte de Apel (in prezent necesarul este 12 ani vechime in sistem), examen scris pe langa interviul in CSM si necesitatea ca judecatorul sa nu fi fost sanctionat in decursul carierei sale pana la acel moment.























2374 vizualizari

  • -25 (31 voturi)    
    ete scartz!! (Joi, 27 octombrie 2011, 23:07)

    mihai [anonim]

    E compromis Senatul ca zice Basescu!
    Dar Camera nu e compromisa, dupa ce Anastase a furat voturile in vazul lumii?
    Guvernul nu e compromis ca face parte din el Udrea, aia cu presedintele Norvegiei?
    Parlamentul european s-a compromis cu EBA si Becali?
    Palatul Cotroceni s-a compromis cu Basescu?
    Senatul e o institutie care a inceput sa functioneze pe la 1864 si nu o sa vina acum un manelist ingalat sa il desfiinteze, ca n-are el majoritate obedienta acolo. Cu 10% in sondaje nu ai autoritatea morala sa faci tu reforme in tara, ba, presedintele lu peste!
    • +18 (20 voturi)    
      replica (Vineri, 28 octombrie 2011, 0:52)

      Bogdan_S [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Un presedinte este ales pentru 5 ani. 5 ANI!!!! Indiferent de sondaje. AI bagat la tartacuta? Ca dupa logica ta presedintele trebuie schimbat la fiecare bataie de vant ori fiule, asta nu e democratie. Dar de ce ma chinui sa-i explic asta unuia cu ochelari de cal care din toate relele din tara asta a ales furtul lui madame Anastase, Udrea cu presedintele norvegiei, etc. Mihaita tata beleste ochii bine si uite-te in jurul tau.... vezi ca cei despre care vorbesti sunt mici copii: EBA si Becali.... Adevaratul pericol este in umbra si da-mi voie sa-ti numesc numai unul: Voiculescu.
      • 0 (2 voturi)    
        baubau de serviciu (Vineri, 28 octombrie 2011, 11:02)

        grosu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_S

        Nu mai tine domnule chestia asta cu sperietorile de serviciu, dupa cum zice al mare. Vad ca a ramas Voiculescu singur, au disparut Patriciu si Vantu, sunt in rezerva Iliescu, Nastase, minerii. E de toata jena sa spui ca papagalu ca tara merge prost din cauza lui Voiculescu, de parca asta ar fi un extraterestru cu puteri malefice formidabile, da de pamant cu serviciile secrete, cu armata, cu politia, cu banca nationala, cu academia romana, cu guvernul, cu bugetul tarii, cu onu si cu toata Europa.
        • +1 (1 vot)    
          Baubau (Vineri, 28 octombrie 2011, 11:52)

          Bogdan_S [anonim] i-a raspuns lui grosu

          Grosule daca citesti postul mea am spus "da-mi voie sa-ti numesc numai unul" !!! Am zis eu ca tara merge prost din cauza lui Voiculescu?! Ma faci sa mor de ras. Tara merge prost din cauza noastra, a tuturor. Toti furam fara nici un fel de jena, desigur fiecare la alt nivel dar furtul e furt. Cati dintre noi care platesc chirie se asigura ca statul isi primeste partea? cati dintre noi din adminsitratia publica se asigura ca banii sunt cheltuiti cu cap? Cati dintre noi au bagat concedii medicale inchipuite? Cati dintre noi chiar muncesc 8 ore pe zi si nu 4 ore si restul pauza de cafea? S.a.m.d.
      • 0 (2 voturi)    
        Job description (Vineri, 28 octombrie 2011, 12:28)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_S

        Right, mai Bogdanel tata, da`vezi ca in job description-ul presedintelui nu ii sa isi impartaseaca parerea proprie la teveu despre alte institutii. Ca ii de clasa proasta. O poate face la el acasa in privat . Si ma refer la orice aiureala declarata.
    • +7 (7 voturi)    
      ugerdevaca (Vineri, 28 octombrie 2011, 8:31)

      rica [anonim] i-a raspuns lui mihai

      zici ca:"Parlamentul european s-a compromis cu EBA si Becali?"
      dar de adrian severin nu intrebi?
  • +32 (38 voturi)    
    bravo Base (Joi, 27 octombrie 2011, 23:07)

    georget [anonim]

    D'aia am stat in vint si ploaie ca sa il votez pe Basescu
    Mare pacat ca nu sunt multi ca el
    • 0 (2 voturi)    
      A ploat si a fost vant ? Ti s-a parut (Vineri, 28 octombrie 2011, 10:07)

      John [anonim] i-a raspuns lui georget

      ...
  • -25 (29 voturi)    
    Un presedinte compromis (Joi, 27 octombrie 2011, 23:10)

    evoque [utilizator]

    Cand o sa termine politicienii romani acest circ.
    Baselu' flota la control, averea familiei la control si apoi mai vorbim care politician este mai compromis decat altul.
    In curand o sa vrea presedintele sa credem ca este mai imaculat decat fecioara maria.
    Nu conteaza ce spun antenele despre presedinte pentru ca se vede ce ramane dupa el.... si miroase....dar nu a parfum.
    • +9 (13 voturi)    
      evoque = mihai (Vineri, 28 octombrie 2011, 0:50)

      usele [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Mai specie de fiinta ce esti... esti halucinant omule! Macar mai schimba stilul de scris (o propozitie pe fiecare rand), ca isi da lumea seama ca esti platit de noi sa scrii aberatii!!!
      Si ti-am dat indicatii clare sa nu mai comentezi despre "flota", ca toata lumea stie ca este o gogorita!

      Esti penalizat pentru asta! Ai doar 3 lei pe mesaj de acum inainte...
  • +27 (33 voturi)    
    Asta e ce ne ofera alianta mafiota USL (Joi, 27 octombrie 2011, 23:17)

    dan [anonim]

    Bravo USL! Ma intreb ce explicatii aveti la refuzul de a promova judecatori pe baza de merite si nu pe pile cum ati facut voi mereu..
    • +18 (20 voturi)    
      explicatia (Vineri, 28 octombrie 2011, 0:07)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui dan

      e la PSD. Nu ei voiau sa inscrie repetentii la BAC la facultate cu conditia ca pana la pensionare sa-si ia BAC-ul? Poate a fost ideea "genialului" procuror Ponta, cine stie. PARLAMENTUL AR TREBUI DESFIINTAT! Taiati-le salariile! Daca nu lucreaza-n Parlament trimiteti-i la strans gunoaie, Bucurestiul e plin! (si din pacate si parlamentul..) La panoul rusinii cu ei! Nu merita banii pe care tara-i imprumuta si poporul ii plateste cu sudoare. RUSINEA NATIONALA!
      • 0 (0 voturi)    
        PARLAMENTUL AR TREBUI DECIMAT! (Vineri, 28 octombrie 2011, 20:17)

        Traian [anonim] i-a raspuns lui roman diaspora

        Democratie fara parlament nu prea este. Deci nu prea poate fi desfintat.
        Dar o decimare se impune, ca tot nu prea fac mare branza. Cine nu are noroc la tragerea la sorti pleaca acasa. Asa am putea de anul acesta sa ajungem la 300 de parlamentari.
  • -13 (15 voturi)    
    felicitari (Joi, 27 octombrie 2011, 23:55)

    itanhanga [anonim]

    felicitari comentariu Mihai
  • +15 (15 voturi)    
    sincer acum (Vineri, 28 octombrie 2011, 0:35)

    visio [anonim]

    nu vad de ce va mirati: cu Geoana presedinte al senatului, si cu voiculescu videpresedinte al senatului, voi chiar credeti ca vor trece legi importante pt omul de rand? geoana merge la SOV in miez de noapte, sa i se faca masaj pentru ca era incordat, iar voiculescu este cercetat penal pentru manipularea bursei (divulagare de informatii, etc)...so, de la astia aveti pretentii?
  • +14 (14 voturi)    
    Raspuns domnului mihai (Vineri, 28 octombrie 2011, 1:11)

    Li Chang [anonim]

    Spuneti ca parlamentul european a fost copromis de EBA si Becali aveti dvs date ca acestia au luat spaga,eu stiam ca Adrian Severin (H2O) a luat spaga si a facut tara de ras in intreaga lume.Va rog sa -mi spuneti si mie dela cine a luat spaga EBA si Becali si de ce nu au fost sanctionati pana acum de parlamentul european asa cum a fost Adrian Severin (PSD)
    • 0 (2 voturi)    
      Mediocritate (Vineri, 28 octombrie 2011, 10:48)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Li Chang

      Draga domnule,
      Daca acesti oameni nu au luat spaga, nu inseamna ca sunt foarte meritosi; inseamna doar ca sunt normali. Daca de cand au acest mandat nu au facut nimic rau, nu inseamna ca au facut ceva bine. Intelegeti diferenta? Pusi ca sa fie cineva pus...sub-mediocrii Romaniei
  • +7 (9 voturi)    
    TREZITI-VA OAMENI BUNI! (Vineri, 28 octombrie 2011, 1:45)

    Dumitru [anonim]

    justitia din Romania e cea mai corupta din Europa,apara toti hotii si banditii ,cum sa adopte ei legi prin care sa nu mai poatafura cea mai ramas in tara asta? in jurul EX REGELUI s-au strans numai hoti si panarame!!......mai uitati-va in dex -ce inseamna A ABDICA! NU SUNTEM PROSTI!....D-NE AJUTA! ,si da-i minte romanului!.
  • +2 (2 voturi)    
    de............... (Vineri, 28 octombrie 2011, 9:40)

    bibicu [anonim]

    de basel ..........................................................

    i-ai adus in parlament /senat pe cei care ii critici , si acum pdlisti tai se rup in figuri

    ii doare la basca de tine si de UE, ca de tara lor..
    ii intereseaza doar smenurile lor
    ATAT
    sunt limitati basel, foarte limitati

    gandesc 1 metru in fata lor, si tu le ceri sa gandeasca pentru ANI?
    eu as avea grija la viitoarele alegeri ..............
  • -1 (1 vot)    
    :) (Vineri, 28 octombrie 2011, 10:22)

    dum_i [utilizator]

    Cred ca stim cu totii cum a votat senatorul Ponta, protectorul camatarilor.
  • +1 (1 vot)    
    Nesimtiti (Vineri, 28 octombrie 2011, 10:48)

    sorin [anonim]

    Sunt de acord ca multi dintre parlamentari sunt nesimtiti, multi infractori, majoritatea interesati doar de propria persoana so de cum sa faca mai rapid avere, mai putin saud eloc de legile care ar asigura progresul tarii, ÎNSĂ, să nu uităm că în parlament sunt si reprezentantii puterii care, chiar daca au o majoritate la limita, daca s-ar mobiliza ar asigura votarea legilor. D-l Presedinte ar putea să-i ia la întrebări si pe senatorii puterii, să spună de ce au votat împotrivă... Sau altceva, de ce nu se aplica cele votate la referendum referitor la Parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari, macar s-ar diminua cheltuielile cu aceste nulitati...
  • 0 (2 voturi)    
    Div-ul (Vineri, 28 octombrie 2011, 12:23)

    FLORIN [anonim]

    Desi nu imi sunt dragi senatorii, nici div-ul, zavoranc-ul tarii care iar a simtit nevoia sa mearga la teveu, nu imi este drag. La naiba cu toti.