Cezar Preda: Afirmatiile lui Sorin Frunzaverde cu privire la statul politienesc sunt lipsite de fundament

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 28 martie 2012, 13:41 Revista Presei | Radio TV

Cezar Preda (PDL), presedintele Comisiei palamentare de control asupra SRI,  a declarat miercuri, pentru Realitatea TV, ca acuzatiile lui Sorin Frunzaverde cu privire la statul politienesc sunt lipsite de fundament.

"Este o afirmatie lipsita de fundament. Am cerut in 2010 o analiza, sa testam daca la nivelul perceptiei publice exista o asemenea presiune", a spus Cezar Preda, adaugand ca o astfel de perceptie se inregistreaza doar la nivelul personalitatilor publice.

Intr-o interventie telefonica la postul de televiziune Realitatea TV, democrat liberalul a facut doua corectii cu privire la declaratiile fostului vice prim-ministru al partidului. Preda sustine ca Sorin Frunzaverde a adus in discutie problema statului politienesc in cadrul intalnirilor cu filialele doar de 2-3 ori, "la primele intalniri", si nu de 46 de ori cum afirma acesta.

Cezar Preda a adaugat ca fostul vice prim-ministru al partidului nu a vrut sa dea o motivatie ideologice pentru plecare, exceptand referintele catre dreapta. Preda a adaugat ca, in cadrul conventiei, Sorin Frunzaverde a fost responsabil pe partea ideologica si a criticat foarte dur politica de dreapta promovata de liberali.

"E momentul ca partidul democrat sa se uneasca si sa incerce ca isi faca coerenta politica si recunosc si eu o parte din acuzele domnului Frunzaverde, aceea ca lidershipul nostru a aplicat politica strutului: s-a bagat cu capul in nisip si dupa noi potopul. Eu cred ca partidul democrat liberal, dupa plecarea lui Sorin Frunzaverde si a altor lideri marcanti ai partidului, are obligatia si are si sansa de a lua o decizie astfel incat sa nu luptam pentru supravietuire [...] ci pentru a ramane in politica romaneasca cu un cuvant greu de spus.

Intrebat daca printre aceste decizii se numara si inlocuirea presedintelui partidului, Cezar Preda a declarat: "un congres cu doua luni inainte de alegeri este o chestiune, dupa parearea mea, nu numai imposibila ci si nepoductiva."


Citeste mai multe despre   























1643 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Doar un portocaliu poate spune ca nu e politienesc (Miercuri, 28 martie 2012, 13:58)

    Gigi [anonim]

    Toti ceilalti spun ca este.
    Mai nou, chiar unii fosti portocalii.
    Actualul Politai Sef e fostul Marinar Sef.

    - Yo no soy marinero, soy capitán !
    - Hai sictir !
    • -1 (5 voturi)    
      Intrebari (Miercuri, 28 martie 2012, 15:11)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Gigi, daca tot traiesti intr'un stat politienesc spune'mi, te rog: cate amenzi ai luat anul acesta si de cate ori ai incalcat legea? Dau pariu ca scorul este ceva de genul 0 sau 1 la 100 ...
    • +1 (7 voturi)    
      :D (Miercuri, 28 martie 2012, 15:17)

      yo7 [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      N-ai observat ca se plang de "statul politienesc" doar ce care invarat afaceri paguboase pentru stat sau cei care ar avea de castigat prin desfiintarea DNA, ANI etc pentru ca ar putea sa fure in continuare linistiti?
  • -5 (5 voturi)    
    Statul nu e politienesc (Miercuri, 28 martie 2012, 15:17)

    Constantin [anonim]

    dar politica PDL da, deoarece pune accentul principal pe condamnarea coruptilor.
  • +1 (7 voturi)    
    Cam grabit (Miercuri, 28 martie 2012, 15:22)

    yo7 [anonim]

    Asta nici n-a schimbat bine tabara ca a si preluat retorica voiculesciana :)))
  • 0 (4 voturi)    
    pai avea domnul Verde ceva de ascuns (Miercuri, 28 martie 2012, 15:48)

    mary_ [utilizator]

    Nu cred ca domnul Preda chiar crede ceea ce spune...

    Personal cred ca ochiul si timpanul sunt aici, cu noi.

    Si ce daca il asculta pe domnul Frunzaverde si ii lua pulsul in calitate de persoana publica - expusa pericolului de coruptie - crede ca acum a scapat de ascultare ca este la PNL???

    Si pana la urma ii faceau un bine - il aparau!!!

    Daca trece la PNL, in acest superb partid de opozitie crede ca nu il mai asculta oare statul politienesc???

    Slabe argumente are domnul Frunzaverde...
  • +2 (4 voturi)    
    ba e stat politienesc (Miercuri, 28 martie 2012, 17:19)

    cris [anonim]

    Romania e stat politienesc, are mai multi angajati ai MAI la mia de locuitori decat orice stat civilizat din UE. Iar salariile lor le platim noi din impozite, in timp ce pentru economie nu s-au luat nici un fel de masuri
  • 0 (4 voturi)    
    lipsite de fundament? (Miercuri, 28 martie 2012, 17:21)

    deno [anonim]

    nu si daca suferi de paranoia sau sau demagogie.
  • +1 (3 voturi)    
    Vorbesti de franghie in casa spanzuratului (Miercuri, 28 martie 2012, 19:40)

    dezamagitul [utilizator]

    Voi vorbiti cei care va urmariti si spionati unii pe altii chiar si in parlament mai ales pe ai vostri cum voteaza secret . Am vazut o tara intreaga pe jandarmul olteanu cum statea cu ochii pe urna ca romanii inainte de 1989 cu ochii pe butelie .
    Ca sa nu mai vorbim de taticul vostru basescu care la ora de varf si in direct recunoaste ca nimeni in tara asta nu scapa de urmarire , de aceia la pus pe securistul mru prim ministru , pentru a legaliza statul politienesc?
    Oare eu sant urmarit ,findca si inainte de 1989 am fost urmarit.
    Cate un securist pentru fiecare cetatean ?
    • -1 (1 vot)    
      eh, sa nu exageram... (Miercuri, 28 martie 2012, 22:21)

      mary_ [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      Poate sunt multi, poate asculta, dar isi fac treaba...

      Cred ca nu ne asculta fara mandat, nu?

      Problema este alta: de ce se fac ascultari ilegale caci acum oarece firmulita privata face o investitie si se scoate prin ascultarea telefoanelor - cica da consultanta, consiliere, incrumare....Aici vad problema oarecum mai clar sa fie spusa...

      Cate firme de paza avem in RO? Daca numarul acestora a crescut a scazut si criminalitatea, infractionalitatea??? Need to know, thanks!
    • 0 (0 voturi)    
      frunzaverde (Joi, 29 martie 2012, 0:01)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      Frunzaverde, fiind un baron, era normal sa nu-si mai gaseasca locul in PDL !!! Nu trebuie sa-I planga nimeni plecarea.
  • +1 (1 vot)    
    dd (Miercuri, 28 martie 2012, 22:02)

    bobobobo [utilizator]

    acest frunzaverde a dat dovada ca nu poate face fata ...mai bine asa ca a plecat
    • 0 (0 voturi)    
      drum bun (Joi, 29 martie 2012, 0:09)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui bobobobo

      Drum bun si cale batuta domnule baron cu dosare multe ! De ce fugi de aia nu scapi ! adica de DNA !!
  • +1 (1 vot)    
    ?? (Miercuri, 28 martie 2012, 22:32)

    bobobobo [utilizator]

    tot ce pot zice de frunzaverde este un tradator care ii este frica de responsabilitati .PDL nu are nevoie de asa oameni
  • +1 (1 vot)