Monica Macovei: Unii oameni pleaca la USL pentru a scapa de cercetarile penale

de Narcis Anton     HotNews.ro
Duminică, 8 aprilie 2012, 22:26 Revista Presei | Radio TV

Monica Macovei
Foto: Captura Realitatea TV
Monica Macovei europarlamentar PDL a discutat la emisiunea "Romania Politica" de la Realitatea TV despre despre plecarile din PDL: "Mi-e teama ca unii oameni pleaca la USL pentru a scapa de cercetarile penale in ideea in care USL va castiga alegerile". O alta problema atinsa a fost aceea a excluderii europarlamentarului Cristian Preda din PDL: "A trecut fierbinteala unor declaratii si am discutat cu unii oameni din partid si astfel cred ca este posibil sa se revina asupra deciziei de excludere a lui Cristian Preda din partid". A continuat mentionand ca: "Nu simt ca sunt taxata atunci cand am o opinie diferita fata de partid, iar daca cate unul dintre ei face o aluzie ca intelectualii trebuie sa taca nu ma simt amenintata in niciun fel".

Europarlamentarul PDL a mentionat ca PDL trebuie "curatat" dupa criterii bine stabilite: "Este clar in opinia mea ca PDL trebuie curatat iar compententa si profesionalismul trebuie sa fie criteriile de selectie in partid".

Despre plecarea lui Frunzaverde:

"A pleca imediat in opozitie mi se pare un lucru urat din punct de vedere moral, dupa ce 20 de ani a muncit la acest partid. Daca faci lucrul acesta inseamna ca nu esti o persoana de incredere". A continuat discutia mentionand ca: "Am urmarit declaratiile lui Frunzaverde si tot nu am inteles de ce a plecat din partid" concluzionand ca plecarea lui Sorin Frunzaverde din PDL nu este o pierdere pentru partid: "Frunzaverde nu mi s-a parut un element esential pentru partid in ultima perioada".

Vorbind despre traseismul politic
, Monica Macovei a tinut sa mentioneze ca: "Mi-e teama ca unii oameni pleaca la USL pentru a scapa de cercetarile penale in ideea in care USL va castiga alegerile" si a adougat ca: "Electoratul trebuie sa se destepte si sa realizeze ca traseismul politic nu este in regula si oamenii care fac lucrul acesta nu sunt de incredere".

Despre criza economica:

"Trebuie sa explicam electoratului ca masurile de austeritate in Romania au fost absolut necesare" si ca "de exemplu in Marea Britanie vor fi taieri salariale de 35 la suta in sistemul bugetar".
Monica Macovei a dezvaluit ca se simte o lipsa de incredere in Europa si o scadere a increderii in institutiile europene: "Cei din Nord nu mai au incredere in cei din Sud mai mult cei din Nord au mai multa incredere in parlamentarii locali decat in cei din Parlamentul European".

Alte declaratii:
  • "Mi se pare un gest absolut mitocanesc, gestul lui Ponta de a rupe scrisoarea de la Traian Basescu"
  • "In PDL cand un membru este cercetat penal imediat este exclus din partid, la celelalte partide nu se intampla lucrul acesta"
  • "Elena Udrea i-a facut un serviciu lui MRU atunci cand a declarat ca il sustine"




Citeste mai multe despre   





















4261 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    pareri! (Duminică, 8 aprilie 2012, 22:33)

    max [anonim]

    Ne mai trebuiau citeva femei la fel de hotarite si directe ca Monica si eram mult in fata , in rest il avem pe severin produsul psd pe norica de la pnl ,asta-i ce poate opozitia sa trimita in parlamentul european.
    • -8 (14 voturi)    
      sunt cu totii indepartati (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:03)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui max

      si mie imi place macovei, dar din bacate basescu o foloseste acum (nu a fost mereu asa) doar pentru imaginea partidului in campania elctorala (idem pentru stolojan, care n-mi place prea mult)
    • -9 (13 voturi)    
      e bine si nu prea (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:28)

      ovidiu. [utilizator] i-a raspuns lui max

      Monica e ok, dar imi displace usurinta cu care se generalizeaza...Elena Basescu? Ce ar fi daca am avea o duzina de Elene clonate? Sincer nu vreau sa-mi imaginez...
    • -10 (12 voturi)    
      femei (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:32)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui max

      si voi pe nuti, roberta si ritzi... hahalerelor !!!
    • -3 (5 voturi)    
      Apropos de plecari si curatarea PDL... (Luni, 9 aprilie 2012, 0:16)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui max

      Dna Macovei, cu tot respectul ….

      ... am ramas cu o nelamurire, revin si eu cu o intrebare …. Avad pretentie de onoare de la dumneavoastra (cum ne-ati obisnuit), aveti - daca nu ma insel eu - o restanta la noi, astia care va sustinem TOCMAI pentru ca aveti onoare:

      Cum ar amas cu declaratia de luni, 3 octombrie 2011 .... "Peste 50 de secretari de stat si sefi de agentii au fost audiati. In maxim 10 zile veti afla rezultatul. Unii vor fi dati afara"

      [http://m.hotnews.ro/stire/10308616 ]

      Noblesse oblige!
      • +8 (8 voturi)    
        Apropo de apropo.. (Luni, 9 aprilie 2012, 8:32)

        ion [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        Frate, nu e articol referitor la Monica Macovei la care sa nu postezi chestia asta. Luata cu Copy/Paste. De zeci de ori. Asta e tot ce puteti impotriva Monicai Macovei? Vedeti ca pe vremuri s-a imbatat la Costinesti. Si a fost si procuroare comunista inainte de revolutie.

        Hai, miscati-va si voi mai cu talent, ca nu va plateste partidul degeaba..
        • -1 (1 vot)    
          Re: Ion (Luni, 9 aprilie 2012, 14:50)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui ion

          Esti chiar caraghios. :o)))

          Ceea ce invoc eu este un argument valid despre o inconsecventa a Monicai Macovei (care in general este consecventa, deci este de presupus ca e o exceptie). Dau si sursa declaratiei, deci orice din ce zic eu poate fi probat. De aceea cred ca merita un raspuns intrebarea, si il astept din partea Monicai Macovei.

          [Asa, pentru tine, au scris niste baieti destepti niste reguli ale dialogului, si printre altele zic cam asa: "Părţile nu au dreptul să aducă în discuţie caracterul, temperamentul sau trecutul adversarului, deoarece acestea nu confirmă validitatea ideilor pe care le susţin"

          Reciteste postarea mea si verifica aplicarea regulii. Ulterior, compara cu indemnurile tale, care chiar facute in mod ironic te descalifica. ]

          Tu incerci sa amesteci planurile punand in aceeasi categorie declaratii ce pot fi probate cu lucruri neprobate (si care cel mai probabil nu s-au intamplat - vezi presupusa betie de la Costinesti) si care tin de viata privata a oamenilor. Iar intre procuror comunist si procuror in regimul comunist este, dupa mine, o diferenta. Prin asta, incerci sa anulezi valoarea argumentului meu.
          Totusi, amestecand planurile nu prea ai sanse, ca nu-ti permite logica.

          In plus, tragi concluzii ce nu decurg din ce scriu eu, si anume ca sunt impotriva Monicai Macovei, vrand s-o demonizez. Mai gandeste-te....
    • +4 (6 voturi)    
      Are balta peste (Luni, 9 aprilie 2012, 3:08)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui max

      Avem, si nu putine. Uite numai cateva care-mi vin in minte Udrea, Sulfina Barbu , Anastase, dna care a fost ministrul transporturilor si multe altele care nu stau chiar in fata. Cum pe Elena Udrea nu ati avut liniste fara sa sa o insultati si sa-i aduceti tot felul de acuzatii fara acoperire, cat Dna Macovei a fost ministra justitiei ce ati facut? Cum a foas insultata si cate acuzatii nu a trebuit sa indure? La fel si celelalte doamne. Acum le cautati? Le vreti in prim plan? Dar care ar fi pretul pe care ar trebui sa-l plateasca ? Ma refer la acuzatii si insulte nu la bani.
      Taoa stima din partea mea Dnei Macovei dar si celorlalte doamne pe care le-a amintit sau nu.
  • -11 (15 voturi)    
    terfelirea justitiei (Duminică, 8 aprilie 2012, 22:53)

    Xu [anonim]

    E pacat ca doamna macovei continua pe acest drum al terfelirii justitiei. Din imaginea de om integru a ajuns un politruc cu expresii goale de continut si oarecum iresponsabile.

    Cum poti sa spui, in calitate de europarlamentar, ca opozitia din tara ta controleaza (saiu va controla) justitia din tara iar cei cu probleme trec la usl de frica?

    Cata iresponsabilitate exista in aceste cuvinte? De ce nu a trecut si domnul boldea la usl daca chiar era asa?

    Mi se pare ca, odata cu alegerile, oamenii "adevarati" incep sa-si arate adevarata fata. Poate e mai bine asa...
  • +15 (19 voturi)    
    Oamenii precum Monica Macovei, Daniel Funeriu (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:01)

    Daniel [anonim]

    Cristi Preda, MRU ma ajuta sa sper ca intr-o zi Romania va ajunge o tara cu adevarat europeana ...

    Doar ca nu ajung 3-4-5 oameni asa, trebuie sa avem macar 25-30% de acest calibru in Parlament...Abia atunci procesul va fi ireversibil...

    Acest gen de oameni ar trebui impinsi inainte de toate partidele, nu turnatori si fosti securisti...

    As vota-o la ca presedinte fara sa ma gandesc de doua ori, a facut pentru Romania la capitolul justitie mai mult decat toate guvernele dinaintea ei adunate,

    Atat imi pare rau, ca nu devenit ministru al Justitiei dupa ce PDL-ul a castigat alegerile....
  • -8 (12 voturi)    
    uni sunt traseisti (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:05)

    constantin [anonim]

    unii usnt traseisti dar voi cu toti sunteti niste impostori si niste nesimtiti pentru ca atunci cand ati rupt cat ati vrut din toate pertidele nu mai spuneati ca vin la voi pentru a scapa de dosarele penale si pentru ciolan, acum cand pleaca de la voi pentru ca au fiecare motivele lor si nu putem pretinde ca stim noi care este adevarul ,acum nu mai sunt buni, sunt neserioasi, traseisti, corupti ,etc. dar ca sa vedem cat de serioasa si ,,intelectuala" esti tu spune ne ce ai rezolvat de 8 ani de cand te invarti pe langa portocalii cu carnet sau nu si ce ai facut pentru romania in p.e. si apoi hotaram noi poporul pe cine credem si cine e mai serios
    • +3 (3 voturi)    
      Cu ce ajutat MM? (Luni, 9 aprilie 2012, 8:39)

      ion [anonim] i-a raspuns lui constantin

      ANI lucreaza si nu s-a desfintat inca. MM s-a luptat cu toata lumea (Baselu included) pentru "draga ANI"
      Rezultate: prima avere mare confiscata, banuiesc ca nici nu aveati habar: 1,5 milioane la DIP, pentr ca nu putea sa justifice averea.

      DNA lucreaza si lucreaza bine. Daniel Morar a fost numit si selectat direct de MM.

      PDL e singurul partid care a adoptat codul etic prin care un politician arestat e exclus automat din partid. Celelalte partide merg cu totii la parchet si ameninta procurorii (vezi Ponta-Nicolaescu-Arges)

      Da, a rezolvat putine lucruri.

      Dar nu-i bai, nu va plac astia de la PDL, apoi e democratie in Romania si alegerile bat la usa. Aveti alternative valoroase Mazare, Voiculescu, Nastase, Mitrea, etc etc etc

      Rugati-va doar sa nu ajunga la bulau pana la alegeri: toti cei mai de sus au dosare nasoale, ajunse cu chiu cu vai la ICCJ.
    • +4 (4 voturi)    
      SOMN USOR, HIPNOZA PLACUTA (Luni, 9 aprilie 2012, 10:33)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      E suficient sa dai o cautare pe Google cu propuneri legislative ale Monicai Macovei si ti se vor deschide minim 10 pagini. Sa tot citesti si sa te informezi. Dar oare doresti cu adevarat acest lucru sau iti e mai comod sa stai si sa te lasi spalat pe creier de escrocul si securistul Voiculescu prin antenele lui? Dar se vede treaba ca tu le stii deja pe toate si nu e cazul sa te mai obosesti ! Somn usor, hipnoza placuta.
  • +11 (15 voturi)    
    pacat... (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:21)

    ... [anonim]

    Macovei = echilibru, claritate si decenta.
    Unul din putinii politicienii Veritabili din Ro...
    Prea putini...
  • +12 (14 voturi)    
    Cred ca (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:30)

    Clop [utilizator]

    Electoratul in Romania, este in mare parte, needucat. Nu poti sa.i explici masurile de austeritate, atata timp cat este cumparat cu 2 mititei si mustarul aferent. Sau cu galeti, sau cu zahar/ulei/ faina sau cu... umbrele inscriptionate. Electoratul roman este ieftin, se vinde ca la coltul strazii.

    Suntem departe de Polonia si Cehia, tocmai pentru ca acolo treburile dupa '89-90 s-au facut a la carte.

    Legea lustratiei la noi a venit tarziu, profitul si schema politica e data inca, de varanii care ne populeaza si multi zic "asta e".

    Traseismul politic este in floare si lipsit de scrupule. Nu este unul de ideologie, de convingere interioara, ci de interes.

    Electoratul roman nu este unul care sa faca sa tremure, in izmene, politicienii. Si pentru ca ei stiu asta, se distreaza mult si bine pe spinarea prostilor cu anduranta si speranta de mai bine :D
    • +4 (4 voturi)    
      E asa si nu e asa (Luni, 9 aprilie 2012, 8:48)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Clop

      E o impresie falsa, ca alegerile se castiga cu mici, bere si umbrele. Pur si simplu nu e adevarat, oamenii chiar voteaza ce cred. Da, aici in Romania. Orice studiu sociologic corect arata asta. Chestiile alea de mai sus influenteaza cu procente foarte, foarte mici. Si in plus partidele mari au toate astfel de "oferte" care se contrabalanseaza.

      Dar, una peste alta, e un mit ca in Romania se castiga alegeri cu galeti si mici. Nu se castiga.

      Ce e adevarat: mentalitatea unor alegatori (multi!) are unele probleme. Cea mai grava: nu sunt penalizati oamenii corupti, hotii, traseistii, oportunistii. "Ei, a furat si el, nu a dat in cap, lasa ca ne-a mai dat si noua niste firimituri, ce daca a trecut pe la 5 partide (PCR included), el e om de treaba, etc etc etc"

      In alte tari, astfel de oameni politici ar fi aruncati ca niste masele stricate. Partidele insele ar face asta inainte de alegeri, sa nu se faca de ras. La noi nu e cazul. Asta e rau.
    • -1 (3 voturi)    
      electorat needucat (Luni, 9 aprilie 2012, 9:00)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Clop

      Daca electoratul era educat basescu era ales presedinte ? Vbr. de funie ( lustratie ) in casa spinzuratului ?
  • -9 (11 voturi)    
    Caracter de nimic (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:59)

    Martens [anonim]

    Macovei are un caracter de doi bani. NU are nici un drept sa vorbeasca de anticoruptie. Cand era ministru al Justitiei, a facut presiuni asupra primarului Videanu ca sa le dea voie sodomitilor sa faca parade in Bucuresti. Acum vine sa ne tine predici despre lupta cu coruptia? O jigodie.
    • +3 (5 voturi)    
      de ce te deranjeaza o defilare a celor gay (Luni, 9 aprilie 2012, 0:27)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Martens

      in centrul orasului tau o data pe an ?

      Daca ti se pare mai ok politica Iran-ului, de a-i spanzura de macarale pe cei gay, de ce nu emigrezi acolo?

      Sa inteleg ca esti credincios si respecti biblia cu sfintenie?

      Atunci ar trebui sa stii ca Dumnezeu a zis "Sa nu judeci pe aproapele tau".

      Tu cum iti permiti sa judeci cu cine se iubeste fiecare si daca defileaza la parada sau nu?

      Cand ai facut ultima donatie pentru un camin de batrani? Cand ai luat in casa ta un om al strazii sa il lasi sa faca o baie in cada ta, sa ii dai hainele tale si sa ii dai sa manance din bucatele tale?

      “căci cu ce măsură veţi măsura, cu aceeaşi vi se va măsura”. (Sfânta Evanghelie după Luca, 6,38)

      Sfinţii Părinţi ne recomandă să ne vedem de păcatele proprii, şi aşa vom afla adevărata odihnă şi calea către Dumnezeu.
  • -1 (7 voturi)    
    Cercetatii penal sunt exclusi din PDL ? (Luni, 9 aprilie 2012, 0:14)

    Tematoru' [anonim]

    Dar voteaza legi Parlament, vezi Ridzi, Badalan(deja condamnat), s.a. Fug unii de dosare penale si se duc la USL ? Dar cand fugeau de la PSD si PNL la PDL si UNPR, oare de ce le era frica ? De vant , de ploaie sau de DNA si DIICOT ?
  • -2 (4 voturi)    
    Extrem de grav ! (Luni, 9 aprilie 2012, 7:39)

    Didos [anonim]

    Deci in Romania , poti fi trimis in judecata ,sau nu ,poti primi intr-un proces ,verdicte favorabile , sau nu ,functie de cum te ai cu puterea , functie cat de obedient esti cu aceasta ! Foarte adevarat si d-na Macovei, dupa cum se vede, cunoaste bine situatia. Problema este ca d-na Macovei este de cam 20 de ani in politica si aceasta europarlamentara a fost si ministru al justitiei: pai , dansa ce-a facut , ce-a pazit ,de acum se lamenteaza atat de pur si de angelic ? Sa ne spuna si noua, caci altfel , cine s-o inteleaga si s-o creada ?
    • +3 (3 voturi)    
      EXTREM DE GRAV (Luni, 9 aprilie 2012, 10:47)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Didos

      ca exista persoane fara pic de logica si ratiune, fara dorinta de informare corecta, ca tine si care mai au si dreptul sa voteze. Cine te impiedica sa cauti pe Google ce a facut Monica Macovei ? De faptul ca Monica Macovei a fost aleasa in 2008 de PARLAMENTUL EUROPEAN Femeia Europei ai auzit ? Oare de ce ?
  • -2 (2 voturi)    
    "Competenta si profesionalism" la PDListi... (Luni, 9 aprilie 2012, 8:31)

    costica [anonim]

    "Este clar in opinia mea ca PDL trebuie curatat iar compententa si profesionalismul trebuie sa fie criteriile de selectie in partid".
    Cam TARZIU, TOO LATE! Pentru "intelectualii" vorbitori de engleza care ar mai vota cu PDL!
    De ce NU ati spus nimic pana acum despre criteriile astea de competenta si profesionalism, despre "curatarea " PDLului cand vedeati bine ca toti incompetentii si toata clientela politica incompetenta portocalie s-a cocotat in functii inalte unde nu aveau ce cauta !
    In frunte cu Roberta, cu Udrea, cu Oltean, cu alde Popoviciu, Visan, Talmacean, Hoara si alte specimene care v-au facut de ras efectiv!
    TREBUIA sa vorbiti despre incompetentul Boc, care era etichetat mereu de cei care-si permiteau sa spuna ca Boc NU avea nici o competenta in a conduce Guvernul!
    Am spus de multe ori ca efectiv colcaie incompetenta si lipsa de profesionisti in admisnitratia publica centrala si locala peste tot, de sus in jos de la Boc pana la ultimul PDListi in functie!
    Veniti acum, dupa 3 ani si jumate dupa ce ati umplut admisnistratia publica cu incompetenti si clienti neprofesionisti ca vreti "curatenie", nu e prea tarziu?!
    Pana acum, NU ati vazut ca PDL trebuie "curatat" iar competenta si de profesionismul sa fie criteriile de selectie in partid ?!
    Pana acum ce criterii de selectie o fi avut PDL, ca dupa cum arata si dupa cum spune Dna Macovei, se pare ca NU a fost vorba despre COMPETENTA si PROFESIONALISM?
    Chiar Dl Stolojan, ieri la B1ataca incompetenta Guvernului!
    "Trebuie să iasă să spună ce este cu această bulibăşeală de cifre"
    Concluzia nu îi aparţine vreunui expert străin, vreunui bancher sau vreunui reprezentant al opoziţiei, ci lui Theodor Stolojan, economist, membru marcant şi europarlamentar PDL, principalul partid din coaliţia de guvernare.
    "Ministerul de Finanţe trebuie să iasă să spună ce este cu această bulibăşeală de cifre. Undeva cifrele nu sunt în regulă, fie pe partea de produs intern brut, fie pe partea de venituri ale bugetului."
    http://www.zf
  • +2 (2 voturi)    
    fugarii (Luni, 9 aprilie 2012, 8:43)

    dorel [anonim]

    cei care fug la usl, ori se simte cu musca pe caciula, deci au furat, corupt pe cineva, deci sunt patati, ori sunt sigur ca usl va castiga, dar nu se stie daca va guverna, conform legii fundamentale, adica constitutia facuta de iorgovan si iliescu in 1991, si modificata de nastase in 2003, presedintele desemneaza premierul, poate usl sa aiba 99%, asa, ca fanaticii si fanii sa voteze degeaba usl, ati avut ocazia sa scapati de marinar, dar nu ati vrut, atunci ramaneti pe din afara
  • +2 (2 voturi)    
    se zicea ... (Luni, 9 aprilie 2012, 9:25)

    dorin valeriu [anonim]

    asta e argument ? Cand a terminat Monica Macovei facultatea (ca studenta f.buna, daca nu ma insel sefa de promotie, la o facultate unde se intra greu) repartitiile se faceau in ordinea mediilor. Normal ca a optat pentru Bucuresti ! Tu mergeai la Gheboaia, doar asa, de amorul artei ?
    Aluziile fara temei si banuielile nedovedite sunt un mijloc josnic de a calomnia pe orisicine !
  • +5 (5 voturi)    
    SOLIDARITATE A HOTILOR (Luni, 9 aprilie 2012, 9:36)

    petre [anonim]

    Toti cei furaciosi, etc, si cei certati cu legea se duc la USL, fac pe victimele pt ca stiu ca acolo exista o SOLIDARITATE A HOTILOR, acolo e de ei; prostimea oricum ii voteaza, asa ca se simt in siguranta, sub mantaua lui bombonel si a "pupilelor" lui (copii de mingi ai lui bombonel, care se cred seniori in partid ).
  • -1 (1 vot)    
    Macovei este buna de gura! (Luni, 9 aprilie 2012, 12:37)

    Nicolae [anonim]

    In rest nu a realizat nimic pentru justitia din Romania. In PDL coruptia este cit casa si totusi madam Macovei vede numai in opozitie coruptii. Cine ia spaga milioane de euro? Nu cumva nea Olteanu (1,2 milioane EURO), nea Toader (mafia imobiliara cu Boldea - peste care s-a asezat linistea), Ritzi-pitzi (dosarele treneaza de ani buni), Placinta junior (si-a batut prietena, a incercat sa omoare un om cu masina - condamnat cu suspendare...), Blaga (apartamentul din Modrogan luad cu bani pe care o sa-i dea peste 10 ani :) ), madam Udrea cu miliardele de euro sifonate, nea Dutza cu softul de 120 milioane de euro, madam Anastase cu mafia petrolului din Prahova... Oare unde s-au dus toti pedeleii condamnati penal??? Unde s-au dus puscariasii - in partidul satelit UNPR - creat de basescu sa fie o adunatura de javre care sa sustina pdl. Cum naibii sa crezi ca se duc in opozitie sa scape de dosare iar alegerile sunt peste 6 luni iar rezultatul nu-l stie nimeni intrucat chiorul are grija sa fure voturile ca in 2009 - cu javra de bakonschi si cu ajutorul lui MRU, ambasadele fiind impanzite de agenti SIE care au lucrat pentru pdl. Macovei este tinuta in geam cit timp cinta melodia preferata, daca se ia de vreo parasuta din partid - gen Udrea - atunci se trezeste pe faras ca si Preda. Vorbeste si ea ca sa-si imbuneze stapinul chior!