Liviu Voinea, la TVR Info: Nici Guvernul Boc, nici Guvernul Ungureanu nu au prevazut bani pentru cresterea salariilor

de Narcis Anton     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2012, 22:53 Revista Presei | Radio TV

Nici Guvernul Boc, nici Guvernul Ungureanu nu au avut o prevedere bugetara pentru cresterea salariilor si implicit nu au lasat bani pentru asa ceva, a declarat joi seara, la TVR Info, analistul economic Liviu Voinea. "Fondul acela despre care se vorbeste este o rezerva de care te poti atinge in cazuri extreme, deci nu pentru cresteri de salarii si pensii; pentru fondul acela ne-am imprumutat la niste costuri foarte mari, uneori la o dobanda de 7%".

Analistul economic a dat insa asigurari ca se vor gasi resursele finaciare pentru cresterea salariilor: "Aceasta este o decizie si politica si economica, care este consecventa cu aprecierea noastra ca taierea salariilor a fost o greseala, aceasta greseala trebuie reparata.... ramanem in parametrii acordului cu FMI, este vorba de a face un mix adecvat de politici macroeconomice; deci, se vor gasi banii, se vor identifica resursele financiare in buget si probabil se va extinde foarte putin spatiul fiscal pentru a permite cresterea salariilor", a explicat Liviu Voinea.

Voinea a aminitit si de faptul ca in toamna anului trecut, FMI a fost de acord cu un deficit 2,5% iar Guvernul roman a stabilit tinta la 1,9% din PIB.

Daniel Dăianu şi Liviu Voinea, directorul executiv al Grupului de Economie Aplicată fac parte din echipa care se ocupa de programul economic al USL.


Citeste mai multe despre   























906 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    si ce ati fi vrut... (Joi, 3 mai 2012, 22:57)

    popcorn monta [utilizator]

    sa gasiti banii in visterie,fara munca...sa trebuiasca doar sa semnati pe on hotarare de guvern....laurma sa va bateti cu pumnul in piept ...ce mari guvernanti sunteti voi...premier fost cersetor in paris...guvern de cersetori...
  • +1 (1 vot)    
    de unde bani? (Joi, 3 mai 2012, 22:59)

    andimi [utilizator]

    nu au prevazut bani pt ca nu aveau de unde! eu zic ca USL-ul sa promita mariri la militari, politai si functionari, sa mareasca pensiile, sa refaca ba chiar sa mareasca toate salariile bugetarilor si mai vedem dupa aceea pe unde scot camasa!
  • +1 (1 vot)    
    asta e dincolo de ...nori (Joi, 3 mai 2012, 23:03)

    visio [utilizator]

    se inchid firme pe capete, patronii isi trimit angajatii in somaj, iar ciudsatii astia de analisti si psd-isti tot vor ca salariile bugetarilor sa fie reintregite, si mai mult de atat, a fost chiar o greseala ca le-au fost diminuate; oameni buni, cu ce industrie sa faci bani pt a plati bugetari? unde sa vinzi produse slabe calitativ? tuica din suba, etc; nu am auzit de functionari publici sa vina la cetatean; in primul rand, cetateanul merge la ghiseu si depune face o cerere pt problema lui; lasa copie dup CI, si de acolo se ocupa functionarul public de problema lui; in termen de 15 zile omul primeste acasa problema rezolvata; dar nu, in romania trebuie sa inghitim ineptiile unor functionari platiti din banii nostri, si mai mult de atat trebuie sa le multumim ca i-am suportat; in atentia analistilor politici, daca vreti sa dati bani bugetarilor, dati-le din buzunarul propriu; pentru ca noi astia dela privat avem familii de intretinut si nici nu ne convine sa platim prime de zambet unor acrituri....
    si poate ne spune psd unde este industria noastra...
  • +1 (1 vot)    
    Panaramă (Joi, 3 mai 2012, 23:04)

    senator [utilizator]

    Liviu Voinea ar trebui să stea în banca lui. Un ziarist inteligent ar scoate la iveală modalitatea prin care a ocupat funcţia din Eximbank. În plus, catastrofa asta este un pericol public pentru fondurile de pensii.
  • +1 (1 vot)    
    mariri pe datorie !!! cat tupeu !!! (Joi, 3 mai 2012, 23:21)

    cineva [anonim]

    nu am vazut nici o companie prvata care sa aibe in strategie cresterea salariilor agajatilor din deficit !!!

    asta-i culmea, cand nu ai bani ca sa functionezi, mai ai tupeul sa vorbesti despre cresteri de salarii tot din imprumuturi , adika chiar de unele mai mari !!!

    si pentru toate astea mai vii si in presa si in public si te minunezi ...vai cum de nu s-au gandit, ba chiar ii mai si tragi la raspundere !!!

    simplu, nu a marit salariile pe datorie !! e clar ?!!!
  • 0 (0 voturi)    
    cum dreaq (Joi, 3 mai 2012, 23:42)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    se intelege daianu, care cu toate defectele lui, e totusi un om cu capul pe umeri, cu cretinoidul marxistoid voinea, e de neinteles. Dar in scurt timp lucrurile se vor lamuri, ori unul, ori altul.
  • 0 (0 voturi)    
    Invata! (Joi, 3 mai 2012, 23:42)

    Inapoi la scoala! [anonim]

    DE prevazut prevede prin buget Parlamentul, de dispus dispune guvernul prin hotarari de guvern,,,daca ponta vrea sa dispuna si nu sa prevada poate da o hotarare de guvern daca vrea sa prevada sa ceara parlamentului prin bugetul de anul viitor.
  • +1 (1 vot)    
    Pai, bai fratilor, de aia e bine ca ati venit voi (Vineri, 4 mai 2012, 0:01)

    Daniel [anonim]

    pentru ca ati spus ca aveti solutii, si ca baciul Ungurean nu vrea sa mareasca salariilor...si nu stie sa conduca tara si ca criza nu exista cu adevarat decat in capul lui Boc si Basescu...

    Acuma ca sunteti voi la volan, eu zic sa incetati cu discursurile astea specifice opozitiei si sa dati salarii si bunastare la oameni, nu vorbe si manipulari...

    Pai voi naivilor ati venit la guvernare cu mana goala?
  • +2 (2 voturi)    
    se ne amintim (Vineri, 4 mai 2012, 0:22)

    mav [anonim]

    in momentul in care s-au anuntat taierile de salarii cu 25%, USL spunea ca nu este necesar sa taiem salariile bugetarilor si ca se pot gasi surse de finantare din combaterea evaziunii fiscale...pai sa faca ei acum exact acleasi lucru , ca sunt la putere...sa aduca bani din combaterea evaziunii fiscale- este logic sa faca asta decat sa spuna ca nu sunt bani!!!
  • +1 (1 vot)    
    ce sa ceri de la Voinea USL, atat poate el (Vineri, 4 mai 2012, 3:53)

    RaduBaldea [anonim]

    cand Basescu a spus ca va creste salariile Ponta a zis ca va fi nevoit sa le taie in 2013, astazi spun ce-a spus Basescu acum 2 luni.

    Poate Voinea voia sa vada niste valize cu bani la guvern PREVAZUTI pt bugetari !
    numai astia din USL, atacati cu flacara violet, "prevad" ce bani se aduna, cat creste economia, etc