Patapievici: Daca in 5 iulie CCR decide ca ordonanta e constitutionala vom trece la o demisie de protest

de Narcis Anton     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2012, 8:16 Revista Presei | Radio TV

Presedintele ICR a declarat la Digi24 ca daca Curtea Constitutionala va decide pe 5 iulie ca ordonanta prin care plenul Senatului va numi atat conducerea operativa a institutului, cat si membrii Consiliului de conducere este constitutionala, intreaga conducere ICR isi va da demisia.

"In aceasta situatie, din punctul de vedere al actualei conduceri avem de-a face cu o lovitura impotriva unei institutii care si-a dovedit capacitatea de a promova cultura romana si a gestiona un buget mic. Vom interpreta acest lucru ca pe un atac impotriva unei institutii romanesti si ne vom da demisia", a declarat Horia-Roman Patapievici in interviul realizat de Luca Niculescu la 24 intr-o ora.

Presedintele ICR declara ca a fost total surprins de ordonanta de urgenta: "Dramatic e ca va fi numita pe un algoritm politic conducerea executiva. Structura de concurenta politica va fi transportata din Biroul permanent al Senatului, in interiorul ICR"'.

Horia Roman-Patapievici a mai subliniat ca: "ICR nu e o uzina despre care stim ca are de facut saibe sau tevi, functioneaza fundamental pe o viziune referitoare la ce este cultura romana si cum poate fi promovata in strainatate".

Horia-Roman Patapievici a mai declarat ca prin noua ordonanta de urgenta, atentia cade numai pe programe care au ca obiect romanii din afara tarii.

"ICR se va ocupa numai de diaspora romaneasca dar intr-un spirit nationalist, arhaic, ce nu se potriveste vremurilor noastre".

Presedintele ICR a criticat grupurile nationaliste din Senat care obiecteaza fata de gusturile si abordarile sale "cosmopolite". El a explicat ca atunci cand a vorbit in fata comisiei culturale din Senat saptamana trecuta i s-au pus intrebari ostile pe linia "De ce nu vorbesti valorilor nationale? De ce ai atitudini anti-romanesti?".

Daca ordonanta de urgenta va fi declarata constitutionala pe 5 iulie, toate programele vor fi afectate sever, mai subliniaza presedintele ICR care precizeaza ca oricum bugetul ICR a fost redus anul acesta iar in 2013 a scazut de la 44 la 36 de milioane de ron.


Citeste mai multe despre   






















3175 vizualizari

  • -10 (10 voturi)    
    Well ... respectul fata de lege este pentru altii? (Joi, 28 iunie 2012, 8:51)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Well ... se pare ca dl. Patapievici - in buna traditie gestapo-bolsevica - crede ca respectul pentru lege este valabil doar pentru altii.

    Ne bucura faptul ca prin aplicarea legii - un corupt condamnat este dus la inchisoare, cu toate excesele de cabotinism ale fostului premier Nastase si "pompele" unor politicieni de teapa lui Ioan Rus, Ponta, Bradisteanu, etc.

    Insa ar trebui ca legea sa se aplice si pentru cei care sunt manati in lupta de dl. presedinte Basescu, deoarece se presupune ca este in mod egal presedintele tuturor romanilor, nu doar al pedeleprelor.

    In functie de ce decide Curtea Constitutionala - incadrarea juridica a d-lui Patapisievici cred ca se va schimba de la "lăudaci năimit de preşedinte" la "nesupus la hotărâre judecătorească".

    În fond plătim Parlament şi parlamentari pentru a da legi şi plătim aplaudaci şi lăudaci pentru a gâdila orgoliul conducătorilor care îi pun în funcţie.

    Sincer mi se pare mai normal ca acela ce-şi năimeşte lăudaci să o facă pe banii săi, nu pe ai noştrii, însă cred că părerea mea va fi puternic combătută de cei aflaţi "în pâine" la Guvern, Parlament şi Preşedenţie.

    Până când se pronunţă Curtea ... să auzim numai de bine !

    "Patria şi Dreptul Meu!"
    .
    • +4 (4 voturi)    
      deci (Joi, 28 iunie 2012, 10:03)

      George [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Tu prin demisie de protest intelegi "nesupunere la hotărâre judecătorească".

      Ce-i cu toata voma aia de mai sus? Ai dat paste fara sa citesti?
    • +3 (3 voturi)    
      Palaria cam strange (Joi, 28 iunie 2012, 10:24)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Patapievici respecat legea dar isi spune punctul de vedere. In conditiile in care se adopta, legal, o hotarare in care cel ce conduce institutia nu crede si care, are el convingerea, va greva puternic functionarea ICR, e normal ca acesta sa demisioneze. Demisia NU inseamna nerespectarea hotararilor juridice (cum fac primul ministru, ministrul justitiei si cel de interne - se mai poate chema tara functionala locul unde se intampla asa ceva ?) ASA cum procedeazaPatapievici e normal intr-o tara civilizata. Nu cum face ponta care nu respecta legea incalcand hotararea unui inalt for juridic. Daca logica pare prea dificila da jos palaria.
    • +3 (3 voturi)    
      Diferente (Joi, 28 iunie 2012, 10:43)

      Ana D. [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      "Daca in 5 iulie CCR decide ca ordonanta e constitutionala vom trece la o demisie de protest"

      Domnul meu Mitica, Patapievici n-a zis ca nu va respecta legea, a zis ca-si da demisia in protest. Domnul Ponta este cel care nu respecta legea, trecand peste decizia CCR. Exista o diferenta intre a nu fi de acord cu decizia Curtii si de a-ti exprima parerea, si intre a nu fi de acord cu decizia Curtii si de a o incalca!

      De-ar fi procedat si Ponta astfel: "Nu sunt de acord cu decizia CCR, ii consider aserviti lui Basescu, si in semn de protest, imi dau demisia / fac greva foamei / ma tund".

      N-a zis nimeni ca trebuie sa fii de acord cu deciziile CCR. Dar atata vreme cat ele exista, si sunt lege, trebuie sa le respecti. Ca-ti exprimi verbal dezacordul, ca-ti dai demisia in protest, ca faci greva foamei in protest, ca te dai cu fundul de pamant si faci istericale, trebuie sa te supui deciziei. Ce-i asa greu de inteles?

      Nu inteleg cum considerati ca faptul ca-si va da demisia reprezinta "nerespectarea legii" sau "nesupunere fata de o decizie judecatoreasca". Nu este obligat prin lege sa ramana in functie, si, in ciuda eforturilor guv. Ponta, inca avem dreptul sa ne dam demisia si sa ne exprimam o parere.

      "Nesupune la hotarare judecatoreasca" ar insemna sa... nu stiu, incuie usile la ICR, sa se lege cu franghii de poarta, sa se dea cu fundul de pamant si sa refuze sa raspunda in fata Parlamentului, in ciuda legii... cam ce face domnul Ponta, zburand la Bruxelles.
      • 0 (0 voturi)    
        Incadrarea juridica este pentru faptele din per... (Joi, 28 iunie 2012, 17:27)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Ana D.

        Incadrarea juridica este pentru faptele din perioada dintre emiterea hotararii de guvern si data la care problema a ajuns in fata Curtii.

        In aceasta perioada dl. Patapusievici de NKVD und Gestopo Shlomo - a facut strasnica demonstratiune, opozitiune impotrivindu-se unui act administrativ legal (pana la proba contrarie) - intr-un mod care nu este in fisa sa de post de simbrias al ICR (in fapt o unitate de "stat").

        Inca odata - incadrarea nu are nimic de a face cu "onoarea" d-lui Patapusievici, ci cu ROF-ul ICR, cu contractul d-sale de "munca" si cu comportamentul sau in acesta perioada. S-ar putea ca nimanui sa nu-i pese de "onoarea" sa, ci sa i se desfaca contractul de munca pentru indisciplina la serviciu.

        Codul Muncii - "Art. 247. [definiţia legală a răspunderii disciplinare]
        (1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.
        (2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici."

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Joi, 28 iunie 2012, 10:01)

    Eugenn [utilizator]

    De ce ar fi neconstitutionala ordonanta de urgenta?
    (Nu ca o sustin, dimpotriva.)
  • -5 (5 voturi)    
    Nici o sansa... (Joi, 28 iunie 2012, 10:29)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...cu cei 5 basisti din CCR sa fie declarata ordonanta constitutionala.

    Pe de alta parte puteti sa va dati demisia ca protest oricum dl Patapievici. Veti avea mai mult timp sa scrieti ode maretului carmaci si dvs si ceilalti propagandsiti sinecuristi propasiti in ICR ... si nu o veti mai face pe banii mei.
    • +2 (2 voturi)    
      Da, clar, nu mai e nici o sansa (Joi, 28 iunie 2012, 11:31)

      Arafel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Poate ca ar trebui sa-si dea demisia si sa emigreze, atata timp cat majoritatea din Romania e alcatuita de persoane din neolitic gen "gigi kent"; mi-e si jena ca sunt compatriot cu asa specimene.
    • 0 (0 voturi)    
      ZAU ASA! (Joi, 28 iunie 2012, 11:57)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Mai degraba, nea Gigi, numele corect ar fi Gigi Marasesti fara filtru! Zau asa!