Elena Udrea: PDL trebuie sa intre epoca post-Traian Basescu/ Actuala conducere se bucura de sprijinul adversarilor nostri politici

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 februarie 2013, 20:13 Revista Presei | Radio TV

Elena Udrea la RTV
Foto: Captura RomaniaTV
Elena Udrea a declarat sambata seara la Romania TV, raspunzand unei intrebari, ca presedintele Traian Basescu nu i-a cerut sa candideze la presedintia Partidului Democrat-Liberal. Udrea a afirmat in mai multe randuri ca PDL trebuie sa intre in "epoca post-Traian Basescu", "sa isi gaseasca singur drumul", pentru ca "nu mai poate avea un lider providential, acel lider care sa il ia de la 4%, cum l-a luat Traian Basescu, sa il duca sa obtina tot".

Intrebata de realizatoarea emisiunii daca Traian Basescu i-a ceru sa candideze, Elena Udrea a raspuns: "Nu, categoric nu".

Alte declaratii ale Elenei Udrea:
  • Acesat competitie pentru viitorul PDL trebuie sa se duca in afara presedintelui Traian Basescu. Cred PDL este la momentul in care va trebui sa intre epoca post-Traian Basescu, epoca in care PDL poate sa castige singur alegerile. Presedintele ne-a spus ca nu se mai intoarce
  • Trebuie sa recunoastem ca gloria, succesul maxim al PDL s-a datorat presedintelui.
  • Datorita lui Traian Basescu, PDL, cu care s-a si identificat permanent, a ajuns sa aiba cel mai mare succes pe care il poate avea un partid politic in Romania: presedintele Romaniei, presdintele Senatului, presedintele Camerei Deputatilor, Guvernul.
  • Este o perioada care s-a incheiat, presedintele nu se mai intoarce la PDL, ne-a spus-o de doua ori. Ca urmare, acest partid trebuie sa isi gaseasca singur drumul. Trebuie sa fie capabil sa isi genereze o echipa pentru ca nu mai poate avea un lider providential, acel lider care sa il ia de la 4%, cum l-a luat Traian Basescu, sa il duca sa obtina tot.
  • intrebata daca i-a cerut lui Traian Basescu sa o sustina: Nu, categoric nu.
  • Da, sunt mai capabila decat Vasile Blaga sa ma bat cu Victor Ponta, cu Crin Antonescu, cu Voiculescu. Cred ca sunt capabila sa duc aceasta lupta in numele meu, in numele partidului, cu liderii puterii de astazi, care sunt liderii generatiei mele.
  • Cu privire la criticile aduse de Vasile Blaga cu privire la activitatea Elenei Udrea in timpul campaniei pentru referendum: Toti care am fost in echipa Boc am luat scoruri bune: Emil Boc a luat primaria Clujului, eu am avut un scor bun. Roberat Anastase a avut un scor personal bun.
  • Daca strategia a fost ca membrii fostei conduceri, ai echipei Emil Boc, sa stea deoparte in campania la referedum, a fost o strategie proasta.
  • S-a crezut atunci ca partidul face rau, eu cred ca nu a fost o strategie buna.
  • Intrebata daca exista o tendinta de a duce partidul catre PSD: Eu as remarca altceva, as remarca faptul ca actuala conducere se bucura de sprijinul adversarilor nostri politici. Daca de uitam cum este structurat sprijinul mediatic, o sa vedem ca Antena 3 a intrat deja in campania interna.
  • In interiorul PDL se dau mesajele puterii, se dau mesajele USL. In interiorul partidului se aud aceleasi critici care se aud la USL. Noi criticam guvernarea Emil Boc, noi ne dezicem de Traian Basescu.
  • Nu poti sa iti negi propriul guvern (Guvernul Emil Boc - n.red.), mai ales cand propriul guvern e cel care a salvat Romania.
  • Nu se ataca fosta conducere PDL, se ataca insusi partidul.
  • intrebata daca e dispusa sa se retraga din cursa pentru conducerea partidului pentru a asustine un alt candidat: Sunt dispusa sa sustin orice coleg sau orice persoana care poate sa conduca PDL catre succes.
  • intrebata daca vrea sa candideze la presedintia tarii: Nu.
  • Obligatia conducerii PDL e sa vina cu cel mai bun candidat pentru presedintia tarii.


Citeste mai multe despre   



















2859 vizualizari

  • -23 (37 voturi)    
    Udrea e o valoare (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 20:47)

    xjack [utilizator]

    O valoare egala cu zero.
    • +21 (39 voturi)    
      comentariul tau la fel (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:20)

      I [utilizator] i-a raspuns lui xjack

      vad ca multi o ataca pe Udrea fara sa spuna si de ce. Cred ca e singura persoana de care se tem cei de la USL.
      • -7 (23 voturi)    
        Pai.... (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 22:18)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui I

        Uite iti zic eu....
        Cocosh-udrea...e o famiglia?
        • -1 (1 vot)    
          Pai.... (Duminică, 17 februarie 2013, 9:44)

          kofa [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          Ilie Sarbu-Ponta-dragnea-fenechiu-hrebenciuc-mazare-oprisan-voiculescu si multi multi altii de la psd-pnl-pc,ce sunt?Eu si nu numai eu cred ca e una mare famiglia din Ro.
      • +1 (9 voturi)    
        iti spun eu (Duminică, 17 februarie 2013, 1:32)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui I

        pentru ca in afara de a aprofita la maxim de avantajele oferite de base, nu a facut nimic, desi a avut ocazia. cum zicea si @cristian_n: udrea-cocos: famiglia
      • +1 (9 voturi)    
        Udrea s-a discreditat (Duminică, 17 februarie 2013, 11:42)

        Ililie [utilizator] i-a raspuns lui I

        cu imaginea de vampa politica pe care o cultiva fara nerusinare. Crede ca poate sa parvina in continuare sucind mintile barbatilor cu farmecele ei feminine. O femeie care nu stie altceva decat sa-si etaleze formele si sa prezinte moda pe culoarele parlamentului ca o nimfomana, nu poate sa reprezinte interesele amaratilor care nu au ce pune pe masa. A fost buna cand PDL era pe val, acum e nevoie de o alta mascota.
        Cine nu stie ce e o vampa sau nimfomana sa caute in dex.
        • +1 (1 vot)    
          Sa caute in.... (Duminică, 17 februarie 2013, 15:59)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Ililie

          Dex.
          Da,pt definitie teoretica.
          Practic,carmaciul unei nave....Restul e PDL.
  • +26 (40 voturi)    
    Udrea va castiga (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 20:50)

    Cristiann80 [utilizator]

    Udrea a devenit prea puternica ca sa mai ceara permisiunea cuiva. Este un politician redutabil, pe picioarele ei, asa ca ar fi fost culmea sa ceara aprobarea cuiva fie si a Presedintelui.
    Mai are cineva indoiala ca Udrea se teme de USL, de Voiculescu? Nu cred!!!!
    Udrea este singura care va face si face opozitie cu adevarat impreuna cu echipa sa.
    • -7 (19 voturi)    
      CristiannnnXxx (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:51)

      Dorel2000 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Asa frumos scrii, de parca te-ar chema U.E.
  • +4 (18 voturi)    
    . (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:32)

    radukku [utilizator]

    Sa fim seriosi, PDL are nevoie de o locomotiva cu multi cai putere. Udrea nu numai ca nu poate tracta epava PDL pana la statia de reparatii, dar este si contestata din interior de o foarte mare parte dintre pedelisti. Intr-o alta tara mai putin mistocara si mai putin misogina poate ca ar fi exact de ceea ce ar avea nevoie un partid pentru revigorare. Dar nu in prezent, nu in PDL, nu in Romania.
    Cine sa fie, cine sa fie?
    Stolojan - iepure la alergat.
    Boc - el a dus partidul la 55% in sondajele din 2008, el l-a dus si la 13% in 2011.
    Blaga - prea conservator, prea prafuit, prea "vechea garda".
    In concluzie, PDL nu are prea multi oameni capabili de a scoate partidul din groapa.
    • +4 (4 voturi)    
      pai.... (Duminică, 17 februarie 2013, 2:43)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      profilul ar fi cam asa: 40-45 de ani, charismatic, mobilizator, cu spirit combativ activ, cu speech convingator si argumentat, "neprafuit" si "nesifonat", flexibil, adaptabil la nou....cin' sa fie - cin' sa fie?
      • 0 (0 voturi)    
        >>>>>>>>>>>> (Duminică, 17 februarie 2013, 13:32)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        Iiescu?
    • +1 (1 vot)    
      Ce inseamna PDL azi? (Duminică, 17 februarie 2013, 12:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      O gramada de asa zisi politicieni care se fac mici, cit mai mici, poate uita lumea de ei si de raul pe care l-au facut romanilor (potrivit mincinoasei campanii de prostire a naivilor dusa de uslasi) Nu au avut si nu au demnitatea de asi sustine realizarile din perioada guvernarii. Azi se fac cit mai mici prin locurile caldute pe unde au ajuns. Jalnici "politicieni"
  • 0 (0 voturi)    
    este cea mai puternica femeie din ... (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:51)

    nostradamus2013 [utilizator]

    politica romaneasca deoarece:
    - desi nu este mai mult decat fiecare femeie in parte, fie ea sotie, fiica sau amanta, lasa senzatia unei curvii rafinate si incitante fara sa existe probe ca s-ar fi aruncat dintr-un pat in altul , asemeni "marilor barbati politici" care au schimbat partidele precum amantele, multi dintre acestia prostituandu-se, pentru un loc caldut;
    - a reusit cu destula abilitate, acolo unde majoritatea "barbatilor" stau si acum in pozitia viermelui ca sa primeasca o firmitura, sau chiar au clacat...in politica.
  • +2 (10 voturi)    
    pe bune... (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 22:46)

    laurentiucat [utilizator]

    daca candideaza si igas...ma imbat!
    • -2 (2 voturi)    
      pe bune... (Duminică, 17 februarie 2013, 12:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      acuma nu esti?
      • +1 (1 vot)    
        nu... (Duminică, 17 februarie 2013, 22:38)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui ty

        dar promit!
  • -2 (20 voturi)    
    Imaginea Elenei Udrea... (Duminică, 17 februarie 2013, 0:07)

    liderbit [utilizator]

    ... este cel putin sifonata, la fel ca si a lui Traian Basescu.

    Singura sansa a PDL-ului este sa se debaraseze de acesti oameni si sa ii promoveze pe cei capabili si putin corupti, gen MRU.

    Totodata cei de la PDL trebuie sa fie mai nationalisti, sa asculte si nevoile poporului ROMAN, nu doar nevoile globaliste ale UE si SUA.

    Sanatate tuturor!
    • +5 (5 voturi)    
      ce te face sa crezi ca mru (Duminică, 17 februarie 2013, 1:34)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui liderbit

      nu este corupt? crezi ca s-a pus pe vandut pe doi lei numai la sfaturile cu base?
    • +3 (5 voturi)    
      pai... (Duminică, 17 februarie 2013, 2:48)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui liderbit

      imaginea ei e sifonata doar de fumigenele lui Ponta...care in final n-a gasit nimic cu toata trupa lui de audit...asa cum spunea si radukku mai sus, daca am fi mai putin MISOGINI... daca am fi!
    • +1 (3 voturi)    
      putin probabil... (Duminică, 17 februarie 2013, 8:12)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui liderbit

      putin corupti...nu deloc...ca s-a uns si el pe ici pe colo...pe unde a afost. salariul lu nevasta-sa de la omv austria de cateva sute de mii de euro. cum era sa-si mareasca singurel saalriul de vreo 5 ori inainte sa plece la viena...scandalul cu vita kobe,calu kobe ....si inca ceva...nu mai kobi atat,te rog!
    • -1 (5 voturi)    
      M-ati innebunit cu MRU!! (Duminică, 17 februarie 2013, 12:08)

      anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui liderbit

      Chiar nu stiti ca omul asta nici macar nu este membru PDL? Sau va place sa vorbiti la orice tema, char daca complet pe "langa subiect"?
  • 0 (4 voturi)    
    sarah palin in versiune moldoveneasca... (Duminică, 17 februarie 2013, 2:29)

    cco [utilizator]

    iacata ca avem in plina ascensiune politica un personaj de telenovela. a plecat de jos din budoarele politicii si viseaza la un birou oficial destul de sus pus.
    pe munca cinstita? bazat pe studii, pe expertiza intr-un anumit domeniu? NU...

    ii urez sa ajunga sa-l intalneasca oficial pe presedintele norvegiei. si pe ala al danemarcei, al suediei samd...
  • +3 (5 voturi)    
    Alegere (Duminică, 17 februarie 2013, 7:42)

    ddoina [utilizator]

    Intre Udrea si Blaga eu as vota totusi Udrea.
    Blaga mi se pare vandut USLului.
  • +2 (2 voturi)    
    Ideile ciuce (Duminică, 17 februarie 2013, 8:05)

    prostatu [utilizator]

    Ai auzit de ideile ciuce. Sunt din N Korea si inseamna cam <prin noi insine>.Cind faci parte dintr-un club, cam trebuie sa tii cont de regulile clubului respectiv.
  • 0 (2 voturi)    
    PDL (Duminică, 17 februarie 2013, 11:55)

    dekar [utilizator]

    PDL este si ramane in deriva indiferent ce lider va fi (re)ales.Revigorarea dreptei este dincolo de alegerile de la acest congres.
  • -1 (3 voturi)    
    udrea............! (Duminică, 17 februarie 2013, 13:05)

    tinel47 [utilizator]

    ma intreb si eu.......cine conduce tara asta??
    cit timp o mai fi tara ?????
    pentru cine udrea este politician?
    cred ca numai pentru basascu daca nu are alta misiune !?
  • -1 (1 vot)    
    daca Udrea ar fi barbat... (Duminică, 17 februarie 2013, 13:32)

    MenInBlack [utilizator]

    ar fi in top 10 intre politicienii din Ro (este si acum :)

    daca am avea inca 30 de caractere puternice cel putin la fel de activi si in fapte, asa ca Udrea, politica s-ar face altfel in Ro..

    ca probabil are multe defecte, o anumita culoare si multe interese personale ''inaceptabile'' care pot descalifica orice politician...cine nu are aceste defecte, ba chiar mai multe si mai mari, la vedere ?

    dar misoginismul si ipocrizia anuleaza orice dezbatere
    impartiala, orice critica rationala
  • +1 (1 vot)    
    PDL=FSN (Duminică, 17 februarie 2013, 19:23)

    ionutz1976 [utilizator]

    se vede de pe luna ca BLAGA nu poate conduce acest partid,sau poate sa faca ceva aranjamente sa obtina intrarea in parlament si sa negocieze cu ceilalti ceva...vocea lui nu se aude,iar partidul e mort,nu mai poti face politica cu oameni care au fost in parlament,si care de 23 de ani decid destinul acestei tari...ELENA UDREA este o solutie..dar mai bine ar fi coagularea tuturor nemultumitilor care reprezinta dreapta intr-o alta miscare.....sa plece de sub dominatia baronilor si sa lupte cu ei..avem nevoie de o forza noua puternica.....altfel daca se va da cu var peste mucegai PDL-UL este mort si egal cu FSN-UL