Rapiditate chineza: Premierul Li Keqiang a comandat marti in China o minge de baschet personalizata si miercuri i-a oferit-o lui Victor Ponta :)

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 29 noiembrie 2013, 0:49 Revista Presei | Radio TV

Cadoul premierului
Foto: captura Antena 3
Victor Ponta a povestit joi seara, la Antena 3, cum seful cabinetului chinez i-a facut un cadou intr-un mod cu totul inedit. Li Keqiang a vazut in cabinetul premierului Ponta mingea de baschet si tricoul lui Ghita Muresan si marti a sunat in China "la fabrica lor de mingi de baschet", s-a produs o minge cu steagul Romaniei care miercuri a ajuns in Bucuresti si i-a fost data cadou omologului roman.

  • Cele trei zile au avut darul sa confirme ca am fost organizatori foarte buni, ca i-am tratat pe toti cu respect, pana la urma s-a stabilit si o relatie personala cu un prim ministru extrem de deschis.
  • Premierul avea pentru mine un cadou conventional, un obiect de arta chinezesc. Luni, la mine in birou a vazut mingea de baschet si tricoul lui Ghita Muresan.
  • Marti au sunat in China la fabrica lor de mingi de baschet, s-a produs o minge cu steagul Romaniei care miercuri a ajuns in Bucuresti si mi-a fost data cadou.
  • Pe minge este numele premierului.
  • Eu i-am oferit cadou un urias cos de produse romanesti (Gadea: Exceptional) - si doamnei Merkel tot produse ecologice ii dau - si din colectia MAE am trimis o copie dupa sabia lui Stefan cel Mare.























2520 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    imi vine sa ... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 1:06)

    exilatul [utilizator]

    vom...pardon sa mi dau "matele afara"...acest escroc plagiator nu mi provoaca decit sc-rba....pai macar "impuscatul" era schizofren ( datorita pupincuristilor din jurul sau ) dar asta il intrece prin discursurile pe care le tine la ant3 ( un post plin de je-uri umane )...
    • +2 (4 voturi)    
      Aia este mingie personalizata de proasta calitate (Vineri, 29 noiembrie 2013, 2:45)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Nu cred ca mingia a fost comandata in China la fabrica deoarece calitatea personalizarii este slaba. Cel mai probabil a fost realizata in Romania pe la vreun atelier fotografic sau de catre vreun artizan de mina a 7-a care a colorat cu carioca permanent o mingie de baschet normala (care se gaseste peste tot in magazinele din Romania cu inscriptia "Made in China") dupa care un chinez a scris ceva pe ea (numele lui Ponta?!) cu caractere chinezesti.
      • +2 (4 voturi)    
        Oare... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 9:47)

        not_you [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        O fi vopsea d'aia pe baza de plumb cum folosesc ei la creioanele colorate ce le vand copiilor din Europa?
  • +3 (7 voturi)    
    daca ii traducea lucrarea era mai tare (Vineri, 29 noiembrie 2013, 1:12)

    rov [utilizator]

    Doctoratul in chineza....
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar credeti ca mingea a fost vopsita in China? (Vineri, 29 noiembrie 2013, 2:58)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Oricine poate sa-si coloreze cu spray mingea de baschet (fabricata bineinteles in China), la fel de frumos ca cea daruita lui Ponta si oricine poate scrie ceva (e adevarat nu in chinezeste) pe ea cu carioca permanent.
    • +4 (6 voturi)    
      Cadou perfect: "O minge pentru infantilul Ponta" (Vineri, 29 noiembrie 2013, 3:06)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Premierul chinez si-a dat repede seama cu cine are de-a face si i-a facut cadou ce altceva decit o minge, adolescentului intirziat Ponta.
  • +5 (9 voturi)    
    Uite asta ii place (Vineri, 29 noiembrie 2013, 1:12)

    A_Radu [utilizator]

    Lui Ponta la chinezii astia ... dau un telefon la fabrica , aia stau drepti in fata tovarasului si gata in cateva zile comanda e gata .... eii, asta da model de a conduce o tara, nu ca la noi .. fa licitatii, stai sa vezi daca nu intra pe fir DNA, ANI etc .... prea multa bataie de cap ... ce mai viseaza ei cu ochii deschisi fosta perioada in care tovarasii erau atotputernici, de aici veneratia asta brusca pentru chinezi
  • +3 (5 voturi)    
    Dar chinezesc (Vineri, 29 noiembrie 2013, 1:28)

    Daniels22026 [utilizator]

    Spuneti-i lui Ponta sa nu se joace cu mingea chinezeasa! Este mingea care nu se mai opreste niciodata din topait. E foarte, foarte periculoasa!!!!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Emotionant ca cerul senin al patriei (Vineri, 29 noiembrie 2013, 1:31)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Acum ca a jucat basket cu big ghitza si a primit o besica de la chinezul-boss, Ponta poate considera ca a avut un an de prim-guvernator de succes.
  • +4 (8 voturi)    
    Unii isi dau demisia in bloc (Vineri, 29 noiembrie 2013, 1:34)

    Wanheda [utilizator]

    pentru prabusirea acoperisului unui mall....altii jucau baschet dupa prabusirea unui microbuz in rapa in Muntenegru. Acum are si minge personalizata.
    Cam asta e diferenta in un om onorabil si un dottor, al doilea topaie pe cadravre cu ranjetul pe buze.
  • +6 (6 voturi)    
    Mao Tze Tonta (Vineri, 29 noiembrie 2013, 1:41)

    menek [utilizator]

    Bai, cel putin s-a ales c-o minge! Ai dracu´slugarnici! Amandoi!
  • +6 (6 voturi)    
    hahaha (Vineri, 29 noiembrie 2013, 7:52)

    ampersand [utilizator]

    Asta a fost cea mai tare, "fabrica lor de mingi de baschet" :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Să înțeleg că... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 18:37)

    napadarjan [utilizator]

    ...tovarășul ponta a devenit primul baschetbalist al țării?!