Victor Ponta, despre situatia din Crimeea: Cel mai mare pericol de securitate pentru Romania dupa 1989/ Vladimir Putin este simbolul unor nostalgii de mare putere a Rusiei

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 23 martie 2014, 22:27 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat duminica, la Antena 3, ca situatia din Crimeea este cel mai mare pericol de securitate pentru Romania de dupa 1989, insa reprezinta si o oportunitate de reapropiere a Republicii Moldova de Europa si NATO.

"Cred ca este cel mai mare pericol de securitate pentru Romania si pentru regiune, de dupa 1989. Categoric acest lucru. Sa ai un conflict rece, deocamdata. Sa dea Dumnezeu sa nu fie cald in perioada urmatoare. Evident ca este pentru prima data cand ne dam seama cat de important este ca suntem in NATO, in UE si ca orice pericol, oricat de mare, nu suntem singuri. Suntem intr-o familie politico-militara extrem de importanta", a spus Ponta, citat de Agerpres.

"In acelasi timp, eu vad ca este cea mai mare oportunitate. Este cea mai mare oportunitate de dupa 1990. Pentru ca Romania sa isi atinga un obiectiv major, pentru Europa este minor, dar pentru Romania este cel mai important. Si anume de a folosi acest moment politico-istoric pentru a accelera extraordinar de puternic reapropierea Moldovei de ceea ce inseamana Europa si NATO. (¬) Romania este suficient de mare si puternica acum si din punct de vedere politic si din punct de vedere economic pentru a fi pentru Moldova ceea ce a fost Germania de Vest pentru Est, fara a spune ca eu vad ca principala solutie, cum spunea presedintele Basescu, sa-i luam inapoi. Eu nu cred ca asta este solutia cea mai inteligenta, decat daca oamenii din Moldova vor decide asta, vor face un referendum. Daca nu, cea mai rationala si inteligenta solutie este ca Romania sa sprijine in mod concret, nu doar prin declaratii, ci prin lucruri extrem de concrete, o apropiere ireversibila a Moldovei de UE", a adaugat Ponta.

Premierul l-a caracterziat pe Vladimir Putin drept "simbolul unor nostalgii de mare putere imperiala".

In opinia sa, Republica Moldova nu va reusi sa adere la NATO si UE pana nu va rezolva problema Transnistriei.

"E evident ca, atata timp cat nu se rezolva problema Transnistriei, intr-un fel sau altul, Moldova nu va reusi sa intre nici in NATO, nici in Uniunea Europeana. Eu, cand auzeam declaratiile acelea ale domnului Basescu, cum sa luam acum Moldova, ca e cu noi in NATO, si vroiam sa-i aduc aminte ca nu ai cum sa intri in NATO cand ai unitati ale armatei ruse (...) Deci, vorbind si la modul rational.... Deci eu cred ca Moldova va intra in Uniunea Europeana si, ulterior, in NATO, atunci cand va rezolva, intr-un fel sau altul, problema Transnistriei. Dar sa le spunem noi, de la Bucuresti, cum sa o rezolve, nu e bine. Ei trebuie sa decida si trebuie sa decida care este solutia cea mai buna pentru ei", a precizat Ponta.

Intrebat ce va face Romania daca Federatia Rusa va pune in pericol sutele de mii de romani din Transnistria, Ponta a spus: "Vreau sa dam acel ajutor, pe care ni-l cer cei de la Chisinau. Nu vreau sa ne repezim mai mult decat ne cer cei de-acolo, pentru ca, din entuziasm sau din interese politice interne, cum da bine la Bucuresti, s-ar putea sa le facem rau oamenilor respectivi. Deci, din punctul meu de vedere, si intalnirile intre cei doi presedinti si intalnirile noastre, la nivel de guvern, ne ajuta sa stim exact, de la presedintele Timofti, de la primul ministru Leanca".























2632 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Offff, cata gargara ai in tine Pontochio (Duminică, 23 martie 2014, 22:38)

    UnOarecare [utilizator]

    Mai masterplanificam si noi ceva incapabilule?
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Luni, 24 martie 2014, 13:20)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      in sfarsit un comentator serios, care a gasit argumentul cheie - ad hominem (caci tot ne plac intelectualii), la o pozitie cu care este in acord toata suflarea politica autohtona indiferent de culoare, dar enuntata cu aceasta ocazie de Ponta.
      Felicitari, de astfel de oameni avem nevoie in Romania, nu de sleahta de manipulatori ai lui Voiculescu! :))))
  • +8 (8 voturi)    
    este viceversa (Duminică, 23 martie 2014, 22:48)

    John1712 [utilizator]

    Nu R.Moldova va intra in NATO dupa ce isi va rezolva problemele cu trupele rusesti, ci problemele respective se vor rezolva dupa ce R. Moldova va intra in NATO.
    • 0 (4 voturi)    
      Esti aerian (Duminică, 23 martie 2014, 23:03)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui John1712

      E bine sa postezi cand stapanesti problemele, altfel bati campii cu gratie.Cam multi neaveniti in ultimul timp pe aici.
      • +3 (3 voturi)    
        Pe bune? (Luni, 24 martie 2014, 7:40)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui marchi

        Daca NATO accepta integrarea Moldovei, atunci NATO va trebuie sa declare imediat razboi Rusiei, din cauza trupelor ruse de pe teritoriul Moldovei, asa functioneaza NATO. Tot ce vad in postarea ta e critica si nimic folositor, nu i-ai explicat omului de ce crezi ca e aerian. Cred ca ajuta sa mai spui si ceva folositor din cand in cand, daca poti.
  • +10 (10 voturi)    
    Parsiv (Duminică, 23 martie 2014, 23:16)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mare politician. Ponta a descoperit amenintarea ruseasca. Plagiatorul tocmai a dat mina cu Putin si cu Ianukovici la Soci. Iar steagul UE e scos din parlamentul Romaniei in timpul vizitei chinezilor. Halal viziune politica!
  • +7 (7 voturi)    
    Idiotenie cameleonica (Duminică, 23 martie 2014, 23:21)

    solar [utilizator]

    fara nicio jena si retinere spun:IATA CUM DEVINE CAMELEONICA CU TOTUL IDIOTENIA NEOCOMUNISTA ROMANEASCA !! Ponta sa aiba posibiliatea sa devina sef de stat? Prin alegeri corecte? Prin cinstea si credinta noastra in tara in care ne ducem veacurile in carca? Cine o face, daca o va face, trimite Romania direct in Prapastia Idioteniei!! Nu se poate sa vorbest vehement si cu ura viscerala anti occident pana acum in urma cu cateva luni , ca dintr-o data sa o dai cotita!! CINE POATE SA DEA CREZAREA LA ASTFEL DE GANDIRE SI MOD DE A FI?CHIAR AM DECAZUT CU TOTII DIN FACULTATILE MINTALE NORMALE CA SA-I ACORDAM GIRUL INCRFEDERII NOASTRE?ceea ce spune si declara acum nu este altceva decat concurenta la BASESCU , omul care a demonstrat, demonstreaza si va demonstra inca vreo 10 ani ca este cu adevarat barbat de stat !! Ponta este un pigmeu cacanar pe langa infantilul asta ahtiat dupa marire si putere! un spirit de-a dreptul primitiv in tot ce face si sustine!!Nu trebuie sa candideze TRAIAN BASESCU la alt mandat prezidential !! Trebuie sa recunoastem noi ca Basescu a reusit sa inititeze un curent de gandire anticomunist fertila si care da roade. Atat pe intern cat si pe extern.Deja am convingerea ca asa se va si intampla. Nu debordeaza Basescu de cult ce este, dar are o intuitie ,un fler si un curaj politic simplu dar foarte pertinent .Multa vreme ideile lui politice se vor mentine , vor evolua si se vor dezvolta. Poate sa aiba zeci si sute de detractori POLITICA SI POLITICIANUL BASESCU RAMANE O REFERINTA!!
  • +5 (5 voturi)    
    Halal PrimMinistru (Luni, 24 martie 2014, 0:40)

    MihneaR [utilizator]

    Cand te-ai dus la Soci sa te tragi in poza cu Putin si Ianukovici nu stiai acest lucru ???
    Lasa declaratiile pompoase si guverneaza si tu o data !!!