Gabriela Firea: Dam 1 milion de euro anual pentru politia calare, printr-o procedura ilegala. Persoanele respective functioneaza drept politisti comunitari, dar sunt angajati ai unei firme

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2016, 21:52 Revista Presei | Radio TV

Gabriela Firea
Foto: Captura B1TV
​Primarul general al capitalei, Gabriela Firea, a declarat joi seara, invitata la B1TV, ca a trimis corpul de control al primarului General sa faca un control cu privire la politia calare. Potrivit primarului, municipalitatea plateste anual circa 1 milion de euro pentru circa 40 de cai si calaretii aferenti "printr-o procedura ilegala", si anume persoanele respective functioneaza drept politisti comunitari insa nu au pregatirea necesara, fiind in realitatea angajatii unei firme. "Se imbraca in niste uniforme care seamana cu cele ale politistilor locali", spune Firea, care precizeaza ca, avand in vedere suma in discutie, contractul ar fi trebuit atribuit prin licitatie.

Edilul a precizat ca asteapta sa revina din concediu seful politiei locale pentru a discuta despre acest program.

Principalele declaratii ale Gabrielei Firea:
  • Despre deratizarea orasului: Sase ani de zile fostul contract de deratizarea a fost prelungit fara licitatie, total netrasparent.
  • La finalul anului trecut s-a incheiat acel contract.
  • In aprilie au demarat licitatia, foarte tarziu, pentru materiale impotriva sobolanilor, gandacilor, tantarilor si asa mai departe.
  • Am luat decizia sa dam prin decizia cConsiliului General aceste competente la sectoare, iar ele prin propriile forte sa starpeasca acesti daunatori.
  • In alte capitale europene municipalitatea are propriul seviciu de deratizare, care costa mai putin decat contractele cu aceste firme.
  • Despre poblema cladirilor cu bulina: Avem drept prioritate cladirile pericol public. Majoritatea sunt in centrul vechi. Unele sunt 200% ale municipalitatii, altele sunt private. pentru cele private avem nevoie de acordul proprietarilor pentru consolidare. Pana acum administratiile trecute nu au obtinut.
  • Va garantez ca in cel mai scurt timp aceasta administratie pentru consolidarea cladirlor angajatii se vor ocupa de dimineata pana seara exclusiv de asta.
  • Singul proiect propus de un consilier aflat in opozitie este cel al dl. Turcescu pt ca dl Djuvara sa fie votat cetatean de onoare al Capitalei, si l-am votat si noi.
  • USB nu a venit cu niciun proiect.
  • Despre traficul din Bucuresti: In aceste 2 luni de cand sunt primar am deblocat un santier care a produs probleme in zona lui: Pasajul de la Piata Sudului.
  • Contractul a fost gresit de la inceput. Oricine ar fi castigat daca ar fi dat primaria in judecata pentru ca in contractele acelea primaria nu era aparata.
  • Am reusit sa acoperim facturile restante: piata sudului, podul de la Ciurel etc. - sa inghetam sumele aflate in litigiu iar echipe sa se uite sa vada ce se ascunde in spatele lor. Sunt sume de milioane.
  • Despre politia calare: M-am abtinut sa vorbesc despre acest subiect. Am spus ca e corect sa il astept pe seful politiei locale sa vina din concediu. Am trimis corpul de control al primarului general sa faca un control. S-a mai facut un audit in timpul dl Sava si nu s-au luat masuri. E un contract din 2009, reinnoit.
  • Pe luna bucurestenii dau 81 de mii de euro, circa 1 milion de euro pe an, pentru circa 40 de cai si calaretii aferenti printr-o procedura ilegala: persoanele respective functioneaza drept politisti comunitari dar nu au pregatirea necesara, sunt angajatii unei firme. Se imbraca in niste uniforme care seamana cu cele ale politistilor locali.
  • Suma este foarte mare si ar fi trebuit sa se organizeze licitatie.
  • Am constatat ca Primaria Generala are 35 de cai pe care ii ingrijeste, care sunt sanatosi si pe care ii putem pune la dispoziti politiei sa faca patrule calare.
  • Despre Victor Ponta: Mi-ar parea rau sa plece dl. Ponta din PSD. Nici nu cred ca se va intampla. Nu cred ca va pleca, locul sau este alaturi de noi. Intr-adevar nu este atat de simplu dupa ce ai fost presedintele partidului, dar i-a prezentat demisia, intr-un context tulbure.


Citeste mai multe despre   























3442 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    mada, (Joi, 1 septembrie 2016, 22:04)

    danut lupascu [utilizator]

    acu si bolsevica asta are corp de control, acu cica aia nu is politisti, dar ce grupu ala de putori locale is politisti ???? cred ca calaretii aia is singurii care merita banii
    • +5 (13 voturi)    
      Demagogie de doi lei (Joi, 1 septembrie 2016, 22:31)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui danut lupascu

      O incompetenta care se priceapea mai bine sa manince cu polonicul slugarnicind securimea Varanului la latrine. Felicitari bucuresteni: o meritati cu varf si indesat. De facut nu face nimic decit sa dea din gura, dar la furat pentru ciuma rosie va fi cea dintiii
      • +1 (1 vot)    
        bucurestenii nu au probleme (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:42)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        de asta nu vin la vot... bucurestenii e smecheri si nu isi bat capul... ei sunt locuitori ai capitalei ce mama draq... e suficient... aici e ca o viena mai mica... totul e perfect inca de pe vremea lui videanu si a lui oprescu... firea nu mai are ce sa faca nici sa vrea... de fapt de asta bucurestii nu ies la vot, pt ca oricine ar iesi nu poate face lucrurile mai perfect decat sunt acum
    • -1 (3 voturi)    
      mada. (Joi, 1 septembrie 2016, 23:27)

      MirceaGeorgescu1 [anonim] i-a raspuns lui danut lupascu

      E ca paza contractuala de pe timpul lui Ceasca. Vin la munca, ca sa se odihneasca!
  • -7 (21 voturi)    
    Incepe sa-mi placa Firea (Joi, 1 septembrie 2016, 22:21)

    galeo [utilizator]

    Incepe sa-mi placa Firea
    Toate problemele ridicate de ea pana acum sunt de bun simt, nu vad nici o gafa monumentala pana acum la ea
    • +3 (9 voturi)    
      e de la psd (Joi, 1 septembrie 2016, 23:07)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      pentru unii e suficient :)
    • +6 (8 voturi)    
      pentru ca (Joi, 1 septembrie 2016, 23:19)

      tenere [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      n-o vezi de mop, ea acolo e
    • -1 (1 vot)    
      pai (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:44)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      cine nu munceste nu greseste... are 3 luni de la alegeri... esti din Bucuresti ? ai vreo problema care s-a rezolvat? ce a facut pana acumca sa greseasca? daca raspunsul la prima intrebare e NU. nu inteleg cum poti sa iti dai cu parerea. Daca la a doua intrebare ai raspuns cu DA, te rog sa ne impartasesti si noua problema si mai ales rezolvarea.

      Ca noi suntem carcotasi si o uram pe doamna ca e PSDea
  • +7 (15 voturi)    
    Campanie electorala (Joi, 1 septembrie 2016, 22:29)

    Matusalem [utilizator]

    Vedeti cum vorbeste un politruc feminin cand e in campanie ?... iti spune numai lucruri pe care vrei sa le auzi !... ei ..si ziceti ca astia din politica nu stiu ce trebe facut! ,.... stiu prea bine ....numai ca ce trebe facut nu le produce nici un avantaj ! ...stai sa treaca alegerile ..si va garantez ca in 10 luni o injura tot bucurestiul ....ca pe oprescu !
    • +8 (16 voturi)    
      E experienta de la TV (Joi, 1 septembrie 2016, 22:46)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

      Stirista asta stie foarte bine ce trebuie spus, fiindca si stirile TV sunt manipulate in ultimul hal, ca si votantii PSD, dealtfel.

      Ceea ce nu e greu, fiindca multi ar vota cu Ceausescu.
    • +2 (6 voturi)    
      nu cred (Joi, 1 septembrie 2016, 23:26)

      tenere [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

      tanti asta care se dadea femeie de serviciu, ei bine nici asta nu e, o trompeta a cui vrea sa o foloseasca, astazi sufla pentru varan sau dragnea, maine pentru cine mai baga o fisa

      ea atata poate, restul la cine cumpara asa ceva e problema

      iar bucurestenii aia de care se vorbeste pe aici nu prea sunt din bucuresti si m-as mira sa vad macar 20% dintre votanti la a doua generatie nascuti in Bucuresti

      s-a suit scroafa in copac suna chiar din filmul lui vranceanu pandele si cine-o mai urma dupa ei
  • +10 (14 voturi)    
    ipocrizie (Joi, 1 septembrie 2016, 22:39)

    mistydo [utilizator]

    De parca Oprescu , impreuna cu toti consilierii PSD nu au nici o legatura...
    • +2 (2 voturi)    
      nuuuu !!!! (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:46)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui mistydo

      primarul Oprescu nu era PSDist... te rog mult ca ne enervam.... doamna e primul primar PSD pe care l-a dat acest minunat partid capitalei.

      Ipocrizie cat casa poporului... sau cat catedrala poporului (ca tot ii place mult duamnei primarese)
  • +5 (5 voturi)    
    si politia comunitara (Joi, 1 septembrie 2016, 23:56)

    MoemBius [utilizator]

    propriu zisa aia care au director nu e tot firma particulara?
    e altceva?


    bataie de joc pe fata
  • +4 (4 voturi)    
    Interesant! (Vineri, 2 septembrie 2016, 0:31)

    Adri70 [utilizator]

    Oops! Stai asa, ca e interesant... Deci si astia erau fel ca toti ceilalti golani, angajati ai firmelor de paza ale smecherilor interlopi, prin care se sifoneaza bani publici?
  • +3 (7 voturi)    
    Duamna firia ... (Vineri, 2 septembrie 2016, 4:32)

    termopan [utilizator]

    Taiati duamna caii, alegatorii dumitale se bucura la o ceafa de cal pe gratar. Faceti eveniment frumos, ii sacrificati intr-o parcare... Muzica jocuri alea!

    Psd cea mai mare valoare care avem!!!
    • +1 (1 vot)    
      da (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:48)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      si daca va e mila de cai, aduceti doamna niste mici ca v-am votat ... noi promitem sa venim cu burta goala si daca dv va tineti de cuvant si veniti cu mici, va mai luam o data... de primar normal.
  • +2 (2 voturi)    
    Recuperați banii dacă-i ilegal. (Vineri, 2 septembrie 2016, 9:12)

    asavreau [utilizator]

    Cine vreți să-i recupereze?Și recuperați și banii furați de Oprescu.Nu faceți nimic pentru asta.Doar aruncați petarde.Atenție,așa a făcut și Ponta și și-a dat singur foc.Credeți că dând foc în altă parte nu se mai văd hoțiile?