Traian Basescu, la Romania TV: Ca presedinte, nu ezitam sa o demit pe Kovesi, dupa decizia CCR despre ancheta privind OUG 13/2017

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 2 martie 2017, 22:41 Revista Presei | Radio TV

Fostul presedinte Traian Basescu a afirmat, joi, la Romania TV, ca ar fi demis-o, din calitatea de sef al statului, pe Laura Codruta Kovesi daca judecatorii Curtii Constitutionale ar fi constatat ca DNA a incalcat Constitutia, cum s-a intamplat in cazul sesizarii depuse de presedintele Senatului legate de ancheta procurorilor anticoruptie privind modul de adoptare a OUG 13/2017, potrivit News.ro.

"Daca un sef de stat incalca Constitutia, este suspendat de Parlament. Doamnei Kovesi ii este permis acest lucru, se pare, dupa cum ii este permis si sa plagieze, dar sa nu i se anuleze doctoratul, cum ii este permis sa faca si spectacole absolut interzise de orice legislatie internationala la care Romania este parte cu purtarea cu catuse a oamenilor prin fata DNA si cu chemarea televiziunilor, cum ii este permis sa dea documente din dosare catre presa", a declarat Traian Basescu.

Intrebat daca, in cazul in care ar fi fost inca presedintele Romaniei, ar fi demis-o pe Codruta Kovesi pentru decizia CCR legata de OUG 13/2017, Basescu a raspuns: "Nu ezitam (...) Va asigur ca la o incalcare de Constitutie constatata de Curtea Constitutionala, niciun sef din institutie nu ar fi ramas in functie."

Presedintele PMP a amintit ca in Germania, in urma cu cateva luni, procurorul general a fost demis in urma unei simple ironii la adresa ministrului Justitiei. "A fost schimbat a doua zi. La noi avem o decizie a CCR, iar ministrul Justitiei nu indrazneste sa trimita presedintelui Romaniei o solicitare macar de suspendare din functie a doamnei Kovesi, iar Dragnea spune 'Noi nu cerem schimbari de procurori-sefi'. Dragnea s-a facut ca plastilina. El spune ca e intelept. Nu, el e las", a mai spus Basescu.























3485 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    Minti ca un purcel Base' (Joi, 2 martie 2017, 22:45)

    tiberius_p [utilizator]

    Ai fi facut exact opusul, pentru ca ti-ar fi adus popularitate.
    • -8 (18 voturi)    
      Să faci ce spune popa, nu ce face popa :) (Vineri, 3 martie 2017, 0:20)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Probabil ai dreptate, ar fi făcut exact opusul.

      Dar în principiu are dreptate, suma a două lucruri negative nu este în niciun caz pozitivă. Românii au nevoie de idoli la care să se închine, iar Kovesi satisface nevoia asta pentru moment, însă a procedat incorect și ar trebui să plece, DNA nu poate ancheta Guvernul.

      Într-o țară civilizată, Iohannis ar găsi acum pe cineva care să-și poată face treaba mai bine decât Kovesi, iar ea ar demisiona pentru că a compromis credibilitatea DNA. Iar asta ar ajuta-o să-și păstreze niște uși deschise, pe viitor.

      România are nevoie de DNA ca instituție serioasă și credibilă, iar acum Kovesi însăși reprezintă o vulnerabilitate. Dar cum în România oamenii se confundă cu instituțiile, Kovesi va insista până în pânzele albe să rămână în fruntea DNA, va mai face 2-3 greșeli și își va compromite cariera definitiv.
  • +21 (25 voturi)    
    il inteleg..e mai.. (Joi, 2 martie 2017, 22:46)

    exilatul [utilizator]

    nervos..numai e presedinte asa ca ..blonda i a dat cu flit..
  • +28 (30 voturi)    
    Mars la puscarie , betivule! (Joi, 2 martie 2017, 22:51)

    kokos [utilizator]

    Ti-e teama ca nuti va face 21 ani de puscarie si vrei sa te razbuni?
  • +30 (32 voturi)    
    . (Joi, 2 martie 2017, 22:54)

    theo667 [utilizator]

    Mai putina scarba mi-a fost sa dezlipesc de pe talpa pantofului o ''ciunga'' calcata in parc. Ce ai fost si ce ai ajuns....
  • +18 (24 voturi)    
    Hai dom'le, fugi d'aci (Joi, 2 martie 2017, 22:56)

    moka [utilizator]

    Dar cu parlamentul care da atatea neconstitutionale, ce facem?
    • -2 (10 voturi)    
      Parlamentul este ales, Kovesi este numită (Vineri, 3 martie 2017, 7:40)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Parlamentarii au legitimitate electorală, prezența lor acolo descrie voința națiunii. Kovesi nu a fost aleasă de nimeni în fruntea DNA, ea nu are miciun fel de legitimitate electorală.

      Se pare că asta e o neînțelegere generalizată în România, oamenii nu sunt conștienți de importanța votului lor și de legitimitatea poziției oricărui oficial ales.
      • +6 (10 voturi)    
        Cu toate astea (Vineri, 3 martie 2017, 9:14)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        DNA se bucura in toate sondajele de mult mai multa incredere decat parlamentul.
        In plus, nimeni nu impiedica Parlamentul sa modifice legea astfel incat presedintele ICCJ, avocatul poporului si procurorul general sa fie alesi.

        Apoi,, chestia asta cu neconstitutionalitatea este foarte obscura. De aceea exista CCR, tocmai pentru ca nu toata lumea poate prinde fineturile din Constitutie.
        Daca DNA ar fi incercat sa dizolve Parlamentul, era clar neconstitutional, caci este scris negru pe alb in Constitutie cum se dizolva Parlamentul, insa daca anchetezi niste faradelegi care se produc in Palatul Victoria nu prea este atat de clar daca este constitutional sau nu, iar opinia CCR este si ea a unor oameni NUMITI pe criterii politice, in primul rand, a unor oameni care, pentru serviciile aduse unor partide primesc in primul rand niste sinecuri la CCR, nu pentru cariera lor de mari constitutionalisti(vezi chiar cazul Dorneanu).
      • +3 (3 voturi)    
        pe cuvantu tau ca asa e? (Vineri, 3 martie 2017, 9:34)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Inteleg ca prezenta descrie vointa natiunii dar activitatea lor iti garantez ca nu descrie deloc vointa natiunii.
  • +25 (33 voturi)    
    Pentru . . . . (Joi, 2 martie 2017, 22:58)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . prima data l-am vazut pe Basescu batand campii.(nu spun ca nu a mai batut campii si alta data, ci ca nu l-am auzit eu, sau nu am vrut sa cred ca poate bate campii) CCR in mod clar a dat o decizie stramba in cazul OG 13 pe care insa DNA a respectat-o. DNA nu a pus la indoiala dreptul guvernului de a emite ordonante, asa cum gresit afirma CCR, ci DNA a considerat ca in procesul de emitere a acestei ordonante s-au comis fapte care frizeaza penalul! Este de datoria procurorilor sa se sesizeze din oficiu, sau sa dea curs unei sesizari, ca in cazul de fata si sa declanseza ancheta penala. Faptul ca aceasta ancheta este continuata de procuratura generala demonstreaza faptul ca DNA nu a gresit.Cu regret spun, REGELE ESTE GOL!
    • -8 (10 voturi)    
      În ce lege apare ”procesul de emitere”? (Vineri, 3 martie 2017, 0:48)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Pentru a exista o infracțiune, trebuie ca ea să fie prevăzută de legea penală.

      În ce lege apare ”procesul de emitere a unei ordonanțe”? Ca să vedem ce avea de cercetat DNA la Guvern, nu de altceva.

      Așa cum nu e treaba DNA ce hârtii schimbă departamentele unei firme între ele, tot așa nu e treaba DNA nici ce hârtii schimbă ministerele și guvernul între ele.
      • +4 (6 voturi)    
        Daca . . . (Vineri, 3 martie 2017, 10:34)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        . . . . inveti mai bine limba romana ai putea afla ca un proces de elaborare este un ansamblu de masuri luate aprioric pentru a putea fabrica sau elabora ceva. In cazul de fata elaborarea unui OUG.Vad ca vorbesti doar de hartiile schimbate intre ministere dar te feresti ca de foc de pragul acela urias de 200000 de euro care ar fi favorizat o gramada de infractori! Cu asta cum ramane?
    • -3 (3 voturi)    
      aoleu (Vineri, 3 martie 2017, 9:59)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      ...gandirea critica nu va ajuta...
  • +28 (28 voturi)    
    Noroc ca (Joi, 2 martie 2017, 23:05)

    mitg [utilizator]

    Ai plecat din functie la momentul potrivit.

    Chiar atat de tare te doare ca au bagat-o pe Nuti la bulau?
  • +12 (18 voturi)    
    Altu care face pe senilul (Joi, 2 martie 2017, 23:12)

    ValentinCarlan [anonim]

    In primul rand "decizia CCR" miroase a opinie politica a lu' nea' Valer. Nu s-a analizat nimic!

    A fost aruncata o fimigena si acum se macina nervii unora pe seama ei. Ar fi si stupid sa aibe efecte.
  • +22 (22 voturi)    
    O imagine face cat o mie de cuvinte. (Joi, 2 martie 2017, 23:15)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Va spun cuvantul care face cat o mie de imagini.

    Disperare.
  • +17 (19 voturi)    
    Dezamagitor (Joi, 2 martie 2017, 23:16)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Doar cand am vazut "Romania TV" ma gandeam la ce o sa scrie in articol...
    Un domn mi-a atras atentia ca arunc soparle in comentariile mele echilibrate legate de dl Basescu. Poate o faceam involuntar, incercand sa scriu si de bune si de rele, ca avut si parti bune, dar acum ma dezamageste din nou.

    Apropo, explica te rog, cu cuvintele tale, cuiva care nu stie Dreptul ce implicatii are acest mic proiect:
    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21641403-proiect-lege-psd-udmr-alde-pmp-parlamentarii-primeasca-derogare-codul-penal-nu-constitutie-conflict-interese-angajarea-persoanelor-care-fost-relatii-munca-ultimii-5-ani.htm

    Ce anume va imbunatati? Educatia? Sanatatea? Apararea? Infrastructura si conditiile de trai la sate si in zone defavorizate? Elimina penalii de la putere?

    Te rog, zi-mi! Astept, nu te grabi! Am rabdare!
  • +24 (24 voturi)    
    dar pe NUTII spaima curtii ? (Joi, 2 martie 2017, 23:25)

    rov [utilizator]

    Ce ai mai face pentru ea ??? Chiar asa te are la mana sau esti doar un flacau aprins ??!?!?!
  • +21 (21 voturi)    
    norocul nostru (Joi, 2 martie 2017, 23:26)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Norocul nostru ca nu mai esti presedinte! Ce comparatii face marinarul: Romania vs. Germania!

    M-am lamurit de mult ca cine comenteaza la adresa DNA, are multe de ascuns.
  • +19 (19 voturi)    
    Marinare (Joi, 2 martie 2017, 23:26)

    batmanss [utilizator]

    iar ai băut ?
  • +21 (21 voturi)    
    Intoxicare basista de joasa extractie (Joi, 2 martie 2017, 23:35)

    ultimul_mohican [utilizator]

    De ce ? Fiindca o institutie nu este sinonima cu seful ei decit daca institutia este formata dintr-o singura persoana . Ca Avocatul Poporului , de pilda . Sau ca Presedintia . Cind Kovesi era laudata pentru succesele DNA-ului , Basescu sustinea ca DNA-ul nu inseamna Kovesi . Acuma Basescu sustine ca nu DNA-ul a incalcat Constitutia ci Kovesi . Ce facem cind Parlamentul da o lege cu paragrafe neconstitutionale ? Destituim ambii sefi ai Camerelor ? Chiar si presedintele tarii ca sa fie suspendat trebuie sa incalce GRAV Constitutia . Moderat , are voie . Cind vine vorba de Kovesi , Basescu parca a turbat . Dar tare ne temem ca e de fapt invidios fiindca Kovesi e mai mare-n grad ca el . LOL !
  • +22 (24 voturi)    
    Vezi? Fix de asta nu mai conduci nimic (Joi, 2 martie 2017, 23:56)

    mr_mojo [utilizator]

    Pentru că ai îmbătrânit urât.
    • -6 (8 voturi)    
      Nu. Doar pentru că i-au expirat mandatele. (Vineri, 3 martie 2017, 0:50)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      A avut două mandate și le-a dus la bun sfârșit, în ciuda celor două tentative de suspendare.

      Ce-ai vrea să mai conducă în prezent?
      • +1 (1 vot)    
        easy (Vineri, 3 martie 2017, 20:20)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        nepotii in parc, cum a promis. Sau cum a mintit c-o face. Din nou.
  • -5 (13 voturi)    
    Iar vinde gogosi? (Vineri, 3 martie 2017, 0:00)

    Gigi Kent [utilizator]

    El ar fi demis-o pe Kovesi daca aceasta indraznea sa investigheze o OUG a guvernelor Boc / Ungureanu. Daca era o OUG a guvernului Ponta iesea Basescu strada in geaca rosie la fel ca celalalt penibil presedinte care i-a urmat.
  • +11 (11 voturi)    
    Si ca epava de presedinte ce ai face? (Vineri, 3 martie 2017, 1:22)

    codo [utilizator]

    Niste opozitie de carton. Cam atat.
    • -2 (8 voturi)    
      Realitatea "justiției” românești (Vineri, 3 martie 2017, 2:37)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui codo

      face ca pentru Băsescu să existe un risc real de a ajunge închis. De asta trebuie să facă ”opoziție de carton”, ca să-și apere libertatea în fața unor procurori gen Kovesi și a unor judecători gen Camelia Bogdan.

      Spre norocul lui, Băsescu e destul de învechit în rele pentru a se descurca în jocul ăsta, dar pentru România insistența de a-și vedea foștii președinți la închisoare e o rușine.
  • +4 (6 voturi)    
    A uitat de cuburile de gheata (Vineri, 3 martie 2017, 8:39)

    Bogdan_100 [utilizator]

    De asta delireaza. "Prietenii" stiu ca e dispus sa faca orice sa isi razbune fratele. Dupa blatul (el ii spune "politica inalte") cu psd-ul impotriva justitiei basescu a devenit un penibil manipulator (de exemplu CC nu a constatat nici o incalcare a Constitutiei de catre DNA ci existenta unui conflict intre 2 puteri ale statului). Basel fii atent ca Varanul a pus bani seriosi de o parte ca sa-ti faca o batranete "interesanta"
  • +4 (8 voturi)    
    Cat mi-ai fost de drag si cat de gaunos ai ajuns (Vineri, 3 martie 2017, 9:21)

    Plagarus [utilizator]

    Cred ca singura explicatie rezonabila,ar putea fi dosarele penale ce vin din urma spre matalutza, nea Traiane !
  • -3 (7 voturi)    
    inertia (Vineri, 3 martie 2017, 9:56)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...sunteti in inertie... nu va doare capul?

    paradoxal, sustineti ce sustinea Basescu in cei 10 ani de mandat...

    ...nu observati efectele puterii asupra unora de la DNA.... daca nu va mai place Negulescu nu ar trebui sa va placa nici Kovesi pentru ca fac aceleasi lucruri...

    ce vreti de fapt...pentru Romania...

    Vreti PNL si USR? Puneti creierul la contributie si ridicati-le de unde au cazut...