Victor Ponta: Sorin Grindeanu se sfatuieste cu mine, dar face ce spune Liviu Dragnea

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 martie 2017, 20:09 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta la RTV
Foto: Captura RTV.net
Deputatul PSD Victor Ponta a declarat duminica seara, la Romania TV, ca premierul Sorin Grindeanu se sfatuieste cu el, dar face in continuare ce spune liderul social-democratilor, Liviu Dragnea, afirmand ulterior ca este o gluma, dar adevarurile se spun in gluma, relateaza News.ro.

Victor Ponta a sustinut ca are acelasi statut ca si cei din platoul emisiunii, motiv pentru care nu poate sa vorbeasca in numele majoritatii PSD.

"Eu nu pot sa vorbesc in numele nu stiu carei majoritati. Eu am exact acelasi statut ca si dumneavoastra", a spus fostul premier.

La remarca unui invitat care i-a spus ca este membru PSD, Ponta a replicat: "Atunci o sa rezolv chestia asta si o sa fiu exact ca dumneavoastra, nu o sa mai fiu nici membru".

Intrebat in continuare ce a vrut sa sugereze prin faptul ca poate nu o sa mai fie nici membru PSD, social-democratul a spus ca el poate sa vorbeasca doar in nume propriu, si nu in cel al partidului.

"Daca mai aud chestia asta, sa raspund eu in numele PSD... Eu pot sa raspund in numele meu, atat. Asta cred ca era un lucru destul de clar in ultimul an de zile", a completat Victor Ponta.

Chestionat daca premierul Sorin Grindeanu se sfatuieste cu el, deputatul a spus ca discuta, dar prim-ministrul face tot ceea ce ii spune Liviu Dragnea.

"Daca intelegeti gluma mea, domnul Grindeanu se sfatuieste cu mine, dar face ce spune domnul Dragnea. Adevarurile se spun in gluma", a afirmat fostul premier.

De asemenea, intrebat cum vede evolutia lucrurilor in Romania in acest an, el a spus ca "foarte rau", in conditiile in care Romania nu are "un pilot la mansa si se bate lumea cine duce avionul".

"Foarte rau. Ma intorc la comparatia mea favorita care a starnit si obiect de mistouri, cu avionul. Noi, in continuare, nu avem un pilot la mansa si se bate lumea cine duce avionul. Din pacate, ne mai batem si inauntrul avionului intre noi, nici nu stim pentru ce. Intre timp, in afara avionului care zboara din inertia anilor 2012-2015 e o furtuna din ce in ce mai mare. UE abia se mai tine, avem alegeri in Franta, Germania, Olanda in perioada imediat urmatoare. Iar economic, toata lumea o duce rau. In afara de ce facem noi in avionul nostru, pilotii se bat pe mansa si noi, pasagerii in spate, ne batem cine sta la geam cand cade avionul, furtuna din jurul nostru e un lucru foarte rau", a conchis Victor Ponta.























7764 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Mongoloidul sa se duca la Brutarie... (Duminică, 5 martie 2017, 20:23)

    cartofil [utilizator]

    alaturi de Dragnea, sa faca covrigi pentru parastasul lui Voiculescu.
  • +16 (16 voturi)    
    Ca-n famiglie!! (Duminică, 5 martie 2017, 20:24)

    soundtrack [utilizator]

    .
  • +16 (16 voturi)    
    Intre doi hoti (Duminică, 5 martie 2017, 20:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    unul plagiator, celalalt ciocoi roșu penal! DEMISIA, Zgărdene cu tot guvernul tău1
  • +20 (20 voturi)    
    Habar nu aveti ce faceti, e haos :) (Duminică, 5 martie 2017, 20:31)

    za-k [utilizator]

    Oricum, important pentru voi e sa saltati malaiu' din pix cu legea in mina si sa va scoateti colegii din puscarie.
  • +24 (24 voturi)    
    pacaliciul asta (Duminică, 5 martie 2017, 20:43)

    amanda13 [utilizator]

    ar trebui de mult sa fie la parnaie! Si cu el Dragnea&co. Dar uite ca incet-incet iar il bagam in seama, iar il albim, iar ne intereseaza ce spune... pana ajunge din nou la conducere. Este inadmisibil ca atunci cand ai sute de mii de oameni in strada, tu sa ii promovezi la TV tot pe imbecilii astia. Rusine, nu ne intereseaza ce spun infractorii!
  • +19 (19 voturi)    
    pisoiasul dottore (Duminică, 5 martie 2017, 20:51)

    om simplu din multime [utilizator]

    canta aria perdantului din opera 'caderea din paradis".:-)
    daca avea niscai sange in instalatie, sau ceva oo, nu pleca cu coada intre picioare, pe motivul colectiv.
    avea tot atata vina cat si presedintele primar.
    e drept, guvernarea lui era un fiasco total, desi o reclama ca perioada de mari succese.
    guvernarile psd vor ramane cu 5o de km de autostrazi din care mai mult de jumatate prabusiti.
    ca in china, locul unde psd merge la sfat si de unde asteapta.
    asteapta in zadar...
  • -5 (21 voturi)    
    Rar sunt de acord cu Ponta... (Duminică, 5 martie 2017, 21:07)

    reiand [utilizator]

    ... dar cu furtuna din jurul României, pe care politicienii noștri nici nu o observă fiind fixați cu ochii și dinții pe ciolan, cam are dreptate.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Luni, 6 martie 2017, 9:12)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      Unde are dreptate, ca Erdogan e un erou? Apropo de furtuna.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu i-a priit OSCE... (Duminică, 5 martie 2017, 22:20)

    AlexJ [utilizator]

    Se pare ca nu-i place la OSCE, ca trebuie sa vina la sedinte, si el are ora de basket si durut in cot.

    Asa ca aplica strategia lui de Gica-contra cu tupeu masiv si striga si mai tare pana primeste ceva in tari mai calde si cu activitate 0 (zero).

    Africa de Sud? S-a intors Zaharescu, care s-a remarcat prin tacerea in favoarea PSD?
  • +11 (11 voturi)    
    Marele "sfatuitor " al marelui Gripeanu ?? (Duminică, 5 martie 2017, 22:36)

    Plagarus [utilizator]

    Trista soarta pt. RO cu asemenea neterminati !
    Doar kazahii l-au bagat in seama pe Viorel pt. tainul celor 600.000.000$
  • +7 (7 voturi)    
    Parerile pontalaului le gasesti pe google (Duminică, 5 martie 2017, 23:40)

    Wanheda [utilizator]

    Sau second hand la tarabele de dottorate.
  • +5 (5 voturi)    
    Iti dai seama? (Luni, 6 martie 2017, 1:18)

    KostasP [utilizator]

    Daca grindeanu primeste sfaturi de la monta, e clar in ce directie ne ducem. Cel mai "curat" guvern...curat murdar, nene iancule.
  • +2 (2 voturi)    
    Dupu binom (Luni, 6 martie 2017, 8:19)

    hamangiu [utilizator]

    iote...trinomul PSD-ist...