Liviu Dragnea, despre lupta impotriva sistemului "stricat": Daca nu rezolvam problema, vom avea soarta USL/ Daca Tudorel Toader nu desecretizeaza SIPA nu voi mai avea incredere in el

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 mai 2017, 22:03 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea, la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat luni seara, la Antena 3, ca "sistemul din Romania nu e curat" si are multe parti "stricate", avertizand ca, daca actuala putere nu "rezolva problema", va avea soarta USL.

Sistemul "are multe parti din el care sunt stricate, sa nu zic ticalosite, pentru ca nu vreau sa-l citez pe Traian Basescu", a spus Dragnea, invitat la emisiunea lui Mihai Gadea de la Antena 3, chiar daca "peste 90% dintre judecatori, dintre procurori, sunt oameni cinstiti".

"Daca nu rezolvam aceasta probelma vom avea soarta USL-ului", a spus Liviu Dragnea, sustinand ca nu este vorba de "actiuni impotriva justitiei", ci de "actiuni generate de asteptarile" unei parti mari a populatiei.

In opinia sa, actuala putere are o "putere legislativa aproape 100%" insa o "putere  guvernamentala intr-un procent mai mic", deoarece "sunt zone care pastreaza in continuare o influenta din alte parti".

Potrivit presedintelui PSD, in prezent "puterea e la presedinte, foarte mult, la o parte a procurorilor si la servicii".

"Eu nu am de gand sa cedez. Daca nici noi nu reusim altcineva nu va mai reusi niciodata", crede Liviu Dragnea.

Ce declaratii a mai facut Liviu Dragnea:


Despre Tudorel Toader si arhiva SIPA
  • Daca si in acest subiect legat de noul scandal nu face nici macar gestul de a desecretiza raportul atunci increderea mea in dumnealui va fi aproape de zero. Daca face acest gest e de buna credinta si un om corect.
  • Stiu si eu ca in 2007 a fost un raport facut la Ministerul Justitiei, cred, care se referea la acea spargere sau acea disparitie a unor dosare din aceasta arhiva. Ministrul Justitiei actual, ca poate sa desecretizeze macar acel raport intr-o prima faza, dar eu am mai spus ca poate arhiva asta ar trebui desecretizata, ar trebui identificata si desecretizata.
  • Faptul ca cineva ar fi putut sa foloseasca acele informatii pentru a santaja, pentru a influenta decizii ale justitiei, mie mi se pare unul dintre cele mai urate lucruri care s-au intamplat in Romania in ultimii ani. Si poate, intr-adevar daca asa este, si din pacate se pare ca s-ar putea ca asa sa fie, acesta poate sa fie unul din cele cateva instrumente care au fost folosite de sistem, binom, trinom si asa mai departe
Despre impozitul pe gospodarie
  • Nu am de gand sa renuntam la el deoarece clasa mijlocie se dezvolta si cresc veniturile populatiei
  • O sa analizam cu foarte mare atentie daca 2018 e un interval suficient pentru a putea gestiona infiintarea acelui corp de 30.000 de consultanti fiscali
























5720 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Cine-l mai asculta ???? (Luni, 15 mai 2017, 22:14)

    cartofil [utilizator]

    Infractorul condamnat definitiv Dragnea incearca cu disperare sa iasa in fata, sa se laude si el cu ceva. Dar sper sa se poata lauda in curand cu o noua condamnare si o vizita la Brutarie.
    • +13 (17 voturi)    
      PSD are o obsesie: sa puna m,ana pe JUSTITIE (Marţi, 16 mai 2017, 2:32)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      PSD nu se va lasa pana cand nu va pune mana pe DNA.

      au vazut ca Europa apreciaza DNA asa ca nu mai vor sa distruga institutia ci vor sa puna mana pe ea,

      primul pas: eliminarea lui Kovesi

      pasul doi: schimbarea legilor in asa fel incat Johannis sa nu mai fie implicat in numirea dsefului DNA

      pasul final: numirea unor slujitori PSD la conducerea DNA
  • +12 (14 voturi)    
    Ce misto ! Doar in Romania exista politicieni (Luni, 15 mai 2017, 22:46)

    Susufler0 [utilizator]

    la varf, care sunt condamnati si care, din postura acesta, emit judecati de valoare asupra justitiei si a oamenilor ce o conduc si extimeaza in ce procente este sanatoasa justitia si bolnav "sistemul" ! :))

    In strainatate, pe buna dreptate o astfel de declaratie ca acesta facuta de Dragnea la A 3 este considerata ca fiind suprarealista ! ;)

    PS. Nu-i asa ca la noi viata bate filmul (fie el si suprarealist) ?
  • +13 (15 voturi)    
    "Daca nici noi nu reusim altcineva nu va mai reusi (Luni, 15 mai 2017, 22:50)

    Susufler0 [utilizator]

    niciodata !

    Sa puna mana pe justitie, la asta te referi, nu ?
  • +11 (13 voturi)    
    lipsa de realism (Luni, 15 mai 2017, 23:19)

    Dedalus [utilizator]

    "Nu am de gand sa renuntam la el deoarece clasa mijlocie se dezvolta si cresc veniturile populatiei"

    Asta e dovada de absenta a intelegerii realitatii,


    ===

    1) In SUA nu stiu cum sa scape de el, e un adevarat chin pentru toata lumea si noi il adoptam.

    2) Impozitul pe gospodarie nu are nici o treaba cu veniturile mari sau mici.

    3) Cetateanul care vi l-a bagat pe gat nu a lucrat niciodata in nici o firma, nu a lucrat niciodata la ANAF si nu are nici un fel de pregatire in domeniul sistemelor fiscal. Si voi il credeti....

    4) Acest impozit cere n system informatics foarte bine pus la punct. Ori, noi nu suntem in stare sa facem asa ceva - s-a vazut asta.
  • +13 (15 voturi)    
    Multumim mult, dom' presedinte (Luni, 15 mai 2017, 23:22)

    moka [utilizator]

    Dar nu vrem sa ne salvati.
    Iubirea dvs. fata de popor e precum imbratisarea anacondei.
  • +13 (15 voturi)    
    moaca de uncheas (Luni, 15 mai 2017, 23:38)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    bolsevic ajuns oligarh parvenit...
  • +15 (17 voturi)    
    v-as dori soarta lui Ceausescu (Luni, 15 mai 2017, 23:58)

    rov [utilizator]

    sa va umflati pana faceti/facem POC!!!
  • +12 (14 voturi)    
    Ai ai ai, probleme in paradis monser? (Marţi, 16 mai 2017, 0:38)

    moka [utilizator]

    Auzi tu, mai multe centre de puetere?
    Adica nu este peste 100% ca-n parlament?
    Olala, ati dat de viata reala? Pai voi asa puteti, doar cu 100%?
  • +9 (15 voturi)    
    Parnaul Dracna trebuia sa fie brutar (Marţi, 16 mai 2017, 1:35)

    Wanheda [utilizator]

    Dar, fiindca e boier de Tele Orman, acum e liber si ne da lectii despre cinste. Mai era unul Savarin prins la furat care tinea conferinte despre combaterea hotiei. Astia chiar nu au bun simt.
  • +3 (3 voturi)    
    zice EL... (Marţi, 16 mai 2017, 8:06)

    astronaut [utilizator]

    ''daca Tudorel nu desecretizeaza....'' si imi aduc aminte de ''varan , care spunea asa , pana nu stapanim JUSTITIA , nu vom putea spune ca detinem toata puterea'' ! pai cum sa stapaniti Justitia , in democratie , politicul detine puterea executiva si legislativa s-atat , aveti un fix , vi s-e pune pata , asa v-a invatat ilici , nascase , soparla baloasa, asta este democratia aia originala dupa care plangeti ? dar dupa opinia mea problema e alta , PSD-ul sufera de o boala care se cheama INCOMPETENTA , la toate nivelele administratiei , aici este locul unde se resimte cu varf si indesat acea parte a ideologiei comuniste ''noi muncim , nu gandim '' sau ''ce o sa spuna tovarasul , se supara....'' cu alte cuvinte NU SE FACE NIMIC FARA ACORDUL LUI DRACNEA !, s-atunci CE ASTEPTARI SA AVEM ??
  • +3 (3 voturi)    
    tactica (Marţi, 16 mai 2017, 9:06)

    codrean [utilizator]

    Interesanta tactica (a cui ?) : in fiecare saptamana Dan Andronic face o noua "dezvaluire", prin nimic dovedita, care "arunca in aer" presa si inflameaza politicienii care se grabesc fuga-fuguta sa faca o "comisie parlamentara" spre a verifica zvonul lansat. Si cu asta-si mananca timpul parlamentarii nostri ....
    Cui foloseste ?
  • +3 (3 voturi)    
    Feuda lor (Marţi, 16 mai 2017, 9:35)

    Pac-pac [utilizator]

    Astia nu gasesc 30000 de consultanti fiscali pentru ca:
    1) nu stiu cum sa faca regulile de asa natura incat sa-si angajeze toate rudele disponibile non-analfabete din PSD
    2) ar destabiliza grav ANAF-ul pentru ca le-ar pleca de acolo o multime de oameni pentru o leafa mai buna
  • +1 (1 vot)    
    despre golani....... (Marţi, 16 mai 2017, 14:16)

    Ghita2016 [utilizator]

    PSD-istii ,Basescu si toata clica asta de nenorociti nu au decat o preocupare,doborarea sau luarea sub o pulpana mai mare a Justitiei,sechestrarea tuturor judecatorilor care fac altceva decat politicile de partid(nu degeaba madam Pivnita a ajuns in CCR,cand de fapt este o coada de matura comunista,o relicva abjecta a comunismului).Pentru acest lucru se folosesc toate resursele tarii,implicit televiziuni(B1,Romania Tv,Buda 3,etc),mass-media scrisa intru indobitocirea populatiei si slavirea mizerabililor,excrocilor,prostituatelor.
    Razboiul troian a inceput tot de la o prostituata cu acelasi nume.Actualmente acelasi razboi il duce vaporeanul chior cu Justitia pe care tot el a ridicat-o.
    Sper ca acesti golani cu Dragnea si Basescu sa ajunga la parnaie pe ani grei de tot.