Primaria Bucuresti nu poate cumpara, in acest an, decat 2 tramvaie si 10 autobuze (Europa FM)

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 mai 2017, 15:20 Revista Presei | Radio TV

Cu RATB ul
Foto: Ager Press
Doar 2 tramvaie si 10 autobuze va putea cumpara Primaria Generala a Capitalei in acest an, pentru imbunatatirea transportului public, afirma, intr-un interviu la Europa FM, viceprimarul Aurelian Badulescu (PSD).

Acesta a explicat ca Primaria Generala pregateste abia acum caietele de sarcini pentru achizitii si motiveaza ca producarorii ar fi anuntat ca nu pot livra prea multe vehicule. Primarul general Gabriela Firea promisese anul trecut ca RATB ca cumpara 600 de mijloace de transport, etapizat, in cei patru ani de mandat.

Cat priveste starea drumurilor principale din Bucuresti, viceprimarul Aurelian Badulescu a anuntat ca Primaria Generala a semnat acum doua saptamani un contract de 200 de milioane de euro pentru intretinere, cu doua firme: Strabag si Straco. Contractul are o valabilitate de patru ani.























4316 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Alocam pentru iepurasi si concursuri... (Miercuri, 17 mai 2017, 15:39)

    Johanis [utilizator]

    Spectacolul si circul conteaza mai mult decat transportul in comun.

    Asta au votat bucurestenii, asta au.

    Rau este ca suferim cu totii, si oamenii care incolonati si disciplinati au votat-o pe madam firea, dar si ceilalti!
  • -4 (6 voturi)    
    Pai sa mai dea gratuitati pentru studenti (Miercuri, 17 mai 2017, 15:46)

    Miky60 [utilizator]

    Ca uite unde ajungem cu atatea asistari sociale: tren gratuit pt studenti, impozit pe salariu 0 pentru ITisti, prima casa pentru tineri, taxa mediu 0, pensii nesimtite, salarii la parlamentari nesimtite, uite unde ajungem cu atatea categorii de asistati sociali care ar putea munci!
  • +7 (9 voturi)    
    Vai de noi (Miercuri, 17 mai 2017, 15:56)

    mr_mojo [utilizator]

    Poate mai aud pe careva ca toți sunt la fel sau ca n-au poftă să meargă la vot că îl scuip.
  • +3 (5 voturi)    
    Bancuri cu armata albaneza stiti? (Miercuri, 17 mai 2017, 15:59)

    JestersTear [utilizator]

    Cam asa suna titlul acestui articol.
    Trist dar adevarat.
  • +9 (9 voturi)    
    da-le draq de tramvaie (Miercuri, 17 mai 2017, 16:06)

    eu sunt [utilizator]

    un festival de muzica populara ceva?! cu mici va rog !
  • +7 (7 voturi)    
    Eu zic așa (Miercuri, 17 mai 2017, 16:07)

    Un cititor [utilizator]

    să se facă concerte lunar care să reamintească oamenilor că sunt în UE. Iar pentru asta nu trebuie autobuze. Se poate merge și pe jos.
  • +7 (7 voturi)    
    da, dar tocmai a tras un concert superb (Miercuri, 17 mai 2017, 16:15)

    Locke Lamora [utilizator]

    de o cocalareala extrema....bucurestenii sa aleaga, ori concerte si catidrale, ori conditii de transport decente. Ghici ciuperca ce-i???
  • +13 (13 voturi)    
    Toapele nu stiu aritmetica? (Miercuri, 17 mai 2017, 16:16)

    liviul2006 [utilizator]

    In ritmul asta ia autobuzele in 50 de ani...
    • +7 (7 voturi)    
      cine cred ca PSD cumpara 600 autobuze NOI ... (Miercuri, 17 mai 2017, 16:30)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      trebuie internat la azilul Antena 3
  • +14 (14 voturi)    
    Lasa, nu-i bai... (Miercuri, 17 mai 2017, 16:23)

    Andradda [utilizator]

    Bine ca nu gasiti tramvaie si autobuze, dar va permiteti sa aruncati sute de milioane de euro pe spectacole PSD-iste, pe balonase colorate, pe iepurasi si pe beculete, pe floricele si arbusti.
    Va dati seama ce debandada si hotie este in primaria tzatzei Firea, din moment ce capitala Romaniei, cu un buget de peste un miliard de euro, nu este in stare sa cumpere decat 2 autobuze si 10 tramvaie, pe an!
    E ca si cum ai avea o mie de euro in buzunar si te-ai plange ca nu poti sa-ti cumperi decat 2 inghetate si 10 carnaciori, pt ca taraba ta preferata nu poate livra mai mult ))))
    • +7 (7 voturi)    
      da (Miercuri, 17 mai 2017, 16:45)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      De asemenea, are milioane sa organizeze referendum pentru demolarea Catedral Plaza, dar nu are bani sa plateasca demolarea ei!
    • +1 (1 vot)    
      raspuns Andradda (Joi, 18 mai 2017, 7:45)

      Livut [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      F corect ce ai postat dar e mai usor sa faci circ ( cu beculete in pomi si concerte de mahala) decat un lucru bun pt bucuresteni . Unde sunt promisiunile din campania electorala ? E imposibil de realizat cand nu te pricepi la nimic
  • +6 (6 voturi)    
    ciumeti (Miercuri, 17 mai 2017, 16:43)

    revo [utilizator]

    Pai nu zicea ca o sa cumpere sute de autobuze noi, ca n-a gasit autobuze second-hand?

    Sep 2106: "Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, luni, ca RATB nu va mai achizitiona autobuze second hand, cum anuntase initial, pentru ca pe piata internationala nu se gaseste o flota de 200-250 de vechicule cu o vechime de 2-3 ani, astfel ca va fi nevoie sa cumpere aproximativ 500 de autobuze noi, potrivit News.ro."
    ...
    "Suntem acum in procedura de realizare a documentelor necesare licitatiei publice internationale deschise pentru achizitionarea a 500 de autobuze noi", a afirmat Gabriela Firea la comandamentul pentru problemele urgente de mediu din Bucuresti".

    Este impozibil sa nu fi gasit furnizori care sa livreze 100 de autobuze intr-un an! Mai degraba, n-a mai vrut nimeni sa riste sa dea spaga de rigoare, ca la contractul Microsoft, de exemplu.

    Bai, psdisti, sunteti ciumetii lumii! Nu mai vrea nimeni sa se lege la cap cu voi! Nasol.
  • +9 (9 voturi)    
    Asta s-ar traduce in (Miercuri, 17 mai 2017, 16:56)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    intermediarul, unicul intermediar "prieten", nu poate face rost decat de 2 tramvaie si 10 autobuze.
  • +6 (6 voturi)    
    pai (Miercuri, 17 mai 2017, 17:21)

    hamham [utilizator]

    cre ca contractu cu cele 2 tramvaie a fost castigat la monopoly de unu din prietenii casei, cand primareasa n-a avut rest.