Adrian Dobre (PSD): Euro a inceput sa creasca imediat dupa depunerea motiunii de cenzura, nu poate sa nu existe o legatura / Robor a crescut pentru ca au inceput bancile sa plateasca impozite

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 noiembrie 2017, 23:50 Revista Presei | Radio TV

Adrian Dobre
Foto: Agerpres
Purtatorul de cuvant al PSD, Adrian Dobre, a afirmat marti seara, intr-o emisiune la Antena 3, ca euro a inceput sa creasca in fata leului imediat dupa depunerea in Parlament a motiunii de cenzura impotriva Guvernului si ca "nu poate sa nu existe o legatura" intre cele doua evenimente. Totodata, el crede ca BNR ar trebui sa aiba un control mai mare pe cursul de schimb. Despre indicele Robor, Dobre a spus ca acesta a crescut "pentru ca au inceput bancile sa plateasca impozite".

"Am vazut imediat dupa depunerea motiunii de cenzura de catre PNL o crestere a cursului de schimb leu-euro. Sigur, vor spune ca nu e nicio influenta, dar cum daca imediat dupa depunerea motiunii cursul se depreciaza. Nu poate sa nu existe o legatura...", a afirmat purtatorul de cuvant al PSD, Adrian Dobre.

Ce a spus Dobre despre cresterea cursului leu-euro si a indicelui Robor:
  • Cred ca Banca Nationala ar fi trebuit si ar trebui sa aiba un control mai important in acest control al cursului de schimb
  • Daca discutam de Robor - este pretul la care bancile se imprumuta intre ele. A crescut acest cost cu care se imprumuta intre ele pentru ca bancile au inceput sa declare impozite statului roman, iar acest lucru spun toti analistii
  • Guvernul a pus biciul pe colectare, a pus biciul pe marii contribuabili, iar acest lucru s-a vazut in Robor
  • Prezentati separat, acesti indicatori pot sa creeze confuzie
  • Cursul de schimb leu-euro este un curs speculativ, el se bazeaza pe interventia BNR
  • Eu ma mir cum la alte schimbari de politica fiscala si monetara din tara noastra, unele extrem de serioase, cursul a fost stabil. Acum cursul nu mai este stabil, i s-a dat drumul
  • Eu cred ca in ceea ce priveste politicile monetare ce tin de gestiunea BNR, cel putin cele pe cursul leu-euro, lucrurile ar trebui mult mai bine gestionate, mai ales avand in vedere impactul acestui curs asupra vietii oamenilor


Citeste mai multe despre   



















1532 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    ce imbecil ! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 5:48)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu cumva cutremurul din peru are o legatura si mai stransa cu cresterea euro? sau ala din irak?
  • +13 (15 voturi)    
    Eu cred ca psd-ul ar trebui.... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 6:34)

    gigiN [utilizator]

    ...sa-si schimbe numele in "1 Mai"-,adica Unu' Mai Prost Decat Altul..
  • +11 (13 voturi)    
    Nici un cuvant insa (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 8:32)

    Bogdan_100 [utilizator]

    despre guvernul primitiv, cu ministri semi-ologofreni, care nu au nici macar un card bancar sau notiuni primare de economie. Cu un program economic incropit de doi infractori ce ne putem astepta sa se intample?
  • +10 (12 voturi)    
    Mancator de rahat turcesc (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 8:46)

    Calibula [utilizator]

    Si marmota invelea ciocolata in staniol. Asta se face ca e orb si ne prosteste in fata. La fel cu varianta lui tanti Tariceanu: a crescut pretul la combustibil? nici n-am observat.
  • +11 (13 voturi)    
    Si pretul la oua si benzina ......... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 8:48)

    13adi [utilizator]

    a crescut pentru ca sunteti voi dobitoci !!!!
  • +14 (16 voturi)    
    Alt inteligent... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 9:05)

    TheBlizzard [utilizator]

    Mai aveti in PSD multi "iluminati"...? As zice ca pana si parul mai destept paraseste capul prost. Ca prea e chel...
  • +12 (14 voturi)    
    Domnu' purtator de cuvant, alo! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 9:11)

    Anna O. [utilizator]

    Cu tot respectul, exista o explicatie: partidu' lu' matale e format din hoti. Si ar mai fi o explicatie: matale esti cam prost.
    In rest numai bine!
  • +8 (12 voturi)    
    Dobrica, fiule (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 9:48)

    scaraotchi [utilizator]

    sa stii ca in curand "umblam" si la vreme, da . "Aruncam" cu grindina si cu viscol asupra voastra daca nu va potoliti.
    S-au "aliniat" si planetele impotriva voastra. Cine o fi ? O fi statul paralel?
    A zis Bombo bine sa puneti mana pe carte...Sunteti "bata" vericule... Dar deh, daca "strategul" e baiatu' cu lingourile si tablourile din ... cimitire...
  • +11 (13 voturi)    
    a (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 10:00)

    adrian67 [utilizator]

    Esti si prost si penibil. Nici la scoala gimnaziala nu te cred copii cu prostiile astea. Daca te duci la ASE cu astfel de balarii, te iau aia la bataie. Stai la sediul PSD, vorbeste intr-o punga de hartie, dupa aia pleaca si cand ajungi pe un camp pustiu, desfa punga si asculta : o sa auzi niste urlete. Nu te speria, sunt lupii care rad.
  • +11 (13 voturi)    
    curs EUR (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:26)

    Dan79 [utilizator]

    Cand ati venit voi la guvernare 1 EUR era 4,50 Lei, acum este 4,65 Lei. Nu mai aveti un minim de bun simt. Sunteti penibili. Sunteti dezastrul Romaniei.
  • +6 (8 voturi)    
    fuduli (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:45)

    Ilidia [utilizator]

    Din ciclul "prostul daca nu e si fudul..." Tipul e dus cu pluta si mananca rahat, deh, e ordin pe unitatae...
  • +5 (7 voturi)    
    Asta e ras nu numai pe cap (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:18)

    dasim [utilizator]

    ci si pe creier.
  • +2 (4 voturi)    
    Din ciclul (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:44)

    kingfisher [utilizator]

    Sunt prostut dar mama mea ma accepta si asa daca imi sterg zilnic mucii de pe piept...
  • +1 (3 voturi)    
    Isarescule, stim ca esti PSD-ist (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:03)

    provest [utilizator]

    Dar cred ca ai ajuns sa-ti dai cu tesla de cand e adunatura asta de cercopiteci penali la putere!
    As rade, daca nu ar fi de plans!