Norica Nicolai: As putea ataca decizia C.C. la CEDO. Atat eu, cat si Traian Basescu am pierdut prin aceasta decizie a Curtii

de Viorela Marin     HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2008, 0:50 Revista Presei | Radio TV

Norica Nicolai la Sinteza Zilei
Foto: Antena 3
Invitata in cadrul emisiunii Sinteza Zilei (Antena 3), Norica Nicolai a acuzat decizia de joi a Curtii Constitutionale drept un act fara precedent. Senatorul liberal a avertizat ca, in cazul in care motivarea Curtii priveste mapa sa profesionala si acuzatia de imoralitate, se va adresa unei instante internationale - CEDO.

Curtea Constitutionala a decis ca premierul trebuie sa propuna un alt ministru al justitiei, hotarand astfel in favoarea presedintelui Traian Basescu care a contestat numirea Noricai Nicolai in acest post. Magistratii Curtii au hotarat ca seful statului are dreptul sa refuze - o singura data si motivat  - propunerea premierului la sefia unui minister.

Norica Nicolai a acuzat Curtea de un act fara precedent. „Curtea face, pentru prima data in istoria ei, ceea ce Constitutia nu ii permite: adauga la textul ei, in loc sa o interpreteze. Mi s-a pus o eticheta de imoralitate si de incompetenta, lucruri care nu sunt sanctionate niciunde in lume”.

"Daca acea motivare priveste mapa mea profesionala si acuzatia de imoralitate, pentru ca daca priveste aceste lucruri, atunci ar fi pentru prima oara cand  un om in Romania este judecat de Curtea Constitutionala si i se pune verdictul de imoralitate. Ar fi o incalcare grava a drepturilor mele civile si, ca atare, as putea as putea sa iau o atitudine ca sa vizeze inclusiv atacarea acestei decizii, intr-un for care vizeaza protectia drepturilor omului - la CEDO", a declarat Nicolai.

„Atat eu, cat si Traian Basescu am pierdut prin aceasta decizie a Curtii Constitutionale”, a mai adaugat senatorul liberal.























2418 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Lacune elementare (Vineri, 8 februarie 2008, 2:26)

    calif [anonim]

    Deciziile CC sunt definitive si obligatorii. Chiar nu stie "Paukerita" ca nu le poate ataca nicaieri?

    Nu e singura aberatie pe care a debitat-o... CC adauga la textul constitutiei de fiecare data cand textul constitutiei este insuficient sau neclar. In asta consta rolul CC!

    Afirmatiile de mai sus dovedesc ca aceasta femeie este total incompetenta in domeniul juridic
    • +2 (2 voturi)    
      mai citeste (Vineri, 8 februarie 2008, 8:29)

      to calif [anonim] i-a raspuns lui calif

      "CC adauga la textul constitutiei de fiecare data cand textul constitutiei este insuficient sau neclar...".....penibil.....
    • 0 (2 voturi)    
      CEDO (Vineri, 8 februarie 2008, 8:34)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui calif

      poate fi sesizata cu probleme cauzate de ORICE autoritate publica nationala, inclusiv Curtea Constitutionala.

      Ca Norica n-are nici o sansa e altceva...
    • 0 (0 voturi)    
      legile... (Vineri, 8 februarie 2008, 17:31)

      suca [anonim] i-a raspuns lui calif

      Un text de lege trebuie neaparat sa fie clar si sa nu fie interpretabil.
      Din pacate, legile romanesti lasa loc de interpretari.
      Pacat de viata noastra...
  • +3 (5 voturi)    
    CEDO (Vineri, 8 februarie 2008, 2:30)

    Alex [anonim]

    Ma indoiesc ca CEDO va da dreptate doamnei Nicolai, dar dansa nu se uita in dreapta si in stanga, ca nu o vrea nimeni. Are ambitiile ei si gata.
  • +3 (5 voturi)    
    Tov. Nicolai (Vineri, 8 februarie 2008, 2:55)

    Imperialistu' [anonim]

    Mult tupeu ai, madam. Lasand la o parte deciziile CC (stat in stat), trebuie sa recunoastem ca avem de a face cu alt politician second-hand care se incapataneaza sa bifeze un post de ministru o data in viata.
  • 0 (4 voturi)    
    pai nu? (Vineri, 8 februarie 2008, 3:14)

    mit o'cannoo [utilizator]

    Pai bine, pisi, chiar asa?
    Noi stim ca nicaieri in lume nu se sanctioneaza incompetenta si nici imoralitatea, insa in Romania, pentru ca avem o democratie originala se sactioneaza...
    In alta dezordine de idei, vrea cumva nepotica sa isi lase semnatura si pe vreun act al ministerului de justitie? Nu se multumeste cu votul dat in parlament?
    Cand terminati apa din piua... luati o bricheta si ardeti putin gaz, ca nu mai e mult si vine primavara si de atunci pana la toamna tot o sa aveti frunze de taiat... Luati-o ca pe o recomandare...
  • +3 (3 voturi)    
    err (Vineri, 8 februarie 2008, 3:34)

    SG [anonim]

    1. CC a decis ca presedintele statului poate sa refuze o data - motivat - o propunere de numire a unui ministru [despre alte propuneri ..alte discutii]
    2. CC nu a decis nimic in priviinta mapei profesionale sau a moralitatii sau asupra numarului de pantofei a NN
    3. faptul ca NN abereaza [cum ca r putea ataca decizia CC] e o chestie - faptul ca e bagata [in continuare desi acum nu mai e nici macar propusa pt ceva post] in seama de mass-media e o alta chestie.
    4. nu vad prin mas-media preocuparea despre noua propunere de numire pt ministru al justitiei - respectiv calitatea propunerii
    5. drepturile civile ale NN le-a evaporat singura prin modul cum a tratat faza cu nepoata
    6. revenind la CC: nu e prima oara cand adauga in lege/constitutie ..
  • +4 (4 voturi)    
    Interesul public (Vineri, 8 februarie 2008, 6:39)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Norica, Norica,
    Nu stie nimica...

    Si mai vrea sa fie si ministru al justitiei, ocazie cu care tocmai isi mai dovedeste o data incompetenta. Vorba lui Britney Spears: "Opps! I did it again!"

    Daca ar fi cat de cat competenta in materia pe care vrea s-o dirijeze, Norica ar trebui sa stie ca in asemenea cazuri CEDO analizeaza de fiecare data interesul public, care in cazul demnitarilor ce ar trebui sa-l slujeasca are prioritate asupra dreptului la imagine personala etc., asa ca sansele ca onoare ei sa fie "reperata" la CEDO sunt la fel de mari ca si competenta juridica pe care in mod repetat o dovedeste incompetenta asta tzafnoasa si cu pretentii: nule, adica.

    Mai mari sanse ar avea Basescu, daca s-ar plange ca i s-a restrans dreptul de veto la o singura propunere!
  • +3 (3 voturi)    
    TARE (Vineri, 8 februarie 2008, 7:03)

    TARE [anonim]

    norica esti TARE. Ai un tupeu fantastic: omul/oamenii pe care i-ai bagat la puscarie doar pt ca il chema la fel ca pe altul s-a dus la CEDO? Dar cel/cei pe care i-ai bagat la puscarie fara proces (deja era judecat altcineva cu acelasi nume) s-a dus la CEDO?

    PS: sa ne treduca cineva din limba norica in romaneste sa intelegem ce vrea sa spuna ("Mi s-a pus o eticheta de imoralitate si de incompetenta, lucruri care nu sunt sanctionate niciunde in lume" adica "eu sunt si imorala si incompetenta dar asta nu se pune"?)
  • +3 (3 voturi)    
    D-na Norica (Vineri, 8 februarie 2008, 7:59)

    CD [anonim]

    Alooooo! D-na Norica!!!!
    Oare dumneavoastra nu mi-ati incalcat drepturile civile ca si cetatean care platesc o parte din costurile functionarii Parlamentului Romaniei, punand-o pe nepoata sa voteze, fapt recunoscut si asumat ca si greseala de catre dumneavoastra?
    Oare aceasta nu a fost o dovada de imoralitate? Si atunci stau si ma intreb, ceea ce a spus Curtea Constitutionala nu a fost decat o confirmare a ceea ce dumneavoastra recunosteati? Si atunci de ce sa-i dati in judecata la CEDO? Ca sa mai platesc eu alti bani, ca si contribuabil, pe avocatul pe care statul roman va fi nevoit sa-l angajeze ca sa se apere????
  • +3 (3 voturi)    
    femeia curcan (Vineri, 8 februarie 2008, 8:32)

    emilia [anonim]

    E ceva de groaza aceasta femeie "curcan" cu zarva ei. Dar lasati-ne o data in pace ! Nu vedeti ca nimeni nu va vrea?!!! Si ea si orban si olteanu... si ...se comoarta ca niste feti frumosi ai politicii.... ca buricii pamantului..OF.
  • +3 (3 voturi)    
    (...) (Vineri, 8 februarie 2008, 8:44)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Tzatza Norica, cat ai legatura de leushtean ? Dar de pastarnac ? ... Patrunjelu' merge bine ?
  • +4 (4 voturi)    
    Imoralitatea (Vineri, 8 februarie 2008, 9:11)

    Radu, Elvetia [anonim]

    De fapt Norica are dreptate: imoralitatea si incompetenta sunt caracteristici esentiale ale guvernului roman. De ce ar fi ea altfel? Oricum a recunoscut ca are probleme cu incompetenta si propria moralitate, deci nu mai are ce cauta in politica. Adio Norico.
  • +3 (3 voturi)    
    La CEDO? (Vineri, 8 februarie 2008, 9:23)

    Bula [anonim]

    Sa ne mai facem de ras si pe la CEDO, sa afle si aia cam ce ministru al justitiei eram gata sa avem.
  • +3 (3 voturi)    
    PENIBILA (Vineri, 8 februarie 2008, 9:37)

    gabifm [utilizator]

    Penibila fiinta. Lipsita de demnitate.
    Ceea ce face ea nu este "salvarea" imaginii ei (care este... sa se uite in oglinda) ci disperarea dupa un post. Aceeasi disperare a manifestat-o si atunci cand, alaturi de colegul Remes, au fugit dintr-un PNT-cd care se prabusea la PNL. Caruia ii vor face acelasi lucru.
  • +4 (4 voturi)    
    tara arde Norica se da in spectacol (Vineri, 8 februarie 2008, 9:42)

    tzara [anonim]

    Norica&Tariceanu insita sa mearga impotriva curentului. In tot acest timp Romania ramane fara Ministru de Justitie responsabil.

    Tariceanu trezeste-te!

    Mi-a placut comentatiu de mai sus cu sarmanu condamnat care nu s-a dus la CEDO sa ii ceara daune lu Norica pentru condamnare nefondata. (dealtfel corect rationamentu)
    Propun ca presa sa se sesizeze, sa il caute pe respectivu si daca mai traieste sa il ajute sa se adreseze la CEDO si sa primeasca si el despagubirile cuvenite de la Norica!
    Sa o trezeasca putin din iresponsabilitate si sa realizeze ca incompetenta nu e binevenita nici ca procuror dar mai ales ca Ministru de Justitie.

    Ii recomand Noricai sa emigreze dracului intr-o (tara mai penala decat Romania) tara unde incompetenta e la si mai mare valoare.
    • 0 (0 voturi)    
      Fals!!! (Vineri, 8 februarie 2008, 14:30)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui tzara

      Crezi ca exista tzara mai penala ca Romania?!!
  • +3 (3 voturi)    
    tzatza nicolai (Vineri, 8 februarie 2008, 9:45)

    kapa [anonim]

    hai mai femeie, mai lasa-ne, ce te-a fatat ma-ta ministru ? ce dracu nu pricepi ? nimeni nu te vrea , decat 2-3 pnl-listi ! ii tot dai acum cu CEDO ? nu cumva romania avea vreo obligatie sa te faca ministru si noi nu stim ? problema e alta : tzatza se teme, ea e de vreo 20 ani prin parlament, meserie ioc, a uitat si ce stia, e cam purie sa se reapuce de munca, asa ca daca nu mai e aleasa (prin uninominal), lucru posibil, ramane fara ocupatie, ce stie ea sa faca ? doar sa plimbe vorbe...la munca mamaie !
  • +2 (4 voturi)    
    "imoralitatea siincompetenta nu sunt sanctionate n (Vineri, 8 februarie 2008, 10:27)

    Ilia [anonim]

    "imoralitatea siincompetenta nu sunt sanctionate niciunde in lume”

    Tocmai sa sunt sanctionati, dar INAINTE ca magarul respectiv sa ajunga in functii publice,

    nu ca in Romania, abia DUPA, si numai daca ai pe unul capos intr-o functie suficient de puternica ca sa-i respinga magarului catararea in pom

    adica daca cel care refuza numirea incompetentului este un non-Iliescu-Tariceanu-Nastase
  • -1 (3 voturi)    
    CE NE MAI PLACE DICTATURA (Vineri, 8 februarie 2008, 10:43)

    base [anonim]

    Ce ne mai place dictatura...
  • +2 (2 voturi)    
    Cine-i prost este si incapatanat! (Vineri, 8 februarie 2008, 11:16)

    Victor [anonim]

    Nu exita cumva, in anturajul acestei persoane sinistre un apropiat(in afara de incuiatul Antonescu) mai cu cap care sa-i deschida obloanele din fata
    ochilori?
    Cu atac la CEDO se face nu numai de rasul intregii Romanii ,ci si a Europei.
    In primul rand,judecatorii de acolo nu se vor lega de mapa ei profesionala,ci de activitatea ei (unica in Europa)de parlamentar(nepotica).
    Pai cum crede dansa ca un om cu asemenea calitati poate sa obtina dreptul de-a fi Ministrul Justitiei,cand personal incalaca legile?
    Este pierduta,dar daca va continua cu asemenea imbecilitati,va dispare in Nirvana.
    Decent ar fi sa taca si sa inghita galusca!
    • 0 (2 voturi)    
      Slab comentariul (Vineri, 8 februarie 2008, 13:42)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Cred ca gresesti, si faptul ca vad ca te-au bifat si altii ma intristeaza.

      "In primul rand,judecatorii de acolo nu se vor lega de mapa ei profesionala,ci de activitatea ei (unica in Europa)de parlamentar(nepotica)." --- Complet aiurea. Pe judecatorii de acolo nu ii intereseaza competenta Noricai pentru un eventual post de ministru, ci doar daca are dreptul de a fi numita.

      "Pai cum crede dansa ca un om cu asemenea calitati poate sa obtina dreptul de-a fi Ministrul Justitiei,cand personal incalaca legile?" --- Un drept al unei persoane nu e influentat de calitati, ci poate doar fi restrans in urma unei hotarari judecatoresti. Un drept e un drept, ce naiba, nu ?
  • +2 (2 voturi)    
    iar norica?! (Vineri, 8 februarie 2008, 11:47)

    eugenia [anonim]

    draga norica, eu nu stiu ca undeva in lume 'incompetenta si imoralitatea' sa fie calitati de promovare. de ce esti asa mirata?!
    chiar nu este nimeni sa-ti vrea binele, si sa te sfatuiasca sa stai in banca ta?!
  • -1 (3 voturi)    
    cata prostie (Vineri, 8 februarie 2008, 12:12)

    unul [anonim]

    Nu sunt un frecvent participant la scrierile de pe forum-uri, insa le mai citesc din cand in cand... si mi s-a ivit de scris acum, realizand de cata prostie si incultura civica sufera simpatizantii basescieni. Dintru inceput, nu sunt deloc un simpatizant al madamei Nicolai. Ba am fost chiar (si o spun cu mult regret) un votan al lui Baselu (greseala pe care n-o so repet). Dar sa trec la subiect. Cat de mult va displace (si destul de mult imi discplace si mie) madam Nicolai si cat de mult v-o placea de Baselu, kestia e ca madam aici are dreptate. Din cate am inteles eu, tanti asta Nicolai este un cetatean al Romaniei care se bucura de capacitate civila deplina (pentru urechistii juridici, asta inseamna ca se bucura de posibilitatea de a fi titular si de a exercita toate drepturile civile pe care le au si ceilalti cetateni, inclusiv dreptul de a ocupa o functie de demnitate publica). Inteleg ca nu a suferit nici o condamnare penala, ceea ce ar fi fost de natura sa o opreasca (legaliceste vorbind) sa ocupe o astfel de functie - si as remarca aici ca pana si daca ai fost condamnat penal exista institutia reabilitarii, care inlatura orice consecinta a condamnarii trecute. Ori, motivat de pretinsa "perceptie publica negativa" si de niste pretinse abateri disciplinare din viata trecuta de procuror a madamei (chestiuni care oricum sunt discutabile pana si dpdv al exactei realitati a lor), ajunge nepatatul Basel sa lipseasca un cotetean roman (cat de putin simatic o fi el) de posibilitatea de a exercita un drept pe care il are virtual orice cetatean. Maine poimaine, desteptilor, voi ajunge eu, de ex, sa fiu oprit sa exercit o functie publica (ceea ce sincer nu imi doresc) din cauza ca, de ex., imi plac femeile (ceea ce nu ascund si nu cred sa fie problematic) - ca dupa unii si asta ar putea fi imoral. Va urma...
    • 0 (0 voturi)    
      drepturi si obligatii... (Vineri, 8 februarie 2008, 12:50)

      toni [anonim] i-a raspuns lui unul

      Teoretic, fiecare avem DREPTUL sa ocupam o functie publica dar asta nu inseamna ca ceilalti au OBLIGATIA sa ne numeasca sau sa ne aleaga...
      • 0 (2 voturi)    
        corec, dar irelevant (Vineri, 8 februarie 2008, 13:12)

        unul [anonim] i-a raspuns lui toni

        Sigur, perfect adevarat ce spui, dar ce s-a invocat (poate ma insala memoria) a fost ca madam nu ar indeplini "conditiile legale" de a ocupa functia. Nu asa a zbierat Baselu la tribuna cotroceniului?
        • 0 (0 voturi)    
          aberatii (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 0:30)

          Noul P.C.R. [anonim] i-a raspuns lui unul

          habar n-ai ce vorbesti
          citeste Regulamentul şedinţelor comune ale Camerei Deputaţilor şi Senatului si o sa fii mai destept ca Norica si decat Tariceanu
  • 0 (2 voturi)    
    cata prostie (II) (Vineri, 8 februarie 2008, 12:23)

    unul [anonim]

    ... Ba, daca ma aleg eu intr-o zi presedinte, nici unul dintre simpatizantii basescieni nu va ajunge ministru, pentru ca de ex mie nu-mi place de ei, si ii voi acuza si de simpatii politicice prodictatoriale, care sunt de natura sa afecteze valorile fundamentale consacrate de Constitutia Romaniei. E bine asa? Anyway, ce zice madam Nicolai, dincolo de caracterul enervant al personajului, e ca nu poti sa pui o stampila de "imoralitate" sau "neprofesionalism" unei persoane, lipsind-o de exrcitiul unui drept, pentru ca asta nu poti face nici in Bantustan. Astea sunt criterii de oportunitate (ce functii ai avut, cate carti ai scris, ce ai facut in viata profesionala, la cate femei ai fost), nu de legalitate. Alea de legalitate sunt sa fii cetatean roman, cu domiciliul in Romania, sa ai exercitiul deplin al drepturilor si sa nu fii in vreo situatie de incompatibilitate (tot legala). Iar considerentele de oportunitate (si asumarea consecintelor) le analizeaza ala de face echipa guvernamentala si care lucreaza cu ministrul ala, iar nu Baselu. De asemenea, valabil comentariul unui antescriitor pe forum, la CEDO se poat ataca actele oricarei autoritati publice din Romania, inclusiv Curva Constitutionala. Gata, m-am descarcat...
    • 0 (0 voturi)    
      Votantii lui Basescu sunt mai inteligenti... (Vineri, 8 februarie 2008, 13:14)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui unul

      Mosule, ma indoiesc ca ai votat vreodata cu Basescu, iar daca ai facut-o, asta e! Ce ma mira la unii ca tine este ca toarna aceleasi tampenii non-stop pe forumuri, in loc sa discute la subiect, iar apoi se plang ca sunt votati cu - si se dau persecutati.

      1. Norica Nicolai a gresit grav in meseria pe care a avut-o si, ce este mai rau, nici acum nu-si recunoaste greseala (ceea ce inseamna ca ar face-o din nou!)
      2. Norica Nicolai a facut o ilegalitate cand a permis nepoatei sa voteze in locul ei in Parlament si, prin faptul ca n-a aratat ca-i pare rau, ma gandesc ca o doare-n fund de legile Romaniei.
      3. Norica Nicolai nu are calitati morale si profesionale care sa o recomande in functia de ministru. De ce sa acceptam in Guvernul Romaniei toate rebuturile PNL-ului?
      4. Prin faptul ca insista sa se dea in spectacol, parerea mea este ca aceasta persoana este lipsita de bun-simt!
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Vineri, 8 februarie 2008, 13:28)

        unul [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

        ... ca sunt mai inteligenti votantii lui Basel, nu am nici o indoiala :))... reiese din spiritul "critic" pe care il au necontenit... tot inainte, vrednici pionieri !!!...
      • 0 (2 voturi)    
        curiozitate (Vineri, 8 februarie 2008, 13:31)

        unul [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

        Pe de alta parte - cum spuneam, nu sunt un obisnuit al forum-urilor, sincer - chiar sunt oameni care "se plang" ca sunt votati cu "-"? Adica, se oftica ei asa rau ca opinia lor nu e imbratisata de toata lumea, ca unii nu-s de acord cu ei? :)) Adica fac si ei asa ca Basescu? :))... F tare :)))... Pacat ca ei nu pot pune sub urmarire penala pe cei care nu-s de acord cu ei, ca Baselu...
        • 0 (0 voturi)    
          cei care se plang sunt PSD-isti ca tine (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 0:38)

          Noul P.C.R. [anonim] i-a raspuns lui unul

          Aceeasi metoda de evaluare a postarilor apare si pe youtube - dar si acolo PSD-istii si PNL-istii din USA si din toata lumea sunt votati negativ ... deh, asta e soarta voastra cruda !
    • 0 (0 voturi)    
      Gresesti,unul (Vineri, 8 februarie 2008, 13:25)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui unul

      Stimate unul
      Eu unul, nu ma consider sustinator basescian ci un sustinator al adevarului.Si toata kestia(cum spui si scri tu)asta nu are nimic in comun cu Basescu,ci cu drepturile fiecarui om cinstit.
      Cum crezi tu,ca o persoana perfida ca N.N.ar avea dreptul sa fie M.J?
      Aici nu este vorba de secretar de stat sau M.Agriculturii.Este vorba de justitie.
      La justitie tu trebuie sa fi o persoana imaculata, ca sa poti condamna pe alti.Pe cand N.N.nu a demonstrat aceste calitati.
      Nu trebuie neaparat maturat sub pres actiunea dansei cu nepoata.
      A inselat la vedere,a incalcat legea acestui stat la vazul milioanelor de telespectatori,dar cand va fi la carma acestei institutii va taia si ucide cum crede ea,ptr.ca ea se crede mai presus de legile statului
      Din randurile scrise de mine(anterior si acum)nu reiese,ca as fi un sustinator Basescu,ci a dreptatii.
      Daca Basescu este de aceasi parere cu mine si altii ca mine,nu trebuie sa fim condamnati ca sustinatorii lui.
      Nu vezi ca gresesti ,cand reflectezi situatia,numai din perspectivele tale?
      Nu toti gandim la fel si de acea ar fi bine sa ne marginam numai la ideile noastre,fara sa ne aruncam reprosuri directe.
      • 0 (0 voturi)    
        nu detin atatea informatii (Vineri, 8 februarie 2008, 13:49)

        unul [anonim] i-a raspuns lui Victor

        "ma consider ... un sustinator al adevarului"... "o persoana perfida ca N.N."... "cand va fi la carma acestei institutii va taia si ucide cum crede ea"... "ptr.ca ea se crede mai presus de legile statului"

        Sincer, ma declar depasit, eu nu am inca asa o calitate inalta de "sustinator al adevarului" si nici toate informatiile alea despre madam Nicolai. Asa ca ma inclin smerit...
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti prietene (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 0:43)

        Noul P.C.R. [anonim] i-a raspuns lui Victor

        din secunda 1, adica din momentul in care atribui intentii oneste unui propagandist PSD-ist

        si uite ai primit inapoi exact o porcaiala PSD-ista: porcii nu recunosc decat mizeria, cum indraznesti sa te declari "sustinator al adevarului" !
        La loc comanda, Tovarhhhase !
    • +1 (1 vot)    
      propunere alternativa (Vineri, 8 februarie 2008, 13:26)

      Tufav [anonim] i-a raspuns lui unul

      draga "unul",
      daca ne luam dupa logica ta, este SUFICIENT sa indeplinesti conditiile legale pentru a fi bun de ministru al justitiei. cu alte cuvinte e suficient sa ai buletin de cel putin 4 ani si sa nu te fi prins inca politia cu nimic. chiar nu pute nimic in rationamentul asta?
      daca tot te-ai apucat de o treaba, de ce nu faci si niste propuneri alternative?
      -Adrian de Vito - asta s-ar putea sa nu aiba inaltimea legala
      -Nicoleta Luciu - aici ar putea fi probleme legate de circumferinta legala
      -Catalin Morosanu - asta ar rupe concurenta
      - Jiji Becali - nu cred ca ar avea probleme cu spaga.
      • 0 (0 voturi)    
        greu ne mai intelegem (Vineri, 8 februarie 2008, 13:36)

        unul [anonim] i-a raspuns lui Tufav

        Dupa cum spuneam unui preopinent mai sus, nu despre "conditii legale" a tipat Basescu cum ca nu le-ar indeplini madam? caci alelalte sunt de oportunitate, iar pe astea le apreciaza seful femeii, ala care lucreaza cu ea, respectiv idiotul de Tariceanu...
      • 0 (2 voturi)    
        gresiti criticandu-l pe ”unul” (Vineri, 8 februarie 2008, 13:54)

        tony [anonim] i-a raspuns lui Tufav

        voi nu reusiti sa iesiti din cadrul practic si sa treceti in cel teoretic, sa iesiti din logica lui Basescu. Mie nu-mi place deloc Basescu, dar daca sa zicem Constantinescu in 97 lua mapa profesionala a vanzatorului de flota noi nu-l mai aveam pe Base ministru la transporturi, iar el nu se poate spune ca a fost un prost ministru, ba dimpotriva. Asa ca Norica putea fi un bun sau un prost ministru al Justitiei daca Basescu impreuna cu CC o lasau. Faptul ca acestia ne spun apriori cine este bun si cine este rau este ingrijorator pentru o tara ce se vrea un stat de drept!
        S-apoi daca responsabilitatea guvernarii este prerogativa premierului de ce sa sa-i faca altii echipa? E ca la Steaua: Hagi propune cine intra in teren dar aproba Jiji! Vi se pare normal?
        • 0 (0 voturi)    
          thx (Vineri, 8 februarie 2008, 14:39)

          unul [anonim] i-a raspuns lui tony

          Multumesc pt aprecieri. Cand am citit in post-ul tau "o tara ce se vrea un stat de drept", mi-am adus aminte o zicere f haioasa (si trist de adevarata) a unui amic: "Romania nu e stat de drept, e stat de dreptzi" :)))...
    • 0 (0 voturi)    
      Cata prostie, indeed (III) (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 0:32)

      Noul P.C.R. [anonim] i-a raspuns lui unul

      Nici Basescu si nici altcineva nu dau verdicte de moralitate si nimeni nu spune "apriori" nimic

      Tariceanu a trantit-o apriori pe Nikolai in functia asta fara sa faca o minima consultare a practicii si legislatiei, iar acum trebuie sa-si inghita galusca asta, si multe altele

      Sa vedem acum cum se va descurca Parlamentul:

      Citat, Decizia 356/2007

      Şi în situaţia remanierii guvernamentale, prevăzută de art.85 alin.(3) din Constituţie, se aplică întocmai procedura prevăzută de art.72 alin.2 şi 3 şi art.76 din Regulamentul şedinţelor comune ale Camerei Deputaţilor şi Senatului. Şi în aceste situaţii au fost cazuri de respingere a candidaţilor la funcţia de ministru, urmate de noi propuneri.
      Din datele menţionate rezultă că există reglementări obligatorii pentru audierea candidaţilor la funcţia de ministru de către comisiile parlamentare, ca organe de specialitate şi de pregătire a lucrărilor Parlamentului. Aceste audieri privesc CORESPUNDEREA PENTRU FUNCŢIE A CANDIDAŢILOR PROPUŞI DE PRIMUL-MINISTRU PRIVITOR LA PREGĂTIREA GENERALĂ, PREGĂTIREA ÎN SPECIALITATEA DOMENIULUI, EXPERIENŢA ÎN MATERIE, INSTRUIREA ŞI APTITUDINILE PENTRU FUNCŢIA ÎN DOMENIU, REPUTAŢIA NEŞTIRBITĂ ŞI MORALITATEA, CONDIŢII NECESARE ŞI INDISPENSABILE FUNCŢIEI DE MINISTRU. Hotărârile Parlamentului au la bază constatările făcute de comisiile permanente parlamentare privind corespunderea pe funcţie a candidaţilor propuşi şi, în temeiul acestor garanţii, urmează învestirea în funcţie de către Preşedintele României, depunerea jurământului şi intrarea în exerciţiul funcţiunii.
      • 0 (0 voturi)    
        La bugetul gol, Birjar ! (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 1:00)

        Ilia [anonim] i-a raspuns lui Noul P.C.R.

        Mda, se vede de pe-acum ca-n ochii Parlamentului Norica va fi un "cadru de nadejde"

        Probabil la schimb cu aberatia de 5%
  • +1 (1 vot)    
    Daca ei nu te vor, nu te vrem nici noi (Vineri, 8 februarie 2008, 12:38)

    paulica [anonim]

    Comunisto du-te si fa pe ministreasa altundeva prin Kongo unde nu te cunoste lumea ca aici nu te vrea nimeni! Nu mapa profesionala e problema, ca doar avem nevoie de procurori din garda veche care au bagat oameni nevinovati la gherla.
  • -1 (1 vot)    
    raspuns pt ”UNUL” (Vineri, 8 februarie 2008, 13:30)

    tony [anonim]

    al tau este singurul raspuns rational din cate am citit mai sus. Celelalte sunt pline de bucurie ca Norica nu devine ministru, dar prostii nu vad ca CC a luat-o razna, nu vad ca Ninosu, Cochinescu si compania de sunet, desi sunt oameni ridicati de Iliescu iau o decizie stramba si fara fundament, care il bucura pe asa zisul adversar al lui Iliescu, adica pe Besescu. De unde io zic, si sunt constient ca pot sa nu am dreptate dar trebuie ca cineva sa-mi demonstreze, ca filiera comunistosecuristica BasescuIliescuCochinescuNinosuetc. functioneaza si da roade. Pana una alta sunt 2 solutii: una cuminte, adica respectam decizia Curtii chiar daca nu ne convine ca si in cazul CNSAS si asteptam sa moara dinozaurii din Curte si a doua solutie ii impuscam pt ca produc numai venin comunist. Io as cumpara ceva arme dar optez pentru prima solutie, cea cuminte.
  • 0 (0 voturi)    
    pt admini (Vineri, 8 februarie 2008, 14:47)

    tot unul [anonim]

    Daca tot e sa-mi ard ziua pe forum-ul asta, am si eu o curiozitate, tovarasi care administrati forum-ul: cum se face ca toate comentariile cu tenta anti basescu (ce apar totusi pe forum, motiv pt care va proclam "curat democrati":) ) nu apar decat cu titlu, trebuind sa le deschizi ca sa le si vizualizezi, in timp ce toti mititeii "portocalii" au postarile fluturand la loc de cinste, in ochii tuturor ce intra pe forum? Acestea fiind zise, ma iertati ca v-am deranjat, n-o s-o mai fac (adica nici macar in a va mai citi articolele "oficioase").
    • 0 (0 voturi)    
      paranoiaaaa (Vineri, 8 februarie 2008, 14:55)

      mais [anonim] i-a raspuns lui tot unul

      mai "tot unul", nu-ti bate privirea pana in dreapta comentariului pe care trebuie sa-l deschizi? daca te uiti cu atentie, ai sa vezi ca fiecare comentariu are un scor. cu plus sau cu minus. scor la care poti contribui si tu. dai click pe manuta cu deget in jos, scazi un punct din scorul comentariului. dai click pe manuta cu degetul in sus, adaugi un punct.

      daca scorul e de minim 0, comentariul se afiseaza integral. daca e cu minus, se afiseaza doar titlul si trebuie sa dai click.

      nu e chiar asa greu, nu? spor la clickat.

      PS si nu-ti pierde vremea pe forumuri, decat daca esti platit sa faci asta.
      • 0 (0 voturi)    
        ooops (Vineri, 8 februarie 2008, 15:08)

        unul smerit [anonim] i-a raspuns lui mais

        Mda, p-asta n-o mai stiam... Macar certifica faptul ca nu sunt un obisnuit al mediului. De clickat nu ma intereseaza, nu tin la scoruri. Si intr-adevar, all in all, am pierdut cam mult timp pe aici. Scuze prea cinstitilor admini :)...
        • 0 (0 voturi)    
          ba fa bine si mai intra pe site si pe forum (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 0:28)

          tony [anonim] i-a raspuns lui unul smerit

          rogu-te, ca altfel prea se umfla in pene toti stolobocii astia cu un limbaj demn de Jijji becali
          • 0 (0 voturi)    
            un limba elevat, tovarasesc (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 0:54)

            Noul P.C.R. [anonim] i-a raspuns lui tony

            noi suntem "sensibili" la limbaj, "sarmanii" si smeritii PSD-isti de bine
            sa cerem mila si sa fim "smeriti" sa nu se prinda astia ca le-a zburat pomana noastra din buzunare !

            sa piara tara si sa vorbim frumos, Tovarasi !
    • 0 (0 voturi)    
      Tovarhhase "Prim Porc" PSD si PNL (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 0:49)

      Noul P.C.R. [anonim] i-a raspuns lui tot unul

      Comentariile sunt evaluate de cititori dupa o metoda valabila world-wide, o gasesti si pe youtube, unde, desigur, postashii PSD si PNL sunt votati si acolo, fara mila tot negativ
      Nu a reusit inca Finkelstein sa va faca pe toti de nota 10 - inca
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 8 februarie 2008, 23:31)

    Eu Tu si Ea [anonim]

    Bai PNL-istilor !
    Ii mai ridicati multe mingi la fileu lui Base ?
    Vreti sa-l transformati in ...tragator sef ?
    Nu vedeti ca tot ce faceti se indreapta impotriva voastra ?
    Baiatul sta acum la panda si asteapta sa-i ridicati mingea ca sa o traga el !
    Chiar atat de putin politicieni sunteti ca sa nu realizati acest lucru ?
    Mie mila de voi !
    Sau poate asta vreti ! Sa i se faca mila lumii de voi !
  • 0 (0 voturi)    
    Smecherie (Marţi, 12 februarie 2008, 6:41)

    Ionescu I. [anonim]

    Nicolai Norica, ca si alti parveniti( n-am folosit cacofonia intentionat !) , foloseste smecheria ieftina de a-si plasa atacurile numai la nivelul presedintelui, cu scopul de a ne obisnui cu imaginea ei, de colhoznica, acolo sus, cit mai sus, in virful virfului.