Silviu Prigoana, suparat pe pictogramele de pe pachetele de tigari: "Suntem mai prosti decat suntem. Suntem un popor de pupincuristi"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2008, 22:49 Revista Presei | Radio TV

Silviu Prigoana
Foto: Alpha TV
Omul de afaceri Silviu Prigoana a rabufnit in cadrul emisiunii "Eurosceptici" (Alpha TV) impotriva pictogramelor de pe pachetele de tigari spunand ca este o actiune aberanta, adoptata si la noi fiindca e un trend in UE.

"Am impresia ca suntem mai prosti decat suntem. De ce ne grabim noi tot timpul sa fim primii cand nu ne cere nimeni? Suntem un popor de pupincuristi", a declarat Prigoana care spune ironic ca "isi va face o asociatie impreuna cu soacra si va da statul in judecata" fiindca vinde tigari pe domeniul public, dar pe tine te obliga sa iesi afara in frig sa fumezi si sa te imbolnavesti astfel.

Secretarul de stat, Vlad Anton Iliescu, a incercat sa explice necesitatea pictogramelor argumentand ca 10% dintre copii cu varsta intre 11-15 ani fumeaza, procentul crescand la 40% pentru copii cu varste intre 15-18 ani. Iliescu spune ca pictogramele sunt mai bune decat niste texte scrise deoarece transmit un mesaj mai puternic si ii ajuta sa perceapa mesajul pe copii care nu citesc precum si pe persoanele care nu vad foarte bine.

Argumentele reprezentatntului guvernului nu l-au coinvins pe Silviu Prigoana care si-a continuat tirul: "Oamenii nu mor din cauza fumatului. La cum mananca e de mirare ca mai traiesc. Ia sa le dam noi salarii bune ca sa aiba bani de mancare sanatoasa, de excursii sau de medicamente si apoi sa vedem..."

Omul de afaceri s-a contrat si cu jurnalistul Val Valcu care facea o diferenta intre tigari/alcool si droguri spunand ca diferenta majora este ca drogurile te fac sa nu mai fii responsabil de actiunile tale pe cand fumatul nu. Silviu Prigoana sustine insa ca marijuana nu este mai nociva decat tutunul si nu ar trebui considerata drog si interzisa sau sa se interzica definitiv atunci si tigarile si alcoolul deoarece creeaza dependenta.
























6385 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    Nea ai pus punctul pe I (Luni, 7 iulie 2008, 23:15)

    Florin O [anonim]

    Sunt fanul tau!
    • +5 (15 voturi)    
      .... (Luni, 7 iulie 2008, 23:48)

      Bogo [anonim] i-a raspuns lui Florin O

      normal ca trebuia sa dea cineva un vot negativ ca nu se poate altfel. in multe situatii prigoana are o atitudine perfect normala..cei care au calatorit mai mult au observat ca, in anumite locuri mai dezvoltate decat aici, oamenii isi stiu drepturile si le face placere sa si le apere. ei la minunata Romanica daca iti aperi vreun drept sar prostii si se fac ca musca
  • -1 (13 voturi)    
    Prig(p)oni-m-as si n-am cui(e) (Luni, 7 iulie 2008, 23:29)

    gunoieru' [anonim]

    Chiar ia sa te vedem nene cum le dai tu salarii bune angajatiilor tai! Cum e sa fii multimilionar din contractele cu primaria!?
    Cit despre marijuana sa le-o dea copiilor lui si apoi sa ne povesteasca efectele!
    • +3 (3 voturi)    
      Rosal (Marţi, 8 iulie 2008, 10:45)

      BuBu [anonim] i-a raspuns lui gunoieru'

      Daca stiu bine domnul Prigoana detine Rosal-ul, si din ce stiu oamenii de la Rosal au salarii frumusele...
  • -1 (13 voturi)    
    Jenibilule (Luni, 7 iulie 2008, 23:30)

    jiji [anonim]

    ia te uita si la asta,ce mah,ai ajuns mare sfatuitor,acum ca ai bani kklau,ii cumperi lui fitu super masina si acum vii sa ne dai noua lectii?esti hot la fel ca si toti ceilalti milionari in euroi.ai uitat cand faceai propaganda la PSD pe fosta ta televiziuna,prima?asta cum se chema mai smechere?tot pupincurism..nu?dar era pe bani de la stat!
    huoo!
  • -1 (11 voturi)    
    cel mai mare bou... (Luni, 7 iulie 2008, 23:52)

    Ace [anonim]

    nu ai cum sa castigi si iti zic eu de ce...NIMENI NU TE OBLIGA SA FUMEZI, deci nici sa iesi afara in frig...cu argumentul asta, nefiind nici macar student la drept, in fata judecatorului as castiga poate cel mai scurt proces din istorie...
  • +4 (10 voturi)    
    referitor la d-l prigoana (Luni, 7 iulie 2008, 23:55)

    pacurar pavel [anonim]

    are dreptate .a fi dependent de fumat nu este grav precum dependenta de alcool,droguri.
    • +3 (11 voturi)    
      nu fiti bolovani (Marţi, 8 iulie 2008, 0:11)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui pacurar pavel

      Nu te pedepseste nimeni pentru ca esti fumator. Statul isi face datoria de a te INFORMA si de a-i proteja pe nefumatori.
      Cat timp fumul este daunator sanatatii, de ce i s-ar permite unui fumator sa pericliteze altor oameni sanatatea?
      Am fumat mai multi ani de zile si stiu cum e. Daca vrei sa fumezi e treaba ta, dar nu ii obliga pe ceilalti sa inhaleze fum de tigara.
      • +3 (3 voturi)    
        bolovan esti? (Marţi, 8 iulie 2008, 13:27)

        homo cretinus [anonim] i-a raspuns lui burebista

        Suntem ipocriti?! Interzicem fumatul in locuri publice pentru a determina o serie de tineri, copii sa nu se apuce de fumat, dar permitem parada homosexualilor?!!!!!!!!
  • 0 (12 voturi)    
    hmmm (Luni, 7 iulie 2008, 23:59)

    radu [anonim]

    unde-l votez ?
    • +3 (5 voturi)    
      hmmm (Marţi, 8 iulie 2008, 8:59)

      cts [utilizator] i-a raspuns lui radu

      nicaieri pentru ca este suficient de destept sa nu se compromita in politica.

      Poate sa dea din gura si de pe tusa si uite ca are suficienta audienta.
  • +1 (15 voturi)    
    Clar are interese. (Marţi, 8 iulie 2008, 0:04)

    CRISTIAN [anonim]

    Trebuie sa recunosc ca e una daca nu chiar singura masura foarte buna de care am auzit in ultimii an. Sper ca afaceristi ca dl. Prigoana sa nu o doboare miseleste. Peste tot vedem copii care fumeaza doar pt a fi cool. Poate nu vor mai dorii sa fie cool cand vor vedea imaginile si sper sa nu fie accizate 1000%.
    Cat despre marijuana dc se dovedeste ca are un efect benefic asupra organismului si nu creeaza alte probleme de ce nu?
  • +1 (7 voturi)    
    Prigoana Jamaica ruta 77 (Marţi, 8 iulie 2008, 0:07)

    ovidiu [anonim]

    Prigoana a devenit reggae ... jamaica baby !!! bine asa carja ma man ...
  • +9 (21 voturi)    
    sa ne ajute statul (Marţi, 8 iulie 2008, 0:19)

    tod [anonim]

    Eu cred ca nu vedeti coapcii de padure.
    Ce daca e Prigoana care spune chestiile astea? Sunt mai putin adevarate?
    Ne indreptam treptat spre o natiune de intretinuti de stat. De fapt ma scuzati, noi suntem aia care am iubit comunismul ca ne spunea ce sa facem. Probabil ca in prostia colectiva nu va e greu sa intelegeti ca unii oameni au dreptul sa fumeze. Probabil ca nu intelegeti ca asa cum statul hotaraste cine si unde fumeaza, asa o sa hotarasca si cu cine si unde face sex nevasta Dvs. Dar la asa popor m-ar mira sa nu hotarasca deja altii chestia asta.
    Imi pare rau, dar fumatul nu costa nimic in plus la stat, asa cum au unii parerea, eu zic ca daca mor la 65 de ani statul isi scoate lejer paguba din pensia care nu mi-o mai da. Eu cred ca ar trebuie sa am o reducere de impozit pe chestia asta!
    Si pentru toate mimozele care mananca numai fulgi de porumb si pentru toti corporatistii care se uita silueta si se vaita ca fumatul pasiv ucide, va recomand sa analizati nivelul de poluare din Bucuresti, viata sedentara pe care o duceti, dieta neadecvata cumparata de la supermarket, si, pentru cine vrea sa faca un studiu obiectiv, cheltuielile mele pe sanatate, ca fumator, fata de de vegetarienii cu 1000 de probleme care umplu spitalele zi de zi.
    In concluzie, va dau o veste proasta, cu sau fara avertismentele de doi lei, tot o sa muriti inaintea mea. Si inca ceva, daca copilul tau fumeaza, n-are nevoie de un avertisment pe pachet, are nevoie de niste parinti carora sa le pese.
    N-ai cu cine domne, niste idioti.
    • +3 (5 voturi)    
      super! (Marţi, 8 iulie 2008, 0:43)

      just me [anonim] i-a raspuns lui tod

      Sunt deacord!
      Daca nu vor sa se fumeze sa puna interzis in locuri publice.
      In fine... "n-ai cu cine"
    • 0 (8 voturi)    
      moderatori (Marţi, 8 iulie 2008, 1:10)

      tod [anonim] i-a raspuns lui tod

      Super tare. Ma bucur ca ma moderati in minus. As fi curios si de ce? Un comentariu ar fi interesant. Poate ca citesc copiii chestia asta si nu e bine, caz in care as intelege.
      Sau poate... "n-ai cu cine"?
    • -2 (12 voturi)    
      asa e n-ai cu cine (Marţi, 8 iulie 2008, 1:12)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui tod

      Micutule biban, fumatul pasiv nu ucide dar e tare neplacut pentru aia din jur. Inca n-am uitat cum maicamea deschidea in mijlocul ierni geamurile, pentru ca ea fuma.
      Asa e si cu jobul. Eu stiu cel putin un om care a renuntat la job pentru ca dragi sai colegi fumau in disperare la servici.
      Asa ca mai lasa-ma cu super libertatea ta, cata vreme o incalci pe a mea. Fii liber sa fumezi unde nu ma afecteaza pe mine.
      • +8 (14 voturi)    
        interesant (Marţi, 8 iulie 2008, 1:42)

        tod [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Nu mai comentez faza cu "Micutule biban". Cred ca se intelege de la sine.
        Ma bucur ca esti unul dintre putinii oameni care face galagie cand unul miroase urat in autobuz, sau e cu casetofonul pe umar, sau cand calci intr-un rahat de caine pentru ca la noi "iubitorii de animale" n-au invatat sa iubeasca si curatenia, sau poate lucrurile astea nu te deranjeaza.
        Stii tu, e usor sa te legi de altii si sa faci pe mofturosul cand stai bine merci si nu te doare nimic.
        Cat despre libertatea ta pe care o incalc, ma indoiesc ca o ai, atat timp cat cedezi asa usor libertatea altuia.
        Stai linistit, si pe mine ma deranjeaza multe, dar tot nu am nevoie de o lege sa faca ce ar trebui sa fac eu.
      • +4 (6 voturi)    
        Ne deranjeaza (Marţi, 8 iulie 2008, 9:16)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui ginel

        mirosul de tutun dar acceptam ca suntem un popor de NESPALATI. 90% dintre romani iti "desfunda" nasul cand treci pe langa ei (in spatiu inchis sau nu) dar nu luam nici o masura. In schimb sanatatea, educatia, s.a sunt finantate fie dn taxa de viciu, fie din accize dar noi, fumatorii, suntem ponegriti.
        "Servici" NU se scrie sau citeste (romana fiind o limba fonetica) asa ci "serviciu".
    • -3 (11 voturi)    
      u probabil ai o minte foarte odihnita... (Marţi, 8 iulie 2008, 3:07)

      eu [anonim] i-a raspuns lui tod

      de gandeste asa prost...statul iti interzice sa fumezi in spatii publice, pt ca eu si multi ca mine nu vrem sa-ti simtim fumul innecacios, puturos, etc...daca tu vrei sa fumezi esti liber sa o faci in spatiile amenajate, nimeni nu ti-ai pus pistolul la cap sa fumezi, iar eu nu vreau sa-l simt deoarece fumatul pasiv e mai periculos...si depinde de corpul fiecarui fumator cat e de sanatos si cum reactioneaza la tutun, dar fumatorii nu sunt mai sanatosi decat vegetarienii, pt ca nu se reduce doar la cancer pulmonar sau buze sau gat, etc ci mai sunt probleme legate si de inima si de ficat si multe altele, mai cauta studii, sa vezi ca in fiecare ora la nivel mondial mor mii de fumatori, iar bolile alea ale vegetarienilor la care te referi sunt boli ale batranetii, la care tu ai 30% sanse sa ajungi, dar doar prin faptul ca ai facut o asemenea comparatie se vede ce IQ limitat ai...
      • +3 (5 voturi)    
        DE CE (Marţi, 8 iulie 2008, 9:18)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui eu

        SE VAND TIGARI IN LOCURI PUBLICE?
        Oare nu pentru ca aduc bani.
    • -3 (5 voturi)    
      chiar ca nu ai cu cine (Marţi, 8 iulie 2008, 10:47)

      zulu [anonim] i-a raspuns lui tod

      Din nefericire nu are statul norocul sa scape de toti desteptii ca tine cand ajung la 65 de ani. Unii sunt mai norocosi, ce-i drept, si o mierlesc repede, dar altii o s-o taraie prin spitale ani de zile...

      Campania asta nu are legatura doar cu Bucurestiul, e o campanie nationala. Pentru stiinta ta, sunt 20+ de milioane de oameni care nu traiesc ca sa analizeze nivelul de poluare din Bucuresti, nu duc viata celor din Bucuresti, pentru simplul fapt ca nu traiesc in Bucuresti. Si chiar daca ar fi asa, cine spune ca toate problemele ar trebui rezolvate dintr-o data?!

      Care e problema ta ca o sa fie niste avertismente "de doi lei" pe pachete? Vad ca oricum esti coios, n-ai decat sa bagi cate tigari vrei in tine, dar nu le lua altora dreptul de a fi corect informati. E atat de simplu...

      Si fumatul pasiv chiar ucide. Daca nu crezi, nu ai decat sa faci experimentul asta pe propriile tale rude. Vezi si tu ce iese.
    • -1 (3 voturi)    
      logica tembela (Marţi, 8 iulie 2008, 13:55)

      Dot [anonim] i-a raspuns lui tod

      Tod mai baiatule, esti un idiot! Tu nu o sa mori la 65 de ai pt ca eu o sa platesc din buzunar (prin impozite si taxe) transplantul tau de plamani.
      Cat despre "logica" care sta la baza "argumentatiei" tale, se poate aplica si la consumul de droguri: "copilul tau nu are nevoie de avertismente in privinta consumului de droguri, ci de niste parinti carora sa le pese". In concluzie, sa nu mai avertizam oamenii de pericolul consumului de droguri, si sa nu mai pedepsim traficantii, pt ca cei care consuma au parinti prosti, si oricum, o sa moara repede.
      Repet, esti idiot!
    • +2 (2 voturi)    
      Cat adevar graiesti! (Marţi, 8 iulie 2008, 14:49)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui tod

      Ai foarte multa dreptate! Cheltuiesc milioane cu acele poze pe pachetele de tigari dar nu fac nimic sa reduca nivelul poluarii in marile orase!
  • +3 (11 voturi)    
    cine ce a zis?.. cine?! (Marţi, 8 iulie 2008, 0:21)

    V [anonim]

    prefer sa ma iau dupa ce spun atatea studii care arata ca fumatul dauneaza GRAV sanatatii si nu dupa Prigoana.. Aveti grija ce modele va alegeti in viata.
    • +3 (13 voturi)    
      bullshit (Marţi, 8 iulie 2008, 0:54)

      tod [anonim] i-a raspuns lui V

      Si eu prefer sa ma iau dupa studiile care arata ca alergatul descult pe carbuni incinsi dauneaza sanatatii.
      Si?
      Cu ce te influenteaza pe tine?
      Cine esti tu, sau cine e statul sa decida ca un om matur, nu are voie sa faca o chestie care ai dauneaza.
      Ma rog, statul il inteleg, nu-l aprob, dar il inteleg, ca el macar face o gramada de bani din asta.
      Dar tu?
      Care e afacerea ta?
      O sa traiesti mai mult? Succes!
      Si cand ma gandesc ca eu unul vreau sa ma las de fumat ca nu face bine, cand de fapt puteam sa ai intreb pe altii ce face bine in loc sa-mi obosesc creierul.
      • -2 (6 voturi)    
        ui de aia (Marţi, 8 iulie 2008, 7:33)

        V [anonim] i-a raspuns lui tod

        e una din legile acelea care il protejeaza pe om de propria prostie. E ca si legea pentru purtatul centurii de siguranta. Pe mine nu ma influenteaza cu nimic ca tu nu porti centura, pe stat la fel dar totusi exista o lege care te obliga; pentru a te feri de propria prostie.
        • +4 (4 voturi)    
          lege (Marţi, 8 iulie 2008, 10:58)

          neamih [anonim] i-a raspuns lui V

          Ar trebui ca statul sa dea mai intai legi care ne protejeaza de prostia altora. De exemplu, in California, purtatul castii de motocicleta nu este obligatoriu ci doar a ochelarilor de soare/protectie deoarece spun ei ca nu poti sa impui unui creier sa se protejeze daca el singur nu este in stare sa faca acest lucru.
      • +1 (1 vot)    
        excelent (Marţi, 8 iulie 2008, 19:45)

        terchea-berchea [anonim] i-a raspuns lui tod

        Tot respectul pt TOD,indiferent cine esti,Bravo frate.Si sfatul meu e sa nu-ti mai "racesti gura" pe aici ca NU AI CU CINE.
        Pe mine nu ma ajecteaza cu minic nici daca imi cumpar tigarile ambalate intr-un plaman facut varza....pur si simplu mi se rupe de mesajele si de pozele de pe pachetele de tigari.Noi avem milioane de probleme care ar trebui sa ne framante,nu rahatul asta cu pozele de pe pachetele de tigari care mai mult ca sigur e tot o afacere a unui om (trebuie sa recunosc) mai destept decat noi care stam si comentam aiurea ,iar el probabil sta si rade cu lacrimi citind comentariile noastre.Inca o data,respect pt tod.
  • 0 (10 voturi)    
    marijuana (Marţi, 8 iulie 2008, 0:24)

    tod [anonim]

    Si inca ceva, pentru gunoieru' si parerea lui despre marijuana:
    E usor sa-ti dai cu parerea cand habar n-ai! Stii chestia aia cu cuvintele care dau din coada?
    Exista STUDII, facute de OAMENI DE STIINTA, pe care te rog sa le STUDIEZI. Si am scris cu majuscule cuvintele pe care ar trebui sa le cauti in dictionar.
    • +3 (9 voturi)    
      ignorantule (Marţi, 8 iulie 2008, 3:28)

      Maxim [anonim] i-a raspuns lui tod

      Tu crezi ca stii despre ce vb ? Studiile medicale se contrazic. Cele comandate de guverne spun un lucru, cele independente altceva. Pana una alta mai piosule sa nu fumezi iarba ca o sa ajungi sa vinzi din casa :))). E o gluma daca nu te-ai prins.
    • -1 (3 voturi)    
      marijuana (Marţi, 8 iulie 2008, 11:08)

      gunoieru [anonim] i-a raspuns lui tod

      Multi medici fumeaza,dar iti recomanda tie pacient sa nu o faci,deci mai las-o...cu studiile alea! Incearca totusi sa nu-ti fumezi si ultimul neuron! Daca esti totusi dependent, poti schimba macar dealeru'! Si puneti tapet autocolant pe pereti,sa nu fii tentat sa-ti "prizezi" tencuiala!
      • +3 (3 voturi)    
        ... documetnare (Marţi, 8 iulie 2008, 13:01)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui gunoieru

        Marijuana NU da dependenta, pe cand tutunul, DA!

        Problema la marijuana nu e ea in sine, ci faptul ca te incurajeaza sa fumezi droguri "tari" care au cu totul alt efect, in realitate.

        In orice caz, pictogramele alea nu o sa aiba nici un efect, dupa cum nu au nici textele resepctive.

        Dar Comisia Europeana, care a impus regulile astea trebuie sa-si faca si ea o imagine publica de "neprihanita" si "aparatoare a sanatatii" etc.., In realitate o alta minciuna sfrutnata, la care -vorba lui Prigoana mai adaugam si noi, popor de cimpanzei bonobo, inca o minciuna....
  • +7 (13 voturi)    
    respect! (Marţi, 8 iulie 2008, 0:29)

    aurora [anonim]

    Respect, dl. Prigoana!
    ipocrizia cu care se condamna fumatul, relativizind efetele bauturii, devine exagerata. in curind vor fi si mai multi care incep sa fumeze pentru farmecul interzisului... contrastind cu reducerea drastica a consumului de droguri in olanda, unde marijuana nu mai este propriu-zis ilegala. in plus, zelul cu care romania accepta tot ce este impus, fara sa fie preocupata de ceea ce intr-adevar ne distruge, e impresionant.
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Marţi, 8 iulie 2008, 11:00)

      neamih [anonim] i-a raspuns lui aurora

      este perfect adevarat, numai cand vezi scris atat despre fumat iti vine sa iti aprinzi o tigara.
  • +4 (6 voturi)    
    Marihuana (Marţi, 8 iulie 2008, 0:37)

    Victor [anonim]

    Nu vreau sa-l sustin pe Prigoana,dar in chestia cu marihuana,din pacate are dreptate.In vest marea majoritate a medicilor vorbesc cu usurinta despre liberalizarea marihuanei.Si cred ca Prigoana se bazeaza pe aceste surse de afirma asa ceva!
    Dar eu ca parinte niciodata nu mi-as lua libertatea sa spun asa ceva.
    Marihuana are partile sale bune in anumite terapii,dar marihuana poatr fi si inceputul"unei cariere"de dependenta in materia cu drogurile mai tari.
    Este vorba de taria psihologica a fiecarui consumator!
    De obicei drogurile sunt consumate de acei care ori vor sa fie cool in societate,ori au o problema de a se afirma intr-o societate!
    Cred ca aceasta tema,nu trebuie tratat neaparat cu usurinta!
    • +1 (1 vot)    
      teoria "gateway drug" (Marţi, 8 iulie 2008, 16:22)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Victor

      Teoria "gateway drug" este puternic dezbatuta si dezaprobata in majoritatea studiilor serioase de data recenta.

      Un argument de bun simt: daca dealer-ul de droguri nu este statul ci un om cu halat negru care se invarte in cercuri dubioase, atunci comsumatorul are acces, simultan, si la droguri usoare (ilegale) si la droguri puternice (de asemenea ilegale).

      Daca dealer-ul este statul, atunci acesta va pune la dispozitia consumatorului drogurile usoare (legale) dar nu le va pune la dispozitie pe cele puternice (ilegale), iar consumatorul nu va mai intra in contact cu persoana care putea sa ii puna la dispozitie drogurile puternice.

      De aceea tind sa nu fiu de acord cu ideea ca marijuana este el in sine un gateway drug. Consider ca acesta a devenit un gateway drug prin scoaterea lui in ilegalitate.

      Marijuana nu este singurul drog cu efecte benefice. Exista alte narcotice care pot fi folosite cu succes intr-o mutitudine de terapii. Nu spun ca acestea ar trebui neaparat sa fie puse pe piata in mod legal si nestingherit, dar macar cercurile de medici ar trebui sa aiba acces la acestea, cum au acces, de exemplu, la morfina, pentru a le putea folosi pentru pacientii care au nevoie de ele, si pentru teste si studii stiintifice care sa descopere noi terapii si utilizari.

      Sub stricta supraveghere a unui medic responsabil, multe droguri pot face minuni.
  • +3 (5 voturi)    
    ei, ei... (Marţi, 8 iulie 2008, 0:38)

    just me [anonim]

    Ca a facut avere cum a facut..., e drept, dar intr-o oarecare masura are dreptate si eu sunt de aceeasi parere ca daca oamenii de rand nu ar avea grija daca au sau nu ce sa puna pe masa si ar putea gandi pt ziua de "poimaine" ar acorda mai mult timp si educatiei acestor pers care fumeaza de la varste fragede. Cred ca asta a vrut sa sublinieze "nenea" Silviu si-i dau dreptate.
    Poate prea putzin din cei care atzi comentat suntetzi sustzinatorii materiali ai unei familii dar cand o sa ajungeti acolo... , vai... cata dreptate i-i veti da...
    Si cu scuze daca am jignit dar..., cam asta e parerea mea.
    Prima oara "papagalii astia sa se ingrijasca daca oamenii au ce manca, daca au posibilitatea sa iasa nu macar intr-un concediu ci doar un weekend de relaxare si apoi sa vedem daca ROMANII care au aceste posibilitati nu se ingrijesc si de altele...
    Voi atzi vazut ultimele scumpiri?, Dar ce va urma??? Aoleu...
    O seara placuta!
    • -2 (6 voturi)    
      tocmai de mancare vorbim (Marţi, 8 iulie 2008, 1:14)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui just me

      Preferi fitu respectiv fita sa isi ia un pachet de biscuiti sau o banana, sau preferi sa-si ia tigari ca l-au vazut pe golanu' cel mai smecher din cartier?
      • +2 (4 voturi)    
        "intelijentule" (Marţi, 8 iulie 2008, 1:34)

        just me [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Pai ma intelijentule!!! Cum ai sa-ti educi tu copii "fiitu" sau "fiita" (cu 2 de i se scrie) daca nu ai ce sa le pui pe masa si esti napadit de griji? Sau tu esti ginel ala care se plimba de la o firma la alta de transport si doar "ii plac" clientii ???

        Daca am ce sa le pun pe masa , fii sigur ca am timp si de educatzie in asa fel incat sa nu bage otrava in gura!
        Dar se pare ca ti-e prea greu sa intelegi, cred ca-ti depaseste nivelu... si nu vreau sa intru in polemici cu tine.

        Nu a spus nimeni ca agreaza "caco" -pilashii sa bage tutun, dar nu asta ar fi prioritar, cam asta am inteles eu, TU??????????
        • +2 (2 voturi)    
          copiii (Marţi, 8 iulie 2008, 10:03)

          b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui just me

          agramati de pe forumuri, uniti-va !
  • +5 (11 voturi)    
    De ce nu pictograme cu avorturi la Marie Stopes? (Marţi, 8 iulie 2008, 1:08)

    pop [anonim]

    Ce-ar fi sa vezi un fat sfartecat cand te duci la clinica Marie Stopes sau la alt cabinet ginecologic pro-avort? Ar fi de acord secretarul de stat Iliescu?

    Mi se pare o porcarie asta cu pictogramele pe pachetele de tigari. Pai asa sa punem niste pictograme cu accidente teribile alaturi de gagicutele care insotesc masinile la targuriule auto. Sau la aeroport, la imbarcare, o fotografie cu cel mai dramatic accident de avion ti-ar da de gandit pe timpul calatoriei.
    • +4 (6 voturi)    
      CORECT!!! (Marţi, 8 iulie 2008, 1:36)

      just me [anonim] i-a raspuns lui pop

      Foarte corect, totul porneste din educatzie, dar se pare ca nu ai cu cine...
      Din pacate cam asta e realitatea... :-(
    • +2 (4 voturi)    
      Ini mini maini mo (Marţi, 8 iulie 2008, 10:06)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui pop

      Masinile nu sunt vandutecu scopul de a fi folosite in accidente. Dar poti avea un accident in timp ce iti aprinzi o tigara...

      ACCIDÉNT (1-4, 6) accidente, s.n. (5) accidenţi, s.m. 1. Eveniment fortuit, imprevizibil, care întrerupe mersul normal al lucrurilor (provocând avarii, răniri, mutilări sau chiar moartea). ♦ Fapt întâmplător, banal, care aduce nenorocire. 2. (Fil.) Însuşire trecătoare, neesenţială a unui lucru. 3. (Geogr.) Neregularitate a solului. 4. (Lingv.; în sintagma) Accident fonetic = modificare întâmplătoare a unui sunet, fără caracter de lege. 5. (Muz.) Alteraţie. ♦ Semn care indică această modificare a intonaţiei unei note. 6. (Med.) Fenomen neaşteptat care survine în cursul unei boli. – Din fr. accident, lat. accidens, -ntis.
      Sursa: DEX '98
  • -1 (5 voturi)    
    Domnule Prigoana (Marţi, 8 iulie 2008, 1:32)

    Cristi [anonim]

    Mai sunteti si mare patron, statul nu are nici o treaba cu salariile romanilor. Sau toata tara e plina de functionari?
    Productivitatea se reflecta direct in salarii si tara noastra nu prea produce nimic. Asa ca mai scuteste-ma cu "sa dea statul salarii mai mari", ultima oara cand am cerut marire, din cate imi aduc aminte am discutat cu patronul firmei la care lucrez, in nici un caz cu vreun reprezentant al guvernului. Dar ce sa faci si tu, pupincuresti poporul de parca ti-ai atrage electorat.
  • +2 (10 voturi)    
    Tod amice... (Marţi, 8 iulie 2008, 1:51)

    Florin [anonim]

    Hai sa-ti explic de ce!
    In prostia noastra colectiva (si a statului) intelegem nu doar ca unii, ci chiar toti oamenii au dreptul sa fumeze. Faptul ca unii (putini din pacate) aleg sa nu fumeze, nu te opreste pe tine (cum nu te vor opri nici acele imagini de pe pachet) sa fumezi in continuare. Este fix alegerea ta!

    In schimb este incredibila prostia si egoismul multor fumatori care nu inteleg ca nu e normal ca ceilalti sa le suporte fumul de tigara. Nu e normal ca din cauza fumatorilor sa le fie ingradit dreptul celorlalti de a merge in anumite restaurante, baruri, locatii inchise.

    Faptul ca eu mananc 'junk food' si E-uri pe paine nu afecteaza sanatatea ta. In schimb fumul de la tigara ta afecteaza sanatatea mea. Asa cum eu nu vin la reustarant la masa ta sa ma bas, asa nici eu n-ar trebui sa fiu deranjat de fumul tau de tigara!

    Dar refuzati sa acceptati argumente logice si veniti cu aberatii de genul 'suntem fraieri ca facem exces de zel cu astfel de masuri', ' statul incearca sa ne controleze' etc.

    Nu s-a pus niciodata problema de interzis. Ci doar de prevenit si protejat. Prin interzicerea fumatului in locurile publice INCHISE sunt protejati nefumatorii (ce sa facem daca bunul simt al fiecaruia nu ne spune ca nu e normal sa fumam de fata cu ceilalti in locuri acoperite si neventilate). Iar prin aceste imagini de pe pachete se incearca descurajarea potentialilor fumatori .

    Nu inteleg ce te opreste pe tine sa-ti nenorocesti sanatatea in continuare. Dar doar pentru ca tu nu ai taria ca sa renunti, nu vad de ce simti nevoia sa-i convingi si pe altii ca e ok ceea ce faci.

    Si sa ai tupeul sa pretinzi si reducere la impozit pentru ca cel mai probabil o sa mori mai repede si nu mai primesti pensie.. E ca si cum as cere eu bani sa-mi cumpar motocicleta, pentru ca probabil si eu o sa mor mai repede si nu mai primesc deloc pensie.
    Postul tau are insa si idei bune(legate de poluarea din Buc, alimentatia proasta etc). Pacat ca sunt bine camuflate de ineptiile tale
    • +1 (7 voturi)    
      HAHA (Marţi, 8 iulie 2008, 2:38)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Pai tupeu avem gogule, ca platim accize la tigari cam un logan pe an de caciula, bani care, din grija guvernului tau drag si iubit, NU SE FACE NIMIC pentru fumatori.
      Adica, bai parazitilor si ipocritilor, ne luati si banii din tigari, da nici nu ne lasati sa fumam si cand ne imbolnavim ne tratati ca pacienti de cat14 ca, de, suntem fumatori si alte gayisme dastea.
      • -3 (3 voturi)    
        tupeu (Marţi, 8 iulie 2008, 11:10)

        zulu [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        Tupeu ai, minte ce-ti mai trebuie...

        Ti-a pus cumva cineva pistolul in cap si ti-a spus sa nu mai fumezi? N-ai decat sa fumezi cat vrei, dar nu-i deranja pe altii cu fumul de la tigarile tale si nici nu le lua altora dreptul de a fi corect informati (vezi avertismentele de pe pachete).

        Acciza pe care o platesti tu la tigari nu are (si nici nu ar trebui sa aiba) vreo treaba cu grija pentru fumatori. Poti sa consideri acciza la tigari ca fiind un fel de taxa pe inconstienta din care statul face bani foarte buni.

        Nu te opreste nimeni sa-ti faci o asigurare de sanatate privata ca sa aiba cine-ti plati spitalizarea atunci cand o sa-ti scuipi plamanii afara ;)

        Numai bine
  • 0 (8 voturi)    
    salut (Marţi, 8 iulie 2008, 2:11)

    diu1so [utilizator]

    pe langa ca statul scoate bani seriosi din fumat, ne mai baga pe gat si anumite imagini.
    Pe cine-l doare ca eu vreau sa fumez sa fiu COOL? Sunt eu raspunzator pentru faptele mele nu statul.
  • 0 (4 voturi)    
    LEGALIZARE !!! (Marţi, 8 iulie 2008, 2:18)

    De Raket [anonim]

    sustin si eu LEGALIZAREA MARIJUANEI !!!
  • +1 (5 voturi)    
    mda (Marţi, 8 iulie 2008, 2:54)

    mda [anonim]

    foarte misto... a zis un om pe sleau ce trebuia zis, si prin asta nu ma refer la marijuana ca asta e alta poveste - in comunism nu o sa o vedem prea curand - ci ma refer la adevaru gol golut : o natie, de la conducatori pana la cel mai amarat, de pupincuristi, numa atata stim sa facem, sa tuguiem buzele doar doar de o iesi de 100 ron si plecam capu, sa nu cumva sa iesim si sa zicem ce ne doare sau sa dam peste nas cand nu ne convine ceva... pacat, pacat ca inca se mai naste lume aici... vieti stricate....
  • -1 (5 voturi)    
    Il salut pe Prigoana (Marţi, 8 iulie 2008, 2:56)

    Dragos [anonim]

    are mare dreptate atunci cand afirma ca ar trebui interzis alcoolul si tutunul atata timp cat marijuana este ilegala.. consum marijuana moderat de 2 ani de zile.. intre timp m`am lasat de tigari si alcool.. in alte tari in care mi`as fi dorit sa ma nasc, marijuana este prescrisa de medici!!!.. totusi.. Nu Ai Cu Cine!!! Prigoana presedinte!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Prigona si iresponsabili realizatori TV (Marţi, 8 iulie 2008, 6:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Am ajuns atit de rau incat trebue sa-i ascultam smintelile gunoierului. Cine si de ce ni-l baga pe gat? Chiar am ajuns pana acolo incit sa ne fie model de viata cuplul Prigoana- Bahmuteanca (noua si copiilor nostri) ?
    Macar, imparatul Iulian si regele Cioaba nu se infig ca paduchele, in frunte, nu ies seara-de-seara la televizor sa ne prezinte filozofia lor de viata, cum face impertinentul Prigoana, incurajat de relizatori de emisiuni TV iresponsabili.
  • +1 (1 vot)    
    TUTUNUL ESTE OTRAVITOR (Marţi, 8 iulie 2008, 8:15)

    zoicica [anonim]

    dar pana la urma fumul de tigara este chiar daunator. Asta daca nu cumva s-a trecut cu vederea acest fapt. TUTUNUL ESTE TOXIC, atat pentru fumator cat si pentru cei din jur!
  • +1 (1 vot)    
    Trist (Marţi, 8 iulie 2008, 9:00)

    ms [anonim]

    Datorita faptului ca jumatate din comentarii se refera la "copiii care trebuie protejati" mi-e clar ca avem nevoie de poze cu Bau-Bau pe pachetele de tigari. Daca nu suntem in stare sa ne educam singuri copiii, sa luam decizii pentru noi si sa ne documentam, daca asteptam ca lectiile sa ne parvina pe calea ambalajelor si a reclamelor de la tv atunci, in acest spirit de turma si la acest nivel elevat de cultura - asta meritam. Si sa se puna vize pentru plecarile in Olanda care sa se acorde doar cu semnatura de la parinti indiferent de varsta solicitantului. Atat ne mai lipseste ca sa fim un popor sanatos!
  • +2 (2 voturi)    
    Vorbim de tigari? Mai bine ne-am uita la altele (Marţi, 8 iulie 2008, 9:10)

    Otto [anonim]

    Si anume sa vedem ca avem mancarea cea mai slaba nutritiva din Europa, avem viata cea mai dezordonata din Europa si cea mai mare prezenta a farmaciilor pe metru patrat .
    Mergeti in Istanbul la asa-zisi nespalati de turci si sa vedeti ca nu gasesti urma de farmacie si toti sunt sanatosi tun pana de la copil la batran.
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare prin birou (Marţi, 8 iulie 2008, 9:12)

    Claude [anonim]

    Te scot la o pictograma pe balcon?:D
  • +1 (3 voturi)    
    Personal mi se pare (Marţi, 8 iulie 2008, 9:30)

    gabifm [utilizator]

    mult mai grav sa consumi alcool; atat pentru sanatate cat si prin disconfortul care il creezi celor din preajma ta (putoarea lasata dee alcool, leganatul, vorba impleticita, judecata afectata, irascibilitate, etc.)
    Atata timp cat vinzi tigari in locuri publice, pe domeniul public, pentru ca iti convine (vanzarea iti aduce bani la greu) mi se pare IPOCRIZIE totala din partea statului lansarea unor astfel de campanii. Decizia de a fuma sau nu apartine fiecaruia nu se ia cu "pistolul la tampla".
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 8 iulie 2008, 9:31)

    liviu [anonim]

    cu faptul ca suntem prosti si pupincuristi sunt de acord... dar nu in contextul asta...
    pozele de pe tigari mi se par ok... oricum cei peste 20 de ani nu o sa se lase datorita pozelor dar makar o sa-i mai sperie pe copii... vb. aia cand aveam eu vreo 17 ani (prin 1999 cam asa) stiaum 1-2 de 8-9 ani care fumau de rupeau...
  • -4 (4 voturi)    
    pictograme fumat (Marţi, 8 iulie 2008, 9:39)

    viorel sfrijan [anonim]

    Dl. Prigoana ar trebui sa-si vada de gunoaie, avioane cazute , plici si cel mai important de fiul cel mic.
    Statul sau orice firma particulara poate sa vanda si c**at pe domeniul public, eu nu sunt obligat sa-l cumpar, dar nici sa stau langa cineva care-l mananca. Deci, daca il cumpar ori il respect pe cel care nu cumpara, ori il mananc acasa impreuna cu familia.
    Ar fi bine sa ne respectam reciproc si sa respectam legile, cred ca ar fi mai bine pentru toata lumea
  • -2 (2 voturi)    
    BAETI < nu va enervati (Marţi, 8 iulie 2008, 10:03)

    ciocu [anonim]

    isi are scopul sau.. sa ne ia banii si apoi sa ne faca prosti. din punctul lui de vedere este corect !
  • +3 (3 voturi)    
    Alternativa (Marţi, 8 iulie 2008, 10:16)

    b09d4n [utilizator]

    Eu inteleg sa fumez la narghilea. La mine acasa, tolanit pe cateva perne, fara nici o privire incruntata. Gudronul e filtrat de apa. Si imi aleg tutun din pachet cu aroma de mere verzi sau ciocolata. Si uite asa m-am lasat de fumat tzigarete. Fumatul este un eveniment si se intampla de cateva ori pe an. Anul asta am uitat sa fumez.
  • +1 (3 voturi)    
    cea mai proasta masura ever (Marţi, 8 iulie 2008, 10:20)

    mihai [anonim]

    nu ne trebuiesc pictograme pe pachete.Are dreptate Prigoana!!!Sa fim o tara civilizata in ceea ce priveste nivelul de trai, sa avem bani sa mancam bine si dupa aia sa ne pierdem timpul cu imagini socante.In plus masura nu are nici o legatura cu protejarea copiilor,hai sa fim seriosi.Sa interzica si alcoolul si mancarea de fast food,somnul mai putin de 10 ore,uitatul la televizor,muncitul prea mult.Sa faca referendum cand mai vin cu prosti de astea!!
  • +2 (4 voturi)    
    pictograme (Marţi, 8 iulie 2008, 10:27)

    robert gheorghe [anonim]

    nici incalzirea globala, nici secarea rezervelor de petrol si nici fumatul ca amenintari directe la adresa umanitatii luata ca atare nu exista, prieteni.
    exista niste interese in lumea asta si o stim cu totii- nu e loc de comentarii aici.
    daca vreau sa fumez, fumez. daca vreau sa beau, beau. daca am nevoie sa bag benzina bag (si am dreptul sa te bag in pizda ma-tii daca o scumpesti ca bou')- n-am sa-ti dau tie fumu in nas si nici n-am sa-ti suflu vreun damf de alcool in mutra ca ai si tu drepturi ca si mine.
    fumez aceeasi marca de tigari de la 18 ani si au trecut de atunci 22. sa vina niste imbecili si sa-mi puna pe pachet mizeriile lor poze ca vezi doamne mor copii etc e un cacat incomensurabil. pupincuristi, da. lingai, da. ciocoii noi, da.
    cata vreme fumatu e legal dece recurgi la masuri extreme de a ma determina sa nu-mi exercit un drept?
    • -2 (4 voturi)    
      deci are efect (Marţi, 8 iulie 2008, 11:04)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui robert gheorghe

      Pai daca pe fumatorii inraiti ca tine ii deranjeaza asa mult aceste pictograme inseamna ca ele au efectul dorit, adica de a reduce numarul celor care se apuca de fumat. Si cei care se apuca sunt in general copii sub 18 ani. Deci nu va mai aberati atata, puteti fuma in continuare, nu va opreste nimeni, dar putea veti fi mai putini...
    • 0 (2 voturi)    
      vai de tine (Marţi, 8 iulie 2008, 12:23)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui robert gheorghe

      Vai de capul tau de fumator. Mi-e mila de tine!
      Ma bucur ca te enerveaza! Si pe mine ma enerveaza fumatorii la extrem!
  • +2 (2 voturi)    
    ...... (Marţi, 8 iulie 2008, 10:33)

    mn [anonim]

    ..."Eurosceptici" e la Realitatea ...
  • -3 (3 voturi)    
    Asta da problema..... (Marţi, 8 iulie 2008, 11:02)

    Lucian [anonim]

    Deci dumnealui cheama poporul roman un popor de pupincuristi pentru niste fraze scrise pe pachetele de tigari ?!??!?!?!

    Asta da problema care nu ma face sa dorm noaptea :((
  • +1 (1 vot)    
    Plictiseala mare, monser ! (Marţi, 8 iulie 2008, 11:20)

    legi de kko [anonim]

    Romanii se plictisesc... ingrozitor. Cand nu avem ce face, mai dam o lege imbecila. Cand avem ce face, mai dam o lege imbecila. Exista oameni saraci, needucati, oameni care traiesc in mizerie si li se pare normal, ca nu stiu nimic mai bun de atat. Si noi ne facem griji in legatura cu fumatul...
    Sunt de acord sa nu se vand tigaru minorilor. Foarte bine. Dar in momentul in care un individ devine major si statul considera ca ii poate da pe mana o masina cu care poate ucide oameni nevinovati fiindca face o demonstratie de cat e ele de cool... Acelasi stat decide ca acelasi individ e suficient de matur incat sa ia o arma in mana si sa se duca sa moara pentru patrie prin Irak... Si acelasi stat vine si zice ca fumatul e bau-bau si ca nu ne face bine... Dar pune niste accize ca in povesti la produsul respectiv (procentual accizele sunt mai mari ca la alcool sau carburant)... Eu zic ca suntem blagosloviti cu un gurvern uluitor de imbecil si incompetent. Astea sunt grijile lor... Unde este autoritatea morala a statului de a imi ingradi mie, cetateam major si platitor de taxe si impozite, dreptul la fumat ?
    Platesc impozite si accize aberante ? DA. Atunci lasa-ma sa fumez.
    Sunt de acord cu campaniile de informare, cu interzicerea vanzarii de produse pe baza de tutun catre minori. Foarte bine. Dar cand individul respectiv devine major, este deja problema lui ce face cu viata lui. Localurile sunt deja separate in spatii pentru fumatori si spatii pentru nefumatori. Asa ca nu inteleg ce mai vor. Incaseaza sume enorme din accize. Sa faca ceva util pentru societate cu banii respectivi.
    NB: Nu comparati tutunul cu alcoolul sau drogurile. Nu am vazut niciodata pe cineva sa dea in cap ca nu mai are tigari. De la un dependent de droguri ma astept la asa ceva.
    Viata lunga si prosperitate (nu si politicienilor romania, carora le doresc sa crape striviti in vilele pe care si le-au construit pe banii nostri).
  • 0 (2 voturi)    
    Eu nu sunt fumator. (Marţi, 8 iulie 2008, 11:37)

    Vali cel batran [anonim]

    Dar daca cineva ar incerca sa-mi vanda un produs cu bani grei si pe acel produs, sau pe ambalajul acestuia, ar fi reprodus un desen obscen sau gretos, cred ca l-as chema in judecata. O fi hotararea UE dar nu este cea mai potrivita. Eu am renuntat la fumat acum 18 ani, sotia acum 2 ani si fara sa ne oblige cineva. Si apoi eu cred ca sofatul in Romania produce mult mai multe victime decat tutunul. Si mai e ceva. Statul vinde produse de tutun dupa care castiga o caruta de bani si face pe moralistul! Hai sa fim seriosi. Nu faceti nici reclama dar nici nu umpleti ambalajele cu scarbosenii pictate.
  • +3 (3 voturi)    
    Fumati-va plamanii linistiti.. (Marţi, 8 iulie 2008, 11:54)

    George [anonim]

    Fumatorii nu inteleg, sau se fac ca nu inteleg situatia care imi restringe mie drepturile ca nefumator. Adica dreptul de a beneficia de servicii egale in spatiile publice ( In Bucuresti cel putin , ma simt prizonier in restaurante , pub-uri, baruri; iarna cel putin, e imposibil sa intri intr-un spatiu de bar, restaurant, fara sa fii agresat de fum de tigari) fara a mi se impune inhalarea nicotinei!
    Vorbea cineva mai sus de ipocirizie! IPOCRIZIE este argumentul zonelor nefumatori din spatiile publice! De cele mai multe ori, spatiile cele mai mici, prost luminate sau slab amenajate sunt cele destinate nefumatorilor. Sa nu vorbim de majoritatea cazurilor, cand spatiul nefumatori e delimitat de cel pt fumatori prin bariere invizibile, fara sa se sesizeze Statul nici cat negru sub unghie!
    Iarasi, argumentul acela ca vezi Doamne, Bucurestiul oricum e poluat, murdar, etc este un atentat la luciditate pur si simplu! Adica sa cautionam in continuare soferii care arunca pachetul gol de tigari sau mucurile de tigari direct in strada pe motiv ca e si asa murdar orasul!
    Problema nu este aceea a nocivitatii fumatului sau a drepturilor colective, ci una a BUNULUI SIMT care lipseste cu desavarsire in Romania! Troneaza in schimb mentalitatea lui "Fac ce vreau, mi se rupe de ceilalti, si de comunitate in general"!
    • +1 (1 vot)    
      George, cred ca TU nu intelegi... (Marţi, 8 iulie 2008, 13:03)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui George

      Iti dau dreptate, nu este normal ca nefumatorii sa fie obligati sa inhaleze fum de tigara.
      Pe de alta parte este aberant sa-mi impui mie, ca patron de restaurant/bar/discoteca, sa interzic fumatul in localul MEU.
      N-am decit sa pun un afis vizibil la intrare: "In acest local se fumeaza". Cui ii convine intra, cine nu suporta fumul merge in alta parte. Este treaba mea daca pierd clienti procedind astfel.
      Argumentez aceasta pozitie prin faptul ca a frecventa un ANUME bar/restaurant/o ANUMITA discoteca nu este o necesitate sociala ci o placere a fiecaruia - nu-ti place atmosfera, mincarea, serviciul, preturile SAU FAPTUL CA SE FUMEAZA: du-te, domnule, in alta parte, nu te obliga nimeni sa-ti lasi banii in stabilimentul respectiv.
      Acestea fiind spuse (scrise), precizez ca sint absolut de acord cu interzicerea fumatului in locurile pe care lumea le frecventeaza DIN NECESITATE: spitale, institutii publice, mijloace de transport in comun, etc.
      • +1 (1 vot)    
        Discriminare sociala (Marţi, 8 iulie 2008, 13:55)

        George [anonim] i-a raspuns lui iosiP

        "Localul tau" este un spatiu prin excelenta PUBLIC, prin urmare se supune unor norme civice! Exista norme de impunere referitoare la siguranta, zgomot, igiena, sanatate publica in general! A nu se confunda cu "locuinta ta" privata!
        Aici e problema de neintelegere: "Localul tau" functioneaza intr-un areal urban, public, nu este pe camp!
        Discriminarea sociala la care ma refer functioneaza in sensul conditionarii negative: "Ori fumez, ori nu intru in spatiul PUBLIC respectiv"! Si ce conteaza mai mult, placerea fumatorului sau a mea de a beneficia de bar ca nefumator?
        • +1 (1 vot)    
          Si cine-a spus sa nu intri... (Marţi, 8 iulie 2008, 14:30)

          iosiP [anonim] i-a raspuns lui George

          Intra linistit dar fa-o in cunostinta de cauza: este un local in care fumatul este permis. Atentie: am scris permis, nu obligatoriu.
          Nu vad ce legatura este intre acest lucru si arealul in care functioneaza localul: nu poluez exeriorul si nici nu oblig trecatorii sa inspire fum de tigari.
          Mai mult, inca nu am vazut pe cineva obligat sa intre intr-un local (chiar tu scrii ca este vorba de placere, nu de o necesitate).
          Ce conteaza? Ei bine, conteaza placerea tuturor - placerea ta de a beneficia de un bar de nefumatori si placerea fumatorului de a fuma intr-un bar de fumatori.
          Sincer, nu vad cu ce te deranjeaza acest lucru atit timp cit (repet) nu esti obligat sa fii client al localului. In aceeasi ordine de idei, daca s-ar face aceasta separare nci eu nu as putea emite pretentia de a beneficia de "spatii pentru fumatori" in localurile in care fumatul este interzis.
          Daca aduci argumentul ca poate exista un local cu ambianta placuta, mincare buna, preturi convenabile, etc. in care nu poti intra pentru ca nu suporti fumul de tigari atunci hai sa mergem mai departe si sa reglementam muzica difuzata in baruri (adica de ce sa fiu obligat sa ascult manele daca prefer jazzul) si eventual mincarea servita in restaurantele cu specific libanez (usturoiul pute si nu sint obligat sa simt mirosul falafelului celui de la masa alaturata) sau indiene (80% din mincaruri sint foarte picante si atunci unde este placerea celor cu suferinte gastrice?)
          • +1 (1 vot)    
            Ma deranjeaza... (Marţi, 8 iulie 2008, 16:19)

            George [anonim] i-a raspuns lui iosiP

            Lipsa de scrupule din partea proprietarilor de baruri si restaurante care instituie aceasta conditie de fumator chiar si nefumatorilor. Daca discutam despre libertatea alegerii altfel decat ipocrit, atunci creeaza optiuni valabile si te asigur ca nu voi cere niciodata sa calc pragul localului de fumatori!

            Chiar nu observi ca aproape toate barurile, cluburile si restaurantele in Romania conditioneaza intrarea de statutul de fumator?
            Nu sunt obligat sa intru in barurile si restaurantele respective, dar daca toate sau cele din vecinatatea mea practica aceste conditii , nu se mai cheama libertatea alegerii. Este o discriminare sociala, punct!
            Exemplul tau cu usturoiul care miroase , manelele sau meniul nu se aplica tocmai pentru ca nu sunt o caracteristica generala, ci definesc doar personalitatea individuala a localului, si deci functioneaza optiunea alegerii. Nu discut nocivitatea sau toleranta organismului la usturoi vis-a-vis de fumat.
            Dupa cum nu cred ca legile de restrictionare a fumatului din alte tari sunt expresia ignorantei, a inculturii democratice (dimpotriva) sau a mentalitatilor retrograde! Sau te pomenesti ca gresesc acestia si romanii sunt de dat exemplu tuturor!?
            • +1 (1 vot)    
              George, optiunile nu le creez eu... (Marţi, 8 iulie 2008, 18:21)

              iosiP [anonim] i-a raspuns lui George

              ...le creaza (sau nu) proprietarii de localuri.
              Spui ca faptul de a fi obligat sa te deplasezi la un local aflat departe de casa este discriminare sociala. Atunci cum numesti faptul ca eu nu voi putea sa petrec o seara placuta in niciun local ?
              Cit despre localuri in care nu se fumeaza: stiu cel putin unul, Casa Capsa.
              Presupun ca mai sint si altele, sau unele in care zonele sint delimitate clar (saloane diferite) dar nu le cunosc... experienta mea prin crismele Bucurestiului este destul de limitata ;)
              Da-mi voie sa-ti spun un "secret": desi sint fumator sint si gourmet si prefer sa nu simt miros de tigari atunci cind savurez o mincare buna.
              Solutia ideala (pe care o aplic ori de cite ori am ocazia) ? Maninc in sectiunea pentru nefumatori dupa care ma mut la bar pentru cafea, un digestiv (eventual, daca nu sint "motorizat") si 1-2 cuie in cosciug.
  • +1 (3 voturi)    
    si ce zic studiile? (Marţi, 8 iulie 2008, 12:04)

    efecte statistice bau-bau [anonim]

    Studiile se refera la mortalitatea indusa indirect - INDIRECT - de fumat, adica tutun, gudron si alte substante. Si totusi, daca o treime din populatia globului fumeaza, adica vreo 2 miliarde, decesele puse pe seama fumatului sunt... 100 de milioane, adica vreo 5%. Cel mult 5%. Sunt de acord sa fie spatii separate pentru nefumatori, eu unul nu fumez in preajma nefumatorilor. Sunt de acord cu interzicerea vanzarii de tutun si alcool catre minori. ATAT. Nu sunt de acord nici cu pictogramele, nu sunt de acord nici macar cu textele morbide, atata timp cat riscul e de 5%. Sunt suficienti varstnici de peste 70 de ani care au fumat de la 18 ani, n-au nici plamani negri, nici inima slaba, nici gatul, ficatul sau alte organe afectate. E un mod simplu prin care statul - nu doar cel roman - face bani gramada, pe un produs consumat de 30% din populatia lumii. Statul nu interzice vanzarea, ia accize, dar e ipocrit si se preface ca ia masuri de asanare....
    • +2 (2 voturi)    
      ce zic? (Marţi, 8 iulie 2008, 12:49)

      zulu [anonim] i-a raspuns lui efecte statistice bau-bau

      Nu stiu de unde ai scos tu cifrele astea, dar hai sa spunem ca sunt adevarate, desi perioada luata in calcul nu reiese din "studiu" tau...100 de milioane de oameni au murit din cauza acestui viciu (nu stiu ce intelegi prin indirect cand te referi la tutun, gudron si alti compusi. Mie-mi pare destul de direct, doar n-or fi contabilizati si aia care au murit ca s-au lovit cu o tigara in cap). 100 de milioane...Nu stiu cum ti se pare tie, dar mie acest numar mi se pare urias. Esti convins 100% ca intre acesti 100 de milioane nu este vreo cunostinta/ruda/prieten de-l tau? Sunt 100 de milioane de fiinte, cu familie, cu copii, cu parinti, nu e doar un numar oarecare.

      In rest aceleasi clisee:
      1. Bunicul care a fumat de la 10 ani cate 2 pachete de carpati pe zi si, uite, si acu e sprinten ca la 16 ani;
      2. Statul ipocrit care ne ia noua accize si se face ca ploua. De parca daca-r interzice vanzarea cu totul ce fericiti ar mai fi fumatorii...

      Nu te impiedica nimeni pe tine sa fumezi, nu ai decat sa testezi pe pielea ta daca o sa ai sau nu "plamanii negri" la 70 de ani. Dar daca tu nu poti/nu vrei sa te lasi de ce incerci sa-i convingi pe altii ca e bine ce faci?! De ce te deranjeaza niste amarate de avertismente pe pachete? Puse nu pentru tine ci pentru a-i opri eventual pe cei care nu s-au apucat inca. Schimba cumva gustul tigarii?

      Spui ca 5% ti se pare putin...Gandeste-te ca daca ai 19 de cunostinte care fumeaza, este foarte posibil ca la un moment dat una din ele sa ingroase statisticile. Daca nu chiar tu...

      Numai bine
  • +1 (3 voturi)    
    Prigonitu (Marţi, 8 iulie 2008, 12:16)

    Bogdan [anonim]

    Ai dreptate, prigoana, esti mai prost decat pari.
  • +1 (3 voturi)    
    din mesajele astea... (Marţi, 8 iulie 2008, 12:48)

    liviu [anonim]

    trag 2 concluzii
    sunt mai mult de 50% fumatori
    pictorgramele astea au efectul contat ca va suparati...

    si va spun un lucru... d c sa nu se puna... ele sunt pentru cei care se apuca acum... mai ales copii... unu care fumeaza de 20 de ani n-o sa se lase de fumat ca vede o poza cu un plaman facut terci de tigari

    si inca ceva... pe voi va deranjeaza pozele ...
    dar si pe mine ma deranjeaza cand imi pufaie unu fum de tigara-n bot pe strada...
    noi la servici ne-am mutat birourile ca sub geamul nostru se fuma....
    asa ca sa ma scutiti cu inconveniente...
    voi alegeti sa muriti de cancer... noi nu alegem lucrul asta (voi aveti filtru noi nu)
  • 0 (2 voturi)    
    tare (Marţi, 8 iulie 2008, 14:16)

    io [anonim]

    Prigoana e un meserias! Il votez la orice candideaza ;)
  • -1 (1 vot)    
    Ipocrizia guvernelor (Marţi, 8 iulie 2008, 16:19)

    Sly [anonim]

    Guvernul roman,nu face exceptie din linia ipocrita urmata de mai toate guvernele lumii.Doar ca suntem ceva mai pupincuristi si incercam sa sarim mai sus cand se spune "Sari!"
    Nu mai stim ce sa facem,sa punem pictograme,sa interzicem fumatul in carciumi samd,pe cand,ar fi foarte usor sa se interzica comercializarea tutunului,o ipocrizie nemasurata.
  • 0 (0 voturi)    
    probleme (Marţi, 8 iulie 2008, 16:28)

    goe [anonim]

    Sunt fumator dar nici mie nu imi place fumul in ochi. Nu-mi place sa-mi miroasa hainele a fum. Dar am si eu cateva comentarii:
    1) Sunt de acord ca in locurile unde mergi din necesitate sa fie interzis fumatul (institutii, spitale, etc), dar nu sunt de acord cu barurile si alte locatii unde nu esti obligat sa mergi. Pe mine ma deranjeaza manelele, unde aud manele nu intru. De ce nu puteti si voi face acelasi lucru? Evitati localurile unde se fumeaza. Care-i problema?
    2) Era mai bine sa fi obligat localurile sa-si ventileze corespunzator spatiile decat sa interzica fumatul. Exista solutii de ventilatie foarte eficiente (nu geamul deschis, aia nu e ventilatie), dar care costa ceva bani. Acum ca nu se mai fumeaza inauntru, patronii localurilor nu vor mai investi un leu in nici un fel de ventilatie, ca atare concentratia microbilor si virusilor din aer va creste foarte mult. Deci nu mai miroase nicicum dar e plin de TBC si alte mizerii care se transmit prin aer. Unde dai si unde crapa.
    3) Marijuana: este aproape unanim acceptata concluzia ca nu creeaza dependenta, nu este nociva, etc etc, dar aud mereu argumentul tembel ca te invita la alte droguri. Pai in logica asta si berea ar trebui interzisa, ca te invita la whisky, care te invita la alcool dublu rafinat care te invita la ciroza. Ba e chiar mai periculoasa berea decat iarba, ca pe unii ii invita si la dat in cap. Si ce treaba are statul cu cine ma invita pe mine si unde? Mai putin si o sa intre statul si la mine in dormitor, cica sa ma protejeze. Daca s-ar legaliza drogurile usoare, ar disparea 90% din mafie. Suntem prostiti pe fata cu argumente de 2 lei pentru ca cei care conduc fac parte din mafie. Si nu-i mustra constiinta ca baga la inchisoare vreun pustan pentru ca a vrut sa incerce si el cum e iarba, important e ca fac ei multi bani din asta. Este revoltator sa distrugi viata cuiva pentru ca a fumat o planta ce creste pe camp, in sec XXI!
    • +1 (1 vot)    
      Fara ipocrizie, please! (Marţi, 8 iulie 2008, 16:58)

      George [anonim] i-a raspuns lui goe

      Stii cumva 5 localuri in tot Bucurestiul unde nu se fumeaza sau unde nu functioneaza minciunea delimitare patiu fumatori - spatiu nefumatori?
      Daca discutam despre libertatea alegerii altfel decat ipocrit sau macar nerealist, atunci creeaza optiuni valabile si te asigur ca nu voi cere niciodata sa calc pragul localului de fumatori!

      Chiar nu observi ca aproape toate barurile, cluburile si restaurantele in Romania conditioneaza intrarea de statutul de fumator?
      Nu sunt obligat sa intru in barurile si restaurantele respective, dar daca toate sau cele din vecinatatea mea practica aceste conditii , nu se mai cheama libertatea alegerii. Este o discriminare sociala in acest caz!
      Sa fie localuri pt fumatori, nicio problema, dar atunci vreau si localuri exclusiv pentru nefumatori!

      Exemplul cu manelele nu se aplica tocmai pentru ca nu e o caracteristica generala, ci definesc doar personalitatea individuala a localului, si deci functioneaza optiunea alegerii. Nu discut nocivitatea sau toleranta organismului la manele vis-a-vis de fumat.
      Dupa cum nu cred ca legile de restrictionare a fumatului din alte tari sunt expresia ignorantei, a inculturii democratice (dimpotriva) sau a mentalitatilor retrograde! Sau te pomenesti ca gresesc acestia si romanii sunt de dat exemplu tuturor!?
      • -1 (1 vot)    
        fara ipocrizie (Marţi, 8 iulie 2008, 17:38)

        goe [anonim] i-a raspuns lui George

        Citeste punctul 2. Am dat solutia: ventilatie profesionala. Interzicerea fumatului invita la neglijarea totala a ventilatiei in localuri. Unde lipseste ventilatia e si mai rau, chiar daca nu e fum. Instalarea de aparate de aer conditionat de tip split inrautateste si mai mult problema. Prefer ceva fum si o ventilatie asa si asa decat colonie de microbi si virusi.
  • -1 (1 vot)    
    Tov prigoana. (Marţi, 8 iulie 2008, 16:28)

    Moldovan [anonim]

    Daca te simti prost, ma rog , asa esti, la fel si pupivcurist. Deocamdata nu ai calitatea sa dai calificative poporului, prost est tu si cei care te lasa sa apari pe sticla.
  • -1 (1 vot)    
    asadar... (Marţi, 8 iulie 2008, 17:50)

    alibaba [anonim]

    1-tutunul NU este daunator sanatatii. Tzigaretele NU contin tutun ci doar un gel care se impregneaza pe un suport dintr-o hirtie speciala. Luati tutunul dintr-o tzigara si puneti-l intr-un pahar cu apa. Apa se face maro de la "tutun" si ramine suportul de hirtie de culoare alba... Cele mai nocive substante din tzigari nu provin de la tutun ci de la suportul pt tutun, hirtie si filigran...
    2-fotogramele de pe pachetele de tzigari NU sint obligatorii. UE NU ne obliga sa le punem pe pachete. Singurele tari care au tiparit fotograme pe pachetele de tzigari sint Belgia, Canada, Singapore si or mai fi vreo doua.
    3-in statisticile OMS procentul de cancer la plamini este cam 50-50 fumatori/nefumatori...
  • 0 (2 voturi)    
    salut (Marţi, 8 iulie 2008, 19:33)

    terchea-berchea [anonim]

    va roade invidia bai nene....si eu sunt un om de rand,cu un salariu de mizerie,dar pe omul asta (si pe toti care au facut avere indiferent cum) il respect foarte mult.Un om prost NICIODATA nu ar ajunge la nivelul lui,asa ca nu ar fi rau sa taceti din gura cel putin cand un om de talia lui Prigoana da un sfat.
    Oamenii ca el au creat multe locuri de munca in rahatul asta de tara,locuri de munca platite decent,sa nu va asteptati ca daca el face bani de nu le mai stie numarul,o sa-i faca 50/50 cu angajatii,asa ceva niciodata nu o sa se intample.Angajatii aia ar trebui sa-i multumesca pt fapul ca au un loc de munca cat de cat stabil si platit nu tocmai prost.