Madalin Voicu: "Basescu si Tariceanu au in interiorul lor ceva impotriva tiganetului, dar nu o recunosc"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 31 iulie 2008, 22:25 Revista Presei | Radio TV

Madalin Voicu la "Vorbe Grele"
Foto: Antena 2
Invitat la emisiunea "Vorbe grele"(Antena 2), deputatul PSD, Madalin Voicu a vorbit despre intalnirea de azi dintre presedintele Romaniei si premierul italian Silvio Berlusconi, declarandu-se sceptic in ceea ce priveste efectele acestei intrevederi, si i-a acuzat pe Basescu si pe Tariceanu ca "au ceva impotriva tiganetului".

"Problema mea nu e ce a facut Basescu acolo, ci daca a fost eficient. Daca in afara de mangaiat cu Berlusconi, ce efecte a avut aceasta vizita", a declarat Madalin Voicu.

Deputatul PSD si-a exprimat convingerea ca cei doi lideri au facut "un fel de intalnire de poza" si ca "atunci cand Berlusconi l-a batut pe Basescu pe umar la nu stiu ce summit si i-a zis sa se intalneasca, Basescu chiar l-a crezut. Dupa ce a vazut ca Berlusconi l-a primit, Basescu a ajuns sa creada ca a facut si treaba".

"Atat Tariceanu, cat si Basescu, chiar daca ei sustin ca sunt elastici, cu viziune larga, democratica, au in interiorul lor o chestie impotriva tiganetului, dar nu o pot recunoaste public", a mai precizat Voicu.
























4312 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    (...) (Joi, 31 iulie 2008, 22:50)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Medeline, si eu am.
    Si nu ascund asta.
  • +3 (3 voturi)    
    lista (Joi, 31 iulie 2008, 22:55)

    ileana [anonim]

    Pe lista alora care "au in interiorul lor o chestie impotriva tiganetului", trece-ma si pe mine!
    Daca asta se tinea tigan tantos , era reprezentantul lor in Parlament si nu al PSD-ului.
    Ca si altii, putea sa-si apere minoritatea , nu sa -si vada doar propriul interes prin partid si ca toti tiganii sa aiba gura mare.
    ( Daca-i dau citatul din partidul lui, cu : "ciocu'mic"o sa ma acuze de discriminare, ca-l fac cioara!).
  • +3 (3 voturi)    
    sa vorbim sa n-adormim...! (Joi, 31 iulie 2008, 23:26)

    go [anonim]

    sefu' cat de eficient poate fi basescu in cazul tiganilor?
    sa punem mana sa gandim!
    tatal tau regretatul violonist pentru care am o stima infinita a obtinut totul prin munca, tu presupun ca tot asisderea, pai ce vrei sa-ti faca basescu sa fie eficient cu tiganii care nu vor sa munceasca si trebuie sa spun ca nu e o problema ca nu vor sa munceasca dar nu vor si nu pot trai cu aer !
    si atunci apare problema pentru ca fura! fura! fura si nu se mai opresc mancatia-s!
    eu inteleg ca tu ai o placa psdisto-comunista in ADN-ul tau modificat de taticu' iliescu care a creat toata aceasta catastrofa tiganeasca romaneasca in romania si care acum explodeaza asa ca boabele de porumb copt pe tuci pe unde te uiti cu ochii de au ajuns sa confunde natia romana cu rromii lu' ilescu si ai lu petrica & comp....stii matale ca doar nu esti vulg, esti ditamai purtatorul de mesaje (un fel de posta...)
  • +2 (2 voturi)    
    Bai ce destept e prostu' (Joi, 31 iulie 2008, 23:47)

    Satzyo Baxus [anonim]

    Ca sa vezi de ce prospera tiganii: ca Base si Razgindeanu s-au unit impotriva tiganetului.
  • +3 (3 voturi)    
    asa e (Joi, 31 iulie 2008, 23:47)

    bolka [anonim]

    orice om normal are "o chestie impotriva tiganetului", nu trebuie sa aiba contact cu ei, e deajuns doar sa-i vada pe strada. exceptie face psd-ul prin virfurile lui, iliescu si nastase, dar persoanele de fata se exclud.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i chiar normal (Joi, 31 iulie 2008, 23:47)

    Vlad I [anonim]

    Nu-i chiar normal ca Madalin Voicu sa pozeze in postura de comentator politic, este un deputat PSD, deci nu poate fi obiectiv intr-o declaratie. Ii aducem aminte lui Madalin Voicu ca este imposibil sa te duci cu tupeu si sa-i urechezi pe italieni ca ne amprenteaza cersetorii si cetatenii fara acte, si ce solutie trebuia sa puna pe masa Basescu? Ce solutie aduce Madalin Voicu pt. cersetorii rromi? toti perfect sanatosi? ce-i impiedica sa gaseasca de munca cand emigrantii veniti din Africa gasesc? Cum de nu au acte rromii? cand au iesit din tara acum cativa ani, nu aveau pasapoarte la granita?
  • +2 (2 voturi)    
    Bai Madaline (Joi, 31 iulie 2008, 23:53)

    Relu [anonim]

    chiar nu stii cine-s tiganii? cat de mizerabili sunt ?
    poate le explici si lor cum sta treaba ca lumea s-a saturat sa va inghita apucaturile.
  • +2 (2 voturi)    
    Cine.... (Joi, 31 iulie 2008, 23:54)

    roman [anonim]

    .....nu are "o chestie impotriva tiganetului" atat timp cat cat ei au comportamentul pe care il au si refuza sa se integreze in societate?!?!?!?! Am vazut persoane de etnie roma pentru care am toata stima...Dar totusi marea majoritate refuza practic integrarea in societate. Pacat! Poate ca Guvernul ar trebui sa investeasca mai mult in programe sociale care sa ii ajute pe rromi sa devina cu adevarat parte integranta a societatii romanesti si nu numai.
  • +3 (3 voturi)    
    uite cine vorbeste (Vineri, 1 august 2008, 0:20)

    bulibasa [anonim]

    Madalin ar face mai bine sa raspunda la intrebarea: ce cauta tiganii lui in Italia? S-au pripasit la ciordit?
    Basescu NU poate sa rezolve chestiunea tiganeasca, pentru ca e irezolvabila. Dupa sute de ani de promiscuitate, inapoiere, refuz incapatanat al civilizatiei, nu se poate intelege ca e vorba de una din problemele fara raspuns? Ca tiganul este de needucat? Refractar la traiul in societate? Iar dl. Madalin , boem si parazit social sub toate regimurile, daca isi iubeste neamul asa cum pretinde, sa faca si el ceva pentru tiganimea lui, ceva concret , nu vorbe si glumite.
  • +3 (3 voturi)    
    Madaline.... (Vineri, 1 august 2008, 0:21)

    Un roman [anonim]

    si eu am ceva imptriva tiganetului...si francezii au si italienii si majoritatea natiunilor care au o oarecare civilizatie.Nu te intrebi si tu de ce?Oare toti suntem xenofobi rasisti si voi sunteti aia desteptii...decat sa apari pri presa asa mai bine ai incerca sa-ti educi "tiganetul" daca tu tot te dai drept tigan respectabil.
  • +2 (2 voturi)    
    Adevarat ciripesti,Madaline ! (Vineri, 1 august 2008, 0:30)

    suedezul [anonim]

    Basescu are mare mare boala pe,,tiganet,,incearca sa il bage la bulau pe Iliescu pentru ,,un fleac,,de 1000 de morti din timpul revolutiei iar pe Nastase pentru cateva zeci de milioane de euro ciordite.Fi insa linistit caci ,,Taborul,,celor 322 de parlamentari ii vor proteja pe aceste ,,victime nevinovate,,de ,,rasismul,,lui Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      ipocrizia lui b (Luni, 4 august 2008, 6:17)

      ion codreanu [anonim] i-a raspuns lui suedezul

      Basescu catre tiganii din Italia: "Bai TIGANI INPUTITI! NU SINTETI SINGURI!
  • +3 (3 voturi)    
    Toti (Vineri, 1 august 2008, 0:33)

    Mad [anonim]

    Toti avem ceva impotriva tiganetului...se cheama amestec de frica cu sila si scarba. E instinctiv pentru specia umana, iar tiganetul nu face nimic sa isi amelioreze imaginea, dimpotriva...deci pardon
  • +2 (2 voturi)    
    basescu... (Vineri, 1 august 2008, 1:16)

    uribe [anonim]

    Asa-i!Dealtfel ca vreo 90% din populatia romaneasca.Asta este realitatea,domnule psd Voicu!
  • +1 (1 vot)    
    Problema mea .... (Vineri, 1 august 2008, 2:53)

    Sandu [anonim]

    "Problema mea nu e ce a facut Madalin Voicu acolo(in emisiune), ci daca a fost eficient. Daca in afara de mangaiat cu reporterii si a fabulat, ce efecte a avut aceasta vizita". Si in general daca face ceva pentru etnia lui in afara de dat din gura.
  • +2 (2 voturi)    
    hmm ce coincidenta (Vineri, 1 august 2008, 3:29)

    mdah [anonim]

    nush de ce am impresia ca si restu de 75% din romani au acelasi sentiment.
  • +2 (2 voturi)    
    mare noutate (Vineri, 1 august 2008, 8:30)

    Efervescent [anonim]

    Pai care roman nu are ?
  • +2 (2 voturi)    
    tiganimea (Vineri, 1 august 2008, 10:05)

    X [anonim]

    duminica trecuta in Piata Operei dinFrankfurt ,langa fantani era plin de tiganime diversa,galagioasa si cu masini ultra elegante cu care au plecat dupa un timp ambalaindu-le motorul la maximum.spectacol,cemai!un pic mai departe cerseau altii si stapanii ii supravegheau.pe terasa sus la punctul cel mai inalt din oras,alta tiganime trona la mese cu ochii la gentile turistilor!mai departe a aparut si baiatul cu acordeonul ! epliiiin de "neintegrati"...bogati si la Strassbourg exact ..la Catedrala.poate o sa-i zareasca madalin sau alt parlamentar psd..sa-i "ajute"
  • +3 (3 voturi)    
    Bafta delo delo, Berlusconi (Vineri, 1 august 2008, 13:15)

    Rali [utilizator]

    Poate ca au batut palma sa ii integreze italienii si sa ramana cu tiganimea noastra.. =))
    Ce rau mi-ar pare!
    Madaline, cred ca toti avem ceva cu tiganimea ta, daca am putea cred ca i-am ,,ieuropeniza'' (adica trimite in Europa sa-i integreze aia civilizatii) ca noi nu am reusit in ultimii 140 de ani! (eliberarea din robie).
  • 0 (0 voturi)    
    Rromul Madalin este un (Sâmbătă, 2 august 2008, 7:16)

    Aron Deleanu [anonim]

    Tigan.Poate un pic mai smeker.Sa n-e amintim chestia cu vioara!
  • 0 (0 voturi)    
    FARISEUL COMUNIST (Duminică, 3 august 2008, 18:09)

    NONY [anonim]

    SE CUNOASTE LIPSA DE VERTICALITATE, HOTIA, MINCIUNA,S.A.M.D. A ACESTEI ETNII. MADALIN VOICU ESTE UN TIP SCOLIT, UN OPORTUNIST SCOLIT, UN MINCINOS SCOLIT,S.A.M.D. DAR FIDEL ETNIEI RROME. INTRAREA LUI IN PARTIDUL LUI :"NOI MUNIM, NOI NU GANDIM" SI "MOARTE INTELECTUALILOR" EXPLICA DE CE TIPUL ESTE FARISEUL COMUNIST. IN SOCIETATEA ROMANEASCA, LIPSESTE UN REGIM INSTITUTIONALIZAT CARE SA GARANTEZE SI SA SUSTINA DEZVOLTAREA PERSONALITATII SI A POZITIEI SOCIALE SAU POLITICE BAZATE PE MERIT SI ACTIVITATE, PE CONCURENTA LOIALA SI PROMOVAREA FUNDAMENTATA PE MERITE PROFESIONALE SI MORALE. Nevoia de Vlad Tepes. Prin aplicarea unei legi extrem de exigente si a unor pedepse exemplare dintre care cea mai cunoscuta a ramas trasul in teapa, simt nevoia de VLAD TEPES. Atentia sa se indrepta asupra tuturor celor certati cu legea si normele crestine, dar nu cele a lui Gheorghe Becali. A instituit un sistem de legi in care pana si minciuna era pedepsita cu moartea.
    • 0 (0 voturi)    
      Si uite asa (Luni, 4 august 2008, 6:33)

      Ion Codreanu [anonim] i-a raspuns lui NONY

      Mai asta:<NOI GINDIM NU MUNCIM> o sa ajungi un mare ginditor a lui base mai linge-l si pt. altii.Acum esti marele eseist al PD_l Auzi dle : E vorba sa vina Vlad Tepes sa dea iama in tigani ...Voi marii ginditori si democrati anticomunisti care sustineti teze comuniste: DEVOLTARE PERSONALITATII UMANE.... Pai nu comunistii voiau sa faca OM NOU prin desvoltarea personalitatii!?Ipocrizia la ea acasa.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru Ion CODREANU si alti indrumatori/activisti (Duminică, 10 august 2008, 13:54)

        NONY [anonim] i-a raspuns lui Ion Codreanu

        Dumnezeu a pus în sufletul nostru un judecător neobosit şi priveghetor necontenit - conştiinţa. Intr-adevăr printre oameni nu este nici un judecător care să fie aşa de treaz, precum conştiinţa noastră.Adrian Nastase declara: “Folosind tehnologii orale, cred că putem ajunge la rezultate politice foarte bune”; “Ne tot plimbăm cu coruptia în gura, o scoatem afara, o întoarcem inauntru, coruptia, vreau sa spun”; “Cineva vroia să vina, la un moment dat, să îmi numere gainile. Eu i-am sugerat mai bine sa vina sa-mi numere ouale”. “Ceea ce este dramatic pentru un om ca mine este ca semneaza mai mult decât gandeste”. De acord cu ultimul citat. Îmi rămîne doar speranţa discretă că „adepţii“, analiştii „fără prejudecăţi“, campionii discernămîntului nu vor reuşi iarăşi să „pună în practică“ ideologia marxista pe care ei o analizează la rece, dar care pe alţii i-a costat VIATA. Dar mult mai important este că a indus în eroare o mulţime de oameni inteligenţi… Licheaua POLITICA care a facut cu putinta comunismul are desigur o multime din trasaturile lichelei eterne. Cu toate acestea, ceva o distinge de toate lichelele lumii: puterea ei de a se organiza si de a transforma lichelismul in regula a lumii si sistem. Voi credeti ca: ADRIAN NASTASE, RELU FENECHIU CORLEONE, SORIN OPRESCU, BOGDAN OLTEANU(MICUL HITLER ajuns MARE), ION ILIESCU, RADU MAZARE, FELIX SI V.C. TUDOR,S.A.M.D. au constiinta? Eu NU. Sunt moralmente precari, sunt corupti, necinstiti, discutabili si condamnabili penal din unghi etic si nu numai. FUNCTIA IDIOTULUI. Mare noroc ca exista oameni care sunt idioti! Functia idiotului e pozitiva, pentru ca fara el n-am intelege nici geniul, nici normalitatea. Pai cum am cunoaste noi un om pe care-l numim desavarsit daca n-ar fi prezenti astia, idiotii? Orice umilire a unui idiot imbecil, se cheama serviciu social. Eu sunt un bun samaritean
      • 0 (0 voturi)    
        FANILOR COMUNISMULUI (Sâmbătă, 21 martie 2009, 21:12)

        NONY [anonim] i-a raspuns lui Ion Codreanu

        Nu e obligatoriu să fiti de acord cu mine. Dar ar fi mai RAPID aşa.
        Sf.augustin spunea despre om, ca indiferent cat de decazut si de imoral, cat de rau ar fi, nu poate sa coboare la nivelul unui animal. Fanul comunist are discernamant si ratiune, dar el le foloseste in sens invers in care le-ar folosi un om normal si moral. El este omul de tip nou pe care au dorit comunistii sa-l produca. Imi ramane doar speranta discreta ca „adeptii”, analistii „fara prejudecati“, campionii discernamintului nu vor reusi iarasi sa „puna in practica” ideologia marxista pe care ei o analizeaza la rece, dar care pe alţii i-a costat VIATA. Dar mult mai important este ca a indus in eroare o multime de oameni inteligenti… Licheaua care a facut cu putinta comunismul are desigur o multime din trasaturile lichelei eterne. Cu toate acestea, ceva o distinge de toate lichelele lumii: puterea ei de a se organiza si de a transforma lichelismul in regula a lumii si sistem. Comunismul este o randuiala diabolica, iar voi, fani ai clonelor comuniste, berbecalizati, sunteti paranoici. Paranoia apare de cele mai multe ori la subiectii predispusi: supraestimarea de sine (orgoliu, megalomanie), rigiditate psihica (neincredere, dogmatism), erori de judecata cauzate de premise subiective, desi rationamentul este logic. Delirul de paranoia se dezvolta in mod coerent, uneori plauzibil, urmand o serie de interpretari si de polarizari afective: idealism pasionat, gelozie, revendicare privind un prejudiciu minor sau imaginar, erotomanie etc. Acest delir sfarseste prin a se constitui intr-un sistem permanent si de neclintit, functionarea gandirii, vointei si actiunii ramanand clara si ordonata. ROLUL idiotului. Mare noroc ca exista oameni care sunt idioti! Functia idiotului e pozitiva, pentru ca fara el n-am intelege nici geniul, nici normalitatea. Pai cum am cunoaste noi un om pe care-l numim desavarsit daca n-ar fi prezenti astia, idiotii? Orice umilire a unui imbecil sustinator al clonelor comuni
  • 0 (0 voturi)    
    Ca sa vezi.... (Miercuri, 6 august 2008, 17:35)

    Neagu G. [anonim]

    Umbli cu furatul si vrei ca oamenii sa te iubeasca??? Daca nu te fortau nu restituiai niciodata vioara. Nu ii asa?