Sulfina Barbu: Primele discutii le vom avea cu PNL. Vom mentine cota unica si TVA-ul la nivelul actual

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 1 decembrie 2008, 21:43 Revista Presei | Radio TV

"Editie speciala"
Foto: TVR1
Sulfina Barbu, presedinta organizatiei de femei a PDL, a declarat intr-o "Editie speciala" de pe TVR 1 ca partidul sau va avea cu doua mandate in plus fata de PSD si deci a castigat alegerile. Sulfina Barbu spune ca votul romanilor a fost unul clar pentru dreapta romaneasca si solutiile economice propuse de aceste partide si, pentru a respecta ceea ce au votat romanii, trebuie sa negocieze mai departe cu PNL un program de guvernare care sa fie pus in practica.

Liderul PDL anunta ca prima discutie va fi purtat cu partidele de dreapta, dar numai dupa ce vor sti exact cati parlamentari vor avea in noua legislatura.

Programul economic al PD-L prevede in continuare mentinerea cotei unice si a TVA-ului la valorile actuale: "Nu vrem sa impartim saracia. Vrem ca aceasta cota unica de 16% sa aduca in continuare bani la buget, dar sa le ramana si oamenilor bani in buzunar".

Reprezentantul PSD, Dan Nica, spune ca PSD va renunta la actualele valori reducand cota pentru cei cu salariile mici: "Nu sunt de acord ca efectele crizei sa fie suportate de catre cei multi".























1995 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Sa lingeti mult... (Luni, 1 decembrie 2008, 21:52)

    Dragos Stefan [utilizator]

    ...acolo unde marinarul a dat in trecut pentru voi.

    Am vazut deja ce poate super-mega-alianta din trecut. Vrem altceva, ne-am saturat de voi!
    • 0 (0 voturi)    
      ce vrei? (Luni, 1 decembrie 2008, 22:13)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Ministrii condamnati de genocid? Prim ministru dat exemplu in afara ca si corupt, ce se batea cu pumnu-n piept in 87-88 ca in RSR se respecta drepturile omului? Orci pe post de baroni locali de le ies buricele deasupra curelei? Prostanaci visatori ce nu stiu pe ce lume traiesc? Securisti dovediti cu antene? Vrei ca copii tai sa stea in genunchi la rusi, si sa iti fie rusine afara sa spui ca esti roman? Patru clase sa iti conduca cartierul / orasul? Muzicanti sa dea legi dupa ureche (nu au nici pentru o muzica d-apoi sa legifereze ceva)

      Zi si vei avea! Dar nu in tara mea!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Vrem stat minimal (Luni, 1 decembrie 2008, 22:04)

    Ion [anonim]

    Vrem sa decidem singuri ce servicii sa cumparam, nu sa ne ia statu' cu japca 80% din castigurile noastre salariale si apoi sa ne dea praf in ochi, de care nu avem nevoie.

    Nu mai vrem etatism (pesedism, penelism, pedelism) , vrem piata libera, vrem stat minimal!
  • +1 (3 voturi)    
    idi...! (Luni, 1 decembrie 2008, 22:14)

    Marinaru' [anonim]

    Iar noi ne-am saturat de aia care nu s-au saturat de psd si toti comunistii nereformati!PDL-PNL-UDMR asta e singura solutie viabila si prevad ca asa va si fi!
    • -1 (1 vot)    
      PD - L + PNL?! (Luni, 1 decembrie 2008, 22:50)

      Ka [anonim] i-a raspuns lui Marinaru'

      o sa fie cand o zbura porcu din nou
    • -1 (1 vot)    
      comunistii (Luni, 1 decembrie 2008, 23:43)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Marinaru'

      tare asta cu comunistii :) ai vazut ce a patit basescu azi? :))
  • 0 (0 voturi)    
    "Desteptul"de PSD-ist (Luni, 1 decembrie 2008, 22:59)

    alina [anonim]

    Cum poate sa spuna PSD-istul ca cei multi suporta greul? Cu cat castigi mai mult, cu atat suporti mai mult greul, pentru ca platesti mai multe taxe!!

    Dl PSD-ist 16% din 100 RON nu este egal sau mai mare decat 16% din 10.000.
    E grea artimetica, dar da bine la prostime, nu?

    Conditiile dlui Geoana sunt: premierul, senatul si 3 ministere cheie: justitia, externele si internele? Unde sunt oamenii de al caror grija numai puteti? Nicaieri!
  • -2 (2 voturi)    
    cota unica 16% (Luni, 1 decembrie 2008, 23:22)

    gio [anonim]

    cota unica de 16% e total gresita. ar trebui sa se renunte la ea. una e sa iei 16% din 1000 de lei si alta e acelasi procent din 7000 de lei. cota asta n-a facut altceva decat sa-i imbogateasca pe cei cu salarii mari
    • 0 (0 voturi)    
      bai baiatu (Marţi, 2 decembrie 2008, 10:38)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui gio

      16% e procent. adica aceeasi valoare. adica echitate. eu platesc 16% tu platesti 16%.

      daca eu castig mai multi bani este pt ca probabil ii merit. invata si tu carte, munceste mai mult, asuma-ti niste riscuri si vei castiga si tu mai multi bani.
    • 0 (0 voturi)    
      normal ca-i imbogateste pe cei cu salari mari (Joi, 4 decembrie 2008, 17:21)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui gio

      Numai ca trebuie sa te gandesti cum ajunge un om sa aiba salariu mare?
      Iti spun eu munceste pana ii cad mainile, renunta la orice ar insemna o viata normala si tot asa. Si face asta ca sa aiba un ban in plus.
      Daca ala care munceste mai putin primeste la fel de multi banii ca ala care munceste mult nimeni nu o sa mai vrea sa munceasca mult si se ajunge la situatia din Romania comunista. Mai tineti minte ca inainte de '89 nimanui nu-i pasa cum isi face treaba?
      Asta inseamna comunism, lipsa de interes. Daca toti suntem egali de ce s-a mai stradui cineva sa muncesca?
  • +1 (1 vot)    
    udmr opozitie (Marţi, 2 decembrie 2008, 1:23)

    sandu [anonim]

    e timpul sa vada si domnii cum e in opozitie. se poate si fara tokes.
    • 0 (0 voturi)    
      Tokes nu e in UDMR... (Marţi, 2 decembrie 2008, 7:21)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui sandu

      daca tot ne dam cu parerea aiurea e bine macar sa fim informati...
  • 0 (0 voturi)    
    PD-L (Marţi, 2 decembrie 2008, 9:31)

    a [anonim]

    Alo, PD-L !
    Parca ati depus o motiune impotriva PNL!
    Cate zile au trecut de atunci?