Elena Udrea: "Turismul inseamna sa atragi turistul si cu alte lucruri decat cazare si mancare. De Paste si de 1 Mai am adus la mare peste 200.000 de turisti"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 3 august 2009, 23:52 Revista Presei | Radio TV

Elena Udrea
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Invitata lui Robert Turcescu la 100% (Realitatea tv), ministrul turismului, Elena Udrea a raspuns acuzatiilor din presa cum ca ar fi cheltuit nejustificat sume de bani din bugetul ministerului pentru manifestarile organizate la malul marii de Paste si de 1 Mai, a vorbit despre strategia de promovare a Romaniei in afara tarii si a incercat sa clarifice ce a facut si cat a cheltuit Ministerul Turismului pana in prezent.

Iata principalele declaratii ale Elenei Udrea:
  • Bugetul Ministerului Turismului este de 14 milioane de euro, din care 10 milioane pentru promovare. Sunt atat de multe tari cu bugete de promovare mult mai mari si care nu beneficiaza de aceleasi resurse turistice ca tara noastra.
  • Romania este promovata de sambata pe Eurosport, pe bani ca la orice alta televiziune. Noi am alocat o suma de bani pentru promovarea pe televiziunile romanesti, dar am fost refuzati de acestea pe motivul ca e prea putin cat oferim noi. Spoturile tv au fost facute gratis cu ajutorul BRD. Catre Eurosport am dat 1 milion de euro pentru 1.025 de spoturi ce vor fi difuzate din august si pana in decembrie.
  • Eu ca ministru nu ma ocup de achizitionat scene. La Ministerul Turismului am achizitionat organizarea unui eveniment, nu doar o scena. Obligatia mea a fost sa selectionez firma cu cea mai mica oferta. Au aparut doua firme, din care una a fost descalificata pentru ca a prezentat o oferta neconforma. Au fost achizitionate evenimentele pentru suma 380.000 de euro, TVA inclus. A fost un eveniment extraordinar de reusit.
  • Turismul inseamna sa atragi turistul si cu alte lucruri decat cazare si mancare. De Paste si de 1 mai am adus la mare peste 200.000 de turisti. S-au incasat la mare si in Bucovina in acea perioada aproape 8 milioane de euro.
  • Daca lumea se mira ca noi am dat pe doua evenimente care au adus incasari de milioane si au strans sute de mii de turisti 380.000 de euro atunci, ce sa mai spunem ca in iulie 2008, in timpul guvernarii PNL, a fost o campanie organizata de Agentia pentru Strategii Guvernamentale sub denumirea "Romani in Europa" pentru care s-au cheltuit 4 milioane de euro in Spania si 6 milioane de euro in Italia.
  • Ministerul Turismului plateste, ca si alte ministere, diurna ziaristilor care insotesc delegatia oficiala. Din 2001 pana acum, conforma normelor legale, la MT, ca si la celelalte ministere, ziaristii care insotesc delegatia oficiala au achitate cheltuielile de transport, cazare si masa. Este firesc ca atuinci cand vorbim de promovare, jurnalistii romani sa poata vedea cum este promovata Romania afara, ce strategie avem noi si ce strategie au si alte state. Asta nu inseamna ca jurnalistii sa vorbeasca de bine de Ministerul Turismului.
  • Celebrele perdele de la minister sunt de fapt jaluzele si au costat 7.500 de euro, nu 67.000 de euro cat s-a scris. Este un minister nou infiintat si era nevoie de jaluzele la geamuri pentru a feri pe cei ce lucreaza inauntru de soare, e normal.
Intr-o interventie telefonica, Dan Chisu, managerul din Romania al cantaretului Goran Bregovic a discutat despre pretul platit de Ministerul Turismului pentru prestatia acestuia la concertul sustinut de Paste la malul marii:
  • Pretul mai mare pentru Goran Bregovic este justificat pentru ca artistul a venit sa cante in seara de Paste. Cine mai face asa ceva? Sa nu uitam ca si el este ortodox si nu i-a fost usor sa vina atunci sa cante la noi. Nu a fost chiar atat de simplu. E normal ca de sarbatori, de Paste, de Craciun, de Revelion pretul unor cantareti sa creasca. Plus ca si firma care aduce artistul isi trage un comision.


Citeste mai multe despre   























5214 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Mon Cher (Marţi, 4 august 2009, 0:19)

    ady624 [utilizator]

    Mon cher, nu matale i-ai adus la mare. E în tradiția românilor ca de 1 mai să se întâlnească la mare. Veneau și singuri, cu sau fără concertele voastre.

    Adrian
    • -2 (8 voturi)    
      !!! (Marţi, 4 august 2009, 4:12)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Ma chere!!!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Mon cher (Marţi, 4 august 2009, 8:06)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Nu ar fi fost mai bine "ma cherie"? :)
      • 0 (0 voturi)    
        uhhh...ooops (Marţi, 4 august 2009, 13:15)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui dodo

        poate....

        :D
        Adi
    • +2 (4 voturi)    
      irelevant (Marţi, 4 august 2009, 11:38)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      parerea mea este ca Elena Udrea minte cand spune ca a adus la mare peste 200.000 de turisti de 1 mai. Numarul de turisti despre care se poate spune ca l-a adus ea (stim ca ministerul de fapt, dar de vreme ce dinsa doreste sa nu precizeze acest lucru ii jucam jocul) ...numarul de turisti adusi este numarul de turisiti IN PLUS fata de cei de anul trecut. Daca din intamplare acest numar este negativ ar insemna ca domnia sa a izgonit turisti de la mare de 1 mai. Ideea finala a post-ului meu este ca Udrea nu face prin comentariul dinsei nici o precizare vizavi de performanta realizata, ci doar prezinta o cifra intr-un context ambiguu in asa fel incat dansa personal sa fie avantajata. sunt convins ca face si lucruri bune, dar avand in vedere demagogia, inclin sa nu ma avant sa i le apreciez fiindca am un sentiment ca o sa imi para rau mai tarziu.
    • +1 (5 voturi)    
      Ai perfecta dreptate ... (Marţi, 4 august 2009, 13:39)

      Freelancer [anonim] i-a raspuns lui ady624

      ... este culmea nerusinarii muierea asta, cum adica "am adus la mare 200.000 de turisti"???? I-a adus ea sau a folosit "ocazia prilejului" ca sa spanzure bani, stiind ca oricum romanii vor da buzna la mare satui de iarna si frig ??? Si asa va avea ulterior (adica acum) justificare la banii cheltuiti "fara numar" ???
      La un campionat mondial de tupeism ar ocupa de departe locul intai! Rusine Duduia Nutzy, rusine MaiChel !!!
    • +1 (3 voturi)    
      desfiintati Ministerul si faceti autostrazi (Marţi, 4 august 2009, 15:20)

      da in Bulgaria cati au fost ? [anonim] i-a raspuns lui ady624

      desfiintati Ministerul si faceti autostrazi
    • 0 (0 voturi)    
      o parerea excelenta de altfel, cu o mica (Marţi, 11 august 2009, 12:33)

      visio [anonim] i-a raspuns lui ady624

      adaugire numai: nu cred ca litoralul romanesc, ca infrastructura vorbesc si mai ales ca autostrazi, este capabil sa absoarba 200000 oameni intr-o perioada atat de scurta; si eu sunt fan SF dar elena udrea este infocata=)); in rest numai de bine...
  • +2 (20 voturi)    
    nu stiu ce sa zic... (Marţi, 4 august 2009, 0:54)

    Marius Petru [anonim]

    Lasand la o parte alte aspecte legate de madam Udrea, sincer, pana acum a parut cel mai capabil ministru al turismului pe care l-am avut... pentru ca dumneai chiar a facut ceva. Tocmai pentru ca a facut ceva avem acum subiect de discutie. Sincer cred ca mare parte din lucrurile scrise in presa sunt doar ca sa mentina atmosfera inceputa cu madam Ridzi.

    E o vorba: "Cine nu munceste, nu greseste". Nu-s fan Udrea (dimpotriva) si in niciun caz nu sunt PD-List (nici nu tin cu PNL-ul sau PSD sau alte partide)... dar am vazut ca in domeniul turismului s-a facut ceva acum.. putin, dar spre deosebire de ce a fost pana acum, s-a facut...

    Iar spoturile tv de promovare chiar mi se par ok, in orice caz mai ok decat orice altceva ce am avut pana acum.
    • +6 (16 voturi)    
      Sa stii... (Marţi, 4 august 2009, 2:56)

      griffonu [utilizator] i-a raspuns lui Marius Petru

      Un amic mi-a zis o prosteala, in gluma. Prosteala respectiva s-a dovedit - dupa ce am mai vorbit cu ceva oameni - un mare adevar. Mi-a zis asa: "Bai, in tara asta, mai bine aduci sef un prost, decat o femeie! Va fi mai apreciat."

      Putem sa ne dam dupa cires de vreo 100 de ori, adevarul e ca suntem un popor misogin. Discutam cu oameni foarte apropiati si descopeream cu uimire la ei reflexele "femeia la cratita" si "e blonda, deci e proasta". Si - culmea! - reflexele astea exista si la femei, nu doar la barbati...

      Cu bune si rele, adevarul e ca Elena Udrea e cel mai bun ministru al turismului din 89 incoace. Comparati-o cu Dan Matei "Drakula Park" Agathon, de exemplu. Pur si simplu nu exista comparatie.

      Elena Udrea e enervanta - ca orice blonda cu sani mari, dezinvolta si care are si bani gramada - bagacioasa, barfitoare, bagatoare de fitile si asa mai departe. Dar in egala masura pare ambitioasa, de actiune si hotarata sa miste lucruri in turism, cu sau fara aprobarea celor din jur. Ceea ce nu e un lucru rau, intr-un moment unde carcoteala a ajuns proba de concurs national.

      Well, cel putin asa se vede de-aici, de unde ma uit eu :) Si da, incasez 10 euro pentru acest comentariu, direct de la Basescu. In acelasi cont in care mi-au virat si taranistii bani ca sa urlu in Piata Universitatii :)
      • +7 (9 voturi)    
        tipule (Marţi, 4 august 2009, 4:39)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui griffonu

        m-ai uns pe suflet.... atat am de spus!
      • +2 (4 voturi)    
        de acord (Marţi, 4 august 2009, 7:58)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui griffonu

        pe scurt: si mie mi se pare ca Udrea e un ministru competent. Totusi o observatie: statiunile trebuie sa fie curate si sa te incante printr-o usoara extravaganta si ceva cochetarie in arhitectura si organizare urbanistica ex. Viena, Karlovy Vary, Praga etc. Cum se poate "implementa" asa ceva la noi? Nu stiu, nu sunt ministrul turismului...
      • +1 (1 vot)    
        Foarte corect (Marţi, 4 august 2009, 14:38)

        Rad [anonim] i-a raspuns lui griffonu

        si de altfel, Udrea a fost impecabila in emisiune. Nu-mi amintesc cand cam vazut un alt politician roman sustinand mai solid, mai competent si mai de bun simt smintelile jurnalistilor rinocerizanti. Bravo Udrea. Daca ne promite ca ne scapa de tembelul de Basescu, eu o votez fara ezitare.
    • -1 (3 voturi)    
      Avuram altul? (Marţi, 4 august 2009, 7:56)

      Calatoru' [anonim] i-a raspuns lui Marius Petru

      "cel mai capabil ministru" suna bine, taticu. Numai ca, vezi matale, "capabilul" jura aseara cu mana pe inima ca nu a putut incepe promovarea decat din ianuarie 2009, data la care a fost infiintat ministerul. Se naste firesc intrebarea: "capabil", de cand?
    • +2 (4 voturi)    
      CE A FACUT???? (Marţi, 4 august 2009, 10:00)

      boc [anonim] i-a raspuns lui Marius Petru

      Ai venit tu in MT sa vezi cum se lucreaza?
      Sa vezi cate pile si-a adus in acest minister?
      Sa vezi ca nu stie ce se semneaza si ca a dat mana libera unor mafioti care se afla la promovarea tarii noastre de 20 de ani?
      Stii tu ca cate documente semneaza ea? NICIUNUL! Isi trimite secretarii de stat sa rezolve toate problemele de turism. Ea nu face altceva decat sa apara la televizor. Si eu am fost foarte optimist si increzator cand a venit doamna Udrea la carma acestui minister. Ce prost am fost!.....
      Ii invit pe toti aceia care spun ca acum se face ceva pentru turismsa vina in MT si sa vada cum se lucreaza. Si Elena Udrea nici nu calcat in "noul" sediul de la Gara de Nord unde birourile sunt infecte si instalatia sanitara nu functioneaza. Rusine!
    • 0 (0 voturi)    
      si eu aveam aceeasi impresie dar (Marţi, 4 august 2009, 11:51)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Marius Petru

      ...nici eu nu sunt fan Udrea, nu sunt misogin si am/aveam impresia ca doamna face ceva. Problema e ca totusi nu mi se pare prea onesta cand spune "am adus 200.000 de turisti". De ce?
      1. Am inseana "eu", inseamna "ministerul". Pentru oricare din raspunsuri, trebuie sa fac precizarea, ca mancarea, cazarea, nisipul si chiar brand-ul Marii Negre nu sunt exclusiv rezultatul efortului institutiei pe care dansa o conduce sau a domniei sale personal.
      2. Cifra asta reprezinta totalul de turisti veniti la mare. As fi curios cati turisti au adus liberalii anul trecut in marea lor incapacitate de a face ceva bun. Sa facem diferenta si sa discutam despre aceasta cifra (caci in lipsa ei chiar nu avem despre ce discuta).
  • -2 (12 voturi)    
    Turismul (Marţi, 4 august 2009, 1:08)

    Eugen [anonim]

    Ca sa faci turism trebuie sa ai si infrastructura pentru asa ceva..parerea mea e ca Ministerul Turismului ar trebui desfiintat pana se construieste o autostrada calumea.
    • -4 (10 voturi)    
      Normal (Marţi, 4 august 2009, 2:16)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui Eugen

      Pai normal, in plm, sa faca aeroport la Brasov si apoi sa le ofere conditii de nerefuzat companiilor aeriene low cost (Ryanair, Wizzair) ca sa vina occidentalul la ski si la mare si atunci da, putem spune - s-au investit banii in ce trebuia.
      Asa, e ca si cum ti-ai fura caciula. Atragi romanii la mare si in Bucovina ca si cum parca banul cheltuit de cei 200.000 de turisti acasa pe mancare, intretinere si de-ale casei, nu e la fel de valoros ca banul cheltuit la mare pe benzina, bere, mici si cazare.
      Ba dimpotriva, mai multa evaziune fac dughenele care vand bere si mici la mare, decat mall-urile din marele orase.
      • +3 (3 voturi)    
        Învață să vorbești civilizat (Marţi, 4 august 2009, 2:58)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Horea

        Alo, domnii de la hotnews, înțeleg că mă cenzurați atunci când vă atrag atenția că vorbiți prostii, dar expresiile vulgare vă scapă. Am senzația că aveți nevoie de un mic dat afară :D Măcar la o țigară. Păcat că nu e iarnă.

        Horea, învață să te comporți civilizat.

        Hai mersi, aștept să văd postul pus sus.

        Adi
  • +5 (9 voturi)    
    udrea (Marţi, 4 august 2009, 1:13)

    jac [anonim]

    România este o gradina fara gradinari. Nu a mai plivit nimeni buruienile si aceste au împresurat trandafirii, ba chiar au crescut mai mari ca ei“
    Tara s-a cufundat într-o adînca umbra, unde nimic nu mai conteaza
    România cel mai mare jaf din istoria recenta, pe lînga care ocupatia germana din timp de razboi e o gluma.
    Istoria si-a facut în sfîrsit datoria, si dupa ce sute de ani în am fost jefuiti, umiliti si suprataxati de turci sau austro-ungari, a venit momentul sa fim priviti si tratati ca iobagi de proprii nostrii alesi.
  • -1 (11 voturi)    
    Udrea stie ce vrea... (Marţi, 4 august 2009, 1:13)

    barbu [anonim]

    A stiut-o din totdeauna.O blondina care se foloseste de imagine si de sabloanele blondinelor.Ce rezultate a avut in turism? Pai cam aceleasi ca predecesorii,adica 0. NU va intelege niciodata ca turistul VINE SA SE RECREEZE!!! Si cum vrei sa faci asta in Romania? Pune la dispozitia fiecarui turist un elicopter personal? Curata plaja si statiunile pentru fiecare turist? Ii invata pe ospatari si pe receptioneri ce inseamna profesionalismul?
    Avem o tara frumoasa si bogata...Si tocmai asta-i ghinionul. Unii s-au imbogatit de pe urma ei, turismul si statul roman in mod sigur NU!
    • +2 (6 voturi)    
      atat de imbecil esti??? (Marţi, 4 august 2009, 4:42)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui barbu

      in care loc din lumea asta ospatarii si receptionerii sunt la instructaj la ministerul turismulului?? oare tu intelegi ceva pe lumea asta??????????
  • 0 (12 voturi)    
    14 milioane (Marţi, 4 august 2009, 1:32)

    nae [anonim]

    Din 14 milioane 10 pe promovare?
    Ce minte iluminata a gasit ideea ca sa dai bani mai multi pe ambalaj decat pe continut?
    Fara suparare dar e o tampenie.
    Curatenie,servicii de calitate,preturi.Promovarea vine singura.
    • 0 (6 voturi)    
      Mersi (Marţi, 4 august 2009, 9:15)

      nae [anonim] i-a raspuns lui nae

      Mersi ptr minusuri fiindca argumente nu aveti.
      • +3 (3 voturi)    
        N-ai pentru ce (Marţi, 4 august 2009, 9:35)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui nae

        Pai asta e scopul unui minister al turismului, amice: sa promoveze si sa impuna norme. Curatenia si calitatea serviciilor tine de prestatori, sau tu ai vrea sa-ti faci un hotel si sa-ti curete niste functionari trotuarul din fata?
      • +2 (4 voturi)    
        stai ca nu este chiar asa... (Marţi, 4 august 2009, 9:49)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui nae

        eu nu pot sa-ti dau minusuri si oricum nu ti-as da...dar ministerul turismului nu este firma de curatenie, si nici nu poate obliga firmele sa fie toate de calitate (poate unele au o startegie de cantitate si preturi mici...nu ca ar fi cazul la noi, cantitate si preturi mari, screw the quality!!).

        Rolul ministerului este sa stabileasca niste standarde legale dpdv calitativ (si marea majoritate a operatorilor ar juca probabil pe acea minima ca deh...asa e romanul, sa se imbogateasca rapid, nu se gandeste la o activitate sustenabila, sigura pentru 30 de ani,) si sa promoveze turismul la nivel macro (ceea ce incearca sa faca).
        Ministerul NU POATE stabili preturile.

        Mai sunt multe de facut. Trebuie bine reglementata dpdv legal activitatea turistica si aici intr-adevar mai e de lucru. (cazul cu hotelul declasat de la 5 la 4 stele dar care afisa in continuare 5 stele e inacceptabil).
        per ansamblu totusi, ceva misca...
      • +2 (4 voturi)    
        pai ce argumente... (Marţi, 4 august 2009, 9:59)

        ministrul [anonim] i-a raspuns lui nae

        ... ca bati campii... unde vrei sa investeasca ministerul?
        in hotelurile care apartin unor particulari?
        in soselele care apartin autoritatilor locale?
        in plajele subinchiriate pe perioada verii?

        tot ce poate sa faca ministerul e sa faca propuneri legislative sau de hg, sa faca promovare, sa impuna reguli de guvernanta. sau ceva de genul asta, mai completati voi, in nici un caz sa bage bani in drumuri.
  • 0 (8 voturi)    
    Laudarosenie? (Marţi, 4 august 2009, 1:34)

    vio [anonim]

    Poate n-am inteles eu bine, dar ministresa afirma ca suntem peste Croatia si la acelasi nivel cu Grecia, ITalia si Spania ca "atractii" si "lucruri de vazut si simtit bine"!!

    Oare?
  • +3 (9 voturi)    
    Mandru de romana (Marţi, 4 august 2009, 2:40)

    Andrei [anonim]

    In sfarsit apare pe tapetul vietii cotidiene romanesti o doamna de care sunt mandru. Frumoasa, desteapta si ...cu caracter. Si oricum pare ca se simte mai bine in pielea ei decat Monica sau Raduleasca.
  • +3 (9 voturi)    
    Un Minister care a adus totusi profit (Marţi, 4 august 2009, 2:40)

    BIANCA VOINESCU [anonim]

    Daca facem balanta incasari-cheltuieli , turismul e pe profit. Intradevar ministerul a cheluit bani pe publicitate, insa a adus si multi bani. 200.000 e totusi un numar mare
    • +4 (4 voturi)    
      Multi? (Marţi, 4 august 2009, 4:26)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui BIANCA VOINESCU

      Raportam la ce? Anul trecut in aceeasi perioada, fara campanie citi au fost la mare?
      Pai daca ordinarii si hotii de la Voltaj iau minim 7-8000 de Euroi pentru o ora iar altii care fac play-back cu nerusinare 3000, cum sa nu-l platesti pe Goran Bregovich, care cinta live?
      Sa-l fi chemat pe Guta gura de maimuta, pe Salam si alte mezeluri, pe Adi minune?
      Ati innebunit?
  • 0 (6 voturi)    
    Te rog (Marţi, 4 august 2009, 4:38)

    vlad c [anonim]

    ai adus la mare? parca nu stiu unde este marea? parca au venit sa vada pe voi? sigur e nevoie de rezultate si daca nu sunt . incercati sa fabricati. nu va credeti asa importanti marea este acolo de mii de ani si oamenii vor veni sa o vada. indiferent cine e ministrul turismului.
  • 0 (2 voturi)    
    romania1 (Marţi, 4 august 2009, 4:59)

    dani [anonim]

    România este o gradina fara gradinari. Nu a mai plivit nimeni buruienile si aceste au împresurat trandafirii, ba chiar au crescut mai mari ca ei“
    Tara s-a cufundat într-o adînca umbra, unde nimic nu mai conteaza
    România cel mai mare jaf din istoria recenta, pe lînga care ocupatia germana din timp de razboi e o gluma.
    Istoria si-a facut în sfîrsit datoria, si dupa ce sute de ani în am fost jefuiti, umiliti si suprataxati de turci sau austro-ungari, a venit momentul sa fim priviti si tratati ca iobagi de proprii nostrii alesi.
  • +1 (7 voturi)    
    E.Udrea (Marţi, 4 august 2009, 5:04)

    Aron Deleanu [anonim]

    Este cel mai bun ministru al actualului guvern.
    • +1 (1 vot)    
      unu (Marţi, 4 august 2009, 8:20)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Aron Deleanu

      Corect, cu o singura observatie: e cea mai buna, nu cel mai bun... Oricum nu are concurenta.
    • +2 (2 voturi)    
      Surprinzator (Marţi, 4 august 2009, 9:47)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Aron Deleanu

      Eu am urmarit emisiunea de aseara cu gura cascata. Sincer, nu m-a interesat pana acum Elena Udrea, a avut grija presa sa ma intoxice indeajuns incat sa-mi iasa bube... Aseara chiar m-a impresionat, a venit foarte pregatita dar a dovedit si spontaneitate. Sincer, nu stiu cand am vazut ultima oara un om politic care sa nu-mi lase impresia ca in locul lor vorbesc de fapt interese si niste consilieri platiti. Cu parere de rau mi-am dat seama ca este mult deasupra celor 2 cotati dupa Basescu, nu le dau numele ca sa nu le fac reclama....
  • -3 (3 voturi)    
    EXISTA (Marţi, 4 august 2009, 7:36)

    sabo [utilizator]

    opinii si opinii....dar 10 mil. din 14 aruncate asa, pe geam, sugereaza furtul organizat.
    luati datele din anii anteriori si vedeti ca se ducea lumea la mare de 1mai si fara udrea.
    sunt zeci si sute de oamenii care au studiat si care au facut performanta in turism.
    acestia nu aveau loc in minister.?
  • -1 (1 vot)    
    inteligent (Marţi, 4 august 2009, 7:46)

    alecs [anonim]

    daca vorbesti mult si prin vorbe acoperi un pic rusinea nu inseamna ca tot romanul nu realizeaza si mocirla in care esti
    nu te preface si ascunde dupa vorbe ,fiecare pasare pe limba ei piere
    nu ne impresionezi cu vorbe frumoase
    important este ca esti o unealta de uz caznic pt un baiat destept pt moment
    mai tarziu cand o sa decazi , din orice gratii...nu o sa te pacalesti decat singura cu vorbe
    pacat de poporul roman care tot tace si inghite tot nimicul asta pe care il vindeti
    e foarte greu departe dar e mai bine decat sa va vedem fara rusine si inima cum furati si distrugeti tot ce e omenesc si romanesc din noi
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Elena Udrea ! (Marţi, 4 august 2009, 8:10)

    Ion [anonim]

    Super tare ELENA ! L-ai pus cu botul pe labe pe omul lui Vantu ! A raspuns la toate intrebarile si a justificat fiecare banut? Daca nu ati vazut interviul pana la capat nu mai postati ineptii ! E o doamna si a raspuns elegant si astfel Turcescu nu mai avea replici. Acesta e adevarul ! Degeaba o ataca pe Udrea cei de la PSD (la indemnul consilierilor de imagine din SUA) ! Este atat de clar ca in spate e doar un atac murdar contra presedintelui tarii...!.. Ce o sa ma mai distrez la toamna cand Base va iesi din primul tur.... si sa-i vad pe cei de la RTV si Antene zgaraiati pe fata...... de ciuda.....
  • +3 (3 voturi)    
    Mai bine nu facea nimic ! (Marţi, 4 august 2009, 8:13)

    martin [anonim]

    Cu riscul sigur de a fi declarat" fiul lui Cocos", cum am mai fost poreclit, tot voi scrie ca prestatiile Elenei Udrea atat ca ministru al Turismului, cat si la acest interviu cu Turcescu, sunt excelente.
    Tocmai asta o sa-i strice. Daca nu facea nimic si arata ca madam Pippidi, ma refer la exterior si nu la intelect, acum o lasau in pace si se luau de alt PD-L-ist. Asa unul din marii ticalosi ai PDSR-ului, unul Hrebenciuc, tot din clasa Van Ghelie,dar mai vorbitor, ii spune sexy-buzoianca, dar desigur e o gluma nevinovata si binevoitoare. Iar minunatul cantaret Orban,atat de prietenos cu femeile, de la el din PNL, cand nu e ocupat sa faca accidente, care desigur nu au existat niciodata, o sa o judece pe Elena Udrea cu blandete si profesonalism, iar cutitul ghilotinei va fi bine ascutit si uns,ca sa nu o doara !
  • +5 (5 voturi)    
    Cel mai bun ministru! (Marţi, 4 august 2009, 8:21)

    gabifm [utilizator]

    Fara a avea nici un dubiu pot spune ca Elena Udrea este cel mai bun ministru al turismului dar si cel mai activ ministru al actualului cabinet.
    Are "dezavantajul" ca arata foare bine. Se "tin" camerele de luat vederi dupa ea! Ganditi-va daca arata ca cea care a fost ministru muncii pe vremea PNL-ului nu se mai lua nimeni de ea.
    In ceea ce priveste comisia constituita si, in special, presedintele ei pot spune ca sunt niste frustrati. Un Orban supermisogin (recomanda trecerea prin patul sefilor pentru a avansa), o Saftoiu de doua ori frustrata (prin ea si sotul ei).
  • +2 (2 voturi)    
    turism (Marţi, 4 august 2009, 8:37)

    ph [anonim]

    Am fost saptamana trecuta la Saturn si in una din zile am fost la Constanta cu niste straini. Am fost profund dezamagit, pentru ca faleza nu mai e cea fost. Cazinoul este abandonat, cu geamuri sparte, pe cale de a se prabusi. Pvajul de pe faleza este spart, Piata Ovidiu este o ruina, fosta alee spre portul turistic este toaleta publica, portul turistic este santier naval. Senzatia generala a fost de abandon.
    Cum spuneam am stat in Saturn, apoi am "vizitat" Venus si Constanta. Concluzia este urmatoarea: acolo unde este proprietate privata/concesionata este OK, acolo unde sunt spatii aflate in administrarea autoritatilor locale sau centrale este dezastru.
    Aspecte pozitive: spre surprinderea mea, toate persoanele implicate in activitatile de turism au foarte amabile si nu am auzit manele!
  • +5 (5 voturi)    
    tipa e OK (Marţi, 4 august 2009, 8:40)

    Lacramioara [anonim]

    Am ascultat-o aseara la Turcescu. A facut treaba atat cat s-a putut in conditiile date, dar s-a straduit. E inteligenta. Si nu cred ca a deturnat fonduri.
    Pe Bregovici nu-l poti plati cu 3 lei. E un mare artist, a venit si la noi la Buzau si pot spune ca liberalii (caci ei l-au adus, era campanie electorala) mi-au facut o mare bucurie.
    Spoturile publicitare sunt chiar foarte reusite si promovarea chiar merita banii. Sa vedem ce o iesi. Cred, totusi, ca e cel mai bun ministru al turismului de pana acum. Are, desigur, un mare defect. Este femeie.
  • -3 (3 voturi)    
    turism do primavara (Marţi, 4 august 2009, 8:53)

    Vichy Stoicanita [anonim]

    Precum toata lumea stie, activitatea de transport votanti la urnele de votare, tot turism se numeste, dar este cel ELECTORAL. Sexy buzoianca s-a antrenat de 1 mai, plimband membrii de partid la malul marii. A fost un bun exercitiu de imagine in partidul marimilor sale. Ce altceva sa le oferi turistilor si mai ales celor straini ?? Membrilor de partid le oferi BEZELE. Romanilor le oferi ILUZII. Dar turistilor straini trebuie sa le oferi libertatea de a calatori pe drumurile patriei. ROMANIA NU ARE SOSELE?? Are drumuri...
  • -2 (2 voturi)    
    Tupeu marca PD (Marţi, 4 august 2009, 9:41)

    john [anonim]

    Auzi tupeu: cica a adus 200.000 la malul marii. Fatuca are tupeul tipic PD-ilor care fac mult zgomot sa nu se vada cat fura. Pai daca fac concert pe moka cu AC/DC aduc milionul de turistii la mare. Din toata Europa. Si asta ma face ministru competent ?!?!?! Sictir !
    • 0 (0 voturi)    
      da (Marţi, 4 august 2009, 18:19)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui john

      Aia te-ar fi facut competent. Pentru ca respectivii turisti vor mai si manca, dormi, bea, consuma benzina etc. Adica ar baga bani in buzunarul statului si, cel mai important, al contribuabililor.
  • +2 (2 voturi)    
    Chisu - Bregovic (Marţi, 4 august 2009, 9:59)

    eu [anonim]

    Argumentul cu Pastele nu tine, nene Chisu, pentru ca - daca nu ma insel - Goran e sarb si ortodocsii sarbi au sarbatorile dupa calendarul vechi., decalate cu vreo doua saptamni de ale noastre.Asta nu inseamna ca nu merita banii pe care a cantat.
    • +2 (2 voturi)    
      sarbii (Marţi, 4 august 2009, 10:37)

      moni [anonim] i-a raspuns lui eu

      Tati, daca habar n-ai, nu mai posta tampenii! Sarbii au numai Craciunul decalat, Pastele si la noi si la ei se calculeaza la fel, d-aia nu avem nici noi Pastele cu catolicii si protestantii deodata!
      In afara de asta, am fost anul asta la Neptun, nu mai fusesem de multa vreme. Plajele concensionate sunt curate si destul de civilizate, se mananca bine, s-a mai schimbat cate ceva din atitudinea celor care servesc etc. Dar privatizarile de la mare s-au facut pe vremea lui Agathon, iar la Olimp stau hotelurile goale ca niste tumori pe plaja, nu e nici urma de miscare in zona. investitiile private sunt mici si mai ales pe partea de apartamente. dar astea nu poate sa le faca ministerul.
  • -1 (1 vot)    
    Stimata Doamna (Marţi, 4 august 2009, 11:36)

    DlGoe [anonim]

    Stimata Doamna, turistii aia veneau si singuri de paste si 1 MAI. Asta in cazul in care nu stiati ca nu acesta e primul an in care in aceste zile de sarbatoare tursimul e in floare.
    Inca asteptam sa ne explicati ratiunile prin care ati dat BANI PUBLICI televiziunii lui VINTU (care Vantu? cel cu FNI-ul, care FNI ? ala cu teapa batranilor din tara asta ) .
  • +2 (2 voturi)    
    atacul mogulilor (Marţi, 4 august 2009, 11:45)

    NicoSS [anonim]

    As vrea sa incep prin a spune ca nu sun un fan al doamnei Udrea iar ca optiunea mea politica este una liberala in adevaratul sens al cuvantului.
    Din pacate nu pot sa nu observ cum trusturile media din Romaina s-a transformat intr-un organ de represiune si dezinformare. Privesc cu stupoare cum la apropape orice emisiune se loveste in Base din toate directiile (pe Antena 3 cred ca si la o emisiune culinara ar gasi o modalitate sa se ia de Base) iar cucoanei Udrea nu i se ia in considerare apararea si argumentele aduse.
    O sa inchei prin a spune ca nu mai stau in Romania de 10 ani si incep sa ma bucur ca am plecat.
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva precizari: (Marţi, 4 august 2009, 17:39)

    Mircea [anonim]

    Ne plangem de ce a facut si ce nu a facut Udrea cu Turismul. Sa nu uitam cateva aspecte:

    - turismul este la pamant si orice miscare in sus este una buna. Se vede ceva, se simte ca lucrurile se pot misca..eu zic ca putin suport moral ar ajuta mai mult decat criticile. Nu ca a critica nu e bine, dar macar sa fie o critica constructiva
    - ne dam "cocosi" dar multi dintre noi nu au avut macar o functie de conducere dar un minister ca sa putem face comparatie. Pana la urma, este cel mai greu sa lucrezi cu oamenii
    - mai in gluma/in serios, faptul ca arata bine e un atu pentru noi, nu degeaba ne laudam cu cele mai frumoase femei din lume ;)
    - sa ne bucuram ca face parte dintr-un partid aflat la putere pentru ca poate beneficia de suportul colegilor sai mai mult decat daca partidul ar fi fost in opozitie. Desigur, asta poate duce si la excese, dar acestea apar oricum, este in firea politicienilor


    Sper ca exemplul ei sa fie luat si de ceilalti ministri, nu de altceva dar ca sa ajungi la destinatie trebuie sa ai si cum.
  • 0 (0 voturi)    
    pe bune acum.... (Marţi, 4 august 2009, 19:20)

    Zombie [anonim]

    adevarul e ca Udrea e primul ministru de la turism despre actiunile caruia avem ce comenta. nu sunt nici eu vreun fan al blondei, dar sunt lucid si nu vad in toata povestea asta decat o oportunitate de a face asocieri cu ritzi. si de a mai da un pic in Base. atat de simplu.