Ioan Mircea Pascu: Nu cred ca achizitionarea de avioane F-16 ar fi o afacere paguboasa

de RFI     RFI Romania
Joi, 15 aprilie 2010, 20:32 Revista Presei | Radio TV

Ioan Mircea Pascu
Foto: Agerpres
Fostul ministru al Apararii, Ioan Mircea Pascu, in prezent europarlamentar, spune la RFI ca pretul nu este singurul element de luat in calcul in cazul achizitionarii de avioane F-16. Reactia sa vine dupa ce compania suedeza Saab a oferit Bulgariei posibilitatea de a achizitiona avioane de vanatoare de tip Gripen, noi, la pretul avioanelor americane F-16 in uz, potrivit Novinite.com. De altfel, ambasadorul Suediei la Bucuresti, Mats Aberg, a declarat ca aceeasi oferta a fost facuta si Romaniei.

"Pana la urma sunt si considerente de natura politico-militara. Trebuie sa ne gandim cine e cel mai probabil sa vina in ajutorul nostru in caz de nevoie: posesorii de F-16 sau posesorii de Gripen? Si daca sunt posesorii de F-16, intrebarea este urmatoarea: mie imi trebuie mentenanta pentru doua tipuri de avioane: Gripen pentru mine si  F-16 pentru cei care vin sa ne ajute. Or daca fac o singura mentenanta, inseamna ca am facut o economie. Banuiesc ca au fost luate in calcul si  aceste considerente (n.r. de catre cei din CSAT)", spune Ioan Mircea Pascu.

Totodata, fostul ministru al Apararii rasufla usurat ca nu a fost nevoit sa ia aceasta decizie in timpul mandatului sau pentru ca, spune el, ar fi fost contestata, indiferent de alegerea facuta. Nedumerirea sa: de ce nu s-a luat totusi o decizie in aceasta privinta in perioada in care Romania avea totusi bani (2006, 2007, 2008).

Pe de alta parte, Ioan Mircea Pascu nu crede totusi ca achizitionarea de avioane F-16 ar fi o afacere paguboasa:

"Avioanele F-16 in orice caz vin mai ieftin ca avioanele Gripen. A doua chestiune, am inteles ca nici avioanele Gripen nu mai sunt produse si cei care le primesc ar trebui sa ia din stocurile armatei suedeze. Deci pana la urma nu se mai continua productia acestor avioane, dar oricum sunt mai noi decat cele pe care le luam noi. In al treilea rand, insa, e vorba si de perspectivele care se deschid: respectiv posibilitatea ca intr-un orizont de timp sa intram in posesia lui F-35, care este probabil avionul cel mai modern care va exista in uz.

Daca mi se deschide o astfel de perspectiva cu F-16 si nu mi se deschide cu Gripen-ul, e probabil si acesta un factor care a contat in decizie", explica Ioan Mircea Pascu.

Decizia CSAT de a achizitiona avioane F-16 aflate in uz a starnit nemultumirea producatorilor suedezi, aflati si ei in cursa pentru inlocuirea MIG-urilor.

Pentru ca Parlamentul este cel care va lua decizia finala, ambasadorul Suediei la Bucuresti, a anuntat, joi, ca a cerut conducerii Legislativului de la Bucuresti o intalnire. "Am solicitat o intalnire pentru a rezolva lipsa de resurse financiare invocata in achizitionarea de avioane in uz. Am trimis oferta saptamana trecuta si asteptam momentul in care vom putea sa ne intalnim", a mai spus Mats, mentionand ca a trimis solicitarea si conducerilor comisiilor de Aparare, pentru prezentarea ofertei SAAB.


Citeste mai multe despre   





















2337 vizualizari

  • -1 (23 voturi)    
    Gripen (Joi, 15 aprilie 2010, 21:03)

    andreiutz [anonim]

    "Pana la urma sunt si considerente de natura politico-militara. Trebuie sa ne gandim cine e cel mai probabil sa vina in ajutorul nostru in caz de nevoie: posesorii de F-16 sau posesorii de Gripen?"
    Nimeni! E chiar asa greu de ghicit?!

    "Si daca sunt posesorii de F-16, intrebarea este urmatoarea: mie imi trebuie mentenanta pentru doua tipuri de avioane: Gripen pentru mine si F-16 pentru cei care vin sa ne ajute."
    Americanii isi arunca F-16, si, ca si mai sus, oricum nu vin...

    "Avioanele F-16 in orice caz vin mai ieftin ca avioanele Gripen. A doua chestiune, am inteles ca nici avioanele Gripen nu mai sunt produse si cei care le primesc ar trebui sa ia din stocurile armatei suedeze. "
    Minciuni...

    "E vorba si de perspectivele care se deschid: respectiv posibilitatea ca intr-un orizont de timp sa intram in posesia lui F-35, care este probabil avionul cel mai modern care va exista in uz."
    Pe bune?!? Si in cat timp?! Si la ce bani?! Si daca nu luam F-16, nu puteam cumpara F-35 daca am fi avut banii?! Sa fim seriosi.

    Cat a fost spaga?!?
    • +1 (13 voturi)    
      hai sa nu ne facem iluzii (Joi, 15 aprilie 2010, 21:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui andreiutz

      Si F16 si Gripen sunt inutile impotriva Rusiei sau a altor posibili agresori. Ei au arme nucleare si mii de avioane si rachete si noi discutam de 24 de avioane...hai sa fim seriosi. Putem sa instamam zeci de scuturi antiracheta si sute de avioane si tot nu ne putem compara. Discutiile aprinse pe tema asta sunt inutile...
      • 0 (4 voturi)    
        iluzii nu ne facem (Joi, 15 aprilie 2010, 22:58)

        zet [anonim] i-a raspuns lui me

        da nici ponoase sa tragem
        pai taman aia e ideia cu f16, ca sa avem si noi de partea noastra o fortza comparabila si chiar mai mare.
        si daca se ajunge la nikiulare, nu noi am fi prima tzinta. nu strica rusii p'alea bune rau pe noi.:-)
        • 0 (2 voturi)    
          Nu strica rusii pe-alea bune pe noi (Vineri, 16 aprilie 2010, 3:01)

          Super tare [anonim] i-a raspuns lui zet

          E perfect adevarat...E bine ca mai sunt cativa care stiu despre ce este vorba pentru ca in Romanica, asa cum nu se mai face educatie sanitara popolatiei asa nu mai stie nimeni nimic despre tipuri de arme sau armamentele din dotarile armatei...sau armatelor
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 16 aprilie 2010, 9:47)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui me

        Corect. Atat Irakul cat si Serbia aveau cateva zeci de avioane relativ moderne pe care nici macar n-au reusit sa le ridice de la sol.

        In momentul in care ai un numar limitat de resurse puternice, nu numai ca nu-ti ofera vreun avantaj, dar deja te concentrezi mai mult pe protejarea lor decat pe indeplinirea misiunii. E preferabil sa te axezi pe resurse mai ieftine, de care te poti dispersa usor si care sa fie in numar suficient.
    • +9 (13 voturi)    
      . (Joi, 15 aprilie 2010, 22:12)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui andreiutz

      masoneria e de vina. Ei ne mint! Glumesc, evident.
      Nu vine nimeni? S-o crezi tu. Din fericire nici nu va fi nevoie sa vina cineva in viitorul apropiat.
      E total gresit ca americanii isi arunca F-16, avioane atat de eficiente in razboaie. Americanii le vor mentine si le vor moderniza pana prin 2025-2030.
      Afirmatia lui Pascu e perfect adevarata.Oferta suedezilor e de fapt compusa din avioane second-hand, neechipate si neutilizabile la intreaga capacitate si vor necesita si ele investitii in plus pentru a fi operationale. Sa nu mai mentionam ca sunt de felul lor niste avioane slabe, avion codas printre avioanele generatiei 4.5.
      Din 2020-2025 e posibil ca armata noastra sa aiba F-35. Si nu, nu putem cumpara F-35 chiar si sa avem 100 miliarde $. Totul depinde de programul JSF, programul la care noi nu am aderat. Astfel, pentru a putea achizitiona aceste avioane vom avea nevoie de contracte directe cu SUA, aprobate de congres. Fara contracte anterioare cu ei nu vom putea lua F-35 decat peste 100 de ani pentru a-l expune in muzeu.
      • 0 (0 voturi)    
        Vorbest prostii... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:06)

        mimo [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        ... ca de obicei pe acest subiect.

        Probabil urmezi un ordin altfel nu explic incapatinarea pe care o ai in acest subiect si lipsa de logica.

        Romania nu isi va permite niciodata sa cumpere F35. Iar F16urile propuse nu vor fi in totalitate in stare de zbor. Lafel ca si cele 6 Hercules - numai 2 zboara... De aia am platit 6?

        0% offset - cum are sens sa alegem aceasta afacere?

        Asta cind pentru aceiasi bani putem avea Gripenuri noi - nu second had cum scoti din burta - care sint mult mai ieftine de zburat si intretinut.

        Dar ma rog, raporteaza ca ai indeplinit ordinul si te vom ignora in continuare...

        //(editat de HotNews.ro)
    • +1 (3 voturi)    
      contrazici si aduci... (Vineri, 16 aprilie 2010, 10:01)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui andreiutz

      .... zero argumente. F16 mai este un uzul USAAF inca destul timp. Urmeaza sa fie inlocuit cu F35 dar mai e mult pana atunci.
      Daca o sa trecem pe F35 la momentul respectiv...atunci os a vedem daca Romania si-a luat teapa.
      Pana atunci nici unul dintre bagatorii de seama nu are acces la info destule ca sa isi dea cu parerea....poate cu mucii'n fasole :). Pofta buna!
  • +5 (7 voturi)    
    greu de zis (Joi, 15 aprilie 2010, 21:20)

    Ulise [anonim]

    Spagi se iau si se vor mai lua. Asta e clar. Ca nu ne ajuta si nu ne va ajuta nimeni niciodata, de acord 500% cu antevorbitorul.
    Dar consider ca F16, asa vechitura cum este, este peste Gripen. A demonstrat-o ca eficacitate si fiabilitate in razboaie efective si reale. Cati de voi au auzit de Gripen si cum si-a demonstrat eficienta in operatiuni pana acum?
  • -3 (9 voturi)    
    Gripen!! (Joi, 15 aprilie 2010, 21:23)

    laurentiu [anonim]

    Cumparati Gripen!!
    • +3 (5 voturi)    
      . (Joi, 15 aprilie 2010, 22:38)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

      decat Gripen mai bine modernizam din nou mig-urile cu Elbit Systems. MIG 21 LanceR RRR, the ultimate jet fighter of the future!
    • -1 (1 vot)    
      Da di ce Gripen? (Marţi, 20 aprilie 2010, 6:50)

      Kalorikul [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Are suspensii mai bune? Ca daca e de suspensii mai bine luam Volvouri.
  • -1 (9 voturi)    
    Noroc cu avioane gratis ? (Joi, 15 aprilie 2010, 22:15)

    STEFAN A. [utilizator]

    Continuati sa visati ca vom cumpara (in viitor) F- 35.
    Nu sint bani la buget , nu vor fi nici in viitor !
    Inainte de avioane sint de platit datoriile statului catre firme + datorie de 20 de miliarde de euro catre FMI, UE.
    Adaugati si zecile de miliarde de lei imprumutati de stat din piata bancara interna , faceti doua calcule si vedeti de unde se vor scoate miliardele necesare peste 10 ani !
    Deja este o problema de gasit banii pentru modernizat avioanele astea primite cadou !
    Cu ce bani vor cumpara si armamentul necesar ?
    Crede cineva ca bugetul MAp N va creste anual pentru a asigura intretinerea si functionarea acestor avioane ?
    Vise taica , vise !
    • +2 (2 voturi)    
      nici grecia nu a dat faliment (Vineri, 16 aprilie 2010, 3:05)

      dragilor de serviciu [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      esti prea fixat pe bani.cumva esti isarescu la bnr?lasa-i pe cei de acolo sa-si faca treaba cu adunat si scazut.cauta alte subiecte.esti inca tanar.uita-te la grecia...a dat faliment?
  • +3 (3 voturi)    
    la avioane este ca la (Joi, 15 aprilie 2010, 22:24)

    visio [anonim]

    autoturisme: noi si la mana a 2-a ..sau a 3-a; interesul politico-militar primeaza ca in cazul oricarei tari civilizate preocupate de securitatea sa; nu ca s-ar baga americanii pt noi in fata rusilor..dar in fata UE sigur; la fel cum s-a bagat si in fata statelor din UE cand noi am vrut in nato, UE a vrut dar SUA ..nop...so, e bine sa vezi cine iti apara interseul din moment ce UE+FMI imprumuta Romania pe timp de criza; parca stiam ca tara asta este membra UE si are putine drepturi, dar nici sa fim cerneala pt sugative nu imi convine; deci, Romania a dat inca o palma, si bine a facut, acestor europeni cu pretentii de boieri..sa le reamintim celor de la UE cine a fost Nicolae Titulescu, si abia apoi sa deschida gura; francezii sa isi aminteasca ce spunea ministrul lor de externe despre Titulescu si abia apoi sa ne faca tigani; si da, este vorba despre spaga, ca peste tot in lumea asta; hai sa nu mai pretindem ca suntem domnisoare ca nu pacalim pe nimeni..nici macar copii de gradinita nu mai cred in fat frumos si merele de aur...
  • +9 (9 voturi)    
    Stiti sa cititi???... (Joi, 15 aprilie 2010, 22:25)

    Omul invizibil [anonim]

    ...Daca deschideti Wikipedia, vedeti comparativ cele 2 avioane !
    ...Primul, si cel mai mare avantaj:
    - F- 16 a fost produs in peste 4600 de exemplare
    -Grippen ....doar 280 buc. !...
  • -2 (6 voturi)    
    Avioane... (Joi, 15 aprilie 2010, 22:31)

    gigi [anonim]

    Ma intreb la ce ne vor folosi aceste avioane ???
    De cine sa ne aparam ? De rusi ? HA , HA, HA

    Pai daca Rusia ar vrea sa invadeze Romania credeti ca cu 24 de avioane o sa-i putem opri ? Hai sa fim seriosi !!!

    Care e adevaratul pret al acestor avioane? Taxe mai mari, reduceri de locuri de munca si salarii in sistemul bugetar ( teoretic- practic ramane de vazut), drumuri proase sau deloc s.a.s.m.d.

    Politician aflat la putere = GUNOI
  • -2 (6 voturi)    
    elefantul roz (Joi, 15 aprilie 2010, 22:36)

    Lucian* [utilizator]

    Intr-un roman de spionaj se spunea ca daca vrei sa distragi atentia de la problemele tale, tot ce ai de facut este sa apari cu un elefant roz. Aparitia este atat de socanta incat nimeni nu-ti mai vede problemele.
    F35 este inca in proiect, costa o caruta de bani si nimeni inca nu stie cum o sa evolueze tehnica in 10 ani.
    Sa cumperi F16 second hand visand la F35 seamana cu zicala cu vrabia si cu cioara.
    Probabil in final vom cumpara avioanele alea F16, dar prevad ca vor mai sta inca 20 de ani pana cand in sfarsit se va mai schimba ceva cu adevarat.
    Nu m-as mira ca in 5 ani UCAV-urile sa fie cu mult mai importante decat avioanele de lupta pilotate.
    Ne-am miscat prea tarziu si habar nu avem ce vrem - ca de obicei. Sta-ne-ar sucul licuriciului in gat, ca nu suntem buni la altceva....
    Ce a patit mai lumea asta de viseaza toti la F35 ca si cum atr fi un fel de panaceu universal?
    Pe moment este doar o excelenta campanie de publicitate pentru ca nu s-a produs nimic palpabil pana acum.
    Te pisi pe el F16 din moment ce tarile din jur incep sa puna sisteme antiaeriene S300 si S400 rusesti care sunt atat de avansate incat nu exista echivalent in lumea occidentala (Patriot este pistol cu apa pe langa astea). F16 este strict pt politie aeriana si cam atat! SPer sa nu fie nevoie de el pt altceva.
    • +3 (3 voturi)    
      Rachete rusesti (Vineri, 16 aprilie 2010, 3:16)

      Propaganda Ruseasca [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Mda "si-uite-asa o barba avea"...Cel putin aia din SUA cand spun ca rachetele patriot au o raza de X km , cel putin te poti baza ca asa e...Poti sa spui acelasi lucru despre Rusia?E patria propagandei, iar cand te uiti pe harta te sperii nitel de marimea suprafetei teritoriale...in rest?
      • 0 (0 voturi)    
        Dr Carlo Kopp (Luni, 19 aprilie 2010, 23:01)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Propaganda Ruseasca

        este considerat unul din cei mai buni analisti militari independenti din lume (http://en.wikipedia.org/wiki/Carlo_Kopp)
        iti recomand articolul:
        http://www.ausairpower.net/APA-Grumble-Gargoyle.html
        In plus, Rusia ramane inca ca fiind tara cu cea mai avansata tehnologie in SAM si motoare rachete din lume. inclusiv SUA cumpara motoare rachete de la ei.
  • +3 (3 voturi)    
    ai (Joi, 15 aprilie 2010, 22:49)

    I [utilizator]

    aici e mai mult decat o tura la cumparaturi. Se cumpara mult mai mult decat niste avioane. Se stabilesc niste relatii, se dovedesc niste aliante.

    Americanii au o vorba "put your money where your mouth is" adica daca atunci cand e de facut aliante, noi vrem cu americanii atunci tot cu americanii trebuie sa fim si cand cumparam avioane. Inca nu am auzit pe nimeni ca vrea sa se alieze cu Suedia!
  • +3 (5 voturi)    
    Hai sa fim seriosi (Vineri, 16 aprilie 2010, 0:50)

    John [anonim]

    Hai sa fim seriosi, avem niste datorii si trebuie sa le platim. Cine ne-a bagat in NATO si UE, desi nu indeplineam conditiile de intrare? Raspuns- Posesorii aia multi de F16 (vreo 4600 in total). Ce au facut posesorii aia de Gripen (vreo 280)? Raspuns- Ne-au luat si pielea de pe noi pentru o datorie istorica. Pascu a dat raspunsul corect "cine e cel mai probabil sa vina in ajutorul nostru in caz de nevoie: posesorii de F-16 sau posesorii de Gripen?" Ca ne place sau nu, raspunsul il stim cu totii: Marele Licurici.
    • -4 (4 voturi)    
      Raspuns gresit (Vineri, 16 aprilie 2010, 7:20)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui John

      In sprijinul Romaniei nu o sa vina nici o tara. SUA nu dau vize pentru Romania si crezi ca or sa ne ajute la nevoie. Hai sa fim seriosi. Astia si cu rusii nu stiu decat sa "traseze hartile"... si liniile de demarcatie. Ia mie da si tie...
  • -1 (1 vot)    
    comentarii vs informatii (Vineri, 16 aprilie 2010, 10:19)

    danzigk [utilizator]

    am citit (aproape) toate articolele hotnews cu privire la dilema f-16 vs. others.
    pe langa aceste articole, comentatorii au lasat in urma fo' 1 milion de opinii/pareri unele mai documentate decat altele. citindu-le (un necunoscator) iti schimbi parerea de la comentariu la altul - deci... l-am intrebat pe google ceva - si mi-a spus:
    http://www.f-16.net/f-16_forum_viewtopic-t-1029.html

    cititi si voi... nu pare a fi un forum de necunoscatori.
  • +1 (1 vot)    
    gripen (Vineri, 16 aprilie 2010, 10:50)

    levi [anonim]

    Dupa cazul asta (link) cred ca Gripen nu poate sa plateasca alesilor noastre pentru decizii favorabile lor. Aproape toate avioanele au vandut in asa fel . Daca te uiti la tarile care folosesc gripen suedia, ungaria, cehia, thailanda, africa de sud probabil la lupte n-au fost folosite niciodata. http://www.reuters.com/article/idUSLDE60S1TE20100129
  • 0 (0 voturi)    
    Da, asa e! (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:12)

    postacu [anonim]

    Nu ar fi paguboasa, ci foarte paguboasa.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de poluare (Luni, 26 aprilie 2010, 20:19)

    ron [anonim]

    in 2013 an de alegeri,cistiga liberalii,vine tariceanu si hop:taxa de poluare pe motoare noneuro si instituirea programului rabla pentru avioane.AM uitat si 30% vama ca nu sint produse CE