Traian Basescu: Problema nu este de intarziere a aderarii Romaniei la spatiul Schegen, ci abuzul. Ori suntem parteneri egali, ori nu

de C.C., V.M.     HotNews.ro
Joi, 6 ianuarie 2011, 21:37 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu la TVR (arhiva)
Foto: Captura TVR1
Traian Basescu a declarat joi seara, la TVR1 ca problema Romaniei in acest moment, nu este intarzierea aderarii la spatiul Schegen ci abuzul si precedentul periculos care se creeaza in acest context. Seful statului spune ca "a intuit ceva de la Raportul pe justitie", deoarece se facea mai mult sau mai putin direct o legatura cu Schengen si MCV. Basescu considera "normala o consolidare a stangii", apreciind noua alianta ca fiind "un lucru bun, care va da coerenta opozitiei si va putea oferi solutii alternative".

Aderarea la Schegen

  • Problema nu e intarzierea intrarii in Schengen cu cateva luni, ci actul in sine, abuzul: ori suntem parteneri egali, ori nu. Acest lucru, precedentul, este de neacceptat. Un stat membru care-si realizeaza obligatiile si vine un alt stat si impune dreptul de veto, cu explicatii care nu au baza legala, acest lucru este periculos; azi se intampla Romaniei si Bulgariei, maine se poate intampla altui stat.
  • Noi ne-am indeplinit obligatiile si cineva ne spune nu. Atunci foarte bine, ne oprim. Viteza de modernizare a tehnologiilor e foarte mare. N-are rost sa facem achizitii de tehnologii, care devin depasite fara sa avem un termen, cand va binevoi directoratul UE sa ne accepte.
  • Am intuit ceva de la Raportul pe justitie - se facea mai mult sau mai putin direct o legatura cu Schengen si MCV. Nu intamplator in toate invitatiile pe care le-am facut partidelor politice. Cand s-a reprosat corectitudinea partii politice a raportului, nu a fost un gest intamplator. Mentiunea actiunilor bune ale DNA era perceputa in alta parte a documentului ca proba de coruptie, nu de capacitate si vointa de solutionare a acestor probleme.
  • Trebuie facut un efort generalizat pentru asta, insa pentru romani nu exista niciun risc. Trebuie facut un efort comun, un pact, pentru ca abuzul sa nu se mai repete. In acest efort este important sa se vada vointa romanilor de a fi in Spatiul Schengen. Toate partidele sa faca un pact, la fel ca toata societatea. Mai important este sa se vada vointa romanilor.
  • Ce sa negociez eu? Faptul ca judecatorii nu judeca. Sa negociez faptul ca voi in Parlament ati votat ca dosarul lui Ridzi sa nu mearga mai departe? As fi fost extrem de sever daca nu se indeplinesc obligatiile tehnice. Problema este acum in institutiile care nu-si fac treaba. Totul se blocheaza cand dosarele ajung in instanta, nu procurorii sunt de vina.

Referitor la speculatiile privind nemultumirile Frantei si Germaniei


  • Practicile din timpul guvernului Nastase, "sporturi economice", nu se vor repeta niciodata cat timp indeplinesc functia de presedinte al Romaniei: achizitionarea a doua fregate, contractul cu Bechtel, vanzarea Petromului, cu tot cu titei si gazele natural.

Prestatia ministrului Baconschi

  • Foarte multi ar vrea sa demisioneze presedintele, presedinta Camerei Deputatilor, premierul, ministrul si ei ce sa faca ce? Sa-si prezinte programul cu "Jos Basescu! Jos Boc!
  • Nici declaratia lui Baconschi nu a fost perfecta, dar nici nu cred ca trebuiesc gesturi extreme pentru asta. Deocamdata, obiectivul major este sa luptam pana in ultima clipa pentru interesul nostru, chiar daca este posibil sa nu reusim, dar n-as vrea sa-mi reprosez niciodata asta.
Relatia cu Republica Moldova

  • Ni se reproseaza printre dinti relatia cu Republica Moldova. Va dau Eurostatul, care arata ca in 2008 Romania a acordat 5.585 cetatenii, preponderent cetatenilor moldoveni. Franta are 137.320 de cetatenii acordate, Olanda are jumatate din populatia noastra si a acordat 28 de mii de cetatenii, Austria - la jumatate din populatia noastra, a acordat 10.268 de cetatenii.
  • Este incorecta atitudinea celor doi ministri fata de Romania si nu putem tolera acest lucru. Este o discriminare la adresa Romaniei.
    Nu putem accepta sa stam ca ramele pentru ca intervin marile state ale Uniunii. Eu spun ca romanii au dreptul la respect, au dreptul sa fie in spatiul Schengen. Nu poti trata asa 22 milioane de romani.
Noua alianta PNL-PC
  • Suspendarea nu e o joaca stabilita de Antonescu, Ponta, Iliescu si Felix. Eu cred ca ei procedeaza corect prin aceasta alianta. Stanga trebuie sa fie unita. Nu conteaza cum se numesc, ca se numesc de centru-dreapta. Este normala o consolidare a stangii si s-au mai facut astfel de aliante, dar este evident ca diferente ideologice i-au facut pe liberali sa se indrepte spre PSD. E un lucru bun, care va da coerenta opozitiei si care ar trebui sa vina cu solutii alternative. 
Presedintele a afirmat ca "era post Basescu a sosit in mod categoric dar partidul trebuie sa-si urmeze calea lui".

"Emil Boc poate sa conduca in continuare partidul, insa el nu si-a spus tot cuvantul in lumea politica. Dupa ce va trece toata ura, Boc va ramane premierul care schimba Romania si institutiile lui Iliescu. Boc va fi reevalut, nu stiu daca in timpul functiei sau dupa. Este un premier care a redus numai anul asta aparatul de stat cu 100.000 de oameni. Sunt lucruri care schimba mecanismele interne" a spus Basescu.

Previziuni pentru 2011

  • Nu va curge lapte si miere, dar vom iesi din perioada de incertitudini si asta se datoreaza faptului ca romanii au acceptat, cu injuraturi, cu suparare, masurile care s-au luat. Nu vom trai un an la fel de greu. Avem bani de investitii, nu avem bani pentru consum. Va fi putin mai bine decat in 2010.







Citeste mai multe despre   






















12193 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    greseala in articol (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:41)

    ionescu [anonim]

    joi seara, stimabilor...
    • -30 (46 voturi)    
      Greseala e ca acum vom deveni si rame! (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:23)

      leix [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Deci Basescu e bestial - acum mintenas ne trezim ca suntem si rame daca nu iau aia in Schengen.
      Analogie - Ponta e maimuta...Ridzi o doamna si vine acum si ne spune cum o sa se lupte el cand toti oficialii nu doar cei din Europa ii dau cu flit.
      Dincolo de asta am indeplinit tot ce trebuia din punct de vedere tehnic ca sa fim primiti in Schengen...insa supriza nu il vrea nimeni pe Base si aceasta guvernare PDL si da nici pe noi....si acum bomba a la Nasu..ca justitia e corupta? Oh da numai ca PDL de 6 ani isi face campaniile electorale dand sfoara in tara ca ei sunt luptatorii nr. 1 impotriva coruptiei. Si atunci unde e ruptura? Ridzi fura-festivaluri, Anastase fura-voturi Udrea deturneaza-fonduri...de la femei se trage!
      Bine ca nu ne doare...atat doar ca tirurile vor sta in vami iar la unguri si vor da spagi...noi vom fi priviti in continuare ca niste amarasteni de americani la vize...cine mai baga bani in tara daca noi suntem niste europeni nesiosi ce nu fac parte din Schengen...multe sunt si vor mai fi.
      Thank you very much mister president!
      • +25 (39 voturi)    
        originalul bata-l vina (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:59)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui leix

        incearca sa fii mai original.tocmai ce am auzit aceasi declaratie la Irealitatea.sau mai simpu,foloseste citat si ".
        • -8 (16 voturi)    
          ha ha ha (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:56)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui razvan

          "ori suntem parteneri ori nu mai suntem"

          ca sa parafrazez pe Basescu / perversu de la Targu Ocna
        • +31 (37 voturi)    
          Cata dreptate are Presedintele (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:07)

          Rammy [utilizator] i-a raspuns lui razvan

          Fraza cu ,,guvernul Nastase si sporturi economice'' e geniala.Oare ce mai vrea Germania si Franta acum?Ca ne primeasca in Schegen ar trebui sa mai vindem ceva pe doi lei?Sau sa mai semnam niste contracte in genunchi si paguboase ptr romani?Fra si Ger vrea sa iasa din criza pe spinarea noastra?Vrea titeiul si gazul din Marea Neagra?Nu cred ca ii intereseaza pe ei ca justitia noastra e corupta(ceea ce e adevarat).Au alte planuri,alte interese.Nu degeaba a spus Basescu,,Practicile din timpul guvernului Nastase ''sporturi economice'',nu se vor repeta niciodata cat timp indeplinesc functia de presedinte al Romaniei.''Fraza asta a spus-o ca sa auda cei care ne pun acum''conditii''.
          • +18 (22 voturi)    
            forta de expresie a Presedintelui (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:26)

            Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

            este nemaipomenita,

            Sunt cateva figuri de stil care vor face titluri in urmatoarele cateva zile.
          • -17 (23 voturi)    
            Nu are deloc dreptate.... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:33)

            likea [anonim] i-a raspuns lui Rammy

            2 fregate, 1 autostrada si petrom a insemnat intrarea Ro in nato si UE.
            Asta inseamna zeci de miliarde fonduri UE.
            Bai bezmeticilor, eu chiar nu inteleg prostia asta, pai banii UE sunt de fapt banii Germaniei si Frantei, voi ce vreti sa va dea zeci de miliarde fonduri asa voluntariat "din dragoste..."
            Geniile astea pustii daca vroiau de ce n-au infiintat apoi o companie nationala de petrol sa ne arate ei cu se face treaba.

            Voi ce vreti Germania si Franta sa dea cu zecile de miliarde ca manelistii catre Romania asa fara nici-un interes.
            Hai ma ca suntem o tara de prosti daca n-avem logica.
            Si inca ceva cu reprezentarea asta a tarii, daca Ro e copilul urat si subnutrit tu ca reprezentant trebuie sa il integrezi sa il prezinti frumos, sa faci loby pe langa ceilalti.
            Chestii d-astea " /...eu niciodata nu voi" sa le toarne in cap, are doua variante ori face ca rama pe langa aia mari, ori nu face si atunci trebuie sa ca insasi Romania sa ajunga ea mare. Daca mergi pe varianta a doua in primul rand iti ia chiar mult timp, daca nu o eternitate, si chiar daca reusesti la ce mai ai nevoie de UE - devenim ca Elvetia si Norvegia ba noi o ducem bine la ce am nevoie de voi,
            Si asta a zis-o si Franta de cateva ori chiar si ieri a repetat ministru lor o chestie: "vamesii vostrii au 400 Euro, deci nu sunt siguri..."
            Cu alte cuvinte Ro devine sigura cand vamesii vor avea la fel cain Franta 2-3000 euro, dar cu asta i-a dat SAH MAT, pentru ca stia bine mersi ca la noi a venit salarizarea unitara, deci vamesii nostrii vor avea salarii de 2-3000 cand toate categoriile sociale vor avea salarii ca in Franta , deci cand economia va duduii puternic, deci cand noi vom fi mari ca Franta, deci CAND....? sI DACA EXISTA ACEL CAND REPET LA CE MAI AM NEVOIE DE UE?
            • +13 (21 voturi)    
              Ce?!Banii UE,sunt de fapt banii Ger si ai Fra? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:03)

              Rammy [utilizator] i-a raspuns lui likea

              Tu te-auzi ce tampenii spui?Banii UE sunt ai tuturor statelor membre si toate cotizeaza la fel.Stii cate miliarde de euro cotizeaza anual Rom la UE?@likea imbecilitati de-astea mai rar am auzit.Crezi ca Ger si Fra sunt asa proaste incat sa dea bani ptr altii?Toate statele dau cam la fel.Inclusiv ROM.Intereseazate cati bani a dat Rom de cand a intrat in UE si cat a cheltuit din fondurile UE.atunci ai sa te convingi cine e prostu si cine desteptu.
              • +3 (9 voturi)    
                Eu am zis... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:25)

                likea [anonim] i-a raspuns lui Rammy

                Ca suntem o tara de prosti daca n-avem logica,

                Pune mana si informeaza-te ignorantule si lasa fanteziile sunt date publice si au zis-o si politicieni
                Uite cum sta treaba.
                Buget UE 2007-2013

                ROMANIA - contributie UE = 7,2 mld Eur; fonduri la dipozitie 32 mld Euro

                FRANTA - contributie UE = 140 mld Euro; fonduri la dipozitie= 89 mld Euro

                GERMANIA - contributie UE = 164 mld Euro; fonduri la dispozitie 78 mld Euro

                Deci Franta si Germania si tarile dezvoltate accepta singure sa dea bani cu zecile de miliarde din banii contribuitorilor lor, nu merita putin bun simt, nu merita sa poata justifica si ei putin in fata popoarelor si economiilor lor .

                Pai de aia suntem aici ca habarnisti ca tine proslavesc prostia.
                Aaa si contributia e obligatorie iar pentru fonduri trebuie sa ai proiecte viabile nu ti se dau asa sa cheltui pe ce vrei tu.
                Ca sa iei banii trebuie proiuecte viabile si ti se dau, Ungaria, Cehia si altii sunt ca niste sugative vin cu proiecte iau toti banii, Romania de aia vine prot ca nu are proiecte.
                Pentru cunostinta ta Proiectele le face statul , si reamintesc sumele sunt buget 2007-2013, pai cine e statul in perioada asta.
                • +1 (7 voturi)    
                  unu (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:00)

                  unu [anonim] i-a raspuns lui likea

                  nu-i problema ca m-a batut dar de ce m-a impins?
                  • 0 (2 voturi)    
                    sa se inteleaga (Vineri, 7 ianuarie 2011, 12:31)

                    likea [anonim] i-a raspuns lui unu

                    Noi cetatenii decidem daca face ca rama sau nu, si trebuie sa stim toate detaliile, ignoranta asta a noastra da impresia ca ai avea de ales.
                    Trebuie inteles mecanismul total, pai Vinci nu il intreaba pe Sarkozy, bai ti-am platit impozite (d-ale de 30-40% ) ce ai facut cu ei pentru Franta. E i-am dat Romaniei pentru autostrazi pe care le-au facut regii asfaltului, acum acolo sunt si autostrazi si firme mari de drumuri care sa va devina competitori. Nu trebuie sa se explice si el, pai uite aveti si voi ceva de castigat, uite din 2 fregate am facut o gradinita au facut si ei ce-au putut.
                    Bechtel nu intreaba pe bush/obama bai ti-am platit impozite ce ai facut pentru SUa, pai i-am cheltuit cu integrarea Ro in Nato baze militare etc.Asa si de ce mi-ai celtuit impozitele pe acolo, eu platesc impozite sa faci tu baze la cuca macaii si sa protejezi o tara pe partea ailalta a globului.
                    E absolut normal ca fiecare sef de stat sa traga cu tara lui, ai nevoie de autostrazi de un alta, iti dau eu banii de la contribuabilul meu din impozitele lui sa ti le faci gratis, dar nu sa iti si unflii tu contribuabilii tai sau din alte tari sa mi-l falimentez pe-al meu.
                    Cum ar fi din taxele si impozitele unui brutar statul sa faca o brutarie langa el si sa-i mai dea si graul gratis tot din impozitele aluilalt. Bai ti-am facut brutaria gratis din impozitele aluia, acum te descurci cu graul intri pe piata e treaba ta.
                • +4 (6 voturi)    
                  ok...Fra cu Ger contribuie atat si Rom atat. (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:55)

                  Rammy [utilizator] i-a raspuns lui likea

                  Dar cat a cheltuit Ger si Fra din cat ii este permis si cat a cheltuit Rom?Daca Rom cheltuia tot din ce are la dispozitie atunci sa zicem ca se ingrijora Fra si Ger.Ca le cheltuieste romanii banii.Dar ROM nu a cheltuit nici 10% din banii astia.Oricum ce legatura are banii de la UE cu spatiul Schegen?Daca ii interesa de banii cheltuiti de Rom de la ei nu ne mai primea in UE.Ptr intrarea in UE Rom a platit foarte scump.Mult mai scump decat alte tari iar Fra si Ger stie de aceea face presiuni acum poate mai castiga si ei ceva.
                  • -1 (1 vot)    
                    nu au putut sa fure (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:06)

                    adrian [anonim] i-a raspuns lui Rammy

                    deaia nu a cheltuit romania fondurile alocate .

                    si are legatura ca au putere de decizie , doar o rama ca tine nu poate sa inteleaga asta .

                    si apropo , presiunile nu le faca ca sa castige ceva , doar ca sa nu piarda !
              • -2 (4 voturi)    
                exemplu... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:43)

                likea [anonim] i-a raspuns lui Rammy

                date publice pentru ignoranti
                http://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_the_European_Union
                • +1 (1 vot)    
                  Aha,ai stiut sa spui cat contribuie... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 12:49)

                  Rammy [utilizator] i-a raspuns lui likea

                  Fra si Ger si cat Rom dar nu sti sau mai degraba nu vrei sa sti cat a cheltuit cele doua si cat Rom.De ce?
              • +3 (5 voturi)    
                plansul ca sport national (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:18)

                adv [anonim] i-a raspuns lui Rammy

                Prostii ca prostii dar, nu stiu cum aí primit atatea plusuri seci pentru ceea ce spui. Germania contribue cu aprox 20% la bugetul UE iar Franta cu aprox 18% in timp ce Romania contribuie cu aprox 1% mai putin decat Cehia cu populatie la jum. din cea a Romaniei si suprafata la 1/3. Despre absortia fondurilor, hai sa nu ne mai plangem pe umeri de mila, de saraci,exploatati, destepti si cinstiti ce suntem. Nu suntem capabili sa absorbim fonduri europene, punct! Am vazut in Spania si Portugalia infrastructuri construie cu fonduri UE, de-ti sta mintea in loc. Dar mintea in loc iti sta si cand vezi potecuta ac. din Romania la Vama Veche intre sosea si plaja asfatata tot cu fonduri UE!
                Te scutesc de eventuale replici:
                http://ec.europa.eu/budget/budget_detail/last_year_en.htm
                • +1 (1 vot)    
                  Nu te da nici pe tine (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:50)

                  c.mike [utilizator] i-a raspuns lui adv

                  inteligenta afara din casa ! Deci : Germania contribuie cu 20%, Franta cu18%,iar" Romania contribuie cu aprox 1% mai putin decat Cehia cu populatie la jum. din cea a Romaniei si suprafata la 1/3. " Nu te intreb decat daca stii pe ce principii se consituie bugetul UE si cel mai important,care este scopul lui ?
                  • +1 (1 vot)    
                    artificii (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:45)

                    adv [anonim] i-a raspuns lui c.mike

                    Da mai,recunosc,inteligenta mea este modesta, de aceea iti acord tie sansa sa ne dai lectii in privinta contributiilor in cota parte din PIB sau VNB la bugetul UE si cota parte din alte taxe si sa ne edifici pe ce domenii si dupa ce criterii sunt directionate cheltuielile..
                    Hai Mr. Master , etaleaza-ti aerele de superioritate si fa-ma sa exalez de admiratie contemplandu-ti IQ-ul dobandit!
                    • 0 (0 voturi)    
                      Nu era vorba (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:01)

                      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui adv

                      de superioritatea unuia fata de celalalt asa ca sarcasmul tau e gratuit. Asa cum ai scris reiese ca , Romania contribuie cu 1% mai putin decat Cehia. Ideea era ca bugetul UE nu tine cont de numarul de locuitori sau de suprafata ci (probabil) de PIB-ul fiecarei tari participante la constituirea bugetului uniunii ,iar scopul bugetului e sa echilibreze din toate punctele de vedere(economic,social, infrastruc tura, etc)
                      • 0 (0 voturi)    
                        concluzie (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:28)

                        adv [anonim] i-a raspuns lui c.mike

                        Da, ai dreptate, corelatiile intre contributia in valoare absoluta dedusa din PIB,aprox egala la bugetul UE a doua tari, una cu o populatie de 22mil si alta cu 10mil si cu resurse diferite este irelevanta. Toate cele bune!
          • -10 (16 voturi)    
            Oare cata dreptate are presedintele (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:35)

            Mihael [anonim] i-a raspuns lui Rammy

            .....''Fraza asta a spus-o ca sa auda cei care ne pun acum''conditii''.... Wow!!!??? Cred ca au cazut pe spate francezii, nemtii si toti celalti membrii ai UE cand au auzit aceste celebre cuvinte. Cred ca stau acum ascunsi si-si ling ranile si vanataile, nestiind cum sa faca sa-i dea telefon marelui nostru presedinte pentru scuzele ce ni s-ar cuveni!!!. Sa va fie rusine dna. Merkel!!! Sa va fie rusine dle Sarkozy!!??
            • -6 (10 voturi)    
              Da, asa este, vorba aia: (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:10)

              Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Mihael

              "Prostul, daca nu este fudul, parca nu e prost destul".
              "Colegii" lui Basescu (mai, asta chiar se crede egal cu presedintii unor state adevarate?) fac ce trebuie sa faca pentru tarile lor....le apara.
              Atata timp cat nu suntem credibili ca vom putea ermetiza granitele Schengen, nu avem ce cauta in clubul asta.
              Pentru a castiga voturi, Basescu le-a oferit moldovenilor pasapoarte europene. Moldovenii l-au votat si, cu putin ajutor din pixurile ambasadorilor nostrii si din alte tari (vezi baconski), Basescu a ajuns presedinte (este drept, nu al romanilor din tara, doar a celor de aiurea...dar mai conteaza?).
              Din interes electoral personal, basescu a sacrificat interesele Romaniei.
              Ce vroiati acum, sa inghita UE orice?
              Sa nu ma luati acum pe mine cu patriotisme false legate de "fratii" nostrii moldoveni.....
              Ati stat de vorba cu ei? Eu, da!
              Am fost surprins sa vad ca sunt, inca, rusofoni, marea lor majoritate.Lumina vine, in continuare, de la Moscova.
              Noi? Noi suntem doar niste fraieri buni de muls pentru ei. Romania este buna pentru "afaceri" (mai mult bisnitza si ilegalitati), pentru tranzit spre Europa...
              Avem noi nevoie , acum, de Moldova?
              Economic este o catastrofa, politic sunt de stanga, strategic ne alegem cu problema Transnistreana, mentalitatea moldovenilor este 90% comunista, cu ce ne-am alege?
              Si pentru asta sa ne sacrificam viitorul?
              Patriotism, patriotism dar putina gandire nu strica.
              Si vad ca , acum ca suntem sa capatam un sut de la UE, ne dam teribil de fuduli.
              Si Ceausescu a ales sa ne izolam de lume, ca avem noi de toate. Rezultatul: am ramas in urma cu 100 de ani, luam alimente pe cartela (sunt din Brasov) si faceam frigul in casa pe intuneric.
              Daca o tinem tot asa, pe linia BasescuBoc.....ajungem iar acolo si o luam de la capat. Solutia Targoviste?
              • +3 (3 voturi)    
                modificare (Vineri, 7 ianuarie 2011, 12:46)

                eu [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                ESTI NEBUN, si daca tot vrei sa-ti impui propria parere ca fiind a tuturor, sa stii ca EU nu voi accepta niciodata asa ceva. Probleme care tin de economia noastra actuala cred ca sunt stiute cel mai bine de cei care i-am ales si care ne conduc, pentru ca ei detin toate informatiile legate de acest aspect. Iar daca problema ta este ca esti in opozitie si nu reusesti sa ajungi la fonduri in mod legal, te rog sa nu implici populatia intr-un razboi intern al tau, pentru ca chiar nu ne intereseaza si punct. Si inca ceva, chiar daca tu minimalizezi acest lucru sa stii ca sunt foarte multi ROMANI care il sustin si il sprijina pe Presedintele ROMANIEI ales. Un sfat: incearca sa cistigi urmatoarele alegeri, daca poti, si lasa Romania sa fie DEMNA
                • 0 (0 voturi)    
                  Ce? (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 15:23)

                  Marin Baiesu [anonim] i-a raspuns lui eu

                  Ce ? Basescu si Romania demna!? Basescu vrea sa exporte balacareala romaneasca in EU. Nu-i deajuns ca o are pe fiica-sa acolo ,mai face si galagie. Habar n-are de diplomatie si acum o scalda.In loc sa-si faca meseria cu politica externa a Romaniei - de care raspunde nemijlocit- s-a ocupat de te miri ce numai de asta nu. Ne-a izolat si in EU si in lume.Nu mai avem nici o credibilitate nicaieri .
          • -6 (14 voturi)    
            spatiu Shengen curat/civilizat (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:17)

            vig [anonim] i-a raspuns lui Rammy

            germania, franta si UE vrea ca sa nu mai ajunga in spatiul Shengen tigani, delicventi din Rusia, asia , Africa care ar capata o viza romaneasca Shengen si ar ateriza apoi in capitale europene. Plus trafic tigari, droguri, arme. Au si ei dreptate mai ales ca la noi a taiat si salariile la vamesi, functionari din ambasade si alte servicii cu publicul
          • -10 (14 voturi)    
            Ramanem cu zicerile (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:17)

            albescu [anonim] i-a raspuns lui Rammy

            Cam asta a produs Basescu de-a lungul timpului: o serie de ziceri care au impresionat pe unii precum cea cu iarna nu-i ca vara. O sa ramanem cu zicerile si o sa traim din ce in ce mai prost!!
          • +10 (16 voturi)    
            sigur ca da!! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:46)

            cchris [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

            Cata dreptate ai .. daca ati urmarit interviul veti vedea o dovada in acest sens, e vorba de presiuni pt achizitia de reactoare nucleare produse de Franta. Uitati-va putin aici:
            http://www.tvr.ro/articol.php?id=95047&c=47
            Dupa min. 9:30 omul spune foarte clar: avem tehnologie pt reactoarele nucleare existente (probabil pusa la punct de acum 30 ani, cand Ceausescu nu vroia sa depindem de nimeni cu nimic). Base spune un foarte clar NU, si Sarkozy preseaza, in stilul lui de badaran. Sarkozy tocmai a inceput sa vanda tehnica militara rusilor, ce l-ar impiedica sa ne preseze pe noi sa cumparam orice altceva?? doar suntem obisnuiti cu achizitii de-astea.
            Intr-un astfel de moment devine evident si de ce f. multe tari vestice in frunte cu SUA il sprijineau pe Geoana la presedintie. Ce simplu era acuma sa nu aiba "ghimpele" asta de Base in coaste.
          • -8 (14 voturi)    
            Scrisoare deschisa (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:47)

            Voiculescu [anonim] i-a raspuns lui Rammy

            „Domnule Preşedinte,
            În şedinţa de guvern din data de 5 ianuarie 2011 aţi declarat că speraţi «că miniştrii nu vor cădea în plasa unei poveşti de genul „să luăm bani din China”».
            Domnule Preşedinte, înţelegeţi că distrugeţi pe termen lung relaţiile internaţionale ale României?
            Aţi distrus relaţia cu Franţa şi Rusia. Aţi ameninţat grobian Ger­ma­nia că nu mai plătiţi contractele semnate de statul român cu resortisanţii germani. Aţi compromis in­tra­rea în spaţiul Schengen. V-aţi umi­lit ridicol în relaţia cu Statele Unite ale Americii şi cu Marea Britanie, vor­bind despre o axă care nu a existat decât în imaginaţia dumnea­voastră. Acum, în condiţiile în care nu aveţi un dialog echilibrat cu nici un partener occidental, v-aţi apucat să distrugeţi şi relaţia cu China!
            Diplomaţia nu se face nici în ge­nunchi, nici cocoţat pe gard! Nici cu plecăciuni, nici cu ameninţări. Di­plo­­maţia se face, în primul rând, cu in­teligenţă. .....
            Domnule Preşedinte, declaraţiile dumneavoastră sunt atât de neinteligente, atât de neverosimile de la un individ raţional, încât vă sfătu­iesc să susţineţi că nu sunt reale, să acu­zaţi presa că v-a preluat greşit afirma­ţiile şi să negaţi veridicitatea imagi­ni­lor. Dacă cineva vă va contrazice, sigur veţi găsi un specialist bine orien­tat care va demonstra că imagi­nile au fost trucate.
            Domnule Preşedinte, partenerii străini nu îşi pierd timpul cu nuanţe şi nici nu sunt obligaţi să o facă. Ei nu îl văd, aud şi analizează pe marinarul sau jucătorul Traian Băsescu, ci pe preşedintele României. Concluziile lor despre domnia voastră se răsfrâng asupra întregii naţiuni române.
            Cu fiecare întâlnire externă în care îi hărţuiţi pe participanţi, cu fiecare gafă declarativă despre Fran­ţa, Germania, Rusia sau China distrugeţi imaginea şi viitorul României.
            La începutul noului an, vă urez, domnule preşedinte, să nu mai faceţi nimic. Să păstraţi liniştea. Este singurul mod în care îi mai puteţi ajuta pe români.
    • -17 (25 voturi)    
      Mai e o greseala (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:24)

      x [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Parca originalul nu era ... "Ori suntem parteneri egali, ori nu".
      Era ceva cu fotbalul: Goooool...!
    • -22 (32 voturi)    
      Greseala e ca suntem rame daca nu intram nu? (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:43)

      leix [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Deci Basescu e bestial - acum mintenas ne trezim ca suntem si rame daca nu ne iau aia in Schengen.
      Analogie - Ponta e maimuta...Ridzi o doamna, una tiganca imputita...noi rame? Si vine acum si ne spune cum o sa se lupte el cand toti oficialii nu doar cei din Europa ii dau cu flit.
      Dincolo de asta am inteles...am indeplinit tot ce trebuia din punct de vedere tehnic ca sa fim primiti in Schengen...insa supriza nu il vrea nimeni pe Base si aceasta guvernare PDL....si acum bomba a la Nasu..ca justitia e corupta? Oh da numai ca PDL de 6 ani isi face campaniile electorale dand sfoara in tara ca ei sunt luptatorii nr. 1 impotriva coruptiei. Si atunci unde e ruptura? Ridzi fura-festivaluri, Anastase fura-voturi Udrea deturneaza-fonduri...de la femei se trage!
      Bine ca nu ne doare...atat doar ca tirurile vor sta in vami iar la unguri si vor da spagi...noi vom fi priviti in continuare ca niste amarasteni de americani la vize...cine mai baga bani in tara daca noi suntem niste europeni neseriosi ce nu fac parte din Schengen...multe sunt si vor mai fi.
      Thank you very much mister president!
      • +19 (31 voturi)    
        vioiul de prost gust (Vineri, 7 ianuarie 2011, 0:41)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui leix

        Domnule leix de unde ai aparut nu ai gresit cumva forumul?subiectul este altul,daca ai ceva cu Basescu personal atunci cinta la alta masa si nu ne plictisi cu lucruri fumate de mult Probabil ca esti rima de nu te poti ridica din pozitia de sluga.
        • -6 (10 voturi)    
          Hotul striga "Hoootul"! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:43)

          niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          :(((
        • +9 (13 voturi)    
          d-le Tepes (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:30)

          Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          textul d-lui leix a fost dat ca atare de angajator.

          Sau nu a putut sau 'a simtit' ca nu merita sa schimba nimic.
      • +2 (2 voturi)    
        Mai prietenilor ! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:55)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui leix

        Ce-ar fi sa va faceti voi politica la partide si sa ne scutiti pe noi ceilalti de aberatiile voastre
    • -8 (18 voturi)    
      SARKOZY SI MERKEL-NOII MOGULI (Vineri, 7 ianuarie 2011, 1:07)

      s-a rupt un burlan [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      ... iar vinovati interni sunt: parlamentul,CSMul sindicatele si mai ales TARICEANU si GEOANA,pardon ANTONESCU si PONTA
      • +5 (9 voturi)    
        da bai (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:00)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui s-a rupt un burlan

        afla si tu ca presedintii altor state sunt platiti de ALTE STATE si nu au nici un motiv sa sprijine interesele noastre decat daca acestea coincid cu ale lor... Ca altfel romanii (cam tonti, trebuie sa recunosc) nu au fost in stare sa isi asume nici o putere asupra tarii lor. Toate parghiile au fost daruite pe nimic altor state. Cat de prost poti fii pentru a face asta?
      • +9 (15 voturi)    
        cred ca (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:01)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui s-a rupt un burlan

        suntem unici in lume prin faptul ca ne bucuram ca suntem monitorizati din exterior. Oare chiar romanii sunt incapabili sa isi urmareasca interesele lor?
    • -5 (11 voturi)    
      mogulii si opozitia sunt de vina!!! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:01)

      adi [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      atat de dezastrul economic intamplat cat si de distrugerea imaginii Romaniei pe plan extern.

      cum Macovei nu a invins coruptia ? nici CSM(parca) unde se ducea Basescu cu X am inteles ca azi candidati ... nici reformele lui Boc ??? vai vai ...
      da stim Franta Germania Geoana minerii si Coiculescu sunt de vina ca din 2004 pana in 2011 ati guvernat dvs. tara dupa bunul plac.
    • +2 (2 voturi)    
      acceptati si alte caractere...de litere (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:55)

      ne reformatul modernizat [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Hotnews ar trebui reformat putin ca site cred eu. Comentariile cu cele mai multe plusuri ar trebui sa apara primele.Pentru ce sa stau sa caut bezmetic un comentariu care imi place si pe care vreau sa-l sustin votandu-l?E adevarat ca exista si comentarii foarte bune care nu sunt votate, dar in momentul acesta se poate trage linie si spune ca hotnews are un anumit tip de cititori comentatori care isi dau seama de scara valorilor.
      • -2 (2 voturi)    
        si cele negative sterse (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:14)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui ne reformatul modernizat

        eventual cei care au zis de rele impotriva Dictaturii si regimului stalinist arestati si bagati la beci nu din alte motive dar ce atata libertate de expresie ...
        • -1 (1 vot)    
          hotnews (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:07)

          class clara [anonim] i-a raspuns lui adrian

          O sa vezi mai tarziu ca o sa ai nevoie sa gasesti mai repede informatia valoroasa pentru tine decat sa stai sa browsezi toate discursurile de pe site.Uneori sunt peste 200 de comentarii.
      • -1 (1 vot)    
        Am scris,intentionat,2 comentarii... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 18:45)

        reformator nemodernizat [anonim] i-a raspuns lui ne reformatul modernizat

        ...primul cat am putut de agramat,cu f multe dezacorduri si greseli gramaticale dar elogios guvernarii actuale iar al doilea cat am putut de corect dar impotriva regimului Basescu Sa-ti spun ,per sold , cate voturi pozitive a avut primul (care,in opinia dvs,l-ati putea citi ca unul care isi da seama de scara valorilor) si cate voturi negative cel de-al doilea(destinat,tot in opinia dvs,prostilor)
    • 0 (0 voturi)    
      fratia dacilor (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:06)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      cauta fratia dacilor
    • -1 (1 vot)    
      to hotnews web-masteri team (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:20)

      modernizatu nereformat [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Hotnews ar trebui reformat putin ca site cred eu. Comentariile cu cele mai multe plusuri ar trebui sa apara primele.Pentru ce sa stau sa caut bezmetic un comentariu care imi place si pe care vreau sa-l sustin votandu-l?E adevarat ca exista si comentarii foarte bune care nu sunt votate, dar in momentul acesta se poate trage linie si spune ca hotnews are un anumit tip de cititori comentatori care isi dau seama de scara valorilor.Mai trebuie si putina ordine...
  • -16 (32 voturi)    
    egalitate (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:42)

    Gica contra [anonim]

    "Problema nu este de intarziere, ci abuzul. Ori suntem parteneri egali, ori nu "

    Pai nu prea suntem egali nicicum.
    Spre exemplu nici amaratii cu 10-15 milioane redusi 25% nu-i tot una cu salariile de mii de RONI si EUROI.

    Si nici Romanii care merg cu loganul si cei care merg cu elicopterul. Asta asa ca fapt divers.
    • +22 (34 voturi)    
      Egalitate in drepturi gicuta (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:01)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Gica contra

      Egalitate in venituri am avut pe vremea comunismului.
      Acu e vorba de egalitate de drepturi, adica cine munceste mai mult si are mai multa "carte" cistiga mai bine. Cel putin in mediul privat.
      Normal ca amaritii cu 10-15 mil taiate cu 25% nu traiesc la fel ca aia cu mii de eur. Da' nici nu muncesc la fel. Si nici nu-i obliga nimeni sa continue la stat cu salariul de mizerie daca pot cistiga mai mult la privat. Priceput Gicule?
      • -5 (15 voturi)    
        mai schimba placa (Vineri, 7 ianuarie 2011, 4:02)

        dan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        "nu-i obliga nimeni sa continue la stat cu salariul de mizerie daca pot cistiga mai mult la privat"

        sunt cateva voci prin europa care spun ca nu poti securiza frontierele cand vamesii au 400 euro salariu, ca atunci cand esti vames si ai 400 euro salariul e cam usor sa fii corupt si sa iei spaga...

        desigur "nu-i obliga nimeni sa continue la stat cu salariul de mizerie daca pot cistiga mai mult la privat"

        observi absurditatea? vrei sa plece vamesii sa lucreze la privat? pai si cine mai sta de 6 la frontiere?
      • +3 (13 voturi)    
        Nu e chiar asa (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:28)

        Twistah [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        1. Egalitate in venituri nu exista nici pe vremea comunismului. Diferenta este ca nu erau asemenea discrepante ca acum.
        2. Nu stii cum muncesc aia cu salarii taiate ca sa afirmi ca aia muncesc mai mult.
        3. Bun, sa se duca toti bugetarii la privat pentru salarii mari. Dar ce ne facem cu profesorii, medicii, istoricii, muzicienii (aia fraieri de la filarmonica care nu-s in stare sa cante manele la nunti), geografii si altii care n-au loc la privat?
        • +11 (13 voturi)    
          Sectorul bugetar e necesar, dar.. (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:44)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Twistah

          E clar ca nu se poate desfinta sectorul bugetar. Dar de redus, se mai poate.

          Iar in privinta salariilor mici in sectorul bugetar. In 2009 am ajuns cu cheltuielile salariilor bugetare la 9,2% din PIB. Germania plateste 5,5% din PIB. Asta in conditiile in care Germania colecteaza la buget aproape 45% din PIB, iar noi ajungem, cu chiu, cu vai, la 32%.

          Intelegi cat de mare era dezechilibrul?

          Nu zice nimeni ca bugetarii o duc nemaipomenit dupa taierile de anul trecut. Sunt destui bugetari care sunt platiti prost fata de ceea ce fac. Dar poate ar trebui sa intelegem cu toti ca economia Romaniei NU POATE MAI MULT. Sunt 3 milioane de oameni care lucreaza ca angajati in mediul privat si care sunt responsabili cu capitolul venituri. Nu se mai pot mari taxele. se maresc degeaba, se va trece masiv la economia neagra.

          Taierile cu 25% uniform nu sunt corecte, dar nici nu cred ca se putea altfel. Intai ca administratia din Romania era incapabila sa faca o analiza in termen util de unde si cum sa taie. Managementul in sectorul bugetar este asa cum este (corupt, lenes, intesat de pile). Discutam de o analiza de facut de la cea mai mica primarie de comuna, pana la agentii guvernamentale sau ministere. Cat ar fi durat asta? 2 ani? 5 ani? Si cu ce rezultate? Si, doi: ar fi urmat un noian de procese, plus contestarea la CCR pe motive de discriminare ("de ce imi taie mie salariu, si nu lui Gigel")

          Sistemul public, asa cum este acum, asa a fost preluat de la comunisti si a fost imbarligat si de perioada de tranzitie. Alta masura nu era posibila, ca sa aiba rezultate pe termen foarte scurt. Legea salarizarii unitare pare un pas in fata ca sa faca ceva mai multa ordine si sa asigura o bruma de echitate. Am zis doar o bruma, dar, din nefericire, nici nu vad alta solutie. Sectorul bugetar nu e sector privat, unde sa primeze rezulatele. Si in Germania e cam la fel in sectorul bugetar.
        • 0 (0 voturi)    
          re-privat (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 0:03)

          nyx [utilizator] i-a raspuns lui Twistah

          pt. twistah

          merci *..* !
  • +10 (16 voturi)    
    . (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:43)

    adi [anonim]

    "Ori suntem parteneri ori numai suntem!" :)))
    • -8 (20 voturi)    
      Ori suntem golani ori nu suntem! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 0:55)

      perversa de la cotroceni [anonim] i-a raspuns lui adi

      REPORTER: Vreti sa puneti o intrebare bobocilor,dle presedinte? BASESCU: Doi cai frumosi
  • +2 (20 voturi)    
    o propunere pentru dl Presedinte (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:45)

    Eneas [anonim]

    moderatoarea TV nu este o alegere fericita ,nu am vazut de mult o femeie atat de falsa ,care manipuleaza prin intonatia vocii,prin mimica si prin faptul ca presedintele ii se adreseaza si ea se uita in fundul paharului,aratand cat de putin o intereseaza interviul !
    cred ca in TVR nu a ramas numai gaska lui Sassu !
  • -9 (31 voturi)    
    acum base face pe prostul? (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:49)

    numelemeu [anonim]

    pai noi am fost primiti in UE pe merit? sau ca figuram geostrategic pentru SUA? pai noi eram si inca suntem rupti in fund, meritam noi sa fim admisi inaintea Croatiei? valabil si pt noi si pt bulgari
    • +19 (29 voturi)    
      Dar e corect? (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:01)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui numelemeu

      Ca Franta care a fost curva nazistilor in cel de-al doilea Razboi Mondial si neavand nici o contributie la infrangerea Germaniei sa fie printre invingatori iar Romania care intorcand armele si luptand pana la Berlin numai in primele linii , pierzand 600 000 de soldati si scurtand razboiul ca 6 luni sa fie declarata invinsa?
      Unde e dreptatea?
      • +8 (12 voturi)    
        La Churchil !:((( (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:46)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

        Pe un servetel!
      • 0 (4 voturi)    
        unu (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:11)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        greseala romanilor e ca au intors doar armele, nu s-au intors si ei odata cu ele.
        asta cu scurtatul razboiului e chiar haioasa. o stii de la raposatu', nu-i asa.
        asa-i viata, depinde a cui curva esti, a nazistilor sau a comunistilor.
      • +1 (1 vot)    
        opozitia din Franta la Londra... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:35)

        mary [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        ... a fost gazduita, si de acolo emitea linistita si tinea sfaturi cum sa fie boicotata industria germana ce calarea Franta.

        De aceea Franta a fost recompensata de invngatori. Practic rezistenta franceza exista si nu prea exista, dar asa au dovedit ca Franta a opus rezistenta Germaniei naziste.

        Poate daca si Mishu nostru pleca la Londra si de acolo tinea discursuri radio eram iartati. Nu a existat nici o forma de rezistenta la navala impotriva rusilor, dincolo de Nistru! Cu arma in mana, cu toata conducerea in Romania, cu petrolul nostru pe mana nemtilor - asta a fost cel mai grav - si navalind peste sovietici, la ei acasa, marele Rus - pe un servetel - a cerut si i s-a dat. Ceasul, momentul...
    • +16 (26 voturi)    
      spurcati-va tara ca-i la moda (Vineri, 7 ianuarie 2011, 0:09)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui numelemeu

      Da ma rahat pe bat meritam inaintea Croatiei sa intram in UE ,de crimele croatilor ai auzit ?de ce vorbesti ca proasta-n tirg?nu ai ce face,daca tot vorbesti contra tarii tale atunci macar informeazate .Sau esti croat.
  • +16 (22 voturi)    
    of, importurile (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:51)

    ... [anonim]

    lucrurile-s asa cum sunt - ne-om fi indeplinit noi niscai obligatii, dar la alte capitole stam ca naiba.

    pana una alta, in loc sa ne doara capul de importatori, mai bine ne amintim ca la capitolul exporturi e jale, si ca agricultura noastra e in pod.
    ne bazaim ca avem 4 milioane de salariati, si continuam sa ignoram o mare categorie de cetateni care isi castiga scartait existenta producand si debarasandu-se (ca nu pot sa zic "vanzand" la preturile pe care le primesc si la betele ce li se pun in roate) fara nici un fel de control al statului. productia agricola nu e bagata nicicum in seama de stat, produsele nu sunt impozitate, iar vanzarea lor este descurajata, activitatea agricultorilor nu e luata in seama la pensii etc.

    ne plangem ca suntem o tara de asistati social si ca sute de mii de romani, poate mai multi, si-au luat pensionari de boala fictive, dar omitem sa spunem ca majoritatea celor ce au procedat astfel au facut-o dupa ce, dupa 1990, toate intreprinderile din orasele lor au fost falimentate de baietii destepti - astazi mari politicieni sau "business-men".
    ar fi bine sa nu se mai produca inca un caz "Petrom", dar s-o spunem p'aia dreapta, si anume ca au fost o groaza de cazuri asemanatoare.
  • +31 (41 voturi)    
    cred ca spun din suflet acuma ce spun (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:52)

    atreus [anonim]

    BRAVO BASESCU! SA NE TRAIESTI!
    • -13 (19 voturi)    
      Esti pe statul de plata ? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:48)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      Si nu mai tipa !
      • +8 (18 voturi)    
        nu este cazul (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:39)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui niculita30

        se stie ca Basescu nu plateste.

        Si de ce ar plati? Este Presedinte la ultimul mandat. Merge contra curentului si o face magistral.

        Lumea incepe sa inteleaga ca Romania are un conducator. Ceva nou, nu?
    • -5 (13 voturi)    
      huh? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:38)

      me [anonim] i-a raspuns lui atreus

      bai omule eu tot nu inteleg d c cand spune baselu eva toat luema e fericita?!
      eu as fi fericit cand ar FACE ceva BUN!!!
      intr-adevar se comporta strainii cum trebuie cu noi: exact ca cu un popor de lingai!
  • -12 (22 voturi)    
    Clar ca nu se vor mai repeta (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:53)

    alex [anonim]

    Nu mai aveti ce vinde ...
    • +8 (16 voturi)    
      Cum sa nu (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:04)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui alex

      CFR, Posta, productia de energie electrica (cel putin aia Hidro si atomica sunt ambele profitabile). Se mai gasestye, stai linistit.
  • -33 (45 voturi)    
    Hmmm (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:53)

    MRSmrs [utilizator]

    Romania a fost refuzata pentru ca este condusa de unul ca bese si clanul sau,care trebuie sa-si rasplateasca votantii sai din Moldova.
    Cand te aluga Sarkozi ca pe un ciumat,nu ar trebui sa te astepti ca te va sustine!
    • +18 (24 voturi)    
      Aia-i (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:06)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      Adica daca era Romania condusa de unul ca Geoana si clanul lui, sigur intram in Schengen, nu? Si care e legatura dintre votantii moldoveni si Schengen??? Te trezesti si tu vorbind ca sa nu taci!!
      • +9 (15 voturi)    
        astea devin antologice (Vineri, 7 ianuarie 2011, 3:50)

        aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Deci, dupa logica anti-basescu, cetateniile se dau moldovenilor pentru ca l-au votat.
        Interesant este ca nu se intreaba nimeni cum puteau sa voteze daca nu aveau cetatenie ?!?!?!
        :)))))))))))
      • -10 (14 voturi)    
        Da!El era doar prostanac ! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:50)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Nu talhar !
    • -3 (7 voturi)    
      motivul real e coruptia vamesilor (Vineri, 7 ianuarie 2011, 4:07)

      dan [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      sunt voci care spun ca nu poti securiza frontiera cand vamesii au salariul 400 euro, acestia fiind usor de corupt

      basecu spune ca avea semnale din vara ca s-ar putea sa nu ne primeasca in schengen, coincidenta sau nu... in vara s-au taiat salariile, iar in decembrie s-a votat sa nu revina la nivelul din iunie si tot in decembrie au inceput astia sa ne dea cu flit...

      pare destul de logic...
  • +31 (37 voturi)    
    Credeam ca nu luati pozitie dle. Presedinte (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:59)

    george [anonim]

    Bine tusat domn Presedinte! Genial !Macar de complezenta sa fi mimat si ei acolo o egalitate "in teorie" vorba lui Napoleon. Ma gandesc cu groaza sa semnezi cu astia niste contracte, dupa care schimbam partenerii, schimbam regula jocului, schimbam impozite, ... Si de ce ? Fiindca ploua afara dijn cauza Romaniei. Subjuganta si ingenunchiatoare idee de a pleca intr-o conventie de la princpiul egalitatii, ca mai apoi sa ii ceri celuilalt partener adu-ti genunchii la gura sau stai in genunchi. Interesanta schimbare!! Si ce aplaudata de excelentele sale dnii. Geoana, Marga, ...uite-l si pe Vantu in jakuzzi... Buna seara dle. Voiculescu
    • +9 (11 voturi)    
      Schengen (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:49)

      aderatul gesheft [anonim] i-a raspuns lui george

      Se uita un singur lucru aici: era vorba de o scrisoare a ministrilor de interne.Atat.Nu ei au ultimul cuvant.Mai sunt si alti factori care influenteaza votul final.Cuvintele de ordine sunt cooperare pozitiva pentru convergenta sistemelor.
      • +1 (3 voturi)    
        Scrisoare la EU (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:16)

        paneuropeanu [anonim] i-a raspuns lui aderatul gesheft

        Si apoi se mai uita inca ceva.Ministrii de interne francez si german ca institutii care se respecta se lupta pentru a vedea cum vor putea introduce o functie de Ministru de Interne (PAN)EUROPEAN.
    • -9 (17 voturi)    
      Mandra corabia ,mester carmaciu! :(( (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:50)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui george

      Directia e buna ,sensul e prost!
    • -1 (9 voturi)    
      Era normal sa apara pe ecran... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:32)

      George [anonim] i-a raspuns lui george

      ... pentru a explica esecul sau (fiindca, in primul rand e al lui, Romania e reprezentata in exterior de Presedinte, apoi de ministrul de resort), si al lui Baconski. Si iata cum romanii mai trag iarasi ponoasele conducatorilor incompetenti...
  • +18 (24 voturi)    
    ue (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:03)

    ... [anonim]

    cat despre reprosurile UE, lucrurile ar fi trebuit sa fie clare de la inceput: intram deoarece cautam niste avantaje, si ei ne luau pentru ca urmareau si ei niste avantaje. evident, UE fiind un organism mult mai bine organizat, mai rational, functional si versat decat tarisoara noastra de hahalere (si nu ma refer la guvernarea actuala ci doar la izul majoritatii "oamenilor puternici" ai Romaniei, din '90 si pana astazi), are mult mai multe castiguri din toata afacerea decat "paduchi" precum noi sau Bulgaria. chiar si in ciuda fandoselilor precum "problema tiganilor" :D

    in rest, mi se pare firesc sa ne purtam frumos cu moldovenii - oricum am pune problema, ne sunt frati.

    cat despre a ne arata muschii fata de situatia "schengen" - cred ca este doar un exercitiu de imagine, fie el si profitabil. cum am spus, problemele noastre sunt momentan altele - si anume interne. desi pe plan international suntem o tara marioneta si ne plecam jalnic tuturor puternicilor, deocamdata ne-ar prinde bine o organizare interna dupa modelul lor.
    • +2 (2 voturi)    
      daca jucam, sa jucam pana la capat (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:41)

      mary [anonim] i-a raspuns lui ...

      Nu este chestiune de muschi, ci este chestiune de "agreement" si asta inseamna sa respecti ceea ce ai convenit cu partenerul tau, indiferent daca este mic sau mare, iti place sau nu iti place.

      Daca sunt chestiuni care deranjeaza, MCV, de exemplu, acestea trebuiesc clarificate si lamurite, fie intre Ro- Franta si Ro-Germania sau prin reuniunirea intr-un singur meeting a partilor.
  • -8 (20 voturi)    
    corect ca la tg ocna (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:07)

    chostel pagubosul [anonim]

    are dreptate Basescu: ori respectam gravitatia ori nu o mai respectam..... se aplica principiul Tg Ocna.
  • -12 (24 voturi)    
    voi sunteti ziaristi sau ce? (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:11)

    numelemeu [anonim]

    pai am postat acum 30 de minute un comentariu si nu a aparut nici acum? halal presa . sa va fie rusine
    • +34 (36 voturi)    
      daca am fi un popor educat (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:51)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui numelemeu

      care sa nu bagam sau scoate si nu ne-am injura ca la usa cortului pe forumuri, nu ar mai fi nevoie de o persoana, care la aceasta ora, poate chiar de acasa modereaza comentariile.

      Gandeste-te ca ar putea la ora 17.00 cand isi termina programul sa se inchida comentariile, si sa se deschida a doua zi la ora 9.00.

      Eu, in locul Hotnews, as face o aplicatie care sa vada cate comentarii "inacceptabile" are un user in timpul unei luni, si daca, un utilizator comenteaza civilizat si nu vorbeste obscen, nu i-as mai cenzura comentariile, ci doar as verifica automat sa nu contina anumite cuvinte obscene.

      E multa lume civilizata pe forumul asta, dar din cauza la cativa mascarici, tre sa ne verifice pe toti ca nu injuram.

      Cam asa e si cu Schengen-ul, asa ca mergi la site-ul Antena 1,3, irealitatea daca vrei sa o bagi pe aia cu Halal Presa.

      Un gand bun din Cluj celui ce la ora asta inca mai modereaza.

      Respectele noastre, maestre !!!!
      • -13 (19 voturi)    
        Hmmm (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:03)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        Aici ai dreptate,dar din pacate am unele nelamuriri:
        -de ce se permite mereu portocaliilor sa ma injure ca la usa cortului,eu comentand doar la articol?!
        Eu am mai spus hotnews ca asa incurajeaza injuriile si au mai mult de munca la cenzurat.
        • -9 (13 voturi)    
          e ca la fotbal (Vineri, 7 ianuarie 2011, 3:57)

          dan [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          e ca la fotbal, cand te fura arbitrul :))

          in general postarile antiportocalii apar cu intarziere si daca contin vreo urma de jignire nu apar deloc, in schimb cele portocalii apar imediat si nu le sunt cenzurate aproape deloc cuvintele jignitoare
          • +1 (5 voturi)    
            _ (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:35)

            v [anonim] i-a raspuns lui dan

            eu sunt cu Base. si aproape tot timpul comentez argumentat si la obiect. mesajele in care mai bat campii nu mi-au aparut. Do the math.
        • +1 (5 voturi)    
          bine (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:54)

          cupar [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          esti recuperabil.
      • +12 (14 voturi)    
        ++ (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:06)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        supercomentariu.
      • -2 (8 voturi)    
        cauta-mi celalat post (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:10)

        numelemeu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        sa vezi daca am injurat sau nu
      • -8 (12 voturi)    
        Un singur gand pentru comentariul tau am (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:40)

        Transilvanean [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        E penal... foarte penal, cu iz portocaliu! Sper ca observi ca nu atac persoana!
  • -15 (25 voturi)    
    Ca... (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:14)

    Xulescu [anonim]

    ...de obicei, Basescu e tare-n clanta. Spune ca judecatorii nu judeca. Partial adevarat. Insa daca ar fi judecat, el era de mult la mititica. Sa fim seriosi, Romania este in postura copilului derbedeu, caruia nu-i place scoala, insa profesorii l-au trecut clasa pentru ca parintii au tot dus una alta profesorilor: ba o banca, ba un zacamant de petrol, ba mai stiu eu ce firme. Desigur, daca ar fi invatat, parintii nu ar fi venit cu sarsanelele pline. Acum insa fie parintii n-au mai dat, fie profesorilor li s-a cam facut lehamite, fie ambele. Asa ca elevul Romania s-ar putea sa fie nevoit sa repete clasa.
  • -12 (22 voturi)    
    Cine vorbeste de abuzuri !!! (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:18)

    Nicolae [anonim]

    :((((
  • -8 (18 voturi)    
    Re (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:24)

    Sd [anonim]

    Ori suntem golani ori numai suntem
  • -12 (26 voturi)    
    revelatii nocturne..... (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:27)

    lili [anonim]

    dl Basescu a facut, a avertizat, a informat, a simtit ceva, a identificat toti vinovatii din tara asta pentru situatia dezastruoasa in care a ajuns Romania de la profesori la politisti, magistrati, pensionari, functionari publici pana la mamicile cu bebelusii care mancau cateva milioane din miliardele de Euro papate de guvernarea si clientela portocalie zi de zi de 2 ani.....Dl Basescu a facut tot ce trebuia, iar rezultatul e catastrofal: Romania e in dezastru din toate pdv, nebagata in seama si izolata pe plan international mai ceva ca inainte de aderarea la UE iar ultimii 2 ani de guvernare portocalie ne-au adus inapoi cu 5 ani..... SA TRAITI BINE !!!!!
  • -6 (16 voturi)    
    :) (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:32)

    mihaigalos [utilizator]

    ..ori suntem golani ori nu mai suntem.
  • +28 (32 voturi)    
    o parere (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:32)

    obi [anonim]

    Nu va lasati romani. Nu trebuie sa stam in genunchi. Presedintele Basescu are multe pacate, ca orice om, ca oricare dintre noi. Cine are puterea sa ridice piatra sa o faca dar faceti-o in fata icoanei din casele dumneavoastra.Puteti? Eu nu pot. Daca o sa-l lasam singur, prada fariseilor politici ca Ponta sau Antonescu, Romania si cei care au curajul sa spuna ca nu mai vrem sa dam bir la inaltele Porti ale Apusului vor fi din ce in ce mai jigniti. Lasati naibii trcourile, sepcile si telefoanele mobile de la hoti si netrebnici pentru un vot. Va scufundati dragii mei concetateni.
  • -7 (15 voturi)    
    eurostat (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:33)

    Cipri [anonim]

    ...Australia - jumatate din populatia noastra?Raport Eurostat?Poate Austria...
  • -4 (14 voturi)    
    bihaaaa (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:34)

    Gabriel [anonim]

    Ori suntem parteneri egali ori nu mai suntem! Ce naiba!
  • +25 (31 voturi)    
    presedinte (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:35)

    stefan [anonim]

    Daca erau la fel Iliescu si Constantinescu, Romania era departe acum si .
    • +18 (24 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:49)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Ai dreptate, dar oare cati recunosc asta? Cati recunosc necesitatea reformelor?
  • +24 (34 voturi)    
    fratii... (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:43)

    nostradamus [anonim]

    Ceea ce face Franta si Germania este numai inceputul. Asta au inteles cele doua mari puteri vis-a-vis de parteneriat si egalitate in UE. Nu uitati dragi romani ca arienii, "rasa pura" daca ar putea, ar trimite romanii la BIRCHENAU, la AUSCHWITZ, la DACHAU. Nu sunt aberatii. Acesti indivizi nu au parteneri, au slugi de la care iau, carora le vand cate ceva, daca se poate cat mai mult si mai scum si cam atat. Nu sunt un fanatic al presedintelui Romaniei dar si doar pentru faptul ca est roaman si incearca ceva este de admirat. Maine va veni cineva si ne va spune ca fratii si parintii nostri sunt urati, sunt batrani..i-ati dispretui? asta vi se cere acum. sa improscati cu noroi in tot ceea ce inseamna Romania.
    • -11 (19 voturi)    
      Ce... (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:17)

      Xulescu [anonim] i-a raspuns lui nostradamus

      ...vreau sa-ti spun:

      1. Credeai ca democratia este si pentru catei ? Ce naiv :)))
      2. Romania de fapt indeplineste absolut toate conditiile, nu? . Numai ca raii astia doi au ceva cu noi, asa din senin. Esti tare. :))
      3. Basescu nu stia de mizeriile din Romania, nu ? El este un nufar al politicii romanesti. Un imaculat.

      Hai ca m-ai binedispus :)))
      • +12 (20 voturi)    
        ma-i dat gata (Vineri, 7 ianuarie 2011, 0:27)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui Xulescu

        Bun si ce vrei sa spui, daca Basescu stia de toate mizeriile la care faci referire ce trebuia sa faca?sau ai nevoie de un tatuc care sa le faca pe toate?de justitie ai auzit ,de judecatori ai auzit de CSM ai auzit de ce nu ii tragi pe ei de sireturi ,sau ti-e mai usor sa maninci rahat cu aroma de vanilieMa-i indispus
        • -9 (11 voturi)    
          Gandirea... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:57)

          Xulescu [anonim] i-a raspuns lui tepes

          ...ta este pe masura gramaticii pe care o stapanesti si a dialogului pe care stii sa-l porti civilizat. Sper sa intelegi ce vreau sa zic. Oricum, imi place dubla masura cu care cantariti lucrurile. Cand ceva este bine facut ( extrem de rar ) Basescu este cel care a facut. Cand ceva iese prost ( extrem de des ) Basescu este o victima a sistemului, cum altcumva decat ticalosit. Si apropos de CSM: desi in aparenta este independent politic, toti baietii si fetele de-acolo sunt numiti/sprijiniti de partide, deci pana la urma ( surpriza ) sunt pusi politic. Iar PDL are majoritate. E greu sa vezi evidentele, nu ?

          Continui sa ma binedispui. :))
          • +3 (7 voturi)    
            vax (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:05)

            tepes [utilizator] i-a raspuns lui Xulescu

            comentaruil tau de lemn si cu ifose de profesor imi insulta inteligenta lasindu-mi un gust amar.
            • -1 (5 voturi)    
              Super tare :))) (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:19)

              Xulescu [anonim] i-a raspuns lui tepes

              Iti insult inteligenta cand iti spun ca nu prea stapanesti gramatica si nu stii sa ai un dialog civilizat ? :))))

              Mai astept si alte comentarii de-ale tale :))
    • +4 (6 voturi)    
      vote pour vous monsieurs (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:03)

      rise the hand [anonim] i-a raspuns lui nostradamus

      Gandire depresiva.Problema acum este ca lumea devine un satuc.Germania si Franta si-au ales sau nu sa duca lupte cu probleme mult mai mari decat cele pe care si le-a ales Romania.De votat intrarea in Schengen pentru Sarkozy si Merkel e simpla si chiar cred ca vor fi pentru...
  • +14 (26 voturi)    
    adevarata fata (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:59)

    obi [anonim]

    Intelegeti acum stimati concetateni ce inseamna cu adevarat UE? Iluzia unei plimbari, unei excursii , a unor studii, prin afara granitelor, care transfera banii vostri in buzunarele lor, ale bogatilor Marea Britanie (aia cu Romania dezagreabila), Franta si Germania. Daca cumva nu plecati in afara tot i supermarket-urile lor va plasati bruma de banuti. In rest....flit. Asa cum spuneam mai devreme, este numai inceputul.Aceasta este adevarata fata a celor trei mari puteri, restul este fariseism.
    • +6 (12 voturi)    
      corect (Vineri, 7 ianuarie 2011, 0:53)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui obi

      cel mai bun comentariu
    • +5 (9 voturi)    
      ........ (Vineri, 7 ianuarie 2011, 1:20)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui obi

      Ei aici iti dai dreptate ,deci se poate nu numai mistocareala
    • +2 (8 voturi)    
      Herzlich Willkommen (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:20)

      Sa traiasca [anonim] i-a raspuns lui obi

      Marea Britanie nu inseamna Daily Mail.Ziarele lor ca si ale noastre nu determina decizii importante.Problema noastra este ca avem putini banuti care ne obliga sa avem un aparat de stat mic care nu se poate preocupa si de aspecte care nu sunt trecute in fisa postului sa le prezinnte presedintelui.Asa ca Base incearca sa acopere tot si o mai da uneori si in bara.O sa vedem ce o sa fie.Depinde de cei din spatele presedintiei UE votul final.Iar ei nu sunt nici Sarkozy nici Merkel.
  • -13 (19 voturi)    
    Hmmm (Joi, 6 ianuarie 2011, 22:59)

    MRSmrs [utilizator]

    Eeeee,ce sa spun,nu toti pot fi "intelectuali" (cu cate facultati vor) ca eba!
    Confunzi marfa cu ambalajul:daca tu esti lighioana de beci,nu-i banui si pe altii de aceeleasi naravuri...
    • +5 (7 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:41)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      singura parte interesanta din comenatriul tau este Hmmmmm!
  • +10 (24 voturi)    
    noi gresim (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:33)

    obi [anonim]

    Romanii gresesc ca tin cu dintii de presedinte, cand ar putea atat de usor sa-i faca vant. De ce sa pierdem timpul cu el cand oameni de toata isprava ca Ponta si Antonescu sunt gata sa ne arate drumul drept in viata. Nu este mai putin adevarat ca ei nu l-au gasit inca dar cine stie. Mai liberal ca Ponta si mai PSD-ist ca Antonescu nu gasesti. Cu ei doi in tandem eram acum in schengen....ala african.
    • -11 (15 voturi)    
      ai gresit adresa (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:46)

      trtt [anonim] i-a raspuns lui obi

      Obi tata ai gresit forumul....Latrina3 si Irealitatea sunt in alta parte.....
      • +12 (16 voturi)    
        wake up amice. (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:57)

        obi [anonim] i-a raspuns lui trtt

        pentru tine o sa desenez glumele. nu ai inteles bascalia amice? nu stii sa citesti printre randuri?stiam ca pe hotnews sunt, in general, oameni cu liceu si minim 2 neuroni, ce naiba
      • +8 (12 voturi)    
        nu stiu care a gresit site-ul.. (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:58)

        neutrino [utilizator] i-a raspuns lui trtt

        sau obi e prea subtil petru tine, trtt..
        obi, m-ai binedispus pe seara asta
    • -5 (9 voturi)    
      mare-i gradina (Vineri, 7 ianuarie 2011, 1:15)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui obi

      te dai spiritual si ce-i cu asta,despre subiect canci nimic ,saltimbanci sint destui dar fiecare-si stie locul tu se pare ca te-ai ratacit
    • -2 (4 voturi)    
      ti-a fost teama (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:54)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui obi

      ca nu mai primesti solda!
    • 0 (2 voturi)    
      scuze pentru admonestare! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:56)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui obi

      era adresata altcuiva !
  • +21 (29 voturi)    
    sa iubim romania (Joi, 6 ianuarie 2011, 23:50)

    un roman de treaba [anonim]

    Dragi romani, tot raul spre bine. Nu ne vor ei, nu-i mai vrem nici noi. Eu unul sigur nu-i mai doresc pe cei care ma jignesc. Va propun sa ne cheltuim timpul si banii redescoperind Bucovina, splendoarea manastirilor din nordul Moldovei, din Oltenia, din Ardeal, Ponorul, Obarsia Lotrului, Cheile Bicazului Maramuresul....Geme Romania de frumos, de traditie, de bucate fara E-uri, de oameni de isprava care te primesc cu drag i ograda si la masa lor. Asta este Romania care deranjeaza. Grimasele si fandoselile ariene si frantuzesti palesc pe langa bijuteria noastra de tara. Am cutreierat lumea si nu exista locuri mai frumoase ca cele de la noi. Lasati-ii in plata lor. Chiar nu avem nevoie de ei. Bravo domnule presedinte. Meriti nota 10 pentru prestatia din aceasta seara!
    • +12 (14 voturi)    
      Tot de treaba (Vineri, 7 ianuarie 2011, 4:14)

      John [anonim] i-a raspuns lui un roman de treaba

      Ai dreptate dar ce te faci ca multe din aceste locuri vei descoperi ca nu ne mai apartin.Vezi ce se intimpla cu majoritatea statiunilor(ex.Baile Herculane,Buzias,etc.),cimpuri lasate pirloaga sau cultivate de straini cu fel de fel de plante tehnice pt tarile lor,dealuri si munti golasi si erodati in urma jefuirii padurilor,industrie la pamint cu orasele ce tind sa arate ca in evul mediu din cauza distrugerii fabricilor ce le mentineau in viata,suprafete mari de livezi distruse,distrugerea taranimii (cite animale mai vezi la acestia si cit pamint cultiva?)Ce te faci cu preturile deoarece am fost in Austria si am platit mai putin la cazare ca si in tara si am primit si chitanta.Spui sa fim ceva mai patrioti si este un lucru bun dar te intreb daca ai fost curios sa observi cite drapele au fost arborate de ziua nationala?Suntem un popor care pe zi ce trece ne pierdem valorile si o mare vina o au cei ce ne-au condus in ultimii 20 ani si chiar noi insine. Pacat!
    • 0 (10 voturi)    
      vorbeste in numele tau (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:08)

      a [anonim] i-a raspuns lui un roman de treaba

      ai cutreierat lumea si zici ca nu exista locuri mai frumoase ca cele de la noi? mai mihai beniuc recita asta la clasele 1-4!
  • +4 (18 voturi)    
    bravo Dle Presedinte Basescu (Vineri, 7 ianuarie 2011, 0:06)

    lucianmotzul [anonim]

    mai vad si acesti Francezi si Nemti ca nu suntem nimeni in drum si am scapat de Rusi si am dat de astia care cu acte te fura si te face sclav mai rau ca rusul.Apoi R.Moldova face parte din ROMANIA ce vreau astia sa le dam tot ,tot gratis .Eu comentam ca acest UE este o cucerire si subjugare a Eurorei de catre nemti si francezi fara razboi si te joaca cum vreau ei,aceasta inainte de intrarea Romaniei in acest UE care nu se poate asemana cu Statele Unite ale Americi .Alta mincare de peste pt ei carnea si pt tine oasele,astia iau tot te lasa sarac ,ba mai mult ei iau petrolul tau si gazul si ti-l vind tie ,asta a facut Iliescu si cu marele Nastase,nu ia interesat TARA ci doar ei si ai lor la furat.
    • -1 (5 voturi)    
      ...Domnule Presedinte... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 1:33)

      Vivienne [anonim] i-a raspuns lui lucianmotzul

      Domnule Presedinte Sarcozy,

      Ma adresez in calitatea dvs de Presedinte al Consiliului UE in perioada Iulie - Decembrie 2008 cu speranta ca in acesta perioada viziunea dvs personala clara si limpede si a Frantei in general sa primeze in politica UE.

      Sperantele mele si cred din pacate ca si ale extrem de multor alti cetateni UE vizeaza corectarea greselilor grave si esecul dezastros produs de ultima largire a Uniunii cu Romania si Bulgaria.

      Desi Comisia si Parlamentul au fost insistent avertizati din cunostintele mele de numerosi cetateni ai Uniunii si in special Romania toate opiniile au fost ignarante in mod flagrant si in continuare niciun mecanism de corectie nu a fost aplicat.

      Avertzarile de mai sus se refereau la faptul ca Romania nu este pregatita pentru aderare - dar mai grav Uniunea (Comisia si Parlamentul) nu sant pregatite pentru a face fata acestei integrari.

      Uniunea a fost conceputa si a exercitat functiile sale pe parcursul anilor dela incheierea WW2 in lumea civilizatiei Europei Occidentale si a unor valori moral-spirituale total necunoscute pentru cei ce au dominat societatea din aceste tari in comunism si in continuare in neocomunism.

      Domnule Presedinte - luciditatea dvs nu va poate permite sa vedeti in aceste tari altceva decat realitatea:

      - o parodie de democratie multipartita cu actori cabotini si cu mentalitatea exemplificata de personaje reprobabile (mugabe, sadam, ahmadinejad). Ei au reusit sa excluda pe toti cei care ar fi putut sa faca ceva pentru tara lor. Cei care detin puterea - indiferent cum au ajuns in aceste roluri - nu cunosc regula compromisului si nu stiu sa isi respecte angajamentele luate.

      - o parodie de economie de piata in care totul este sufocat de coruptie, de lipsa de competitie si impozitare justificata doar de lacomia lor. Din pacate Uniunea alimenteaza financiar pe acesti corupti fara nicio retinere.

      Uniunea trebuie sa accepte ca in Romania clasa politica este in faza infantila pentru care regulile
      • +2 (4 voturi)    
        Draga Vivienne (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:34)

        Spitalul 9 [anonim] i-a raspuns lui Vivienne

        Intra, te rog, in salon si ia-ti medicamentele...
    • -3 (9 voturi)    
      ...Domnule Presedinte... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 1:34)

      Vivienne [anonim] i-a raspuns lui lucianmotzul

      Uniunea trebuie sa accepte ca in Romania clasa politica este in faza infantila pentru care regulile din UE sant neintelese sau necunoscute. Calitatea acestor mediocritati notorii este departe de normele Uniunii.

      Uniunea trebuie sa accepte esecul total al adeziunii Romaniei si dezamagirea profunda produsa de incapacitatea de a face fata acestei provocari.

      Uniunea ar trebui sa priveasca lucid si sa treaca la retragerea Romaniei a calitatii de membru cu drepturi depline pana la corectarea acestor deficiente.

      Uniunea ar trebui sa infiinteze cursuri in cadrul unui sistem educativ pentru toti cei ce detin pozitii in guvern, parlament, in partidele politice, cu examinare si acordarea dreptului de a exercita orice functie numai dupa obtinerea calificarii necesare.

      Fara un astfel de program Uniunea va fi continu discreditata iar banii platitorilor de taxa din Uniune risipiti sau dirijati spre lanturile de coruptie din Romania.

      Domnule Sarkozy, nu uitati - comunistilor le-au trebuit o jumatate de secol pentru intoxicarea constiintelor cu scopul de a creea acesti inapoiati, buni de nimic - intr-un sistem care pleca dela gradinita si pana la nivelul academic.

      Domnule Sarkozy, nu uitati - UE nu este pregatita si nimeni nu ar dori ca UE sa se coboare la nivelul acestor personalitati politice lugubre din Romania neo comunista - si deaceea dialogul dintre Uniune si Bucuresti ramane dialog intre surzi....

      Domnule Sarkozy, ar fi posibila schimbarea ?

      Merci M.Sarkozy.
      • -4 (4 voturi)    
        Perfect (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:21)

        DiasporaStricaHora [utilizator] i-a raspuns lui Vivienne

        Nu cred ca ar mai fi ceva de adaugat. Bravos!
  • +11 (17 voturi)    
    nu vrem noi dar avem o oferta.... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 0:39)

    obi [anonim]

    Domnule Szarkozi si doamna Merkel am o rugaminte mare la domniile voastre. Daca nu-i cu suparare, nu-i puteti primi in Schengen pe cativa dintre ai nostrii? Platim bine. Avem noi aici, in dezagreabila Romanie cativa compatrioti mai spalati, necorupti, cu neveste pe la Bruxelles. Ponta si Crin. Dati-le voie macar lor si tineti-i de tot. Cu ei o da-ti sigur la pace si va si dau tot ce au ei mai bun. (mai nimic intre noi fie vorba dar, poate reusesc sa va scoata afara din casa, dupa ce-i primiti. Sunt dementiali, de mare viitor, cu niste programe politice stabile, oameni de cuvant...ce mai). Era cat pe ce sa-i pastram noi dar nu-i prea inelegem si ar fi pacat sa se iroseasca asa baieti. Caracterul este punctul lor forte...ca si al dumnevoastra de altfel. Cu multumiri.
    PS Promit sa va trimit un vin bun si o branza fara E-uri.
  • -3 (9 voturi)    
    besescu (Vineri, 7 ianuarie 2011, 0:49)

    alex [anonim]

    ori suntem parteneri egali ori numai suntem :))))))))
  • -5 (13 voturi)    
    dar ce imi vad ochii! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 0:56)

    alecu [anonim]

    la tv pe un canal non felixist!
    Mutu se lua la trinta cu Europa. Rupe gitul la antrenori!
    Concluzia e simpla: Mutu-i frate cu Baselu !
  • +2 (10 voturi)    
    Nas-Pat-Voi-ul !!!! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 1:17)

    Badea Ioan [anonim]

    Cugetari din virful muntelui !
    De intrat ??Intram in Scengen ! Nu asta-i problema !
    Vad ca HOTII v-or sa "reconstituie 322??? " !
    Se pare ca-i "maninca pielea " !!!!! Sint sigur ca v-or citii acest mesaj ,de acea vreau sa-i avertizez ca stiu cine sint "necinstitii " lui Iliescu !!! Si mai vreau sa stie HOTII=NECINSTITII ca o sa-mi iau si "ciomagul " [de -o fi nevoie ?!] O sa ma urc pe un "magar747" si tot o sa ajung !
    La Multi Ani !! Tuturor IO[A]N -ilor de buna credinta !
  • +7 (11 voturi)    
    circ european (Vineri, 7 ianuarie 2011, 1:52)

    flit [anonim]

    chiar daca aveau o frica cu controlul frontierelor, francezii puteau pur si simplu sa ceara pastrarea dublului control la frontiera romana si ungara pt inca o perioada de timp... Insa nu sa intre cu bocancii peste mandria unei tari UE prin scrisori stupide care sa umileasca si sa incalce vizibil drepturi. E clar ca e o razbunare infantila a lui Sarkozy pe tema tiganilor expulzati din Fr, pt care Frantei i s-a dat peste bot la Bruxelles si Vatican. Si ar fi bine ca Romania sa nu taca in fata acestui abuz. N-au decat sa-si trimita francezii vamesii lor la granita Europei, insa data admiterii in spatiului Schengen N-ARE MOTIV REAL de AMANARE !
  • +11 (15 voturi)    
    Putin calm va rog (Vineri, 7 ianuarie 2011, 3:57)

    SKB [anonim]

    Eu nu inteleg de ce ne agitam asa de tare cu spatiul asta Schengen. Acum nu mai departe de 5 ani stergeau pe jos ungurii cu noi la vama, ca apoi sa stearga si austriecii. Acum 15 ani, te mai luau si italienii sau nemtii si tot asa.

    Acum? Indiferent in ce aeroport european cobor, Ii dau buletinul si-l las sa se zgaiasca la el. E intr-o stare deplorabila. Ma distreaza cand il vad pe vames cum transpira si cat ii ia pana isi face curaj sa ma intrebe daca nu am cumva si pasaport...

    Haideti sa fim sinceri. Avem o tara corupta si implicit vamesi corupti (nu mentionez decat Nadlac si am inchis discutia) si nu meritam inca mai mult. Ok, si francezii sunt niste gunoaie, ca de obicei, dar sa ne gandim si ca le ajung musulmanii lor, nu mai aveau nevoie si de zburatoarele nostre.

    E mai bine decat era cum 5 ani, deocamdata ne-au dat destule drepturi, eu zic sa le folosim cu cap, sa invatam sa ne mai civilizam, mai punem mana si noi sa muncim. PIIGS sunt deja cam multi. Sa cerem mai multe drepturi dupa ce chiar le meritam. Daca noi ne indreptam spre progres din proprie initiativa si nu impinsi de la spate de UE, va veni si ziua in care se vor ruga ei de noi. Vointa ne trebuie.
  • +1 (9 voturi)    
    Raspuns la Dna Vivienne (Vineri, 7 ianuarie 2011, 5:29)

    Lucianmotzul [anonim]

    sa va mai scriu si eu un raspuns la ce a-ti scris Dvstra,dupa nume parca traiti in Franta,pai afla Dna ca am trait si eu in Olanda si apoi in USA si am vazut cine sunt acesti francezi cu [politica lor duplicitara ,dupa ce au fost scosi de doua ori din rahat de americani ,de cite ori pot intorc spatele ,inginfati ,nationalisti radicali,stiu doar limba lor pt ca nu vreau sa invete alta,zgirciti si fara pic de omenie si mai sunt multe de insirat ,tot timpul se cred promotori noului in relatile sociale ,DAR VA INTREB DE UNDE VINE COMUNISMUL ,dar DICTATURA ;de ghilotina a-ti auzit ,dar de cei care au facut doua razboie mondiale cu lagare de exterminare ,cine au avut coloni care sunt cele mai sarace si inapoiate din lume ,pe unde au trecut au RAS TOT ,mai lasati cu civilizatia ca nici noi nu om fi mai prosti ;cind ei fac francezi pe romani nostr icare au facut ceva pt omenire. oricum Romania este o tara splendida ,cu un relief miraculos ,cu bogati la care toti au rivnit si rivnesc,este drept ca cei care au FOFT alesi conduc cit se poate de rau ,dar poporul este poporul ROMAN si el nu poate fi confundat cu acesti emanati inpinsi de KAGbisti la putere.UE nu este ce se scrie ci, este ce v-am scris in comentariul de mai sus.Daca suntem rai de ce ne-au inclus in aceasta UE pt ca in NATO am intrat cu ajutorul Americi si nu al altora .Vorba marelui Alexandrescu :egalitate dar nu pt CATEI,pt uni muma pt alti ciuma .Fiti mai patrioata pt ca cu tot numele sunteti nascuta in ROMANIA si pt asta trebuie sa fiti cu TARA>
  • +10 (16 voturi)    
    de unde vine "Porumbacu"....Ziua de Constanta (Vineri, 7 ianuarie 2011, 7:45)

    m.george [anonim]

    Crin Antonescu inventa note informative "literare"

    Cele mai noi informatii de acest gen il vizeaza pe Crin Antonescu. Intr-o nota pe care am primit-o la redactie, dar care circula de mai mult timp pe Internet, presedintele PNL este acuzat ca "oferea note informative contra-cost Securitatii, dupa ce in prealabil fila minore si intretinea relatii sexuale cu ele". Aceste informatii vin chiar de la cadrele Securitatii tulcene care preluau "notele" lui Crin Antonescu. Conform acestora, numele de sursa al lui Antonescu era Porumbacu, pseudonim cu care erau predate Securitatii notele informative, ce erau platite la bucata. Dat fiind ca profesorul Antonescu - care preda in comuna Niculitei, judetul Tulcea, la vreme respectiva - avea nevoie de bani pentru a se muta la oras, a inceput sa trimita tot mai multe note, multe dintre ele cuprinzand tot felul de inventii ce nu aveau nimic de-a face cu realitatea, despre diverse persoane din anturajul sau, prieteni si dusmani. "Motivat de bani - pentru fiecare nota informativa primea 300 de lei de pe vremea lui Ceausescu, in conditiile in care un salariu de profesor era cam de 2000 de lei -, Crin Antonescu a inceput sa-mi furnizeze din ce in ce mai multe astfel de note, majoritatea inventate, ca in literatura, la care pretindea ca se pricepe, despre oameni reali din anturajul sau (colegi, prieteni, iubite etc)", preciza Ioan Ichim, cadru al Securitatii tulcene, al carui informator se spune ca era actualul presedinte al PNL.

    Potrivit aceleiasi surse din cadrul fostei Securitati, odata cu inmultirea notelor venite din partea lui Antonescu, a fost nevoie si de schimbarea locului initial de intalnire si de predare al materialelor. Astfel, Securitatea l-a invitat pe Antonescu sa-si predea notele intr-un apartament conspirativ de pe strada Pacii, din Tulcea, pana in acel moment locul de intalnire obisnuit fiind restaurantul Danubius din municipiu. "Banii pentru imaginatia sa bolnava si-i primea prin CEC, fiind depusi in contul sau, la CE
  • -10 (18 voturi)    
    Concluzii (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:09)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    1. Pai aderam sau nu mai aderam la Shengen ?
    Din moment ce bassoiu si-a asumat raspunderea pentru neaderare, nu e nici un bai. E bine. Adica s-a rezolvat problema. Omu si-a asumat. Stam linistiti. E ca si rezolvata ! Pentru mintile incete ale sustinatorilor este ca si cand am fi aderat en-fanfare. Bine ca sunt din ce in ce mai putini. Lasa-ne pe noi, restu' de 85-90 % care nu-l mai vrem.

    2. Suspendarea e o treaba serioasa.
    Adevarat ! Realizeaza si bassoiu ca daca va fi suspendat, castelul lui de carti, gargara cu "reformarea" statului - desi se dreneaza masiv bani spre pedelei, va pica in clipa doi. Si bonus de mine: iti pun astia bassoiule o lenjerie de pat noua in celula la Jilava.'

    3. Iesim pentru a n-shpea ora din criza.
    De fapt saptamana si iesirea din criza. Comentariile sunt inutile.

    P.S. Bravo Antena3 pentru invitarea lui Adrian Sobaru in emisiune, in timp ce bassoiu debita obisnuitelei minciuni pe tvr. Miscare magistrala, anulare totala !
  • 0 (12 voturi)    
    S'il vous plait, Messieurs, Mesdames! ... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:14)

    bm [anonim]

    Români, puţină demnitate, s’il vous plait!
    De când am primit scuipatul francezilor peste ochi, mă tot şterg şi îmi spun în gând că au dreptate. Sunt mult prea dezamăgită de sistemul ticăloşit care a fost, care este şi pe care-l văd cu ochiul liber la putere pentru încă vreo sută de ani de acum încolo. Pentru unii e vesel, pentru alţii e trist, că doar aşa-i pe scena vieţii. (Mihaela
    Pana)
  • -4 (14 voturi)    
    In ultimii (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:17)

    HESS [anonim]

    20 de ani Romania a avut cei mai lamentabili politicieni si ministrii.De rasul c--rului.Auzi la Base.,PARTENERI EGALI.
    Nenea Basescule.,cateii nu stau la masa cu dulaii ci mananca firimituriile.
    Cateii sant cei care ling la greu si nu au pic de demnitate fiind capabili sa isi vanda propriul popor pt un purcoi de dolari si niste felicitari.Recunoasteti personajele.
  • -7 (13 voturi)    
    petrom (Vineri, 7 ianuarie 2011, 8:35)

    xxl [anonim]

    domnu presedinte, petrom era singura companie din lume in domeniul resurselor energetice care avea pierderi lunare de 1 milion dolari de la capusare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
    trebuia data gratis nu vanduta
    • +6 (12 voturi)    
      huh? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:34)

      me [anonim] i-a raspuns lui xxl

      si romania are pierde... hai s-o dam gratis...
      d-aia s-a vandut toata tara asta, pentur ca exista oameni care gandesc ca tine
  • -1 (11 voturi)    
    in traducere libera (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:03)

    smen [anonim]

    bah taceti ce dracu,ori suntem golani ori nu mai suntem
  • -7 (19 voturi)    
    hai Base! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:05)

    gimini [utilizator]

    Baga SRI-ul peste ei, Base. Da cu dosarele in Sarkozy. Ia vezi, madam Merkel nu are vreun amant secret? Sa i se asculte telefonul!
    Da' ia vezi, nu poti sa vorbesti la RA-APPS sa-l evacueze pe Sarko din Palatul Elysee? Hai ca trebuie sa fie pe undeva prin America vreun mostenitor. Nu te lasa, Base!
    • +1 (7 voturi)    
      mistocari ca voi (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:25)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      fac Romania de ras!
  • -4 (8 voturi)    
    Poate o fi poate nu (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:17)

    Ouroboros [utilizator]

    Dar , adevarul adevarat , este ca am inceput sa avem o politica externa de ......cacaua...si indiferent ce comentam noi pe forum , se vade la comentariile diplomatiei straine , presa straina , etc .
  • +1 (9 voturi)    
    Si totusi (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:18)

    M.aura [utilizator]

    Problema nu e aminarea aderarii in spatiul Schengen, ci deteriorarea tot mai evidenta a relatiilor Romaniei cu tari importante din UE.
    Ceva trebuie facut, in afara de a ne rasti la ele.
    Ar fi bine sa se inceapa cu schimbarea echipei de la MAE.
  • +6 (10 voturi)    
    Oare chiar meritam asta? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:21)

    Bogdan [anonim]

    Si pe mine m-a suparat Base,poate ca timpul va dovedi contrariul, dar m-am simtit foarte jignit cand acel " mic " presedinte francez l-a tratat cu o mitocanie fara margini....ar fi putut sa fie Geoana, Iliescu sau oricare altul, este presedintele unei tari pe care nu ai voie sa-l jignesti in felul acesta si sa arati ca tu esti mai superior.....si de la cine..de la curvele europei...rusine Franta!!!!!
    • -3 (3 voturi)    
      noi nu, ei da (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:25)

      kitto [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      noi nu meritam asta, dar ei ca politicieni ai romaniei sigur merita dispretul presedintilor tarilor ue
  • +6 (10 voturi)    
    de acord... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:33)

    me [anonim]

    (unu din RARELE momente in care sunt de acord cu baselu)... problema este ca nu suntem tratati egali, dar acest lucru trebuie sa le spunem si lor!!!
    nu putem sa fim lingai cu acte in regula si sa avem pretentii sa ne trateze egali!
    trebuie sa punem piciorul in prag , sa facem scadal cand suntem neindreptatiti!!! (de exemplu trebuia facut scandat pentru tratamentul duscriminatoriu al romanilor din italia, trebuia facut scandal la ziarele franceze si engleze care dau dovata de RASISM cand acuza romanii (si ne mai si baga in aceeasi oala cu tiganii) de multe chestii), la faza cu vizele de asemenea trebuia sa facem scandal... etc
    pana nu ridicam noi capu din pamant, NU o sa ne trateze nimeni egal!!!
  • -5 (11 voturi)    
    - (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:34)

    toni [anonim]

    dupa ce isi trateaza tara ca pe propria feuda, nababul basescu isi permite acum sa critice si europa. nu'l mai ajunge pamantul pe omul asta
  • +6 (14 voturi)    
    Tot ce a spus Base la TVR1... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:36)

    Rescatorul [anonim]

    este corect. Bravo, domnule presedinte! Daca Franta si Germania se complac in continuare in rolul de vasali ai Moskovei, le priveste. Romania, insa, trebuie sa-si mai vada si de interesele ei. Nu de altceva dar, prea am fost luati de prosti. Isi testeaza E-urile pe noi, medicamentele, le plac romancutele, specialistii IT si doctorii. Oare numai asta inseamna Romania in UE? Imput Europa cu arabi si tot noi suntem de vina? Asta inseamna UE?
    • -4 (8 voturi)    
      uimitor (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:11)

      Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      Franta si Germania vasalii Moskovei ....
      Moskova care are ceva personal cu el, EL LIDERO !
      Prostia si fudulia fac casa buna impreuna.
      • +4 (8 voturi)    
        In general nu raspund mercenarilor.... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:59)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

        platiti de Nus, Felix sau Patriciu. Nu te-am poftit la vorba. Daca nu esti invitat, ai macar bunul simt sa te abtii sa raspunzi. Da, Franta si Germania au ajuns vasalii Moskovei. Daca nu ai observat inca, mai documenteaza-te! Prostia si fudulia este specifica acelei cardasii pe care o servesti. Ce fac europarlamentarii nostri, platiti cu banii romanilor, pentru Romania. Ce face nevasta lui Antonescu pentru tara ei, sau Romania nu este tara ei? Papa numai banii si barbatu-sau ne improasca cu noroi?
        • -4 (6 voturi)    
          Da ... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:46)

          Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

          .. esti si fudul si ...
    • +3 (5 voturi)    
      Tot ce a spus base la TVR1.... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:54)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      este corect. Bravo, domnule presedinte! Daca Franta si Germania se complac in continuare in rolul de vasali ai Moskovei, le priveste. Romania, insa, trebuie sa-si mai vada si de interesele ei. Nu de altceva dar, prea am fost luati de prosti. Isi testeaza E-urile pe noi, medicamentele, le plac romancutele, specialistii IT si doctorii. Oare numai asta inseamna Romania in UE? Imput Europa cu arabi si tot noi suntem de vina? Asta inseamna UE?
    • 0 (0 voturi)    
      asa este !!!! este ffffff corect !!!! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 20:49)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      mai ales aia cu Sarkozy si Merkel care nu l-au avertizat pe Dl Basescu, adica NU L-au BAGAT IN SEAMA !!! asta mai ales, e fffff CORECT !!!! Poti sa ne spui cam cine-l baga in seama pe Basescu, ca pe Boc nu-l stie nimeni..... N-are drum la Brusselles, Tariceanu mergea mereu la Brusselles, separat de Basescu, fiecare cu avionul lui, dar Boc a mers vreodata la Brusselles ?! Pe Boc nu-l stie nimmeni, cum naiba sa dea Romania cu pumnul in masa si sa negocieze cum au negociat fratii Kacinski pentru Polonia??!!!!
  • -5 (7 voturi)    
    nashul nashului (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:44)

    Dan [anonim]

    Ha, ha! Iaca si-a gasiit si Base nashu'. Las sa vada si el cum e cind te duci la director sa ii spui ca ar trebui facut asa si asa, "conform reglementarilor in vigoare" iar directoru' iti taie elanul onest cu "ba, eu sint director si tu faci cum spun io, nu cum vrei tu cu legea aia"
  • 0 (4 voturi)    
    Abuzuri si abuzuri (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:51)

    Alui [anonim]

    O fi amanarea intrarii Romaniei in Schengen un abuz, dar abuzul asta nu ne doare atat cat ne dor abuzurile primarilor care fura pamanturi si paduri de la oameni fara frica de pedeapsa, abuzurilr politistilor, judecatorilor si politicienilor(licitatii cu dedicatie pentru baietii destepti, bani alocati aiurea de la buget tot cu dedicatie). Eu mi-am pierdut increderea in clasa politica Romaneasca, am mai multa incredere in EU, pentru ca numai cu "abuzuri" din astea din partea EU se pot indrepta lucrurile in Romania.
  • +3 (7 voturi)    
    interesant (Vineri, 7 ianuarie 2011, 9:59)

    catalin [anonim]

    Mi-a mers la inima vorb alu` nea Base "•Problema nu e intarzierea intrarii in Schengen cu cateva luni, ci actul in sine, abuzul: ori suntem parteneri egali, ori nu."Foarte tare,bine ar fi sa fie si adevarat,sa fie o declaratie care sa fie din inima,ca prea am fost calcati in picioare (vezi istoria romanilor) de toti.Ce aere isi dau astia,Franta ,Germania,de parc ala ei nu exista coruptie,sau ca la ei nu se fura..Si-au luat lumea in cap astia ....Bleah.
    • -3 (7 voturi)    
      au dreptate, dar ne izolam fratilor!!! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:26)

      vig [anonim] i-a raspuns lui catalin

      germania, franta si UE vrea ca sa nu mai ajunga in spatiul Shengen tigani, delicventi din Rusia, asia , Africa care ar capata o viza romaneasca Shengen si ar ateriza apoi in capitale europene. Plus trafic tigari, droguri, arme. Au si ei dreptate mai ales ca la noi a taiat si salariile la vamesi, functionari din ambasade si alte servicii cu publicul.
      Unde mai pui participarea familiei prezidentiale la mesele sistemelor alternative de guvernare, regi tigani, flacari violet, vrajitoare autorizate. Pana si la 1400 parca era interzisa vrajitoria, noi o redescoperim acum si impozitam!
  • -3 (7 voturi)    
    Abuzul??? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:08)

    vezi placinta [anonim]

    Deci noi vrem sa fim egali cu nemtii si francezii, dar Placinta tocmai a fost eliberat de mina cu ma-sa.
    Cum poate un stat mafiot sa ridice asemenea pretentii absurde de egalitate???
  • -4 (8 voturi)    
    Putina luciditate, va rog! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:15)

    albescu [anonim]

    Basescu doreste sa gadile orgoliu protocronist al bizonului roman. Se pare ca reuseste! Dar orice om lucid isi da seama ca pretentia lui Basescu de a trata de la egal la egal nu este indreptatita. Noi am fost acceptati cu niste conditii pe care insa nu le. Ori noi nu le facem. Atata timp cat suntem in aceasta postura nu suntem egali. Si o sa platim scump pentru scandalul absolut jenant care il facem acum. Credem ca daca tipam si zbieram o sa fie impresionati cei din CE??? Ma tem ca nu si o sa suferim represalii pentru acest lucru. Desigur, sa stam cu mainile in san nu ar fi cel mai bun lucru, dar treburile astea se rezolva, chiar daca dur, in discutii confidentiale pe plan diplomatic nu in plan mediatic. Pentru ca in acest context mi-e greu sa cred ca se va retracta ceea ce au propus ministyri Frantei si Germaniei, dimpotriva!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    comentariu (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:17)

    Dan [anonim]

    Romanii au gresit cind s-au bazat pe alti .Daca avem ceva de demonstrat lumi o faceem prin forte propri.
  • +3 (5 voturi)    
    Neintelegeri comerciale . (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:35)

    Valeriu [anonim]

    Cam multi oameni care nu au inteles nimic sau,nu urmaresc cursul evenimentelor . Dupa o vizita a lui Basescu in Franta ,ne vorbea de o urmatoare intelegere pentru constructia unei noi centrale nucleare de catre francezi . Aseara, Basescu a fost destul de explicit atunci cand ne-a spus ca, nu putem accepta o noua centrala nucleara alimentata cu uraniu imbogatit care trebuia procurat din strainatate cu costuri foarte mari ,cata vreme centrala de la Cernavoda este alimentata cu uraniu produs in tara si apa grea care se face tot la noi .Si atunci ce ar trebui sa facem ,sa avem doua centrale cu alimentari diferite de conbustibili ? Aici cred ca este baiu !
  • -5 (7 voturi)    
    Basescu a mai spus ceva important (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:36)

    costica [anonim]

    ca Sarkozy si Merkel trebuia sa-l avertizeze.... mai bine nu spunea, asta arata clar ca Romania e nebagata in seama de mai marii UE, e mai izolata si mai pierduta in spatiu pe-acolo decat inainte de aderare....Asa arata Romania membra UE cu Basescu la carma.....
  • -5 (9 voturi)    
    a durut d-le presedinte? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:38)

    Bogdan [anonim]

    Se pare ca "flit-ul" prezentat de camerele de luat vederi de la Sarkozy a fost real, nu minciunile lui Basescu de dupa...
    Acum de ce se mai mira ca Franta ne-a dat reject si a insistat pe langa Germania sa faca la fel?
    Eu zic ca galagia pe care o face acum nu poate decat irita niste tari ca Franta si Germania. Eu sunt de acord ca rusii obtin multe cu forta, dar noi nu suntem Rusia sa strangem alte tari cu usa...:P
    • +1 (1 vot)    
      Rusia nereformata (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:44)

      maniere romanesti [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      S-o credeti voi ca Rusia mai este ce a fost odata.Adica o adunatura de neciopliti.Acum isi dau si ei seama ca manierele frantuzesti sunt mai importante decat pumnul in masa.
      • +1 (1 vot)    
        dar gazele rusilor, ce sunt??!!! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:38)

        lili [anonim] i-a raspuns lui maniere romanesti

        pana una alta, Europa este la mana rusilor din cauza gazelor... Germania e mai prietena cu Rusia decat cu Romania, pentru ca are nevoie mai multa de Rusia decat de Romania, interesele bat relatiile din UE. Dna Merkel s-a vazut cu Dl Basescu si a stat in Romnaia 2 ore, in trecere de la Sofia...... ori, cu Medvedev si cu Putin s-a intalnit de multe ori si nu in trecere pe la Moscova..... UE se dovedeste inca o data ca este o uninune artificiala de state, creatie a intereselor marilor puteri europene...... ce-i leaga decat interesele marilor puteri, cat au nevoie de Romania ne baga in seama, cat nu, se vede acum cu Schengenul....altfel pentru ei, Romania nu exista......
  • -2 (4 voturi)    
    Ori suntem . . . (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:43)

    george [anonim]

    Sunt convins ca atunci cand a spus „ori suntem parteneri, ori nu!”, Presedintele a avut in minte mai celebra „ori suntem golani, ori nu mai suntem!”. A fost tentat sa spuna „ori suntem parteneri, ori nu mai suntem!” dar s-a oprit la timp.
  • -2 (4 voturi)    
    totul (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:58)

    adolf [anonim]

    Omul asta o ia razna rau de tot. In tara are totul sub control, mai putin justitia, dar rezolva si cu asta si rezultatele se vad. Acum se ia de gat si cu marii europei, iar rezultatele or sa se vada!
  • -1 (3 voturi)    
    trist dar adevarat (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:10)

    Sf Ilie [anonim]

    Nu imi place de Basescu, nu l-am votat niciodata, nu mi-a placut cum i-a luat partidul miseleste lui Petre Roman. Dar aici are dreptate. Daca sunt niste conditii puse si le-am indeplinit, de ce vine cineva si adauga conditii suplimentare? Nu este normal. Mai ales ca se vine pe ultima suta de metri cu toate astea. In fine.
  • +4 (6 voturi)    
    Atitudinea Presedintelui e normala (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:20)

    Otho [anonim]

    Nu este o "sumetire a poalelor", ci o atitudine de stat membru UE cu drepturi egale. In acest moment, Romania trebuie sa se comporte ca un stat membru, nu ca unul care mai incearca sa adere la UE! Trebuie sa luptam, pentru a nu ramane un stat "de mana a doua", iar pentru asta trebuie sa manifestam putina demnitate.
    Amintiti-va de atitudinea presedintelui Cehiei, Vaclav Klaus, care a amanat cu aproape un an aprobarea Tratatului de la Lisabona, pentru a obtine avantaje pentru tara sa. O atitudine asemanatoare a avut si regretatul presedinte al Poloniei, Lech Kaczynski. Oare, pentru ca am fost vasali otomani si nu regate medievale ca Polonia si Boemia, trebuie sa ramanem pe veci cu capetele plecate? Nu cred!
    • +5 (5 voturi)    
      SUBSCRIU (Vineri, 7 ianuarie 2011, 12:06)

      varga [anonim] i-a raspuns lui Otho

      Polonia pentru un miliard de euro, (nerambursabili necesar agriculturii) a negociat un an de zile. Fratii Kaczynski, unul premier celalalt presedinte, au scos din " titini" oficialii europeni ,dar nu au cedat pina nu au primit banii.
      Nu se face nimic ,stind numai capra ......... orcum la inceput s-a negociat mult si prost ,impovaritor pentru Romania .
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru cine nu a vazut emisiunea... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:44)

    calinsab [utilizator]

    http://www.tvr.ro/inregistrari.php?file=DATA-2011-01-06-21-00.flv&id=Editie%20speciala
    Are dreptate presedintele NU E BINE SA FIM CHIAR SLUGI ALE EUROPEI SA VINDEM TOT DIN TARA ASTA PE GRATIS.Atitudine trebuie sa avem si noi cum au avut si au polonezii. Bravo lui Basescu !
  • -1 (1 vot)    
    corect! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:59)

    eps [anonim]

    ori suntem parteneri, ori nu mai suntem!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu abuzul e problema ci lipsa de respect (Vineri, 7 ianuarie 2011, 12:01)

    Alui [anonim]

    Europa nu ne respecta pentru ca romanii au un anumit renume creat de cersetorii, hotii , violatorii romanii care au speriat U.E.
    Europa nu-l respecta nici pe un presedinte care-si "trimite" fiica in parlamentul european.
    Oricum daca nu intram in Schengen, e numai vina Romanilor. Noi suntem "integrati" cu coruptia de la gradinita pana la gropar, de la simplu angajat din administratie pana la ministru. Nu adecem nimic bun Europei, suntem in EU doar pe criterii politice.
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca asta e problema (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:13)

      Otho [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Europenii nu-i respecta nici pe americani si stramba din nas la cohortele de obezi care le viziteaza muzeele, dar in plan politic sunt destul de supusi fata de SUA, cu unele exceptii. Lor nu le plac nici rusii, care fac ravagii prin statiunile de lux si trimit prostituate super ieftine in Vest. Nici chinezii nu sunt preferatii lor, ca sunt multi si produc en gros. Dar nu prea cracnesc in fata Rusiei sau Chinei... E o problema de raport de forte intre state, iar Romania si Bulgaria sunt considerate state slabe si mici, de aceea sunt tratate fara respect.
  • 0 (2 voturi)    
    hahaha ! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:16)

    pafnil flecaru [anonim]

    cum apare base, cum creste ratingul.
    peste 150 de interventii.
    d'aia se oftica zvonuri vintoase teve si latrinele ca nu mai vrea base sa dea pe la ei.
    s'au calicit cand ing. dumitrescu a bagat filmul. de. caliciia strica omenia. :-)
  • -1 (1 vot)    
    Acesta e criteriul ??? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:18)

    marius [anonim]

    Acesta e criteriul de performanta al lui bon: "Este un premier care a redus numai anul asta aparatul de stat cu 100.000 de oameni" ???

    E ridicol! Si un contabil de CAP, senil si alcoolic, poate face asta, sa taie posturi. Nu e nevoie de foarte multa minte pentru asta. In schimb e nevoie de minte pentru crearea de locuride munca, pentru dezvoltare, si e nevoie de curaj pentru a taia legaturile cu capusele care sug statul.

    Mi-e scarba!!!
  • -4 (4 voturi)    
    CONCLUZIA (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:20)

    adrian [anonim]

    dupa ce am rasfoit prin comentariile de aici este ca :

    avem un presedinte imbecil si inconstient in cel mai adevart sens al cuvantului , care spune exact ce vrea gloata de rame 'verticale' sa auda , ne tinand cont de consecinte

    problema majora pe care 'minus-atorii' de serviciu nu o inteleg este ca ca tot ramele astea limitate or sa sufere , nu el si nici gasca lui .

    voi bateti-va cu pumnii in piept si fiti mandrii ca basescu a zis sa nu stam ca ramele in fata marilor puteri ale lumii , dar tot mandrii si tacuti sunteti cand basescu va spune sa stati ca ramele in fata lui si gastii din juru lui :

    - sa strangeti cureaua ,
    - sa mancati mai putin ,
    - sa muriti mai repede (ca sa nu luati pensii) ,
    - sa nu va mai imbolnaviti ( ca nu mai avem sistem sanitar , si in plus mai desfintam cateva spitale , ca doar e mai simplu sa le inchizi decat sa angajezi personal si sa le dotezi)
    - sa nu mai mergem la scoli ( doar mai desfintam si din alea ca sunt prea multe si suntem un popor prea civilizat si cult)
    - sa desfintam toata presa ( 2-3 exceptii) ca doar toata presa e condusa de moguli ( ai naibi de patroni si ce pacat ca nu e ca pe vremea lui ceasca cand presa era toata a statului )

    * si de final daca mai e ceva ce nu va convine ... IA PLECATI DRACU' DIN TARA LUI(LOR) !!!!

    mai cititi si invatati versurile imnului tarii !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      concluzia (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:53)

      vali [anonim] i-a raspuns lui adrian

      concluzia prietene este ca ai mai incasat 50 de eurocenti pentru comentariul tau imbecil. Sfatul meu... emigreaza sunt sigur ca un angajat la stat in ro ar primi o functie de conducere in privat prin gagauzia su prin kirghistan. te scutesc de chinul geografiei una e mai aproape cealalta e mai departe.
      • 0 (0 voturi)    
        deci asta e tariful ? (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:40)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui vali

        ca am mai intrebat cu alta ocazie si nu sa rapuns ...
        sincer va vindeti foarte ieftin , dar na ... doar zicea cineva din tarile astea ca suntem o tara de curve (ieftine) si tigani .

        asta e , oricum nu o sa fiti instare sa intelegeti ceva nicicand ... am mai zis si mai zic :
        genul vostru de oameni l-a pupat in dos pe ceausecu , apoi pe iliescu si acum in final pe basescu , sunteti limitati si pierduti fara un lider-mahimo care sa va spuna cand e zi si cand e noapte !
    • -1 (1 vot)    
      ai scris o gramada (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:55)

      nero [anonim] i-a raspuns lui adrian

      cand totul se reduce la un singur sfat basesq:
      nu mai stati cu mana intinsa, la munca !

      de plecat, se poate si fara schengen. vaya con dios !
      • 0 (0 voturi)    
        esti penibil nero (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:35)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui nero

        vrei sa spui la munca pentru cine
        - pensionari ?
        - elevi ?
        - bolnavi ?
        - handicapati ?

        cum crezi ca e ca atunci cand te duci in spital cu copilul (bebelus) pentru o raceala la plamani , sa afli ca verificarea pentru virusul VSR trebuie platita din buzunar pentru ca traim in romania unde mai mult se fura decat orice altceva .

        - la munca nu ? poate asa aa trebuii sa faca si bebelusii si copiii sa sa deuca la munca , ca sa le poata fi impozitate venituri si sa se ingrase nenorocitii de la putere , iar voi imbecili fara de limita sa ii pupati in dos !!

        ca o paranteza acest virus este raspunzator de > 80 % din cazurile de raceala la plamini la bebeblusi , si cu toate astea , in romania trebuie platit pentru aceasta verificare , desi platim taxe la stat pentru sanatate ,
        dar ne consideram un stat modern , un stat de rame 'verticale' care nu ne aplecam in fata altora ...
        dar ne aplecam cand intalnim astfel de cazuri , si dam vina pe fostii ( eventual si pe aia morti de zeci de ani) , si acceptam umili explicatii penibile cum ca nu sunt bani , ca lumea nu munceste , dar dam afara oameni cu miile ...
  • 0 (0 voturi)    
    egalite et fraternite (Vineri, 7 ianuarie 2011, 13:45)

    iulian [anonim]

    cu alte cuvinte ..ori suntem golani! ori nu ma suntem ?
  • 0 (0 voturi)    
    abuz (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:09)

    codruta [anonim]

    Intre parteneri egali nu merge cu golaneli, minciuni, smecherii si aratatul muschilor cand esti cu bok-ul ( in turceste ) sub tine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ori... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:55)

    Gigi [anonim]

    Ori suntem golani ori nu mai suntem! :)
  • -1 (1 vot)    
    dilema de pe Tg Ocna (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:56)

    lucifer [anonim]

    de la base citire: ori sunt p.ro.st ori voi nu vedeti asta
  • 0 (0 voturi)    
    PROBLEMA (Vineri, 7 ianuarie 2011, 23:04)

    gelu [anonim]

    cu asa Politicieni si Oameni de afaceri,Justitie,cu asa Clasa Conducatoare si-n OCEANIA vom fi tot pe ultimul loc;dar nu ,nu E ei de vina,noi E,noi toti???! pentru ca dormim în stiinta,intelectualitate si-n tehnocratie.Tot cu plugul si cu strungul vreti sa faceti revolutii????,pentru ce-o fi informatica!!!.Darîmati tarabagii si construiti mai bine....ABUZUL nu exista,iar unde este sigur abuzatul este un Vestic.Ne vedem în Canada,...sau poate ne-aducem tinerii acasa din Scoli si Institutii Europene nu din BAMBOO sau Tribunale ...Sîntem GOLANI,Suntem OAMENI de BIne;Sau vrem sa fim EUROPENI?
  • 0 (0 voturi)    
    schengen (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 0:05)

    unu de la marginea imperiului [anonim]

    odata cu venirea Ungariei la presedintia UE ne va fi extrem de greu sa ne integram in spatiul Schengen (prietenii stiu de ce).-ROSIA MONTANA-asta-i una;
    A doua: Franta poate vrea sa mai cumpere/construiasca vreo fabrica de ciment plus sa mai cumparam vreun airbus.
    Germania ar vrea ca toata carnea lor de porc sa o exporte aici plus sa mai construiasca vreo fabrica de anvelope.de asemenea ar vrea sa o iertam de datoriile istorice pe care nemtii le au inca din 1939.
    nici Franta si nici Germania nu ne iarta apropierea noastra fata de americani in materie de aparare (NATO).
    A treia:suntem un popor subjugat si distrus pe care a pus mana mafia.chiar avem nevoie de Schengen?
  • 0 (0 voturi)    
    pe intelesul lui Basescu (Luni, 10 ianuarie 2011, 11:32)

    liviu [anonim]

    Domnule Basescu, stii ce inseamna parteneri egali ? Explica-ne si noua, celor care nu te-au votat si de care iti bati joc continuu. Chiar daca sunt o multime de oameni care nu te plac, nu le place politica practicata de portocalii, tu si guvernul aveti obligatia de a reprezenta si a trata cetatenii fara discriminare. Deranjeaza acum aceeasi abordare fata de voi venita din partea altuia.
    Va sta in caracter sa va bateti joc de altii, dar mai ales de semenii vostri. Asa ca, hai sic_tir !
  • 0 (0 voturi)    
    ACUM RERALIZEAZA EL CA SUNTEM DISCRIMINATI ??? (Duminică, 16 ianuarie 2011, 2:24)

    NTatiana [anonim]

    pai cand atasam eu comentarii aici acum vreo 3 ani si va spuneam ca suntem discriminati in vest ...chiar nimeni din jurul d-lui Presedinte Basescu nu o fi citit articolele mele si nu i-a raportat ??? bai frate pai inseamna ca ii cam plateste degeba pe baietii cu ochii albastri ...ca astia cam dorm in front sau pazasec oile pe camp ...nu stiu ce fac ...; asa ca pentru mine nu e o surpriza ca ne resping ...; cred ca va trebui sa vin sa le dau meditatii baietilor cu ochii albastri ca nu sunt UPDATED absolut deloc ...