Emil Boc: Sustinerea majorarii salariilor cadrelor didactice cu 50% in 2008 a fost o greseala, pe care si eu o recunosc

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Marţi, 5 aprilie 2011, 0:29 Revista Presei | Radio TV

Emil Boc
Foto: Agerpres
Premierul Emil Boc a declarat luni seara, la TVR, ca sustinerea majorarii salariilor cadrelor didactice cu 50% in 2008 a fost o greseala. "O spun raspicat si cu smerenie in fata romanilor: sustinerea majorarii salariilor cu 50% in 2008 a fost o greseala, pe care si eu o recunosc. Am fost unul dintre cei care, desi nu eram nici membru al Guvernului, nici al Parlamentului, am sustinut, ca presedinte de partid, majorarea cu 50% a salariilor", a recunoscut premierul.

Seful Executivului a mai spus ca nici el nu este incantat de salariul sau, in calitate de cadru didactic. "Si eu sunt cadru didactic si nu sunt incantat de salariul pe care il am ca si cadru didactic. La fel de bine, ca prim-ministru, as fi incantat sa pot spune cu inima deschisa, se majoreaza, de maine salariile cu 50%, pentru ca mi-ar aduce un plus de popularitate intr-o perioada in care am luat numai masuri dificile, ca sa nu mai vorbim ca in partid pot fi intr-o competitie interna si m-ar ajuta si pe aceasta cale. Am pus deoparte toate aceste interese", a afirmat Boc.

Premierul sustine ca nu este vorba de o plafonare a salariilor, legea referitoare la uniformizarea salariilor cadrelor didactice fiind o modalitate de a egaliza salarizarea cadrelor didactice. "In acest moment, exista salarii diferite in randul profesorilor. Legea salarizarii trebuie sa egalizeze aceasta salarizare a cadrelor didactice. Romania nu isi permite sa majoreze cu 50 la suta salariile profesorilor. Cei care au castigat in instanta vor primi insa drepturile, esalonat. Salariile pe care le au majorate cu 15 la suta din ianuarie fata de octombrie 2010 se vor plati in continuare", a explicat Emil Boc.

In legatura cu posibila sa demisie, premeirul a afirmat ca va lucra atat timp cat va avea sustinere politica si sustinere parlamentara. "'Planul meu este sa merg in fata Parlamentului si sa imi asum raspunderea. Obiectivul meu este sa finalizez reformele pe care le-am inceput. Eu ma comport in fiecare zi ca si cum ar fi ultima zi. Am convingerea ca sunt de partea buna a lucrurilor, chiar daca ele sunt dureroase", a precizat premierul.

Despre sondajul CURS - PDL, 17 la suta, USL 59 la suta, premierul sustine ca exista si alte sondaje care arata un procent mai mare. "Au fost deja experiente in Europa care au aratat ca la alegeri partide care au avut curaj sa ia masuri dure, au castigat, chiar daca in sondaje aratau mai rau. Daca nu aveam curaj, Romania nu reusea sa treaca prin aceasta situatie de criza", a afirmat Boc.


Citeste mai multe despre   





















1288 vizualizari

  • -10 (26 voturi)    
    ...... (Marţi, 5 aprilie 2011, 0:38)

    sellerman [utilizator]

    cat de nesimtit poate sa fie mucosul asta .
    • +9 (23 voturi)    
      depinde ... (Marţi, 5 aprilie 2011, 0:55)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui sellerman

      mie mi se pare ... sincer
      de fapt cred ca e pentru prima data in Romania cand cineva cu o asemenea functie declara ceea ce a declarat boc mai sus

      parerea mea e ca merita mai mult omul acesta indiferent ca a fost sau nu a fost un premier bun pentru tara aceasta care se clatina tot mai tare
      • +2 (4 voturi)    
        probabil ca este sincer (Marţi, 5 aprilie 2011, 10:04)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

        si? cu ce ma incalzeste sinceritatea lui? a sustinut si votat o lege fara sustinere financiara, doar pentru ca prostea niste oameni pentru a castiga voturi, acum vine si recunoaste ca a gresit, bun, si? atat? eu lucrez la privat, cand gresesc platesc. ei de ce nu platesc? vine doar si spune dragilor am gresit, v-am mintit , v-am luat de fraieri, am gresit, punct. doar atat? e tarziu, si nu e de ajuns, asa ca din punctul meu de vedere ramane un papagal , un mincinos si un nesimtit.
      • +1 (1 vot)    
        sincer? (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:47)

        mra [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

        si i-au trebuit 2 ani si jumatate ca sa afle asta?
        Stiau si el si Basescu inca de la inceput ca va fi doar o MINCIUNA electorala, dar ciolanul a fost mai pretios decat SINCERITATEA
  • +6 (8 voturi)    
    Da sau nu? (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:02)

    maximlemetru [anonim]

    Nu înţeleg: ţara se clatină tot mai tare, deşi primul ministru e bun? Sau nu? Merită? sau nu?
    Păi a câştigat alegerile cu promisiunea făcută!
    • -1 (3 voturi)    
      ceva nu se potriveste! (Marţi, 5 aprilie 2011, 3:20)

      curios [anonim] i-a raspuns lui maximlemetru

      A. sunt 300 000 cadre didactice. B. or fi votat toti NUMAI cu PDL? ca doar si PSD galopa pe 50%? C. toti profii au crezut SINCER ca RO are resurse pt. 50%?? DECI, n-au castigat alegerile numai pe asta, pt. ca alegerile le-au castigat IN FATA PSD care si el era de acord cu 50%...
      • 0 (4 voturi)    
        raspuns (Marţi, 5 aprilie 2011, 8:35)

        sebi [anonim] i-a raspuns lui curios

        nu a castigat in fata PSD neaparat... ei au facut alianta. au castigat in PNL care nu erau de acord cu majorarea salariilor. si nu numaram numai cati profi sunt ci si membri ai familiilor care au drept de vot plus altii care au fost "stinsi" la suflet de felul cum urmareste Boc si PDL respectarea legii. Nu are scuza Boc.
  • -5 (13 voturi)    
    :)) e cinic boc (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:04)

    radu [anonim]

    era o "categorie" in catavencu cand eram student si citeam ziarul: "am fost un dobitioc"!
    Am fost toti dobitoci cand te-am crezut si te-am votat!
    • +3 (7 voturi)    
      si asa ai si ramas (Marţi, 5 aprilie 2011, 2:22)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui radu

      in ciuda faptului ca ti-ai schimbat parerea despre Boc
  • -4 (10 voturi)    
    cu smerenie ... (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:11)

    altul [anonim]

    Primul ministru îsi recunoaste greseala cu smerenie, si arata înca odata ca este omul potrivit, la locul potrivit.
    Cu alte cuvinte, este înca post si e timpul sa arata cât este de blând.

    Udrea îsi arata si ea credinta, afirmând, tot acum în post, ca nu are în frigider decât un borcan de zacusca.

    Iar noi nici macar nu stiam ca avea si frigider :)

    Politica româna traverseaza astfel un timp de smerenie si de post la nivelul cel mai înalt.
  • -4 (10 voturi)    
    ??? (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:11)

    Madalina [anonim]

    Pana la urma ce inseamna "egalizarea salarizarii cadrelor didactice"?
    Si poate cineva sa explice cum s-a ajuns ca in justitie sa primeasca unii in plus 50%, si altii nimic?
    Zau ca o debandada mai mare nici ca am vazut.
  • +5 (7 voturi)    
    depinde...? (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:21)

    gogu [anonim]

    A facut-o Tariceanu cu 3 ani inainte, dar atunci Boc si Base spuneau ca totul depinde de ce prioritati ai atunci cand faci bugetul. Va mai aduceti aminte?
  • +2 (8 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:28)

    Victoria [anonim]

    Felicitari domnule Prim-Ministru!
    Nu mai stiu pe cineva dintre conducatorii Romaniei sa-si recunoasca CU SMERENIE GRESEALA!
    In plus fhinionul a fost si aparitia crizei.
    Inca o data Felicitari!
    • -2 (2 voturi)    
      nu e greseala (Marţi, 5 aprilie 2011, 10:15)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui Victoria

      e MINCIUNA!
    • +1 (3 voturi)    
      vai, dar si Baselul a recunoscut acelasi lucru! (Marţi, 5 aprilie 2011, 13:50)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Victoria

      cum ati uitat tocmai de EL?

      PS: "raspicat si cu smerenie" suna precum "injurat cu gingasie", "urland prin liniste" si ""pdl-ist cinstit"

      adica este un non sens!
  • +7 (7 voturi)    
    Ar fi.. (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:42)

    TeddyK [anonim]

    Ar fi fost mult mai bine, si totodata sincer, daca recunostea aceasta "greseala" ca una fiind cauzata de un discurs politic DEMAGOG si POPULIST!!! Dar pana la asta mai este cale lunga de batut, nu doar exclusiv pentru el, dar mai ales pentru cei din USL, care il vor urma, din pacate pentru noi la guvernare!
  • +1 (1 vot)    
    Problema de fond (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:48)

    Istoric [anonim]

    Problema de fapt este alta. Potrivit ultimului buletin al Statisticii, veniturile salariale medii nete din sectorul Invatamant au fost doar 1184 lei, adica 79% din veniturile salariale medii de pe ansamblul economiei nationale. Mai stie cineva o alta tara cat de cat civilizata unde sa avem un asemenea raport? Sau, unde veniturile salariale medii din industria tutunului (tot un produs dominat de monopolul de stat) sunt de aproape 3 ori mai mari decat in invatamant?
    • +4 (4 voturi)    
      depinde ce vrei sa vezi! (Marţi, 5 aprilie 2011, 3:25)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Istoric

      A. mai stii vreo tara cu proprietari de casa la peste 90% din populatie? B. mai stii vreo tara in care un apartament in Capitala NU ajunge la 100 E pe an impozit? C. mai stii vreo tara in care, intr-un orasel mic, sa platesti o chirie de 100-200 E? D. mai stii vreo tara la care pachetul de tigari OFICIAL sa coste 2,5 E? SI MAI POT SA CONTINUI.. PS> si mai stii vreo tara (nu civilizata, ci oriunde in lume) unde sa fie 1,25 pensionari pe cap de salariat?
      • +1 (1 vot)    
        Impozit apartament (Marţi, 5 aprilie 2011, 8:48)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui naiv

        Ma voi referi numai la impozitul pe apartamente:
        Chiar si actuala valoare a impozitului cred ca este mare (cel putin in Bucuresti). Aste se observa din faptul ca primariile ARUNCA pur si simplu cu banii colectati de la locuitori. Daca li s-ar da mai multi bani, doar ar fura mai mult, nu s-ar vedea in vreo investitie in folosul locuitorilor.
  • -1 (3 voturi)    
    SUPER (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:50)

    Monica [anonim]

    Da, f bine, imi place , hai sa tot facem 'greseli' si sa recunoastem dupa 3 ani :)
  • +3 (5 voturi)    
    Stimati tovarasi (Marţi, 5 aprilie 2011, 2:57)

    Luk [utilizator]

    vine USL la rand.

    Vestea buna: nu recunoaste nicio greseala.

    Vestea proasta: nu face nimic.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 5 aprilie 2011, 5:15)

    io [anonim]

    acuma bani ar fi, dar prioritatiile sunt altele :((
  • -1 (3 voturi)    
    "cu smerenie"??!!! (Marţi, 5 aprilie 2011, 8:10)

    costica [anonim]

    cata ipocrizie !!!!! si vrea Boc sa-l credem ca a fost o "greseala" ??!!! Pai, cat l-au atacat atunci in 2008 Basescu si Boc pe Tariceanu atunci afirmand ca sunt bani pentru marire desi Tariceanu a spus ca NU sunt, ca educatia e prioritate nationala(cata prioritate e educatia lui Boc se vede !!!), ba mai mult in astia 2 ani 2009 si 2010 tot timpul Boc si Basescu l-au acuzat pe Tariceanu ca a marit salariile in Romania si acum vine si-si pune cenusa in cap Dl Boc cu "smerenie" spunand ca a fost "greseala" !!! Nu greseala a fost, ci MINCIUNA, una dintre minciunile cu care PDL in 2008 a castigat alegerile !!! Iar pentru minciunile spuse in astia 2 ani de Basescu si Boc astia ar trebui sa mearga zi de zi la biserica sa se caiasca sau mai bine la manastire sa se calugareasca, la cate pacate din minciuni au!!! RUSINE!!!! Ati dus Romania in faliment cu incompetenta acestui Prim Ministru vai de mama lui !!!! Si cu minciuni, dar veti plati cu varf si-ndesat in 2012, la groapa istoriei sper sa ajungeti, acolo este locul PDLului lui Basescu si Boc!!
  • -1 (1 vot)    
    Asta se cheama minciuna (Marţi, 5 aprilie 2011, 9:19)

    mra [utilizator]

    Sa ne lase in pace si sa se duca la coasa.

    A sustinut majorarea, sa o plateasca. Din banii lui
  • 0 (2 voturi)    
    Demisia (Marţi, 5 aprilie 2011, 9:20)

    Mada [anonim]

    Demisia, domnule Boc! Demisia de onoare. Ati facut o promisiune, ati castigat increderea unor oameni, i-ati dezamagit, urmarea logica este sa plecati, nu credeti? Nu am decat sa raspund tot eu, probabil ca nu credeti.
  • +2 (2 voturi)    
    Paralela (Marţi, 5 aprilie 2011, 10:06)

    hotnewsfil [utilizator]

    Romanii (stramosii nostri -cei de la Roma) spuneau : 'piara lumea, traiasca justitia !'
    Politicienii de azi, de la noi, spun : 'piara Romania, traiasca victoria noastra in alegerile viitoare !'
  • 0 (2 voturi)    
    Recunosti dar si platesti! (Marţi, 5 aprilie 2011, 11:09)

    Hook [anonim]

    Trebuie sa si platesti Bocule!
  • 0 (2 voturi)    
    N-a fost o greseala, a fost doar o minciuna. (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:23)

    .... [utilizator]

    De fapt creatura aceasta nici nu e in stare sa faca diferenta intre minciuna si adevar.
  • -1 (1 vot)    
    si cum reparam greseala ? (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:21)

    George [anonim]

    Domnu' Ministru ar putea sa demisioneze. Cam asa se procedeaza in functiile de management, capitolul ala pe care dansul nu prea il cunoaste.