Ion Iliescu nu neaga posibilitatea ca USL sa mearga cu Sorin Oprescu la prezidentiale

de C.Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2011, 22:53 Revista Presei | Radio TV

Ion Iliescu si Sorin Oprescu
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, miercuri seara, la Antena 3, intrebat despre posibilitatea unei candidaturi a primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, la presedintie din partea Uniunii Social Liberale, ca "este in interesul oricui si a unei coalitii sa mearga cu cele mai mari sanse", potrivit Agerpres.

"Acum e prematur sa fac asemenea consideratiuni de ordin personal, dar este in interesul oricui si a unei coalitii sa mearga cu cele mai mari sanse. Si, in general, toate discutiile, care sunt acum, inclusiv in cadrul coalitiei si tatonarile care se fac este ca sa se gaseaca in fiecare situatie data candidatii cei mai credibili, cei mai penetrabili, cu receptare buna la... Asta este o gandire realista a oricarui om politic si a oricarei formatiuni politice', a precizat liderul de onoare al PSD, intrebat despre declaratiile presedintelui PSD, Victor Ponta, potrivit carora, daca lucrurile in 2014 vor arata un alt candidat, nici el, nici liderul PNL, Crin Antonescu, nu vor merge cu un candidat care poate pierde alegerile.


Citeste mai multe despre   






















1112 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    este ? (Miercuri, 8 iunie 2011, 22:59)

    anonim [anonim]

    Cum dracu sa inaugureze pasajul pana nu e sigura treaba :)
  • -2 (6 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 iunie 2011, 22:59)

    blec-bierd [utilizator]

    se pare ca nici in 2014 nu o sa mi lipesc nimic pe spatele buletinului ,,,
    ce sa i faci ... poate data viitoare ... poate
  • +6 (8 voturi)    
    mister (Miercuri, 8 iunie 2011, 23:00)

    alex [anonim]

    Parca Oprescu se delimitase de Iliescu si de PSD, pentru a castiga electoral dambovitean la alegerile pentru primaria capitalei, nu?? sau ma insel eu?

    Asa se delimitase si Vanghelie de PSD, doar doar va castiga primaria sectorului 5.

    Aceeasi reteta o aplica si Antonescu in ceea ce priveste relatia cu Patriciu..
    La poporul roman merge, ii prostim noi, Reusim impreuna, nu?
    • +1 (1 vot)    
      cine a stat capra? (Joi, 9 iunie 2011, 9:16)

      bula [anonim] i-a raspuns lui alex

      prima data: primari intr-un singur tur ! a doua oara: deputati intr-un singur tur! a treia oara: mai putine judete! a patra oara: nu conteaza cati se aleg eu (PC) am cota fixa! a cincea oara: Oprescu candidat la Cotroceni ! Ghici cine o sa fie luat cu pietre de propriul partid (spre desfiintare)???
  • +2 (2 voturi)    
    Oh daa (Joi, 9 iunie 2011, 0:12)

    cristi767 [utilizator]

    Asta e un test la care e supus Crin Antonescu. Doamne ce teapa isi vor mai lua liberalii. SA vada cum reactioneaza.

    Doamne doamne doamne... :))
  • +2 (2 voturi)    
    abia astept.... (Joi, 9 iunie 2011, 0:34)

    mache [utilizator]

    ... sa vad cum pierde 'el doftore'

    Multumim pentru dezvaluire! Sper sa va luati (din nou) o mare teapa !
  • +1 (1 vot)    
    oprescu (Joi, 9 iunie 2011, 0:51)

    yolanda [anonim]

    oprescu este primarul care vrea sa construiasca autostrazi suspendate ?
    asa. sa-l facem presedinte.
    noi nu avem bani sa intretinem autostrazi pe pamant. alea suspendate costa si mai mult sa le intretii ...
    multa bafta ! (poporului roman, ca are mare nevoie)
    • -1 (1 vot)    
      intre doi? (Joi, 9 iunie 2011, 9:18)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui yolanda

      eu il votez pe doctor, care macar stie ca exista si tari cu parlament unicameral in Europa si mai spune si altceva decat Jos Basescu! PS. doctorul vine tarziu la serviciu, dar sta si mult, celalalt nici nu se trezeste nici nu vine nici nu sta!
  • +1 (1 vot)    
    Oprescu - Independent (Joi, 9 iunie 2011, 4:54)

    Vizitiul [utilizator]

    Un independent la misto, in stil Oprescu.
  • +1 (1 vot)    
    Ce arata bobii (Joi, 9 iunie 2011, 5:26)

    B.F. [anonim]

    Când toţi românii şi-au făcut planul să devină cel mai harnic popor din lume alegând ca preşedinte etalonul hărniciei care să-i stimuleze la munca, vine mama Omida care susţine că după ce a dat în bobi i-a ieşit aiuritul cu „suspendata” nu aiuritul cu „suspendarea”.
  • -1 (1 vot)    
    iliescu. (Joi, 9 iunie 2011, 9:25)

    bc [anonim]

    iliescu cu buna stiinta nu l-a promovat politic pe oprescu. cauza e simpla. oprescu ar fi putut prelua conducerea psd si-ar fi reformat psd. acum e prea tarziu. si fara usl oprescu poate castiga viitoarele alegeri prezidentiale. deocamdata a dovedit ca fara sprijin politic poate realiza proiecte benefice capitalei. psd a stiut sa caroteze puterea primarilor capitalei ca nu cumva acestia sa se bucure de simpatie in detrimentul psd. halal partid. numai bun de pnerea tarii pe butucii psd.
  • 0 (2 voturi)    
    Chiar daca detine o functie onorifica, (Joi, 9 iunie 2011, 14:48)

    Stepanida [utilizator]

    cuvantul lui Ion Iliescu are mare greutate in PSD!Dar Ion Iliescu nu s-a adresat presei sau lui Ponta,ci altcuiva:Vanghelie!Sa inteleaga si edilul de la 5 cum sta treaba.si sa-si mute gandul de la Primaria Generala!Chiar ii este atat de greu la Vanghelie sa priceapa ca USL-ul va alege ce e mai bine pentru Bucuresti,adica sa-l sustina pe Sorin Oprescu?
  • -1 (1 vot)    
    Cuvantul lui Iliescu (Vineri, 10 iunie 2011, 8:47)

    arakis [utilizator]

    are inca putere in PSD!Iar Sorin Oprescu si Ion Iliescu au avut si au o relatie speciala,lucru care nu e de mirare!Sorin Oprescu este cea mai buna solutie pentru PSD si USL,asta e clar!Dar aceasta declaratie a lui Ion iliescu nu este nici pentru Oprescu,nici pentru Ponta,nici pentru aliatii PSD!Ii este adresata lui Vanghelie,care se tot agita,in speranta nominalizarii la Primaria Generala!
  • 0 (0 voturi)    
    n-a ... (Marţi, 14 iunie 2011, 2:28)

    El Condor [anonim]

    N - am nimic cu nici un partid, dar se pare USL nu are nici o sansa in fata poporului, atat timp cat ii mai are membri pe mos stafie, fostii comunisti, fostii nomenclaturisti si fostii comunisti, USL -UL va disparea, iar partidele componente or sa dispara de batranete, fara nepoti.