Un senator PSD propune ca activitatea prestata intr-o comisie parlamentara sa fie considerata vechime in munca

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2015, 17:44 Revista Presei | Politic

Un senator PSD doreste sa initieze un proiect de lege prin care perioada petrecuta de un ales intr-o comisie parlamentara sa fie considerata vechime in munca, pentru ca acesta, dupa ce isi termina mandatul, sa obtina diverse posturi importante, relateaza Digi24.

"Daca vrei, dupa ce termini activitatea de parlamentar, de-a lungul vietii, sa dai un concurs, sa ocupi un post intr-o firma de asigurari de exemplu, sau un alt domeniu in care se cere vechime, ca sa ocupi o anumita pozitie trebuie sa ai experienta in domeniul asigurarilor", a declarat senatorul Sorin Bota.

Proiectul legislativ urmeaza sa fie depus la Parlament si va intra in dezbatere la toamna, cand va incepe sesiunea parlamentara.
























1369 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    parlamentari obositi (Luni, 6 iulie 2015, 17:54)

    RTK [utilizator]

    Ceva pentru popor nu aveti? Ca voua v-ati dat destul. Mama voastra de hoti.
    • +2 (2 voturi)    
      in felul asta SGhita o sa faca cumul de functii (Luni, 6 iulie 2015, 18:53)

      liviul [anonim] i-a raspuns lui RTK

      la SRI...
  • +6 (6 voturi)    
    Mai aveti? (Luni, 6 iulie 2015, 18:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cit de NESIMTITI puteti fi? Vad ca mai e loc. Nu va ajunge cit ati furat? Cit rau ati facut? Cite legi ati dat ca niste INCOMPETENTI ce sunteti? Ca v-ati dat pensii speciale? Sunteti ODIOSI!
  • +7 (7 voturi)    
    Da, si timpul petrecut la inchisoare (Luni, 6 iulie 2015, 18:10)

    OmulNou [utilizator]

    sa fie considerat vechime in munca, discutam de politicieni romani pana la urma, o slujba cu traditie... in furt.
  • +8 (8 voturi)    
    Da' somnul (Luni, 6 iulie 2015, 18:10)

    ipolitic [utilizator]

    somnul nu?
    Se stie ca in timpul somnului, in creierul parlamentarului au loc niste procese intense de rearanjare a informatiilor, numit si traseism entropic. Totodata, are loc o suprimare temporara a constiintei, zis si somnul ratiunii. In aceasta faza se nasc cele mai bune propuneri de legi, legate de pensionare sau diurne.
  • +3 (3 voturi)    
    Invers (Luni, 6 iulie 2015, 18:21)

    dana_s [anonim]

    Ar trebui ca accesul in Parlament sa fie permis numai profesionistilor, celor care deja au o buna experienta intr-un anumit domeniu, si care sunt in stare sa legifereze - sa dea legi cat mai obiective, drepte, repectand principii universal valabile, sau sa le sistematizeze / unifice pe cele existente.
    ...Intai trebuie sa ai o buna experienta in domeniul asigurarilor, de ex, si abia apoi sa poti reglementa in domeniu.
    De asta avem un sistem legislativ atat de haotic si contradictoriu, de 25 de ani.
  • +1 (1 vot)    
    referendum (Luni, 6 iulie 2015, 23:08)

    LEC [anonim]

    Propun sa initiem un referendum prin care sa
    rezolvam odata pentru totdeauna chestiunile de retributii , remuneratii, indemnizatii , diurne , nocturne,
    etc, pentru parlamentari.
    Stupiditatea actuala este ca ei isi aproba singuri drepturi banesti , pe care cei mai multi , nu le-ar putea obtine in afaceri sau ca angajat
    Pai ii forteaza cineva sa devina parlamentari?
    Singuri se bat cu prietenii si cu adversarii politici,
    ca sa ajunga acolo.
    Propun ca, dupa ce este ales , sa semneze un contract de munca, cu clauze clare , drepturi/obligatii , etc, contract care poate fi si desfacut legal , daca nu-si indeplineste atributiile..
    De unde atatea pensii speciale , etc, etc ,

    Ce ziceti ?voi cei care , ca si mine contribuim , ca sa aiba ei de unde lua ?
  • 0 (0 voturi)    
    Out, nenea, esti pe campii total... (Marţi, 7 iulie 2015, 1:40)

    Clop [utilizator]

    O sa-ti cantam "podul de piatra"...
    -----------------------------------------------------------------------------
    Bai, nene, dar unde se cred domnii parlamentari din Romania? In Olimp?!...

    O asemenea declaratie din partea unui parlamentar roman din anul de gratie 2015 - indiferent de partid- este absolut impardonabila.

    Sper ca omul sa nu mai antureze o legislatura viitoare de papistasi.
    -----------------------------------------------------------------------------
    A propos - cati angajati isi poate lua la cabinet un parlamentar roman si, mai ales, de ce?!
    De ce ni se recita mereu poezia cu eu sunt marele shaman si, deci, demnitar?