VIDEO Lucian Duta, CNAS: Am fost dezgustat de felul in care Antena 3 a manipulat opinia publica aducand in studio bolnavi de cancer si inducand ideea ca nu exista medicamente

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2012, 21:15 Revista Presei | Radio TV

Lucian Duta, CNAS
Foto: Captura B1TV
Presedintele Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, Lucian Duta, a explicat, joi, in emisiunea "Sub semnul intrebarii" difuzata de B1 TV, ca a intervenit in emisiunea "Sinteza Zilei" (Antena 3) din doua motive principale. Pe de o parte, seful CNAS s-a declarat dezgustat de modul in care realizatorii emisiunii au manipulat opinia publica. Al doilea motiv invocat a fost apararea propriului nume precizand ca postul Antena 3 l-a prezentat ca unic vinovat pentru situatia actuala.  Duta a explicat ca a dorit, de asemenea sa clarifice cateva chestiuni legate de taxa de clawback.

"Au fost doua mari motive pentru care aseara am intervenit. [...] Unul a fost pentru ca am fost dezgustat de mijloacele acestea de incercare de manipulare a opiniei publice prin aducerea intr-un studio de televiziune a unor bolnavi de cancer, bolnavi care si asa sunt suferinzi, inducand ideea ca, vezi Doamne, nu exista medicamente pe piata romanesca, ca nu isi face treaba Casa, Ministerul, Guvernul, stresand acesti bolnavi", a explicat Lucian Duta.

Potrivit presedintelui CNAS, "al doilea motiv a fost pentru ca domnul Gadea incerca tot timpul sa acrediteze ca toate lucrurile acestea se intampla din cauza unei singure persoane, acela fiind eu. Bineinteles, si cu o seara inainte dansul facuse o emisiune in care la fel proliferase tot felul de injurii si de minciuni la adresa mea si probabil ca, la un moment dat, nu mai poti si chiar cu riscul de a comite erori, cum a fost cea de aseara, vrei sa-ti aperi numele".

"Al treilea lucru a fost acest brusc interes al unor jurnalisti care se tot plimba la mai multe posturi de televiziune apropo de aceasta taxa de clawback si, vezi Doamne, producatorii de medicamente nu mai pot sa respire si vor sa plece din Romania. Taxa de clawback, la ora aceasta, este singurul mecanism pe care statul roman il are la dispozitie pentru a regla consumul de medicamente fara a afecta pacientii. Pana in anul 2008, mecanismul de reglaj al pietei farmaceutice a fost acel plafon la farmacii, cu cozile acelea interminabile care au fost. Cu alte cuvinte, se rasfrangea asupra pacientilor tot efortul acesta de a te incadra in buget. Am luat hotararea ca poate este timpul sa se mai transfere acesta sarcina si catre producatorii de medicamente", a adaugat Lucian Duta.



Realizatorul de televiziune Mihai Gadea l-a jignit pe presedintele CNAS, Lucian Duta, in timpul emisiunii "Sinteza Zilei", desfasurata miercuri seara la Antena 3. "Sunteti jalnic", "sunteti un dobitoc", a declarat moderatorul de televiziune despre Duta, nemultumit de raspunsurile primite prin telefon de la presedintele CNAS. Insultele adresate de Gadea sefului CNAS s-au soldat, deja, cu zece reclamatii la Consiliul National al Audiovizualului, dupa cum a spus pentru HotNews.ro presedintele CNA, Rasvan Popescu.

Guvernul a decis, in sedinta speciala de joi, alocarea, din Fondul de rezerva, a sumei de 750.000 lei pentru achizitionarea in regim de urgenta a morfinei necesare in tratamentul pacientilor bolnavi de cancer, a anuntat purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu. "Am alocat o suma care reprezinta consumul mediu lunar", a explicat Vasile Cepoi, secretar de stat in Ministerul Sanatatii. "Speram ca in 2-3 zile sa avem medicamentele in tara", a mai spus oficialul MS, precizand ca exista rezerve de analgezice injectabile si ca nimeni nu s-a asteptat la acest "hiatus" de pe piata aprovizionarii cu medicamente opioide cu actiune rapida.


Citeste mai multe despre   



















8897 vizualizari

  • -16 (44 voturi)    
    MISTER DUTA (Joi, 23 februarie 2012, 21:29)

    evoque [utilizator]

    Ar trebui sa fii degustat de propria persoana, pentru ca activezi de ceva timp la cnas si dupa timpul petrecut pe acolo vii si spui ca cnas-ul functioneaza dezastruos.
    Da ceva masuri ai luat? Nu? Dar tupeu ordinar ai? Da.
    Pai si atunci te miri ca te injura unii, uite de aia te injura.
    Antenele cu asta se ocupa, manipuleaza si ele, insa cum prezentati voi cei de la putere "adevarul" ce se cheama nu tot manipulare?!!
    Intotdeauna hotul striga "hotul".
    Se vede ca in momentul in care sunteti injurati si jigniti voi astia de la putere nu va place, insa va place teribil de mult sa jigniti cetatenii acestei tari in fel si chip.
    • +5 (21 voturi)    
      Antenele sunt josnice (Joi, 23 februarie 2012, 22:23)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      si din cauza asta subiecte seriose isi pierd din greutatea pe care o au cu adevarat. Din punctul meu de vedere dn Gadea este un caz patologic.
      Asta insa nu da dreptul domnului Lucian Duta, care este in functie publica, sa aiba acelasi gen de manifestari precum un clovn de televiziune. Ar trebui sa se abtina de la a comenta ce se intampa in emisiunile de televiziune si sa vorbeasca numai la subiect.

      Fenomenul asta l-am observat si in afara tarii, se grabesc persoanele publice sa judece jurnalisti sau chiar categorii de oameni. Nu asta este rolul lor, se fac de ras singurei, sper ca mai sunt si altii care observa asta.
      • -5 (27 voturi)    
        Problema la noi (Vineri, 24 februarie 2012, 2:05)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        este ca limbajul vulgar si comportamentul agresiv a fost introdus de la nivel prezidential.
        Basescu urmat de toata sleahta au aruncat agresiunea pe sticla si in viata de zi cu zi.
        Daca acest mod de comunicare atat din partea reprezentantilor puterii cat si din partea reprezentantilor opozitiei va continua o sa rupa tara in doua.
        In campania electorala a presedintelui am remarcant pe un anume boureanu, un individ abject de o virulenta si violenta verbala rar intalnita, venind din partea aripii tinere a pdl-lui la vremea respectiva era foarte clar in ce directie se duce tara.
        Daca pe vremea lui nastase problemele principale erau coruptia, interesul de gasca si construirea unui partid stat pe vremea lui basescu au ramas aceleasi probleme insa violenta verbala indreptata impotriva cetatenilor tarii este de neiertat.
        Din ce vad eu lumea este satula de violenta politicienilor si a unei parti din media si pentru aceasta violenta pdl o sa plateasca singura lor sansa ramane furaciunea.
        Acest duta are un tupeu de ordinar si asta nu pentru ce spun antenele ci pentru ca din 2009 decand este la cnas nu a facut nimic si vine acum si spune ca cnas este prost administrat, ca si cum din 2009 si pana acum nu a auzit si nu a vazut nimic. Acesta este un tupeu ordinar.
        • +14 (22 voturi)    
          ei nu zau? (Vineri, 24 februarie 2012, 4:20)

          geroge [anonim] i-a raspuns lui evoque

          Limbajul porcos,minciunile si manipularea crasa au fost introdus in 'piata publica' de catre presa imediat ce Basescu a castigat prezidentialele si dupa ce guvernul a taiat sponsorizarile de 40 de milioane e dolari acordate presei de catre bombonel. pe vremea lui bombonel presa a dus-o regeste .
          din pacate multi indivizi ca tine au memoria foarte scurta
          • -3 (13 voturi)    
            auzi la el (Vineri, 24 februarie 2012, 9:52)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui geroge

            si cand acelasi basescu dadea capete in gura si cand plesnea copii cum era. Atunci o bagase pe maneca "sa-ti fie rusine patriciu" de ce? ca a dat in gat un mitocan. cu ziarista tiganca cum a fost?
            Nu stiu cat de regeste a dus-o presa sub nastase dar asta nu inseamna ca trebuie sa bagi pumnul in gura presei. exista si presa care nu linge in fund. Nu il apar pe gadea sau antenele, insa trebuie suportat si adevarul dur al vietii nu doar adevarul latrat de putere.
            Problema este ca viata bate filmul regizat de pdl si asta doare pentru ca pe zi ce trece pdl devine istorie iar cioara aia vopsita numita miscare populara nu mai face doi bani.
            Sunt convins ca dupa aceasta experienta antenelor vor intensifica relatarea de potlogarii facute de pdl-isti.
            Exista o vorba "cel care scoate sabia.......", pdl a semanat vant iar acum culege furtuna.
            • +4 (6 voturi)    
              te pomenesti (Vineri, 24 februarie 2012, 13:19)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              ca expresia "mai animalule" ii apartine tot lui base.
              • -3 (7 voturi)    
                hai (Vineri, 24 februarie 2012, 14:09)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui nahir

                sa nu ajungem la cantar pentru ca argumentul tau este ......................
                "mai animalule" este mai mult decat "tiganca imputita", oare noi ca societate trebuie sa fim cindusi de persoane care se manifesta in acest fel, pentru ca de la "tiganca......" am ajuns la viermi, lenesi, etc. adica la o desconsiderare a societatii romanesti demna de o mentalitate nazista.
                Spune nahir esti un animal care vrei sa fii condus de indivizi care se exprima despre tine in modul acesta?
                Treci peste optiunea politica indusa si judeca cu mintea ta. Fii liber.
        • +11 (17 voturi)    
          teoria chibritului (Vineri, 24 februarie 2012, 7:16)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          pe margine unei emisiuni la tv-ul securitstului turnator felix
          • +2 (8 voturi)    
            teoria chibritului (Vineri, 24 februarie 2012, 11:06)

            Wizard of Oz [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

            pe margine unei emisiuni la tv-ul securitstului turnator paunescu
            • +1 (3 voturi)    
              habar n-ai (Vineri, 24 februarie 2012, 13:21)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

              de ce ai luat plusuri.
              respectivii au asociat numele de paunescu cu al raposatului adrian paunescu.
              intr-un fel ai cam nimerito :))
        • 0 (0 voturi)    
          Lucian Duta, CNAS: ............................ (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 16:02)

          Bancheru [anonim] i-a raspuns lui evoque

          In fisa postului presedintelui CNAS, la atributiuni, printre altele, scrie ca:
          - asigura supravegherea si controlul functionarii sistemului de asigurari sociale de sanatate;
          - asigura coerenta si eficienta gestiunii financiare a Fondului National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate.
          N-am vazut nici-un raport al CNAS din care sa rezulte urmatoarele:
          - care sunt marii restantieri la contributii la FNUASS si ce masuri de executare silita a luat dl. Duta in calitate de presedinte al CNAS si a responsabilitatilor sale;
          - de cati ani Guvernul Romaniei NU a varsat la FNUASS contributiile aferente asiguratilor necontributivi si la ce suma se ridica aceste fonduri? Ce masuri a luat dl. Duta pentru recuperarea acestor sume?
          Daca nu a luat nici-o masura ar fi cazul sa -si prezinte demisia. Nu poti sa te plangi ca nu sunt fonduri, iar tu, ca presedinte al CNAS si cu legea de partea ta sa nu faci nimic, sa te vaicarest ca la CNAS este un dezastru. Cred ca ar trebui sa restituie si salariul pe care l-a luat in mod nemeritat.
          Pe de alta parte, acest domn Duta este si un mare mincinos. Cand s-a introdus obligativitatea contributiilor la asigurarile de sanatate a tuturor pensionarilor cu pensii mai mari de 740 lei, in Proiectul de Ordin - calitatea de asigurat a dat 2 exemple de calcul, dar numai pentru cei cu pensii mici, de pana in 800 lei, fara a mentiona nimic despre pensiile de peste 740 lei (exprimarea in ordin este vaga si neclara) si despre faptul ca acestia vor plati contributiile respective calculate la intreaga pensie si nu numai la suma care depaseset 740 lei.
          (puteti vedea acest Proiect de ordin pe
          site-ul www.cnas.ro/legislatie).
          Totodata, consider ca intrucat contributia de 5,5% este diferita in suma absoluta, in functie de nivelul pensiei la care se aplica si ca urmare si pachetele de servicii ar trebui stabilite in functie de aceasta suma cu care fiecare salariat, PFA sau pensionar contribuie la FNUASS.
          • 0 (0 voturi)    
            Frapant (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:23)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Bancheru

            a fost pentru mine momentul in care a fost prezentata legea sanatatii si a aparut pe la un post tv acest dutza, care sustinea ca cnas este prost administrata.
            Stiind ca monser este pe acolo din 2009 am ramas siderat.
            Coroborand cu atributiile pe care spui ca le are este efectic socant cat tupeu si cata nesimtire exista la asemenea persoane.
            Pentru orice persoana de bun simt din tara asta este grotesc.
            Culmea este ca sunt o gramada de idioti care platiti sau nu sustin asemenea personaje si asemenea mod de administrare.
      • +2 (6 voturi)    
        manipulare (Vineri, 24 februarie 2012, 9:57)

        eduard [anonim] i-a raspuns lui VictorS

        VictorS are o opinie echilibrata si singura logica si de bun simt in speta. Cu toate acestea, are mai mult "voturi" negative. Primesc 100% voturi pozitive cei care scriu numai de antene si Felix. Asta e tot manipulare. Deci toti uzeaza de arme imorale pentru a-si atinge scopul. Toti dau galeti si carnati de alegeri, toti umbla cu autobuzul, toti au televiziuni aservite, toti sunt o apa si un pamant. Avem vreo sansa, astfel, sa avem o clasa politica mai buna decat poporul care o genereaza? din pacate nu! Este acesta esecul democratiei, asa cum este inteleasa si aplicata astazi? Da. Solutii? Nu exista.
        • +2 (2 voturi)    
          Merci de apreciere (Vineri, 24 februarie 2012, 11:48)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui eduard

          din pacate nu corectitudinea opiniei mele conteaza ci conteaza CIRCUL general si FANATISMUL generat de el.

          In spate (sau in fata) se afla o clasa conducatoare SUPER CORUPTA (pe toate partile posibile), o adoratie imensa pentru serviciile secrete care abuzeaza din plin, pentru infratori si impostori. Si chiar si acesti excroci sunt submediocri, nu sunt nici macar in stare sa fure (vezi fonduri europene blocate) sau sa pacaleasca pe cineva cu un dram de bun simt ramas activ. Dar sa faca ceva constructiv sa lase ceva functional in urma?

          Ce se intampla in Romania, chiar toti oamenii corecti si priceputi (la orice) s-au pensionat, au plecat in afara sau au renuntat la orice rezistenta?
          • +1 (3 voturi)    
            Circ, paine si scarba. (Vineri, 24 februarie 2012, 14:03)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

            sper si cred ca o sa vina ziua in care acest popor sa nu mai creada.
            Nu cred ca valorile noastre au parasit tara, cred ca ele nu se mai pot face auzite in constructia unui partid stat obedient pana la anularea constiintei de sine.
            Eu sunt in contact cu ambele parti (putere si opozitie, am incercat sa le definesc asa). Pe vremea lui nastase si a gastii lui era un principiu de genul "furam si noi dar lasam si pentru voi" pe vremea lui basescu sa transformat in "furam numai noi si pentru noi", acum poate termenul a fura l-am folosit un pic agresiv.
            Am incercat, la nivelul posibilitatilor mele, sa aduc oamenii cu bani ca sa nu le spun investitori o parte au venit o alta parte au preferat sa nu se infrunte cu sistemul nostru si asta ne pentru ca nu inteleg coruptia si modul in care se folosesc de ea ci pentru ca nu ai nici o garantie pe termen mediu si lung iar "pretentiile" sunt de multe ori la limita absurdului.
            Apoi mai sunt oameni pusi de partid pe functii pentru care nu au competenta (asta la multtrimbitata competenta si aplicarea standardelor de cost a lui boc), oamenii care stiu doar sa "pretinda". Nu stiu am asa o scarba de tot ce se intampla in tara asta ca daca nu ar fi familia as pleca sa nu mai vad si sa nu mai aud nimic. Numai prin afacerea mea aduc in tara asta cateva milioane de euro si nu spun acest lucru ca sa ma laud il spun ca sunt satul de cat se "pretinde". Culmea este ca desi lucrez absolut legal, pentru ca eu nu am portite cum sunt in alte domenii, sunt functionari care cer cu nesimtire si numai pentru ca au un post in care trebuie sa aplice o semnatura pentru ca aconstatat un lucru absolut normal si perfect legal. Tot ce simt este o imensa scarba.
            • +1 (3 voturi)    
              Cred in alte valori decat ale tale (Vineri, 24 februarie 2012, 14:22)

              eu [anonim] i-a raspuns lui evoque

              Dumneata ai citit ce-ai scris? Ai dezvoltat o afacere de milioane de euro, jonglind intre putere si opozitie, numai pe baza de coruptie? Daca investitorii straini nu s-au bagat din cauza garantiilor si a pretentiilor, dumneata cum ai avut curajul? Cu ce te ocupi? Contracte cu statul sau ce?
              Din aceasta cauza a ajuns moralitatea acestui popor atat de jos, dar sunt sigur ca inca mai avem puterea si forta de a reveni la normalitate, fara tine bineinteles, n-ai cum sa lucrezi in aceste conditii.
              • +1 (3 voturi)    
                Gresit (Vineri, 24 februarie 2012, 15:07)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui eu

                Ori ai inteles gresit, ori eu nu am fost foarte clar, ori incerci sa interpretezi ce spun.
                Nu prietene, nu am afaceri cu statul si nici nu o sa am. Afacerile mele se desfasoara pe un sector care are foarte, foarte putine legaturi cu statul. Adica legaturile sunt acestea eu aduc bani si statul ma impoziteaza. Sectoarele in care aduc oamenii care investesc creaza locuri de munca, locuri de munca cu ceva mai bine platite decat in medie la noi.
                Insa daca pentru fiecare aviz sau autorizatie (care sunt cu nemiluita) trebuie sa dau spaga, apoi sa il ia naiba de stat corect condus de basescu si gasca lui. Acum ma refer la ei pentru ca ei sunt la putere. Pe vremea lui nastase ii injuram pe ai lui nastase. Insa vreau sa termin sa mai injur jigodiile care ajung la putere si sa vad ca banii care ii dau statului, ajung in gentile lui udrea sau in contul lui matusa tamara.
                Cu toti vrem normalitate, dar nu normalitatea lui basescu sau udrea sau nastase.
              • +1 (1 vot)    
                ar fi frumos (Vineri, 24 februarie 2012, 15:28)

                VictorS [utilizator] i-a raspuns lui eu

                sa nu ne judecam intre noi cand discutam pe forumuri.

                Oricum, evoque a zis ca nu face nimic ilegal (caci nu poate :)) si a criticat sistemul pe care, macar partial, spune ca l-a imblanzit (la care s-a adaptat).

                Eu unu nu m-am adaptat si nu se pune problema daca puteam sau ce motive am avut ci ce ne facem sa fie mai OK in Romania pentru noi, parintii si copiii nostri. Stiu ca suna atat de banal ce zic dar e dureros de adevarat.

                Educatia s-a deteriorat, cei tineri nu vad un viitor decent, sus s-au cocotat numai nenorociti iar parintii nostri cu greu traiesc de pe o zi pe alta. Ca exemplu: multi isi vand casele pentru ca nu pot hranii puii de securisti care au abuzat sistemul energetic.

                Ca sa nu revin la subiect si sa reamintesc ca uneori ne si imbolnavim.
            • +1 (1 vot)    
              Si totusi (Vineri, 24 februarie 2012, 15:22)

              VictorS [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              asta este viata pe care o traim, pe care o si construim.

              In privinta descrierii pe care o faci partidelor politice, eu as detalia un pic: in PSD sunt activistii comunisti si vechii securisti care deja aveau o greutate si o metoda, astia noi (de peste tot acum, PSD, PDL, PNL) sunt disperati dupa putere si fac tot ce pot sa acumuleze.

              Din pacate tactica lor de capusare/parazitare a tarii cam omoara gazda (adica pe noi) Si de retinut ca lupii tineri au fost crescuti de cei batrani deci... nu exista scuze pentru nimeni
              • 0 (2 voturi)    
                Asta este (Vineri, 24 februarie 2012, 17:34)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

                problema romaniei.
                Nu reusim sa rupem legatura cu trecutul comunist si toate racilele acestuia.
                Degeaba propaganda partidelor arunca cu acuzatii, in fond comportamentul lor este strict cel format la scoala comunista.
                Pdl-ul vine acum cu generatia noua, generatie care are in spate papusarii comunisti, la fel si la psd cu ponta in fata si nastase cu iliescu in spate.
      • 0 (4 voturi)    
        lasa ca B1 e mai bun... fii serios (Vineri, 24 februarie 2012, 14:13)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        ambele televiziuni iau bani de la politicieni ce naiba vb...
        • +2 (2 voturi)    
          nu stiu (Vineri, 24 februarie 2012, 15:29)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          ca nu urmaresc. As putea insa sa pariez ca e o mizerie de post si B1.
    • 0 (0 voturi)    
      va inchipuiti ce reforma (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 8:58)

      ginel cotrocescu [anonim] i-a raspuns lui evoque

      era cea a carui gandirist era acest dutza, cel care cu cepoiu si ala ciuharezu de la iasi, faceau legea sanatatii.

      daca nu's in stare sa asigure asistenta pentru cazurile extreme, ce sa mai speri dela un sistem reformat de...dutza.

      cum zicea cineva, aia dela latrina sunt cunoscuti, sunt notorii ca marlani, cin'la pus sa intre in vorba cu ei !?
      cica, daca te amesteci in taratze, te mananca porcii.
      la acuzatie, a raspuns tot cu acuzatie. si, lucru grav, a batut apropouri la varan. nasol !

      auzi, vroia sa'l puna la punct pe gadea !
      hahahaha !
  • -13 (33 voturi)    
    afara (Joi, 23 februarie 2012, 21:31)

    Dorel [anonim]

    Demisia! Criminalul Duta e bun la macelarie.
    • -4 (10 voturi)    
      de acord (Vineri, 24 februarie 2012, 7:53)

      ginel cotrocescu@yahoo.com [anonim] i-a raspuns lui Dorel

      ca politrucul asta tre' sa'si deie demisia, cat mai repede posibil.
      are un caracter marshav, ca si atitudinea publica. este exact pe stilul sfidator al puterii.
      omul lui base, cel care se voia reformatorul sanatatii.
      din cauza lui au demisionat, cseke, care n'a fost un ministru rau, carea cel putin facea ceva, avea un plan de reforma in asistenta medicala.
      tot din cauza astuia a fost nevoit sa demisioneze arafat, cu urmarile din strada.
      tot el si pupu de la upu din iasi, cel ce se vrea primarele dulshelui targ al iesilor, au pus de o reforma cu privatizari pe ochi si sprinceana.
      acum, a iesit ca musca'n fundu calului, la o discutie cu turbatii aia dela latrina.
      nu stiu cat rau mai poate face, pana se hotaraste base sa'l stearga de pe lista favoritilor.
      se pare ca este o nuca dura, ca udrea.
      astia nu invata, ies pe sticla si'si dau cu stangu'n dreptu.
      or fi facut ei reforma, dar daca se poarta ca vaca aia rea, care umple galeata, dar o varsa cu piciorul...

      sa'si dea demisia.
  • -10 (34 voturi)    
    "dezgustat" ??!!! (Joi, 23 februarie 2012, 21:32)

    costica [anonim]

    Dar bolnavii de cancer ai Romaniei ramasi fara morfina cum s-or fi simtit, Dle Duta ?!
    Azi Guvernul MRU a aprobat de urgenta BANI pentru morfina care LIPSESTE din Romania, Dle Duta mincinos !!!
    RUSINE !!!!!
    DEMISIA !!!!!!!!
    • 0 (6 voturi)    
      urli, sau stii? (Vineri, 24 februarie 2012, 10:53)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui costica

      CNAS doar DECONTEAZA retete, nu aduce medicamente, nu aduce furnizori, nu incheie contracte, nu distribuie! Clar pana aici? deci e la fel cu contabilul care iti ramburseaza bani cand mergi in deplasare! Daca nu-ti convine decontarea dupa X zile nu te tine nimeni legat de serviciu. Firma in cauza nu a URLAT in 2010 cand s-au lungit termenele de decontare. Acum nu le mai convine profitul (e dreptul lor) si pleaca. Daca maine pleaca UNICUL furnizor de suruburi din RO, ai sa urli ca o sa cada casele si ca vina e a contabilului din constructii??? Asta e logica de postac ROSU, nu-i asa COstica? Si nu lipseste morfina! pana acum 10 ani nici nu exista morfina pastile si erau si atunci bolnavi de cancer. Si sutn bolnavi si in BG si in HU si ei nu au importat vreodata morfina pastile!
      • -2 (4 voturi)    
        lasa balivernele portocalii!!! Suntem SATUI !!!! (Vineri, 24 februarie 2012, 11:38)

        costica [anonim] i-a raspuns lui prudent

        Ieri Guvernul MRU a aprobat BANII pentru MORFINA !!!
        DE CE ??!!!!!!!!!!!!
        Si a mai spus Purtatorul de cuvant al Guvernului Dan Suciu ca BANIIi au fost dati de la rezerva de stat si-i vor primi inapoi de la CNAS !!!!!!
        Ce zici ?!!!
        • -1 (1 vot)    
          cand nu stii, injuri??? (Vineri, 24 februarie 2012, 18:02)

          prudent [anonim] i-a raspuns lui costica

          Guvernul nu eCNAS/ Duta! Procurarea nu o face CNAS! iar daca MS trebuie sa cumpere, atunci licitatie, contestatie etc, dureaza SASE luni minimum. Acum e pe procedura de urgenta. Iar CNAS cand va incepe sa deconteze va reurna banii. Si nu mai manca mult ca sa nu fii satul! PS. Poate rogi pe instructorul tau de partid sa-ti citeasca ce e cu Agentia Nationala de Medicamente, ce face si in a cui subordine este. Asta daca acest instructor pricepe ce citeste....
  • -10 (20 voturi)    
    De cele mai multe ori, adevarul supara ! (Joi, 23 februarie 2012, 21:36)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    De cele mai multe ori, adevarul supara !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • -5 (13 voturi)    
      Sa vezi ce dezgustati sint romanii mai Duta (Joi, 23 februarie 2012, 22:32)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Ca te-a jignit o persoana care nu are ce cauta in TV e una dar prin incompetenta institutiei pe care o conduci si jigneti o natiune e alta .
      Esti de-a dreptul INCOMPETENT .
      Adica ce furnizor crezi ca-ti livreaza marfa cu plata, atentie .. la 300 de zile .
      Cam ce adaos comercial crezi ca are mai incompetentule Duta . Ca sa nu iasa in pierdere , sigur peste 100%, cel putin .Deci asta insemna costuri mai mari in fiecare luna pentru bugetul de sanatate .
      Institutia pe care o conduci habar n-are sa-si gestioneze banii din sistem .Habar n-ai ce costuri aveti si cine NU plateste contributiile .
      Bucura-ne cu DEMISIA TA .
  • -5 (13 voturi)    
    Il sustin pe Domnul Duta (Joi, 23 februarie 2012, 21:55)

    gigi [anonim]

    Il sustin pe Domnul Duta deoarece face parte din colectivul de calitate si performant al Domnului Presedinte Traian Basescu
    • 0 (14 voturi)    
      prietene (Vineri, 24 februarie 2012, 2:06)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      daca nu este o ironie atunci ai nevoie de morfina.
    • -1 (7 voturi)    
      e omul cu reforma (Vineri, 24 februarie 2012, 7:54)

      rica [anonim] i-a raspuns lui gigi

      de la cabinetul lui base.
  • +19 (19 voturi)    
    poveste (Joi, 23 februarie 2012, 21:57)

    pi5 [anonim]

    la una bucata voma de televiuzune propagandista , un executant/lingau al securistului felix il face dobitoc pe un incompetent. ne-am bucura foarte mult daca atat incompententul de la CNAS cat si lingaul si trustul ar disparea din peisaj. la revederci !
    • +1 (3 voturi)    
      14 voturi pozitive din 14 (Vineri, 24 februarie 2012, 12:32)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui pi5

      si asta spunand: Presa corupta e de vina.

      Gata? Asta e tot?

      In rest totul e minunat?

      Super, maine ma intorc in tara. Oricum in Romania nu am avut televizor pt mai mult de 10 ani, foloseam doar internetul, deci cu televiziunile corupte stau bine.
    • 0 (0 voturi)    
      diferenta (Duminică, 26 februarie 2012, 14:07)

      altul [anonim] i-a raspuns lui pi5

      Diferenta este ca "executantul/lingaul" traieste din audienta, fara impact asupra vietii publice decât mediatic, dar "incompetentul" este reprezentantul unei institutii publice ce ne priveste pe toti.
  • -5 (9 voturi)    
    blestem! (Joi, 23 februarie 2012, 22:15)

    laurentiucat [utilizator]

    sa aveti parte de faceti acestor oameni!
  • +17 (21 voturi)    
    Interesante comentarii (Joi, 23 februarie 2012, 22:17)

    VictorS [utilizator]

    si faptul ca toate au numai voturi in minus.

    Nu stiu care este cu adevarat situatia medicamentelor pentru bolnavii de cancer, stiu ca tratamentul este infernal insa si se desfasoara in conditii inumane, dar asta defineste tot ce inseamna sistemul medical romanesc.

    Cunosc acest lucru pentru ca am avut de curand persoane apropiate bolnave de boli cronice sau care s-au operat si pot spune ca spitalele sunt infernale.

    Ca nota pozitiva: doctorii sunt de regula exceptionali desi lucreaza in niste conditii pe care eu unu nu le-as suporta pentru nimic in lume.
    • -3 (3 voturi)    
      in ultimii zece ani!!! (Vineri, 24 februarie 2012, 10:57)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui VictorS

      acest produs a aparut de zece ani pe piata, iar in RO se pare ca numai de CINCI ANI. Nu am avut tratatament pana atunci? dar tarile care nu-l importa (fiind prea scump) ce fac? Se pare ca bulgarii si ungurii si altii nu l-au importat niciodata! SI aici intervine decizia diavolului: (ipotetic) daca poti trata doi bolnavi cu morfina injectabila si numai unul cu morfina in pastile ce alegi? si nu uita ca un buget, oricat ar fi de mare, are o limita!
  • +5 (7 voturi)    
    in tema (Joi, 23 februarie 2012, 22:21)

    rica [anonim]

    da ,de acord -domnul Dutza trebuie sa plece l- a mancat undeva cand a pus mana pe telefon - nu a fost clar concis -si sa nu uitam nu se justifica decat in caz de catastrofa lipsa acestu -sa i zicem medicament . de fapt doar alina durerea nu trateaza -deci demisia .
    in ceea ce priveste Gadea poate sa fie dat in judecata de Dutza -si probabil pedepsita haznaua de autoritatea media..Guvernu are un minus - a lasat sa se intample asa ceva -
  • +6 (12 voturi)    
    Si eu sunt sunt dezgustata! (Joi, 23 februarie 2012, 22:24)

    ailita [anonim]

    Da, bine! esti dezgustat!
    dar poate sa imi spuna cineva de ce eu ii aduc medicamente lui taica-miu din Austria si platesc 1000 euro/luna pt ele, cand fraierul de taica-miu a cotizat 40 de ani inainte de pensionare?
    • -2 (6 voturi)    
      Reactii sentimentale (Vineri, 24 februarie 2012, 9:47)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui ailita

      Daca tu crezi ca la cotizatile de cativa euro lunare pe care le-a platit, sistemul isi permite cheltuiei de 1000 de euro lunar, plus, spitalizari, cred ca nu stii cum functioneaza. In trecut cotizatia in dolari era mult mai mica decat cea actuala, in plus, sistemul public-comunist, cu banii unui cotizant serveste si pe alti cetateni necotizanti, tigani, tarani, copii, deci, pt. cotizant ramane inca si mai putini.
      • 0 (0 voturi)    
        trebuie sa te contrazic (Vineri, 24 februarie 2012, 20:20)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        am un coleg care si-a operat cainele pe asigurare si a costat spre 20k lire (saracul caine era beteag rau)

        asigurarea e sub 10 lire pe luna.
        Sigur e vorba de Anglia si de o asigurare privata, dar... totusi

        Euy stiu ce zice Ailita caci si ai mei parinti sunt pensionari si bolnavi :(
        La ce au facut in viata lor, cate calificari si lucrari publicate, acum in orice tara vestica din Europa se plimbau le crapu talpile pe oriunde vroiau si aveau parte de un sistem medical ok.

        La noi insa doar hotia se rasplatesc si toti ceilailti (la gramada: batrani, tineri, bolnavi, cu handicap, femei, caini, barbati, pisici, pitici...) sunt discriminati.

        Cel putin discriminarea la care sunt supusi oamenii in varsta si bolnavii e incredibila.
        Cine nu isi da seama de asta sa mai scoate nasul din tara, sa mai citeasca o carte, sa mai schimba naiba canalul ala de la TV.
  • +10 (12 voturi)    
    concluzia (Joi, 23 februarie 2012, 22:35)

    Dragos.C [anonim]

    sunt sigur ca daca este incompetent isi va pierde functia in urmatoarele zile.

    Acuma nu stiu daca premierul il poate demite, nu cunosc detaliile. Dar sper sa poate ...
    • +1 (7 voturi)    
      nu cred ca nu poate.... (Vineri, 24 februarie 2012, 8:13)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Dragos.C

      Are impotriva lui "monstruoasa" coalitie....PACAT, ar putea MRU pune in ordine Romania asta batuta de Dumnezeu cu blestemul portocaliu din ultimii 3 ani... numai ca PDListii il tin pe Duta pentru ca BANII de la CNAS(despre care insusi Presedintele Basescu spunea ca "NU STIE nimeni unde se duc banii de la CNAS" !!!) se duc spre pusculita portocalie !!!!
      Nimeni nu stie CATI bani se strang la CNAS din contributii, NU exista date oficiale in nici un an(!!!!!!!!) la nivelul Romaniei!!
      Le convine guvernantilor de toate culorile politice pentru ca pot dirija banii cat vor ei acolo unde vor!!!
      D-aia PDL nu va ceda si Duta NU va fi inlocuit!!
      Cand a retras Proiectul Legii Sanatatii Presedintele Basescu a spus motivand dorinta de a privatiza Sanatatea:
      "Sistemul e corupt, politizat(cu clientela incompetenta, se fura si nimeni nu stie unde se duc banii de la CNAS!!
      Si a adaugat ca asa este peste tot, nu numai la Sanatate!!!
      Dar acelasi Presedinte Basescu NU a cerut DEMISIA sefului CNAS, acest Domn Duta PDList notoriu si incompetent la fel!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Pedelepra Duta (Joi, 23 februarie 2012, 22:54)

    Mihai [anonim]

    nu sunteti decat un incompetent de prima clasa cu aere de mare cunoscator. Mai bine v-ati da demisia, oricum luati banii ai degeaba si sunteti cel mult inutil. Poate s-ar gasi altii mai putin anesteziati de incompetenta prin partidul ala portocaliu-verzui.
  • +3 (11 voturi)    
    si noi suntem dezgustati de tine Duta (Joi, 23 februarie 2012, 22:56)

    lucian [anonim]

    domnule Duta,
    ce mai cauti in fruntea unei institutii care-si bate joc de bolnavi?
    cum de poti dormi noaptea linistit?
    sa-ti fie rusine criminalule.
    • 0 (4 voturi)    
      Analgezice opioide: (Vineri, 24 februarie 2012, 8:26)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Tramadol-KRKA;
      Tralgit -Zentiva ;
      Noax-CSC Pharma;
      Morfina-Zentiva;
      Fentanyl plasturi-Actavis;
      Astea sunt pe piata , foarte ieftine in comparatie cu cele de mai jos.


      Sevredol,MST Continus,Oxycontin-Mundi Pharma-lipsesc.
      Medicii mai trebuiau si motivati sa prescrie aceste medicamente,rulajul era neprofitabil si firma s-a retras...
      Cine il injura pe Duta,ori e prost ,ori e interesat.
      Eu am motive f. serioase sa-l injur,dar nu vi le spun...
      • +4 (4 voturi)    
        medicamente (Vineri, 24 februarie 2012, 10:10)

        maria [anonim] i-a raspuns lui Jar

        Vorbesti vorbe ! REZULTATUL conteaza ! Stii care e ala ?
        • +1 (1 vot)    
          Din pacate, (Vineri, 24 februarie 2012, 11:48)

          Jar [anonim] i-a raspuns lui maria

          eu prezint fapte,pot proba ceea ce prezint,dar ,vorba ta,rezultatul...
  • +9 (9 voturi)    
    adevarul este (Joi, 23 februarie 2012, 23:06)

    nu conteaza [anonim]

    ca ma desgusta antena3, nefiind deloc pedelic, dar de data aceasta insistenta lor, chiar grobiana pe alocuri, s-a soldat cu o hotarare benefica a guvernului.
    Dl Duta ar trebui, in primul rand, sa reflecteze asupra activitatii institutiei pe care o conduce si in al doilea rand, daca se simte lezat, sa actioneze in instanta Antena 3.
  • +4 (8 voturi)    
    Ii doresc multa sanatate Dlui presedint CNAS (Joi, 23 februarie 2012, 23:38)

    Cotizant sanatate [anonim]

    Orice bolnav internat trebuie sa se prezinte la ora de medicatie cu medicamentele, perfuziile, seringile si toate cele necesare!!!!
    De ce am cotizat o viata intreaga? Pentru salariile si sporurile dnului de la CNAS !
    Si cand ai nevoie de asistenta medicala si de medicamente, stai sa vezi ca spitalul s-a desfiintat, sau daca mai functioneaza inca nu are paturi libere,
    merge si doi in pat, dar oricum nu sunt medicamente, nici seringi, nimic.
    Verisoara mea, diagnosticata cu cancer in faza terminala, a decedat la sfarsitul lunii ianuarie,in plina criza de morfina... cu o zi inainte de a implini 53 de ani.
  • +1 (5 voturi)    
    Felicitari. Ati reusit! (Joi, 23 februarie 2012, 23:40)

    minus [anonim]

    "Taxa de clawback, la ora aceasta, este singurul mecanism pe care statul roman il are la dispozitie pentru a regla consumul de medicamente fara a afecta pacientii. "

    Domnule Duta, mare va este telul, doar ca mai sunt cateva amanunte care se pare ca NU va dezgusta ... din care as mentiona faptul ca sunt afectati pacientii.

    Este bine ca ati actionat cu hotarare! "Am luat hotararea ca poate este timpul sa se mai transfere acesta sarcina si catre producatorii de medicamente",
    Ei bine, felicitari.
    Ati reusit!
    Vorba aceea "Daca ai reusit, continua; daca nu ai reusit, continua!"
    Dar poate nu este cazul sa continuati in aceeasi functie!
  • -1 (9 voturi)    
    interventie (Vineri, 24 februarie 2012, 0:03)

    revoltat [anonim]

    De ce sunteti lipsiti de obiectivitate? De ce trunchiati realitatea? De ce accentuati doar faptul ca Gadea i-a spus domnului de la CNAS "sunteti jalnic", "sunteti un dobitoc", nu credeti ca poate merita aceste caracterizari?! De ce nu spuneti si faptul ca si-a cerut scuze si inca de cateva ori, si chiar si in seara aceasta si-a cerut iertare! Oare domnul sef de la CNAS este desprins de realitatete, cum poate sa minta cu atata nonsalanta si agentia dumneavoastra sa-i transmita debitarile! In seara asta o doamna doctor, sef de sectie de la un spital oncologic a spus atat de clar, chiar din spital, despre dificultatile pe care le intampina in faptul ca nu sunt medicamente si ca spitalul apeleaza la bunavointa fundatiilor pentrua obtine medicamente sa trateze bolnavii de cancer. Cata nerusinare!
  • +6 (8 voturi)    
    pai guvernul ... (Vineri, 24 februarie 2012, 0:12)

    aidon [anonim]

    ...de ce a mai alocat bani,daca era manipulare,si existau medicamente??!
  • +4 (14 voturi)    
    dreapta judecata (Vineri, 24 februarie 2012, 0:18)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    Poate ca Duta este incopetent, poate ca este competent. Emisiunea lui Gadea, in maniera cum a pus problema nu a dezbatut deontologic problema aceasta. Nu a demonstrat nimic. Chiar daca Duta este incompetent mijloacele pe care le-a folosit ca sa ne convinga sunt oribile.
    Asa se face ca din cazul grav al medicamentelor s-a ajuns la un cazul urat :Gadea.
    • +1 (5 voturi)    
      Asa este! (Vineri, 24 februarie 2012, 7:35)

      minus [anonim] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

      Dar poate comentati si diferentele dintre dimensiunile sociale ale celor intamplate.

      Adica pe de o parte, cazul Gadea, un individ impertinent pe care il poti asculta sa nu.

      Pe de alta parte, Duta, un individ catarat intr-o functie de unde ne spune "Antena 3 a manipulat opinia publica [...] inducand ideea ca nu exista medicamente" chiar in ziua in care Guvernul constata ca nu exista morfina.
      Antena 3 manipuleaza in multe feluri, dar in cazul de fata ce neadevar a promovat?
      Pai ce facem, procedam ca Antenele pentru ca o facem in scopul nobil de a linisti populatia?

      Avand o "dreapta judecata", cum comentati?
      Sunt doar amanunte nesemnificative?
  • 0 (8 voturi)    
    Aooleeeuuu (Vineri, 24 februarie 2012, 1:11)

    Anita M [anonim]

    Careva sa opreasca antenele si dezinformatia astaaa!!!!
    Sunt satul mah, dar satul de prostiile lor. De ce nu face ma nimic pe pamantul asta romanesc, de ce se continua cu prostiile? Nu va inteleg oameni buni, ati ramas blocati in prostie si oricat de destepti ati fi, sunteti degeaba ca va mananca prostia. Satul is, satul de tooot. Treziti-va mah odataaaaa
  • 0 (12 voturi)    
    Scarbit (Vineri, 24 februarie 2012, 1:23)

    Incredilble [utilizator]

    M-am saturat de asemenea comentarii la tv! M-am saturat ca in tara mea sa vad persoane ca si Gadea ca realieaza o emisiune tv! M-am saturat ca oamenii sa fie jigniti la comanda, in mod grosier si josnic. Eu ca telespectator si ca roman cer ca acest papagal sa fie scos si interzis ca si moderator!
    • +1 (5 voturi)    
      scarbit (Vineri, 24 februarie 2012, 5:34)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Incredilble

      de ce nu muti canalul daca ceva nu iti place.e dreptul tau democratic.
      daca mie imi place antena 3 ,nu vad de ce esti tu scarbit.eu sunt scarbita de b1...care e de tot rahatul.dar eu nu maisterizez ca tine
    • 0 (6 voturi)    
      Si eu m-am saturat ! (Vineri, 24 februarie 2012, 7:58)

      Desteptu [anonim] i-a raspuns lui Incredilble

      Sa-mi vad tara facuta zob de talharo-politruci.
      Oamenii mor cu zile iar puterea e interesata de propriile averi.Unde sunt tepele lui Basescu ? Tara e macinata de tot felul de mafioti (oamenii baietilor destepti - in fapt niste nimicuri ordinare) - pusi pe functii de PDL-UNPR-UDMR iar puterea se face ca nu stie.
      Rusineeeeee !
    • +2 (4 voturi)    
      atunci pa... (Vineri, 24 februarie 2012, 8:28)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Incredilble

      nu va retine nimeni...
    • +2 (4 voturi)    
      scirbitule (Vineri, 24 februarie 2012, 10:17)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Incredilble

      scirbitule , Gidea e moderator la o televiziune privata !Daca nu vrei A3 foloseste telecomanda ! Dar, daca nu vrei TVR1 si Tv Info ce faci ? Folosesti telecomanda , daaar ce faci cu taxa obligatorie !
  • +2 (4 voturi)    
    Lasa-ne Duta, (Vineri, 24 februarie 2012, 6:48)

    constantin [anonim]

    La Gadea si Antena lui putem renunta in fiecare seara,ce ne facem cu Duta?Unde sunt banii colectati de la populatie,unde sunt banii alocati pentru informatizare,unde este reforma,domnule DEZGUSTAT?
  • +2 (4 voturi)    
    Adica Pixelul... (Vineri, 24 februarie 2012, 7:56)

    Alan Shore din BJ [anonim]

    ... In studiou la Gadea nu erau cei care se trateaza in strainatate! E posibil sa nu fie si ei reprezentati? Ca doar domnul Duta pe ei ii reprezinta.
    Daca acest domn neaga ca situatia bolnavilor nu e dramatica, de ce guvernul aloca 750 000 de euro pentru morfina? De competent ce e dansul. Gadea are dreptate sa-i suduie.
  • 0 (6 voturi)    
    Gadea l-a jignit in DIRECT ??!! (Vineri, 24 februarie 2012, 8:20)

    costica [anonim]

    Sa-mi spuna careva dintre comentatori care stie ce inseamna sa ai un bolnav de cancer in stadiu terminal care are nevoie de morfina si NU o are si care-l aude ce spune pe ametitul asta de Duta uns cu toate alifiile portocalii!!
    Ce credeti ca ar spune un astfel de comentator cu un astfel de bolnav in casa?! Ce-a zis Gadea e nimic, vai de mama lui Duta ce-ar auzi de la un bolnav de cancer terminal!!!
    "Nimeni nu stie unde se duc banii de la CNAS, spunea Dl Presedinte Basescu in seara cand a retras Proiectul Legii Sanatatii, motivand dorinta de a privatiza sistemul medical romanesc unde se fura in draci" !!!
    Si mai spunea TB urmatoarele:
    "Sistemul e corupt, politizat(cu clientela incompetenta!!), se fura si nimeni nu stie unde se duc banii de la CNAS!!
    A completat ca asa este peste tot, nu numai in Sanatate!!!"
    Dle Presedinte, de ce nu-l intrebati pe portocaliul Duta unde-s banii de la CNAS ?!!!
    Dati CNAS la Ministerul Sanatatii, cum e normal si ii trageti la raspundere pe cei din MS !!!
    Cu portocaliul Duta la CNAS banii se duc la pusculita PDLista, nici dracu' nu stie cat se strange la CNAS si unde-s banii!!!
    Bravo lui Gadea, merita si mai mult Duta incompetentul!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Bai baieti... (Vineri, 24 februarie 2012, 8:37)

    Costin1968 [utilizator]

    ...va dau o veste trista, si lui Gadea (dar el sta mai bine...ha,ha,ha..).Dupa ce o sa scapati de Duta, Basescu si alti clientii de-ai Antenelor...tot o sa mai fie de luptat cu cancerul si alte boli ( Doamne Fereste !!! ) pentru ca , din pacate, daca pleaca Duta ...cancerul ramane ...Si tot bani aia or sa fie...Atentie : incercati sa va tineti in frau ura si alte sentimente negative PENTRU CA SUNT CAUZA PRINCIPALA A UNOR BOLI...Nu va luati dupa Gadea, ca ala se trateaza in strainatate , la banii lui...!!! Pentru binele vostru...
    • 0 (2 voturi)    
      pana la Gadea... (Vineri, 24 februarie 2012, 11:35)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      Spune-ne ceva despre CNAS si despre Dl Duta si despre Sistemul medical romanesc!!
      Asta poti sa ne spui?!
      Ce-a facut Guvernul Boc(incompetentul Boc) ca sa aduca CNAS la ordine dupa ce Presedintele Basescu a declarat atunci cand a retras Proiectul Legii Sanatatii:
      "Nimeni nu stie unde se duc banii de la CNAS, spunea Dl Presedinte Basescu in seara cand a retras Proiectul Legii Sanatatii, motivand dorinta de a privatiza sistemul medical romanesc unde se fura in draci" !!!
      Si mai spunea TB urmatoarele:
      "Sistemul e corupt, politizat(cu clientela incompetenta!!), se fura si nimeni nu stie unde se duc banii de la CNAS!!
      A completat ca asa este peste tot, nu numai in Sanatate!!!" (daca ai uitat cauta pe net declaratiile Presedintelui Basescu din acea seara)
      Dle Presedinte, de ce nu-l intrebati pe portocaliul Duta unde-s banii de la CNAS ?!!!
      Dati CNAS la Ministerul Sanatatii, cum e normal si ii trageti la raspundere pe cei din MS !!!
      Cu portocaliul Duta la CNAS banii se duc la pusculita PDLista, nici dracu' nu stie cat se strange la CNAS si unde-s banii!!!

      PS Ai in familie cumva un bolnav de cancer care are NEVOIE de MORFINA ?!
      Stii cumva ce inseamna asta ?!
      Vezi ca e aici pe forum un comentariu de la "Cotizant sanatate" postat la ora 23:38...
      Comenteaza dupa ce-l citesti....
      Gandeste-te cum ai fi comentat TU intr-o astfel de situatie cu cineva apropiat la care tii foarte mult si care se CHINUIE fara MORFINA ca incompetentii astia abia ieri au dat bani ptr morfina.
      • 0 (0 voturi)    
        Costica , nu te crede mai specialist in cancer... (Vineri, 24 februarie 2012, 22:07)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui costica

        ...decat altii...Apropiati ce au fost bolnavi de cancer am avut, si stiu situatia...chiar foarte bine...Fostul pastor neo-protestant Gadea se ocupa prea mult de D-ul Duta si mai putin de ceea ce predica cu niste ani in urma...
  • 0 (6 voturi)    
    De bine... (Vineri, 24 februarie 2012, 8:59)

    gogu [anonim]

    ce gestioneaza banii Duta, a trebuit sa se reuneasca de urgenta guvernul ca sa analizeze situatia medicamentelor.
    Duta trebuie sa-si faca rost de zeghe confortabila ca o sa aiba nevoie la ce genocid a facut in tara asta.
  • 0 (6 voturi)    
    Trebuie sa fii cel putin oligofren... (Vineri, 24 februarie 2012, 9:26)

    Rescatorul [anonim]

    ca sa aperi mitocania lui Gadea si sa mai si aplauzi. Dar,...ce sa ne mai mire la Antenele lui Felix Varanul ?! Ma mira insa lipsa de reactie a CNA. Oare CNA chiar vrea sa protejeze lipsa de profesionalism si deontologie, mahalaua suburbana, mitocania de ultima speta, minciuna si dezinformarea? Stim ca Felix si KGB-istii din USL vor sa duca Romania catre Rusia, dar trebuie sa le si permitem?
    • +1 (3 voturi)    
      Gadea l-a jignit in DIRECT pe Duta ?! (Vineri, 24 februarie 2012, 9:58)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Sa-mi spuna careva dintre comentatori care stie ce inseamna sa ai un bolnav de cancer in stadiu terminal care are nevoie de morfina si NU o are si care-l aude ce spune pe ametitul asta de Duta uns cu toate alifiile portocalii!!
      Ce credeti ca ar spune un astfel de comentator cu un astfel de bolnav in casa?! Ce-a zis Gadea e nimic, vai de mama lui Duta ce-ar auzi de la un bolnav de cancer terminal!!!
      "Nimeni nu stie unde se duc banii de la CNAS, spunea Dl Presedinte Basescu in seara cand a retras Proiectul Legii Sanatatii, motivand dorinta de a privatiza sistemul medical romanesc unde se fura in draci" !!!
      Si mai spunea TB urmatoarele:
      "Sistemul e corupt, politizat(cu clientela incompetenta!!), se fura si nimeni nu stie unde se duc banii de la CNAS!!
      A completat ca asa este peste tot, nu numai in Sanatate!!!"
      Dle Presedinte, de ce nu-l intrebati pe portocaliul Duta unde-s banii de la CNAS ?!!!
      Dati CNAS la Ministerul Sanatatii, cum e normal si ii trageti la raspundere pe cei din MS !!!
      Cu portocaliul Duta la CNAS banii se duc la pusculita PDLista, nici dracu' nu stie cat se strange la CNAS si unde-s banii!!!
      Bravo lui Gadea, merita si mai mult Duta incompetentul!!!

      PS: SINCER, stii ce inseamna un bolnav de CANCER in faza in care are nevoie de MORFINA ?
      Guvernul MRU a aprobat BANI special pentru achizitia de MORFINA care NU se gaseste.
      Cum crezi ca i-ar vorbi lui Duta un bolnav de CANCER in aceasta situatie(sau o ruda care-l ingrijeste, ca cei in faza terminala chinuiti de DURERI groaznice nu stiu daca chiar ar mai putea vorbi cum ar merita Duta, din pacate...) ?!
      • +2 (2 voturi)    
        Nici macar (Vineri, 24 februarie 2012, 12:17)

        ictin [anonim] i-a raspuns lui costica

        Nu trebuie sa ai in familie bolnavi de cancer ca sa simti nevoia sa il injuri pe duta. Trebuie doar sa fi avut deaface cu sistemul de sanatate in ultimii 2 ani ca sa iti treaca prin minte toate injuraturile posibile la adresa acestui individ. Probabil cei care dau minusuri celor care se iau de duta sunt sanatosi tun, sau poate bani luati de la partid le permit sa se trateze prin alte tari, dar oricine a avut nevoie de servicii de sanatate stie ca in ultimii 2 ani sistemul medical e intr-o situatie mai proasta ca oricand, in conditiile in care veniturile la cnas au crescut considerabil.
        Eu unul chiar ma gandesc ca daca mizeria patronata de duta continua, sa gasesc alternative sa fentez statul ca sa nu mai platesc asigurarea de sanatate. Pana la urma de ce sa platesc niste bani care se duc in buzunarele unor mizerabili in timp ce bolnavii mor cu zile. Mai bine fentez statul, imi pastrez banii, si cand am nevoie ma duc cu ei si ma tratez in Austria, sau platesc la o clinica privata.
      • -1 (3 voturi)    
        Ai impresia ca ai dreptate...., (Vineri, 24 februarie 2012, 12:20)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui costica

        dar, sa inteleg ca agreezi comportamentul mitocanesc al pastrului adventist, Gadea ?
        • +2 (2 voturi)    
          NU sunt de acord cu asemenea stil... (Vineri, 24 februarie 2012, 12:45)

          costica [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

          dar te intreb: cum ai fi reactionat TU intr-un asemenea caz?!
          Si sa stii ca a-ti imagina NU este acelasi lucru cu A TRAI asa ceva!!
          Am trait asa ceva, acum multi ani cand copilul meu a fost tratat de cancer la rinichi, intre anii 1987-2000(avea 6 ani si 9 luni atunci, 4 ani a durat schema de tratament cu citostatice si raze Cobalt) dar nu a fost nevoie de morfina, a fost depistat in stadiu timpuriu si salvat, multumita lui Dumnezeu si medicilor exceptionali de la Fundeni!
          Crede-ma ca este ALTFEL cand te confrunti cu SISTEMUL medical atunci cand TU ai necazuri, mai ales cu CANCERUL.
          D-aia spun ca este inadmisibil ce se intampla iar Duta trebuie sa plece, sper ca MRU sa-l demita curand desi PDL tine cu dintii de el ca doar spre PDL dirijeaza banii din CNAS.
          Ce parere ai despre afirmatiile Presedintelui Basescu pe care le-am mentionat mai sus?
          De ce NU stie nimeni cati BANI se aduna anual la CNAS ?!
          Si UNDE se duc acei bani, cum a recunoscut Presedintele Basescu ca nu stie nimeni ?!
          Asta e problema.
          Rezolvarea nu va veni curand, pentru ca la fel este peste tot, cum a si recunoscut Basescu foarte SINCER!!!!
          • 0 (0 voturi)    
            Bani adunati la cnas (Vineri, 24 februarie 2012, 12:52)

            ictin [anonim] i-a raspuns lui costica

            Aroximativ 17.7 miliarde lei noi ajung oficial la CNAS. Cum sunt chetuiti e alta problema
            • 0 (0 voturi)    
              da-mi un link pentru sursa informatiei (Vineri, 24 februarie 2012, 13:32)

              costica [anonim] i-a raspuns lui ictin

              De unde ai gasit aceasta informatie ?!
              Vreau sa vad eu aceasta INFORMATIE OFICIALA, pe un site oficial al MS sau al CNAS !!!
              Te rog.
              Mersi !!!
              • 0 (0 voturi)    
                Link (Vineri, 24 februarie 2012, 14:05)

                ictin [anonim] i-a raspuns lui costica

                http://www.cnas.ro/informatii-publice/bugetul-fnuass/evolutia-fnuass . Si primul link (FNUASS 2012) e bugetul pe ani
          • +1 (1 vot)    
            In niciuncaz in asemenea hal... (Vineri, 24 februarie 2012, 15:38)

            Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui costica

            Am suficienta educatie si bun simt sa ma comport civilizat. Probabil, sunt exceptie in lumea lui Felix Varanul. Evident, spre deosebire de altii.
    • -1 (1 vot)    
      citeste mai sus comentariul anonimului (Vineri, 24 februarie 2012, 10:01)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      "Cotizant sanatate" de la ora 23:38...
      Ce mai spui acum ?!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    sigur antenele au indus ideea (Vineri, 24 februarie 2012, 9:29)

    unu [anonim]

    in mod sigur bolnavii se uitau la televizor si asa le-a venit ideea ca nu sunt medicamente.
  • -3 (7 voturi)    
    Scopul scuza mijloacele (Vineri, 24 februarie 2012, 9:53)

    Armand [anonim]

    Se da si Gadea in spectacol , ii face concurenta lui Capatos, vrea si el sa iasa in fata facand circ.E dezgustator.Nu stiu in ce mastura lui Gadea chiar ii pasa de romanii care sufera, mai degraba se foloseste de ei sa sa isi atinga scopul pentru care este platit.Sunt patetici antenistii
    caroce1st.blogspot.com/2012/02/isteria-stirilor-senzationale.html
  • +2 (4 voturi)    
    Proiect European (Vineri, 24 februarie 2012, 10:13)

    Fisa pacientului - o licitatie trucata CNAS [anonim]

    Proiectul european "FIsa Pacientului" mult trmabitata reformare IT in valoare de 135 milioane euro, a fost anulat ieri pentru suspiciuni de coruptie in cadrul CNAS !
    Este a 3 oara cand aceasta licitatie este anulata in decurs de 1 an .

    Cine ii trage la raspundere ?
  • -1 (3 voturi)    
    Din pacate, manipularea are succes (Vineri, 24 februarie 2012, 10:13)

    ANTIANT [anonim]

    Este foarte grav ca oamenii bolnavi sufera... indiferent de motivele politice sau de incompetenta!

    Hienele astea de Antene profita de absolut orice motiv... nu va faceti sperante... in realitate nu le pasa!

    Dar efectul a fost foarte bun... am auzit oameni care ziceau ca Basescu lasa intentionat oamenii sa moara pe cand altii (gen USL sau DD) se zbat sa-i salveze...
    • +1 (3 voturi)    
      oare (Vineri, 24 februarie 2012, 10:56)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ANTIANT

      cata minte....normal ca aia incearca sa manipuleze .........dar mai normal ar fi fost sa se rezolve treburile fara sa ajunga niste"nebuni" sa tipe.....si mai denota ....ce?..............ce? .....incompetenta.....care dainueeeee
  • +1 (3 voturi)    
    manipulare (Vineri, 24 februarie 2012, 10:24)

    maria [anonim]

    Daca A3 dezinformeaza de ce s-a intrunit guvernul pe tema morfina ?
  • +1 (3 voturi)    
    clawback (Vineri, 24 februarie 2012, 10:58)

    bobby [anonim]

    Taxa clawback este o mare porcarie, statul nu acorda suficienti bani sanatatii si incearca sa acopere obligand privatul sa plateasca. Astea sunt procentele primite de catre sanatate din PIB:
    4% Romania
    8,3% UK
    9,1% Danemarca
    10,7% Germania
    10,2% Austria
    11,1% Franta
    8,2% Spania
    Pt inteligentii ce vor incerca sa ma corecteze spunand ca noi nu avem economiile acestor state spun ca astea sunt procentaje nu sume. Deci daca primim 8% cat se acorda in UK, sumele vor fii mult mai mici decat in acest stat dar va insemna ceva pt acest sistem. Din pacate noi oferim bani turismului si dezvoltarii, vedem ce turism avem si cat de "dezvoltati" suntem, in loc sa prioritizam in functie de nevoi.
    Cunosc acest sistem si stiu ca statul da banii pt medicamente la 1 an in cazul in care nu apar intarzieri, deci eu ca si producator de medicamente, vand azi si primesc peste 1 an si ceva banii, in timpul asta sunt obligat sa ma imprumut de la banca caci nu pot sa imi platescfurnizorii de materie prima ... iar statul mai imi rage si o taxa, ca in cazul in care plafonul mic este depasit eu sa suport. De aceea multe companii incep usor usor sa se retraga de pe piata din romani si sa investeasca bani in strategiile din tarile unde se pot dezvolta.
    • 0 (2 voturi)    
      du-te in Italia! (Vineri, 24 februarie 2012, 18:08)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui bobby

      o sa fii platit la DOI ANI! si n-ai sa poti sa-l injuri pe Duta. Iar daca dai cifre, ia compara populatia UK cu a RO si compara (la cheltuieli) salariile din RO cu cele din UK si vezi cat ramane pe medicamente.
  • 0 (0 voturi)    
    mundipharma (Vineri, 24 februarie 2012, 12:32)

    MST [anonim]

    domnii si doamnele de la televiziuni, deveniti peste noapte specialisti in medicina, nu au habar de faptul ca morfinele orale de la Mundipharma (cele care lipsesc) nu sunt singurele de pe piata romaneasca. este adevarat ca pentru preschimbarea retetei omul trebuie sa treaca din nou pe la oncolog sau medicul de familie, dar exista alternativa.
    este adevarat ca taxa de clawback este o porcarie, dar de ce Mundipharma este singura firma care s-a retras de pe piata?
    va spun eu; din cauza managementului incompetent: au angajat prea multi reprezentanti, au cumparat masini scumpe, sefii si-au tras bonusuri babane, etc. si inca ceva: rupturile de stoc provin de la forecastul de productie facut prost, nicidecum de la platile intarziate
  • +1 (1 vot)    
    clarificare - Gadea (Vineri, 24 februarie 2012, 13:25)

    clarificare [anonim]

    Va rog sa cititi acest articol scris de Val Valcu pe decenews.ro, este edificator ca toti trepadusii si portocalii sa inteleaga. Gadea nu l-a insultat pe Duta, doar presa portocalie sustine aceasta aberatie. Reluati imaginile cu atentie si trageti obiectiv, nu patimas, concluziile. Daca CNA va da amenda se va vedea clar in slujba cui este si va pierde:

    Gâdea și Duță. Atenție la ”Dacă”
    ”Din păcate, este singurul producător și distribuitor de morfină și a ajuns să ne șantajeze”, a declarat Laurențiu Duță, președinte CNAS, precizând că aceasta este singura explicație (pentru suferința bolnavilor rămași fără terapia durerii-n.m.). Mihai Gâdea a precizat că aceasta este o explicație, dar mai pot fi și altele, iar Duță nu este Dumnezeul sistemului medical din România. Președintele CNAS a contra-atacat, acuzând realizatorul TV că ia apărarea firmelor de medicamente. „Dacă spuneți asta, sunteți un nesimțit. Eu iau apărarea bolnavilor de cancer și leucemie care nu au morfină. Dacă nu înțelegeți asta, înseamnă că sunteți un dobitoc”, a spus Gâdea.
    Televiziunile și lătrăii Puterii au sărit la gâtul lui Mihai Gâdea. Fără să observe un cuvânt : ”dacă”. Dacă spui că explicația constă în cine știe ce conspirație, în loc să-ți faci datoria de a-i ajuta pe pacienți, ești un nesimțit : nu te interesează durerea oamenilor, ci ascunderea realității.
    Dacă negi ceea ce a văzut o țară întreagă, la TV, susținând că un reprezentant al publicului ia apărarea firmelor, nu a pacienților, atunci ești un dobitoc.
    Cât despre afirmația ”este singurul producător și distribuitor de morfină”...dacă o faci, ești un mare mincinos. Zeci de produse ale multor firme sunt înregistrate în România. Când e vorba să deconteze rețetele, CNAS se referă la prețul acestor zeci de firme. Când este vorba să ajute pacienții, vorbește de monopol.
    Cât despre represaliile pe care le pregătește Puterea, dacă instituția numită CNA e preș la picioarele lui Băsescu și ale guvernului, Gâdea e ca și sancționat."
    • -1 (3 voturi)    
      Alt tonomat nu gaseai sa citezi? (Vineri, 24 februarie 2012, 15:35)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui clarificare

      Vad ca sunt la moda acum fripturistii lui Felix Varanul. Asta confirma ca afirmatia mea este valabila.....
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Vineri, 24 februarie 2012, 20:48)

        cred ca tu esti tonomat! [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

        Fripturist de cea mai joasa speta este cel care spune! Nu ai facut nici o afirmatie care sa fie valabila. Doar calificative, daca argumentele nu va conving... atunci este clar!
        Faci afirmatii gratuite... despre ce felix spui... nu cunosc asa ceva! Credeti ca toti care nu sunt de parerea voastra sunt pusi de felix... Va obsedeaza. Eu chiar n-am nici in clin nici in maneca cu nici un felix. De aici se vede clar calitatea fripturistilor portocalii si basisti. Bravo domnilor!!! Jalnic! Asta-i obsedare!
  • +2 (2 voturi)    
    Jos cu Dutaaaa (Vineri, 24 februarie 2012, 16:21)

    Lori [anonim]

    Jos cu astfel de oameni!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    IMPRUMUT (Miercuri, 14 septembrie 2016, 22:30)

    EUCHARIA DANIEL [anonim]

    împrumut pentru toți
    Sunteți în căutarea pentru o companie de împrumut privat reputație și acreditat care oferă împrumuturi pentru oportunitate de timp de viață. Noi oferim toate tipurile de împrumut într-un mod foarte rapid și ușor, am împrumut fonduri la persoane fizice și juridice care au nevoie de asistență financiară, la rata de 2%. Vreau să folosesc acest mediu pentru a vă informa că am acorda asistență fiabilă și beneficiar și vom fi bucuroși să vă ofere un împrumut.
    Așa că ne e-mail azi la: (euchariadanielloanfirm@gmail.com) pentru a aplica acum pentru un împrumut.