Cioroianu s-a tras de bretele cu regele Spaniei

de R. Bobolicu     HotNews.ro
Marţi, 27 noiembrie 2007, 2:43 Revista Presei | Subiectele Zilei

Adrian Cioroianu
Foto: Cotidianul
Aflat in Spania, in delegatia care-l insoteste pe presedintele Basescu in vizita oficiala, ministrul de Externe, Adrian Cioroianu, a incalcat din nou protocolul diplomatic, continuand seria gafelor diplomatice, relateaza Cotidianul.

Dupa intilnirea dezastruasa cu secretarul de Stat american, Condoleezza Rice, si gafa cu privire la trimiterea infractorilor in desert, Cioroianu uimeste din nou. In timpul ceremonialului de primire ministrul i s-a adresat regelui Juan Carlos intr-un limbaj colocvial. „Good point, good, good point“, i-a spus Cioroianu suveranului, imediat dupa ce i-a fost prezentat. Expresia folosita de Cioroianu s-ar traduce prin bine lovit sau bine tintit. In plus, ministrul nostru de Externe a continuat facindu-i regelui Juan Carlos semnul OK.

Cotidianul mentioneaza ca gestul lui Cioroianu este cu atit mai neobisnuit cu cit protocolul casei regale spaniole este  foarte strict si riguros. Acesta prevede ca, atunci cind membrul unei delegatii ii este prezentat regelui, acesta nu trebuie decit sa incline usor capul in semn de respect.
























85 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Meserias (Marţi, 27 noiembrie 2007, 3:55)

    S [anonim]

    Idiot...
  • 0 (0 voturi)    
    ministru de extrene (Marţi, 27 noiembrie 2007, 7:45)

    florin [anonim]

    Nu imi dau seama daca intr-adevar asa a fost...dar ce este sigur este ca nu are nicio legatura cu diplomatia. Chiar nu i-au gasit un alt loc la alt minister daca tot il iubesc atat pe papagalul asta? puteau sa-l puna la agricultura, nu interesa pe nimeni daca este destept...lua o palinca in nas si gata Oricum, s-au nimerit Base si cu el fac o echipa perfecta in ceea ce priveste diplomatia romanesca.
  • 0 (0 voturi)    
    Tanarul nostru dubios ministru de externe!!!! (Marţi, 27 noiembrie 2007, 8:13)

    dadan [anonim]

    Cred ca daca iar face imparatului Japoniei gestul sau cordial ar fi omorat de samurai!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cioroianu - individ mediocru? (Marţi, 27 noiembrie 2007, 10:04)

    Dan D. [anonim]

    Baiatul asta, Cioroianu, are urmatoarele defecte:<br/>- este necopt<br/>- este vanitos<br/>- este lipsit de viziune<br/>- este provincial in gandire<br/>- este arivist<br/>- este mediocru<br/>Aceste atribute ale sale nu sunt pacate, evident, sunt doar defecte, pentru care el nu trebuie judecat (asta-i omul de ani de zile, se stie), ci aceia care l-au propus. Stim ca alti oameni nu sunt, stim foarte bine ca cei care l-au propus nu au avut prea multe alegeri, dar asta tot nu ii scuza pe cei care l-au propus.<br/><br/>Pacatul lui Cioroianu nu este nici macar lipsa de patriotism. <br/><br/>Pacatul sau principal este ipocrizia, faptul ca a acceptat un post doar pentru a-si satisface egoul si cv-ul personal, doar pentru a experimenta ocazia de a fi om &quot;international&quot;, de a se droga cu iluzia ca face politica de anvergura. <br/><br/>Omul asta se masturbeaza cu politica internationala. <br/><br/>Nu cred ca mass-media ar trebui sa mai insiste pe gafele baiatului, pe care le face tot timpul. E la limita diversiunii sa insisti pe faptul ca baiatul asta nu stie sa se comporte in spatiul diplomatic, cand problema lui e ca nu are nici o idee despre politica de viitor a Romaniei in spatiul international. Asteptam primii jurnalisti competenti care vor analiza (in)activitatea sa si gravele consecinte asupra Romaniei si nu prostiile pe care le spune (care, adevarat, sunt pe cat de suculente, pe atat de jenante).
    • 0 (0 voturi)    
      Ministru de externe (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 13:33)

      marieclaire [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

      Stimate d-le Dan D,<br/><br/>Excelenta caracterizarea d-voastra in legatura cu ministru Cioroianau. Parca mi-ati fi luat cuvintele din gura...<br/>Pacat de Ro. ca a ajuns la mana orgoliosilor &amp;mediocrilor. <br/>In legatura cu gestul si exprimarea, ce voia sa transmita oare? ca se comporta americaneste? ca nu are inhibitii?<br/>Nu a realizat oare ca nu e la Casa Alba ci la Casa Regala Spaniola, iar protocolul e diferit. <br/>Ce sa mai spun personaj de Academia Catavencu, Grupul Divertis si alte media comico-satirice.
  • 0 (0 voturi)    
    Cioroianu (Marţi, 27 noiembrie 2007, 11:07)

    alin [anonim]

    De ce oare nu se sesizeaza nici un ziar strain cu privire la &quot;gafele&quot; lui Cioroianu? Sa fie mai buni jurnalistii nostri oare, sa vada ceva acolo unde nimeni nu vede? Sau poate sunt scandaluri prefabricate. Mai deunazi citeam ca a facut o mare gafa exprimandu-se ca intrucat nu crede in deportari acestea nu vor avea loc prea curand. Acum a facut &quot;gafa&quot; ca a zis &quot;Good point&quot;. Cusuta cu ata alba. Refuz sa ma indignez pentru asta.
  • +1 (1 vot)    
    Interpretare fortata (Marţi, 27 noiembrie 2007, 11:19)

    Andrei [anonim]

    &quot;Good point&quot; nu este o expresie de limbaj colocvial. Cine a scris acest articol a fortat total interpretarea. &quot;Good point&quot; este dificil de tradus in romaneste, mot-a-mot inseamna &quot;punct bun&quot; si s-ar putea traduce mai degraba ca &quot;buna remarca&quot; sau &quot;bun argument&quot;. Ca student intr-o universitate americana va pot spune ca aceasta expresie se foloseste frecvent in limbajul academic, si este o modalitate de a aproba o remarca facuta de cineva. Prin urmare titlul si concluziile acestui articol nu sunt justificate de continutul sau. Probabil ministrul Cioroianu o fi facut gafe dar aceasta nu pare a fi una din ele.
  • 0 (0 voturi)    
    gafe (Marţi, 27 noiembrie 2007, 12:39)

    lica [anonim]

    Si de data aceasta a avut dreptate Presedintele cand a amanat numirea lui ca ministru de externe pe motiv ca nu este component. De unde a scos PNL numai ministrii prosti ?
  • 0 (0 voturi)    
    de la noi (Marţi, 27 noiembrie 2007, 12:47)

    Dorel [anonim]

    Noi i-am votat, sa ne spalam pe cap cu ei. Ne reprezinta.....
  • 0 (0 voturi)    
    un baiat de cartier (Marţi, 27 noiembrie 2007, 13:54)

    popeye [anonim]

    acum problema se pune altfel....din care cartier?
  • 0 (0 voturi)    
    @ lica (Marţi, 27 noiembrie 2007, 14:00)

    Radu [anonim]

    In primul rand e vorba de &quot;competent&quot; nu &quot;component&quot;, iar &quot;ministri prosti&quot; se scrie cu un i pentru ca substantivul &quot;ministru&quot; nu are niciun i in radical si nu este articulat hotarat. Si &quot;presedinte&quot; e substantiv comun oricat de mult l-am admira pe presedinte, deci se scrie cu p mic. Spre deosebire de Lica - un substantiv propriu care se scrie cu majuscula chiar daca Lica nu are respect de sine.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti destept bre, graurule (Marţi, 27 noiembrie 2007, 16:40)

      radule [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Lasa-te mai moale .,tara geme de profesori ca matale s-au mai rau<br/> Scrie omul o parere, nu da lucrare de control la dumneata . Esti destept matatle ca oaia la ora 12. <br/>La tara cei care lucreaza pamintu, cresc porci, .... traiesc si fara substantiv si matale cumperi piine muncita de ei. Un pic de intelegere. A ajuns internetu si la tara , mai gresim si noi.
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo mai, radule! (Marţi, 27 noiembrie 2007, 19:10)

        Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui radule

        &quot;s-au&quot; se scrie de fapt legat, adica SAU. A facut bine Radu cu indreptarul sau, dar agaramatii ca tine oricum nu au nevoie la porci de asta. Ceri un pic de intelegere. Mai bine ti-ai asuma greseala si ai indrepta-o decat sa ceri clementa. Nu e mare lucru sa inveti sa vorbesti si sa scrii corect romaneste. Si las-o mai moale (necum &quot;lasa-te mai moale&quot;) cu pildele (de doi bani, de altfel) despre cei de la care cumperi cumperi, pentru ca o cumpara n-o fura, o cerseste sau o ia pur si simplu - si aia de la tara au acceptat sa foloseasca moneda - deci, e rog!<br/>Daca nu pricepi ce-ti spun, iti voi explica ca la militieni (pana vei intelege).
        • 0 (0 voturi)    
          Sa suprat Manole (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:03)

          Rasarit [anonim] i-a raspuns lui Manole Buican

          Te-ai jignit rau mai profesorasule de virgule. Nu-ti cere nimeni clementa tie . Dupa cum reactionezi esti un incaltat. Tara merge inaite cu aia care nu stiu gramatica - tantalaule( cu zidari, tarani, sudori , soferi). Si daca stii tu , este foarte bine pentru tine. Esti un orgolios fara logica sanatoasa. Esti un nimeni, lipsit de intelepciune. <br/>Bine , esti tu Destept. Sa traiesti gramaticelule!<br/>Date si tu mare corectind greseli, ca cine stie ce hahalera esti in viata de zi cu zi Sa-ti traiasca intelepciunea!
  • 0 (0 voturi)    
    jale mare (Marţi, 27 noiembrie 2007, 14:32)

    Florin [anonim]

    Jale mare cu cine ne reprezinta.<br/>Dar o meritam ca ne complacem si stam acasa ca suntem smecheri.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare confuzie, mare (Marţi, 27 noiembrie 2007, 16:32)

    Belinde [anonim]

    Baiatul asta , care printrun grav accident politic a ajuns la ministru ME, este departe de a le avea cu diplomatia. Ca are un titlu, ca -si aranjeaza zulufi, ca face semne ce nu se fac , denota lipsa celor sapte ani de acasa. El este un edificiu fara temelie. Normal ar fi ca in primele trei luni sa faca un curs intensiv (la seral) de ceva comportament . Daca s-a balegat pe el in Spania , crezind ca este la palatul Victoria , este de adus la cunostinta domnului Tariceanu.<br/>Cred ca este momentul sa-si retraga prostu din functie , n-o sa ne mai deosebim de rromi la nivel international. Probabil ca in Spania se credea in dialog cu tiganul care i-a tinut el companie in Italia si cu care s-a pupat de etnie. Macar bine ca nu la pupat pe Rege.<br/>Mai CIORO -ene faci tara de KKT, si e rusinica bre te faci de istorie contemporana.
    • 0 (0 voturi)    
      mimistru de extreme (Marţi, 27 noiembrie 2007, 18:41)

      claus [anonim] i-a raspuns lui Belinde

      De KKT a facut tot Guvernu, toata Romania , pe mine si pe tine cititorule. Cu neamul s-a pupat in Italia ca la iertat natia. Mare toleranta la domnul Tariceanu ca la acceptat asa cum este dupa atitea strachini calcate. <br/>Cred ca trebuie retras neghiobu din functie si in piata sa ajuns sa se faca comentarii in legatura cu acest ministru de oameni simpli. Nu poti crede ca in metrou se vorbeste de prostia lui.<br/>Belinde - poate ca ai dreptate in legatura cu lipsa lui de educatie, lipsa celor sapte ani de acasa. Un jmecheras ratat ajuns unde nu trebuie.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu este de extreme (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:12)

        Zoro [anonim] i-a raspuns lui claus

        Este doar un baiat , jmecheras , de cartier care nu poate scapa de apucaturi
  • 0 (0 voturi)