Investigatie Casa Jurnalistului: Un renumit ortoped, acuzat ca a experimentat un implant neomologat pe o fetita

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 decembrie 2016, 16:36 Revista Presei | Subiectele Zilei

O investigatie realizata de Casa Jurnalistului arata povestea unei fete care, dupa 11 ani de operatii efectuate de ortopedul Gheorghe Burnei de la spitalului Marie Curie, prezentat de o parte a presei ca "cel mai bun doctor din Romania", "un sfant ajuns pe Pamant" sau "chirurgul ingerilor", de-abia se mai poate ridica din pat dupa ce doctorul a recurs la o "inovatie" - un implant din ceramica care se pare ca nu este omologat.

Totul a inceput cand Amira avea un an iar mama ei a aflat ca fetita nu are osul piciorului bine fixat in sold - luxatie congenitala. A fost trimisa la "cel mai bun doctor din Romania", Gheorghe Burnei, care "i-a crapat fetitei bazinul in doua si i-a pus un implant din ceramica", scrie ziarista Luiza Vasiliu, de la Casa Jurnalistului.

Gheorghe Burnei neaga neacuzatiile: "Acest implant BVC este un implant autorizat de Ministerul Sanatatii in urma unor experiente facute de domnul profesor Antonescu", a declarat el.

Acum, Amira, in varsta de 19 ani, "isi petrece zilele in pat. Iese foarte rar din casa, pe distante scurte si doar in cirje". Familia l-a dat in judecata pe doctor.

Gheorghe Burnei este sau a fost, de-a lungul timpului, sef al clinicii de ortopedie de la spitalul Marie Curie, fondator si presedinte onorific al Asociatiei Romane a Traumatologilor si Ortopezilor Pediatri, profesor si prodecan la Universitatea de Medicina si Farmacie, timp de citiva ani sef al Comisiei consultative de ortopedie pediatrica din cadrul Ministerului Sanatatii si presedinte al Comisiei de malpraxis pe ortopedie pediatrica din Colegiul Medicilor.

Intreaga poveste, pe Casa Jurnalistului.




















3760 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    asta e un sarlatan (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    l-am mai vazut prezentand o tehnica" in premiera mondiala" care am aflat dupa aia ca era inventata in israel in anii 70 , e unul din abonatii antene , cine stie ce rahat ascunde si asta.
    • +1 (1 vot)    
      El era laudat de Antena 3 pt (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:05)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      tin minte ca in urma cu ceva timp a fost la o emisiune de propaganda, parca la Antena 3, unde spunea ca el are salariu mic in comparatie cu medicii din alte tari dar ca nu vrea sa plece din Romania desi ar putea.

      logic vorbind, daca cineva iti ofera 100.000 euro/luna salariu si tu refuzi pt ca vrei sa ai doar 5.000 inseamna ca ceva nu e in regula cu tine
  • -15 (15 voturi)    
    Gata? (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:45)

    MirceaVoda [utilizator]

    Il distrugeti si pe-asta? Unul sa nu mai ramina!
    • +11 (11 voturi)    
      ! (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:08)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoda

      Stii despre ce e vorba? Ai citit doar titlul, si ala pe diagonala? Da-ti tu copilul pe mana lui si apoi ai drept de zeflemea!
      • -6 (6 voturi)    
        A obligat (Vineri, 9 decembrie 2016, 23:56)

        MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        cineva familia sa-si duca copilul la el. Copilul e in situatia ai de 18 ani, pina acum n-au mai consultat si alt doctor?
    • +6 (6 voturi)    
      ! (Vineri, 9 decembrie 2016, 21:19)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoda

      Mergi la linkul de pe FB al celor care au facut investigatia si vezi comentariile oamenilor, plus filmuletul in care marele profesor injura o stagiara. Articolul e foarte documentat si daca ai o secunda de luciditate si te uiti la radiografia acelei fetite mutilate, poate nu-ti mai vine sa comentezi aiurea! Marele profesor e stiut ca mare spagar de muuuuulta vreme, dar acum iese la iveala ca ii placeau si experimentele pe copii (in general din familii sarace sau de la orfelinat!). De ce sa nu se recunoasca nu numai un malpraxis ci chiar un experiment ilegal??? Pentru ca a salvat niste copii, asta ii da dreptul sa mutileze altii??? Daca ar fi copilul tau cel mutilat, ai mai fi la fel de senin? Avem asa un talent sa punem capul in piept in fata oricarui nemernic, poate un psiholog ar putea explica atitudinea asta de victima umila in fata calaului!
      • -6 (6 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 0:02)

        MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

        1. N-am FB
        2. Chiar daca as avea nu m-ar interesa parerile oamenilor.
        3. Cum se face ca apar inregistrari cind doctorii injura? Sint inregistrati non-stop, sint provocati?
        4. Si eu pot spune despre tine ca esti spagar, normal fara sa am dovezi. Acum citiva ani avea oferta, pe bune, de 1mil lire sterline de la englezi. Din spaga crezi ca face mai mult aici?
        5. Si el si Pesamosca s-au evidentiat prin operatiile ingenioase, asta inseamna si yehnici neconventionale.
        6. Pentru tine conteaza un copil, nu toti ceilalti. E ca si cum ai spune ca un pompier trebuie bagat in puscarie pentru ca a salvat 99 de oameni din 100 dintr-o cladire.
        7. De psihologi au nevoie cei care cred ca numai ai nostri sint niste nemernici si cei din afara nu.
  • +9 (9 voturi)    
    socant rau! (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:03)

    trem [utilizator]

    Am citit tot articolul si nu ma puteam opri. Mi se facuse pielea de gaina. Cum poti sa faci atat rau unor persoane nevinovate??? Incredibil.....

    Cert este ca sunt multe cazuri de malpraxis acoperite si intr-adevar doctorii nu se parasc unii pe altii. Personal stiu un caz in care pacietul a murit din cauza unei operatii facute la intestine dupa radioterapie (cand matzele sunt precum cartonul)....infectie generalizata. Dar chirurgul era un mare guru de la Fundeni...si asa totul a murit.
  • +1 (1 vot)    
    Tot despre dr. Burnei (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 9:34)

    infoInsider [utilizator]

    https://infoinsider.ro/1001-scrisori/usa-cortului-toti-medicii-rezidenti-au-fost-martori-la-aceasta-mizerie-din-pacate-ne-este-prea-frica-pentru-a-vorbi-public/