Proiect de lege: Examen medical anual pentru soferii care au depasit varsta de 70 de ani

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2016, 17:56 Revista Presei | Subiectele Zilei

Un proiect de lege propune ca soferii care au implinit 70 de ani sa isi faca anual controlul medical pentru a putea conduce in continuare masina, permisul de conducere urmand sa fie valabil doar un an, scrie profit.ro.

In prezent, un permis auto este valabil 10 ani. Daca proiectul va fi adoptat de Parlament, permisul auto al persoanelor peste 70 de ani va fi valabil doar un an, urmand a fi prelungit cate un an in functie de rezultatul controlului medical.

Initiatorul proiectului de lege argumenteaza ca datele statistice arata ca numeroase accidente rutiere sunt provocate de persoane care au depasit varsta de 70 de ani.


Citeste mai multe despre   























4336 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    si prentru cei cu 4 clase (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:04)

    rov [utilizator]

    si pentru cei cu masini de BG
    si pentru cei cu faruri nereglate...
    • 0 (0 voturi)    
      Și pentru analfabeți (Miercuri, 28 decembrie 2016, 9:31)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Să îi pună să citească litere la examenul oftalmologic; cine nu poate, rămâne pieton.
  • -6 (12 voturi)    
    Incep! (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:08)

    SRA [utilizator]

    In sfarsit, propunerea mea are succes !

    daca si celelente vor avea viat accidentele se vor diminua de 80% !

    Am propue multe Romanii incep sa se TREZEASCA !

    Au trecut 25 de ani de cand propunem ! Nimeni nu a ascultat!
  • +4 (6 voturi)    
    s-a mai incercat (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:20)

    nick24 [utilizator]

    In Italia conduc masina unii de peste 80 de ani, prin oras la cumparaturi si toti au rabdare, ca merg chiar incet.

    Cine are curaj sa se ia de cei care vin la vot toti, adica 100%?
    Mai ales ca nici nu prea ii vezi in afara oraselor, ci mai mult pe la supermarket, la cumparaturi o data pen saptamana.
  • -8 (12 voturi)    
    mai degraba (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:22)

    nick24 [utilizator]

    sa le interzica la cei peste 80 de ani sa conduca pe autostrada.
  • +13 (13 voturi)    
    Poate, (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:39)

    aniod [utilizator]

    dar accidentelegrave sunt facute la varste mai mici.
  • +2 (4 voturi)    
    Alte formalitati (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:43)

    fdaniel [utilizator]

    Apă de ploaie... o sa fie o alta șpaga dată pe la cate un medic ca să-ți pună viza de apt.

    Viza se dă "la momentul examinării", deci oricine poate zice că ai fost bine și ai orbit/tremurat/paralizat/etc imediat ce ai ieșit de la consultație.
  • -5 (7 voturi)    
    imi place acest proiect de lege.. (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:44)

    akillies [utilizator]

    ..iata si de ce:
    zilele trecute, Duminica mai exact, Ziua de Craciun, ajung la rondul de la intersectia dintre strazile Str. Berzei, Str. Garii de Nord, Str. Mircea Vulcanescu incadrat pe banda a treia pe Vulcanescu si dau sa intru in intersectie ca sa imi continui deplasarea spre Mircea Vulcanescu.. Mai nene mai, si acum ma albesc, din dreapta vine un Logan albastru, nu mai stiu ce numere avea, dar a taiat inctersectia la propriu(linie dreapta), peste spatiul verde, trecand cu Loganul peste bordurile ( inalte) ale spatiului verde, sapand spatiul verde cu anvelopele, lasand urme de scut de protectie si praguri de la masina pe spatiul verde, apoi iese de pe spatiul verde de pe Berzei(spre Buzesti) pe care o taie, peste linii de trmavai, se indreapta spre intersectia dintre Berzei si Stirbei Voda , face dreapta (de data asta ocoloeste spatiul verde) si intra pe contrasens in rond ca sa revine pe Vulcanescu.. Deci, de coma, am ramas locului cateva secunde ca nu imi venea sa cred... iar din intersectie am iesit pe Str. Garii de Nord ca mi-era frica ca e un betiv la volanul Loganului.M-am mai intersectat cu el pe traseu ( ma indreptam spre Militari ), iar la Veteranilor apare iar in fata mea, schimba banda uitandu-se in oglinda retrovizoare,nu in ce laterala, pune semnal cand schimba banda, nu inainte., nu se asigura... am ramas in urma lui, iar la Gorjului a intrat pe Dezrobirii, unde, in fata sectiei 21 de politie a facut stanga si s-a intors spre pta. Gorjului...
    L-am studiat,pe sofer: batran, cu ochelari si cu palarie pe cap, cu capul apropiat de parbriz, nervos, agitat...
    Dlor. din Legislativ, scoateti dracu' bososrogii din trafic ca unii din ei au probleme serioase de comportament, reactii violente la volan, decizii gresite si agresive in trafic.. sunt mai periculosi decat teribilistii de 18-19 ani!
    Daca si-ar face Politia treaba si ar cauta in inregistrarile lor din acea intersectie, in intervalul 18:30 -19:00 (25 Dec) -> deci am ramas tablou!
  • +12 (12 voturi)    
    De ce nu 2 ani? (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:51)

    Raju [utilizator]

    In Elvetia, de la 70 de ani, se face un examen la 2 ani. Abia dupa 75 de ani se face un examen anual. In general seniorii actuali sunt sanatosi si au o mare experienta in conducerea autovehiculelor. De fapt cele mai multe accidente sunt facute de tineri.
  • -9 (9 voturi)    
    Proiect bun (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:53)

    DrPepper [utilizator]

    Eu as modifica varsta la peste 65 su 67
  • +6 (6 voturi)    
    Proiect prost (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:19)

    economist [utilizator]

    Un infarct la volan se poate face oricând, dar mai ales pe la 40-50 de ani, spun statisticile. Asta cum se previne? La noi sunt analize medicale aberante. De exemplu, dacă esti discromat nu ar trebui să primesti permis auto. În alte țări discromatopsia nu este considerată o problemă și primești permis. Stiu oameni care au discromatopsie si au permi de conducere de 20-30 de ani si nu au avut vreodată probleme.
  • +12 (12 voturi)    
    Pun si eu o intrebare . . . . (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:26)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . tuturor celor de mai sus! Cate accidente grave ati vazut voi in care sa fie implicate soferi in varsta si cate ati vazut sau auzit ca au fost produse de tineri cu masini puternice? Orice exceptie intareste regula domnule akilies. Exista si situatii in care soferi in varsta sunt implicati in accidente dar sunt rare al naibii de rare si stiti de ce? pentru ca merg incet si in general stau in banca lor. Nu fac drumuri lungi si mai mult tin masina pentru a merge la piata sau pe la rude.Atat!
    • +5 (5 voturi)    
      asta au vazut si in vest (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:15)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      si au voie sa conduca
      • 0 (0 voturi)    
        Plus ca . . . . (Miercuri, 28 decembrie 2016, 11:50)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        . . . . o asemenea lege ar incalca dupa parerea mea cel putin doua articole din constitutie. Art. 16 care stipulraza ca legea este una pentru toti si ca nimeni nu este mai presus decat ea si art. 26 care prevede ca orice persoana poate dispune cum dorete de viara sa cu conditia sa nu vatame interesele celorlalti. O asemenea lege m-ar situa pe mine aprioric in randul potentialilor infractori, ori acest lucru este interzis de legea fundamentala, Nicaieri in legea fundamentala nu se face precizare la varsta cetatenilor tarii. Toti unt cetateni dela nastere si pana la moarte. Si apoi daca tot trebuie sa fiu testat anual si sa platesc taxele aferente ( ca tot am pensia mare) de ce nu as fi testat si pentru a se vedea daca sunt apt sa votez de ex.? Accident de circulatie poate face oricine in Romania fie ca are 25 sau 85 de ani si de aia se numeste accident pentru ca niciodata nu este premeditat. Dar probabil se vrea sa se distraga atentia de la faptul ca reteaua noastra rutiera nu mai este adecvata parcului auto existent.
  • +3 (3 voturi)    
    interesanta propunere (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:54)

    g01an [utilizator]

    un nou test pentru democratia noastra infantila. in Romania nu se poate discrimiina pe criterii de varsta. ce rost are aceasta lege? cum va fi formulata pentru a fi constitutionala? desi asta nu-i impiedica niciodata...
  • +3 (3 voturi)    
    Oh, ce veste... (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:17)

    OmniStudio [utilizator]

    Da' de ce sa nu se faca de fiecare data cand se urca la volan?
    Si sa se majoreze si taxa de examinare medicala la 1.000 - 2.000 ron, ca la 70 de ani se sta pe salteaua de bani!

    Rusinos!
    Au calculat oare cat il costa tinerea unei masini pe un pensionar? Asigurarea, Impozitul, Verificarea tehnica, locul de parcare samd.
    Si inca nu a miscat-o din loc!
    • 0 (0 voturi)    
      Vad ca se face . . . (Miercuri, 28 decembrie 2016, 11:58)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui OmniStudio

      . . . un tam-tam urias pe taza Radio-Tv si eliminarea ei constituie principala actiune a celor de la guvernarea viitoare.Dar nu se aminteste nici o clipa de faptul ca asigurarea obligatorie a unei masini a sarit de la minimum-ul de 130 de lei la 650 de lei. Taxa Radio Tv. ma costa 76 de lei anual de care in marinimia sa senor Dragnea vrea sa ma scuteasca, dar ma altoieste in schimb cu un par de 500 de lei la asigurare. Buna afacere pentru PSD mai ales ca aceasta tarasenie le-a adus voturile celor care nu gandesc ci muncesc!!
      • 0 (0 voturi)    
        exact, ale cui sunt societatile de asigurari? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:27)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        ca sunt toate private.
        Oricum ce e ciudat ca sunt o multime de masini parcate care nu se misca cu lunile, ale caror proprietari sunt pensionari.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai degeaba la cei sub varsta de 30 de ani (Miercuri, 28 decembrie 2016, 10:19)

    Marius_23 [utilizator]

    astia fac multe accidente si conduc marea majoritate total iresponsabil .
    Oamenii trecuti de o varsta sunt de obicei mai responsabili, nu au nimic de dovedit ( de dovedit la cine si mai ales ce ? ) .