EvZ: Palatul Victoria, un „secret de stat” de 60.000.000 de euro

de Cristian Vasilcoiu     Evenimentul Zilei
Luni, 11 mai 2009, 0:07 Revista Presei | Subiectele Zilei

Palatul Victoria, un „secret de stat” de 60.000.000 de euro
Foto: Evenimentul Zilei
Palatul Victoria inghite aproape 60 de milioane de euro, in plina recesiune, pentru consolidare, modernizare si extindere. Lucrarile de consolidare, estimate la 10 milioane de euro, au fost deja adjudecate, in urma unei proceduri de atribuire controversate, transformata in negociere directa.

Inca 20 de milioane de euro sunt prevazute pentru modernizarea sediului guvernului, iar alte 30 - pentru extindere. Motivele invocate: rezolvarea locativa a functionarii serviciilor guvernamentale si includerea Palatului Victoria in „clasa I de risc seismic, constructie cu risc ridicat de prabusire la cutremure”.

Organizarea unei licitatii publice deschise pentru consolidarea sediului guvernului a fost eliminata din start, sub motivatia „secretului de stat”, optandu-se pentru o procedura restransa. Pretextul „siguranta nationala” a fost rapid lasat la o parte, insa, cand a venit vorba de a conditiona participarea firmelor in functie de „autorizatia de securitate industriala”.

Intr-un final, pana si „licitatia publica restransa” s-a transformat, de fapt, in „negociere directa”, caci „in carti” a ramas o singura firma, desi, potrivit legii, trebuia sa se califice minimum trei.

Cititi articolul integral in Evenimentul Zilei 


Citeste mai multe despre   



















2468 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    momument (Luni, 11 mai 2009, 0:27)

    zimbru [anonim]

    propun ca momumentul jidanilor sa fie construit chiar in fata palatului victoria, in acest fel am scapa de la taiere nistre pomi si am lasa spatiul verde nealterat!
  • 0 (14 voturi)    
    banii... (Luni, 11 mai 2009, 1:15)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Deci, acum Baselu' strange banii de campanie electorala. Ce nu ati inteles? Dar repede, pe ultima suta de metri. Doar au venit banii de la FMI, ce naiba, se taie tortul - pentru unii, iar pentru restul, se imaparte coliva.

    Ultima speranta?! Nu mai exista asa ceva. Game Over.

    P.S. Mi-am deschis un cont de donatii ca sa achizitionez un Steyr HS .50 si nu este acelasi cu al lui EBA... contul.
  • 0 (2 voturi)    
    vai vai (Luni, 11 mai 2009, 1:21)

    gigi [anonim]

    m-am saturat de ... astia de guvernanti..chiar nu mai este nimeni capabil in tara asta sa conduca prostimea? sau prostimea este indiferenta?
  • +3 (3 voturi)    
    A cui apartine firma de constructii? (Luni, 11 mai 2009, 1:58)

    bgd [utilizator]

    Sunt curios sa stiu si eu....cine e fericitul... Prieten cu cine e...sau ruda?
    • +5 (13 voturi)    
      nu stiu (Luni, 11 mai 2009, 6:18)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      dar cu siguranta vom afla. si, pariez, proprietarul firmei a castigat contractul in urma unei licitatii transparente, nu este un corupt (membru sau simpatizant pnl) ci un cetatean onest (membru sau simpatizant si, obligatiriu, cotizant pdl)!
      • -2 (2 voturi)    
        s-o credeti voi (Luni, 11 mai 2009, 15:38)

        drogba [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        nu veti afla decat in momentul in care se va schimba guvernarea!
        si mai mult decat atat astia sunt cauza pt care tarisoara asta se duce de rapa din 89 incoace, a celor care stau in spatele marilor scurgeri din bugete, presa tot scrie de tot felul de firme care duc la Cocos, Berceanu, Basescu fratele, Videanu, aia cu asfaltu si a.m.d. iar in trecut la Nastase, la Tariceanu, Hrebenciuc, Mitrea.etc
        Nu degeaba tipa nemtii aia ce vor sa ne taie fondurili ca suntem inca o tara ce musteste de coruptie, si tot degeaba le servim noi rapoarte frumoase ca au trecut si ei prin astea.
        Pacat ca pana la urma tot romanu de rand sufera.....si tre sa dea inapoi sporu de noapte, de deplasare etc.
        • +1 (1 vot)    
          o cred, o creeeeddd!!!! (Luni, 11 mai 2009, 19:23)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui drogba

          doar un lucru nu-mi e clar: cand se va mai schimba (cu adevarat) guvernarea asta maronie si puturoasa in care nu ti-ar placea sa calci? in urmatorul secol? in urmatorul mileniu? oricum, de 20 de ani asistam cu surle si trambite numai la "rotiri de cadre". daca esti mai tanar, intereseaza-te ce inseamna asta. dar mai citeste odata si raspunsul meu anterior, poate iti pica fisa! in ce-l priveste pe "romanul de rand" caruia ii plangi pe umar, isi merita soarta, de vreme ce voteaza!
  • +1 (5 voturi)    
    buna treaba!!! (Luni, 11 mai 2009, 5:40)

    ana [anonim]

    in loc sa consolideze cladirile alea care mai au putin si cad in cap+sunt pline de gunoi...ei isi extind "cortul" ca sa incapa si noii sarlatani...buna treaba!!!
  • +3 (3 voturi)    
    oare (Luni, 11 mai 2009, 8:56)

    teo [anonim]

    dar oare valoreaza ca si constructie , 60 milioane euro ?
    • +3 (5 voturi)    
      Empire State (Luni, 11 mai 2009, 9:27)

      G [anonim] i-a raspuns lui teo

      Probabil.

      Doar Trump a vandut Empire State Building cu vreo 60 mil USD, iar palatul guvernului e un fel de ESB al nostru.
      • +1 (5 voturi)    
        si tu (Luni, 11 mai 2009, 9:37)

        eu [anonim] i-a raspuns lui G

        a vandut doar terenul pt 60 mil.
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine ar face o noua cladire (Luni, 11 mai 2009, 18:23)

    biti [anonim]

    si acolo ar lasa muzeul..memorialul spagii