EvZ: 20.000.000 de euro, pompati in PDL

de Ionut Stanescu     Evenimentul Zilei
Vineri, 21 august 2009, 4:45 Revista Presei | Subiectele Zilei

Elena Udrea
Foto: Evenimentul Zilei
Evaluata la 72 de milioane de euro si prezentata drept cea mai mare statiune de schi a Romaniei, „Alpina” Petrosani a fost conceputa de o firma cu experienta aproape nula in domeniu.

Societatea care a realizat studiul de fezabilitate, Centrul Profesional de Proiectare si Cadastru (CPPC), a fost infiintata acum cinci ani si, pana sa castige licitatia organizata de Primaria Petrosani, mai proiectase o partie care trece prin curtea unui particular. In spatele CPPC se afla omul de afaceri Adrian Gardean, apropiat al primarului Iacob Ridzi si sponsor al PDL. Pentru ca statiunea sa devina realitate, Ministerul Turismului (MT) se angajeaza sa asigure finantare in transe multi-anuale, prin programul „Schi in Romania”.

Pompand bani in acest proiect, institutia condusa de Elena Udrea actioneaza in raspar cu felul in care s-a procedat in cazul celei mai de succes statiuni montane dezvoltate in Europa de Sud-Est, in orasul bulgar Bansko.

Integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   



















3719 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    La Evenimentul Zilei,pluralismul va dispare ! (Vineri, 21 august 2009, 7:58)

    martin [anonim]

    Deocamdata Evenimentul Zilei mai manifesta ceva pluralism si nu a ajuns ca fostul ziar Cotidianul ,sub dictatura Nistorescului.
    Dar articole ca cel in cauza imi arata ca vin anii vacilor slabe.
    Nu ma intereseaza deloc schiul si nici nu ma pricep, dar inteleg ca atata timp cat la Petrosani mai rezista clanul Ridzi, dusman al poporului PSD si PNL, nici ciulinii nu trebuie sa mai fie ajutati sa creasca,
    Iar statiunile de sporturi de iarna sa fie construite numai in locatii prietene ca judetul lui Dragnea, orasul lui Mazare si chiar in Sectorul 5 al oraselului Bucurest.
    Oricum nimic sa nu se faca ib fiefurile PD-L, chiar daca sunt in munti !
    • +1 (1 vot)    
      Zici de Dragnea? (Vineri, 21 august 2009, 13:37)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui martin

      Asta ar mai trebui, statiune turistica de schi in judetul Teleorman :P
  • -2 (14 voturi)    
    hapsanilor, nu va mai saturati o data? (Vineri, 21 august 2009, 8:23)

    elena [anonim]

    Pt asta ati luat bani de la FMI si ne impovarati pe noi? ca sa cheltuie prostituata asta ?
  • +6 (8 voturi)    
    astept cu nerabdare ziua in care (Vineri, 21 august 2009, 8:49)

    Daniel [anonim]

    Justitia va da verdicte in Romania, iar cel mai mare ministru va fi tratat la fel cu Sandu, mecanicul care iti schimba uleiul....
  • +3 (15 voturi)    
    Gainarii (Vineri, 21 august 2009, 9:04)

    miki [anonim]

    Alo tonomatele,s-a mai scris ,e tardiv,lumea stie ca mincati cacat.Nu va mai chinuiti,Basescu va bate si trezit din somn pentru-ca nu aveti valoare,cine mangafaua de Geoana,papagalul de Crin sau Duda?
    Niste ametiti de putere,degeaba ii umflati cu pompa in sondaje=gunoaie.Tot ce sa scris pe marginea acestui subiect a fost finalizat de guvernarea Tariceanu,acum doar se pune in aplicare.LA revedere prapaditilor!
  • +1 (11 voturi)    
    Mai mari hoti ca astia nu s-au pomenit ... poate (Vineri, 21 august 2009, 9:09)

    Cioara vopsita [anonim]

    doar PSD-ul, partenerii de cardasie.
    Ce si-au zis?
    Cu criza asta nu o scoatem la capat singuri.
    Decat fara os, mai bine impartim osul frateste in furaciune.

    Huo, netrebnicilor !
  • 0 (10 voturi)    
    frumos... (Vineri, 21 august 2009, 9:24)

    liviu_ [utilizator]

    d-asta se chinuie sa o scoata bazma curata... ca aduce banuti la partid
  • +4 (6 voturi)    
    este doar varful icebergului.... (Vineri, 21 august 2009, 9:43)

    marian [anonim]

    Cred ca ce vedem este doar varful icebergului, adica ce iese la lumina in urma loviturilor pe la spate din lumea politicului.
    In plus, ma indoiesc ca nu a fost asa in toti anii post-revolutionari....
    Am mila si sila de oamenii astia, blestemati sa fure fara sa se bucure de ce au; lacomia este atat de mare ca nu au timp sa se bucure de nimic. Sunt condamnati la furat, si isi irosesc viata!
  • +1 (5 voturi)    
    CV (Vineri, 21 august 2009, 9:56)

    Curiosu [anonim]

    Stie cumva cineva unde se poate gasi CVul dnei deputat? Ca la camera nu e (CVul) - o mica omisiune banuiesc - in fond mai mica decat declaratiile nedepuse.
    • +1 (1 vot)    
      Pe site-ul MT (Vineri, 21 august 2009, 12:22)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Curiosu

      dar sincer nu vad de ce ai vrea sa il citesti. Un liceu bun din Buzau, BPH, apoi o universitate de 2 lei, UCDC si dupa aia vestitul Colegiul National de Aparare al Tarii, vreo 7 specializari. Chiar e o curiozitate asta cu apararea tarii, majoritatea politicienilor au si cursuri aici. Exceptand faptul ca nu au ei treaba cu lucrul asta, aici fiind locul de joaca al presedintelui, MAE si MApN-ul chiar ar fi frumos sa o vezi pe Nutzi in fruntea coloanei de blindate inCURajand trupele.
      • 0 (0 voturi)    
        MUSAI sa treaca prin CNAT (Vineri, 21 august 2009, 12:42)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        In momentul in care ajung ministri / demnitari samd., devin "tzinte" pentru oricine - au acces la date importante samd. TREBUIE sa le faca o pregatire contra-informativa.
        La drept vorbind, eu mi-as pune intrebari serioase daca nu le-ar face acea pregatire!

        Pe de alta parte, cand vezi ca s-a apucat cineva sa urmeze CNAT, atunci e clar ca se urmareste ca acea persoana sa ajunga "undeva" >:)
        • 0 (0 voturi)    
          Asa o fi, (Vineri, 21 august 2009, 13:19)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          nu cunosc prea bine cum se lucreaza in domeniul asta dar daca tot e ceva obligatoriu de ce isi umplu CV-urile cu aceste cursuri ca fiind mari realizari. Cat despre pregatire contra-informativa mai sigur ar fi sa nu aiba acces la aceste informatii decat sa ii pregateasca sa nu le divulge. Oricum la noi in tara toate secretele apar a doua zi in presa :)
  • 0 (8 voturi)    
    Multumesc, doamnelor clone ! (Vineri, 21 august 2009, 10:13)

    martin [anonim]

    Va multumesc ca m-ati notat negativ si mi-ati ascuns comentariul meu, de ciuda ca v-am depasit in viteza, mai vanghelisti, ignoranti si fara cap,dar cu coada. Poate ma vor citi eventualii cititori inteligenti, din care evident clonele, nu fac parte !
    • +1 (3 voturi)    
      Dai in mine (Vineri, 21 august 2009, 11:32)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui martin

      dai in tine, dai in fabrici si uzine
  • 0 (4 voturi)    
    schi in Romania (Vineri, 21 august 2009, 10:33)

    anonim [anonim]

    Este bine sa vedem mai departe decat politicul. Daca se amenajeaza o statiune de schi dupa modelul celor din Austria sau cel al amintitului Bansko nu pot decat sa felicit initiativa si sper ca realizarea sa fie pe masura pretului. Poate vor afla si romanii ca nu trebuie sa-si scoata banii investiti in statiune in decursul primului sezon. Atunci vom avea o initiativa de succes si o parte din noi nu vor mai merge in strainatate pentru conditii civilizate in statiunile de schi. Nu mai vorbesc de o oarecare prosperitate care se poate instala in zona Petrosani.
    • 0 (0 voturi)    
      NU Statul! (Vineri, 21 august 2009, 12:44)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      In Austria si in Banska sunt investitii PRIVATE!!!

      Nu exista NICI UN motiv ca sa fie imbogatite clanurile PD pe banii NOSTRI!

      Dupa cum nu exista NICI UN motiv sa existe un Minister al Turismului - decat sa sifoneze banii NOSTRI catre "clientii lor"!
  • +4 (4 voturi)    
    Si 30.000.000 euro la Brasov (Vineri, 21 august 2009, 10:53)

    brasovnews [anonim]

    Ministerul Turismului va trimite 30.000.000 de euro si Primariei Brasov pentru reabilitarea domeniului schiabil din Poiana. Deja a ajuns o prima transa de vreo 2 milioane. Licitatia pentru efectuarea lucrarilor va fi castigata de firma Vectra, sponsor PDL si foarte apropiata primarului Brasovului, vicepresedinte PDL. Patronul Vectra, Marcel Butuza, este supranumit "printul asfaltului", datorita numeroaselor contracte de asfaltare castigate de la administratiile controlate de PDL.
    • -2 (4 voturi)    
      @ brasovnews (Vineri, 21 august 2009, 11:29)

      yeti [anonim] i-a raspuns lui brasovnews

      Nu stii si numerele care vor iesi la loto ?
      • 0 (2 voturi)    
        .. (Vineri, 21 august 2009, 11:39)

        Maxmind [utilizator] i-a raspuns lui yeti

        Las-o moale securistule, partidul tau probabil stie si numerele la loto.. du-te si intreaba-l pe basescu direct..
  • +1 (3 voturi)    
    E culmea linsajul asta! (Vineri, 21 august 2009, 11:48)

    Christian [anonim]

    Mi-aduc aminte ca in urma cu cateva saptamani ati luat toti foc ca Udrea nu mai promoveaza proiectul asta. Acum, ca ati descoperit ceva ce nu va suna voua bine, sariti iar la gatul Ministerului. Pe mine unul ma scarbesc toate aranjamentele astea!
  • +1 (1 vot)    
    DECI DUPA VOI!? (Vineri, 21 august 2009, 12:44)

    gabriel anastasescu [anonim]

    Nu trebui facute piste de schi la Brasov sau Petrosani, (pt. ca acolo conduce PD-L-ul), ci undeva in Teleorman , Ialomita sau Giurgiu...pt. ca acolo sint primari PSD sau PNL si au si multe "argumente climatice". Ce sa zic tipic "oala de ciorba" romanesca...!!!
  • 0 (0 voturi)    
    tunuri (Vineri, 21 august 2009, 16:55)

    anonim [anonim]

    De ce nu se discuta si despre autostrada bucuresti -bors sau despre pretul gazului platit la rusi,cred ca sa pierdut mult mai multi bani