EvZ: Spalarea creierelor la „Spiru Haret”

de Andreea Archip     EvZ.ro
Vineri, 2 octombrie 2009, 2:18 Revista Presei | Subiectele Zilei

Spalarea creierelor la „Spiru Haret”
Foto: EvZ.ro
Sute de studenti au ascultat, ieri, cu ocazia deschiderii anului universitar, discursuri impotriva „mafiei” din Ministerul Educatiei. La ora 11.00, tot amfiteatrul aflat in cladirea impunatoare de pe soseaua Berceni, nr. 24, se ridica in picioare pentru „Desteapta-te, romane!” si „Gaudeamus igitur”. Prezentatorul tine mana la inima, prezentatoarea ia pozitia de drepti.  Asa a inceput festivitatea de deschidere a noului an universitar la „Spiru Haret”, pentru cateva sute de studenti aflati in sala si alte cateva sute de mii de „absenti”, care umplu insa cataloagele celei mai mari institutii de invatamant superior din Romania.

Un filmulet rulat pe ecranul imens de pe scena ii tintuieste pe tineri in scaune. „In prezent, Universitatea «Spiru Haret» (USH) reprezinta pilonul esential al invatamantului superior cu caracter social din tara noastra. Avem la dispozitie, la «Spiru Haret», stimati studenti, un bogat patrimoniu, realizat prin investitii facute in fiecare an cu precadere din taxele platite de dumneavoastra”, spune vocea, intr-un discurs demn de inaugurarea unei fabrici comuniste.

Articolul integral pe evz.ro


Citeste mai multe despre   























4677 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    Iar incepeti? (Vineri, 2 octombrie 2009, 7:39)

    Costica [anonim]

    Androneasca si-a facut mendrele, a reusit sa umple toate locurile cu taxa de la univarsitatile "de stat". Caci acesta a fost scopul. Nu stiti ca universitatile "de stat" - privatizate in folosul rectorilor si profesorilor (Androneasca e rector la Politehnica!), au avut 190.000 de locuri din care jumatate cu taxe , exact cati absolventi cu bacalaureat au fost anul asta? Iar taxele la stat sunt mai mult decat duble decat cele de la UHS? Si eu, caer sunt student la "stat" va garantez ca nu ies somitati din aceste universitati de stat? Ca peste tot , sunt cateva varfuri, 5 maxim pe generatie, ceva mai jos inca 10 iar restul...Asa ca lasati dezinformarea, m-am saturat de "jurnalisti" platiti care numai dezinformeaza...!
    • +6 (10 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:15)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Costica

      Scopul lui tanti Andronescu, o figuranta din punctul meu de vedere, a fost sa umple bugetul statului din banii de taxe. Dar asta nu subrezeste in nici un fel argumentele pentru aceasta tactica. USHG este o fabrica de mediocri si asta o recunosc inclusiv multi dintre indivizii care ies de acolo cu cartonul la piept.

      Probabil ca printre atata mediocritate o sa gasesti si oameni de valoare, oameni muncitori, etc. Dar adevarul ramane ca la USH te duci ca la piata: cu banii in buzunar sa cumperi un produs, in speta diploma.

      Deci unde e neadevarul si dezinformarea? Ce este gresit in articolul asta? Poate ca scopul articolului nu este sa discute despre gasca de Andronescu ci despre ticalosii de la USH (nu, nu studentii).
      • 0 (2 voturi)    
        ticalosi (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:13)

        Wahrheit [anonim] i-a raspuns lui Close

        ...hm, te rog spune-mi: "Unde nu exista ticalosi?"
        Si inca ceva: "Unde a aparut pentru prima oara notiunea de 'invatamant la distanta'?" Daca stii sa-mi raspunzi inseamna ca stii ce se petrece la USH, daca nu, ai vorbit degeaba....
  • +4 (12 voturi)    
    ofensiva mediocritatii (Vineri, 2 octombrie 2009, 8:22)

    ispy [utilizator]

    se pare ca oamenii cu o capacitate intelectuala mai scazuta vor sa fie considerati mai degraba o categorie de intelectuali subminati decit sa munceasca potrivit inzestrarii mentale.
    • +5 (9 voturi)    
      De acord! (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:11)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui ispy

      Problema invatamantului romanesc nu e musai doar calitatea slaba, generata de lipsa de dascali. E si faptul ca nu se face cum ar trebui indrumare profesionala. Ajunge cate unu' la facultate care abia daca era bun de scoala profesionala, doar pt. ca e ambitios si parintii au bani de taxe. Ala e poluare, nu face decat sa strice in continuare. Dupa ce termina, in caz ca nu-i gasesc parintii un job intr-un loc caldicel, unde prostia sa nu-l dea afara, se plange de cat de nasol e in RO, ca nimeni nu vrea sa-i dea de lucru, desi el a facut o facultate. Daca-i zicea careva de la inceput ca el abia daca are neuroni de scoala profesionala, ajungea sa faca si el ceva util societatii. Chestii gen Spiru Haret, care in fapt doar vand diplome, favorizeaza fenomenul. Asa ca eu ma bucur daca li se da in cap, mai ales ca li s-a dat in cap legal - ei acceptau inscrieri la o gramada de facultati care n-aveau nici un fel de urma de acreditare, sau o aveau expirata.
  • -3 (5 voturi)    
    sansa (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:19)

    Laura [anonim]

    O sansa pentru fiecare om din tara asta!
    • +1 (3 voturi)    
      Sansa trebuie sa fie... (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:54)

      Felics [utilizator] i-a raspuns lui Laura

      ...dupa inteligenta fiecaruia !!!!!!!

      Nu toti trebuie sa fim licentiati, cu master sau doctori ! E normal, asa functioneaza societatea, pe scari de valori !
      Fedd
      Adica.. o societate nromala, nu ca a noastra in care orice idiot are diploma, e licentiat... si are pretentii, cum spunea cineva mai sus, de intelectual neinteles de catre restul lumii :)))))
  • +5 (7 voturi)    
    Sistemul... (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:38)

    Costica [anonim]

    Revin cu o discutie asupra functionarii sistemului: teoretic, ORICINE VREA SA FACA O SCOALA ESTE LIBER SA O FACA PE BANII LUI ! SOCIETATEA NU ARE NICI O OBLIGATIE , EL POATE SA TINA DIPLOMA LA SERTAR ! De aceea demersul vostru este deplasat: nu hotaraste nimeni cine si cum poate face o scoal la o institutie independenta. Spui ca aia ies cu cartoane de gat....pai , eu iti spuneam ca si la stat e acelasi lucru. Doar numele difera...si taxele. Invatamantul a devenit o afacere pentru cei din sistem de dinainte de revolutie si ce vedeti acum e doar expresia luptei pentru acapararea unei mase cat mai mari de platitori-cota de piata daca va spune ceva. Nu are nici o legatura cu nivelul de pregatire...Si SOCIETATEA amendeaza institutiile care pregatesc doar posesori de cartoane , de toate nivelurile: un prieten de-al meu a anuntat un loc liber, a primit mai mult de 100 cv-uri, , a intervievat 8 indivizi si nu a angajat pe nimeni ! Si niciunul nu era de la UHS...Pana la urma , indiferent unde faci scoala , daca nu stii sa faci nimic, nu te angajeaza nimeni. Iar pentru pilosi , oricum au fost posturi aranjate intodeauna iar ei erau mereu lichelele stiind ca au asigurata totul dupa scoala, indiferent unde era acea scoala. Se platea si dai inainte...Eu spun ca daca ataci numai un element al sistemului, esti platit sa o faci atata timp cat restul sistemului este la fel de degradat ca obiectul atacului si nu te preocupi si de celelalte elemente...iar UHS are destule si bune (TVRM este un post de culturalizare, nu OTV-lizare...)
    • +1 (3 voturi)    
      Excelent comentariul (Vineri, 2 octombrie 2009, 10:46)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Costica

      "Pana la urma , indiferent unde faci scoala, daca nu stii sa faci nimic, nu te angajeaza nimeni" este afirmatia care mi-a placut cel mai mult.

      Sa nu uitam ca avem un "produs" al sistemului actual chiar in fruntea tarii. Domnisoara EBA, economista cu diploma universitara (de la Romano-Americana ce-i drept) isi exersa calitatile si cunostintele profesionale introducand facturi pe calculator in regim part-time. Cred ca o sarcina de genul asta poate fi realizata de orice absolvent de liceu care are un minimum de cunostinte operare PC. Apoi a fost aleasa (ca independenta) si le povestea reporterilor francezi ca vrea in comisia de buget-finante ca ea este "economist". Si ce salt profesional...de la facturi pe calculator la bugetul UE.

      Ca si economist mi-e rusine sa fiu coleg de breasla cu domnisoara...
  • +1 (9 voturi)    
    Nu-ti place cartea? (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:38)

    Dorian [anonim]

    Ai nevoie de o hartie? Exista o sansa si pt. tine. Spiru Haret. S.R.L. Platesti, astepti sa treaca perioada, si mergi sa-ti ridici diploma.

    Doar in Romania.
    • +5 (7 voturi)    
      Articol jenant (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:59)

      mihaitza [anonim] i-a raspuns lui Dorian

      articolul de aici mi se pare absolut jenant. E un tupeu fantastic sa compari Spiru Haret cu o fabrica ceausista, cand tocmai Andronescu este exemplul minunat al raului comunist si mai ales al ce poate sa faca un comunist "democratizat": cat a distrus ea in Poli si ce jaf a condus spre imbogatirea clicii... Rusine pentru acest articol.
      Am facut studii la Univ. Buc., SNSPA, etc., toate fac. de stat, dar respect dreptul oamenilor de a alege o fac. particulara. Spiru e fabrica de diplome, dar e cat de cat decenta si mai ales E LEGALA! Sa repare legea asta stramba, sa curete dezastrele unei legi date de ei si abia pe urma sa aiba tupeul sa se ia de Spiru. Iar ziaristii si-ar ocupa mai bine timpul pledand pentru o reforma adevarata, pentru un sistem meritocrat, in loc sa se dea in stamba cu comparatii semidocte in cel mai bun caz.
      Dar se vede treaba ca si ziaristii au terminat tot facultati organizate dupa legea asta....
      • 0 (8 voturi)    
        Nu e legala !!! (Vineri, 2 octombrie 2009, 10:21)

        second hand [anonim] i-a raspuns lui mihaitza

        Mai citeste presa!
        • +4 (6 voturi)    
          Nu citi ziarul cu cel mai mare tiraj din Romania.. (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:54)

          Nick [anonim] i-a raspuns lui second hand

          pare rau sa te dezamagesc dar este legala.

          numai intereseaza-te cate dintre facultatile de la spiru au acreditare aracis. si nu din ziarele cu cel mai mare tiraj din romania.

          de ce nu se ocupa andronica de impunerea unor standarde mai ridicate pentru tot invatamantul superior din romania?

          pe scurt, dai lege sau ordonanta in care impui:
          - sa existe un profesor la x studenti;
          - prezenta obligatorie x la suta dintre cursuri si seminarii pentru toate facultatile;

          si mai ales nu faci chestii de genul: inchidem spiru pentru ca are prea multi studenti si face concurenta locurilor cu plata de la facultatile de stat.
        • 0 (0 voturi)    
          Asta-i problema! (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:58)

          gabrield [utilizator] i-a raspuns lui second hand

          Ai dreptate! La noi in tara presa stabileste ce e legal, nu Justitia!. Ai pus degetul pe rana in ameteala ta...
  • 0 (2 voturi)    
    mafie (Vineri, 2 octombrie 2009, 10:02)

    ddd [anonim]

    ..pai tocmai mafia din min ed a permis apariatia
    acesteia...
  • +4 (6 voturi)    
    povestea asta... (Vineri, 2 octombrie 2009, 10:51)

    sorina [anonim]

    ...cu facultatile particulare pe tipar comunist cred ca e relativa, la fel ca si catalogarea studentilor de acolo. Eu am terminat acum ceva vreme o alta cunoscuta facult particulara, unde am avut ocazia sa iau parte la cateva discursuri cu adevarat ceausiste ale raposatului rector. De aici pana la a spune ca a plecat cineva cu creierul spalat dupa aceste discursuri, e cale foarte lunga. Cel mult am plecat cu uimire si cu subiect de ras pentru urmatoarele zile; poate si cu usoara compatimire a rectorului care isi varsa naduful in microfon, traind in balonul lui, in fata publicului de studenti care nu mai stia pe unde sa-si infunde rasetele.

    Iar cu diploma, pot sa spun ca mi-am muncit-o bine mersi si desi n-am iesit inotand in note de 9 si 10, am ramas cu suficienta invatatura cat sa pot absolvi ulterior studii de masterat la o universitate din strainatate, situata comfortabil in top 100 al celor mai bune institutii de invatamant din lume. Eu, de la particulara din Bucuresti, dupa ce ani de zile am ascultat glumele istete ale unor prieteni ASEisti. Degeaba incercam sa explic alegerea mea...am ales o facultate particulara pentru acolo baul platit pentru taxe macar capata o valoare in serviciile pe care le primesti. Nu aveam de gand sa fiu bataia de joc a unui sistem de invatamant bolnav, ca la stat.

    Vreau sa spun ca totul e relativ si in general ar fi mai inteligent daca ne-am feri de generalizari si afirmatii marete, ca cea din titlul articolului...sau asa crede creierul meu, spalat.
  • +2 (4 voturi)    
    Spalarea creierelor .... (Vineri, 2 octombrie 2009, 10:55)

    neaosh [utilizator]

    Spuneti ca aceasta deschidere de an universitar la Spiru Haret este o spalare de creier ? OK !
    Spuneti-mi va rog cum se numeste atunci cand la deschiderea anului scolar ( scoli, licee si universitati de STAT ) sunt prezenti si au si discursuri, oameni politici ???
    Probabil ca se poate numi indoctrinare, care este, cel putin, la fel de grava ca si spalarea creierului. Cine a prins scoala inainte de revolutie, stie foarte bine cum se faceau deschiderile de an scolar. Au trecut 20 de ani si nu ne-am schimbat. Pacat !!!
  • +4 (6 voturi)    
    adevarul e undeva la mijloc (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:00)

    andrei [anonim]

    Eu am terminat la "Spiru" si pot sa va spun ca sunt multe lucruri adevarate referitoare la calitatea invatamantului de aici, dar si exagerari sau chestiuni care se regasesc peste tot indiferent ca e stat sau privat. CIne vroia sa invete putea sa o faca fara probleme, profesorii erau aceeasi de la faculatatile de stat de multe ori. Se tineau in mod corect cursurile si seminariile iar daca te impicai aveai partea de atentie. Pe de alta parte daca vroiai "sa-ti furi singur caciula" nu era foarte greu, absentele nu contau decat pe alocuri, putini profesori tinand cont de ele. Examenele erau in 75% din cazuri grele si foarte grele, fara nicio speranta daca nu invatai bine. Dar existau vre-o 3 sesiuni pe an plus ca puteai sa cari examene cu tine din anu I in anul IV fara nicio problema. Am avut colegi pe care i-am cunoscut prin anul 2-3 desi teoretic eram din anul 1 in aceeasi grupa. In principiu daca aveai o cunostinta printre profesorii sau stafful universitatii totul devenea foarte simplu. Sunt multe de spus, in concluzie dupa facultate te izbesti de realitate si constati ca indiferent de ce scrie pe diploma conteaza ce stii sa faci.
  • +1 (7 voturi)    
    Viitorii bugetari de lux (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:19)

    George [anonim]

    Pilosii vor da de doua ori pe la facultate si vor lua o diploma cu care vor participa la un "concurs" pe la vreun minister sau vreo agentie guvernamentala, dupa care singura lor problema ar fi sa nu moara de viata usoara. Ce ne facem insa cu cei care nu prind un loc la stat, pentru ca in privat nimeni nu angajeaza asemenea specimene?
  • 0 (0 voturi)    
    privat (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 11:30)

    kvaleru_2005 [anonim]

    Accesul la studii nu iti garanteaza locul de munca .Nici la stat nici la privat....Garantia la stat ti-o da pilele si de aceea avem asa o administratie (si nu performanta )in timp ce in sectorul privat garantia angajarii ti-o da performanta .Toti ne imaginam ca o data cu angajarea la privat ne vine si respectul pentru acumularea de informatii(ca sa nu zic studii superioare)dar acesta se castiga in timp prin ceea ce facem cum reactionam si cum ne comportam.Pleci de jos cu salariu mic si multa umilinta dar in timp daca esti bun faci performanta iar pe tot drumul acesta diploma nu se mai vede ci doar OMUL.Hartia o iei pentru ca asa cere statul nu poti activa daca nu ai hartia pentru ca o astfel de lege a fost data tot de cei cu garantia pilelor .In cazul in care nu te regasesti nici la privat atunci devii tu privatizat si gandesti afacerea cum vrei tu iar cand vei dorii sa-ti angajezi ajutoare atunci intelegi mecanismul .Ii ceri hartia te uiti la ea dar nu prea ii dai importanta si astepti sa vezi ce stie dar cum nu-ti permiti sa-i dai prea mult ii oferi putin ,dupa ceva timp devii multumit de activitatea lui si ii cresti leafa ....daca inebuneste cu pretentiile si uita de realitate il dai afara si o iei de la capat .Cel putin asa vad eu .....Diploma ....