EVZ: Casa poporului are nevoie de termopane

de Dollores Benezic     Evenimentul Zilei
Joi, 21 ianuarie 2010, 11:18 Revista Presei | Subiectele Zilei

Casa Poporului
Foto: Evenimentul Zilei
Febra reabilitarii termice care a cuprins Romania in ultimii ani nu putea sa ocoleasca taman cea mai cunoscuta cladire a tarii. Consumurile mari de energie electrica, termica, de apa si alte resurse de care se face vinovata imensa Casa a poporului sunt puse pe seama instalatiilor invechite care incalzesc, racesc sau ventileaza casa.

Pentru eficientizarea energetica a cladirii, tamplaria initiala din aluminiu ar trebui schimbata cu alta noua, care sa izoleze mai bine. Cheltuielile pentru intretinerea casei ajung anual cam la 10 milioane de euro, in timp ce veniturile de pe urma inchirierii salilor n-au depasit un milion de euro in 2008.

Citeste integral pe Evenimentul Zilei online.


Citeste mai multe despre   






















1972 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Termoban (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:29)

    maru [anonim]

    N-ar fi mai simplu si mai ieftin s-o darame? Daca e a doua ca si marime, ca uratenie cu siguranta e prima. Nu mai vorbesc de utilitate...
    • +4 (6 voturi)    
      s-o darame??? (Joi, 21 ianuarie 2010, 12:29)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui maru

      Ca sa pastrez tonul glumet din intrebarea ta daca n-ar fi mai ieftin s-o darame, iti raspund printr-o alta intrebare: tu ai idee cat ar costa daramarea unei astfel de cladiri? Eu n-am idee si nici nu vreau sa ma gandesc, ca m-as cutremura.
      Caci "a darama" o cladire nu inseamna ca o bombardezi si gata, inseamna mult mai mult. Gandeste-te te rog numai ce ar insemna trasnportarea intregii cladiri transformata in moloz cu camioane undeva in afara orasului. Si ce ar insemna practic.... ;)
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Joi, 21 ianuarie 2010, 13:20)

      urata [utilizator] i-a raspuns lui maru

      si aprobare pentru a o darama...si dinamita aia si agitatia si unde ar muta lucrurile de acolo??,,le-ar duce la ei acasa ca voua nu v-ar da nimic:))
    • +1 (1 vot)    
      De ce sa darame? (Joi, 21 ianuarie 2010, 13:20)

      nm [anonim] i-a raspuns lui maru

      Sa faca apartamente in ea si sa le vanda... primul megapolis din lume :) un oras intr-o cladire, cu mall, cinema, gradinite, parcuri, parcari etc aferente
      • +1 (1 vot)    
        :) (Joi, 21 ianuarie 2010, 16:05)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui nm

        da, sa o dea gratis la cei fara venit, dupa doua ierni, locatarii ar reusi sa arda si geamurile de aluminiu ca sa se incalzeasca un pic.
    • +1 (1 vot)    
      De ce sa o darime??? (Joi, 21 ianuarie 2010, 17:02)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui maru

      Pai mai degraba o inchiriaza, face un mall, un spatiu de expozitii, whatever. Ce sens are s-o darimi???
      Sau, na, in cel mai negru caz, s-o vindem.
    • 0 (0 voturi)    
      S-o darame dom`le (Marţi, 26 ianuarie 2010, 6:53)

      Lampedusa [anonim] i-a raspuns lui maru

      Ca tot are in ea 3 mil. metri cubi de marmura, sa fie ceva de vandut de vindenii politruci. Plus ca mai apare un tzshpilion de firme de vandut suveniruri din fosta cladire si uite asa revenim pe crestere economica. Iar pe locul ramas liber sa se faca un basorelief cu Prigoana, Salam si Kapitanul.
  • +7 (7 voturi)    
    Numai termopane? (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:34)

    x [anonim]

    Deoarece cladirea nu e compacta, si are foarte multe suprafete exterioare fatza de volumul cladirii, pe linga schimbarea termopanelor sa se mai faca:
    - izolarea cu polistiren a peretilor exteriori;
    - schimbarea instalatiilor de aer contidionat cu cele mai moderne de pe piatza externa.
    PS. Dupa chestiile astea, sa se inchirieze cladirea baietilor destepti, pentru 99 ani, la preturi modice.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai uitat (Joi, 21 ianuarie 2010, 12:44)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui x

      Sa adaugi si ceva panouri solare, mobilier, sa refaca subsolul si acoperisul ... si abia dupa aia s-o dea "baietilor".
      Sa faca ceva contracte de salubritate, curatenie interioara / spalatorie, ceva contracte ferme pentru iluminare si incalzire, pe 20-30 de ani, platite evident de la buget.
      Doar nu o sa plateasca baietasii nimicurile astea.

      Era sa uit de internet in fiecare camera, supraveghere video, paza....

      Se va face evident o nota de fundamentare prin care statul justifica necesitatea si isi va recupera banii, facand si un contract cu ministerul culturii, singurul autorizat sa vanda... fotografii cu cladirea :)
  • +6 (6 voturi)    
    termopane-teropane (Joi, 21 ianuarie 2010, 12:45)

    Isis [utilizator]

    Consultant pricipal in proiectul "termopane pentru Palatul Parlamentului" sa fie numit domnul Adrian Nastase...
    • +4 (4 voturi)    
      :)) (Joi, 21 ianuarie 2010, 13:20)

      urata [utilizator] i-a raspuns lui Isis

      mi-ai luat ideea cu termopane-termopane
  • +2 (4 voturi)    
    .. (Joi, 21 ianuarie 2010, 13:07)

    urata [utilizator]

    i-ar strica tot farmecul...ce chestie...nu au tupeu la cetatile ramase sa puna termopane...ca mai nou si bisericile se fac cu termopane...o porcarie!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Pai cum biserici fata termopane ?!? (Joi, 21 ianuarie 2010, 13:39)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui urata

      Sa inghete enoriasul ? Sa-i tremure mana cand tre sa bage la cutia milei ?

      Termopanele izoleaza si fonic, intrebarea e , cand te rogi te rogi in biserica... cine aude ? al de sus, aia cu "ochi albastri" :) sau ala cu coada :)
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Joi, 21 ianuarie 2010, 20:29)

        urata [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        deaia nu merg eu prea des la biserica.ma pot ruga si acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    casa poporului (Joi, 21 ianuarie 2010, 14:33)

    elis [anonim]

    are nevoie sa fie libera de parlamentari si apoi inchiriata de stat pt.foarte multe activitati comerciale de unde statul sa castige nu sa cheltuie.Termopanele sar putea pune din chirii.Nu stiu de ce se tine asa mult ca parlamentarii (300) sa nu si gaseasca loc undeva unde se fie mai ieftin cu intretinerea cladirii.Este o cladire construita din munca parintilor nostri care au suferit pt.tot ce a facut regimul trecut.
    • 0 (0 voturi)    
      senatul (Joi, 21 ianuarie 2010, 14:42)

      Isis [utilizator] i-a raspuns lui elis

      SUA au 100 senatori, noua de ce ne trebuie 300?
      • 0 (0 voturi)    
        sint prea multe scaune (Joi, 21 ianuarie 2010, 16:04)

        tiipa [anonim] i-a raspuns lui Isis

        sint prea multe scaune in sala, ar trebui cautata o sala mai mica...si apoi...unde ar mai dormi premiantii???
  • 0 (0 voturi)    
    reparatii capitale (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:32)

    gabi [anonim]

    Eu zic sa o bage in reparatii capitale , toata , ca doar avem bani nenumarati la buget pentru senatori si deputati . Merita saracii de ei un sediu mai bun , mai elegant , mai calduros , mai ... mai . Si sa inceapa sa construiasca si biserica in curte .
  • 0 (0 voturi)    
    Demolare sau vanzare.Atat. (Vineri, 22 ianuarie 2010, 21:31)

    Dan B.Charles [anonim]

    Casa "poporului"!? nu are nevoie de termopane, mai mult, are nevoie de DEMOLARE, sau de vanzare.Banii cetatenilor nu mai trebuie risipiti pe acest put fara fund unde se arunga pentru intretinere miliarde anual al acestui MONOMENT AL RISIPEI.
    Posibil ca banii de intretinere sa mearga la clientii si pupatorii stiti unde, a partidelor politice.