Centrul Wiesenthal: Presedintele Basescu are mare nevoie de o lectie despre Holocaustul din Romania

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 iunie 2011, 11:36 Revista Presei | Subiectele Zilei

Centrul Simon Wiesenthal, cea mai renumita organizatie internationala de aparare a drepturilor evreilor si de lupta impotriva antisemitismului, isi exprima dezacordul cu privire la afirmatiile presedintelui Traian Basescu, legate de rolul Regelui Mihai in perioada crimelor antisemite comise de maresalul Ion Antonescu, relateaza Mediafax, care citeaza un articol publicat in gandul.info.

 "Se pare ca presedintele Basescu are mare nevoie de o lectie corecta de istorie despre Holocaustul din Romania. Persoana care poarta cea mai mare responsabilitate criminala pentru uciderea in masa a atat de multor evrei este maresalul Antonescu, dictatorul care a condus tara pana cand a fost indepartat din functie", se arata in mesajul semnat de Efraim Zuroff, directorul biroului din Israel al Centrului Simon Wiesenthal.

Acesta precizeaza ca "Regele Mihai a avut o influenta minora, daca nu chiar inexistenta, asupra destinului evreimii din Romania".

Presedintele Traian Basescu si-a expus propria viziune asupra istoriei Romaniei, miercuri seara, intr-o emisiune a postului B1 Tv.

"Pentru majoritatea dintre noi, Antonescu ramane responsabil de Holocaust impotriva evreilor si tiganilor. Nimeni nu spune ca Romania avea un sef de stat atunci, asta a fost doar prim-ministru. Doar pentru ca unul a fost sluga la rusi il iertam de toate pacatele?", a spus Basescu, referindu-se la Regele Mihai.


Citeste mai multe despre   






















5603 vizualizari

  • +27 (45 voturi)    
    Cineva trebuia s-o spuna...a fost Basescu... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 11:44)

    Venus [anonim]

    ...daca acest cineva este Basescu, si daca a spus-o fara eleganta nobiliara, asta nu stirbeste adevarul. Abdicarea este strans legata si urmare a tradarii de la 23 August, iar documentele de da Stocholm si declaratia lui Antonescu sunt fara echivoc :

    http://ziarero.antena3.ro/1308896164-23_august1944__De_trei_ori_tradare_Cuvantul_lui_Antonescu_si_noi_documente_secrete_despre_Regele_Mihai
    • +16 (22 voturi)    
      imaginile vb de la sine (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:50)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Venus

      regele sta la aceeasi masa cu ilici si voiculescu ,un constantinescu promovat de securitate si mai ales sa nu uitam de steaua lui Stalin acprdata fostului rege si vizita acestuia la parada din 9 mai la Moscova
      ----
      imaginile vb de la sine
      http://danvoiculescu.net/blog/2011/05/normalitate-3/
    • +23 (31 voturi)    
      A mintit cu ceva Base ??? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:13)

      BadeaM [anonim] i-a raspuns lui Venus

      A mintit sau a denaturat cu ceva ceea ce s-a intamplat in istorie Base ? Deschideti ochii si priviti cu atentie ( nu focalizati precum un cal directia inainte). Eu intotdeauna citesc si ma informez tot ceea ce este si pro si contra si sincer sa fiu Basescu are dreptate. Atata timp cat fostul rege era la curent/instiintat si incuviinta tacit tot ceea ce facea Antonescu inseamna ca a avut partea lui de vina (dupa razboi multi viteji se arata). Basescu cu defectele lui asa cum este el este singurul care dupa revolutie a incercat sa faca ceva pentru Bucuresti cand era primar, pentru drumuri cand era ministrul transporturilor si pentru Romania acum de cand este presedinte dar saracul singur nu poate atata timp cat toti catzelusii comunisti ai lui Iliescu il tot musca de popo. Nu este nici Base perfect dar este cu siguranta singurul care a incercat , incearca si face ceva pentru Romania. Sunt mandru ca sunt Roman, Ardelean, Muntean, Moldovean, Dobrogean, Oltean, Tigan, dar nu sunt mandru de anumiti dezertori si LASI. Hai sa traim toti in armonie si pace.
      • -2 (2 voturi)    
        pai nu prea putem (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 23:15)

        jkf [anonim] i-a raspuns lui BadeaM

        si asta datorita presedintelui tau
    • -16 (16 voturi)    
      Atitudine (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:28)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui Venus

      Pe cine am trădat noi la 23 august? Nu cumva pe cei care au bătut palma cu ruşii si apoi ne-au spintecat ţara în 1940?

      Apoi, dacă remarcele deja celebre erau ale lui nea Trăienică marinaru, care a văzut multe, le ştie pe toate şi e mare şahist în Cişmigiu, nu aveam nimic, dar sunt ale domnului Băsescu, preşedintele României. Aceasta este o funcţie de mare onoare şi responsabilitate, care implică o anumită conduită. Se pare că această funcţie este o cămaşă prea mare pentru domnul preşedinte.

      Cât despre adevăr, nu înţeleg ce poate fi fals sau adevărat într-o opinie... Nu are nici un fundament afirmaţia domnului preşedinte, este pur şi simplu o interpretare personală a dumnealui a unor fapte istorce, interpretare care poate fi acceptată sau nu în funcţie de preferinţele fiecăruia.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu aia inteles nimic (Duminică, 26 iunie 2011, 23:47)

        aaa [anonim] i-a raspuns lui Mitică

        Regele nu i-a tradat pe nemti ci pe romanii aflati pe front si nu numai.
    • +5 (5 voturi)    
      cineva trebuia sa o spuna ... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:51)

      abc [anonim] i-a raspuns lui Venus

      Felicitari pt.comentariu. Mai sunt multe de adaugat.De ce istoricii nostri nu o fac. Oare care a fost rolul Mamei Elena in "actul de abdicare a Regelui Mihai"?Cum si-a negociat cu rusii acest act?Vrem adevarul.....
  • +34 (50 voturi)    
    Slabutzi acesti vizenthali (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 11:49)

    Tzutzunea [anonim]

    a repeta ca niste papagali de 70 de ani ca evreii au fost supusi holocaustului in romania, nu mai convinge pe absolut nimeni decat pe cei interesati.
    vom repeta si noi la infinit declaratia presdintelui israelului care a multumit romanilor ca in timpul ww2 au fost salvati din romania patru sute de mii de evrei. si cum spun papagalii (plini de bani nemunciti) de vizentali, regele mihai nu a avut nicio contrubutie !
    deci cine a avut-o ? poporul roman ! si cine era seful statului ? ne raspund aceiasi papagali (plini de bani si facatori de crize) : maresalul !
    ce parepe aveti domnule tapalaga ?
    • +8 (8 voturi)    
      aici (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 18:49)

      uite aici [anonim] i-a raspuns lui Tzutzunea

      Uite aici declaratia lui Shimon Perez, extrem de criticata de Wiesenthal:

      http://www.youtube.com/watch?v=EO7epcOrQ74

      De ce a criticat Wiesenthal dur aceasta declaratie?
      E foarte greu de admis ca romanii au salvat evrei, in pfodia evidentelor (vazi nava Struma)?
      E foarte greu de admis ca si evreii au gresit fata de romani, in pofida evidentelor?
      De parerile acestui institut am sa ma lipsesc, pana cand nu or sa fie obiectivi...
      Nu cred ca ii reprezinta bine pe evrei, si, oricum, numai la intelegere si toleranta nu duc declaratiile lor...
  • +27 (35 voturi)    
    o lamurire... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 12:00)

    ciprikus [utilizator]

    presedintele nu a zis ca Antonescu nu este vinovat , din contra, insa a zis ca el nu este singurul vinovat deoarece mai exista un personaj important al vremii, regele MIhai.Nu stapanesc subiectul dar ca un necunoscator al subiectului ma intreb cum in Germania au existat sute de condamnati pentru crimele din WW2 si mai condamna inca cand mai sunt descoperiti prin SUA , Argentina si chiar in Romania a fost descoperit ceva criminal de razboi iar in Romania exista un singur vinovat Antonescu . Nu cred ca a fost un singur vinovat oricie orice mi-ar zice
    • +18 (24 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:47)

      A9 [utilizator] i-a raspuns lui ciprikus

      Basescu NU a spus ca nu a fost holocaust, NU a spus ca Antonescu e nevinovat de asta si erou pentru altele, a spus ca seful statului de-atunci a tradat abdicand fara sa negocieze, cum spunea si Sergiu Nicolaescu ( care e un mare cunoscator de istorie, mai sunt si altii, dar nu vor sa o spuna...stau pe margie si privesc spectacolul)....asa ca Centrul Simon Wiesenthal se baga ca musca-n fasui.
      • +7 (11 voturi)    
        Holocaust (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:54)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui A9

        De la bun inceput vreau sa spun ca dezaprob in modul cel mai vehement crimele produse impotriva evreilor si celorlalte natii. Nimeni nu are voie sub nici un motiv sa omoare oameni considerandu-se superior ca natie !
        Se pare insa ca proportiile Holocaustului nu au fost nici pe departe cele arate la inceput . De la 6 - 8 milioane de evrei omorati s-a ajuns acum la mai putin de 2 milioane . Nu vreau sa fiu gresit inteles. Chiar si unul omorat este un gest condamnabil. Istoria trebuie sa arate lumii care au fost toate faptele la adevarata lor masura. Pe langa aceste milioane de evrei morti in holocaust au mai fost milioane care au avut de suferit pentru faptul ca isi depusesera averile in bancile Elvetiene si nu le-au mai primit decat intr-o mica masura si dupa 50 ani ! Despre acesta insa nimineni nu mai spune nimic.
        • +11 (11 voturi)    
          Cu parere de rau, off topic! (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 16:36)

          A9 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

          Stalin a omorat 20 de milioane de oameni, il vezi pe Putin ca-si pune cenusa-n cap din cauza asta?? Din contra :))
          Vezi declaratiile lui duda...pentru el Cuza nu exista, nu a facut unirea, a facut-o regele.

          Adminule, sunt nervos!!! Lasa comentariile ca io nu scriu ca prostu aci!!!
        • -1 (3 voturi)    
          De unde pana unde? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 18:00)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

          Cum s-a ajuns la 2 milioane? De unde ai scos prostia asta?
          • +1 (1 vot)    
            20 de milioane de oameni! (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 20:01)

            A9 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

            20.000.000 NU 2.000.000
            http://www.jurnaltv.ro/video/The_Soviet_Story_Povestea_sovietelor_incredibil
        • -2 (4 voturi)    
          Tu scrii la misto? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 21:44)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui Mircea

          Au fost mai mult decat crime . A fost genocid. Dictatorul Hitler planuia sa-si duca la bun sfarsit extreminarea, genocidul daca ar fii castigat.

          Pe langa faptul ca dezaprobi crimele( ca si cum ai avea de ales) insinuezi ca evreii au fii scapat daca si-ar fi "donat" averea.

          De fapt istoria a aratat deja faptele si ororile ce se intamplau in lagare, si nu erau cazuri singulare. Parerea mea ca Istorie care nu contine aceste fapte si le atenueaza e falsa.

          Trebue sa intelegi tu din istoria actuala macar faptul ca nu este permis sa se mai intample ce s-a intamplat in ww2
          • +2 (2 voturi)    
            De Canal ati auzit? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 23:35)

            Ruman [anonim] i-a raspuns lui cosmin

            Ati auzit ce s-a intamplat cu intelectualitatea romaneasca? Acest lucru este ignorat cu desavarsire...
            • -2 (2 voturi)    
              Santeti off topic (Duminică, 26 iunie 2011, 11:01)

              cosmin [anonim] i-a raspuns lui Ruman

              si prea impersonal.

              De catre cine e ignorat, nu cumva de catre noi romanii?

              Din cate am auzit criteriile dupa care oamenii ajungeau la canal era apartenenta la o gandire cat de cat de dreapta si in unele cazuri acuzatia era de colaborare cu regimul fascist.


              Dar eu nu sant intelectual. La televzor dl Plesu insinua ca cei ca mine ar fii prosti.
  • +32 (42 voturi)    
    Tot ce este posibil, (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 12:01)

    Tavi [anonim]

    dat si evreii au mare nevoie de o lectie despre ce au facut conationalii lor in Romania odata cu ajungerea Partidului muncitoresc la putere sau in Rusia dupa caderea tarului.
    • -11 (21 voturi)    
      Chiar toti? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:39)

      AMIC [anonim] i-a raspuns lui Tavi

      sa fii fost toti evreii in partidul ala? sau doar o mica minoritate? Desigur, asta e un mic detaliu irelevant pentru tine!
      • +16 (20 voturi)    
        o mica lista? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:42)

        bula [anonim] i-a raspuns lui AMIC

        Ana Pauker, Chivu Stoica, Petre Borila, Walter Roman, Alexandru Sencovici, Petre Lupu, Ghizela Vass (bunica lui Bogdan Olteanu), Vasile Luca, Iosif Chisinevschi, mai continui? astia ii vedeai la defilare, pe Nicolschi sipe altii de la Secu nu-i vedeai (si supravietuiai)...
        • -1 (1 vot)    
          Pe lista ... (Duminică, 26 iunie 2011, 23:51)

          Amic [anonim] i-a raspuns lui bula

          asta a ta sunt toti evreii din acel moment din Romania?
      • +5 (7 voturi)    
        tortionari evrei (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 18:13)

        tara [utilizator] i-a raspuns lui AMIC

        au fost foarte multi. Mai ales veniti din Basarabia
        Citeva nume: NIkolschi,Pauker,Bodnaras,samd.
    • +19 (27 voturi)    
      - vezi Nicolschi (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:40)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Tavi

      iarasi un subiect tabu.

      cel mai mare tortionar din inchisorile comuniste a fost un evreu. procentul de evrei din Securitate si organele de conducere ale partidului in anii ce au urmat razboiului era covarsitor. dar astea sunt subiecte interzise, nu-i asa? de altfel, cine este condamnatorul "oficial" al comunismului in Romania? - fiul uituc al unui fost comunist, si el comunist fervent prin anii '70 si, da, evreu.
  • +27 (41 voturi)    
    Maresalul Erou (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 12:23)

    Antonescu IO [anonim]

    Israelul sa isi vada de treaba lor sa nu ne spuna noua ce si cum.
    Antonescul e un EROU in Romania fie ca vor unii sau nu.
    • -8 (10 voturi)    
      Erou? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 18:01)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Antonescu IO

      Pentru tine un criminal de razboi e erou? Bravo!
  • -11 (29 voturi)    
    iuda (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 12:24)

    Mazeta [utilizator]

    "E greu sa vorbesti dupa ce ai vazut vagoane romanesti transportand evrei (in muzeu se afla fotografii in acest sens) si armata romana conducandu-i pe evrei la moarte in Transnistria". Fata i s-a intunecat si mai mult dupa aceste spuse si in coltul ochilor i s-au ivit lacrimi. Dupa care a plecat in graba din fata audientei.
    • +6 (6 voturi)    
      tortura detiniutilro romani (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 18:17)

      tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Credeti ca ar mai putea vorbi dupa ce l-ar vedea pe NIcolschi torturind detinuti romani?
    • +10 (10 voturi)    
      vagoane Romanest (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 19:04)

      istoricul [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ...din poze nu se vede exect directia in care trupele Romane transporta evreii ;de ce nu ar fi posibil un transport care sa le fi salvat viatza (sau nu e corect politic?)Decit Auschwitz ,mai bine Transnistria nu credeti?A cui fatza s-a intunecat ca nu am prea inteles bine. Si din fatza carei audientza a plecat ?
      Se vorbeste din ce in ce mai tare despre holocaustul romanesc si asta dupa o pauza lunga de vreo 60 de ani;si se face (voit?) confuzia Romania -Ardealul de Nord care a fost hortyst intre 1940_1944 ...
      Shimon Perez in vizita la Bucuresti a felicitat poporul roman pentru salvarea vietii a mii de evrei in WWII ; Cine minte Shmon Perez sau Elie Wisel?(cel care a declarat ,citez "Romania a ucis,a ucis ,a ucis"..).. pai asa ceva intrece orice inchipuire ;va dati seama ca pina acum nimeni nu a acuzat GERMANIA in bloc ca a ucis....sintem mai criminali decit nazistii dupa unii.
  • +9 (23 voturi)    
    ce n-a reusit Basescu sa hahaiasca (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 12:28)

    dares [anonim]

    ...adica sa exprime legat de abdicarea fortata a regelui Mihai a fost ca regele trebuia sa se lase omorat..
    trebuia sa-si dea viata numa sa nu lase tara pe mana comunistilor ..ar fi fost un simbol national foarte puternic...regele martir ce frumos suna ....
    asa nu e decat o relicva vie a trecutului care inca se mai misca de colo colo ....
    regele Mihai ar fi fost un martir poate canonizat
    cum au fost sfintii inchisorilor ..
    poporul roman nu ar fi uitat crima comisa de comunisti pentru ca regele reprezinta poporul roman
    si crima asta ar fi lovit adanc in constiinta colectiva

    da hahaitu asta de presedinte ..nu stie sa se exprime ..
    si nu prea a nimerit-o
    • -14 (18 voturi)    
      Istorie de cartier... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:26)

      www.turistexpert.ro [anonim] i-a raspuns lui dares

      Asa e Dares. Nu stie nici sa se exprime si nici istorie. As vrea sa-l vad si pe el in situatia abdicarii ...... Pacat ca alternativa este tot un ... Gheorghiu Dej.
      • +6 (10 voturi)    
        hai lasa. (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:56)

        cucu [anonim] i-a raspuns lui www.turistexpert.ro

        aici n0-ai nimerit-o; precis basescu ar fi avut cohones; n-ar fi semnat mizeria aia.

        sa nu comparam pe pamapalaul de mihai care nici nu s-ar mai fi intors in tara atunci cand a participat la nunta regala din anglia daca nu era churchill, cu base; o avea base multe bube,dar barem are sange-n instalatie.
  • -13 (33 voturi)    
    ...mai fratilor...! (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 12:33)

    bm [anonim]

    ...nu se mai termina odata aiureala asta antisemita , ce naiba ..toti suntem putini evrei daca stai sa descifrezi genomul ...! Ura asta se perpetueaza , se autointretine !
    Se pare ca istoria ne joaca feste, nu ne lasa sa uitam holocaustul ceea ce e bine ca sa nu se mai repete, dar totodata reprezinta o sursa de idei pentru perpetuarea antisemitismului !
    • +19 (31 voturi)    
      pai atunci (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:44)

      pinguin [utilizator] i-a raspuns lui bm

      ....nu va mai victimizati atat si nu mai faceti zeci de insitute de "victimizare".
      Daca v-ati fi cinstit mortii asa cum face toata lumea nu avea nimeni nimic cu voi, dar toata ziua buna ziua, voi in sus, voi jos............si ne-am saturat caci avem si noi mortii nostri.
      Mergeti la voi in israel si faceti ce vreti acolo, mausolee si monumente si nu mai distrugei parcuri la noi sa va faceti voi "chip cioplit" precum in parcul pe care l-ati distrus langa policlinica MAI.
    • +17 (29 voturi)    
      E vorba de adevar (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:44)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui bm

      Genomul e irelevant. Un bolsevic are probabil 99.99% acelasi ADN ca restul oamenilor.

      Asta inseamna ca nu trebuie sa luptam pentru ca adevarul despre crimele bolsevicilor sa iasa la iveala? De ce nu ne spune stimabilul ONGist cam cati romani au trimis bolsevicii in Siberia?

      Tu incerci sa duci discutia spre rasism si xenofobie. Nu-ti merge! E o capcana prea penibila.
      • 0 (2 voturi)    
        ...ma bucur de reactiile starnite ...! (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 17:01)

        bm [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        ...sunt de acord cu multe din raspunsurile la postarea mea initiala ...! N-am vrut sa aduc discutia pe terenul antisemitismului si xenofobiei ..! Vreau numai sa de venim constienti ca in holocaust au murit oameni ...chestia cu genomul intareste ce spun...toti suntem oameni ...criminalii sunt criminali pur si simplu ... nu germani , nu evrei , nu tigani....!
    • +9 (17 voturi)    
      antisemitism? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:50)

      ? [anonim] i-a raspuns lui bm

      nu vad unde-i antisemitismul in cautarea adevarului...

      exista inclusiv foarte multi evrei care spun adevarul despre ce s-a intamplat atunci, tot niste evrei l-au numit "drept intre popoare" pe Raoul Sorban, iar daca un alt evreu, un obscur Michael Shafir, isi permite sa-l terfeleasca - presupun ca a-ti forma o parere in cazul acesta nu este antisemitism.

      daca un stat evreiesc isi omoara fratii palestinieni, iar multi evrei condamna aceste crime, de partea cui este antisemitismul?

      da, comunismul, bolsevicii, revolutia rusa si difuzia ei in Europa interbelica, precum si atrocitatile bolsevicilor in Basarabia, sa zicem, au fost, in mare parte, evreiesti. dar tot evreu a fost si Marx, ale carui scrieri, desi au stat la originea comunismului, sunt fundamentale pentru istoria istoriei si stiintei politice moderne. tot evreiesti sunt si kibbutz-urile din Israel - modele comuniste ce, iata, functioneaza. adevarul nu are cum sa fie "anti-semit". ascunderea sa este, insa, criminala.
      • +8 (16 voturi)    
        marx (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:36)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ?

        cel mai mare criminal din istoria moderna, tatucul lui lenin, stalin, mao si polpot, o suta de milioane de victime cel putin, dar pe astea nu le vad vizentalii, au vedere foarte selectiva.
        Kibutzurile in Israel au cam disparut.
    • +14 (22 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:17)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui bm

      De fapt nu are nimeni nimic cu evreii in ro, dovada ca au dus-o foarte bine, cand a fost sa-i mazileasca, smechereala romaneasca i-a facut pierduti si scapati, si in zilelele noastre sunt bine merci isi vad de viata linistiti. Stie cineva vreun evreu discriminat in Romania pentru ca e evreu?
      Problema pe care romanii refuza sa o lase moarta este de fapt problema adevaratilor patrioti ai acestei tari si intr-o directie mai larga attudinea noastra ca natiune fata de integritatea tarii si a natiunii. Problema evreilor, daca a existat vreuna, a fost si ramane de o importanta scazuta (ca sa nu zic zero).
      Patrioti (daca sunt patrioti) sunt si evreii romani, nu numai "dacii liberi".
      Asa ca daca refuzam sa ne punem cenusa in cap in legatura cu diverese "pogromuri" (ex Odessa) este pentru ca scopul nostru nu a fost niciodata exterminarea evreilor ci reintregirea nationala.
      Sunt multe de discutat despre subiect, dar in conditiile in care nu se poate face asta liber si rational (adica fara zbierete gen HOLODCAUST! si agende politice pro-rusesti) o sa tot fie scandal.
      Aia e!
  • +22 (40 voturi)    
    Antonescu = patriot (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 12:37)

    marius horatiu [anonim]

    Antisemitism sau nu, Antonescu a fost unul dintre cei mai mari patrioti ai acestei tari. Sa nu uitam un lucru, si anume, ca Antonescu a luptat pentru romani, si pentru reintregirea teritoriilor noastre. Mihai in schimb a semnat un act, dupa care si astazi suferim, si vom mai suferi multe zeci de ani de acum incolo.
    • -12 (26 voturi)    
      patriotismul (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:34)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui marius horatiu

      Un individ care omoare zeci de mii dintre concetatenii sai nu este un patriot. Si nu ma refer la soldatii romani care au murit pe front ci la miile de cetateni romani care au fost omorati pentru ca erau de o alta etnie decat cea majoritara sau au murit in urma deportarilor.

      Asta nu e patriotism, e nebunie.
    • -10 (16 voturi)    
      antonescu=criminal (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 16:18)

      ghiula [utilizator] i-a raspuns lui marius horatiu

      Antonescu n-a luptat, ci soldatii pe care i-a trimis la moarte sigura in stepele rusesti, si n-au fost putini...

      Militar vorbind, a fost un foarte slab strateg, volumul soldatilor ucisi in lupte fara sorti de izbanda nu conta ptr. el, conta "patriotismul". A facut cea mai proasta alegere posibilia, impresionat fiind de "maretia si oanoarea" armatei germane, iar alianta cu Hitler nu ne-a servit la absolut nimic.

      V-ati intrebat vreodata cum ar fi fost daca Romania intra in razboi, de la inceput, de partea aliatilor? Probabil, la aceasta ora inca eram monarhie constitutionala, intr-un club select impreuna cu Marea Britanie si celelalte monarhii civilizate europene.
      • 0 (0 voturi)    
        Slabut informat (Duminică, 26 iunie 2011, 11:13)

        Ruman [anonim] i-a raspuns lui ghiula

        Citeste pagini din jurnalul I. Hudita conducator taranist. Nu poti concluziona prin reducerea la absurd, un context politic foarte incarcat.
        Pe plan intern era haos, pe plan extern erau mari interese.
        Cat despre englezi, americani, bunicii nostri i-au asteptat destul. Se pare ca abia azi gasira drumul spre Romania. Si ce mi-au mai auzit urechile cand base sustinu NATO, axa...!
    • -5 (5 voturi)    
      Antonescu=patriot (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 18:54)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui marius horatiu

      Antonescu a fost un mare patriot dar un slab strateg,
      Daca Mihai nu ar fi semnat actul,acum am fi fost republica sovietica.
  • +19 (29 voturi)    
    M am saturat... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:00)

    toteu [anonim]

    De a lungul istoriei omenirii au murit miliarde de oameni ... de diverse religii ... asta i adevarul, astia suntem...

    Nu am nimic cu ei.. dar m am saturat de organizatiile astea evreiesti care comenteaza tot timpul si se vad ca cei mai persecutati din toata lumea ...

    Mesajul lui basescu a fost cat se poate de clar... nu doar antonescu e de vina (el a fost doar tapul ispasitor) ci si seful statului din acea perioada...

    Daca influenta Dlui Mihai de H - pe atunci Regele Romaniei - a fost mica sau inexistenta ... inseamna ca nu si a facut cum trebuie datoria...a preferat sa paseze responsabilitatile altor persoane

    oamenilor... deschideti ochii ... incercati sa ganditi si voi un pic...nu mai preluati toate informatiile de pe la antene, realitati si eu mai stiu de unde...

    cititi cartile de istorie si incercati sa judecati de ce s au ajuns la asemenea lucruri ...

    parerea mea este ca Mihai nu trebuia sa abdice in decembrie 47. A preferat banii comunistilor si un trai regal in loc sa aiba grija de poporul roman ...

    De ce nu a comentat "Regele" in perioada comunista prin presa internationala si a preferat sa taca ?!?!? oare pentru ca-i taiau comunistii alocatia?

    nici traianel nu i unul dintre cei mai buni ...dar il prefer cu mult fata de rege, uslasi si alti politicieni ...
    in fapt mi se pare singurul presedinte de dupa '89 care cafe ceva pt tarisoara asta ...numai ca singur nu poate prea mult...


    hai sa traiti cum vreti voi!!!
    • -8 (12 voturi)    
      dovezi (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:14)

      habarnista [anonim] i-a raspuns lui toteu

      "A preferat banii comunistilor si un trai regal" - pe bune? ai tu dovezi in acest sens? sau doar ce ai auzit pe la altii pe forumuri? sau spuse de persoane neavizate dar interesate in a arunca cu vorbele?. In care carti de istorie ai citit aceste neadevaruri? in cartile de istorie pe care le-ai citit in comunism?
      "De ce nu a comentat "Regele" in perioada comunista prin presa internationala si a preferat sa taca ?!?!? " - stii tu sigur ca nu a comentat? ai citit tu presa internationala in perioada comunista? sa te intreb ce erai sau unde erai de iti permiteai asta?
  • +12 (16 voturi)    
    CURS DE ISTORIE SI PENTRU CENTRU (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:02)

    TG.MURES [anonim]

    Si Centrul are nevoie de o implicare mai serioasa ;ma refer la presiunile facute de a nu se incriptiona pe tablita monumentului evreilor din Tg.Mures decat inscrisuri in alfabetul ebraic,fara precizarea initiala ca evreii trimisi la moarte din Ardeal,intre 1940 si 1944,nu au fost victimile hortismului.Cum,necum,CENTRUL WIESENTHAL , se face ca nu stie acest lucru.Poate ca-l afla acum! Am discutat cu istorici si mi s-a spus ca referirea scrisa la autoritatile de ocupatie hortysta, ar obliga pe maghiari sa-i scoata din istoria Transilvaniei si pe alti calai,iar unul dintre ei este VAS. Asa ca onorat Centru Wiesenthal,pentru onoarea Dvs., si memoria celor care au fost distrusi de fascism,participati si Dvs. la un curs despre istorie in general si a Holocaustului in special!
  • +9 (19 voturi)    
    Delicat subiect (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:10)

    Alin [anonim]

    "Acesta precizeaza ca "Regele Mihai a avut o influenta minora, daca nu chiar inexistenta, asupra destinului evreimii din Romania"."

    Este ca si cum unul sia lua omor pe strada si tu esti langa cel care ii da omor ii mai dai si tu cate un picior asa usor lu ala de jos dar nu prea esti vinovat ca nu tu lai omorat.

    Eu mai mult il respect pe Antonescu decat pe Mihai pentru ca macar a incercat sa faca ceva pentru tara. Daca reusea intregirea romaniei acum era langa Cuza si Mihai cel Viteaz.

    Omorarea tiganilor si evreilor este a doua parte care nu poate fi scuzata dar poate fi inteleasa prin faptul ca avea nevoie de sprijinul lui Hitler in reintregirea romaniei si a facut niste concesii pe sloganul "scopul scuza mijloacele".

    De fiecare data cand unul dinasta iese si spune ceva toata lumea tace ca e un subiect prea delicat sa si nimeni nu vrea sa fie considerat antisemit.
  • -14 (24 voturi)    
    doar o lectie? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:12)

    profesoru' [anonim]

    Cred ca presedintele ar avea nevoie de mult mai multe lectii, din toate domeniile..
  • +13 (25 voturi)    
    Si daca il respect pe Antonescu (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:21)

    one [anonim]

    va deranjeaza foarte tare?
  • +14 (22 voturi)    
    ce sa spun (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:22)

    piktor [anonim]

    evreii sa-si vada de problemele lor cu arabii si iranienii; nu i-a pus nimeni profesori peste toate natiile ca sa dea "lectii corecte de istorie"
    si Ana Pauker si restul ca ea ne-a invatat istoria corecta si ne-a ajuns
    inca mai tragem
  • +17 (19 voturi)    
    Nuanţe (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:23)

    cobra [anonim]

    Pe principiul că adevărul este undeva la mijloc, eu CRED că Regele Mihai a avut o responsabilitate cel puţin morală, dacă nu chiar şi juridică. Să nu uităm că de multe ori, când mareşalul Antonescu vizita frontul era însoţit de Regele Mihai, deci avea cunoştinţă de ce se întâmpla.
    În al doilea rând, să nu-mi spună nimeni că Regele Mihai nu era informat în legătură cu faptele reprobabile din acea perioadă. Şi, pentru Dumnezeu, ce a făcut? Nici măcar un protest formal.
    Deci, faptele rămân, dar trebuie analizată situaţia obiectiv. Fiecare a avut şi bune şi rele.
  • +18 (26 voturi)    
    tot Antonescu a impiedicat uciderea evreilor... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:33)

    ... [anonim]

    care treceau granita din Transilvania ocupata in Romania... Hitler ceruse ca transfugii sa fie impuscati, iar Antonescu nu a transmis ordinul celor de la granita tocmai pentru ca acest lucru sa nu se intample.

    aici ipocritii wiesenthalieni tac malc...

    evreii ajutati sa fuga din Ardeal de romani precum Raoul Sorban fugeau - ghiciti unde? - in Romania lui Antonescu...

    profitorii de la centrul Wiesenthal si altii asemenea lor profaneaza memoria celor omorati in timpul Holocaustului, inclusiv evrei.
  • -19 (23 voturi)    
    Bomboana pe coliva (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:37)

    Moise [anonim]

    Ultima exprimare a dezacordului referitoare la afirmatiile aberante ale lui Basescu a venit din Israel - Va fi cea mai caustica pentru Basescu. Poate numai in Iran si in PDL mai are adepti.
  • +7 (17 voturi)    
    "...Antonescu ramane responsabil..." (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:45)

    nevermind [anonim]

    Acuma, care-i diferenta intre ce a spus Base si ceea ce spune lectia corecta de istorie predata de Efraim Zuroff?

    Ar fi bine de stiut si care a fost pozitia Regelui in perioada cand Generalul Antonescu ordona uciderea in masa a evreilor si tiganilor...
    Da uite ca raspunsul il gasim chiar in lectia corecta de istorie: "Regele Mihai a avut o influenta minora, daca nu chiar inexistenta, asupra destinului evreimii din Romania"
    Cum se cheama asta...asta cand cineva tolereaza o infractiune?

    Probabil ca Base a vrut sa spuna ca Regele, prin acceptare si tolerarea a ceea ce a facut Generalul Antonescu, este la fel de vinovat si ar fi trebuit sa dea socoteala la fel cum a dat Generalul.
    Prin pozitia Regelui din acele momente, poate fi el considerat complice sau nu?

    Da asta e... Cei care ne scriu istoria si cei care scriu pe la gazete sunt si ei tot niste oameni manatzi de propriile interese si convingeri.
    • +9 (9 voturi)    
      Maresalul Antonescu (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 18:39)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui nevermind

      Pana in 89 istoria noastra o scriau comunisti. Azi, o scriu organizatiile evreiesti si regalisti sustinuti de neputinciosi si iresponsabili nostri politicieni din opozitie.
      Daca pe maresalul Antonescu trebuie sa-l condamnam pentru pozitia sa in problema evreilor, trebuie sa-l cinstim pentru acel "Romani treceti Prutul!" si mai ales pentru faptul ca atunci cand Romania a pierdut, fara ca macar sa traga un glont, 1/3 din teritoriul national si cand marile partide foarte istorice s-au dat la o parte, el maresalul a avut curajul sa ia fraiele tari noastre.
  • +3 (9 voturi)    
    victime (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:54)

    eu [anonim]

    Oare cand se va infiinta centrul ce plange pe rusii care au murit in razboi? Sau Europa depinde prea mult de conducta de gaz ca sa supere tara mama?
    • +5 (5 voturi)    
      Ai vrut sa spui (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:41)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui eu

      Centrul care-i plange pe cei omorati de rusi ?!?

      Centrul ala o sa fie mai populat decat Moscova!
  • +10 (20 voturi)    
    Holocau$t (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:00)

    Cain [utilizator]

    Cititi cartea "Industria Holocaustului" de Norman Finkelstein, profesor de teorie politica la City University of New York. Industria evreiasca a Holocaustului isi reduce la tacere criticii printr-o combinatie de terorism intelectual si santaj moral. Totul a devenit Holocau$t.
    • +1 (1 vot)    
      Yoav Shamir (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 23:14)

      TK9 [utilizator] i-a raspuns lui Cain

      Iar apoi, sa vada si documentarul DEFAMATION al cineastului israelian Yoav Shamir. 90 de minute in care afli despre impostura organizatiilor evreiesti (ADL e in centrul atentiei) mai mult decit e nevoie ca sa dai intr-o hepatita severa daca nu ai ficatul bun. Pentru orice eventualitate, serviti cu multa lamiie!

      Se gasea si pe youtube. Tot il sterge cineva, dar reapare mereu. :-)
  • +13 (23 voturi)    
    bleah! (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:14)

    surghiun [anonim]

    si care este lectia "corecta" de istorie? cea pe care o sustin evreii?
  • +12 (26 voturi)    
    Antonescu - Mare Patriot (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:15)

    Mihai [anonim]

    Antonescu a fost un Mare Patriot si nu trebuie uitat.
    In schimb m-am saturat sa tot aud despre holocaust. Gata s-a terminat. Cred ca este timpul sa ne focalizam spre alte teme. evreii ar trebui sa revada cum si-au luat tara inapoi si cati oameni au suferit atunci dupa retragerea trupelor britanice.
  • +17 (23 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:34)

    Mih. [utilizator]

    Cu tot respectul pt victimile Holocaustului, opiniile si actiunile CSW sunt uneori excesiv de subiective si chiar mai mult decat ata:
    "O parte a comunitatii evreiesti, prin vocea directorului centrului Simon Wiesenthal din Israel, Efraim Zuroff, spun ca nu se pot compara crimele impotriva evreilor cu cele comise sub regimurile comuniste pentru ca rusii au fost cei care i-au eliberat pe evreii din lagare si fara Rusia probabil ca Germania Nazista nu ar fi fost invinsa."
    Din punctul meu de vedere, aceasta pozitionare fata de victimile comunismului este inacceptabila. Daca d-ul Zuroff are motivele domniei sale sa-i ierte pe sovieticii "eliberatori" de popoare, e treaba lui.
    Dar mi se pare total nepotrivit (si fac un efort de politete) ca d-ul Zuroff sa-si permita a vorbi despre lectii de istorie.
  • +10 (14 voturi)    
    Basesescu sa se inscrie la ce... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:42)

    Costin1968 [utilizator]

    ...curs vrea, eu ma inscriu la Centrul Wiesenthal, la cursul "Mini holocaustul palestinienilor"...
  • +9 (11 voturi)    
    de ce nu judecam corect ? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:47)

    ion roata [anonim]

    Atat presedintele tarii,domnul T.Basescu ca si senatorul Sergiu Nicolaescu ca si ati milioane de romani care au suferi turmare actului de la 23 august au dreptate can au afirmat ca abdicarea regelui Mihai a fost un act de tradare a interesului national.Daca MS Regele Midai punea piciorul in prag si rfuza sa abdice,era un act de eroism i nu de tradare.Regele Mihai sa coalizat cu comunistii ronabi si sovietici ca sa tradeze Romania si pe locuitorii sai..Milioane de oameni din Romania au suferit groaznic,ba chiar si-au pierdut viata in inchisorile comuniste.De asta dulaii regalisti au uitat ?
    Amenintarea cu asasinarea a mii de studenti daca nu semneaza actul de abdicare este o minciuna inventata de precursorii actului.Americanii sa nu vorbeasca pentruca si ei ca si regele mihai ne-au tradat lasandu-ne in chiara lui Stalin.
    Nu uitati ca regele Mihai a fost decorat cu cele mai inalte ordine sovietice prin decrete emise de Stalin.
    Cei care nu ati trait acele zile nu aveti nici-un drept sa va dat cu parerea.Realitatea cruda este aceasta.
    Daca regele Mihai isi iubea poporul nu trebuia sa abdice si nu aveau ce sa-i faca decat sa-l inlature cu fota,asa a plecat cu prietenii apropiati si si faramiturile oferite de comunisti.
    • -5 (5 voturi)    
      domnii basescu si nicolaiescu (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 16:39)

      king kuza I [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      au suferit, saracii, cel mai mult, datorita tradarii regelui.
      au avut o viata grea, au fost oropsiti de comunistii pe mana carora a dat regele tzara.
      ei sunt cei mai indreptatiti sa vorbeasca in numele tutulor, celor ca ei.
      dar nu in numele meu.
      intelegi, mai draga ?!
      presedintele ramane presedinte si la supermaket, cand are probleme cu tigancile, si cand ciocneste masina beut, si cand jigneste in stanga si in dreapta.
      regele mihai a dat dovada de noblete, de statura regala, n'a bagat in seama bufonul.
      dupa base, mitica oprescu e cel mai iscusit si bun sa'i urmeze. tot a zis base ca n'are urmas, n'are cui lasa mostenire romania.
      ar continua linia presedintilor -escu.
      la fel de mare vorbitor, in cea mai neaosa si pura limba romaneasca, al romanilor liberi din ferentari si de pe stadionul ghencea !
  • 0 (2 voturi)    
    Covenant ? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 14:47)

    anonim [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=okK_UL7cLe0

    http://www.blacksandjews.com/
  • -15 (17 voturi)    
    Base ar avea nevoie chiar sa ramana repetent (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:18)

    cosmin [anonim]

    Declaratia lui Basescu despre regele Mihai a fost o eroare.
    Maine poimaine o sa-l auzim pe presedinte dand lectii despre Daci si Traci. Va fii inca o declaratie care sa ne faca de ras pe plan extern.

    De la cine a imprumutat Base bani, de la FMI?
    Dragi frumisti va intreb si eu, undemergem cu logica, nu cumva cineva ii insceneaza ceva marinarului sa credem ca EL si Boc sant responsaili pentru economia tarii?
  • +16 (20 voturi)    
    M-am saturat de organizatii... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:32)

    Bogdan [anonim]

    Poate domnii de la organizatie folosesc acelasi cuvint care pe drept il utilizeaza foarte des;
    Maresalul Antonescu nu "a fost inlaturat" , a fost OMORIT. Spuneti asa mai fratilor !!
    Spre deosebire de Majestatea Sa, a murit pentru o idee si a ramas consecvent in convingerile lui. In ce ma priveste , si asta nu inseamna ca sunt de acord cu atrocitatile vremii, un individ care isi mentine un curs fara a abdica de la crezul sau, e mai valoros decit un adaptabil la conuncturile vremii. Da a fost un criminal daca doriti dar si-a luat glontul..spre deosebire de altii care s-au adapostit cu nume false pe unde au apucat.
    Si nu in ultimul rand , vad ca se fac mari concesii regelui cind e vorba de ajutorul acordat evreilor.Ok, dar cum ramine cu aia 130 000 de soldati romani?
    Sau ok, nu conteaza , conform jurnalismuli de astazi ce am pierdut noi, imporatant este ce rol maret a jucat acest personaj in salvarea altor natiuni.
    Eu zic ca suna romaneste , si nu a regalitate acest comportament.
    Ca sa inchei, cine poate sa ma exileze si pe mine prin Elvetia intr-un castel si cu o renta de la comunisti de ceva mii de dolari, va promit solemn ABDIC de la ce vreti voi !!
  • +6 (6 voturi)    
    de ce nu imi place (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:39)

    wiesenthal [anonim]

    si nu am incredere si nic respect pt centrul Wiesenthal:
    uitati declaratia lui Shimon Peres, multumind Romaniei:
    http://www.youtube.com/watch?v=EO7epcOrQ74
    in care "Israel president Shimon Peres thanks Romanian people for helping 400.000 jews on Nazi time"
    si uitati reactia centrului: (stire din foxnews.com)
    "The Simon Wiesenthal Center criticized Israeli President Shimon Peres on Friday for thanking Romania for saving Jews, saying he should have condemned the Romanian state for the tens of thousands of Jews who were killed there during World War II.
    On Thursday, Peres publicly thanked Romania for helping 400,000 Romanian Jews emigrate to Israel during the communist regime that ended in 1989. Peres did that while making the first visit to Romania by an Israeli head of state since 1948 when Israel was formed."
    Ceea ce e interesant, este ca stirea nici macar nu e exacta: SP a multumit pt evreii salvati IN TIMPUL NAZISMULUI, pe cand foxnews scrie altceva: "in timpul comunismului" !!
    Sa mai ai incredere in ziare, ale lor sau ale noastre.....
  • +6 (6 voturi)    
    tot pt wiesenthal (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:49)

    tot wiesenthal [anonim]

    Despre nava struma stiti?
    "Tragedia navei Struma
    Duminica, 25 Februarie 2007 | 00:00:00
    George I. PETRE Contraamiral in retragere Print
    Astazi se implinesc 65 de ani de la drama celor aproape opt sute de evrei - romani care au murit pe vasul Struma, in apropierea coastelor turcesti # Acestia plecasera cu un vas de lemn din dana 10 a Portului Constanta cu speranta ca vor ajunge in Palestina # La bord se aflau 767 emigranti evrei si zece membri ai echipajului # A existat un singur supravietuitor # Toti fugeau din calea urgiei naziste catre Palestina # Dupa mai multe peripetii pe mare, vasul a ajuns in deriva in apropierea coastelor turcesti # Pentru ca evreii nu aveau viza de intrare in Turcia, nava a fost directionata catre o zona de carantina # Aici a avut loc dezastrul, nava fiind lovita cel mai probabil de o mina scapata dintr-un baraj # Contraamiralul Constantin Necula (foto), singurul participant la o parte din evenimente, ne-a descris o serie de amanunte despre tragedia celor opt sute de evrei "
    iata si linkul
    http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/deschidere-editie/tragedia-navei-struma.html
    Exista si un articol HN mai vechi despre acest ultim supravietuitor al navei Struma.. Se pare ca nava a fost torpilata de rusi...Sau nu e atat de important incat Centrul Wiesenthal sa ia pozitie? pai ar contrazice teoriile lor, ca romanii nu au salvat evrei...
  • +6 (10 voturi)    
    Istorie (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 16:12)

    noname [anonim]

    Cu siguranta, maresalul Ion Antonescu a fost si va ramane un mare patriot roman, insa cu parere de rau i-a lipsit intuitia si inteligenta.
    Dupa inceperea razboiului impotriva URSS, trebuia sa ia in calcule si posibilitatea pierderii razboiului de catre germani, si in consecinta sa se opreasca pe Bug si sa pregateasca armata si tara pentru o eventuala confruntare cu armata bolsevica.
  • +10 (14 voturi)    
    stiati ca? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 16:15)

    adrian [anonim]

    Un document absolut senzational. Merita sa fie citit cu cea mai mare atentie.

    Au existat și evrei care au spus adevărul
    Articol preluat din revista Lumea nr. 7/2010

    Discurs ţinut de Benjamin H. Freedman, consilierul preşedintelui W. Wilson, în 1961
    Aici, în Statele Unite, sioniştii şi coreligionarii lor deţin un control total asupra guvernului nostru. Din foarte multe motive (prea multe şi prea complexe pentru a le analiza acum), sioniştii şi coreligionarii lor conduc aceste State Unite, precum nişte monarhi absoluţi ai acestei ţări.
    Veţi putea, evident, considera că este o afirmaţie foarte vagă, dar permiteţi-mi să vă descriu ce s-a petrecut în timp ce noi dormeam.
    Ce s-a petrecut? Întâi s-a petrecut primul război mondial, care a izbucnit în 1914. Mai sunt puţini oameni de vârsta mea care-şi amintesc lucrul acesta. Acest război a fost purtat într-o tabără de către Marea Britanie, Franţa şi Rusia, şi, în cealaltă tabără, de către Germania, Austro-Ungaria şi Turcia. În doar doi ani, Germania practic câştigase acel război: nu doar „de iure”, ci chiar „de facto”. Submarinele germane, care au fost o surpriză pentru întreaga lume, nimiciseră toate convoaiele din Atlantic. Marea Britanie rămăsese fără muniţii pentru soldaţii ei, cu alimente doar pentru o săptămână, după care a urmat foametea.
    În aceeaşi perioadă, armata franceză era zguduită de rebeliuni. Francezii pierduseră 600 000 de tineri pe Somme, în timpul defensivei de la Verdun. Armata rusească înregistra dezertări masive, oamenii îşi luau jucăriile şi plecau acasă; ruşii nu-1 iubeau pe Ţar. Armata italiană era şi ea pe cale de a se prăbuşi. Nu se trăsese un singur foc pe teritoriul Germaniei. Niciun singur soldat inamic nu trecuse frontiera în Germania. Şi, cu toate acestea, Germania era cea care oferea Angliei condiţiile păcii. Germania oferea Angliei o pace negociabilă pe care juriştii o numesc „status quo ante basis”. Aceasta înseamnă „să dăm războiul deoparte şi să considerăm totul aşa cum a
    • 0 (0 voturi)    
      link (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 17:42)

      radu duda [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ca sa citeasca toti cei interesati:

      http://www.scritube.com/istorie/Un-dezertor-evreu-avertizeaza-32968.php
      • 0 (0 voturi)    
        multumesc (Duminică, 26 iunie 2011, 1:19)

        mahabaratan [utilizator] i-a raspuns lui radu duda

        e.....extraordinar
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 18:14)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Ce doresti sa spui prin "cea mai mare atentie"
      Majoritatea retinem idea si unele fapte daca citim normal.
  • -4 (6 voturi)    
    respect (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 16:23)

    ghiula [utilizator]

    tot respectul ptr. Simon Wiesenthal supranumit vanatorul de nazisti! Daca si romanii ar fi avut, dupa '90, un astfel de vanator, cred ca neo-comunistilor le-ar fi fost teama si sa-si puna capul pe perna.
  • +9 (9 voturi)    
    Stimati domni... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 16:44)

    Rescatorul [anonim]

    de la centrul Wisenthal, va mai bagati mult picioarele in istoria noastra si incercati sa ne stricati relatiile bune cu statul Israel? Maresalul Antonescu a avut un moment de ratacire cand a prigonit pe semenii nostri evrei si tigani, dar acest om a fost si este unul din cei mai mari patrioti romani. A murit strigand: "Traiasca Romania"! Va rog frumos, vedeti-va de treaba si nu ne facetio sa ne stricam impresia despre concetatenii nostri evrei pe care ii stimam si ii respectam. Stim cine este directorul Muzeului Holocaustului, un fost profesor de socialism stiintific, care a mutilat constiinte si suflete romanesti. Nu v-am reprosat niciodata ca ne-ati adus comunismul si ne-ati distrus traditiile si intelectualitatea. Putina decenta, va rog! .....Daca sunteti in stare de decenta.
    • +1 (1 vot)    
      esti sigur? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 23:01)

      fghj [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      daca base ar fi fost in locul lui Antonescu (desi comparatia dintre cei doi e cel putin comica) ar fi strigat "sa traiti bine!" da, Antonescu a avut un moment de ratacire, si atunci a fost criminal de razboi. si hitler a fost patriot! asta nu inseamna ca nu trebuie sa-i apreciem meritele. evreii au tot dreptul sa-i comemoreze pe civilii lor ucisi fara aparare. Dumnezeu sa ne ierte! sa nu uitam ca au fost si romani ai nostri!!! la fel si Antonescu, cu bunele si relele lui.CW are dreptate!
      • +1 (1 vot)    
        Nu inteleg ce treaba ai cu Basescu aici? (Duminică, 26 iunie 2011, 9:19)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui fghj

        Basescu nu a negat atrocitatile comise de Maresalul Antonescu, la care subscriu. Astea trebuie condamnate si trebuie ca astfel de acte inumane sa nu se mai repete. Dar, nu putem omite patriotismul maresalului, torturile si umilintele la care a fost supus de catre bolsevici din cauza fostului rege Mihai, care l-a dat pe mana rusilor. Basescu a specificat doar, ceea ce cred toti militarii romani (in afara tradatorilor), ca regele nu a fost un erou, ci a tradat. Asta este istoria noastra, cu bunele si rele ei, nici mai rea si nici mai buna decat istoria poporului evreu, de exemplu. Prin urmare, nimeni nu are voie sa se amestece in istoria noastra si sa ne dicteze cine este patriot si cine nu. Iar, fostul rege Mihai nu este, in niciun caz, un erou. A abdicat si a fugit in momentul in care tara trecea prin momente grele. Probabil ca Base, daca ar fi fost in locul regelui, ar fi preferat sa moara. Si eu la fel. Si, la fel milioane de romani cinstiti si patrioti.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu se poate asa ceva ! (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 17:47)

    Flavius [anonim]

    Cu ce drept vine asta sa ne spuna noua cine e criminal si cine nu ?
    Din cate stiu eu nu Romania bombardeaza fasia gaza saptamanal...sau posibil sa ma insel...posibil sa gresesc cand spun ca in palestina e un fel de mini holocaust in momentul de fata.Dar oricum , arabii nu sunt oameni , ei pot sa moara . Evreii in schimb...
    Daca nenea asta antinazist vrea sa inceapa cu condamnarea criminalilor sa inceapa cu ai lui , poate ca asta i-ar da un oarecare drept sa ii condamne si pe ai altora .
    Alta natie mai victimizata pe planeta asta nu exista . Pur si simplu fantastic...nu poti sa scoti o consoana ca hop iti sare cate un evreu la gat ... Stiati ca in majoritatea statelor occidentale poti fi arestat pt declaratii antisemite ? In schimb daca esti anti-chinez , anti-roman sau anti-kongolez nimeni nu are nici un fel de treaba cu tine...
    Mult succes Iranului in obtinerea armei nucleare . Pana la urma de ce Israelul are dreptul sa o detina si Iranul nu ? O singura diferenta intre cele 2 state .Unii isi doresc sa stearga o tara de pe harta la nivel declarativ iar altii au trecut de la declaratii la fapte , si lucreaza intens in spre a-si indeplini scopul . Si nu ma luati cu"unii sunt stat democratic si altii sunt sub dictatura" ca asta e fix zero . Fanatici religiosi sunt ambele state , diferenta e ca unii isi leaga butelia de gat si altii trimit F-16-urile...
  • +4 (4 voturi)    
    memento mori (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 17:51)

    madonion [anonim]

    Ce tot uita prestigiosul Centru este ca istoria are pacatosul obicei de a se repeta...
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 18:56)

    Mao [anonim]

    Daca abdicat pentru el si urmasi, de ce i se mai spune rege? Este un oarecare care a fost candva rege.. si este singurul din regiune care a abdicat... probabil nu a fost rege niciodata...
  • +6 (6 voturi)    
    Diversiune media (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 19:32)

    viostup [anonim]

    Ati privit cu atentie zilele acestea modul cum a fost tratat subiectul pe anumite canale tv?Priviti cu atentie pozitia diverselor personaje pentru a le intelege rolul in diversiunea media de mare anvergura si extrem de bine organizata ,in mod sigur de la un centru unic de comanda.Sunt relativ rare momentele cand poti sa-i identifici fara greseala pe popandai,iar Basescu are meritul ca a fost singurul pana acum care a reusit sa-i faca sa se deconspire pe foarte multi (in doua sau trei randuri). Incrancenarea cu care latra in cor tradeaza existenta unui adevar covarsitor,extrem de bine ascuns multa vreme ,despre acest popor amarat,adevar care trebuie facut iar pierdut in perdele de fum succesive.
    • +5 (5 voturi)    
      teoria conspiratiei (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 19:58)

      conspirationistul :) [anonim] i-a raspuns lui viostup

      te pomenesti ca o fi vrand Duda sa candideze iar, poate pe listele USL-ului...O fi prins BAse vant si le-a pus bete in roate...
      Sau daca nu cu Duda, cu vreun alt membru al Casei regale..care de curand a devenit "de Romania"
      Prea au sarit de indignare f multi ciudati, inclusiv Iliescu....
      De ce s-o fi dus Mihai la Moscova?? Cum spuneau si altii, sa sarbatoreasca inceputul nenorocirilor pt Ro?
      de cand l-au prins pe Geoana ducandu-se la Moscow pe furis, s-or mai fi desteptat si ei..
      Sper sa nu fie asa, dar poti sa stii ce pact cu diavolul o mai fi facut? Doar nu ar fi pt prima oara...
      • +1 (1 vot)    
        pai... (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 21:20)

        fg [anonim] i-a raspuns lui conspirationistul :)

        daca romanii ar avea de ales intre Duda si Basescu, tu cam ce crezi ca ar alege? si pt intrebarile alea, consulta istoria. sau ai scris dupa dictare?
        • +1 (1 vot)    
          duda?? (Duminică, 26 iunie 2011, 13:40)

          duda??? [anonim] i-a raspuns lui fg

          Nu-s f sigur ca l-as alege.
          iata ce scrie wiki despre el, printre altele:
          "Securitate informer
          Prince Radu has been, as are many other prominent public figures, the target of press attacks[41][42] of having been an informer of Communist Romania's dreaded[43][44][45][46] secret police Securitate during Nicolae Ceauşescu's dictatorship.
          Căminul românesc magazine from Geneva[47][48] published an article by Nicolette (Nicoleta) Franck, a journalist close to King Michael, about whom she wrote many books.[49] The article alleged that Radu Duda was a Securitate agent infiltrated in the Royal House so as to compromise it, on orders from Ion Iliescu, the former high ranking Communist president of Romania and allegedly friend of Radu's father, also a former high ranking Communist. No proof of these allegations was offered.
          In an article published by Adevărul daily, Prince Radu denied allegations of his supposed involvement with the Securitate: "I have not collaborated with the Securitate…in 1986 there was an attempt to recruit me. I refused politely and I was never contacted again."[50] The article revealed that in 1989 Radu’s name was found on a list of 1,000+ people entitled "support persons" of the Securitate. In another interview for the same daily,[51] Radu explained that in 1986 he had been asked by the Securitate to collaborate due to his successful career as an actor: "Everybody who was somebody knew that there was this risk" to be called upon by Securitate to become an informer. At that time Radu had been working on a Iaşi stage as a theater graduate for two years and was about to go on his second and last theater tour abroad to Israel,[52] accompanying two renowned Romanian actors. The former head of the local Iaşi branch of Securitate explained in an interview[53] that a "support person" such as Duda and the other people on the 1,000+ list were not informers, did not sign any agreement with the Securitate, nor did they receive money, but were Communist Part
          • +1 (1 vot)    
            ca Duda compromite Casa Regala e evident (Duminică, 26 iunie 2011, 15:21)

            ... [anonim] i-a raspuns lui duda???

            cu sau fara itele Securitatii sau ale SRI-ului sau ale lui Iliescu et comp.

            nu stiu ce rol putea juca un rege de 20 si ceva de ani in timpul acela. nu stiu cat de mult i s-ar fi putut cere la varsta aceea. mda, poate un pic de nebunie, dar sange rece? un lucru e sigur - ca n-a facut mare lucru...

            greseala lui Antonescu a fost ca a intrat in Rusia. greselile regelui - ca a facut miscarea de la 23 august ignorand intentiile de armistitiu ale maresalului Antonescu. ca a acceptat tacit toate conditiile rusilor, implicit infrangerea si dezastrul Romaniei. ca a acceptat condamnarea la moarte a maresalului (si a refuzat gratierea), fiind, astfel, de facto sluga a rusilor. ca, dupa toate acestea, a acceptat distinctiile rusesti...

            cat despre "Holocaustul" romanesc - poate fi un subiect legitim atata timp cat este cercetat obiectiv - Odessa versus atrocitatile evreiesti contra romanilor basarabeni... pogromul de la Iasi in contextul in care a avut loc... adevarul despre rebeliunea legionara... evreii salvati de romani si de catre regimul Antonescu...
            altfel, e ca si cum am vorbi despre zecile de mii de morti din Transilvania de la 1848 ca fiind toti romani sau toti unguri. adica falsificant complet subiectul.
        • +1 (1 vot)    
          duda?? (2) (Duminică, 26 iunie 2011, 13:42)

          duda?? [anonim] i-a raspuns lui fg

          " a refuzat politicos"?? pe cine, Securitatea?? IN 1986? sI A fost lasat in pace???
          Dar cata ciocolata invelesc marmotele astea????
  • +5 (5 voturi)    
    mai, al dracu tradator mihai.. (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 21:14)

    danarad [anonim]

    ..adica nu a avut nici o putere, l-a arestat pe Antonescu,dar nu are nici o vina pt aia ce sustin cu ....
    ar fi cazul sa va hotariti cine era seful statului, sau cine pe cine a arestat si a fost dat pe mina rusilor,apoi a comunistilor pt. a fi executat..
    nu cred ca cineva din afara tarii,poate sa ne impuna noua,cine este criminal de razboi si cine nu.ar trebui facut un referendum,pt. reabilitarea Mrs. Atonescu, si cred ca rezultatul se stie...
  • +2 (2 voturi)    
    Tare ne mai este frica de adevar, de balcanismul.. (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 21:58)

    Mocanu Mircea [anonim]

    Cand a trimis maresalul evreii unde i-a trimis?Dupa ce au semnalizat in Chisinau si in Basarabia intreaga pozitiile pe timp de noapte aviatiei ruse care nu a asteptat sa treaca perioada anuntata pentru evacuare?Dar acei mari istorici ai nostri care au trait perioada, cum isi explica faptul ca in Bucuresti functiona singurul teatru evreiesc din Europa ocupata?A, desigur o scapare a maresalului care nu avea habar de existenta acestuia si nici de faptul ca evreii refugiati din Europa , o paraseau via Constanta.Mai fratilor nu ne credeti dobitoci chiar daca banii americani au miros de ....si banul "strica orice lege" chiar si pe cea a bunului simt!
  • +2 (2 voturi)    
    In Romania totul e exacerbat poltic! (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 22:47)

    martin [anonim]

    Daca intradevar cineva de la Centrul Wiesenthal s-a amestecat in ciorba politica romaneasa, a gresit probabil fiindca a crezut ca in Romania face cineva consideratii istorice nepartizane si a dat prilejul unor comentarii ala antisemitilor si prolegionarilor.
    Adevarul este ca Basescu nu l-a exonerat cu nimic pa maresalul Antonescu de vinile sale in holocaustul evreilor romani,dar a spus ca regele Mihai are si el raspunderi politice si istorice.
    Vad ca niciun istoric roman, chiar real,nu se poate dezbara de partizanat politic si nu cauta adevarul istoric.
    Semnalez ca utila, dar numai pentru cei de buna credinta, cu situatia barbatilor dinastiei de Savoia din Italia, care doar in 2002 au avut dreptul sa revina in Italia. Nu cred ca cei din monarhia italiana ,au fost mai vinovati decat Mihai si familia lui,dar au fost totusi pedepsiti !
  • +2 (2 voturi)    
    base are dreptate (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 22:55)

    SorinRaducu1309031420101 [anonim]

    regele nu era un oarecare, el reprezenta poporul roman. prin abdicarea lui practic poporul roman s-a predat. un om obisnuit are dreptul sa aleaga viata .... un rege insa trebuie sa aleaga onoarea.
    Si daca nu a facut-o , cu ce drept mai vii acum sa ceri niste drepturi pe care romania ti le-a acordat pentru ca erai rege ? ai ales viata si nu sa fii rege, asa ca traieste-ti viata si nu mai cere averi...
  • 0 (0 voturi)    
    unde dai si unde crapa (Duminică, 26 iunie 2011, 10:10)

    tepes [anonim]

    Nu inteleg ce are s...a cu prefectura ,acest centru vrea publicitate?aici nu era cazul.Insasi expresia trebuie sa-i dam o lectie nu suna bine ,este totusi seful unui stat cu peste 22mil.de oameni iar o anumita formulare care jigneste din start nu se cade
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uiti Darie (Duminică, 26 iunie 2011, 12:23)

    Ruman [anonim]

    Sa fim subiectivi sau obiectivi si sa ne sacrificam din nou eroii?
    "In discursul ţinut pe 25 august 1944, ministrul de Externe sovietic V. M. Molotov a repetat declaraţia făcută pe 2 aprilie 1944: „U.R.S.S. nu are de gând să dobândească vreo parte din teritoriul român sau să schimbe ordinea socială existentă în România."
    Presa vremii, ziarul „France-Soir" de vineri 25 august 1944, anunţa 3 evenimente deosebit de importante pentru Aliaţi:
    1. Sus, pe prima pagină cu litere mari: PARISUL A FOST ELIBERAT.
    2. Jos, dreapta cu aceleaşi litere: ROMÂNIA A CAPITULAT. Regele Mihai a anunţat că poporul său se alătură Aliaţilor.
    3. Jos, în stânga: TRUPELE ALIATE AU OCUPAT MARSILIA.
    Importanţa ieşirii din război a României era covârşitoare.
    Deschidea drumul eliberării Balcanilor fără a fi nevoie de debarcarea Aliaţilor - dar se facea cu sacrificiile romanilor - şi cel mai important lucru după estimarea specialiştilor străini, s-a scurtat războiul cu şase luni."
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 26 iunie 2011, 12:50)

    profu' de istorie [anonim]

    Dar eu nu inteleg de ce toata lumea da vina pe Antonescu pt putinii evrei omorati pe teritoriul Romaniei (multi au fost arestati de legionari , dar eliberati ulterior la ordinul lui Antonescu) ,acesta fiind si un motiv pentru rebeliunea legionara .
    Antonescu Erou National !!!!
  • +1 (1 vot)    
    voi vorbiti? (Duminică, 26 iunie 2011, 15:05)

    MirceaA [utilizator]

    voi vorbiti de lectii? Voi n-ati invatat nicio lectie din toata istoria voastra. Aroganta si obrazbicia v-au adus numai nenorociri de la exilul din Egipt si pana mai ieri.
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Duminică, 26 iunie 2011, 23:32)

      jonathan [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Salut Mircea, permite-mi sa-ti pun doua intrebari:

      1. Cat ani ai?

      2. Cate carti ai citit despre istoria poporului evreu?

      Multumesc - תודה,
      Jonathan
      • 0 (0 voturi)    
        ok (Luni, 27 iunie 2011, 8:53)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui jonathan

        1. Am 52 de ani
        2. Trebuie sa citesti istoria altor popoare cu care au interactionat, ca sa-ti dai seama de ceea ce spuneam eu.
        Am trei prieteni evrei, niste oameni extraordinari, simpatici, cu mult bun simt si care se ingrozesc cand cand vad obraznicia unor semeni de-ai lor. Ceea ce am scris eu sunt chiar vorbele lor.
  • 0 (0 voturi)    
    poze (Duminică, 26 iunie 2011, 20:30)

    George [anonim]

    Pentru cine n-are idee ce a fost atunci, se poate uita aici la poze, in caz ca nu are timp sa citeasca: http://en.wikipedia.org/wiki/Ia%C5%9Fi_pogrom
  • +1 (1 vot)    
    Iar Efraim de una de bun simt si retinere (Luni, 27 iunie 2011, 11:50)

    bogdan [anonim]

    De care se pare ca duce lipsa cronica. Nu a ratat un prilej de a mai spune si el ceva. Poate are probleme mai acute acasa de care ar trebui sa se preocupe decat de politica interna a altui stat. Politetea nu este o optiune cand faci afirmatii despre oficialii altor popoare. Iar Efraim are si aici probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    Nelamurire (Duminică, 3 iulie 2011, 16:31)

    vasile [anonim]

    De ce oare nu intelege nimeni ca Basescu in declaratiile sale nu aproba uciderea evreilor de catre Antonescu, ci trecerea soldatilor romani in Basarabia pt. a o elibera de ocupatia Sovietica?