Ghita, la Antena 3: Voiculescu avea o relatie de acelasi tip cu Maior si Coldea/ Dan Voiculescu: Mi se pare nedrept sa fiu amestecat in aceasta poveste urata

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2018, 22:32 Revista Presei | Radio TV


Dan Voiculescu
Foto: Mediafax
Sebastian Ghita a afirmat joi seara, intr-o interventie telefonica la emisiunea lui Mihai Gadea de la Antena 3, ca fondatorul trustului de televiziune avea o relatie apropiata cu George Maior si Florian Coldea, ceea ce a atras la putin timp interventia, tot telefonica, a lui Voiculescu, care a negat vehement.

"Voiculescu avea o relatie de acelasi tip cu Maior si Coldea", a spus la un moment dat Ghita, adaugand ca l-a vazut si pe patronul RCS-RDS, Zoltan Teszari, "cu ochii mei in sediile SRI de sute de ori". De relatii apropiate cu cei doi i-a mai acuzat pe Cozmin Gusa si pe Rares Bogdan.

Imediat dupa ce Sebastian Ghita a terminat interventia telefonica, pe post a intervenit Dan Voiculescu, tot telefonic, pentru a spune: "Nu am avut niciun fel de relatie".

Voiculescu i-a cerut lui Ghita sa "clarifice situatia".

"Am dovezi ca acesti oameni mi-au furat trei ani din viata pe care nu mai poate sa mi-i dea nimeni inapoi. Mi se pare nedrept sa fiu amestecat in aceasta poveste urata", a spus fondatorul televiziunii de stiri.

Antena 3 si Romania TV, partea a doua a interviului cu Sebastian Ghita: Rar o vedeai pe Codruta Kovesi fara Coldea la aceste intalniri / Eu aduceam lautarii la petreceri

Antena 3 si Romania TV prezinta partea a doua a interviului pe care Sebastian Ghita, fugit in Serbia, i l-a acordat lui Ion Cristoiu. Antena 3 a prezentat partea a doua a interviului cu titlul "Ghita arata fotografia cu Kovesi la el acasa", dar acest lucru nu s-a intamplat nici joi seara, la fel ca miercuri. In schimb, Ion Cristoiu a "descris" fotografia, afirmand ca se puteau vedea, in imagine, de la dreapta la stanga, "socrul lui Ghita, sotia domniei sale si Codruta Kovesi".

Dupa terminarea difuzarii acestei a doua parti a interviului, Cristoiu a incercat sa explice, in studioul Antenei 3, de ce Sebastian Ghita nu doreste sa prezinte fotografia public: "Cred ca nu a obtinut aprobarea de la fosta sotie sa apara in public si era riscul unui proces".

Interviul s-a incheiat in jurul orei 21,20 dar imediat dupa aceea Sebastian Ghita a intervenit telefonic la Antena 3, pentru a explica de ce nu doreste sa publice prezumtiva fotografie cu Kovesi.

Sebastian Ghita a sustinut ca "in acesti an" a facut "o multime de lucruri avantate, poate exaltate, poate agresive in societate" si "viata m-a adus in situatia in care m-a adus".

"Trebuie sa incerc sa imi protejez viata si pozitia si sa incerc sa ma gandesc totusi sa supravietuiesc", a argumentat, inainte de a adauga: "Cu siguranta va promit ca aceasta poza va deveni publica curand".

"Totusi, astept  si eu ca orice om nu sa ne razbunam unii pe altii, nu sa ma razbun eu pe Kovesi, nu sa fac vreo vendeta cu primul adjunct al celui mai important serviciu de informatii", a adaugat acesta.

In timpul acestei interventii telefonice, Sebastian Ghita a precizat ca nu este vorba despre o fotografie, ci despre o imagine dintr-un "filmulet".

"E un film, nu e singura poza, nu e singurul filmulet, si nu sunt singura persoana care are poze, flimulete, cum facem toti prietenii", a spus acesta.

In emisiune a intervenit telefonic si fostul socru al lui Sebastian Ghita, care a sustinut si el ca apare in fotografie alaturi de Laura Codruta Kovesi.

Acesta a declarat "cu toata certitudinea" ca el este cel din fotografie si "doamna de alaturi e doamna Kovesi".

"Am fost acolo moment cu moment", in cele "5-6-7 ceasuri pana la incheierea" petrecerii, pe care o dateaza "prin 2012, noiembrie".

Acesta a mentionat ca nu a mai vazut-o pe Laura Codruta Kovesi "la alte petreceri".

----------

Interviul a inceput cu Sebastian Ghita care sustine ca Laura Codruta Kovesi a fost la o vila a lui, "langa Mizil", unde este si un "mic restaurant". (In paranteze, cu italice, intrebarile lui Cristoiu din timpul interviului)

"La una dintre acele intalniri, la care mai tarziu a aparut si Victor Ponta, a fost si Laura Codruta Kovesi", a spus Ghita

Iata mai jos cele mai importante declaratii facute de Sebastian Ghita in acest interviu:

  • Recunoaste sau nu recunoaste, in acel moment, in acel cerc de oameni, ne consideram prieteni
  • Foarte greu venea la aceste intalniri Codruta fara Florin. Rar o vedeai pe Codruta Kovesi fara Coldea
  • (intrebat cand a cunoscut-o) Ea era procuror general si cred ca am cunoscut-o la una dintre zilele acestea, fie 1 Decembrie, fie a SRI. La astfel de evenimente erau foarte multi oameni, erau sefii institutiilor din statul roman, era coada sa ii stranga lumea mana, sa o bage in seama
  • Se gandea fiecare ca atata timp cat procurorul general te observa in acel mediu, poate ca esti protejat, poate ti se trece mai usor cu vederea o greseala
  • Daca SRI vrea sa arate vreodata o imagine dintr-un sediu, sunt convins ca poate sa o faca
  • (Cristoiu - si lautarii cine ii aducea?) Eu
  • Ne vedeam acolo, mai beam un sprit, mai schimbam doua vorbe, si dupa plecam acasa
  • (cat de mult depinzi in Romania de relatia buna cu baietii de la SRI?) Foarte mult
  • Erau si oameni care nu erau invitati, unii erau prostuti, altii aveau gura mare a doua zi, altii nu cautau proximitatea serviciilor, ci a Cotrocenilor
  • (se nelinisteau cei neinvitati?) Unii da, altii nu. Prietena noastra Elena Udrea nu era nelinistita, pentru ca era protejata de presedinte
  • (Era cineva invitat si care nu venea?) Traian Basescu. Totusi a inteles pozitia de presedinte. Ma intreb cati ii arestau din familie daca mai umbla la chermeze cu ei. Daniel Morar, care a avut o relatie mai rece, mai distanta...








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11768 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Ghita - fugarul penal - delireaza in direct la tv (Vineri, 16 martie 2018, 0:16)

    Boham [utilizator]

    in Romania nu mai avem tanar si nelinistit dar fac PSD-istii penali show tv in fiecare zi.

    TVR a irosit o ora de emisie pe banii romanilor ca sa spune Ghita penalul ca are poze si filmulete pe telefon.

    nu cu vreo crima sau cu vreo infractiune ci cu oameni la o petrecere...e noaptea mintii
    • +21 (25 voturi)    
      Lumina vine de la Antena3 (Vineri, 16 martie 2018, 3:41)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      ...este o competitie internationala cu mare miza. No 1 este Russia Today dar Antenele se apropie periculos.
      Cine poate face cea mai oligofrena propaganda ?
      De 4 ani discutam daca Kovesi a fost la petrecere la Mizil sau acasa la Oprea. Ambele ar fi crime impotriva umanitatii daca sunt dovedite. Nu mai conteaza cate miliarde s-au furat in tara asta, cate miliarde au strans si au ascuns politrucii nostri corupti si impostori !
      • -18 (22 voturi)    
        Ba conteaza pentru ca Kovesi si-a (Vineri, 16 martie 2018, 6:38)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        permis sa minta in direct ca n-a avut relatii de prietenie cu Ghita si n-a fost la el acasa, asa ca voi, sustinatorii ei inca n-ati reusit s-o scoateti din sufrageria lui Oprea si acum hodoronc tronc trebuie s-o mai scoateti si din crama lui Ghita!
        • +19 (21 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 martie 2018, 7:05)

          [anonim] i-a raspuns lui xrogo

          • -3 (7 voturi)    
            Parlamentar, neparlamentar, penal (Vineri, 16 martie 2018, 9:15)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui

            sau nu, onorata Codruta a declarat sus si tare de mai multe ori ca nici n-a fost prietena cu Ghita nici in casa nu i-a fost, oare cat mai trebuie sa minta fiinta asta ca sa vedeti toti ca de fapt este numai poleiala si stralucire, in fapt este un om amoral cu mari carente in educatia juridica!
            • +4 (4 voturi)    
              Uite ce se intampla tovarase! (Vineri, 16 martie 2018, 15:32)

              math_2 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              Am prieteni, oameni educati si de buna credinta, pe care Antenele lui Voiculescu si Ghita i-au adus pe niste pozitii absolut aberante si radicale.Oamenii urasc tot ce se opune PSD+Izmene. Inclusiv UE americani banci companii multinationale....
              Antenele (propaganda ruseasca) dezbina acest popor in mod constant si iremediabil. Riscam sa ramanem pe termen lung o tara "saraca si nasoala", corupta si duplicitara!
              Cu oameni ca tine, multi, dintre noi pentru noi.
          • +7 (7 voturi)    
            prieten (Vineri, 16 martie 2018, 9:54)

            hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui

            Oare Dragnea e prieten cu Trump ? I-am vazut intr-o poza acum un an !
        • +4 (4 voturi)    
          Kovesi nu era in tara cand zice Ghita! (Vineri, 16 martie 2018, 8:21)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Nu era nici procuror-general si nici sefa DNA, in 2012 era la Bruxelles. Oricum, faptul ca dom' profesor Dan Voiculescu era mana in mana cu statul paralel nu mai mira pe nimeni. Felix este unul din capii statului paralel, alaturi de Dragnea, Tariceanu, Ghita, PSD si ALDE.
        • +4 (4 voturi)    
          stai putin... (Vineri, 16 martie 2018, 9:13)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          deci dintre niste televioziuni suspuse politic si niste condamnati penali si un procuror, noi ii credem pe primii?!

          ce dovada a aratat ghita?!
          poza aia care "sa nu o arate la nimeni"?! la poanta aia nu pune botu nici un pusti de 6 ani!

          PS: "stiu ca tu i-ai furat casetofonu de la masina lui tata acu 15 ani" conform "logicii" tale acu esti vinovat de furt si politia trebuie sa te aresteze...
        • +8 (8 voturi)    
          Ma, (Vineri, 16 martie 2018, 9:54)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          daca Codruta dosea vreun dosar drept recunostinta ca a baut in crama,era o problema.Asa,Ghita e suparat c-a dat de baut degeaba.
          Sic!
        • +4 (4 voturi)    
          asa si (Vineri, 16 martie 2018, 10:23)

          csan [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          a fost in sufrageria lui oprea si la casa lui ghita. Atunci nu erau incupati. Deci nu avea niciun motiv sa nu se duca. Nu i-a protejat deloc daca urla toti ca aoleu ce "pretini" au fost ei si este o nerecunoscatoare. Prieteni sau nu sa lase legea sa-si faca treaba, sa demonstreze ( judecatorii) ca au fost cercetati degeaba si pe urma mai vorbim.Iar minciuna este sport national. Toti mint. Uni mai mult ( cezi tot psd cu guvernul lor cu tot) alti mai putin. Este fraiera ca va raspunde la astfel de intrbari, are dreptul la viata privata . NU CONTEAZA CA AU FOST "PRIETENI" DACA NU A EZITAT SA-I CERCETEZE CAND S-A AFLAT CA AU FURAT.
        • +1 (1 vot)    
          Cu atat mai mult (Vineri, 16 martie 2018, 12:40)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          este de apreciat doamna Kovesi, cu cat a demonstrat si demonstreaza ca nici chiar "prietenii" si "prieteniile" nu o determina sa nu puna pe primul loc legea si interesul tarii. A demonstrat ca este un OM in care se poate avea deplina incredere si in viitor, iar acest lucru se va vedea si
          atunci cand va ocupa alte functii inalte in statul roman. Sa auzim numai de Bine!
        • 0 (0 voturi)    
          Poti sa arati cand a zis Kovesi toatea astea? (Vineri, 16 martie 2018, 17:17)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ai un citat exact sau doar inventezi ca toti PSD-istii?
  • -6 (14 voturi)    
    Cine nu are relatii cu SRI nu exista (Vineri, 16 martie 2018, 5:18)

    marian_ulise [utilizator]

    Ca si Voiculescu avea relatii cu Coldea sau nu, important e ca popul de putere este la SRI si asta nu e bine deloc.
    • +2 (4 voturi)    
      Acum in Logica Ta Crescent TV (Vineri, 16 martie 2018, 9:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui marian_ulise

      Ar trebui sa inchida, or asta NU se intampla, ce poate sa insemne asta ? Crescent TV este in continuare in tandretzuri cu Statu Paralel ( generalul Coldea a sugerat asa ceva) sau ceea ce Difuzeaza Crescent TV de la Marea Brambureala din 2012 pana in prezent este nerelevant si plin de neadevaruri care nu servesc cuiva
      • +2 (2 voturi)    
        Ba servesc... (Vineri, 16 martie 2018, 15:38)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Propaganda ruseasca face asta in toata lumea. Mesaje radicale, nationaliste, aberante.
        In numele independentei, libertatii si credintei stramosesti ei "monteaza" milioane de oameni impotriva UE, NATO, bancilor, multinationalelor....
        Popoare slabe si dezbinate, conducatori corupti si autoritari aflati deasupra legii (model Putin/Erdogan) asta isi doresc fratii eliberatori de la rasarit.
  • +8 (10 voturi)    
    Minciuni (Vineri, 16 martie 2018, 8:05)

    bfc [utilizator]

    Eu daca as fi atacat asa cum pretind aceste persoane anchetate si/sau fugite din tara si as dispune de abundenta dovezilor, pe care pretind aceste persoane anchetate ca le detin, le-as prezenta imediat in tribunal ca sa se termine toata treaba asta si ma protejez.

    Apoi nu m-as proteja fugind din tara si odata fugit as tace din gura si nu as urla, nu as face atata fum fara sa prezint ceva credibil, care supus expertizei de examinare ar fi evaluat ca fiind o dovada nefalsificata. Mai ales daca exista persecutia de care acestia acuza.

    Pana acum, acesti fumegatori, au tulburat media si opinia publica cu dovezi care fiind analizate s-au dovedit a fi inregistrari/imagini fabricate.
  • +3 (3 voturi)    
    clar... (Vineri, 16 martie 2018, 9:02)

    liviu_ [utilizator]

    spre deosebire de ghita, voiculescu e tipu ala civilizat de hot... mai doneaza 2% din ce fura... e cu totu altceva...

    amandoi 2 infractori cu acte in regula (dovediti de justitie) etc... nu am ce comenta...

    in tara asta "valorile" sunt voiculesc, ghita, oprea, dragnea. tariceanu si (in primu rand) becali...
    ba unu nu l-at admira pe Andrei Alexandrescu sau Razvan Pascanu sau ca sa schimbam putin tara de rezidenta si (oarecum meseria) cineva de aici https://www.bitdefender.com/company.html

    Nu domne... toti admira crainici tv, patroni de cluburi s.am.d. daca au si un dosar penal e bonus...
  • +5 (5 voturi)    
    Lui Voiculescu nu-i convine! (Vineri, 16 martie 2018, 9:18)

    asavreau [utilizator]

    Să măture cu Gâde în studioul antena 3 și îl credem.Deocamdată este vizibil că Voiculescu finanțează acțiunile împotriva justiției,împotriva DNA și împotriva lui Kovesi.
  • +4 (4 voturi)    
    SRI bun sau rau? (Vineri, 16 martie 2018, 10:36)

    programatoru [utilizator]

    pai ... tinand cont ce fel de gunoaie ajung in parlament, fara logica, fara morala, a caror singura virtute este limba maro teleormaneza, alesi de oameni cu nici 2 clase, asistati sociali, spagari si alte interese si latrine, vazand cat de "bune" sunt legile initiate de ei, tind sa cred ca daca a iesit ceva bun e meritul interferentelor acestea.


    toti imbogatitii politicii de dupa 89, toti politicienii, care au furat si inselat romania, acum ne tin lectii de morala si de cinste, si arata cu degetul catre unii, care spre deosebire de politicienii cu doctorate copy&paste, chiar au scoala, si poate sunt singurii care au tinut tara asta pe o directie normala ...


    eu personal tind sa cred ca SRI in relatia cu politicienii si DNA a jucat pentru ROMANIA , pentru ca dupa nastase si rodica stanoiu unde nimeni nu era trimis in judecata pentru coruptie, decat daca se opunea sistemul care fura tot ce se putea, avem condamnati si daune demonstrate, iar condamnarile la cedo sunt in limite sub media europeana, rata de esecuri in justitie e in limite mici...
  • +3 (3 voturi)    
    Maestrul Vidanjor (Vineri, 16 martie 2018, 11:11)

    Irlandezul [utilizator]

    Maestrul vidanjor Cristoiu, a mai adus o galeata de rahat "parfumat" de la GHita, pe care a varsat-o in "prime time" pe biroul patronului de la Antena3.
    Dar ce avem noi aicea? a exclamat "meastrul". Avem o stire de presa...o bomba nucleara!
    Campionul national la lins klantze la SRI...era....brrrrr tobele, era...chiar Varanul Voiculescu.
    Epilog:Gadea a cerut azil politic la B1 iar Badea a trimis-o pe muma-sa sa-i caute un job la Realitatea, sa-l
    implore cumva pe Rares Bogdan...
  • +1 (1 vot)    
    de ce i se pare nedrept? (Vineri, 16 martie 2018, 12:33)

    iodixit [utilizator]

    televiziunile lui au intretinut rahaturi de genul asta. este vinovat daca nu direct, sigur prin popularizarea si sustinerea acestor mizeri gen ghita, voiculescu ( ;-) )