Băsescu: Cioloș lucrează pe mandat dat de Macron. Nu are dreptul să gândească

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 iulie 2019, 21:21 Revista Presei | Radio TV


Traian Basescu la RTV
Foto: Captura RomaniaTV
Europarlamentarul Traian Băsescu spune că Dacian Cioloș este doar un executant de mandat al președintelui francez Emmanuel Macron și nu are dreptul să gândească singur, susținând că Macron, dacă nu a reușit cu reformele în Franța, nu va reuși nici la nivelul UE.

"Mă enervează ce a făcut Macron, iar el, noi îl vedem pe Cioloș ca exponent, e un executant al mandatelor date de Macron. Realitatea este că, spre deosebire de ultimele 3 cicluri electorale la nivel european, azi PPE plus socialiștii nu mai au majoritate, deci nu mai pot trece prin votul Parlamentului o Comisie. Și atunci trebuie să iei un al treilea, acestea era partidul lui Macron, această mișcare pentru Europa, reînnoirea Europei. Nu o s-o reînnoiască Macron pentru că nu este în stare să reînnoiască Franța. Reformele acute de care are nevoie Franța, nu a reușit la el acasă și vine prin Cioloș să reformeze UE. Sper să nu fie reformată după viziunea lui", a declarat Traian Băsescu la România TV, potrivit Mediafax.

Fostul președinte Băsescu, actual europarlamentar, spune că numirile de la nivelul UE nu au nicio legătură cu unitatea despre care vorbeau liderii europeni la Sibiu.

Despre Cioloș, Băsescu completează: "Nu credeți că are dreptul să și gândească când îl are șef pe Macron? Cioloș lucrează pe mandat dat de Macron. Cioloș este executant de mandat".

Liderul PLUS, Dacian Cioloș, a fost ales liderul nou-înființatului grup „Înnoim Europa” din Parlamentul European. Din grup fac parte ALDE, mişcarea „En marche” şi Alianţa USR-PLUS.



















2908 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    lasa betivane (Duminică, 7 iulie 2019, 21:36)

    Kosmos [utilizator]

    Tu lucrai pt Andronic filiera israeliana Elan si Steinmetz..
    Nu se poate uita cum sustineai Rosia Montana..aveai buzunarele pline tradator de tara..dar va veni vremea si pt tine
  • +1 (5 voturi)    
    Basescu lucreaza pe mandat (Duminică, 7 iulie 2019, 22:01)

    Rahan5 [utilizator]

    dat de Udrea si Cocos.
    (Si mandatul lui ,,Petrov", .....era sa uit)

    Inca Basescu n-a venit cu o pagina de hartie veche cu scrisul lui de la Capitania Portului Constanta din anii '80.
    (ca sa se poata compara daca e scrisul sau in comparatie cu scrisul Agentului Securitatii ,,Petrov")
    Domnule Basescu ! publicul asteapta ! si nu uita !
    Lasa ,,gargara politica" ! si vino cu dovada de ,,proba scrisa" in cazul ,,Petrov".
  • +2 (4 voturi)    
    Cand nu-l mai ia nimeni in seama (Duminică, 7 iulie 2019, 22:06)

    trandafil [utilizator]

    basescu se baga singur in seama.
  • 0 (4 voturi)    
    matrozul continua sa umileasca oameni... (Duminică, 7 iulie 2019, 22:10)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in hahaiturile gloatei. care, sigur, a apreciat intotdeauna sangele.

    nu exista personaj mai demn de dispret.
  • +1 (3 voturi)    
    Adica de ce ar fi Macron nefrecventabil? (Duminică, 7 iulie 2019, 22:12)

    Intermezzo [utilizator]

    Bine, sigur, dupa Basescu cea mai frecventabila ar fi fost Udrea. Dar nu si pentru noi: e batrina.
  • +1 (3 voturi)    
    A fost odata ca niciodata, (Duminică, 7 iulie 2019, 23:00)

    ofCAER [utilizator]

    Un ispravnic pe nume Liviu Dragnea. Vreme de-aproape doua decenii si-a tinut judetul in saracie. Apoi a luat Romania toata ca s-o prefaca tara bogata.
    Il cunoastem bine.
    Are dreptate Base in ceea ce-l priveste pe Macron; nu a reusit sa reformezer Franta si vrea intreaga Europa.
    Nu stiu despre Ciolos, dar ma intreb pe mine: Macron, care a pierdut batalia interna cu Frontul lor Popular, risca el inca o infringere - procurorul european? Si-mi raspund: nu, nu poate risca, din contra, el e nevoit sa se agate de orice succes, pentru a-si reabilita imaginea. Pentru asta Bohnert va fi numit procuror european in dauna lui Kovesi a noastra. Iar Ciolos nu va fi "decit" complice.
  • +5 (7 voturi)    
    'Nu are dreptul să gândească" (Duminică, 7 iulie 2019, 23:08)

    miculescu-rucar [utilizator]

    zici tu basele, dar oare poate sa gandeasca?
    mai bine ne-ai spune cum l-ai numit comisar european pe acest neica nimeni, venit de niciunde?
    macar de eBa se stie cum a ajuns europarlamentar.
    o adunatura de nimicarnite!