Polițistul care a preluat apelul la 112 al Alexandrei: Era un caz deosebit. Mulți zic că am grăbit-o. Trebuia să iau și alt apel, și singur preiau apelurile, nu e nimeni lângă mine

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 1 august 2019, 0:18 Revista Presei | Radio TV


Alexandra
Foto: Facebook Alexandru Cumpanasu
Viorel Florescu, agentul care a preluat apelul la 112 al Alexandrei, a declarat miercuri seară, la Antena 3, că timpul este limitat de aceea nu poate vorbi mult cu apelantul, însă nu a ignorat cazul fetei și nici nu a grăbit-o, deoarece suspinele ei relevau o situație deosebită, potrivit Mediafax.

„Timul este limitat. În momentul în care apare un alt apel, noi trebuie să răspundem la acel apel în 9 secunde, cam atât ține să luăm contact cu apelantul. (...) Avem un timp limitat, cu această presiune a timpului și răspundem acelor cu care suntem în contact și de a prelua celălalt apelant. pentru că nu cunoaștem ce urgență are acela”, a explicat modul de lucru Viorel Florescu, agentul care a preluat apelul la 112 al Alexandrei, la Antena3.

Acesta a mai precizat că anterior discuției cu Alexandra a avut două apeluri în același.

„Apelul cu Alexandra a fost la 11.05, de la STS către mine, dispecer poliție. (...) (Cei de la STS, n.r.), în stenogramă m-am uitat, au discutat destul de mult cu Alexandra. Ce vorbeam cu Alexandra, spunea în cască că a fost răpită și violată. Eu am întrebat... Eu am zis: Aoleu, dați-mi mai repede. (cei de la STS, n.r.). Apoi am discutat eu cu ea, am întrebat din nou dacă știe unde se află, ce s-a întâmplat. E în stenogramă”, a mai spus Florescu.

Florescu mai subliniază că nu a ignorat cazul minorei.

„Era un caz deosebit, așa l-am perceput. Din plânsul și suspinele ei nu era ceva în genul: Hai, las-o, că nu e adevărat. Nu, era ceva foarte serios. (...) Am mai discutat puțin cu Alexandra, după care mi-au apărut apeluri. (...) Mulți zic că am grăbit-o. Faptul că trebuie să iau și alt apel, și singur preiau apelurile, nu e nimeni lângă mine ca să preia și eu să stau liniștit cu fata asta”, mai explică polițistul.

Polițistul care a discutat cu Alexandra, atunci când a sunat la 112 pentru a cere ajutor, ar fi avut o atitudine refractară față de situația prezentată de fată și nu a dat dovadă de implicare pentru a obține mai multe date privind locul în care este sechestrată, arată raportul MAI, potrivit unor surse.

În același raport se mai arată că polițistul nici nu s-a implicat și nu i-a pus Alexandrei mai multe întrebări pentru a fi identificat mai ușor locul în care aceasta este sechestrată.

Totodată, MAI a sesizat parchetul, în urma verificărilor Corpului de Control în cazul crimelor din Caracal, cu privire la modul în care polițistul care a preluat apelul la 112 al Alexandrei a tratat situația prezentată de fată.

5 ofițeri și 3 agenți vor fi cercetați prealabil pentru intervenție.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7960 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    “a cam grabit-o”??? (Joi, 1 august 2019, 0:26)

    V. Istina [utilizator]

    In afara de asta... totul a fost ok, zice el, nici o remuscare... avea si alte apeluri...

    Nu zau? Alte apeluri? Atunci sistemul e pe butuci complet! Si daca vine un cutremur? Ce face? Vorbeste doar cu fiecare apelabt cinci secunde? Astea sunt minciuni ordinare. Orice serviciu de urgenta are cel putin doi operatori, minim! Daca nu e asa... ala nu e 112!
    • +8 (10 voturi)    
      cred ca daca era "Portocala", nu asteptau ora 6 (Joi, 1 august 2019, 1:00)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      cred ca ar fi contactatat imediat DOS si obtinut lista traseului telefoanelor de la operatorul de telefonie mobila.
      Cred ca ar fi spart usa proprietatii, l-ar fi dat cu capul de perete pe suspect, in mod accidental.
      Si poate ii punea si pistolul la tampla sa spuna unde e fata.
      Dar mai bine sa ne uitam pe antena 3.
  • +12 (14 voturi)    
    unde altundeva daca nu la antena3 ? (Joi, 1 august 2019, 0:42)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    unde se aduna marile spirite ale natiei.
    Antena3, rtv, tvr, gusha-tv, b1 si toti promotorii "abuzurilor din justitie" sunt complicii acestor crime.
  • +19 (21 voturi)    
    orice ai spune acum (Joi, 1 august 2019, 0:45)

    pmct [utilizator]

    de ajutat nu ai ajutat-o deloc. Nu te-a dus mintea nici macar ce sa o intrebi. In plus atitudinea ta a fost aroganta. Poti sa spui tu ce ai spune, ce-i inregistrat inregistrat ramane si vorbeste de la sine despre tine ca persoana. Hai sictir incompetentule.
  • +5 (7 voturi)    
    esti un magar (Joi, 1 august 2019, 1:21)

    nalbaroiu [utilizator]

    esti un magar patentat. Nu ai avut pic de empatie fata de fata aia. Nu ai avut suficient training, asta e clar. Nu e numai vina ta, e vina sistemului care te-a pus acolo fara un minim training. Ai stat prea mult timp in politie si ai devenit un robot.
  • +9 (11 voturi)    
    Era un caz deosebit (Joi, 1 august 2019, 2:00)

    Seby30 [utilizator]

    si de aceea ai tratat-o cu atata aroganta si indiferenta. Ti s-a spus ca a fost sechestrata si violata si nici nu ti-a pasat. Iti citeste o adresa de bloc de pe o carte de vizita si iti spune ca e sechestrata intr-o casa si nu bloc si tu insisti cu faptul sa stea acolo ca trimiti echipajul. Unde trimiti echipajul? Unde? La adresa de bloc sau unde e sechestrata? Nici nu te-a interesat, abia ai asteptat sa scapi de ea. Dupa o ora ai sunat-o inapoi pe centralista Sts s-o intrebi cum se localzeaza un numar de telfon.Pai nu stii atat, competenule? Ai promis ca vine echipajul in 2-3 minute, ca doar nu pot "zbura" politistii competenti. Este strigator la cer. Esti la fel de vinovat de moarte Alexandrei ca Dinca. Meriti cel putin 10 ani de inchisoare. Vom iesi pe strada ca sa fii condamnat. Acum au inventat ca Alexandra traieste ca sa scape de orice raspundere penala. Nu dragilor, de data asta nu mai scapati. Va trebui sa raspundeti in fata legii.
    • +1 (3 voturi)    
      criminali (Joi, 1 august 2019, 7:30)

      verucu [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      SEBY ai perfecta dreptate toti au acelaşi comportament faţă de noi ,se cred dumnezei nu au frica de nimic ,mint , fură au minţi diabolice .La Vaslui un politist Vizitiu Mihai a impuscat mortal un şofer ,acum este sub control judiciar şi judecat pentru crimă. Dar unde crezi ca lucrează ? La seviciul 112 singura soluţie o noua poliţie punct .
  • +6 (8 voturi)    
    Porcul (Joi, 1 august 2019, 2:31)

    mitg [utilizator]

    Ca de obicei a ajuns la hantene, mama tuturor ranitilor.

    Demisia, rama.
  • +3 (5 voturi)    
    Ala a fost telefonul vietii si carierei tale, (Joi, 1 august 2019, 10:29)

    John M. [utilizator]

    bou idiot si militian nesimtit! Orice alt telefon ai fi primit, inclusiv ala care te anunta ca ti-a fugit nevasta cu altul in Spania; sau ca iti arde casa; sau ca ne-au invadat rusii, TU NU TREBUIA SA DEVIEZI DE LA ROLUL TAU DE ACOLO PENTRU CA AIA ERA SINGURA TA RATIUNE CA EXISTI PE LUME, CRETINULE!
  • 0 (2 voturi)    
    ai luat bani de la A3? (Joi, 1 august 2019, 11:50)

    Parzival [utilizator]

    Bai nenorocitule, am avut taria sa ascult inregistrarile....e infiorator! Si in loc sa te duci la latrine sa te disculpi ca asta e, ai procedat corect ca ai usuit fata aia ca pe un caine, stii ce ar trebui sa faci: du-te pana-n baie, plangi in pumni cateva ore si dupa aia cauta prin baie o lama fina.....