Florin Citu la Digi24: Firmele care platesc taxele la timp vor avea bonificatii / Nu este vorba de o dobanda la dobanda

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2020, 22:13 Revista Presei | Radio TV


Florin Cîțu
Foto: Captura video
Ministrul Florin Citu a declarat vineri seara la Digi 24 ca cei care vor sa beneficieze de amanarea ratelor pana la 9 luni vor putea face asta pana la expirarea termenului starii de urgenta. "Va fi insa un efort foarte mare si in partea bancilor, si de aceea vom extinde perioada in care se pot face aceste solicitari, dar vom vedea atunci cu cat o vom extinde", a declarat Citu.

Declaratii Citu:
  • Nu putem lua multe masuri deodata ca nu stim cum evolueaza lucrurile, nu putem lua masuri populiste ca sigur vor fi socuri economie si vom avea nevoie de bani
  • Despre dobanzile la rate: Pe perioada celor 9 luni de zile, bancile nu vor mai primi nicio resursa de finantare fiindca nu mai primesc bani. Atunci, vor avea doua variante: fie vor inchide, fie se vor imprumuta de undeva cu dobanda, dobanda care va trebui acoperită
  • Firmele care plătesc impozitele la timp pana pe 25 aprilie vor beneficia de bonificații. Premierul nu a precizat clar daca si cei care au platit deja pana pe 25 martie (plata drepturi de autor etc) vor mai beneficia de aceste bonificatii.

  • Se va face o puternică injecție de capital in piața.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3656 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Beneficiezi de amanare daca n-ai pierdut slujba? (Vineri, 27 martie 2020, 22:42)

    Boham [utilizator]

    Asta e de fapt singura intrebare


    Ce inseamna 'afectat indirect'?
    daca eu lucrez de acasa sunt afectat
    • 0 (0 voturi)    
      pai de ce ? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 8:34)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      de ce sa beneficiezi de amanarea ratelor daca ai acelasi venit ?! ar fi corect ?!
      • 0 (0 voturi)    
        dar daca faci COVID si ai acelasi venit??? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:41)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        Da, mi se pare corect ca intr-o perioada de criza ca asta sa beneficiezi de posibilitatea asta DACA VREI
        • 0 (0 voturi)    
          si la alimente n-ar trebui tot asa ? (Luni, 30 martie 2020, 14:07)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          si la alimente n-ar trebui tot asa, sa fii scutit o vreme de plata lor ?! si in general, atunci cand cineva este bolnav (nu neaparat de COVID, sa zicem de cancer) n-ar trebui, DACA VREA, sa nu plateasca nimic ?!
  • -1 (3 voturi)    
    Chiparosule, ia zi-ne tu cam ce fel de (Vineri, 27 martie 2020, 22:51)

    Tayen [utilizator]

    măsură este prelungirea voucherelor de vacanță? Economică, socială sau... populistă!? N-au medicii echipament de protecție, se îmbolnăvesc pe capete ei, asistentele și infirmierele dar voi dați pomeni, n-ați mai avea zile de criză.... Voi și pesedeul, colegi și frații voștri de alianță.
  • +1 (3 voturi)    
    Omul acesta are probleme (Vineri, 27 martie 2020, 22:55)

    Fides [utilizator]

    Deci nu e dobanda la dobanda, ci e dobanda ce se adauga la principal. Principal la care se plateste dobanda. Fantastic. Coronavirus e purificare. PNL, adio.
  • 0 (0 voturi)    
    Practic,bancile dau noi credite cu dobinzi vechi (Sâmbătă, 28 martie 2020, 1:06)

    D-or [utilizator]

    Numarul cererilor de creditare a scazut drastic, la fel si dobinzile actuale, care au devenit chiar negative.
    Foarte putini romani si-ar mai fi dorit vreun credit nou, iar creditele vechi sunt aproape incheiate.

    Zilele de glorie a bancilor pareau apuse, si-au inchis deja sediile.

    Noua masura e mana cereasca pentru banci, care vor acorda, practic, milioane de imprumuturi (cu valoarea dobinzilor pe 9 luni) la care se vor aplica clauzele din contractele vechi, cu dobinzi astronomice si cu tot felul de asigurari si comisioane.

    Ceea ce e o tragedie pentru omenire, e motiv de imbogatire pentru banci.