Cum arată un oraş din Bihor după ce primarul i-a pus pe asistaţii social la muncă (ebihoreanul.ro)

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 9:50 Revista Presei | Subiectele Zilei


Curatenie cu asistatii social
Foto: Facebook
Primarul orașului Marghita, Marcel Sas-Adăscăliţii, a recurs la asistații social pentru a face curățenie în localitate, sub amenințarea că cine nu respectă programul de muncă riscă să piardă ajutorul sociale, scrie ebihoreanul.ro.

Persoanele care beneficiază de ajutoare sociale și sunt apte de muncă au adunat gunoaiele din parcurile oraşului, au măturat străzile şi parcările şi au curăţat şanţurile şi rigolele. De asemenea, alături de angajaţii Primăriei, au igienizat şi făcut reparaţii şi în clădirile oraşului, precum săli de sport sau case sociale.

„Beneficiarii de ajutoare sociale au lucrat în principal la curăţenie în zonele verzi din oraş. Am făcut un program strict pentru fiecare beneficiar, iar cei care nu l-au respectat suportă consecinţele. Dacă un asistat social are cinci zile pe lună de lucrat şi se prezintă doar în patru zile, pierde ajutorul social”, a declarat primarul pentru, ebihoreanul.ro.

În luna decembrie, din cei 108 marghiteni beneficiari de ajutoare sociale, 18 au fost apţi de muncă, dar doar 16 au şi respectat programul impus de Primărie, aşa că doi nu vor mai primi de acum ajutorul de la stat. „În luna noiembrie a fost la fel, două persoane au rămas fără bani”, a mai spus Sas-Adăscăliţii.

Primarul a mai spus că în perioada următoare va face verificări în cazul asistaţilor care nu sunt apţi de muncă, deoarece numărul lor este curios de mare.

Aflat la primul mandat, după ce a candidat ca independent, Marcel Sas-Adăscăliţii a luat şi decizii privind transparentizarea Primăriei Marghita. Şedinţele de Consiliu Local sunt transmise în direct pe Facebook şi tot pe reţeaua de socializare primarul publică zilnic noutăţi privind activitatea sa şi a colegilor săi. În plus, toate mesajele sale au şi traducere în limba maghiară, ţinând cont că în Marghita aproape jumătate dintre locuitori sunt maghiari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30977 vizualizari

  • +46 (62 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:06)

    [anonim]

    • +1 (13 voturi)    
      E Adăscăliței (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:08)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui

      Deci un om bine crescut, fiu de intelectuali după cum îi spune și numele.
    • +3 (5 voturi)    
      rulajul conteaza (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:48)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui

      până acum doar aruncau, acum aruncă și strâng. ...e destul de clar ca de aruncat trebuie să continue să arunce, pentru ca dacă încetează să arunce o sa îi puna să la altă muncă poate mai grea.
      • +1 (3 voturi)    
        ha (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 15:24)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        Era bine daca s-ar fi aflat cine si cum arunca gunoaiele in locul respectiv. Poate primarul ar trebui sa instaleze niste recipiente de colectare in locul respectiv.
    • +7 (7 voturi)    
      cât de (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui

      mulți nu sunt de acord cu tine !!!
      Și-or da seama că implicit sunt hoți și paraziți?
    • +11 (13 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 14:51)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui

      Si este dovada ca romanul nu face treaba decat daca il ameninti la portofel...

      Eu nu inteleg fraza "Persoanele care beneficiază de ajutoare sociale și sunt apte de muncă". Stiam ca exista cuvantul "lenes" sau sintagma "pierde-vara".

      Nici nu ar trebui sa fie legal parerea mea... da, sunt istuatii cand esti apt dar nu gasesti ca nu se cauta specializarea ta. Dar la un moment dat trebuie sa iei decizii, bani sau nimic. Asa ca daca e loc liber la spalat toalete, ar trebui luat decat sa nu ai sursa de venit. Dar e mai bine pentru roman sa ia bani pe stat degeaba.

      Pai tineti minte cazul brutariei cu strainii ? Cum au fost invinuiti pentru tot de la covid pana la orice si era amenintat brutarul sa ii dea afara ? S-a grabit vreun roman pe posturile alea? Nu... La fel si muncitorii (partial) calificati. Ne plangem ca ne iau asiaticii locurile de munca pe santier, dar cand e de facut treaba fac de mantuiala si se mira ca ii dau afara si inlocuiesc migranti pe locurile lor care fac treaba de o mie de ori mai buna.

      Da, exista si romani harnici si muncitori. Dar incepe sa fie o rasa pe cale de disparitie :(
      • +1 (3 voturi)    
        Pe cale de disparitie (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 18:45)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        pentruca multi dintre acestia sunt plecati la munca in Occident.
  • +34 (46 voturi)    
    FB (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:09)

    falcoind [utilizator]

    exemplu de urmat pentru toate orașele comunele din RO
  • +14 (34 voturi)    
    primar cu har (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:22)

    Clef [utilizator]

    asta înseamnă a fi un bun gospodar; nici nu-i de mirare, socotind că-i Sas (spre deosebire de Mona Aspirtoasei, edil-șef în multe alte primării).
    • -2 (6 voturi)    
      vezi (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:14)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Clef

      că-l cheamă și Adăscăliţii, ceea ce te duce cu gândul la Moldova.
      Dacă te opreai la ” ... un bun gospodar” era ok, dar a trebuitr să-ți dai cu stângu-n dreptul și cu patriotismul local peste intelect.
  • -19 (41 voturi)    
    Pozele Înainte și Dupa prezintă locații diferite (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:28)

    Argon [utilizator]

    Fotografiile trebuie sa arate exact același loc, înainte și după curățenie. Intre cele doua locații nu se poate însa stabili nici o corespondenta!!

    Citat:
    "Primarul orașului Marghita, Marcel Sas-Adăscăliţii, a recurs la asistații social pentru a face curățenie în localitate, sub amenințarea că cine nu respectă programul de muncă riscă să piardă ajutorul sociale"
    • +8 (16 voturi)    
      minus (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:31)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      cunoastem, nimic nu e bun pentru unii ca tine! In a doua poza se vad sacii cu gunoi strans, ce vrei mai mult?
    • +5 (13 voturi)    
      Esti dus (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:46)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Ardelenii sunt buni gospodari, daca nu crezi nu mai comenta du-te acolo sa vezi realitatea. Si asa ar trebui sa faca toti primarii, la lucru nu la intins mana.
    • +8 (16 voturi)    
      Asa e (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 14:54)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Prima poza e curtea primarului, a doau e poza de la Miami sau Niagara... te-ai prins !!!

      E posibil sa fie aceeasi locatie, dar nu sa fie luate FIX din acelasi unghi, ci e posibil sa fie efectul radiatiei 5G pe iarba. Hai fii sincer, te-ai gandit si la varianta asta, nu? Plus e prea plat terenul pentru o planeta ipotetic rotunda. Sau o fi iluzie optica ca efect secundar de la vaccinuri.

      Ma fascinati cum vedeti conspiratii in orice. O lauda pentru initiativa nu aduci, dar conspiratii, ohoooo, imediat. Sunt poze din locuri dfierite, nu exista corespondenta, aoleu, totul e o miunciuna, vin reptilienii, pazea!
  • +25 (41 voturi)    
    Bravo lui ! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:39)

    Ochiana [utilizator]

    Ar trebui generalizat qacest mod de lucru si pe la alte primarii din tara
    • +7 (13 voturi)    
      La toate primăriile din țară. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:39)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Și verificate la sânge toate hârtiile ce generează asistența acordată acestor indivizi. Că și în acest caz există multe suspiciuni de fals în acte sau acordarea de hârtii neadevărate de către medici.
  • +9 (11 voturi)    
    lege pentru combaterea "dreptului" la lene (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:07)

    clencix [utilizator]

    Trebuie cadru legislativ pentru sprijinirea muncii în locul lenei agresive, pentru ca cei puși la muncă să nu conteste în justiție agresarea "libertății omului" de a nu face nimic și să solicite a fi remunerat în virtutea dreptului la viață (pe seama altora). Ca și combaterea "dreptului" de a nu învăța și de a solicita apoi sprijin de milă că nu găsește loc de muncă după priceperea sa. Cu pedepse aspre pentru "experții" care înlesnesc lenea pe șperțuri pentru certificate măsluite.
    • -4 (4 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 16:36)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Gata, te-ai saturat sa minti cu serii de cifre pe care le inventezi?
      Sau s-au prins ca esti foarte Putin eficient, spre deloc.
      • 0 (0 voturi)    
        se mai rărește pleașca (Duminică, 3 ianuarie 2021, 20:17)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Mai calculează și tu, nu aștepta para mălăiață.
  • +5 (7 voturi)    
    Excelenta initiativa! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:46)

    Azra [utilizator]

    Ar trebui generalizata si transpusa de Parlament intr-o lege pentru toate autoritatile locale. Poate ca noul Parlament va lua o asemenea initiativa!
    • +5 (5 voturi)    
      Legea exista din 2001 , (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 16:28)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      iar obligatia prestarii de ore de munca in contul ajutorului exista din 2018 , numai ca nu se aplica de toate primariile. Majoritatea primarilor se gandesc ca daca ii pun la munca pe asistati , astia nu-i mai voteaza la alegeri...
  • -13 (19 voturi)    
    Aplaudati un abuz (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:47)

    Alui [utilizator]

    Unde scrie in lege ca ajutoarele sociale sunt conditionate de munca in folosul comunitatii?
    Cu ce drept a retinut primarul acei bani? Ce ar fi daca postasul ar retine banii pensionarilor pana nu i-ar face lui curatenie in curte?
    Pe acelasi principiu, primarilul poate retine si pensiile tot asa.
    Am vazut ce mizerie era pe campul respectiv inainte. Cine a aruncat mizeria respectiva acolo? Poate a fost chiar primarul. Politia a amendat pe cineva pentru mezeria aruncata?

    Primarul se bazeaza pe faptul ca celor caror le-a retinut banii sunt prea saraci sa il dea in judecata. S-ar putea sa aiba surprize.
    • +7 (9 voturi)    
      Ia tu frumusel legea 416/2001 (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 16:33)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      si citeste-o , si o sa vezi ca e perfect legala taierea ajutoarelor. Si pentru ca sunt baiat bun si ma gandesc ca daca o citesti toata o sa te surmenezi , e suficient sa citesti art. 6 si art. 16.
      • -2 (2 voturi)    
        Vezi tu articolul 18(1) si 20(4) (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 20:00)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        (1) Plata ajutorului social se poate suspenda numai prin decizie a directorului executiv, în următoarele situații:
        ....
        (4) Încetarea plății ajutorului social se face prin decizie a directorului agenției teritoriale, pe baza documentelor prevăzute la alin. (3), începând cu luna următoare celei în care s-au constatat situațiile prevăzute la alin. (1).

        Decizia nu o ia primarul!
  • -14 (16 voturi)    
    Vreau numele celor doi carora li s-au furat banii! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:05)

    Alui [utilizator]

    Vreu sa-i ajut. O sa le platesc si avocat sa-l dea in judecata pe primar pentru furt.
    O sa am o discutie cu primarul eu insumi.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu mai apela la avocati , (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 16:33)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ca o sa-ti rada in nas cand o sa auda ce le ceri!
  • +9 (11 voturi)    
    Ordine si curatenie in Bihor ! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:28)

    Dilematic [utilizator]

    Consiliul Judetean Bihor (presedinte Ilie Bolojan) a adoptat o hotarare privind obligarea de catre consiliile locale la activitati in folosul comunitatii a tututor asistatilor sociali apti de munca precum si sanctionarea pecuniara a Primariilor care nu asigura curatenia permanenta a spatiilor publice atat in localitati, cat si pe marginea drumurilor publice in afara localitatilor, din raza de competenta..
  • -7 (17 voturi)    
    bun (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:30)

    cucuveauamov [utilizator]

    poate ii implica astfel cineva si pe Orban, Voiculescu, Nazare si alti asistati
  • -10 (16 voturi)    
    Definitia populismului (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:52)

    Alui [utilizator]

    Cine a aruncat mizeria acolo? Ce amenzi a dat politia celor care au aruncat mizeria respectiva? Cui apartine terenul? Cine trebuie sa faca curatenie acolo?
    Asa, hai sa ne legam de cei mai amarati si oropsiti oameni si sa ii obligam sa fie sclavii nostrii si noi sa ne batem cu caramida in piept pentru asta!
  • +10 (12 voturi)    
    Super! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 13:33)

    sfarleaza [utilizator]

    Dar inca mai e de lucru la manarelile medicilor care au dat certificate de incapacitate de munca. Nu pot sa cred ca din 108 doar 18 sunt apti!
  • +4 (10 voturi)    
    Și unde nu sunt asistați, puși bugetarii. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 13:46)

    Tayen [utilizator]

    Trebuie și pe ăștia să-i pună careva la muncă!
  • +6 (10 voturi)    
    Scutirile de muncă se obțin dubios. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 14:15)

    asavreau [utilizator]

    Trebuie pedepsiți cei care dau scutiri cu larghețe,înmncurajând lenea și hoția.Medicii care fac asta ar trebui să li se ridice temporar dreptul de liberă practică și în caz de recidivă,dosar penal.
  • -12 (16 voturi)    
    Bravo! O reclamatie la Comisia Europeana va mai .. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 14:53)

    Alui [utilizator]

    ...lipsea. Succes!
    • +4 (8 voturi)    
      Ho ba , ca te faci de ras! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 16:35)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Ce reclamatie la Comisia Europeana ? Legea e clara : ca sa primesti ajutor social trebuie sa prestezi o munca , nimic nu e gratis.
      • 0 (0 voturi)    
        Stai pana face vreunul Covid si le da la toti! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 20:23)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Sa-l vad pe primar daca se mai lauda cu asta, mai ales dace mor cativa si se imprastie boala la angajatii primariei.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai da , ca toti care muncesc (Duminică, 3 ianuarie 2021, 22:03)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          in tara asta se imbolnavesc si mor! Da se imbolnavesc de lene si mor de la atata intins mana !
    • -1 (3 voturi)    
      Bagati cate minusuri vreti, rotile legii s-au pus (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 17:27)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ... in miscare. Romanul vad ca e haiduc pe invers. Primarul asta o sa primeasca o lectie, ca nu face cu banii statului ce vrea el. Legea e lege!
      Ce i se poate pune in carca:
      -abuz in serviciu (a refuzat sa distribuie banii alocati pentru ajutoare sociale primiti de la stat, beneficiarilor. Ce a facut cu banii de fapt? I-a returnat sau folosit pentru altceva);
      - insusirea fara drept a banilor celor doi, carora nu l-ea dat banii, si carora le erau destinati banii, adica delapidare de fonduri/furt;
      - sclavia celor care au prestat munca pe gratis, de fapt banii le se cuveneau oricum.
      La multi ani primare! Dupa gratii!
  • -3 (5 voturi)    
    Studentii sunt urmatorii pe lista, nu? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 15:21)

    Alui [utilizator]

    Si bursa sociala tot ajutor social e!
  • -1 (1 vot)    
    deci, ungurii nu știu românește (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 15:54)

    visio [utilizator]

    poate că e mai bine pentru calitatea vieții lor să renunțe la cetățenia română, pentru care oricum, nu fac niciun efort, deci nu o merită!
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari pedesereului! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 18:06)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Felicitari pedesereului pentru viitoarea victorie in alegeri!

    Cu cine credeti ca vor vota cu ameble maini toti acei asistati sociali si intregile lor familii, dupa ce au fost pusi la treaba??
    • +1 (1 vot)    
      S-ar putea sa fie singurii (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:07)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

      votanti ramasi ai psd-ului. Ceilalti sigur nu vor mai vota psd niciodata. Si cred ca sint mult mai multi decit crezi.
  • -3 (7 voturi)    
    sclavagism (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 19:18)

    alaz [utilizator]

    pentru ca oamenii astia sint fortati sa lucreze pe nimic
    daca se lovesc nu se considera accident de munca
    n-au asigurare , n-au nimic
    lucreaza in regim de puscarie
    nu se respecta nicio legislatie a muncii deci e ilegal
    unde mai pui sa e si concurenta neloiala , pentru ca o firma de servicii e obligata sa plateasca o suma de taxe
    daca vreti sa-i puneti la munca , ok ,dar respectatile drepturile , pentru ca ei n-au multa carte si nu stiu sa se apere de smecheri si scmecheriile unora
    de protectia muncii ati auzit ? ,
    • -1 (1 vot)    
      Plus ca pot lua si raspandi Covid! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:25)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui alaz

      Primarul e prostul harnic!
      • 0 (0 voturi)    
        Băi, de ai apărut, șefule? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 23:37)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Ești regățean, așa-i? Bugetar din tată-n fiu. Și „alaz” la fel, fac pariu.
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt capitalist adevarat (Duminică, 3 ianuarie 2021, 10:50)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Anul trecut am castigat 60 de mii de euro la bursa. Sunt pentru munca, dar in conditii corecte, munca facuta de oamei calificati si platiti corect. Sunt impotriva muncii fortate. Nu traiesc in Romania.
          Sunt impotriva prostiei, ipocriziei si rautatii gratuite. Cand se duce lumea la biserica benevol, cati dintre voi ati racnit pe-aici din toti rarunchii “Covid, Covid”. Cand sunt oameni expusi fortat la Covid, in cazul asta, aplaudati. De ce?