Sorin Grindeanu: Am auzit mesajul protestatarilor, i-am auzit de multe ori in direct, stau pana seara tarziu la Guvern

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 februarie 2017, 23:57 Revista Presei | Radio TV

Sorin Grindeanu la Realitatea TV
Foto: Captura Realitatea TV
Premierul Sorin Grindeanu a declarat sambata seara, la Realitatea TV, ca a auzit mesajul celor care protesteaza seara de seara in fata Palatului Victoria, de multe ori "in direct", pentru ca sta pana tarziu la Guvern, si tocmai de aceea Executivul a luat decizia de a abroga controversata Ordonanta 13 ce modifica legislatia penala.

Intrebat, intr-o emisiune la Realitatea TV, ce mesaj le transmite celor care ies in continuare in strada sa protesteze impotriva Guvernului, premierul Grindeanu a raspuns: "Am auzit mesajul lor, am actionat in consecinta. Nu mi-am dorit nici eu, nici Guvernul, nici partidul (...) sa ajungem la divizare. Auzindu-i, si eu si colegii am luat aceasta decizie de a abroga (OUG 13, n.r.)".

"I-am auzit de multe ori in direct, pentru ca, sa stiti, stau pana seara tarziu in cladirea Guvernului", a adaugat premierul, punctand ca "e de apreciat ca au fost manifestatii desfasurate intr-un cadru conform legii, fara altercatii... cu o singura expectie, pe care cred eu ca nici nu trebuie sa o luam in calcul".

"Partea civica din tara noastra pare ca s-a trezit si este capabila sa reactioneze, indiferent cine este la guvernare sau cine e presedinte, iar asta e un bun castigat pentru tara noastra (...) pare capabila sa reactioneze la orice pare ca nu este explicat destul, ca nu este transparent, ca nu e comunicat asa cum trebuie, iar asta este un lucru bun", a mai spus el.

Intrebat daca ii este teama ca va fi pus sub acuzare, el sau Guvernul, pentru modul in care a fost adoptata controversata ordonanta, Grindeanu a raspuns ca n-are "niciun fel de motive". "Eu si colegii mei - ati vazut si stenogramele - am actionat conform legii. Ba mai mult decat atat, am vazut si decizia Curtii Constitutionale, care spunea `Guvernul a actionat legal`", a argumentat el.

Alte declaratii ale lui Sorin Grindeanu:
  • Ne aflam astazi in situatia in care acel OUG 13 a fost abrogat, dar in continuare avem acele probleme - decizii ale CCR care nu sunt puse in practica, in continuare avem situatia din penitenciare, in continuare suntem sub posibila sanctiune a CEDO
  • Trebuie o dezbatere larga, transparenta, pentru ca trebuie rezolvate aceste probleme
  • (Despre scandalul adoptarii cu OUG 13) A fost un concurs de situatii (...) Au fost chestiuni care au venit dinspre Ministerul Justitiei, am considerat ca nu au fost discutate suficient
  • A venit presedintele la sedinta (de guvern), dar deja decizia noastra era luata, cu elefanti sau fara elefanti, era luata, de a nu intra pe ordinea de zi acele puncte
  • Faptul ca acea masura, acea ordonanta - care n-a fost comunicata foarte bine, a fost un concurs de imprejurari - a dus la o anumita scindare, eu impreuna cu Guvernul am hotarat sa o abrogam pentru ca lucrurile mergeau spre o divizare nesanatoasa
  • Va subliniez, Guvernul pe care il conduc este unul politic, sustinut de o majoritate solida, care si-a aratat aceasta soliditate in Parlament. Actiunile pe care le luam la Guvern sunt in concordanta cu programul de guvernare votat de oameni
  • Relatia mea cu Liviu Dragnea este absolut la fel cum era si in urma cu o luna si jumatate, cand nu eram nici macar propunere de prim-ministru
  • Nu exista tensiuni in PSD. Ca mai sunt anumite luari de pozitie... e democratie
  • Era de datoria mea ca prim-ministru ca prima vizita oficiala sa o fac la Bruxelles. Am mers cu situatia la zi, cum am gasit-o, si cu ce vrem sa facem
  • (Vreti sa slabiti lupta anticoruptie?) Nu, si asigur inca o data de acest lucru. Nu trebuie sa slabim mecanismele cu care sa luptam impotriva coruptiei. De partea cealalata insa, sunt drepturile si libertatile cetatenesti
  • (Cine va fi noul ministru la Justitie?) Am avut discutii in aceste zile; propunerile trebuie sustinute de coalitie, e un guvern politic. (Va fi din societatea civila?) E una din variante
  • (Despre dezbaterea de la Ministerul Justitiei) A fost minusul principal al acestor actiuni, faptul ca nu s-a transmis bine ceea ce am facut, faptul ca au fost lasate semne de intrebare, faptul ca au aparut lucruri in piata care nu erau conforme cu realitatea - nu s-a discutat niciodata sa se aprobe ordonanta pe gratiere sau amnistie
  • Reafirm ca orice decizie de acest tip va fi facuta in viitor in mod transparent, printr-o dezbatere larga, astfel incat decizia urmatoare, fie ca va fi luata in Parlament sau in Guvern, sa fie cat mai larg explicata
  • Problema ramane in continuare, acele decizii ale CCR trebuie puse in acord cu Codul penal si Codul de procedura penala

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























8540 vizualizari

  • +49 (53 voturi)    
    Grindeanu se preface ca a inteles (Duminică, 19 februarie 2017, 0:35)

    Kivek [utilizator]

    "Partea civica din tara noastra pare ca s-a trezit si este capabila sa reactioneze...la orice pare ca nu este explicat destul, ca nu este transparent, ca nu e comunicat asa cum trebuie"

    oamenii au iesit pt ca OUG 13 a fost data cu dedicatie pt PENALII de partid, majoritatea din PSD dar si din alte partide, nu pt ca n-ati explicat destul cum mintit tu
    • +38 (40 voturi)    
      A auzit (Duminică, 19 februarie 2017, 4:40)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Nu a inteles.
      • +20 (24 voturi)    
        vom striga mai tare (Duminică, 19 februarie 2017, 9:40)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        demisia infamului guvern
        p$d ciuma roshie
        scoaterea p$d in ilegalitat !
        • +8 (8 voturi)    
          Stau până târziu la guvern (Duminică, 19 februarie 2017, 12:16)

          SorinelCatelFidel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Până cand inchide la crâșma subvenționată de la cantina. Apoi vin cățeii de la serviciul de pază și slugărnicie, îmi ling mâinile, că hai sefu acasă că s-a făcut târziu. Mă iau pe făraș, mă bagă în merțan și mă lasă pe pres.
      • +12 (12 voturi)    
        A auzit dar nu-i pasă. (Duminică, 19 februarie 2017, 11:57)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Grindeanu face numai ce-i spune Dragnea și Asociația Pușcăriașilor.
    • +9 (9 voturi)    
      Totul pare la Grindeanu (Duminică, 19 februarie 2017, 12:43)

      Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      El a ramas in realitatea lui alternativa.
  • +43 (45 voturi)    
    Si pontalaul statea pana tarziu (Duminică, 19 februarie 2017, 1:11)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si plebea credea ca el munceste, hahaha, si ala facea combinatii cu Gashka Nebuna, Shova Cap de Peste, Guitza Mafiotul...Faceau autostrazi in carioca, inventau taxe gen aia pe stalp sau 7centi pt autostrazi. Rezultatul se vede in vilanul Hollywood al lui ponta sau in contul sau offshore garantat Kaimunaz.
  • +37 (41 voturi)    
    ce e 'legal' ptr voi...e crima ptr noi (Duminică, 19 februarie 2017, 1:12)

    Coco Whistle [utilizator]

    legea bunului simt, a moralitatii, a ceea ce e drept si in folosul majoritatii e mai presus de gainaria voastra...in miez de noapte. cred ca amicul ori e fudul de o ureche ori 'legile' lor au devenit mai presus de normalitate si incearca sa ni le vinda ca pe piinea calda. hai sa comparam ce pateste aceleasi infractor intr-o tara din europa, america si romania. pe cite sute de ani intra la pirnaie? ati dat legi fara sa se prevada pedepse, justitia a ajuns o jucarie a infractorilor in romania. totul se judeca pe spete si pe vicii de procedura. ati atentat grav la adresa institutiilor statului, substituind parlamentul si atacind grav magistratii care isi cam iau banii degeaba sa fim realisti. ptr aceasta lovitura, ptr ca CCR e de fapt PCR Romaniei, ca niste tradatori ce sinteti, in spiritul dreptatii trebuie sa platiti. de ce tot noi....cind voi folositi statul ca pe propria jucarie? cine sinteti voi?
  • +35 (39 voturi)    
    Nu te lăsa (Duminică, 19 februarie 2017, 1:22)

    Celbland [utilizator]

    Grindeanu, nu-i mai asculta pe protestatari, că ăștia vor să nu se mai fure.

    Furatul este cea mai sublimă și înălțătoare activitate, care te umple de plăcere și de împlinire !

    Trăiască corupția! Moarte cinstei !
  • +32 (34 voturi)    
    :)) (Duminică, 19 februarie 2017, 2:07)

    Evq [utilizator]

    Stă la Guvern până târziu...adică noaptea...ca...
    • +20 (22 voturi)    
      si doarme ziua (Duminică, 19 februarie 2017, 7:49)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      ca asa se obisnuieste in parlament.
  • +20 (22 voturi)    
    "Stai" si aprobi hotiile prim OUGuri. (Duminică, 19 februarie 2017, 8:31)

    Plagarus [utilizator]

    Chiar,de ce mai stai ?!
  • +30 (32 voturi)    
    Penibil! (Duminică, 19 februarie 2017, 8:35)

    generalu [utilizator]

    1.”Am fost cu situatia la zi .” De parca aia nu stiau ca Guvernul Ciolos a fost OK, iar PSD a promis peste masura.
    2.CCR n-a spus ca ati actionat legal cu OUG 13, deoarece n-a judecat inca pe fond.
    3. Problema din penitenciare o rezolvi cu arest la domiciliu si batara electronica, in paralel cu recuperarea prejudiciului. Si faci si economii la buget, pt.ca isi vor plati singuri utilitatile si cheltuielile zilnice, plus ca nu mai e nevoie de atatia gardieni platiti gras din banii contribuabililor.
    4.Trebuia sa ceri banii europeni pentru:
    - sistemul de irigatii
    - depozite frigorifice pentru colectarea si pastrarea de fructe si legume proaspete
    -refacerea statiunilor balneare
    -autostrazi
    -cercetare si educatie pentru creativitate
    -reindustrializare si dezvoltarea mestesugurilor
    -invatamant profesional de calitate
    -stimulente financiare si fiscale pentru familiile cu copii
  • +22 (24 voturi)    
    Sta pana tarziu... (Duminică, 19 februarie 2017, 8:45)

    parol_monsher [utilizator]

    gandindu-se cum sa-l mai scape pe Dragnea de puscarie, ca vine urmatorul dosar...
  • +12 (16 voturi)    
    Grindeane draga, (Duminică, 19 februarie 2017, 9:28)

    Sani [utilizator]

    ..da-te la o parte si fa loc unui guvern tehnocrat.

    Doar asa veti dovedi ca sunteti realisti.
    Adica sa reunoasteti ca voi, PSD-istii nu sunteti in stare sa conduceti.

    Sa stim si noi: Votam PSD, votam Guven Tehnocrat.

    Deci daca nu ne convine alt partid, votam un Guvern Tehnocrat VIA PSD (Uauuu, ce concluzie!).

    In plus va mai si ridicati nvelul IQ-ului votantilor vostri.
  • +26 (28 voturi)    
    Dezastru, omul e terminat psihic…. (Duminică, 19 februarie 2017, 9:29)

    14q [utilizator]

    ….este depasit de situatie, de complexitatea si dificultatea problemelor
    Este incoherent si incapabil sa isi argumenteze afirmatiile
    Grimasele si ticurile verbale tradeaza un individ cu o gandire haotica in pragul colapsului mintal.
    Elucubratiile incalcite pe care le dbiteaza acest individ, nu cred ca le intelege nici el insusi.
    Robotelul este defect, in cea mai fericita situatie, in cealalta, este in pragul autodezmembrarii.

    Jalnic!
    • +9 (11 voturi)    
      "coabitarea" il defineste: (Duminică, 19 februarie 2017, 10:48)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui 14q

      ”Haideți să începem cu o explicație. Vă spuneam că sunt membru de 20 de ani în PSD și toată această perioadă am văzut tot felul de coabitări. Am văzut coabitări între Tăriceanu și Băsescu, între doi președinți din același partid, între Victor Ponta și Traian Băsescu. PSD a câștigat alegerile cu un scor unic după 1990. Avem, de data aceasta, o situație inedită: faptul că este cineva premier și altcineva lider la partid. Vreau să vă spun că relația mea cu domnul Liviu Dragnea, în ceea ce privește coabitarea, vă spun că este la fel ca în urmă cu o lună și jumătate."
      • +7 (7 voturi)    
        adica este la fel de carpa in fata (Duminică, 19 februarie 2017, 11:30)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui ty

        taranusului de Teleorman ca acum o luna si jumantate. De ce se lauda cu asa ceva?
      • +11 (11 voturi)    
        Omul este total imbecil (Duminică, 19 februarie 2017, 12:21)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Fraza asta impreuna cu discursul lui public indica un om angoasat.Este ca un baiat mic care se incalta cu cizmele lui tac-su si isi pune palaria in cap.Imbracat ca un om mare micul Grindeanu ramane tot baiatu lu tata profesorul care l-a trecut prin scoala si tata inspector scolar sef care l-a impus in administractia locala ,pe posturi mici,ca stie ca nu poate baiatu.Acum din disperare Dragnea il utilizeaza pentru ceea ce este.O marioneta.Un baiat.Grindeanu va sfarsi in ridicol.O sa faca ulcer si edem pulmonar.Nu are stomac sa fie ce este si deaia fumeaza execsiv.Grindeanu va ramane in galeria politica la rubrica lozeri.Exact ce este loaza de activist PCR.
  • +25 (27 voturi)    
    Poate ... (Duminică, 19 februarie 2017, 9:31)

    AEV [utilizator]

    Poate că, din biroul tău de PM, ai ”auzit mesajul protestatarlor”, așa cum spui. Dar nu ai ieșit niciodată să-i întâlnești, așa cum a făcut Președintele când s-a văzut confruntat la Cotroceni cu proteste mult mai firave decât cele de la Guvern.
    Și mai e ceva, Sorin. Dacă poți, trebuie să arborezi cât mai curând zâmbete sincere, în locul actualelor rictusuri, care ”dau” foarte rău.
    • +12 (14 voturi)    
      pai grindeanu e carpa (Duminică, 19 februarie 2017, 10:32)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui AEV

      nu barbat.
  • +14 (16 voturi)    
    Grindeanu nu a înțeles nimic. (Duminică, 19 februarie 2017, 10:23)

    asavreau [utilizator]

    Este preocupat să-i rezolve pe pușcăriași.De școli, spitale,grădinițe,case pentru bătrâni nu--i pasă.Câte școli sau modernizat de anul trecut și până acum?Nici-una.Câte sunt planificate?Nici-una.
  • +13 (15 voturi)    
    Dublu discurs (Duminică, 19 februarie 2017, 10:23)

    geonicol [utilizator]

    Ei stau pana noaptea tarziu ca sa gaseasca solutii aparent legale sa poata fura in voie,sa scape de anchetele DNA,nu misca un deget pentru a creste nivelul de trai si civilizatie al poporului.Niste jefuitori,au saracit tara pana la limita insuportabilui,in schimb ei s-au imbogatit cat altii in cateva generatii.
  • +6 (6 voturi)    
    la cum arata are nevoie de (Duminică, 19 februarie 2017, 11:32)

    __alex__ [utilizator]

    recuperare de specialitate. E terminat psihic, nu mai are legatura cu realitatea.
  • +9 (9 voturi)    
    Vezi Grindene, ce se intampla in Europa (Duminică, 19 februarie 2017, 12:39)

    Susufler0 [utilizator]

    pt ca nu ati fost voi vigilenti ?

    Se apuca si altii de mitinguri anticoruptie : din Albania pana in Franta !

    PS. Am speriat o Europa intreaga ! Dar i-am dat si idei !! ;)
  • +8 (8 voturi)    
    da, te credem ca "stai" (Duminică, 19 februarie 2017, 13:40)

    revo [utilizator]

    nici nu ne-am inchipuit altceva.
    Tu stai, lista "to do" n-ai, vicepremiera nu-si permite sa gandeasca sau sa simta nimic. E bine.
    Lasa ca face si drege si stie tot Dragnea - Figaro, factotum del Teleorman.
    Noroc cu Ponta, ca mai trece pe la tine, in timpul programului, si-ti mai intrerupe plictisul cu "cate in luna si cate in stele".
  • +12 (12 voturi)    
    Ce mizerie:"votat de oameni", adica facem ce vrem! (Duminică, 19 februarie 2017, 14:05)

    grunespferd [utilizator]

    "Va subliniez, Guvernul pe care il conduc este unul politic, sustinut de o majoritate solida, care si-a aratat aceasta soliditate in Parlament. Actiunile pe care le luam la Guvern sunt in concordanta cu programul de guvernare votat de oameni."

    Domnule Grindeanu, banuiala mea ca nu mai percepeti realitatea imi e confirmata de continutul si calitatea discursului dumneavoastra.

    Votat de oameni spuneti (ca si cum nu de vite, fara sa continuati ideea)? Ati spus oare in programul de guvernare si in campania electorala ca veti dezincrimina conflictul de interese, ca veti legitima hotia functionarilor statului pana la 200.000 lei, ca veti gratia coruptii din puscarii, si ca veti ingreuna anchetele procurorilor DNA prin aproape eliminarea protectiei denuntatorului? NU!

    Atunci despre ce oameni si despre ce program vorbiti? Ce a facut PSD-ul este o inselatorie criminala a propriilor votanti, profund nociva poporului si statului de drept roman.

    Incetati cu butaforia si demisionati. Apelez la bunul dumneavoastra simt, si patriotism, daca exista.
  • +1 (1 vot)    
    A auzit! (Luni, 20 februarie 2017, 9:44)

    Martinezu [utilizator]

    Minte cu nerusinare. A uitat ca au existat proteste INAINTE de martea neagra. IN duminica de dinainte, lumea iesise in strada sa strige ca nu vor ordonantele care scot hotii afara din puscarii.