Jandarmeria, a treia zi după ce a anunțat că femeia jandarm ar putea rămâne paralizată pe viață: Nu suntem experți, dar am citit traumatism de coloană vertebrală cervicală pe diagnostic

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 13 august 2018, 17:01 Revista Presei | Radio TV


Jandarmi prinsi de ultrasi
Foto: Captura Digi 24
Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei, Georgian Enache, a spus luni, într-o intervenție telefonică la Digi24, după ce anunțul șefului de comunicare al Jandarmeriei Române, Marius Militaru, că femeia jandarm ar putea să rămâna paralizată a fost infirmat, că ”nu suntem experți, nu suntem medici, dar am citit acest traumatism de coloană vertebrală cervicală”.

Întrebat de afirmațiile neadevărate de sâmbătă, când Jandarmeria Română a spus că ”cea mai dificilă intervenție a fost să explicăm părinților colegei noastre că fata lor s-ar putea să rămână paralizată pe viață”, Georgian Enache a spus că ”noi transmitem niște informații pe care le avem la un moment dat în baza unor documente” și că ”nu suntem experți”.

”Vă citesc din fișa din unitatea de urgențe. La diagnostic scrie așa: traumatism coloană cervicală, traumatism toraco-abdominla, traumatism coloană vertebrală cervicală amielitică, contuzie toracică abdominală. Nu suntem experți, nu suntem medici, dar am citit acest traumatism de coloană vertebrală cervicală. Noi a trebuit să informăm părinții fetei asupra tuturor riscurilor în acea seara, noi am informat asupra tuturor riscurilor”, a spus Georgian Enache.

Femeia jandarm care a fost lovită de mai mulți protestatari la mitingul din 10 august nu va fi externată luni deoarece atât ea, cât și colegul ei acuză dureri de cap, iar medicii de la Spitalul Floreasca au decis să efectueze mai multe analize pentru a afla cauza acestor probleme. 

„Din cauză că există aceste simptome și la ea și la colegul ei, dureri de cap, vom face unele analize în plus, un CT (computer tomograf, n.r.) și după acestea vedem care va fi situația”, a declarat Bogdan Oprița, purtătorul de cuvânt al spitalului Floreasca. 

Jandarmii au intervenit în forță, în seara zilei de 10 august, cu gaze lacrimogene și tunuri de apă, în Piața Victoria, pentru a dispersa protestatarii aflați în fața sediului Executivului. În acea noapte, au fost rănite peste 400 de persoane, între care și doi jandarmi. 

Unul dintre angajații Jandarmeriei, o femeie, a fost internată cu suspiciunea de fractură de coloană cervicală, potrivit spuselor reprezentanților instituției. Ministrul Sănătății, însă, a subliniat, după ce a vizitat-o pe aceasta la spitalul Floreasca, faptul că femeia jandarm nu are coloana fracturată. “Femeia jandarm este bine, s-a ridicat, a comunicat. Am vorbit cu cei doi jandarmi, printre care şi o domnişoară de 23 de ani care este bine. Era pansată, avea o arsură. (...) Nu are factură de coloană, nu este la Terapie Intensivă, e pe secţia de Chirurgie. (...) Am văzut imaginile, ei sunt bine, mă aşteptam la cu totul altceva”, a declarat, în 11 august, ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, în cadrul unei vizite la Spitalul Floreasca.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3673 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Dandarmii (Luni, 13 august 2018, 17:05)

    mitg [utilizator]

    Experti doar la prostie, ca-n rest ...
    Macar veeorica are alura de cantareata de birt, astia nici atat.
    • +7 (7 voturi)    
      s-ar fi externat da trebuie sa para ca inca sufera (Luni, 13 august 2018, 17:48)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      i-a n-a avut nimic, a doua zi se plimba prin salon - dupa cum a declarat ministru sanatatii care e si MEDIC - dar daca se externeaza astazi o sa sp[una lumea ca e o PREFACUTA

      asa ca mai sta cateva zile, oricum e BUGETARA deci ...salariul curge
      • +1 (1 vot)    
        Sa fim seriosi! (Marţi, 14 august 2018, 8:17)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Fata a plecat pe picioarele ei de la incaierare.
        Si, daca e sa privim mai putin patimas, in gramada aia se puteau aplica lovituri meschine, dar nu atat de grave, pentru ca nu era tehnic posibil. Daca ar fi fost si un cutit, se schimba situatia.
        Alta e situatia cand esti singur cu adversarul care ridica mainile in sus si zice lasa-ma!
        Atunci te tii bine pe picioare, poti sa-ti faci elan, sa lovesti cu sete, si pumnul ia viteza mai mare. Sa simti ca-i trosnesc aluia oasele sub baston.
        O incaierare ca-ntre "baieti". Se lasa si cu ceva vanatai...
  • +15 (15 voturi)    
    stai bre nitel, ca nu e tot aia (Luni, 13 august 2018, 17:09)

    bogdan1477 [utilizator]

    Una e traumatism de coloana cerficala, adica o lovitura in zona si o vinataie, si alta e fractura de coloana cervicala. Asha, trumatism de coloana cervicala au avut toti cei care-au primit cute-un baston pe spate, si nu s-a plins nimeni ca risca sa ramana paralizat, desi nu-s jandarmi, ci simpli cetateni. Asta e vrajeala de doi bani.
    • +3 (7 voturi)    
      Jandarmeria PSD, niste mincinosi (Luni, 13 august 2018, 17:58)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Numai dezinformare de la o organizatie al carei scop e sa cafteasca opozitia.
  • +10 (10 voturi)    
    Minciuni !!!!!!!!!!!!!!!! (Luni, 13 august 2018, 17:10)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Unde a vazut el cuvantul "paralizie" in acel certificat al medicilor?

    UNDE?

    Daca individul asta ramane in functie ca purtator de cuvant, Jandarmeria Romana se face de ras de tot. Oricum s-au facut de ras.
  • +12 (12 voturi)    
    Traumatisme ireversibile (Luni, 13 august 2018, 17:14)

    Frank777 [utilizator]

    de constiinta si morala.Mint cu dezinvoltura asemenea propagandistilor comunisti.
  • +10 (10 voturi)    
    Era ce trebuia sa i se intample (Luni, 13 august 2018, 17:16)

    Frank777 [utilizator]

    in duba dar au avut colegii mila de ea.
  • +14 (14 voturi)    
    bai tembelule de purtator de (Luni, 13 august 2018, 17:19)

    pepper89 [utilizator]

    cuvant, voi de 3 zile vorbiti numai de femeia aia, care nu e grav pana la urma, si oricum a fost batuta de oameni de ai vostri inflitrati.
    De cei 500 de raniti dintre protestatari de maimutele de voi, nu spuneti nimic, taceti ca melcii? Au gauri in picioare in burta, picioare rupte, capete sparte, sunt mult mai grav ca femeia aia. Da-ti demisia penibilule, nu ai credibilitate.

    Esti doar o maimuta avocat al altor maimute, treci la loc in jungla de unde ai venit.
  • +9 (9 voturi)    
    Profesionisti, nu? (Luni, 13 august 2018, 17:23)

    ing.Orca [utilizator]

    Si daca "mintiuca" voastra v-o spus ca daca scrie ca-s probleme la coloana cervicala, apoi mai mult ca sigur ca poate ramane paralizata. Wow, nu intrebam medicul, mergem pe sticla si le-o spunem pe asta cu paralizia pe viata si sigur sefu ne felicita. 100% MANIPULARE
    Pe astia ii platim sa ne pazeasca.

    PS Imi cer scuze fata de jandarmii adevarati dar am sentimentul ca s-au transformat intr-o falanga militara de aparare a clicii lui DRAGNEA.
  • +11 (11 voturi)    
    Si daca tot u va pricepeti (Luni, 13 august 2018, 17:26)

    moka [utilizator]

    De ce ati vorbit cu parintii ei si sa le spuneti lucruri despre care nu va pricepeti.
    • 0 (0 voturi)    
      La atata i-a dus capul (Marţi, 14 august 2018, 8:07)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Sa-i puna pe bietii oameni pe jar.
  • +11 (11 voturi)    
    "Nu suntem experți" (Luni, 13 august 2018, 17:29)

    anton_carpati [utilizator]

    Asta ar trebui să devină formula introductivă pentru fiecare comunicat al Jandarmeriei.
  • +10 (10 voturi)    
    se pare ca nici jandarmi nu sunteti.. (Luni, 13 august 2018, 17:33)

    MG [utilizator]

    se pare ca nici jandarmi nu sunteti.., doar slujitorii lui dragnea
  • +10 (10 voturi)    
    Asta presupunand ca jandarmii "stie sa citeste" (Luni, 13 august 2018, 17:35)

    GigiCheloo [utilizator]

    Eu cred ca le curgeau lacrimi in ochi de la gazele care le-au tras intre ei si nu au citit bine.
  • +6 (6 voturi)    
    Gura (Luni, 13 august 2018, 17:41)

    Soljenitin [utilizator]

    Daca nu sunteti experti, atunci nu mai vorbiti si nu va mai dati cu presupusul.
    In rest, bag seama ca sunteti experti la manipulari, ati lansat numaidecat un fitil.
  • +3 (3 voturi)    
    la reciclare! (Luni, 13 august 2018, 17:51)

    Dedalus [utilizator]

    Observ ca noi platim niste jandarmi care nu isi pot tine firea intr-o situatie de pace, cu o manifestatie anuntata, intr-un loc cunoscut.

    La miting nu s-au folosit arme facute in casa, nu au fost grupuri de teroristi organizati etc.

    Au fost doar niste zurbagii. Nu comentez de care si de unde.

    ===

    Dar sa nu fii in stare sa stapanesti comunicarea publica, dupa ce ofiteri de doi bani si-au trimis oamenii in situatii dificile, este deja prea mult.

    Vandame in Alb in loc sa exerseze muchii limbii si spagatul pe taxiuri trebuia sa fie la comanda. Ofiterii lor aveau obligatia de a-i instrui.

    ==

    Purtatorul de cuvant - este si asta o meserie. Nu de nasti cu talent de prutator de cuvant.

    Dar daca ai facut vreo "facultate"de comunicare prin Romania, devine clar cu prima ocazie ca nu te pricepi la acest domeniu.

    Halul asta fara de hal de pregatire profesionala ma infioara. Ma astept sa fiu aparat, de-asta avem un stat.

    Nu ma astept sa vad si sa aud tot felul de imbecilitati,

    Bietii jandarmi nu au nicio vina. Dar ministrul trebuia sa asigure o pregatire profesional corespunzatoare. Evident, nu a facut nimic.

    Atunci de ce platim un ministru? Ca sa spuna platitudini la TV?
  • +6 (6 voturi)    
    inteligenta de militian (Luni, 13 august 2018, 17:56)

    Nevermind [utilizator]

    Pai bine mai desteptule, daca nu esti expert, de ce iti dai cu parerea si transmiti parintilor ca poate ramane paralizata pe viata?

    Daca faceai PR la o firma privata, zburai cu suturi in c.r si nu mai pupai pozitie in piata. Asa, probabil ai pus-o de o avansare + o prima
  • +5 (5 voturi)    
    Deci boii astia (Luni, 13 august 2018, 17:58)

    Adri4n [utilizator]

    s-au dus acasa la familia ei si le-au spus alora ca s-ar putea sa ramana paralizata doar pe baza a ceea ce au citit ei, "neexpertii", si nu s-au gandit ca inainte sa dea o asemenea veste sa intrebe totusi si un medic?
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Luni, 13 august 2018, 18:13)

    tudorr [utilizator]

    Sick tir! Ati auzit diagnosticul la sceleratii de la antena 3 si apoi l-a preluat guristul de cuvant ai jandarmeriei?
  • +5 (5 voturi)    
    Ei nu sunt experti... (Luni, 13 august 2018, 18:43)

    naitza [utilizator]

    ...nici in meseria lor. Morala este: nu dati arme pe mana jandarmilor, s-ar putea sa le piarda.
  • +2 (2 voturi)    
    Au citit (Luni, 13 august 2018, 19:18)

    tarabost [utilizator]

    dar au inteles ce le-a convenit. Totul pentru justificarea violentei ordonate de stapanii lor de la MPSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Dacă nu sunteți experți, (Luni, 13 august 2018, 20:19)

    hic sunt leones [utilizator]

    de ce vorbiți?
  • +2 (2 voturi)    
    Aha. (Luni, 13 august 2018, 20:46)

    fat.cat [utilizator]

    Si pentru ca nu sunteti experti, ati dat pe goarna ca e cu ruptura de ficat si fractura de coloana cervicala, cu imobilizare pe viata, vai de capul ei, saraca, asa-i baieti? Ca daca n-a omorat-o ficatul rupt, macar sa ramana paralizata, sa fie si de-o telenovela, da, Antenelor & Co? Jene maxime sunteti, mai. Mi-ati amintit de celebrul Omar Hayssam, care avea la un moment dat un diagnostic de cancer de colon cu metastaze cerebrale, fix inainte de-a fugi din tara. A fost eliberat conditionat, pe motive medicale. Mare drama. Era practic mort. Toata lumea hohotea de mila lui. Cata suferinta! Cati ani au trecut de atunci? Ne ziceti si noua secretul acestui succes terapeutic, sa-l zicem si altora? Hai, tineti-o tot asa, ca o tineti bine. Doar nu ne luati pe noi de idioti.