Viorica Dăncilă anunță vizita în România a unor afaceriști din Emiratele Arabe dispuși să facă investiții

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 22:34 Revista Presei | Radio TV


Viorica Dancila si Hamdan Bin Zayed Al Nahyan
Foto: Guvern
Premierul Viorica Dăncilă a anunțat sâmbătă seara, într-o intervenție telefonică la România TV, că reprezentanții unei companii de logistică și transporturi din Emiratele Arabe vor veni săptămâna viitoare la București, pentru discuții punctuale legate de investirea a peste 100 de milioane de dolari în parcuri logistice şi industriale din România.

"E vorba de o companie în Emiratele Arabe. Am avut o discuție chiar ieri seară și și-au arătat disponibilitatea de a investi în România. Chiar săptămâna viitoare vor veni în România pentru a avea discuții punctuale. Pentru noi e important să dăm dovadă de seriozitate să găsim toate oportunitățile pentru a avea cât mai multe investiții, fie că vorbim de fonduri UE sau de parteneriat public-privat. Trebuie să vedem și care sunt prioritățile pentru România și cetățenii din România", a declarat Viorica Dăncilă la RTV, potrivit Mediafax.

Aceasta a adăugat că, în turneul pe care l-a început luni în Turcia, Emiratele Arabe și Kuwait, a fost impresionată de deschiderea cu care a fost primită în toate țările vizitate.

"M-a impresionat deschiderea cu care am fost primiți. Faptul că ne-au acordat foarte multă atenție și că există interes de a investi în România. Din păcate, nu am concretizat aceste lucruri și cred că a dus la o lipsă de încredere. Am constatat foarte bine de la egal la egal și ca o confirmare a ce am spus e că în scurt timp vor veni premieri, miniștri în România", a spus Dăncilă.

Guvernele României și Emiratelor Arabe Unite au încheiat, în cadrul vizitei de lucru a premierului Viorica Dăncilă în acest stat, un parteneriat strategic economic care oferă oportunități de cooperare, prin dezvoltarea de inițiative comune pentru ambele părți, potrivit unui anunț al Executivul. Totodată, reprezentanții unei companii din Emiratele Arabe Unite vor să investească peste 100 de milioane de dolari în parcuri logistice și industriale la Curtici, Aiud, Craiova, Constanța, București și județul Prahova.

Premierul a mai anunțat, miercuri seară, după întâlnirea cu președintele Turciei, Recep Erdogan, că acesta și-a prezentat interesul pentru construcția unui spital regional la Constanța, cu o mie de paturi, în parteneriat public-privat. Aceasta a adăugat atunci și că a fost stabilită creșterea volumului schimburilor comerciale România-Turcia de la 7 miliarde, cât sunt în prezent, la 10 miliarde de dolari.

Viorica Dăncilă a continuat turneul cu o vizită sâmbătă în Kuwait. Premierul transmis oficialilor din Kuwait, cu ocazia deplasării la Marea Moschee, că este necesară promovarea istoriei, culturii și științei, informează Guvernul. Premierul a adăugat că, în România, comunitatea musulmană a conviețuit în pace cu majoritatea creștină și cu celelalte minorități.

Premierul Viorica Dăncilă se află, începând de luni, într-un turneu în Turcia, Emiratele Arabe Unite și Kuwait.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1705 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    sunt sigur ca... (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 23:03)

    exilatul [utilizator]

    sauditii vor sa deschida o ..."sectie de chirurgie"....in ro , sri este mai "ocupat" cu coruptia ja-relor de la putere decit cu escrocheriile arabilor...
    • 0 (0 voturi)    
      Suna a smecherie de ingropat bani furati (Duminică, 21 octombrie 2018, 12:30)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Banii lui Dragnea, mai exact, dar si a celorlalti mafioti PSDisti.
  • +8 (10 voturi)    
    Unde? (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 23:10)

    om_normal [utilizator]

    La balta lu' dracnea?
    • +5 (5 voturi)    
      nu mai bine Micul Orient decat Micul Paris ? (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 23:46)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui om_normal

      sa vina. Sa aduca si din Turcia, Liban, Israel, Madagascar, etc.
      Ca ne-am saturat de atata UE
  • +8 (8 voturi)    
    e Creata situatia (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 23:24)

    Kosmos [utilizator]

    Sunt bani si nu sunt proiecte iar tuta ne vinde la arabi
  • +6 (6 voturi)    
    Ăștia vor sa trimită ziariștii incomozi (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 23:37)

    Captain Obvious [utilizator]

    La ei la interviu
  • +2 (2 voturi)    
    sa fie primit (Duminică, 21 octombrie 2018, 0:28)

    xyz2033 [utilizator]

    o reusita e o reusita

    poate aduc si din astea:

    https://youtu.be/e6m-KTAgSnU?t=66
  • +10 (10 voturi)    
    dragnea la consulat (Duminică, 21 octombrie 2018, 0:40)

    Captain Obvious [utilizator]

    sa se duca dragnea la consulat, am inteles ca stiu sa isi trateze oaspetii
  • +5 (5 voturi)    
    Bine, bine! (Duminică, 21 octombrie 2018, 0:51)

    ber [utilizator]

    A fost deschidere, dar cat de larga a fost deschiderea asta? Nu cumva ne intoarcem la limba de lemn?
    Vorba lui Eminescu:
    E usor sa dai discursuri/ Cand nimic nu ai a spune.
    Insirand cuvinte goale/ Ce din coada au sa sune!
    • -4 (4 voturi)    
      Facem pariu ca... (Duminică, 21 octombrie 2018, 6:39)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui ber

      n-a zis Eminescu chiar asa?
  • 0 (0 voturi)    
    super normal (Duminică, 21 octombrie 2018, 1:44)

    Coco Whistle [utilizator]

    adica acei oameni de afaceri, fosti si actuali militieni si-au aratat din plin 'profesionalismul' dar si lipsa de viziune insa ce e mai grav e ca le-a pasat drept in fix de ce inseamna afaceri sau sa creeze o armata de profesionisti si de ce nu viitori bilionari cu singe indigen si nu de carton. in schimb aducem investori de mina a saptea ...a se vedea renault de exemplu (vs skoda) care singur or sa ne lumineze calea spre vest.nimeni nu vine pe gratis si trebuie sa fim timpiti ca cineva va face acte caritabile, dar bre, cine ne reprezinta la masa negocierilor?
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa "chineJii" l'u Viorel,vin arabii l'u Vasilica (Duminică, 21 octombrie 2018, 6:19)

    Plagarus [utilizator]

    Va ramane doar cu o promisiune de azil pt. condamnatul sef DLN.
  • +3 (3 voturi)    
    Pisicu prin babustanuri (Duminică, 21 octombrie 2018, 6:21)

    Dalinar [utilizator]

    Pavianca pe la ahrabi....nu mai stiu aia cum sa le faca bine romanilor. Vai si amar de romani, daca se plang ca is sclavi la multinationale, stai sa vada cum e sa muncesti pt ahrabi.
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Duminică, 21 octombrie 2018, 7:37)

    nlln [utilizator]

    S-au cam lamurit lucrurile cu " afaceristii".

    Banii europeni nu sunt buni, ne roaga sa aplicam.

    Viorica Dancila mai bine si-ar anunta demisia.
    • +6 (6 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 21 octombrie 2018, 8:27)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui nlln

  • +2 (2 voturi)    
    Veorica nu înțelege ce este o investiție. (Duminică, 21 octombrie 2018, 8:33)

    asavreau [utilizator]

    Deci arabii vor închiria un țarc la o margine de drum unde să depoziteze cineva ceva.Dacă drumul este prost și nu circulă nimeni pe acolo își vor lua ghereta și pleacă.
  • +2 (2 voturi)    
    probabil se vor revitaliza vechile drumuri (Duminică, 21 octombrie 2018, 11:22)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    pt, caravane de camile daca guvernantii refuza fondurile de la U.E. pt. autostrazi si aduc investitori arabi.
  • +2 (2 voturi)    
    Investitori... (Duminică, 21 octombrie 2018, 17:46)

    Observator roman [utilizator]

    He-he!