Victor Ciorbea anunță că a cerut lămuriri conducerii ÎCCJ și CSM despre alcătuirea completurilor de 3 judecători

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 februarie 2019, 0:38 Revista Presei | Radio TV


Victor Ciorbea, Avocatul Poporului
Foto: Agerpres
Victor Ciorbea a anunțat sâmbătă seară, la Antena 3, că a primit mai multe plângeri în legătură cu neconstituționalitatea formării completurilor de 3 judecători și a solicitat lămuriri de la Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) și Consiliul Superior al Magistraturii (CSM). Avocatul Poporului a precizat că în baza răspunsurilor și analizei va decide dacă e cazul să sesizeze Curtea Constituțională.

„După pronunțarea CCR, și mai ales după motivarea deciziei de către Curte, am primit mai multe sesizări referitoare la modul de constituire, la neconstituționalitatea acestuia, a modului de reglementare a completurilor de 3 judecători de la Înalta Curte și unele care vizează alcătuirea completelor de la Curțile de apel și alte instanțe”, a afirmat Victor Ciorbea într-o intervenție la Antena 3, potrivit Mediafax.

Întrebat ce pași a făcut în această anchetă, Avocatul Poporului a spus că a analizat temeinicia petițiilor și că a cerut clarificări de la instanța supremă și CSM în acest sens. El a precizat că urmează să decidă dacă este cazul să sesizeze Curtea Constituțională sau nu.

„Nu putem vorbi de o anchetă. E vorba de analizarea petițiilor, a temeiniciei și aspectelor de neconstituționalitate. Am avut întâlniri cu o parte dintre cei care au făcut petiții. Iar săptămâna aceasta cu Adina Anghelescu (de la Luju.ro, n.r.), cu fostul președinte al Asociației Procurorilor, domnul profesor Constantin Sima, cu domnul Toni Neacșu, cu domnul profesor Adrian Severin. Am discutat pe larg și am ascultat argumentele dânșilor despre neconstituționalitatea alcătuirii completurilor. În baza acestor discuții, am formulat o adresă către ICCJ și una către CSM prin care am solicitat să ni se răspundă la mai multe întrebări, pentru a avea o imagine clară cu privire la cele invocate în petiții și cu privire la cele susținute în mass-media privitor la constituționalitatea alcătuirii completurilor de la ICCJ, a Curților de Apel și celelalte instanțe din țară. În funcție de acestea, vom adopta o decizie finală, dacă e cazul să ridicăm o excepție de neconstitionalitate la Curte sau dacă nu e cazul să facem lucrul acesta”, a conchis Ciorbea.

Completurile de 3 judecători de la ÎCCJ au mai fost contestate inițial, mai exact de către omul de afaceri Georgică Giurgiucanu, care a mers cu acțiunea la Curtea de Apel București în luna decembrie 2018.

În acțiunea sa, omul de afaceri spunea că o hotărâre de formare a completurilor nu există. Curtea de Apel București a respins contestația lui.

La sfârșitul lunii ianuarie, ministrul Justiției, Tudorel Toader, spunea că Avocatul Poporului poate sesiza Curtea Constituțională privind alcătuirea completurilor de trei judecători de la Înaltă Curte, iar cei care au dosare în curs de judecată sau în cale de atac pot ridica excepții de neconstituționalitate în instanță. Toader a făcut aceste declarații în contextul în care vorbea despre intenția de adoptare a unei Ordonanțe de Urgență care le va permite celor condamnați definitiv de completuri de 5 judecători, începând cu 2014, să poată face recurs în anulare.

Premierul Viorica Dăncilă declara în 7 februarie că i-a transmis prim-vicepreședintelui Comisiei Europene Frans Timmermans că vrea să dea ordonanța de urgență pe completurile de 5 și că actul normativ este un act de dreptate, nefiind vorba de o amnistie și grațiere




Citeste mai multe despre   
















8442 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    O fiinta mononeuronica (Duminică, 17 februarie 2019, 1:45)

    somalezul [utilizator]

    La cat ii de prost, in curand Chiorul o sa anunte ca si "completurile" de 1 judecator (!) de la instanta de fond sunt neconstitutionale! Ce trist e sa vezi inca un figurant cu un singur neuron in creier, dar care il foloseste si pe ala doar la lins dosuri comuniste!
    • +8 (8 voturi)    
      nu e prost... (Duminică, 17 februarie 2019, 8:28)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui somalezul

      e cea mai mare jigodie ... un tradator de tara.
    • +1 (1 vot)    
      Conf. CC(alPC)R, orice compleu dă judecători (Duminică, 17 februarie 2019, 16:09)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui somalezul

      compus din: 5, 3, 1, 1/2, 1/4....1/∞, ieste dăclarat nieconstituțional, nehadmisibil și toți hoții ieste dați drumu-n libertate, c-așa-i în democrație, rău să-ți fie numai ție, iară mie una mie, dă dolari și euroi, că hoțim decât doar noi (semnat holograf PSD).
  • +26 (26 voturi)    
    Bravo (Duminică, 17 februarie 2019, 3:02)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar cata promptitudine, cata eficienta... mai putin pe cazurile care nu implica furatul, mafiotii sau interese. In rest, la astea, dati dovada de o seriozitate si un "profesionalism" nemaiintalnit.
  • +17 (17 voturi)    
    Ca să vezi!? (Duminică, 17 februarie 2019, 6:53)

    Rescator [utilizator]

    S-a activat Frankestein ca să-și justifice sinecura
    acordată de Mafia Roșie.Deviza:*Totul pentru
    infractori,totul pentru injustiție*!
    • +8 (8 voturi)    
      Nu e "Frankestein" ... (Duminică, 17 februarie 2019, 10:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      .. poate monstrul lui Frankenstein. Frankenstein a fost doctorul (sau este doctorul) care a creat monstrul. In cazul de fata, Frankenstein ar fi PSD-ul.
  • +18 (18 voturi)    
    Gata (Duminică, 17 februarie 2019, 7:55)

    DurAndrei [utilizator]

    Cum a pierdut pensia speciala a inceput iar sa fie activ. Bineinteles, tot in favoarea GIOPSD...
    Piei, satana! Distrugatorul dreptei romanesti...
  • +16 (16 voturi)    
    oare se poate privi in oglinda (Duminică, 17 februarie 2019, 8:06)

    strelka [utilizator]

    acest infiltrat ?
    • +9 (9 voturi)    
      Da' cum nu?! (Duminică, 17 februarie 2019, 9:04)

      indrea [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      e narcisist.
    • +10 (10 voturi)    
      Hmm !!! (Duminică, 17 februarie 2019, 9:14)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      Ii da cu eroare , sclavi nu se pot oglindi ..............
  • +11 (11 voturi)    
    A ramas doar sindicalistul hotilor din psd&alde (Duminică, 17 februarie 2019, 8:25)

    Plagarus [utilizator]

    A iesit din greva pescuitorul ista in ape tulburi si negre ?
  • +12 (12 voturi)    
    Lepra securista (Duminică, 17 februarie 2019, 8:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Inflitratul in PNTCD ca sa distruga opozitia isi arata pe deplin fata de canalie si sluga. UN NESIMTIT ODIOS,
  • -9 (11 voturi)    
    Oare de ce va deranjeaza daca a cerut (Duminică, 17 februarie 2019, 9:10)

    xrogo [utilizator]

    parearea cele mai inalte curti si CSM-lui, institutie ce apara interesele justitiei, va e frica de ceva?
    • +12 (12 voturi)    
      Fireste ca ne e frica. (Duminică, 17 februarie 2019, 10:55)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Dupa ce borfasii au pus mana pe toate institutiile, normal ca ne este frica. Cine nu se executa cerintelor borfasilor, este executat. De-aia ne este frica.

      Ca si in cazul completurilor de 5, caci si atunci inculpatii si/sau condamnatii au avut 30 zile sa conteste completurile care i-au judecat si/sau condamnat si nu au facut-o. Acum s-au trezit dupa ani de zile sa le conteste. De-aia ne este frica. Peste niste ani, se mai trezesc sa gaseaca niste "chichite", cum ca judecatorul nu a avut roba spalata, rezulta ca a condus procesul in mod ilegal. Da CCR-ul o "decizie" din aia, cu dedicatie si se rezolva.

      Iar cand trebuie ciorbica sa conteste la CCR niste decizii solicitate de opoztie, pleaca repede in concediu si-si ia Institutia cu el.
  • +11 (11 voturi)    
    Sluga este sluga pana la capat (Duminică, 17 februarie 2019, 10:13)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    De Ghita, ca nu-l cheama nimeni in tara sa-si ispaseasca pedeapsa, nu se auto-sesizeasa specimenul asta umanoid? Poporul roman a fost jefuit de sute milioane de euro de individ!
  • +11 (11 voturi)    
    Cand te gandesti ca... (Duminică, 17 februarie 2019, 10:44)

    naitza [utilizator]

    ...acest derbedeu a fost presedintele PNTCD. Acum inteleg dezastrul de pe vremea cand era seful guvernului. Era angajatul mafiei.
  • +1 (1 vot)    
    Metamorfoză (Duminică, 17 februarie 2019, 17:25)

    dufferin [utilizator]

    O Ploșniță în chip de avocat zis al poporului servește mai ales puzderia de ploșnițe de pe trupul țării. Cât ne-a
    înșelat acest individ! ȘI CE INVOLUȚIE!