Ludovic Orban vrea concursuri „ca la bacalaureat” pentru posturile publice. „Am început depesedizarea administrației”

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 noiembrie 2019, 21:15 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: captura B1 TV
Premierul Ludovic Orban vrea consursuri „ca la bacalaureat”, supravegheate video, pentru funcțiile publice. Invitat miercuri seară, la postul B1TV, șeful Guvernului a acuzat PSD că a încercat să-și mențină oameni în posturi organizând concursuri „pe picior”, înainte de plecarea de la putere.

Dintre declarațiile lui Ludovic Orban:
  • Față de planul de colectare, de încasări, există un minus de 11 miliarde de lei
  • V-am zis că au facut un buget pe bani falși, inexistenți, după niște indicatori scoși din burtă
  • Este evident că este o deficiență și la colectare. Avem cea mai slabă colectare de TVA din UE
  • Cu siguranță vom schimba conducerea ANAF, nu se pot face peste noapte toate lucrurile, le luăm pe rând
  • Am anunțat că vom face depesedizarea Administrației, am început
  • Blocăm concursurile organizate pe ultima sută de metri. Ce se face se poate desface foarte repede
  • Trebuie o reconstrucție instituțională, în functie de nevoile reale ale cetățenilor și, evident, angajarea oamenilor pe bază de competențe
  • PSD a încercat să-și fixeze oamenii pe posturi - indiferent că sunt posturi de conducere, de administratori, manageri de companii sau funcții publice de conducere - au încercat să și-i fixeze prin niște concursuri organizate pe picior, pe ultima sută de metri înainte de a veni noi. Nu au apucat să termine concursurile pentru că nu se așteptau ca Guvernul să obțină majoritatea parlamentară. Acum înțelegeți de ce au boicotat plenul? Mai aveau de închis niște socoteli, să mai toace niște hârtii la tocător, să-și mai șteargă niște urme
  • A fost o chestiune premeditată, au încercat să își fixeze pe posturi oamenii de bază, au sperat să mai întârzie învestirea Guvernului, să își facă jocurile
  • Vom reorganzia ministerele, iar clientela politică va dispărea
  • Concursurile să se facă ca la bacalaureat
  • (Despre prefecții care au intrat în concediu medical) Ăștia se îmbolnăvesc ca să nu poți să-i demiți. O să urmeze un val. Niciun prefect și niciun subprefect pus de PSD nu vor rămâne în funcție. Dacă e necesar convocăm ședință de guvern
  • Fondul de rezervă a fost golit de PSD
  • Tot ce găsim în fiecare zi arată că, fără un guvern legitim, lucrurile se degradau zi de zi
  • (Despre RADET) După cum arată datele, falimentul este iminent
  • (Unde veți merge prima dată într-o vizită oficială?) În Republica Moldova, cât mai curând posibil. Voi discuta cu premierul Maia Sandu
  • (La Bruxelles veți merge?) Da, cu siguranță aceasta va fi a doua deplasare, la Bruxelles
  • (Care este cel mai problematic minister?) Probleme sunt în fiecare minister, de la cel de Finanțe până la cel al Agriculturii. Există riscul ca României să i se interzică să exporte carne și produse de porc în Uniunea Europeană.
  • Guvernul s-a angajat să se țină de un plan de măsuri de combatere a pestei porcine africane, dar nu s-a ținut
  • La Ministerul Transporturilor, iarăși, o mulțime de probleme. Din 2014 până în 2019 practic nu s-a început niciun proiect mare de infrastructură







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5367 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    ce sa zic (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 21:22)

    danco [utilizator]

    ii schimbati pe ai lor cu ai vostri...psd=pnl=aceeasi mizerie
    • +1 (7 voturi)    
      PSD - măsura tuturora lucrurilor (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 21:38)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Totul începe și se termină cu PSD.

      Două zile până la marele anunț.
    • +1 (5 voturi)    
      Întâi să-i rărească. (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 21:39)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui danco

      10 paraziți de bugetari la 90 de oameni utili. După aceea să-și pună oamenii.
  • +1 (7 voturi)    
    PSD=FSN=PCR (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 21:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Orice pizidist nu poate fi dec\t un escroc (infractor) sau complice la jaf. Aceasta CLOACA fetida trebuie strivita pentru ca RO sa fi salvata de la distrugere.

    Gunoaie PSD Iasi in PARLAMENTUL HOTIEI NATIONLAE: Vasile Toma, Victorel Lupu, Adrian Pănescu, Camelia Gavrilă, Nicu Bănicioiu (traseist, azi la Pro Ro), Tudor Ciuhodaru, Vasile Câtea, Silviu Macovei, Vasile Axinte
  • +10 (12 voturi)    
    orban (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 21:47)

    ------ [utilizator]

    Foarte bine ,doar competenta te califica pentru un post in sistemul public.
  • +6 (8 voturi)    
    Ha ha (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 21:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Neam de neam pezedist nu are bac, toti sunt facuti la lumanare, inculti, prosti si infractori ca sefa lor, tzatza Drancila
  • +7 (9 voturi)    
    Bravo Orbane (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 22:07)

    DanUr [anonim]

    Ocuparea posturilor pe baza competentelor. Bravo.
    • -4 (8 voturi)    
      competente (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 22:36)

      Getbeget [utilizator] i-a raspuns lui DanUr

      Pe baza competentelor penele?
      • +6 (8 voturi)    
        Nope, pe baza de competenta doar (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 23:21)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Getbeget

        In psd nu exista competenta, decat la furat!!!
        • -2 (4 voturi)    
          :) (Joi, 7 noiembrie 2019, 9:14)

          Getbeget [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Ce criterii de competenta ar trece Orban?
          Numeste una singura.
          • -1 (1 vot)    
            ... (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:17)

            dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Getbeget

            îți spun eu:

            faptul că a început să curețe administrația de pesediști. adică de infractori!
            nasol pentru tine, că ai ajuns să lucrezi pro bono. dar tu ești fan psd din convingere, nu?
            • +1 (1 vot)    
              :) (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:58)

              Getbeget [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

              Asta este epurare, nu "curatare".
              Nu e comunist de-al nostru - afara.
  • +3 (5 voturi)    
    Fera comentarii. Decit exista "memorie externa" (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 22:27)

    ofCAER [utilizator]

    Ludovic Orban, 11 octombrie 2019, Brasov:

    "Trebuie să dăm românilor ceea ce așteaptă de la noi, corectitudine, bun simț, competență, seriozitate, capacitatea de a furniza soluții, care să rezolve toate marile probleme pe care le are România”,
    “Trebuie să arătăm că puterea este dată formațiunilor politice, nu pentru a folosi această putere în interesul personal sau în interesul clientelei de partid, puterea este dată liderilor politici și partidelor politice cu un singur scop – să servească interesul public, iar această putere trebuie folosită de Partidul Național Liberal, pentru a garanta fiecărui român că orice leu pe care îl plătește la bugetul de stat va fi cheltuit pentru a realiza lucruri care să crească calitatea vieții în România... Trebuie să arătăm clar, puterea nu este izvor de privilegii, de mândrie și de avantaje personale, puterea este o sursă de răspundere uriașă, față de fiecare român și trebuie folosită doar în interesul românilor”.
  • +1 (5 voturi)    
    prefer cei care dau examenul vietii (Joi, 7 noiembrie 2019, 3:34)

    Coco Whistle [utilizator]

    merg la scoala, fac facultati pe afara, isi iau jobs cu 6 numere, sint lideri, au familie, au grija de familie dar si fac acte caritabile, sint implicati, au proiecte, vise pe care le indeplinesc cu etica si legal. in rest doresc celor care candideaza, care ocupa functii publice 'numite' sau pe criteriul alegerilor sa dea si ei examene ca la bac.cam pe linga amicul. desecretizati august 10 si asteptam pedepsele de rigoare ptr crime impotriva cetatenilor. cind un stat e impotriva propriilor cetateni e dictatura dancila.
    • +1 (1 vot)    
      Ce-ai tras pe nas? (Joi, 7 noiembrie 2019, 14:06)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Ăia pe care-i descrii tu nici în filme nu mai există! Sau în S.F.-uri.Darămite la noi!
      De ce-ar veni înapoi unul care a absolvit M.I.T.-ul, Sorbonna sau Harvardu-l!?
  • +1 (7 voturi)    
    Oare Orban (Joi, 7 noiembrie 2019, 7:11)

    galeo [utilizator]

    Ar trece testul de prim ministru ?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu stiu (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:47)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Dar sigur analfabeta da.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:19)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      dar oare veorica-vazelica l-o fi trecut?
      ce zici, geniule?