Augustin Zegrean despre decizia CCR privind interceptările SRI: „Nu e organ de urmărire penală / Procuratura are suficient de multe mijloace tehnice”

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 februarie 2020, 22:35 Revista Presei | Radio TV


Augustin Zegrean
Foto: Agerpres
Interceptările făcute de SRI în baza mandatelor de siguranță națională nu vor mai putea fi folosite în dosare penale, potrivit deciziei luate miercuri de CCR, a explicat la B1 TV Augustin Zegrean, fost președinte al Curții, el precizând totodată că „nu trebuie să se sperie nimeni” de acest lucru, pentru că „procuratura are suficient de multe mijloace tehnice”.

„CCR pune de acord articolul 139, alin. 3, cu deciziile mai vechi. Nu este nimic spectaculos în decizia de astăzi. Era normal să se întâmple acest lucru. Trebuie să aveți în vedere faptul că, la Curte, nu se pot pronunța decât cu privire la textele cu care au fost sesizate”, a afirmat Augustin Zegrean la postul B1 TV.

Întrebat dacă, astfel, infracțiunile terțe descoperite de SRI în baza mandatelor de siguranță națională vor fi trecute cu vederea, fostul președinte al CCR a răspuns: „Nu, nu se trece cu vederea. Textul despre care e vorba în decizia de astăzi este foarte neclar, pentru că spune că supravegherea tehnică, înregistrările făcute de părți sau de alte persoane, nu se referă neapărat la securitate, ci la alte persoane... e normal ca acestea să nu poată fi folosite. Sigur că dacă se descoperă o crimă, le vor preda procurorului și știe procurorul ce să facă cu acele înregistrări ca să dovedească ce are de dovedit”.

Totuși, el a recunoscut că acele înregistrări nu vor avea caracter de probă în dosar: „Acelea nu le poate folosi, și nu trebuie să vă înspăimântați de acest lucru. Vă dau un exemplu: în legislația americană, probele obținute ilegal sunt nule, indiferent ce ai făcut și indiferent că scapă 100. Decât să pedepsești un nevinovat, mai bine să scape 10 vinovați”.

Augustin Zegrean susține că interceptările pe cazuri de drept comun desfășurate în baza unor mandate de siguranță națională reprezintă o pratică „des” întâlnită la SRI.

„Ei cer, de regulă, mandat pe siguranță națională și urmăresc ce vor. Acest lucru nu trebuie să se mai întâmple. Trebuie odată înțeles că SRI nu este organ de urmărire penală. Nici pe vremea lui Ceaușescu nu a fost. Procuratura are suficient de multe mijloace tehnice pentru a face ei acest lucru. Oricum procurorul supraveghează toată urmărirea penală. Teoretic, el face și aceste interceptări, el stabilește cine le face, cum le face. Pentru că el răspunde de toată urmărirea penală. Nu trebuie să se sperie nimeni că SRI nu mai poate face interceptări pentru procesele penale”, a mai afirmat Zegrean, potrivit b1.ro.

Întrebat dacă, în urma acestei decizii, procurorilor le va fi mai greu să-și desfășoare anchetele, el a spus: „Nu, așa s-a crezut și în 2016. Ne-au făcut în toate felurile prin presă, că n-o să mai prindă nimeni hoții și corupții niciodată. Ei, nu s-a întâmplat nimic, au fost prinși în continuare ca și până atunci. Pentru că polițiștii știu să facă și înregistrările acestea, și toate supravegherile pe care le au de făcut. Au dotările necesare”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2685 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    atunci desfiintati SRI-ul , si asa nu face nimic (Marţi, 4 februarie 2020, 22:44)

    linarel [utilizator]

    34 generali au fost trecuti in rezerva anul trecut in toamna

    dar culmea in alte tari inregistrarile serviciilor sunt valabile
    de ce ?

    pt ca acolo hotii nu fac legi
    • +7 (7 voturi)    
      Singurul criteriu de acceptare a unei probe (Miercuri, 5 februarie 2020, 7:49)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      trebuie sa fie VERIDICITATEA ei!
      Daca s-au produs ilegalitati la obtinerea ei (s-a intrat la perchezitie cu 10 min inainte de ora 6:00,...etc) cei care au comis ilegalitatea sa raspunda in raport cu gravitatea acesteia, DAR PROBA DACA E VERIDICA SA RAMANA PROBA, adica sa poata fi folosita in instanta in favoarea victimei si nu a infractorului.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce este SRI? (Miercuri, 5 februarie 2020, 10:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Dacă probe colectate de SRI nu pot fi acceptate înseamnă că ceva nu-i în regulă cu legislația privind SRI.S-ar putea să aflăm că și urmărirea unora care au intenții dușmănoase față de România,vor să producă atentate,sabotaje,să nu poată fi judecați și condamnați.Și încă o nelămurire,probele aduse de poliție sunt acceptate?Observ că pentru anumiți infractori legile nu mai sunt constituționale,infractorii fiind deasupra Constituției,legii și intereselor României.În acest caz se dovedește că CCR nu apără interesele României.
  • +6 (6 voturi)    
    La cat de putreda este societatea RO si BORul.... (Marţi, 4 februarie 2020, 22:55)

    Plagarus [utilizator]

    ...ar putea trage clopotele sa judece Dumnezeu peste CCR.numita de hotii din politica.
  • +6 (6 voturi)    
    câte institutii de forță și control își permite RO (Miercuri, 5 februarie 2020, 0:19)

    MG [utilizator]

    Politie, armata, politie militara, parlamentari, senatori, Jandarmerie, Politie transporturi, pompieri, ISU, SRI, politie locala, Procurori.

    Deja avem 5 bugetari pe cap de lucrator in privat!
    Basca sistemul judecatoresc cu pensii speciale și mafia notarilor.

    Cand sa prindem si niste corupti, nu te lasa specialii de la CCR
    • 0 (0 voturi)    
      ce usor (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MG

      picam in plasa minciuniulor guvernului

      procuratura nu e institutie de forta, ci judecatorii! Aia dau sentinte.. procuroru poate sa vina si cu mama dovezilor, judecatoru ii poate da cu flit linistit!

      pompierii?! isu?! wtf?! de cand sunt astea institutii de forta?!

      Inteleg ce vrei sa spui si sunt oarecum de acurd cu ideea ca avem prea multi bugetari, dar te-ai exprimat total aiurea.

      politia, armata si politia millitara sunt necesare. parlamentarii si senatorii CATEGORIC TREBUIE diminuati DRASTIC! politia locala nu trebuie sa mai existe! dar chiar si asa tot nu vad de unde ai scos pompierii institutie de forta =))
  • +7 (7 voturi)    
    la primul caz dovedit in care SRI demonstreaza ca (Miercuri, 5 februarie 2020, 8:22)

    viziru [utilizator]

    la primul caz dovedit in care SRI demonstreaza ca a informat procuratura iar teroristul sau proxenetul sau pedofilul scapa ..... denunt impotriva CCR Dorneanu, Zegrean, Stan,etc... la PUSCARIE pentru subminarea statului de drept, incalcarea repetata a drepturilor si libertatilor omului, favorizarea infractorului si constituirea de drup infractional ......
    • 0 (0 voturi)    
      la primul caz dovedit in care SRI demonstreaza (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:21)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      la primul caz dovedit in care SRI demonstreaza ca a informat procuratura iar teroristul a fost condamnat o sa sustin eu astfel de legi.
      dupa 20.000 de mandate, cati teroristi a prin sri?
  • -2 (2 voturi)    
    F bine (Miercuri, 5 februarie 2020, 9:51)

    ladrone [utilizator]

    Poate cu ocazia asta se mai reduce organigrama si la SRI ca jumate din ei cu asta se ocupau. Singurele lor cazuri notorii pe litera legii au fost teroristul in slapi si ungurul care baga petarde in tomberoane de 1 Decembrie.
  • +3 (3 voturi)    
    ccr/zegrean (Miercuri, 5 februarie 2020, 10:04)

    KostasP [utilizator]

    ccr-ul nu gandeste, el munceste...in folosul celor care i-au numit in aceste posturi pe lingaii astia. zegrean, joaca la cate capete poate sa mai adune si el un like ceva. Ti-e sila!
  • 0 (0 voturi)    
    zgonea (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:02)

    liviu_ [utilizator]

    doar a pupat putin fundu lui base pt bani si acum a revenit la fundul stapanilor lui de drept: psd!

    cand o sa scape criminali, pedofili si teroristi din cauza acestei legi ar trebui sa fiti executati toti !
    ccr lucreaza in interesul infractorilor, nu al oamenilor!